PHEN lAlphen en Gouda samen :in 'Groene Hart Gewest' Woningzoekende moet zich blijven inschrijven Onrust door kogels in slib van Braassem I Woensdag 19 februari 1992 Bestuurlijke samenwerking tussen steden een uitdaging vol ornaat pronkten alle wethouders van Alphen en Gouda achter de ruggen van de burgemeesters Paats en jBoone. De burgervaders ondertekenden gisteren een convenant waaruit slechts twee trefwoorden luid klinken: i samenwerking en overleg. Alphen en Gouda proberen jvanaf nu hun grootste problemen samen op te lossen. men. Die vind je op gebieden als volkshuisvesting, milieu, het doelgroepenbeleid of de uitgifte van bedrijfsterreinen. Het is on ze bedoeling om zowel ambte lijk als bestuurlijk meer overleg te voeren. Te kijken of onze standpunten overeenstemmen en hoe we ze samen naar bui ten kunnen brengen." Een belangrijke reden voor de vrij plotselinge toenadering zijn de ontwikkelingen in de be stuurlijke organisatie. Er leven ideeën om de provincies op te heffen en te verdelen in gewes ten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn bij voorbeeld Hoe dat precies uitpakt en wel ke gezamenlijke acties de beide steden gaan ondernemen is nog niet duidelijk. „Het concrete verhaal gaat nog komen. Van daag zetten we de puntjes weer wat meer op de i", zei burge meester Paats in de Bomenzaal van het Park Residence in Alp hen, de plaats waar het conve nant werd ondertekend. Volgens Paats passen Gouda en Alphen goed bij elkaar. „Ze zijn allebei een regionale kern met een aantal dezelfde proble voorstander van een verdeling van deze provincie in vijf ge westen. De regio's Alphen en Gouda worden in die gedachte één gewest. Historisch Burgemeester Paats: „Dat is een uitdaging. Op die discussie moeten we nu al vooruit lopen door voor onszelf te bepalen wat wij wenselijk vinden. Gouda en Alphen zijn van mening dat hun regio's één gewest moeten worden. Die discussie zal voor Alphen moeilijker worden, om dat veel dorpen in het IGOR-ge- bied zijn georiënteerd op Lei den. Maar wij laten ons leiden door toekomstige uitdagingen en niet door historische ban den." Een andere reden voor de sa menwerking ligt op het gebied van de ruimtelijke ordening. Gouda en Alphen beschouwen zichzelf als steden in het Groe ne Hart die enerzijds moeten uitbreiden onder druk van de groeiende bevolking en ander zijds de groene polders open willen houden. Aangezien het ministerie van VROM niet staat te springen om verdere verste delijking van de polders, streven Alphen en Gouda naar een ge west van twee steden met een groene omgeving. Het Groene Hart Gewest heet dat in het convenant. Het overleg tussen ambtena ren en bestuurders zal volgens burgemeester Boone ongetwij feld veel tijd in beslag nemen. „Maar het is plezierig om te we ten dat beide steden er tijd in willen steken. Modern besturen kan niet meer vanuit een geïso leerde positie, maar moet juist over de stadsgrenzen heen. En uiteindelijk komt het de eigen gemeente ten goede." Er rust letterlijk een smet op de Alphense wijk Beerendrecht Vandalen hebben afgelopen weekeinde in de omgeving van de Papiermo len flink huis gehouden met de tectylspuit- bus. Het gemene zwarte goedje, doorgaans gebruikt als bescherming voor de carrosserie van auto's, is op veertien zijgevels van de nog nieuwe huizen gespoten. De bewoners zullen nog heel lang tegen de rare kreten en tekens moeten aankijken. De graffiti is bijna niet weg te krijgen. „Het is ge probeerd met staalborstels en oplosmiddelen, maar het resultaat is alleen maar dat de ste nen worden beschadigd", zegt een woord voerder van de politie. Omtrent de daders tast de politie nog in het duister. „Wij hebben geen enkel aankno pingspunt De kreten duiden niet op rascis- tische of fascistische groeperingen. De daders zijn zaterdag begonnen bij ARC en vervol gens zijn ze de wijk ingetrokken. Maar nie mand heeft het gezien, het is natuurlijk alle maal in het geniep gebeurd." Voor de bewoners is dat een extra domper. Omdat de daders niet bekend zijn, kunnen zij op niemand de schade verhalen. FOTO BEN DE BRUYN NIEUWSLIJN Politie meldt Alphenaar diefstal auto Een bewoner van de Hoorn in Alphen werd gistermorgen ver blijd mét een telefoontje van het korps rijkspolitie in Nieuwer- kerk aan den IJssel. Zijn gestolen auto, een Lancia, was daar ge vonden. En hij wist nota bene niet eens dat die gestolen was. De Alphenaar parkeerde zijn auto maandagavond om 21.00 uur aan de Hoorn, 's Nachts werd de auto ontvreemd en naar Nieuwer- kerk gereden. Daar werd het voertuig keurig geparkeerd gevon den door de politie. De Alphenaar heeft alsnog aangifte gedaan van diefstal. Een bewoner van de Sterkenburg in Alphen was minder gelukkig. Zijn auto, een Opel Kadett, werd eveneens in de nacht van maandag op dinsdag gestolen, maar die is nog niet teruggevbnden. Inbraak bij SHA Uit het pand van de stichting Homoseksualiteit Alphen zijn in de nacht van maandag op dinsdag rookwaren, drank en een on bekende hoeveelheid kasgeld gestolen. Een ruit aan de achterzij de van het pand werd ingeslagen Gereedschap gestolen Uit een container van een Alphens installatiebureau aan de Pakistanstraat in de wijk Kerk en Zanen is in de nacht van maandag op dinsdag voor 3500 gulden aan gereedschap en ma terialen gestolen. Het bureau is aan het werk in de nieuwbouw huizen aan de Pakistanstraat. De dief verbrak het hanslot van de container. cursus Huls Kopen in Alphen Hypotheker ADHYP geeft vrijdag 21 februari een cursus Huis Kopen in zaal Curia 1 bij zwembad De Thermen in Alphen. De gemeente Alphen verstrekt een subsidie voor de cursus, zodat de kosten voor deelnemers beperkt blijven tot tien gulden. Aanvang cursus 19.00 uur. Aanmelden kan deze week bij ADHYP, tel. 45533. Racefiets gestolen uit slaapkamer LEIMUIDEN Uit een woning aan het Cederplein in Leimui- den is het afgelopen weekeinde een dure racefiets gestolen. De bewoner had zijn fiets voor de zekerheid in de slaapkamer ge stald, omdat hij een paar dagen weg ging. Bij thuiskomst, giste ren, vond hij de deur van zijn woning opengebroken. Zijn race fiets, met een waarde van tussen de 3000 en 3500 gulden, daar bij behorende schoenen en een horloge waren uit de slaapka mer verdwenen. De dader had ook nog iets achtergelaten. Het toilet was gebruikt maar niet doorgespoeld. Polderloop over nieuw parcours HAZERSWOUDE-Dorp De voetbalvereniging Hazerswoudse Boys heeft voor zondag 23 februari een Polderloop georgani seerd. Het grotendeels autovrije parcours loopt door het polder gebied ten oosten van Hazerswoude-Dorp. De afstanden zijn 1,5,5, 10 en 20 kilometer. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur bij het clubhuis van de Boys aan de Sportparklaan. Hier is tevens gele genheid voor verkleden en douchen. Het inschrijfgeld bedraagt voor de 1,5 kilometer 2,50 gulden, voor de overige afstanden 5 gulden. De starttijd is 11.15 uur. De volgende Polderlopen zijn gepland op 29 maart en 26 april. Hulp bij invullen belastingformulier ROELOFARENDSVEEN Inwoners van Alkemade kunnen de komende tijd weer hulp krijgen bij het invullen van hun belas tingformulier. De FNV belastingservice staat van 29 februari tot en met b april iedere zaterdagochtend paraat. Medewerkers van de FNV zitten dan van 9.00 tot 13.00 uur in het FNV-gebouw aan de Narcisstraat in Roelofarendsveen. Geïnteresseerden wordt verzocht voor het invullen van hun belastingaangifte van tevo ren een afspraak te maken. Telefoon 01713-13529,01713-16434 of01712-8890. Schaatsploeg Ashram bij NK Leerlingen van het Ashram College uit Alphen zijn gisteren eer ste geworden bij de Gewestelijke Kampioenschappen Ploe- genachtervolging op de schaats voor scholen. De wedstrijden werden gereden op de Vechtse Banen in Utrecht. De ploeg van de Alphense scholengemeenschap, bestaande uit vier jongens tussen 15 en 17 jaar, deed meeln de categorie licentiehouders. De deelnemers waren Rob Nieuwenhuizen, Roel de long, Hans Klein-Hesselink en Ramon Duivenvoorden. Alphen sleutelt aan 'model Delft' N DEN RUN/REGIO Maanden, zo niet jaren een nummer op de wachtlijst. En van tijd tot tijd een kaartje in de bus van één van de woning bouwverenigingen, met de vraag of alle gegevens nog klop pen. Dat is het enige waaraan een woningzoekende uit Alphen of de regiogemeenten nu merkt dat hij of zij staat ingeschreven. Dit 'Alphense' model van toe wijzing willen gemeente en wo ningbouwverenigingen Alphen (WVA) en St. Jozef graag inrui len voor model 'Delft'. Maar dan wel met een aantal Alphen se bijzonderheden. Een werkgroep met vertegen woordigers van de gemeente en de corporaties bekijkt hoe de twee modellen in elkaar te pas sen zijn. In hun tussentijdse rapportage adviseren ze alle huizen, van de twee corporaties, gezamenlijk hebben ze er 8500, in één grote pot te stoppen. Het verschil tussen vrije sector-wo ning en distributiewoning ver valt daarmee. Iemand die een huis zoekt, moet voortaan zelf in actie komen. Wel willen de drie het systeem van inschrijven handhaven. En het mes moet in het onderdeel 'urgenties'. Nu vallen daar zoveel categorieën onder, dat het systeem niet meer werkt. Omdat de dening op de helling moet, be sloten Alphen en de corporaties eens rond te kijken wat er op dat gebied allemaal te koop is. Het huidige systeem in Alphen vinden de drie te star en te om slachtig. Tot een bepaalde inko mensgrens moet je je inschrij ven bij de gemeente. Die speelt de gegevens door naar de WVA en St. Jozef. De corporaties zor gen voor de toewijzing van een woning. Die werkwijze leidt tot nogal wat 'ruis'. Het bureau woon ruimtezaken noteert lang niet altijd de woonwensen. Soms bieden beide woningbouwvere nigingen tegelijk een geschikte woning aan. Ook over het be grip 'urgentie' denken de drie verschillend. Als de gemeente een woningzoekende al heeft aangeduid als 'noodgeval', krijgt die persoon of dat gezin ook op de eigen lijsten van de corpora ties nog eens de aantekening 'urgent'. Belletje Wie boven de inkomensgrens valt, schrijft zich direct in bij de woningbouwverenigingen. Ook dan kan het voorkomen dat de ingeschrevene op hetzelfde mo ment een 'bod' krijgt van de WVA en St. Jozef. Bovendien weet de woningzoekende nooit wanneer hij aan de beurt is en welk huis hij krijgt toegewezen. En het belletje 'we hebben een woning voor u' kan domweg niet goed uitkomen vanwege bij voorbeeld een dure aankoop. Bij hun naspeuringen voor een soepeler aanpak van de woonruimteverdeling kwamen Alphen en de woningbouwvere nigingen uit bij het 'model Delft'. In deze gemeente draait nu al bijna een jaar een sys teem, waarbij woningzoeken den zelf aan de slag moeten. Al le huizen die leeg staan komen maandelijks in een huis-aan- huisblad te staan. Daarbij staan ook de eisen waaraan de wo ningzoekende moet voldoen. Wie belangstelling heeft, vult een bon in en stuurt die op. Ook is er ruimte om te vertellen wat de voorkeur is. De maand erop vertelt het krantje hoeveel men sen reageerden op een bepaald bod en welk type woningzoe kende het huis heeft gekregen. De criteria zijn bepaald door de gemeente en de corporaties. Volgens een vorige week gepre senteerd onderzoek in Delft Maquette toekomst Stationsstraat en Raadhuisstraat Deze maquette toont een toekom stig beeld van de Stationsstraat en de Raadhuisstraat in Alphen. De straten worden met elkaar ver bonden door een nieuwe ophaal brug. Deze brug vormt de ontslui ting van de wijk Beerendrecht naar het Alphense station. De brug vertoont gelijkenissen met dé Alphense Brug, een paar honderd meter verderop. Autover keer is echter uit den boze. Alleen fietsers en voetgangers mogen het brugdek betreden. En politie, brandweer en ambulance bij spoedgevallen. De omgeving van de nieuwe brug zal ook van gedaante veran deren. Ambtenaren van de afde ling stedebouw bedenken daar momenteel plannen voor. Zo wordt er gedacht aan de bouw van kantoren en winkeltjes langs de opritten, maar er is ook gespro ken over een jachthaven. Die zou dan aan de kant van de Prins Hen drikstraat moeten worden uitge graven. De uitkomst van die plannen wordt dit jaar verwacht, evenals een besluit tot bouw van de brug. Het uiteindelijke beeld wordt voor een groot deel bepaald door de beschikbare financiën. De nieuwe brug alleen al kost enkele miljoe- nen guldens. Niet iedereen Is even verheugd over de komst van de brug. De af deling Rijnstreek van Schuttevaer, een belangenvereniging voor de binnenvaartschippers, heeft er protest tegen aangetekend. Het wordt namelijk de achtste ophaal brug in een straal van acht kilo meter en dat wordt de schippers een beetje te veel van het goede. FOTO BEN DE BRUYN neemt het aantal bonnenver- stuurders nog steeds elke maand toe. Ook blijkt dat 70 procent van de mensen die rea geren op een bepaald huis niet verwachten, dat het na één in zending ook meteen raak is. 61 procent ziet na toewijzing alsnog af van de woning. In het Delftse systeem mag dat. Als de woningzoekende 'nee' zegt bij de oude woonruimteverorde ning zakt hij op de wachtlijst. De gemeente Delft en de corpo raties zijn tevreden met het mo del. Ze weten nu wat hun wo ningzoekenden willen en kun nen daarom beter aan de vraag voldoen. Nieuwkomer Aan hun model wil de Alphense werkgroep in ieder geval toe voegen, dat het systeem van in schrijving blijft bestaan. De club vindt het niet rechtvaardig dat nieuwkomers plotseling even veel kansen hebben als woning zoekenden die al een tijdie op de lijst staan. Ook verwacht de stuurgroep stapels bonnen als een huis dat erg in trek is wordt aangeboden. Als de plaats op de wachtlijst meetelt aJs criterium kan een stortvloed aan bonnen worden voorkomen. Bovendien kan het inschrijfsysteem helpen bij het schiften van alle aanmel dingen. Ook wil de werkgroep elke veertien dagen de lege woning voorraad bekend maken en niet, zoals Delft doet, maande lijks. De club stelt voor het aan bod te publiceren in een plaat selijk huis-aan-huis-blad. Over de distributie van koopwonin gen spreekt de werkgroep zich niet uit. Ze verwijst naar de mo gelijkheid om via het ministerie van volkshuisvesting te laten vastleggen, dat kopers een eco nomische binding met Alphen moeten hebben. JACOBSWOUDE De schipper van de Apollo schrok zich gistermorgen een ongeluk. Hij had juist zijn da gelijkse lading bagger in de Braassem gedumpt, toen hij in zijn bijna lege onderlosscr een rij kogels zag hangen. Via de marifoon waarschuwde hij zijn collega. Of hij naar de wal wilde gaan om de politie te waarschuwen: hij durfde zijn onderlosser niet te sluiten met die explosieve lading. Veerman Gerard Kok uit Oude Wetering ving de nood kreet van de baggerschipper op en belde direct de politie. En hij belde voorzitter F.rick Bosch van de stichting tot be houd van het Braassemer- meer.'Er kan weinig meer ge beuren op de Braassem zon der dat de stichting er achter komt. Op strategische punten rond de plas turen mensen over het water en staat de ma rifoon op scherp. Op de mededeling 'munitie gevonden aan boord van bag gerschip' verzamelt de pers zich bij Eddy Rietveld, de tweede veerman die nauw be trokken is bij de acties tegen de slibstort Over de marifoon verneemt de veerman dat het schip - zonder munitie de plas alweer heeft verlaten. Op weg om een nieuwe lading bagger uit de Haarlemmer trekvaart op te halen. De rijks politie te water zou de zaak af gehandeld hebben. De observatiepost aan de Ringvaart meldt echter dat er nóg een schip met slib uit de trekvaart onderweg Is. Dan maar kijken of daar wat aan te zien is. De boot van Rietveld zet koers naar de Oude Wete ring. Veerman Kok houdt daar met zijn verrekijker de vaart in de gaten. Wanneer hij in de verte de gezochte boot aan ziet komen, gaan ze er op af. „Hij mag niet lossen, de po litie moet de boel eerst onder zoeken", nm RietvekL hoord via de marifoon. Ze gaan vlak langs de boot varen, op zoek naar ongerechtighe den. Geen kogels te zien. De schipper van de baggerschuit reageert kribbig op de plotse linge aandacht. Dreigt bagger in de boot van Rietvela te gooien. „Ik schep hem zo vol, noor." In de vene zet de boot van- de rijkspolitic te water koers richting stortput. Aangekomen boven de voormalige zandwinput stap pen twee politiemannen over op de baggerboot. Ook zij zien op deze schuit zo gauw geen munitie. Dan maar de bakken zo langzaam mogelijk leeg la ten lopen. De schipper ziet iets, maar kan er niet bij. „Dan pak je een pikhaak. hè", vindt de derde politieman, die op de eigen schuit is gebleven. Het blijkt loos alarm Op het achterdek van de po- litieooot ligt de oogst van die morgen. Ren band met 29 ko gels uit de tweede wereldoor log, waarschijnlijk afgezonken toen in de mei dagen van 1940 Meek dal de i hutten niet ie stuiten waren. Volgens de po litieman is het ..tamelijk on schuldig spul. Als kind heb ik in de duinen trossen van dat spul gevonden." Toch gaat de vondst naar de Explosieven Opruimingsdienst.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19