Regio Warmond berust in verlies van Klaas Hennepoelpolder 'Orde brengen in een compleet gekkenhuis' Wassenaars attractiepark organiseert banenmarkt Maatschappijleer in pakket eindexamen Rijnlands Lyceum Woensdag 19 februari 1992 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: KEES VAN HERPEN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT LEIDEN NIEUWSLIJN Andere plek sporthal bepleit WARMOND Omwonenden van de nieuwe woonwijk Ende poel III willen in het gelijknamige bestemmingsplan de sporthal op de plek van het trapveldje hebben en andersom. Door zon ruil komt het trapveldje dichterbij Endepoel I en II te liggen en is er meer sociale controle mogelijk. Voor de toekomstige bewo ners van Endepoel III zou deze wijziging niets uitmaken. In de raadscommissie ruimtelijke ordening, die veel publiek op de been bracht, voelde gisteravond alleen Progressief Warmond wel voor de ruil. CDA-wethouder J. Wassenaar hield vast aan de Ou de Dam als locatie voor de sporthal. Meisje gewond in Wassenaar WASSENAAR Een 16-jarige bromfietsster uit Wassenaar is gis termiddag bij een ongeval in haar woonplaats gewond geraakt. Toen zij om ongeveer kwart over drie probeerde op de Rijks straatweg ter hoogte van Kerkehout een 7-jarige fietster in te ha len kwam zij ten val en bezeerde haar enkel. De Wassenaarse is voor onderzoek overgebracht naar een ziekenhuis. Dronken joyrider gepakt OEGSTGEEST Een 33-jarige Oegstgeestenaar is gisteravond gearresteerd wegens joyriding, rijden onder invloed, rijden zon der rijbewijs en doorrijden na een ongeval. Om zes uur gister avond reed de man in de Pieter de Hoochlaan een lantaarnpaal doormidden. De politie volgde het spoor van de lekkende radia tor, waarna zij de auto leeg aantrof in de Kamerlingh Onneslaan. De wagen bleek te zijn gestolen. Rond half tien 's avonds kwam de dronken chauffeur weer opdagen, waarna de politie hem in de kraag vatte. WASSENAAR ERIC JAN WETERINGS Attractiepark en camping Duin- rell in Wassenaar zoekt voor het nieuwe seizoen ongeveer 200 tijdelijke medewerkers. Poten tiële vakantie- en seizoenwer kers kunnen zaterdag terecht op een banenmarkt in restaurant De Schaapskooi om zich te ori ënteren. Het seizoen loopt van Pasen tot de herfstvakantie. Jaarlijks ontvangt Duinrell 1,1 miljoen bezoekers. Het park heeft ongeveer 75 mensen in vaste dienst. Tijdens het seizoen komen er ongeveer evenveel arbeidsplaatsen bij. Omdat in ploegendienst wordt gewerkt en omdat veel mensen niet de hele periode beschik baar zijn, kunnen in totaal on geveer 200 mensen voor kortere of langere tijd aan een baan worden geholpen. Onder vakantiewerkers ver staat woordvoerder Schoenma ker vooral scholieren, die alleen in schoolvakanties kunnen wer ken. „Seizoenwerkers kunnen voor een langere periode aan de slag. Elk jaar hebben we men sen die de volle periode van meer dan zes maanden blijven. Maar dat is geen vereiste, werk nemers voor een kortere perio de zijn ook welkom." Volgens Schoenmaker wor den de nieuwe medewerkers voor 'alle voorkomende werk zaamheden' ingezet. „Het is hier net een aparte gemeente in het klein", zegt hij. „We kunnen mensen inzetten bij het opha len van het vuilnis, als toezicht houder bij attracties, in de win keltjes achter de kassa of als nachtwacht om een oogje in het zeil te houden." Dierenleven Dat laatste bleek aan het eind van vorige zomer nodig, toen het aantal nachtelijke diefstal len sterk bleek toe te nemen. Niet alleen in het park, maar ook in de woonomgeving. De politie zette extra i ook de directie van Duinrell zorgde voor meer personeel. Deze aanpak bleek al spoedig haar vruchten af te werpen. Klachten Het Wassenaarse park presen teert dit jaar een aantal nieuwe attracties, waaronder een 'Ma gie Show' door een bekende il lusionist en de vertoning van een drie-dimensionale film over het dierenleven in de Afrikaanse jungle. Ook nieuw is de bouw van 68 duingalows, bungalows 'op wielen' in het duingebied. Enige maanden geleden klaagden buurtverenigingen over de overlast die bewoners van deze vakantie-onderko mens zouden veroorzaken. Ze zouden nachtelijke tochten ma liën door het dorp, waarbij 'uit bundig vakantiegedrag' hard werkende Wassenaarse buurt bewoners uit de slaap zou hou den. Schoenmaker verwacht niet dat door de bouw van bijna 70 nieuwe bungalows de proble men groter zullen worden. „Omdat er helemaal geen pro blemen zijn", zegt hij. „De buurtverenigingen nebben zich indertijd tot de gemeente ge wend en niet tot ons. Duinrell overlegt iedere maand met de gemeente en de politie, maar over deze klachten hebben we nooit iets gehoord." Een klacht van de buurtvereni gingen was ook de grote par keeroverlast die bezoekers van Duinrell zouden veroorzaken, maar ook dat verwijt veegt Schoenmaker van tafel. „Er is parkeerruimte genoeg bij het park. Het lijkt me onlogisch dat mensen in de wijk gaan staan, want daar gelden allerlei beper kingen waardoor feitelijk alleen buurtbewoners er kunnen par keren." Duinrell doet er volgens haai woordvoerder alles aan om par keerproblemen te voorkomen, „I let Üjkt me helemaal on waai schijnlijk dat bewoners van de Duingalows hun auto in de buurt zetten", besluit Schoen maker. „Dan zouden die men sen 's ochtends heel vroeg mot ten opstaan om te voorkomen dat ze een bon krijgen. En vroeg opstaan, daar komen de men sen hier niet voor." 'De absolute grens loopt bij de Holle Mare' De Warmondse Klaas Hennepoelpolder wordt wellicht opgeofferd voor woningzoekenden in de regio. Warmond lijkt zich erbij neer te leggen dat de Klaas Hen nepoelpolder mogelijk wordt betrokken bij de bouwplan nen voor de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder. Geen van de gemeenteraadsfracties nam gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening een onverzette lijk standpunt in. Progressief Warmond, CDA en WD toonden zich alle bereid mee te betalen aan het verdere onderzoek naar de mogelijkheden om in het grensgebied tussen Oegstgeest, Warmond en Leiden woningbouw te plegen voor voornamelijk Leidse woningzoekenden. ,„Volgens CDA-wethouder I. Wassenaar (ruimtelijke orde ning) is de polder om puur fi nanciële redenen betrokken bij de bouwplannen. Alle gemeen ten die zijn betrokken bij de dis cussie over welke polders in de ze regio voor bebouwing in aan merking komen, zijn het er vol gens hem over een$ dat de Klaas Hennepoelpolder vanuit het oogpunt van ruimtelijke or dening eigenlijk groen zou moeten blijven. WD-raadslid C. Voor dit gebied zijn drie model len gemaakt, waarvan het derde voor Warmond het meest be dreigend is. In deze zogenaam de plus-plus-variant worden tien hectare van de Klaas Hen nepoelpolder met 350 wonin gen bebouwd. Het voordeel van dit model is dat de aanzienlijke tekorten op het plan kunnen worden teruggebracht tot 11.000 gulden per woning. Saris sloot zich daarbij aan: „Wij kunnen dit gebied geen grotere dienst bewijzen dan met een pleidooi om het groen te hou den." Anderzijds staat de Klaas Hennepoelpolder nog altijd te boek als een 'potentiële bouw locatie'. Oprukken De WD is bang voor nóg verder oprukkende woningbouw. Voor de liberalen loopt de uiterste grens bij de Holle Mare, die de Klaas Hennepoelpolder van de Veerpolder scheidt. De Veerpol- der moet in elk geval gevrij waard blijven van woningbouw. „De plus-plus-plus-variant is uit den boze", vertolkte CDA- raadslid Lemmers het stand punt van zowel zijn fractie als dat van de liberalen. Beide frac ties menen ook dat het volbou wen van de Klaas Hennepoel polder met huizen voor Leide- naren geen grenswijziging mag inluiden. Dat Warmond instemt met verder onderzoek betekent volgens lemmers nog niet dot de Klaas Hennepoelpolder nu is weggegeven. Het raadslid be waart zijn definitieve standpunt tot na het onderzoek. PW-raadslid B. Schavemaker wilde zelfs de Veerpolder niet uitsluiten. Hij wees erop dat de WD en de SP in leiden hun oog ook al op de Klinkenberger polder in Warmond hebben la ten vallen. Volgens de PW'cr kan het van strategisch belang zijn 'nog iets achter de hand te houden opdat in elk geval de Klinkenbergerpolder groen blijft. Schavemaker voorspelde dat de huidige problematiek zich na de eeuwwisseling an dermaal zal aandienen en nog meer Warmondse polders daar bij onder druk zullen komen te OEGSTGEEST ERIC JAN WETERINGS Leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest kunnen vanaf volgend jaar maatschap pijleer als eindexamenvak kie zen. Het Rijnlands Lyceum is daarmee de eerste school in de regio. Sinds 1990 is het mo gelijk op de middelbare school examen in het vak te doen. In de Randstad wordt het vak tot nu toe alleen geëxamineerd op scholen in Rotterdam en Hil- Het vak maatschappijleer probeert de leerlingen duide lijk te maken hoe groepen mensen in de maatschappij hun weg vinden. Om dat doel te bereiken behandelt het vak zes thema's: opvoeding en vorming, woon- en leefmilieu, arbeid en vrije tijd, technolo gie en samenleving, staat en maatschappij en internationa le verhoudingen. Onderwer pen voor het eindexamen kun nen bijvoorbeeld zijn: politie ke besluitvorming, criminali teit en massamedia. Te duur Conrector H. Luyendijk van de school rekent op vijftien tot twintig leerlingen die examen in dit vak willen doen. „Mini maal tien procent van de 136 leerlingen uit de vwo-groep moet meedoen aan het cen traal schriftelijk eindexamen, anders wordt het voor de school te duur om te organise- Het initiatief om van maat schappijleer een eindexamen vak te maken komt van de vakdocenten. Toen ook colle ga's van andere vakken het idee positief ontvingen is het daarna onder andere bespro ken in de medezeggenschaps raad, waarin ook ouders posi tief op het plan reageerden. Luyendijk: „In het verleden hebben we ook van muziek en tekenen eindexamenvakken gemaakt, dus er was voor de schoolleiding geen reden nii 'nee' te zeggen." Vak verbeterd Waarom het ruim twintig jaar heeft geduurd voordat maat schappijleer examenvak kon worden kan Luyendijk niet zeggen. „Ik weet het niet, het is altijd een beetje het stief kind van de mammoetwet ge weest. In de jaren zeventig zat maatschappijleer echt in de geitewollen-sokken-sfeer, maar de laatste jaren is het vak inhoudelijk verhard, verbe terd. Ik denk dat het nog wat tijd kost voordat het ook op grote schaal wordt ingevoerd op andere scholen." Het Rijnlands lyceum denkt dat het vak een goede voorbe reiding is op vervolgstudies op de universiteit en het hoger beroeps onderwijs. Als voor beelden noemt Luyendijk be stuurskunde, beleid en jnana- gement, juridische bestuurs wetenschap, de heao en oplei dingen in de gezondheidszorg. Leiderdorp bereidt zich met plan voor op rampen LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Een groot verkeersongeval op de rijksweg A4 door mist, onge lukken met giftransporten over de Zijl, catastrofes met het vliegverkeer richting Valken burg en Schiphol of een brand in het Elisabeth Ziekenhuis of één van de winkelcentra. Lei derdorp heeft tal van plaatsen waar een kleine of grote ramp kan gebeuren. „Op zo'n mo ment moet je zo veel improvise ren, dat wat je van tevoren kunt organiseren, ook georganiseerd moet zijn", vindt burgemeester A. Bruggeman. Die organisatie is vastgelegd in het nieuwe ram penplan dat de gemeenteraad komende maandag moet goed keuren. „We praten liever over veilig heidsbeleid dan over rampen bestrijding", stelt verantwoor delijk gemeente-ambtenaar W. van Winterswijk. De ontrui mingsplannen voor het Elisa beth Ziekenhuis en het ver pleeghuis en reactiveringscen trum Leythenrode zijn daarom al klaar. Ook in het tehuis voor meervoudig gehandicapten Nieuw Buitenzorg is het perso neel voorbereid op een eventu ele catastrofe. Van Winterswijk: „De ontruiming van een zieken huis is een beste klus. Daarop moetje voorbereid zijn." Ook in bedrijven worden mensen opgeleid voor de be strijding van kleine en grotere rampen. „De arbeidsomstan dighedenwet stelt minimum-ei sen voor bedrijven. Ze moeten onder andere EHBO'ers onder hun personeel hebben, mensen die met kleine blusmiddelen kunnen omgaan en mensen die adequaat kunnen reageren het bedrijf moet wor- De rijksweg A4 in Leiderdorp is één van de plekken waar zich een rampsituatie zou kunnen voordoen. den ontruimd." Nieuwbouw projecten in Leiderdorp worden al bij voorbaat bekeken op vei ligheidsaspecten. Bruggeman: „Daarmee voorkom je dat je la ter moet ingrijpen. In de Win kelhof moeten alle paden bij voorbeeld worden vrijgehou den, want de eerste paniek ont staat bij vernauwde vluchtwe gen. Je moet de paniekgevoelig heid v^n het publiek niet stimu leren door situaties, waarvan je van te voren al had kunnen zeg gen: dat is onveilig. Daarom heeft de gemeente de bedrijven dringend en misschien niet vriendelijk gemaand zich aan regels te houden." Chaos Bruggeman wil totale chaos en paniek ook voorkomen door, naast de jaarlijkse rampenoefe ning in het gemeentehuis, bui tenoefeningen te houden. „Ik hecht aan die jaarlijkse oefe ning, dat drukt de mensen met de neus op de feiten." Van Winterswijk noemt Lei derdorp bij de rampenbestrij ding 'redelijk vooruitstrevend'. „Volgens het formele stramien neemt de basisgezondheids dienst het voortouw, met daar naast het Rode Kruiskorps. Wij hechten heel sterk aan inscha keling van de plaatselijke EH BO. Die mensen zijn goed op geleid, zijn ter plaatse in de meest letterlijke zin en daarom snel inzetbaar. De Rode Kruis- kolonne komt uit Leiden en moet eerst vanuit alle hoeken ARCHIlffOTO HOL VAST de vrijwilligers verzamelen. Daardoor gaat heel veel tijd ver loren." Van de Leiderdorpse EHBO zijn c i 25 i i lid i de zogenaamde Bizongroep. Brug geman: „Dat staat voor 'bijzon dere omstandigheden'. De Bi zongroep doet ae eerste hulp, in groepjes van drie mensen voor de eerste aanval. Een paar uur later komt dan de Rode Kruis- kolonne. Zo bestrijd je de ramp in golven. Bovendien kan de Bi zongroep zelf traumatische er varingen te verwerken krijgen en daarvoor is ook opvang no diR" Terwijl brandweer, EHBO'ers en politie zich ter plaatste in spannen om een ramp te be strijden, draait ook het ambte lijk apparaat op volle toeren „Hier komt onmiddellijk een rampenstaf in actie die coördi .neert en ik zit hier als burg meester maatregelen te treffen Het kan bijvoorbeeld nodig zijn om ter plekke iets te onteige nen; ik heb het m ht om dat bij een ramp te doen. Stel dat er een heleboel zand nodig is om dat een dijk is doorgebroken, dan mag ik dat zand vorderen Je moet tegelijk ook ordelijk ontruimen, de opvang van de geëvacueerden regelen en vra gen beantwoorden over ome Jan en tante Mien. Wc hebben dan een informatie- en pers centrum, familieleden moeten worden gebeld, journalisten moeten te woord worden staan, de geëvacueerden en gewonden moeten worden geregistreerd Waar breng je de mensen on der7" Hoewel de gemeente zich voorbereidt op een compleet gekkenhuis dat zo soepel moge lijk moet zijn georganiseerd, merkt de Leiderdorper weinig van het nieuwe rampenplan. In het najaar begint het ministerie van binnenlandse zaken met een voorlichtingscampagne waarbij leiderdorp zich op re gionaal niveau aansluit. Ook in de gemeentegids wordt meer ruimte vrijgemaakt voor infor matie over de handelwijze hij een catastrofe. Nu staat de in formatie nog op één pagina, waarnaar bovendien nog flink moet worden gezicht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17