Rtv show Voor mij is alleen Veronica belangrijk' Han van der Meer viert debuut als quizmaster NOS wil verbod van TV Krant op Zondag 10 ZE KUNNEN er nog steeds niet bij dat een eenvoudige boerenlul als ik, die eerst een gewone discjockey is geweest, het lef had een televisieom roep te gaan runnen En met succes! Allemaal jaloezie. (Rob Out) Wekelijks tv-programma voor verstandelijk gehandicapten Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur stelt 3 miljoen gulden beschik baar voor een wekelijks televi sie-programma voor verstande lijk gehandicapten. Teleac en de stichting TV-Gazet hebben van daag een overeenkomst geslo ten met het departement voor de produktie van het program - Volgens een woordvoerster van Teleac gaat het om een uniek experiment. Nooit eerder werd in Nederland voor deze groep een televisieprogramma geproduceerd. Het programma met een re creatief en informatief karakter heeft volgens Teleac een dubbe le functie. Het wil de sociale redzaamheid van gehandicap ten bevorderen en is bedoeld om de beeldvorming van ver standelijke gehandicapten posi tief te beïnvloeden. Het programma, waarvoor de titel nog moet worden bedacht, zal vanaf oktober wekelijks op een vast tijdstip te zien zijn. Ie dere aflevering duurt vijftien minuten en behandelt in dra ma-vorm eenvoudige thema's. Sylvia Millecam en Marnix Kap pers spelen de hoofdrollen. De bijdrage van WVC maakt het mogelijk het programma gedurende twee jaar, zonder pauze in de zomer, te verzor gen. Teleac werkt voor de pro duktie nauw samen met ouder verenigingen, zorginstellingen en het bedrijfsleven. Zij hebben zich voor dit doel verenigd in de stichting TV-Gazet. ZOGEZEGD Ik kijk heel weinig tv, ik ben dus de slechtste consument van mijn eigen produkten." (Joop van den Ende in 0e Tele graaf) ,,Er isgeen verschil tussen Corry Konings privé en de zangeres op het podium. Ik ben gewoon altijd mezelf, iemand zonder kapso nes. Ik heb geen behoefte om naast mijn schoentjes te lopen. Waarom zou ik? Omdat er toeval lig mensen zijn die tegen me op kijken? Dat vind ik me een on zin." (Corry Konings in Studio) „Toen ik veertien jaar geleden van Antwerpen via Amsterdam naar Eindhoven verhuisde, heb ik eigenlijk niets gemerkt van verve lende vooroordelen over Belgen. Ik kwam naar mijn idee in een warm bed van tolerantie." (Actrice Guusje van Tilborgh in VARA's TV Magazine) ,,Toen kwam het grote succes en in ons huwelijk was ik toch dege ne die de kar moest trekken. Dat is nooit makkelijk voor een man. Bovendien is er het gevaar dat je van een echtgenote meer een produkt wordt dat goed verkocht moet worden." (Corry Konings in De Telegraaf) ,,lk kijk uit naar seks zoals een kleuter uitkijkt naar het uitblazen van de kaarsjes op de verjaar dagstaart. Je wilt dat het een da gelijks ritueel wordt." (Christina Applegate alias Kelly Bundy in Panorama) ,,Het is nu kwart voor zeven. En dat is het tijdstip dat heel wat mensen zenuwachtig worden, als ze geen voetbalbeelden zien. Om te voorkomen dat morgenoch tend de deuren van de Riagg's niet plat worden gelopen nu beel den van De Graafschap-Ajax." (Studio Sport-presentator Victor Deconinck) ,,Ja, daar zou hij wel eens een grote voor kunnen krijgen.... Eh, een grote straf...." (Commentator Hans Kievit tijdens Olympische ijshockeywedstrijd Tsjechoslowakije-Rusland) „Helaas werken er nog te veel mensen bij de BBC, Kafka zou zich er goed thuisvoelen." (Kenneth Baker, minister van bin nenlandse zaken in Groot-Brittan- nië in het „Freddy Mercury was een onver zadigbaar seksbeest. Hij hoefde maar met zijn vingers te knippen of de mannen gingen voor hem uit de kleren. Soms had hij twee, drie verschillende kerels in één nacht. (Barbara Valentin, hartsvriendin Rob Out op schopstoel strijdbaarder dan ooit HILVERSUM MONIQUE BRANDT De Verenigingsraad van Veronica komt zaterdag in beslo ten vergadering bijeen om te beslissen over de toekomst van Veronica. Een belangrijk the ma op die dag: het functione ren van algemeen directeur Rob Out. Een groot deel van het personeel vindt dat zijn rol is uitgespeeld; zijn positie zou onhoudbaar zijn. De proble men zijn legio; Out ligt volgens ingewijden constant overhoop met voorzitter Joop van der Reijden en tv-directeur Joop Daalmeijer. En dan is er intern hevige kritiek op zijn eigen machtige beleid, op het gesjoe mel met aandelen in RTL Vero- nique, het huidige RTI. 4. Zijn stoel wankelt, maar de vraag is of Out onderuit gaat. Malcke- lijk zal het immers niet zijn om de laatste piraat in om roepland weg te krijgen. Mister Veronica houdt van knokken. Tot het uiterste, als het moet. 'Met Veronica kun je maar beter vriendjes zijn'. Deze drei gende slogan die Veronica des tijds hanteerde, lijkt nog steeds op maat gesneden als het gaat om de 53-jarige 'Mister Veronica', Rob Out. Medestan ders zal hij nooit een strobreed in de weg leggen. Maar perso nen die het niet met hem eens zijn en dat waren er nogal wat in de loop der jaren lo pen het risico met harde hand uit het Veronica-gebouw aan het Hilversumse Laapersveld te worden verwijderd. De Veronica Ontslag Organisatie, zo werd de omroep al eens spottend beti teld. Wil is wet Diplomatie is dan ook een woord dat niet voorkomt in het vocabulaire van de VOO-direc- teur. Hij houdt niet van verga deringen of overleg: zijn wil is wet. ,,En de man die de beslis singen neemt krijgt nu eenmaal veel kritiek", constateerde hij eens luchthartig in een inter- Rob Out, de despootachtige algemeen directeur van Veronica, wiens stoel wankelt. archieffoto anp strijd met de zeer ambitieuze discjockey. Rob Out volgde hem op. ..Diezelfde avond bereikte het alcoholpeil in mijn bloed een ongekende hoogte. Ik reed in een opgewonden stemming. Ik werd steeds meer geaccep teerd als programmaleider. Een heerlijk en lichtzinnig makend gevoel", schreef hij later in zijn boek Veronica, een jaar later'. Rob Out weet het publiek als geen ander te bespelen. Toen het zendschip in 1973 strandde, en de politiek dreigde de popu laire zender voorgoed het zwij gen op te leggen, wist hij met niet aflatende ijver heel Neder land te mobiliseren. Tiendui zenden Veronica-aanhangers trokken naar Den Haag om hun steun te betuigen onder het motto 'Veronica blijft als u dat wil'. Wat onmogelijk werd geacht gebeurde: na veel politiek ge harrewar werd in 1975 de felbe geerde zendvergunning be machtigd. De voormalige piraat mocht toetreden tot het publie ke bestel. Gelegaliseerd als VOO (Vero nica Omroep Organisatie) groeide de omroep onder Outs leiding binnen enkele jaren uit tot de zendgemachtigde met de meeste aanhang. Het geheim van het succes: een op Ameri kaanse leest geschoeide formu le: makkelijke televisie voor de massa's: een handzaam om roepblad. In de campagnes werd bovendien altijd handig gebruik gemaakt van het avon tuurlijke piratenverleden van de omroep. "Veronica tegen de rest van de wereld'. Irritaties Maar steeds sterker wordt de overtuiging binnen de omroep organisatie dat hun directeur tevéél in dat roemruchte verle den blijft hangen, en niet meer capabel is de toekomst met nieuw elan tegemoet te treden. Zijn neiging om zonder overleg beslissingen te nemen irriteert velen, met name voorzitter Joop van der Reijden en tv-directeur Joop Daalmeijer. ,,Het elftal vraagt om een andere coach", zo verwoordde commercieel di recteur Jan van Doorn het on langs in Nieuwe Revu. Sinds de affaire-Veronique is Out bij veel van z'n medewer kers definitief uit de gratie. Van wege zijn financiële betrokken heid van Out en radio-directeur Lex Harding bij de oprichting van het huidige RTL 4 zijn de banen van het Veronica-perso- neel in de waagschaal gezet. En dat wordt hem nog steeds hoogst kwalijk genomen. Jaren geleden, in een inter view met Nieuwe Revu be schreef Rob Out op verzoek al eens hoe de dag van zijn vertrek bij Veronica eruit zou zien. Het antwoord was weinig veras send: ,,Ik denk dat ik, nadat ik hier van de parkeerplaats ben weggereden, in het eerste de beste café ga zitten en ontzet tend dronken word." Het lijkt er bijna op dat dat moment gekomen is. Althans: Out is voorlopig op een zijspoor gezet. Een interim manager van het onderzoeks bureau KPMG gaat uitzoeken hoe het verder moet met de omroep. Met of zonder Out. Bo vendien buigt de verenigings raad van Veronica zich komend weekeinde over de interne pro blemen. Het is niet uitgesloten dat een meerderheid van de raad het vertrouwen in Out wil opzeggen. Zelf heeft hij echter grote plannen met 'zijn' om roep, liet hij onlangs strijdvaar dig weten. „Er is voor mij maar één ding belangrijk en dat is Ve ronica. Daar zal ik me voor hon derdduizend procent voor in zetten. En daar zal ik voor vech ten. Ongeacht wie dan ook wat zegt." view. „Ze kunnen er gewoon nog steeds niet bij dat een een voudige boerenlul als ik, die eerst een gewone discjockey is geweest, het lef had een televi sieomroep te gaan runnen. En met succes! Allemaal jaloezie." Dat avontuurlijke succesver haal van gewone jongen tot omroepbaas samen met zijn onmiskenbare charisma zorgde ervoor dat Out jarenlang door zijn achterban op handen werd gedragen. Ondanks de ontelba re verhalen over dubieuze fi nanciële transacties, zijn uit bundige drankgebruik en licht- dictatoriale neigingen. Rob Out, op 4 maart 1939 ge boren in de Amsterdamse Lin- naeusbuurt, heeft nooit een door zekerheden gedragen le ven geleid. Zijn grote voorkeur ging altijd uit naar avontuur, naar uitdagingen. Nadat hij zijn HBS-opleiding had voltooid, besloot hij niet verder te stude ren. Out vertrok naar Frankrijk, waar hij bijna twee jaar rond zwierf. Ook na zijn terugkeer in Amsterdam gaf hij het zwer versleven niet op: hij scharrelde wat rond in de omgeving van het I^eidseplein en stortte zich vol overgave in de strijd tegen de gevestigde orde. Met gelijk gestemde kameraden als pop zanger Robert Long filosofeerde hij nachtenlang over een betere wereld, overdag stenen keilend naar politieagenten. Zijn dienstplicht bracht hem in aanraking met de zware op leiding bij het korps comman dotroepen. Dat betekende: da genlange verkenningstochten onder barre omstandigheden en volop conflicten met hoog geplaatste officieren. „Weinig eten en slapen, de afschuwelijk ste vernederingen, maar het roept wel het doorzettingsver mogen in je wakker." Verbazingwekkend Terug in het dagelijkse leven maakte Rob Out de overstap naar het zakenleven. Met verba zingwekkend succes. Hij kwam terecht in de platenindustrie, was hoofdredacteur van het blad Muziekparade en werkte voor VARA- en NCRV-radio, tot dat Willem van Kooten alias Joost den Draayer hem in de zestiger jaren overhaalde als discjockey op het populaire zendschip Veronica te komen werken. Ook jn die 'wilde' tijd waren de intriges bij Veronica niet van de lucht. Concurrent radio Noordzee werd het doel wit van een bomaanslag. Nadat Ria Bremer in AVRO's Televizier Veronica-oprichter Buil Verwey had ontmaskerd als de op drachtgever. belandde ome Buil achter de tralies. Op het eigen schip was het de toenmalige programmaleider Jan van Veen vooral bekend geworden door Candlelight die 'sneuvelde' in een machts- Beelden uit de tijd waarin Rob Out nog zendpiraat was. Naast hem wij len Bull Verweij, die opdracht gaf een bom te plaatsen onder concurrent Radio Noordzee. •archieffoto Han van der Meer debuut als quizmaster. HILVERSUM ALE VAN PUK Een bijeenkomst van ambassa deurs uit dertien Latijnsameri- kaanse landen die twee jaar ge leden in Den Haag plaatsvond, heeft geleid tot het vervaardigen van een serie van zestien tv- programma's. De serie, getiteld 'Ver van mijn bed-strijd, zal vanavond voor het eerst door de KRO via Nederland 1 worden uitgezonden. „Het is tegelijker tijd mijn debuut als quizmas ter," lacht presentator Han van der Meer, ondermeer 13 seizoe nen lang presentator van de Ver van mijn Bed-shows. De 16 tv-programma's zullen komende herfst uitmonden in de uitreiking van de Copa de Period istas (De Journalisten cup), de prijs voor de beste re portage van de serie videofilms, die de quizwinnaars komende zomer in de Latijns Amerikaan se landen gaan maken. De kij kers krijgen eerst alle videofilms „Op die ambassadeursbijeen komst in Den Haag vroegen ze me of ik een serie programma's op de Nederlandse tv zou kun nen presenteren over 19 La- tijnsamerikaanse landen. De aanleiding: Het Columbusjaar. In 1492 zetté lolumbus daar Rijp beraad Na rijp beraad vonden KRO en Van der Meer, dat 19 documen- taire-achtige programma's van meer dan een uur lengte elk „wel wat veel van de kijker zou vergen." Van der Meer: „Toen heb ik de formule met de quiz bedacht" Een oproep onder kijkers le verde 250 brieven op van po tentiële quizkandidatcn met een bijzondere belangstelling voor Latijns-Amerika. Na een ruwe selectie hieven 100 kandidaten over. Tijdens een interview kregen tien vra gen over I^tijns-Amerikaanse landen voorgelegd. Na weer een schrifting bleven 42 kandidaten over: 36 voor zes afleveringen van de Ver van mijn bed-strijd en zes reserve-kandidaten. Van der Meer: „Hun gemid delde leeftijd is 27,6 jaar. We hadden ook om jonge mensen gevraagd. Er zijn veel historici onder en studenten Spaans of Portugees. Er zijn enkele hispanisten en mensen van de scholen van de journalistiek. De meesten zijn al een keer of meerdere keren in Latijns-Ame rika geweest. Aan de hand van voorwerpen en beeldfragmen ten uit de Latijns-Amerikaanse landen moeten de kandidaten vragen beantwoorden. Er ko men onderwerpen als politiek, geschiedenis, kunst, cultuur, li teratuur. sport en geografie aan de orde. Op die manier willen we spelenderwijs het Latijns- Amerikaanse continent op de tv-kaart zetten." De drie beste kandidaten van elke aflevering winnen als prijs een journalistieke reportagereis aangeboden. Ze kunnen kiezen uit Dominicaanse Republiek, Cuba. Mexico, Honduras, Gua temala, El Salvador, Nicaragua, Costa Rica, Panama, Venezuela, Colombia, Peru, Bolivia, Ecua dor, Chili. Argentinië. Uruguay, Paraguay en Brazilië. Suriname is er niet bij. Legerleider Bouter- se zei mij ooit: „Han, Suriname is geen Ver van mijn Bed-land." Zelfstandig' De winnaars van de quiz krijgen een journalistieke opdracht, een ticket, reisgeld en een video-ca mera mee. Geheel zelfstandig kunnen zij -- eventueel met be hulp van plaatselijke producers -- hun reportages samenstellen. In Hilversum krijgen ze een kor te camera-training. Van der Meer: „Die video's zullen vanaf augustus geduren de tien tv-programma's te zien zijn. Ze kunnen het best als Ver van m'n bed specials omschre ven worden. Een jury, samenge steld uit ervaren programma makers, zal de reportages be oordelen en de beste zal be kroond worden met de „Copa de Periodistas." Titel van die tv- serie programma's wordt: De Latinos. ..Ik ben erg nieuwsgie rig met welke beelden ze zullen terugkeren." Als sponsors voor de reeks treden NOVIB en enkele andere Derde Wereld-organisaties op. (De Ver van mijn bed-strijd, vanavond op Nederland 1 om 18.30 uur) BOLLEBOOM BOES HILVERSUM ANP De NOS wil een einde maken aan de wekelijkse verschijning van de TV Krant op Zondag. De president van de rechtbank in Amsterdam zal zich dinsdag 3 maart in kort geding buigen over de schending van het au teursrecht op omroepprogram- mpgegevens. Volgens de woordvoerder van de NOS wordt een kort geding voorbereid. De definitieve be slissing is afhankelijk van de uit spraak van de voorzitter van het College van Beroep voor het Be drijfsleven. De uitspraak in de procedure van de Krant op Zon dag tegen het ministerie van economische zaken wordt nog deze week verwacht. De voorzitter van het college zal dan uitspraak doen over de vraag of staatssecretaris Van Rooy de Wet economische me dedinging moet toepassen te gen de publieke omroepen die weigeren programmagegevens beschikbaar te stellen aan de Krant op Zondag. Volgens fle krant moeten omroepen wor den verplicht de programmage gevens rechtstreeks beschikbaar te stellen. Economische Zaken meent daarentegen dat de ver strekking van programmagege vens uitputtend is geregeld in de Mediawet. De Wet economi sche mededinging zou daarom niet van toepassing zijn. In het kort geding zal het gaan om een verbod inbreuk te maken op het auteursrecht. Volgens de NOS is is de publi- katie van de integrale program magegevens voorbehouden aan de publieke omroepen zelf. De inkomsten uit de programma bladen zijn voor de omroepen van groot belang. Deze inkom sten moeten worden gebruikt voor de produktie van program- STRIPS ma's. Verder hebben de omroe pen specifieke contracten afge sloten met dag- en nieuwsbla den. Volgens de NOS maken deze overeenkomsten een ver dergaande verstrekking van programmagegevens niet mo- gelijk. De weigering van de publieke omroepen de gegevens te ver strekken brengt de Krant op Zondag overigens niet in pro blemen. Sinds 2 februari ver schijnt wekelijks een gids met gegevens van de tien best beke ken binnen- en buitenlandse te levisiestations. Corry Konings

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10