Leidsch Dagblad Mentale tik voor Bush NU AL LENTE? Inog zonder? Reclame McDonald's, een dure vergissing FNV-leden verwerpen cao-akkoord Akzo Weer asielzoekers ontsnapt Noodeditie Woensdag 19 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39780 Losse nummers ƒ1,50 FEITEN EN MENINGEN Martelen: Ver moorden zonder te doden Rijk wil meer wo- Aanhangers FIS ningen voor asiel- scheren baard af zoekers Monument komt toch op Garen- markt te staan Leidse maakte 'Havo 4, een klas apart' Rembrandt door ogen Engelse kunstenaar Nog geen abonnee? 071 - 161400 07! 161353 Buchanan verrast in New Hampshire Ook Clinton doet het goed HET WOORD IS AAN De Amerikaanse president Bush heeft gisteren een men tale tik gekregen. De radicale conservatief Pat Buchanan zorgde bij de voorverkiezingen in New Hampshire voor een grote verrassing, door veel dichter bij Bush te eindi gen dan alle peilingen hadden aangenomen. Bush won de voorverkiezingen onder de Republikeinen van New Hampshire. Hij kreeg 58 procent van de stemmen. Maar Buchanan haalde 40 procent van de stemmen, en was daarmee de morele winnaar. De aartsconservatieve Republikeinse kandidaat Pat Buchanan zorgde in New Hampshire v verrassing. Hij kreeg 40 procent van de stemmen tegen president Bush 58. MANCHESTER HENK DAM CORRESPONDENT Bij de Democraten won ex- senator Paul Tsongas uit Massa chusetts met 35 procent van de stemmen. Dat hadden de pei lingen ook voorspeld. De in op spraak gekomen gouverneur van Arkansas, Bill Clinton, kreeg 26 procent. En dat was weer meer dan na een aantal schade lijke onthullingen over hem was voorspeld. Senator Bob Kerrey kreeg 12 procent van de stem men en senator Tom Harkin 10. De vroegere gouverneur van Californië, Jerry Brown, was met 9 procent tevreden. Maar de strijd bij de Republi keinen trok de meeste aan dacht. Buchanans onverwacht hoge percentage stemmen werd gisteren door vriend en vijand op maar één manier uitgelegd: als een pijnlijke nederlaag voor Bush. In een schriftelijke verklaring gaf de president gisteravond toe, dat het resultaat in New Hampshire hem had verrast. Hij schreef zijn morele nederlaag toe aan de grote ontevreden heid van de kiezers in New Hampshire over de terugvallen de economie in hun staat. Peilingen onder kiezers we zen gisteren ook uit dat nogal wat mensen alleen hun stem op Buchanan hadden uitgebracht om Bush te treffen. Hij wordt persoonlijk verantwoordelijk geacht voor de werkloosheid en de bedrijfssluitingen waarmee New Hampshire kampt. Een opgetogen Buchanan be loofde zijn supporters gisteren dat hij zijn campagne met kracht zal voortzenen. ,,Wat eerst niet meer dan een rebellie was, is nu een complete revolu tie geworden. De uitslag bewijst dat er niets mis is met Amerika op de eerste plaats zetten.*' Buchanan voert campagne met de kreet 'America first' (Amerika voorop). Anders dan bij voorgaande voorverkiezingen in New Hampshire, zeiden alle Demo cratische gegadigden gisteren te zullen doorgaan met hun cam pagne. ARNHEM. CPD-AI Een ruime meerderheid van de leden van de Industriebond FNV wijst het vorige maand be reikte cao-akkoord bij Akzo af. Vooral de geleidelijke afschaf fing van de vut stuit op veel weerstand. Dat heeft een woordvoerder van de bond gis teravond bekendgemaakt. Van de 940 leden die hun stem uit brachten keurden 540 het cao- voorstel af. De directie van Akzo toonde zich in een reactie nog niet bereid de cao open te bre ken. De Industriebond FNV is de eerste vakorganisatie die het principe-akkoord verwerpt. Een meerderheid van slechts zeven leden van de Industrie- en Voe dingsbond CNV schaarde zich de afgelopen weken achter het cao-akkoord, maar dat is vol gens CNV-bestuurder T. Hubert „een te gering draagvlak". De leden van de Unie BLHP (admi nistratief, technisch en com mercieel personeel) stemmen maandag over de cao, maar hebben van het bestuur het ad vies gekregen niet akkoord te gaan. Het hoger Akzo-personeel (VHP Akzo) beslist vanavond over de overeenkomst. Met name het verdwijnen van de vut na het jaar 2007 roept veel weerstand op bij de werk nemers. Maar ook de loonsver hoging van 5,2 procent wordt door veel vakbondsleden als 'te mager' ervaren. Akzo liet gister avond weten dat de salarisver hoging eind deze maand wel gewoon wordt uitbetaald. De FNV maakt vandaag be kend welke verdere stappen worden ondernomen om het akkoord alsnog open te breken. Akzo wacht voorlopig af. „De le denraadplegingen zijn natuur lijk een duidelijk signaal", zegt AJczo-woordvoerder H. Verbee- ten. „Maar tijdens de onder handelingen hebben we samen met de bonden het uiterste be reikt van datgene wat nog ver antwoord is. Daarbij zijn we toch uitgekomen op een goed en afgewogen pakket." NIEUWSLIJN Tien tips over dode baby De politieberichten over de dode 'Cronesteyn-baby' na het Jour naal van acht uur gisteravond heeft tien reacties opgeleverd. Volgens de politie zijn er enkele tips bij die 'zeer de moeite waard zijn om te onderzoeken'. In verband met het onderzoek wilde politievoorlichter A. Kuyt vanochtend niets kwijt over de aard van de tips. In de uitzending werd mensen gevraagd te rea geren als ze vorige week iets verdachts hebben gezien bij het zo genaamde Boerenpad in het park Cronesteyn in Leiden. Het lijk je werd hier zondag gevonden in een plastic zak. Overigens ging het politiebericht na het NOS-journaal van acht uur op Neder land 3 de mist in omdat het geluid wegviel. Enige minuten later werden de beelden opnieuw uitgezonden, nu met geluid. Bommelding première ex-RAF-Ieden Een valse bommelding heeft gisteravond de première van 'Der Auftrag' van de Duitse auteur Heiner Müller een uur vertraagd. In het stuk vertolken de voormalige RAF-leden Christoph Wac- kernagel en Klaus Jünschke de hoofdrollen. Wackernagel raakte in 1977 betrokken bij een schietpartij in Amsterdam, waarbij een politieagent gewond raakte. Hij werd in 1987 vervroegd vrijgela ten. Jünschke doodde in 1972 een Duitse agent en kwam in 1988 uit de gevangenis. Om u te i hebt u soms niets anders nodig dan een benauwde droom. MtchelSimon VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten TV-programma's11 Regio13,15.17,19.21 RTV Show - Sport- VANDAAG OOK VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 8 Te groot, te kaal. te duur, geen sfeer, (nog) geen traditie. Het zijn allemaal termen die cri tici van het nieuwe gebouw voor de Tweede Kamer gebruiken. Anderen vinden het juist een verademing dat de oude groene bankjes in het veel te kleine uitgeleefde oude gebouw snel kunnen worden verlaten. Over één ding zullen voor- en tegenstanders het in elk geval eens enhuis in de centrale hal van y levert fantastische beel- FOTO ANP PAUL STOLK SCHIPHOL PETER SLUIS Uit het asielzoekerscentrum op Schiphol-Oost zijn gisteravond rond elf uur veertien mensen ontsnapt. Zes van hen vanmorgen al weer aldus een woordvoerder opvangcentrum. De ontsnapte asielzoekers, zeven Nigerianen, zes Liberia- nen en een Zuidafrikaan, had den de deur van een kamer uit de scharnieren gelicht. De deur gebruikten ze daarna om een ijzeren nooddeur op de eerste verdieping open te breken. Ver volgens sprongen de asielzoe kers vanaf het dak op de begane grond. Na enkele uren werden twee Liberianen en twee Nigeri anen in de buurt van het Am sterdamse Bos aangetroffen. Vanochtend pakte de politie van Amstelveen nog twee asiel zoekers op. In totaal bevonden zich gisteren 21 mensen in het asielzoekerscentrum, dat een capaciteit van veertig personen heeft. Het centrum op Schiphol- Oost, waaruit regelmatig asiel zoekers ontsnappen, sluit dit voorjaar als in Amsterdam Zuidoost een nieuw, beter be veiligd opvangcentrum in ge bruik wordt genomen. Milieufederatie ziet kans stort slib te stoppen JACOBSWOUDE/ROTTERDAM De Zuidhollandse milieufedera tie en de stichting tot behoud van het Braassemermeer heb ben de provincie gisteren ge vraagd de stort van vervuild slib in de Braassem te staken. De twee organisaties vragen de provincie de stort door middel van bestuursdwang stil te leg gen. Voor de stort is nooit de vereiste afvalstoffenwetvergun ning verleend. Tot nu toe ge doogt de provincie dit stilzwij gend. Door het verzoek kan moge lijk binnen enkele weken een einde worden gemaakt aan de stort. Niet omdat het voor de hand ligt dat de provincie op het verzoek ingaat. Maar als de provincie niet binnen tien da gen reageert kan de verzoeker naar de Raad van State stappen. De ervaring van de milieufede ratie leert dat de Raad van State dan ingrijpt. De milieufederatie heeft in het verleden vaker ge procedeerd tegen gedogende overheden. De Raad van State besliste toen steeds dat stilzwij gend gedogen absoluut niet kan. Op de Braassem ontstond gis teren enige onrust, nadat een baggerschipper een band met 29 kogels in zijn lading had ge vonden. De rijkspolitie te water moest er aan te pas komen om de projectielen te verwijderen. De kogels zijn overgedragen aan de Explosieven Opruimings Dienst. HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Rustig weer Wolkenvelden en droog Mini mumtemperatuur van plus 2 gra den in het noordwesten tot min 2 plaatselijk in het zuidoosten Mid- dagtemperatuur ongeveer 4 gra den Westelijke wind. zwak tot mabg, rond kracht 3. Ontruiming Stadsbouwhuis na bommelding De tweede etage van het Stads bouwhuis is vanochtend om kwart voor elf ontruimd na een bommelding. De ongeveer 60 medewerkers op die verdieping werden tijdelijk ondergebracht in de kantine. De politie kon echter geen explosieven vinden. Na een half uur konden de ambtenaren weer naar hun plaats terugkeren. Overigens is de melding opgenomen. De po litie zegt 'gedachten' Ie hebben over wie ae de bommelder kan zijn. Een woordvoerder wil daarover echter nog geen in lichtingen kwijt. Een breuk in een PTT-kabel tussen Delft en Rotterdam heeft een ernstige storing veroorzaakt in het data-ver keer tussen Leiden en Haarlem. Ondanks het feit dat deze storing in de loop van de ochtend werd verholpen, waren de gevolgen daarvan bij het produceren van de krant nog steeds merkbaar. Het computersysteem van het Leidsch Dagblad in Leiden is tot vroeg in de middag ernstig verstoord geweest. Deze situatie heeft ons ge dwongen vandaag een noodeditie samen te stellen. Uw krant zal door dit alles later bij U zijn bezorgd en er bo vendien anders uitzien dan normaal. Wij bieden U voor deze ongemakken onze excuses aan. Directie en hoofdredactie Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad. DINER GRANDE dnlgn, voordelig r HOELANG KUNT U Ja. ik naam nu Abonntmtot an aatvcnf da krant tartte twee weken gratis bh Jencikova slechts 1795,- (Jepcikya) rifii ebowmimpni betaal ik daarna dWrrnaand 27.80) vw automa tieche betaling* Per kwartaal (t 80,10) via accapt Naam en voortetters Haarlemmers» Vtaardmgen-C H 4346267 Den Haag 8 54 071 - 127509 PARUS «JULIAN NUNDY THE INDEPENDENT Zou truffelsoep het gewone publiek aan spreken? Zijn de gerijpte kazen van Mère Richard goed genoeg voor een chees eburger? Of zou Pigeon-de-Bresse-avec- foie-gras-en-croüte beter smaken in een broodje met sesamzaad? Voor Paul Bo- cuse zijn dergelijke vragen niet om te la chen. Een paar weken geleden lieten vrien den van de beroemdste chefkok van Frankrijk hem een affiche zien waarop hij en zijn twee medewerkers, Roger |a- loux en Christian Bouvarel, smakelijk uitziende kippen staan te bewonderen. Volgens de begeleidende tekst zou JaJoux zeggen: „Big Mac, Big Mac, Big Mac." Bocuse dacht dat het affiche door een grappenmaker was gemaakt. Toen ont dekte hij, via een klant die in Maastricht was geweest, dat McDonald's zijn foto echt gebruikte in een advertentiecam pagne in Nederland. Bocuse, wiens restaurant in Collonges au Mont-d'Or in de buurt van Lyon sinds mensenheugenis drie Michelin-sterren heeft, stuurde twee speurders op onder zoek uit. „Die affiches hingen overal! In alle McDos (zoals de Fransen McDo nald's noemen). Ik heb mijn advocaten al ingelicht", aldus de chefkok. Het gevreesde advocatenteam van Soulier en Soulier uit Lyon eist nu van McDonald's in Amerika een schadever goeding van 2,7 miljoen dollar (vijf mil joen gulden). Bocuse wil het geld schen ken aan de School voor Culinaire Kun sten en Hotelmana^ement in Ecully, waarvan hij directeur is. De advocaten hebben gisteren in Pa rijs een gesprek gehad met een vertegen woordiger van McDonald's, dat alle affi ches heeft vernietigd. De campagnelei der zou zich niet hebben gerealiseerd wie de chefkoks op de foto waren, hoe wel de naam 'Paul Bocuse' op hun kle ding is gestikt. Een woordvoerster van McDonald's in Frankrijk vermoedt dat de fout is gemaakt omdat Bocuse in Ne derland aanzienlijk minder bekend is dan in i rankrtjk. Door Bocuse tegen zich in het hamas tc jagen, heeft McDonald's waarschijn lijk te veel hooi op zijn vork genomen. De chefkok beschuldigt de Amerikaanse keten ervan voedsel te bereiden dat 'on ze kinderen het plezier in het kauwen ontneemt'. Herinnerend aan Woody Allen, die on langs in een interview op de Franse tele visie zei:'McDonald's op de Champs-Ely- sées, dat doet pijn', toont de meester van de Franse keuken geen neiging om een compromis te sluiten. „De afgelopen 25 jaar nebben een verlies te zien gegeven van onze culinaire identiteit. De ramp begon met de nieuwe keuken. Het werd erger met McDos." Woonplaat i Telefoon (i v m controle bezorging) I I Nummer bank/girorekening n envelop, zonder LewJtch Dagblad rit woordnummer 10050 2300 VB Leiden 712141 400Ö53 U kunt nü al de lente in huis halen. Met onze sterke en mooie voorjaars-narcissen. Van de koude grand. Uit stréken waar het klimaat milder is dan hier Neem zo'n vrolijk bosje in huis en u zult zien: plotseling Is het lente. Narcissen, O 2 bossen Aanbieding is geldig t/m zaterdag 22 februan a s. In de winkels met een bloemenafdeling (Zolang de voorraad strektl

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1