Regio Meer mensen aan de slag bij Olivetti Hortus werkt samen met amateurs 'Heimwee naar die havo-klas' Extra geld voor restauratie van Leiderdorpse Doesbrug Uitbreiding compostering in Zuid-Holland sneller 'Schiphol moet doorgroeien' Woensdag 19 februari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROüNE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 2 "J NIEUWSLIJN College over de Islam en het Westen Prof. dr. Mohammed Arkoun islamwetenschapper, moslem en humanist geeft volgende week woensdag (26 februari) in Leiden een actualiteitencollege over de Islam, Europa en het Westen. Arkoun, die hoogleraar is aan de Sorbonne in Parijs, is in Nederland voor het geven van enkele gastcolleges aan de Uni versiteit van Amsterdam. Hij komt naar Leiden op uitnodiging van het Studium Generale. Het college wordt gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1. Aanvang half negen 's avonds. Colleges over het verleden van Leiden De vakgroep geschiedenis van het Rijks Universiteit Leiden ver zorgt in het kader van colleges 'a la carte', tien colleges over de geschiedenis van de stad Leiden. De eerste in de reeks is op maandag 9 maart. De deelnemers, die 200 gulden moeten beta len, hoeven geen bepaalde vooropleiding te hebben. Aan de or de komen onder meer: Leiden in de Middeleeuwen, de Fijnschil ders, de elite in de achttiende eeuw en de textielnijverheid. d'Ancona ontvangt boek in Hortus Minister d'Ancona van wvc neemt woensdag 4 maart het eerste exemplaar in ontvangst van 'The Authentic Garden, A symposi um on gardens', een bundeling van de lezingen die werden ge houden op het symposium waarmee de Leidse Hortus haar 400- jarig bestaan vierde. De minister krijgt het boek uit handen van de voorzitter van de Clusius-stichting, mr. K.J. Cath. De bijeen komst vindt plaats in het Groot Auditorium van het Academie gebouw aan het Rapenburg. Het boek schetst onder meer een beeld van het werk van Caro- lus Clusius, de eerste directeur van de Hortus Botanicus. kennis en kunde." FOTO HOLVAST PrefectJ.de Koning tussen een achtergebleven bromelia's: „Het inschakelen 'Liefhebbers hebben tijd om de planten goed te bestuderen LEIDEN MONICA WESSEUNG De gemeente Leiderdorp krijgt van de provincie Zuid-Holland 150.000 gulden voor het verbre den en restaureren van de Doesbrug. Op dit moment is de brug minder dan vier meter breed en daardoor een knelpunt in de recreatievaart. De ver wachting is dat na verbreding van de brug de recreatievaart op de Does met 20 procent kan toenemen. Dan kunnen ook grotere boten vanaf de Oude Rijn de Does opvaren. Over de restauratie van de brug ligt de gemeente Leiderdorp al geruime tijd met de provincie in de clinch. Leiderdorp wilde lan ge tijd niet de brug verbreden en alleen de brug opknappen. De gemeente wilde echter het 'oude karakter' van de brug be houden. De provincie trekt in totaal zo'n 8 ton uit voor het vaarwegen plan Zuid-Holland, waartoe het verbreden van de Doesbrug be hoort. De bedoeling is om de kwaliteit van de recreatievaar wegen te verbeteren. De projec ten passen in het zogenaamde 'blauwe netwerk'. Een ander onderdeel van het vaarwegenplan is een proefpro ject langs het Aarkanaal en de Otwegwetering. De provincie betaalt 75.000 gulden voor het gescheiden inzamelen van afval uit de recreatievaart. Het opha len bij de inzamelpunten wordt gecombineerd met de reeds be staande inzameling door de ge meente Alphen aan den Rijn. De Leidse hortus botanicus gaat meer sa menwerken met liefhebbersverenigingen. De leden van de Passieflora-vereniging zijn al kind aan huis bij de hortus en het is de bedoeling eenzelfde band ook te vormen met drie andere verenigingen. „Amateur verenigingen zijn door hun enorme inzet en grote kennis van belang bij de instandhou ding van bijzondere plantesoorten", zo mo tiveert de prefect van de Hortus Botanicus dr. ir. J. de Koning, de nieuwe werkwijze. De hortus opent over enkele weken een nieuwe (kleine) kas met een verzameling aan vleesetende planten. „Bij het opzetten van de collectie zijn we geholpen door de vereniging Camivora. Zij konden ons aan materiaal en veel kennis helpen. Omge keerd krijgen ze van ons materiaal en facili teiten". De Koning heeft evenzo met de ver eniging van varenliefhebbers en de Neder landse orchideeënvereniging contact ge legd. De varenvereniging heeft een uitzon derlijk grote en begerenswaardige collectie buitenvarens. De prefect acht de kennis en kunde van de liefhebbers hoog. „Zij kunnen heel veel. zorg besteden aan een paar ondersoorten. Daar kan je met een tuin met duizenden of tienduizenden planten niet tegenop. Lief hebbers hebben de tijd om de planten uit zonderlijk goed te bestuderen." De liefhebberverenigingen kunnen vol gens De Koning ook een belangrijke taak vervullen bij het behoud van bijzondere plantesoorten. Zij helpen mee om via ver meerdering de soort in stand te houden. Er worden nog steeds commerciële expedities uitgevoerd naar tropische gebieden tenein de plantmateriaal weg te halen dat in Ne derland (na vermeerdering en doorkweken) wordt verkocht. De liefhebbers kunnen, door zelf voldoende plantmateriaal te ma ken, die expedities overbodig maken. Levende stenen De twintig botanische tuinen die Nederland rijk is, werken samen in de Stichting Neder landse Plantentuinen. Afgesproken is dat el ke hortus zich in een paar plantesoorten danwel -families specialiseert. Leiden heeft onder meer orchideeën, kuipplanten en passieflora's. Planten groeien en 'krijgen kinderen' en dus is op een gegeven mo ment de ruimte op. Dat geldt niet alleen voor de zeldzame specialiteiten, maar net zo goed voor de 'standaard-verzameling' die elke hortus wel heeft. Als er te veel planten zijn van een van de specialismen, zet de hortus deze overcom plete planten uit bij andere botanische tui nen. Een teveel aan gangbare planten gaat, hoezeer De Koning dit ook betreurt, de vli- ko-bak in. Maar waarom komt men dan niet tegemoet aan de wens van velen die graag een stekje uit de hortus willen? Vol gens De Koning is dat echt te veel werk. „Dan zouden we aan onze eigenlijke taak niet meer toekomen." Het komt ook voor dat de ene hortus een specialisme helemaal overdraagt aan een andere. Zo zijn de afgelopen jaren, op een groepje na, de bromeliaceac overgegaan van Leiden naar de tuin Blijdorp in Rotter dam. Tot voor kort was Leiden verantwoor delijk voor het wetenschappelijk onderzoek aan deze plantesoort, maar ook dat onder deel is nu naar de botanische tuin Blijdorp overgegaan. Niet alleen door uitwisseling kan een botanische tuin aan een nieuwe verzame ling komen. Onlangs nog heeft de hortus een belangrijke verzameling van de failliet verklaarde Flevohof ontvangen. De tuin in de polder bewaarde in opdracht van het ministerie van landbouw een enorme col lectie zogeheten levende steentjes: een plantesoort bestaande uit vetachtige bolle tjes. Vergroting van de wetenschappelijke in zichten in het plantenrijk is, zo zet de pre fect uiteen, van levensbelang. Hij haalt het tropisch regenwoud als voorbeeld aan. „We weten allemaal in welk gigantisch tempo het woud verdwijnt, maar eigenlijk weten we niet wat er nou precies verdwijnt. Welke planten waar groeien en waarom. Hier in Leiden kunnen we bij voorbeeld door on derzoek aan orchideeën bijdragen tot ver groting van de kennis over het regenwoud. Alleen daardoor kunnen we beter bescher men en uitsterving voorkomen. De tijd dringt, we hebben haast." JE BEKIJKT 'T GOED MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een.vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bef voor informatie. GOED VOOR V^lB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Leidse maakte documentaire M WESTERLAKEN Studie-conferentie over buitenlandse werknemers Het opleidingen-instituut SOSA houdt woensdag 26 februari in zijn gebouw aan de Boerhaave- laan in Leiden een studie-con ferentie over het in dienst ne men van allochtone medewer kers. De studie-conferentie be gint 26 februari om 10.00 uur. De kosten bedragen 85 gulden. „Een paar dagen geleden zijn we een dagje naar Hoorn terug geweest. Gewoon om nog eens na te praten. Ik had een vreemd gevoel. Zoiets als heimwee. Niet zo gek eigenlijk. We zijn maan den met de leerlingen en do centen bezig geWeest. Dan ont staat er toch een band, die je niet zo maar wegwist." Doke Romeijn uit Leiden zocht en vond de school waar de vier delige VPRO-documentaire 'Havo 4, een klas apart' werd gefilmd. Maarten Schmidt en Thomas Doebele legden de beelden vast waarover later 'heel' Nederland sprak. Doke, die zelf een jaar of vijf voor de klas stond, zegt dat er bewust voor havo 4 is gekozen. Het is, aldus de Leidse, een kruispunt klas. Na het mavo-examen kun nen leerlingen doorstromen naar havo 4. Floppen ze in vwo 4, dan gaan ze terug naar havo 4. Doke bezocht zo'n twintig tot dertig scholen die mogelijk mo del" konden staan voor de film. Uiteindelijk bleven er vijf over waarvan er een in Amersfoort afviel. „We eisten van de schoolleiding dat zij ons vol strekt vrij zou laten. Sommige vonden dat eng, maar Hoorn had daar geen moeite mee. De sfeer in de school was open. Precies het beeld dat we wil den." Toen de keuze van de school eenmaal was bepaald, duurde het nog enkele weken alvorens er een begin kon worden ge maakt met het schieten van de filmbeelden. Doke: „We moes ten eerst de leerlingén leren kennen en aan de weet zien te komen wat er bij hen leefde. Waarover we ons verbaasd heb ben is, dat zoveel scholieren een bijbaantje hebben. Ze zijn echt bezig met geld verdienen." Drie maanden Drie maanden lang is er ge filmd. De eerste beelden waren van direct na het uitreiken van het voorlaatste rapport. Zo film de men naar het overgangsrap port. „Een spannende periode, die in de documentaire tot uit drukking moest komen. Ik denk dat het aardig is gelukt. Cijfers, zo is ons wel duidelijk gewor den, zijn belangrijk. Daar wer ken de leerlingen mee. We ston den stil bij de vraag wat de scholieren bezighield, hun car rière en toekomst. Ze denken heel traditioneel: veel geld ver dienen, trouwen en kinderen krijgen." De filmmakers zijn tevreden. En de mensen die erin figure ren? „Ook", zegt Doke. „Stuk voor stuk vinden ze het beeld reëel. Zoals ze in de film voor komen, zijn ze. Vooraf hebben we een delegatie van de scholie ren en de leraren de beelden la ten zien. Ze hebben er niets in veranderd." De reacties van buiten waren goed. „Er waren veel positieve opmerkingen bij. Vooral van docenten. Links en recht^ kwam er toch ook wel een geschokte reactie. Maar dat was van een kleine groep. Ik denk dat dat mensen waren die ver van de school staan of er geen reëel beeld van hebben. Zij vonden de film schokkend. Zelf heb ik dat niet. Zoals de beelden zijn, zo is het leven op school. Niet alleen maar kommer en kwel. Iedereen probeert er op zijn manier iets van te maken." Hoewel ze zelf ervaring in lesge ven heeft zegt ze: ,De docent moet een soort supermens zijn., Hij moet goed lesgeven, moet de leerlingen begeleiden enz. Maar hij wordt alleen voor do ceren betaald. Een voorbeeld? Neem een docent aardrijkskun de met twaalf klassen. Zeg dat Doke Romeijn: Je komt tot de condusie dat er toch wel wat mis is het onderwijs. daarin gemiddeld dertig leerlin gen zitten. Moet hij die allemaal begeleiden? Kijk, als je wilt dat de scholieren aandacht krijgen, dan moet hij daar extra tijd voor krijgen." Doke hoopt dat de documen taire de ogen opent van mensen die veranderingen in het onder wijs kunnen doorvoeren. „Mis- scnien krijgt men nu door hoe groot de werkdruk in het onder wijs is. En hoe slecht het is ge steld met de motivatie van de scholieren. Zet je die dingen op een rijtje, dan kom je tot de conclusie dat er toch wel wat mis is het onderwijs. Als er meer Vakbonden akkoord met nieuw sociaal plan Van de 41 met ontslag bedreigde werknemers van het Leidse bedrijf Olivetti Office, kunnen er acht alsnog blij ven. Het aantal banen dat verloren gaat bij het bedrijf dat kantoormachines verkoopt, komt hierdoor op 33. Een klein aantal werknemers kan alsnog aan de slag bij Oli vetti Office, de anderen krijgen een baan bij zusterbedrijf Olivetti Systems Networks. Dit is het resultaat van nieuw overleg gisternacht met de vakbonden Unie BLHP de Dienstenbond FNV. FOTO HIELCO KUIPERS van de leerkracht wordt ver wacht. dan moet er geld op tafel komen. Alleen dan is er recht tot klagen. Anders moet men gewoon niet zeuren." LEIDEN CAROLINE V De vakbonden zijn het gister nacht toch nog met Olivetti Of fice eens geworden over een nieuw sociaal plan. De leden hebbeadaar inmiddels mee in gestemd. Unie-bestuurder J. Verbaan: „Wat nu voorligt is een redelijk goed sociaal plan, waarmee we kunnen leven." Het in moeilijkheden verke rende Olivetti Office kondigde vorige week aan de verkoop van kantoormachines met slechts 21 van de 71 personeelsleden voort te zetten. Voor de overtol lige werknemers zou ontslag worden aangevraagd. De uit komst van het overleg is dal er nu toch meer, vooral oudere, werknemers zeker zijn van een baan bij Olivetti. Bij het sterk af geslankte Office blijven 24 men sen achter. Zij gaan zich toeleg gen op de verkoop en onder steunendediensten. Volgens Olivetti-woordvoer der. L.D. Iseger, kunnen er mo gelijk nog meer Office-werkne mers bij Olivetti blijven ..Werk nemers van Office krijgen in ge val van vacatures bij Systems Networks de voorkeur. We ver wachten binnen afzienbare tijd nog een aantal herplaatsingen te kunnen realiseren." Een aantal afspraken in het sociaal plan zijn volgens Unie- bestuurder 1. Verbaan 'sterk ver beterd'. ..Alle werknemers dus ook de 55-plussers krijgen mini maal zes maanden outplace- ment-begeleiding. De mensen voor wie geen plaats is bij Oli vetti, blijven nog zes maanden in dienst van het bedrijf en hou den hun huidige inkomen. Ze hoeven niet te werken en kun nen zich concentreren op het zoeken naar een andere baan." Werknemers van 55 jaar en ouder met een dienstverband van minimaal 15 jaar krijgen tot aan hun pensioen een aanvul ling op hun uitkering tot 80 pro cent van het laatst verdiende loon. Verbaan: „Dit bedrag wordt aangepast aan de geld ontwaarding de komende ja- Mensen van 50-55 jaar die ook minimaal 15 jaar bij Olivetti hebben gewerkt, krijgen gemid deld negen maanden hun loon voor 100 procent uitbetaald, in dien ze elders niet aan de slag komen. Hierna zal Olivetti de uitkering blijven aanvullen tot 80 procent van het laatst ver diende loon. De werknemers voor wie er geen plaats is bij Olivetti, worden in de periode 25 mei - 1 juni voorgedragen voor ontslag. Met het sociaal plan, dat wordt gegarandeerd door de raad van bestuur van het hoofd kantoor van Olivetti in Italië, is een bedrag gemoeid van acht miljoen gulden. Olivetti Office leed in 1989 een verlies van 13 miljoen gul den. een jaar later kwam hel be drijf met 8 miljoen gulden in de rode cijfers. Vorig jaar liep het verlies verderop tot maar liefst 17,6 miljoen gulden. Directeur J. Groenewald werd vervolgens eind vorig jaar vervangen door twee interim-managers. Zij kondigden aan fors het mes in de noodlijdende organistie te Dit jaar moet het verlies bij Olivetti Office worden terugge bracht tot 5.6 miljoen gulden. Zusterbedrijf Olivetti Systems Networks zal Office ondersteu nen op het gebied van admini stratie. personeelszaken, huis houdelijke diensten en service. DEN HAAG MEINDERT V De provincie Zuid Holland wil een snelle uitbreiding van h«t aantal composteerinstallaties. De verwachting is dat de Zuid hollandse gemeenten in 1995 in totaal zo'n 300.000 ton aan groente-, fruit- en tuinafval (gft) gaan inzamelen. Dat js veel meer dan nu kan worden ver werkt en dus moeten op korte termijn nieuwe installaties wor den bijgebouwd. Op dit moment lopen er al verschillende procedures voor bouwvergunningen Gevreesd wordt echter dat dit toch lang zamer gaat dan de inzameling van hel gft. Het Provinciaal Af- valverwijderingsbedrijf (Proav) werkt daarom aan een nood plan. De provincie wil dat de composteringsinrichting bij de AVR en aan de l.lbeweg (Euro poort-Botlek) in Rotterdam ver sneld kunnen worden gebouwd, terwijl daar nog niet de beno digde vergunningen voor afge geven zijn. Vooruitlopend op de vergunning wil de provincie de installaties gedogen. Volgens milieugedeputeerde Van der Vlist zullen de /uidhol- landse gemeenten in 1995 naar schatting 50.000 ton meer inza melen dan de prognoses die het Afval Overleg Orgaan (AOO) maandag bekend n.aaktc. Voor uitlopend op de vergunning wil de provincie deze instalaties zo lang gedogen. De Proav wil op korte termijn behalve in Rotter dam. ook composteerinstalla ties bouwen in Alkcmade, Lei den en Dordrecht. Uit het tienjarenprogramma van het AOOt dat een beeld schetst van de afvalverwerking in Nederland in de periode van 1992 tot en met 2002, blijkt dat de gft-inzameling een door slaand succes is. Voordeel is dat in Zuid-Holland rond de eeuw wisseling daarom minder huis vuil hoeft te worden verbrand dan tot nu toe werd aangeno men. Het AOO waarschuwi ech ter dat het niet compostcren van het gft het enthousiasme bij het publiek ernstig kunnen temperen en pleit er dan ook voor dat Zuid-Holland de situa tie gedoogt. Schiphol moet ook na het jaar 2015 eventueel verder kunnen groei en. Daarvoor pleitte gisteren het CDA-Tweede-Kamerlid mevrouw M. De Jong tijdens mondeling overleg van de vaste kamercommis sies voor verkeer en waterstaat en milieubeheer met de ministers Maij-Weggen en Alders. Onderwerp van bespreking w aren de richt lijnen voor de Integrale Milieu Effectrapportage (IMER) voor de uit breiding van Schipnol. Volgens het CDA Tweede-Kamerlid moet worden voorkomen dat in het provinciale streekplan nu al woningbouwlokatles worden ge reserveerd op plaatsen waar na 2015 de toegestane geluidsproduk- tic door vliegtuigen zal worden overschreden als de luchthaven na dat jaar nog doorgroeit. Het jaar 2015 is voorlopig de horizon in het groeiplan dat onder de naam Plan van Aanpak voor Schiphol en Omgeving vorig jaar is overeengekomen tussen luchthaven, be drijfsleven en overheid.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21