Bollenstreek 'Patatcultuur nu tralie werkcultuur' Voetiusschool mogelijk niet in parkstrook Aanzienlijke schade bij brand in Katwijk Bewoners dreigen met rechter Woensdag 19 februan 1992 Redactie: 071 -161400 ANNET VAN AARSEN ADRIAAN BRANDENBURG WILLEKE HEUKOOP PETER VAN DER HULST DORfTH UGTVOET IRENE NIEUWENHUUSE ROZA VAN DER VEER PAUL DE VUEGER Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 15 DUIN- EN NIEUWSLIJN Bromfietser gewond bij botsing KATWIJK Bij een botsing tussen twee bromfietsers, gistermid dag op het Sjaloompad in Katwijk, is een 16-jarige Katwijker ge wond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de bromfietsers elkaar bij het passeren met de schouders raakten. De 16-jarige is met schaafwonden en kneuzingen overgebracht naar het Diacones- senhuis. Hij kon na behandeling weer naar huis. Gestolen auto teruggevonden KATWIJK Een auto, die in de nacht van maandag op dinsdag uit de Jan van Brakelstraat in Katwijk werd gestolen, is vannacht teruggevonden in de Commandeurstraat. De politie werd ge waarschuwd dat de auto daar waarschijnlijk zou staan. Het voer tuig is met een takelwagen naar het politiebureau gebracht voor sporenonderzoek. Als dat is afgerond kan de eigenaar hem weer ophalen. Villa's in plaats van glastuinbouw VALKENBURG Het Valkenburgse aannemersbedrijf J. Ooster- lee mag twee villa's bouwen op de grond van het glastuinbouw bedrijf van de gebroeders Bol tussen Katwijkerweg en Lam- brechtsveld in Valkenburg. Het gebied waar het om gaat ligt in geklemd tussen de bebouwing in 't Joght. De leden van de com missie ruimtelijke ordening zeiden gisteravond het aantrekkelij ker te vinden om geconfronteerd te worden met aangelegde tui nen dan met een glastuinbouwbedrijf. De commissie gaf ook haar goedkeuring aan een studie naar de mogelijke bebouwing van het terrein Veldzicht, gelegen achter de Marinus Poststraat. KATWUK ANNET VAN AARSEN Geen persoonlijke ongelukken maar wel aanzienlijke schade. Dat was gisteren het gevolg van een brand, die 's middags rond kwart over één in een huis aan de Katwijkse Adrianastraat uit brak. Zo n twee uur had de brandweer, uitgerukt met twee bluswagens en een ladderwa gen, nodig om de boel weer een beetje op orde te krijgen. De be woners moesten de nacht bij fa milie doorbrengen. Het huis is voorlopig niet bewoonbaar. Vooral de eerste momenten nadat het vuur werd ontdekt, bleken spannend. De buren vreesden dat één van de kinde ren een baby nog boven in het huis lag te slapen. „We heb ben ons in het begin dan ook niet direct bezig gehouden met blussen verklaart brandweer commandant J. Kuipers, die zijn mannen opdracht gaf de deur te forceren omdat er verder nie mand thuis was. „Het eerste wat we gedaan hebben, is de bovenverdieping doorzoeken. Gelukkig bleek de baby niet in huis te zijn." De familie die het pandje be woont, schrijft 18 februari waar schijnlijk bij in de boeken als ongeluksdag. De 31-jarige hoofdbewoner had zich 's och tends verwond doordat hij tij dens werkzaamheden bij de chemische fabriek aan de Prins Hendrikkade ten val was geko men. Zijn 27-jarige vrouw, die zich naar haar man in het AZL spoedde, heeft volgens een poli tiewoordvoerder waarschijnlijk niet de tijd genomen het huis veilig achter te laten. De brand is daarna vermoe delijk onstaan als schoorsteen brand en werd ontdekt door een overbuurman, die de brandweer waarschuwde. Toen die arriveerde waren de vlam men al door de schoorsteen ge slagen en ging het om een uit slaande brand. Het vuur dat op de bovenver dieping begon, verspreidde zich snel. De begane grond van het Wat vermoedelijk begon als een schoorsteenbrand, werd al vrij snel e straat was het gevolg. huis liep daardoor ook aanzien- van een naastgelegen huis. Wat lijke schade op, evenals het dak noodreparaties het dichtspij i uitslaande brand. Aanzienlijk schade a het dak zorgden er >or dat de buren geen Boze reacties na plotselinge werkzaamheden Gat van Palace Rond het Gat van Palace klitten de ouderen van Noordwijk samen. Zij kij ken met gemengde gevoe lens naar de verrichtingen van twee werklieden die bezig zijn de tegels te lich ten. Zo te zien maken de mannen achter de hek werken geen haast. „Laten ze gelijk maar doorgaan en er een heel diep gat gaan graven: dat hebben ze wel nodig om alle missers van wethouder Salman op te ruimen", moppert iemand. NOORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE De omstanders kibbelen wat door elkaar en kreten als 'peste rij' en 'machtsvertoon' klinken door de frisse Noordwijkse zee lucht. „Het is een heel groot vraagteken of hier ooit gebouwd gaat worden: dit gedoe is ge woon treiteren van Mens, maar daar heeft de gemeente wel om gevraagd", is de teneur van het gesprek rond de bouwplaats. In opdracht van Harry Mens is afgelopen maandag een begin gemaakt met werkzaamheden op het meest besproken plein van Noordwijk. De Lissese ma kelaar is de actie begonnen na dat duidelijk werd dat de ge meente Noordwijk een rechts zaak tegen hem aanspant. Noordwijk wil Mens daarmee dwingen de - in de ogen van de gemeente onherroepelijke - koopovereenkomst rond Mai- son Meier na te komen. Hoewel inmiddels vaststaat dat hij niet voor de zomer zijn appartementencomplex 'Sea Palace Residence' op het Gat van Palace gaat bouwen, is hij sinds de bekendmaking van de i Schie kijkt vanuit zijn Promenade Hotel n rechtszaak onmiddellijk overge gaan tot het weghalen van de tegels uit het evenementen plein. Daarnaast heeft hij aan gekondigd nog deze week te be ginnen met de bouw van het zogeheten Circustheater, een disco annex theater op een steenworp afstand van het Gat van Palace, achter Boule 7. Een wraakactie volgens de gemeen- „Mens wil toch zo graag de patatcultuur hier weghalen, nu zien we wat hij er voor in de plaats zet: een hek- en tralie werkcultuur", zegt W. van Schie, eigenaar van het Prome nade Hotel en restaurant De Blauwe Gans. Hij begrijpt de 'geluiden' van de straat en zoekt naar woorden om zijn eigen on genoegen over de actie van Mens kenbaar te maken. Als di recte buurman van 'Het Gat' en als voorzitter van de Koningin Wilhelmina Boulevard Belan genvereniging (de KWBB) be speurt hij vooral 'onaardige ge voelens' over de nieuwste actie van Mens. Bij de ondernemers vereniging zijn twintig horeca zaken aangesloten. „Ik ben echt bezorgd en bang dat de ruzie tussen Mens en de gemeente nu ontaardt in een kwalijke zaak die de Boulevar- dondcrnemers geen goed zal doen. En als buurman krijg ik alle last van het stuifzand. Ei genlijk is het een heel droevige zaak en het zou prettig zijn als de partijen alles snel in der min ne kunnen schikken", vertelt hij terwijl hij vanuit zijn etablisse ment over het terrein kijkt. Vol gende week wil hij, na overleg met de andere ondernemers, bekijken of er stappen te onder nemen zijn tegen Mens. Aan de Parallelboulevard uit even later R. van Rheenen jr. van Van Rheenen Horecabedrij ven achter de ramen van pan nekoekhuisje Hans en Grietje zijn boosheid. Hij praat over een 'stukje machtsvertoon' van de zijde van Mens om bepaalde zaken er op zijn condities door te krijgen. „Het is eigenlijk alle maal een beetje dom wat er nu gebeurt. Een kinderspel tussen een 'groot mens' en de gemeen te. Over zes weken begint hier "het zomerseizoen en dan moet dit spelletje toch wel afgelopen zijn." Zowel Van Rheenen als Van Schie benadrukt het jammer te vinden dat door de actie van Mens deze zomer er allerlei ac tiviteiten, zoals de taptoe, niet kunnen doorgaan. Gedurende tien jaar worm het Uaietn door de Noordwijkse gemeenschap immers gebruikt voor dit soort evenementen. J. Smit. voorzitter van de Oranjevereniging Noordwijk aan Zee, is daarentegen minder somber gestemd. Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat. voordat het seizoen begint, het pro bleem is opgelost. En hij ver wacht dan ook dat op 30 april de gebruikelijke koninginne dagactiviteiten op het Gat van Palace kunnen doorgaan. „Waarom ik zo optimistisch ben? Om de doodeenvoudige reden dat B en W dit de burgers, de ondernemers en de Oranje vereniging niet kunnen aan doen. Eén of misschien wel twee seizoenen een stuifgat op die plek? Dat kan en mag ge woon niet. dus dit wordt netjes in orde gemaakt", aldus Smit, die ook v\ i raadslid in Noord wijk is. KATWUK WILLEKE HEUKOOP Er bestaat een kleine kans dat de nieuwe Voetiusschool in Kat wijk uiteindelijk niet op de parkstrook in de wijk Clcijn Duin verrijst. Wanneer de be zwaren van omwonenden tegen de nieuwbouw blijven aanhou den, lijkt het schoolbestuur toch bereid andere lokaiies te over wegen. Een driehoeksruil waar bij, behalve de Voetiusschool en een andere basisschool, ook de oude luliana-mavo is betrok ken, behoort tot de mogelijkhe den. De Katwijkse wethouder van onderwijs A.C. Berkheij liet gis teren weten tweewekelijks over leg te voeren met het Bestuur der Stichting voor Christelijk Basisonderwijs op Reformatori sche Grondslag voor Katwijk en omstreken. Onderwerp van de ze sessies vormen steevast de nieuwbouwplannen van de school in de parkstrook. Boven deze zo vurig gewenste lokatie, pakken zich steeds meer donke re wolken samen nu de bezwa ren van omwonenden blijven komen en er met tu t nieuwe beleid van minister Wallage van onderwijs de kans bestaat dat de al verstrekte bouwvergun ning voor de school wordt inge trokken omdat een officiële bouwaanvraag uitblijft Volgens de wethouder ziet het schoolbestuur die dreiging nu ook en liikt ze bereid andere mogelijkheden te bespreken. Als alternatieve lokatie is de al eerder voorgestelde plek in De Krom tin t Linger strikt onaan vaardbaar voor het bestuur Aanvankelijk was het oordeel dat deze plek niet centraal ge noeg ligt voor een school met een regio-fiinc tie als de oetius school. Een andere nog nader te on derzoeken mogelijkheid is vol gens de wethouder een drie hoeksruil „liet moet tnogeli|k zijn in deze kwestie gebruik te maken van een vrijkomende school. Het Voetiusbestuur wil niet in de Julianamavo omdat daaraan te veel zou moeten worden aangepast en het ge bouw bovendien niet in de buurt van een bushalte ligt. Maar met medewerking van een andere bassisschool die wel naar de Juliana-mavo wil ver huizen. is in overleg met het ministerie van onderwijs mis schien een soort ruil mogelijk." Welke basisschool hiervoor eventueel in aanmerking zou komen, wil de wethouder niet kwijt. Het Voetiusschoolbcstuur wil de bouwkwestk huizen, die de belangen school in de bouwcommissie behartigt, zegt 'iets' van de dne- hoeksniil te hebben gehoord. „Her ziet er inderdaad verder niet zo goed uit maar we probe ren een beetje optimistisch te blijvenzegt hij. Daarbij tekent hij echter aan dat Cleijn Duin nog steeds bovenaan «Ie ver langlijst staat. „Wc hebben alles rond: de bouwplannen, de kos ten. Dat er van de kant van de gemeente bepaalde dingen aan de gang zijn, dat weten we. Daarover moeten we ons intern nog eens goed beraden." De Katwijkse gemeenteraad neemt eind deze week een Ih»- sluit over de toekomst van de Voetiusschool. Katwijk sluit 'gok-pact' met horeca en automatenhandel KATWUK WILLEKE HEUKOOP De Ondernemersvereniging Ho reca Katwijk en de Vereniging Automatenhandel Nederland hebben gisteren met de ge meente Katwijk een convenant ondertekend waarmee overma tig gokgedrag in het zeedorp aan banden moet worden ge legd. Preventie, vooral door middel van voorlichting aan jongeren, staat centraal in de overeenkomst. Het convenant is voorlopig een jaar lang van kracht. In het convenant zijn regels opgenomen die het jongeren beneden de 18 jaar verbieden te spelen op gokautomaten in ca fés, snackbars en andere hore- ca-gelegenheden. M. Dalhuisen, voorzitter van de Ondernemers vereniging Horeca Katwijk zeg de gisteren namens de horeca- exploitanten toe er alles aan te zullen doen om de afspraken na te komen. Dat houdt onder meer in dat individuele exploi tanten kunnen worden aange sproken op gokgedrag van hun eigen klanten. Ook zullen zij een begeleidende rol moeten vervullen bij het voorkomen van overmatig gokken. Dalhuisen deed ook een op roep aan het publiek om vooral klachten over gokgedrag te mel den via de speciaal daarvoor opengestelde postbus 22. Ook gokverslaafden kunnen zich daar melden met hun pro bleem. Zij kunnen zich bijvoor beeld op een 'zwarte lijst' laten zetten zodat zij voor hun eigen bescherming in zaken waar gokkasten staan speciaal in de gaten worden gehouden. De verantwoordelijke Kat wijkse wethouder H. van Mierlo beloofde een 'vinger aan de pols' te houden door regelmatig overleg te plegen met de drie ondertekenaars van het conve nant. Ondertekenaar namens de gemeente was gisteren bur- Als plannen voor Oosthout niet worden gewijzigd gemeester G.W. van Montfrans- Hartman die sprak van een 'af spraak op basis van overleg en vertrouwen' en een 'verpliching die er niet om liegt'. Aan de sluiting van het con venant is in het Katwijkse ge meentehuis een verhitte discus sie voorafgegaan waarin met name de betrouwbaarheid van een dergelijke overeenkomst in twijfel werd getrokken. Sommi ge raadsleden stelden het con venant zelfs gelijk aan een 'pact met de duivel'. VOORHOUT ROZA VAN DER VEER Er mogen geen nieuwe huizen worden gebouwd aan de oost zijde van de Voorhoutse wijk Oosthout. De gemeentelijke structuurschets moet op dat punt onmiddellijk worden ge wijzigd. Zo niet dan dreigen enige bewoners van huizen aan de rand van Oosthout naar de rechter te stappen. Negen bewoners van de Voorhoutse Veldzuringstraat. Wijnruitstraat en Schorrekruid- weg zijn kwaad op de gemeente Voorhout. Zij hebben nog maar enige tijd geleden een woning aan de rand van Oosthout ge kocht met vrij uitzicht over de graslanden. De gronden voor hun huis zouden volgens een brief van het college uit maart 1991 bestemd zijn voor 'actieve recreatie'. Er zouden sportvel den komen. De bewoners werden daarom in december onaangenaam ver rast met de structuurschets- plannen van de gemeente waar in de gronden de bestemming 'te ontwikkelen woongebied kregen „Een gebied met een stedelijk accent bleek op de voorlichtingsbijeenkomst tc be tekenen: zo snel mogelijk vol bouwen met huizen", zo schamperen de bewoners in hun brief aan de raad. Daarin wijzen ze op de scha de die zij lijden door de gewij zigde gemeentelijke plannen. Ze eisen binnen een maand een toezegging van gemeente dat de structuurschets wordt gewij zigd. anders wordt de rechter ingeschakeld. De brief1schrijvers \inden het ook vreemd dat deze plannen aan de orde komen, terwijl de wijk Oosthout nage noeg is afgerond en de ontwik keling van het gebied Hoogh Teijlingen aan de orde is. De Oosthoutbewoners zetten verder kritische kanttekeningen bij de aanleg van de geplande oostelijke Rondweg. Zij menen dat die nieuwe weg beter recht streeks op de Sassenheimse Rijksstraatweg kan worden aan gesloten. Het Voorhoutse colle ge wijst de boze bewoners op het feit dat de politiek nog een beslissing moet nemen over de structuurschets. Dat gebeurt in de loop van het jaar tijdens de bckprawng van hi t omtrap be stemmingsplan Hoogh Teijlin gen. Daartegen kunnen de be woners bezw aar maken. De gemeente constaterrl ver der dat het gebied met de be stemming 'actieve recreatie' ge deeltelijk is gebniikt voor het botrwen van de woningen van de briefschrijvers. Nu de voet balvereniging Foreholte de voorkeur heeft uitgesproken voor uitbreiding van de velden bij het bestaande complex, ligt het volgens B en W voor ae hand dat ook de rest van het ge bied een nieuwe bestemming knjfl

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15