Economie Nieuwe fusie op komst in zuivel Economie blijft de ogen sluiten voor het milieu 'Maastricht niet heilig' Langste recessie Britse industrie ANC wil économisch beleid bijstellen Dinsdag 18 februari 1992 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: CLARA KEMPER NIEUWSLIJN Bedrijven ontvluchten Duitsland Steeds meer ondernemers trekken zich met hun produktie terug uit Duitsland in verband met de hoge lonen en belastingen. Daardoor gaan jaarlijks zeker 100.000 banen verloren. Dat zei Heinrick Weiss, voorzitter van de Duitse industriebond BD1. gis teren tijdens een interview voor de Duitse radio. Volgens Weiss verplaatst de produktie zich naar Oost-Europa en landen buiten Europa. Fusie Krupp-Hoesch krijgt vorm De fusie tussen de beide Duitse staalconcerns Krupp en Hoesch krijgt vaste vormen. Nadat de raad van commissarissen van Hoesch de directie eind vorige week groen licht gaf de onder handelingen voort te zetten, besloten de eigenaren van Krupp het bedrijf te transformeren tot een naamloze vennootschap. Met terugwerkende kracht per 1 januari moet deze nieuwe ven nootschap in juli met het op de beurs genoteerde Hoesch sa mensmelten. Geen lagere kosten door bankfusies Fusies tussen grote banken in de Verenigde Staten hebben niet geleid tot lagere kosten voor de gefuseerde banken. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de Federal Reserve of Atlanta, één van de twaalf centrale banken in de VS, heeft uitgevoerd. De banken die een fusie aangingen, waren tevoren efficiënter dan het gemiddelde in de bedrijfstak. Na de fusie was de efficiëntie afgenomen tot het gemiddelde. Nieuwe voorzitter Voedingsbond CNV DoekleTerpstra (35) volgt op 1 maart Frits Hanko (57) op als voorzitter van de Industrie- en Voedingsbond CNV. De bonds raad, het 'parlement' van de bond, heeft Terpstra eind vorige week gekozen voor deze functie. Pirelli draagt leiding over De 67-jarige Leopoldo Pirelli heeft de dagelijkse leiding van Pi relli SpA overgedragen aan een zeven leden tellend comité waar in zijn schoonzoon Marco Tronchetti Provera de hoofdrol speelt. De bestuurswijziging is naar verluidt afgedwongen door de ban ken en houdt verband met de financiële crisis waarin het con cern is beland. Het is voor het eerst in het 120-jarige bestaan van het bedrijf dat geen Pirelli aan het roer staat. Friesland Frico Domo/Coberco en Campina-Melkunie De fusie tussen Friesland Frico Domo en Coberco zal niet alleen gevolgen hebben voor de beide ondernemin gen zelf, maar ook voor de zuivel in Nederland en wel licht in Europa. Het lijkt nog slechts een kwestie van tijd voordat de nieuw te vormen coöperatie toenadering zoekt tot de tweede zuivelreus, Campina-Melkunie. LEEUWARDEN .WILLEM STEGENGA Twee jaar geleden hebben Friesland, Frico/Domo en Cam- pina al eens voorzichtig over enige toenadering gesproken. Dat liep op niets uit. De libera len uit het Noorden waren een beetje bang voor de roomsen uit het Zuiden. Coberco zit daar letterlijk en figuurlijk tussenin en kan naast de fusie met Fries land Frico Domo meteen een brug slaan tussen Noord en Zuid. De nieuwe mega-coöperatie zal veel naar haar hand kunnen zetten. De kleine coöperaties moeten daar hun inventiviteit en flexibiliteit tegenover stellen. Tot dusver hebben ze daar geen moeite mee gehad. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de prijzen die de boeren voor hun melk krijgen. Er is nog geen gro te coöperatie in Nederland in geslaagd hogere prijzen aan de leden te bieden dan de kleintjes. Vorig jaar kwam Coberco op de zesde plaats terecht van de top 25 van het blad De Boerderij, Friesland Frico Domo was toen negende en Campina veertien de. Ondanks de grote fusies blij ven de kleintjes het ook goed doen op de kaasmarkt. Die wordt nu nog gedomineerd door Campina-Melkunie, met 10 procent van de totale pro duktie. De combinatie Frico Domo/Coberco heeft minstens 45 procent van de Nederlandse produktie in handen. Alles wat niet een gevestigd eigen merk heeft, is straks afhankelijk van het commerciële vermogen van deze coöperatie. Van dat vermogen is tot dus ver nooit veel gebleken. De gro te coöperaties hebben altijd ge roepen dat je goed lopende merkkazen moet verkopen. Ter wijl zij erover praten, hebben enkele kleinere kaasfabrieken daden gesteld. Dat geldt vooral voor de fabrieken die met West- land in Huizen kazen hebben ontwikkeld met een eigen merk. Friesland Frico Domo en Co berco hebben aangekondigd arm in arm de Europese markt op te willen. Zij treffen de om vangrijkste concurrenten aan in Frankrijk. Maar de nieuwe co- operatie zal groter zijn dan de vier Franse zuivelbedrijven die in de Europese zuivel-top tien staan. Daarmee wordt de nieu we coöperatie zowel van Neder land als van Europa de grootste kaasproducent. Op zuivelgebied heeft zij alleen Nestlé boven zich. Maar dit concern doet niet in kaas. In de Verenigde Staten heerst grote werkloosheid. Norman Forest uit Hookset maakte dat zijn president Ge orge Bush, gisteren nog eens op een originele manier duidelijk. De man is ruim twee jaar werkloos en toen hij vernam dat Bush een bezoek zou brengen aan een vestiging van General Electric in zijn woonplaats, wachtte hij de limousine van de president op. foto ap marga curtts KNP denkt er over uit te wijken naar buitenland MAASTRICHT PETER 8RUUNS Al 140 jaar staat in Maastricht één van de grootste papierfa brieken van Nederland: KNP Fi ne Paper. Ruim 1.100 mensen verdienen er hun brood. Maar SOWETO PETER VAN NUUSENBURC CORRESPONDENT Het ANC zal zijn economische beleid herzien. Dat heeft ANC- leider Nelson Mandela gezegd tijdens een persconferentie in zijn huis in Soweto. Een inves teringscode voor buitenlandse beleggers zal deel uitmaken van de „heroverweging van het eco nomische beleid" van de groot ste zwarte oppositiebeweging. „Zo'n code moet de angst wegnemen van potentiële in vesteerders dat hun beleggin gen door een ANC-regering worden genationaliseerd", al dus Mandela, die daaraan toe voegde dat nationalisering nog steeds het officiële beleid van het ANC is. Mandela heeft drie dagen overlegd met de werkgroep eco nomie van het ANC en haar in gelicht over zijn ervaring tijdens de internationale bijeenkomst van staatslieden, bankiers en zakenlieden, twee weken gele den in Davos. In deze Zwitserse wintersportplaats werd hij ge confronteerd met een onvoor waardelijke afwijzing van natio nalisering. Het economische beleid van het ANC is inzet van een rich tingenstrijd tussen voorstanders van een gemengde economie en aanhangers van een socialis tische economie. De laatste maanden kwam dit vooral tot uiting in het geschil over de te rugbetaling van door de huidige regering gesloten leningen in het buitenland. In Davos had Mandela zijn gehoor vezekerd dat een ANC- regering aan deze verplichtin gen zal voldoen. Een dag later gaven zijn collega's in Johan nesburg een verklaring uit waarin stond dat een „nieuwe democratisch gekozen rege ring' deze leningen niet auto matisch zal terugbetalen. Later werd dit standpunt, in een po ging om het te verzoenen met Mandeia's uitspraak, bijgesteld: alleen leningen die na het in stellen van financiële sancties, in 1985, waren gesloten, zouden worden 'heroverwogen'. zal KNP in de toekomst nog in Maastricht investeren? Direc teur Doeko Bosscher wil niets garanderen. Nu het Rijk dreigt met een aanzienlijke milieuhef fing is volgens hem de verlei ding sterk uit te wijken naar het buitenland. Bijvoorbeeld naar het vijf ki- lometer verderop gelegen kana ken. „In ieder geval is daar het grondwater voor niks, de ener gie vrij goedkoop en we krijgen waarschijnlijk ook nog investe ringssubsidies". weet Bosscher. Hoe serieus moet dat dreige- ment worden genomen? „Maastricht is niet heilig, maar i ik onderhandel niet met het mes op tafel", probeert Bos scher de gemoederen te sussen. Nu KNP Fine Paper echter op het punt staat een voorstudie te beginnen voor een grote inves- tering in een nieuwe papierma- chine, wordt het tijd om te kij ken of het huidige ICNP-tetrem in het centrum van Maastricht daar wel de meest geschikte plek voor is. Een eventueel vertrek uit Maastricht kan natuurlijk niet zomaar. Een verschuiving ZOU pas over tientallen jaren plaats vinden. zo wordt duidelijk uit het betoog van de 47-jarige di recteur. Een paar jaar geleden is hog voor ruim honderd miljoen gulden in de Maastrichtse fa briek geïnvesteerd. Het totale complex vertegenwoordigt een enorme waarde. J Hoge werkdruk F-en maand geleden maakte 2 Bosscher bekend dat bij KNP Fine Paper een reorganisatie op komst is waarbij 130 banen worden geschrapt: 70 in Maas tricht en 60 in Nijmegen. Be stuurders van de vakbonden protesteerden meteen heftig. „Bij KNP is de werkdruk nu al veel te hoog, het is onaanvaard baar het werk dOOI flOg miniln mensen te laten verrichten", al dus de Unie BLHP en de Indus triebond FNV. Bosscher is het daar niet mee eens. „De werk druk is alleen hoog op de afwer kingsafdeling. Daar is dan ook geen sprake van personeelsver- mindenng." De directeur windt er geen doekjes om. De afslanking is nodig omdat de papierindustrie zware tijden tegemoet gaat. Vooral in hoogwaardig papier wordt de concurrentie erg groot. De afgelopen jaren heeft de papierindustrie enorm de wind mee gehad. De markt groeide in de jaren tachtig met liefst 10 procent per jaar omdat steeds meer vraag ontstond naar zeer goede kwaliteit papier voor hoogwaardig reclamedruk werk. Op de golven van die groei hebben alle papierfabrikanten, ook KNP, flink in nieuwe ma chines geïnvcMrcr.l Hd gBVOlg daarvan is een enorme overca paciteit, vreest Bosscher „Door het gigantische aanbod worden de prijzen gedrukt en dat gaat ten koste van de winstmarges Bosscher is echter niet bang dat het KNP in gevaar zal brengen. KNP Fine Paper is. samen met een Oostenrijkse deelneming, nog steeds nummer één in Eu ropa, constateert hij trots. In Moskou worden de levensomstandigheden steeds benarder. Door de nog steeds stijgende voedselprijzen wordt het voor de Russen steeds moeilijker de eindjes aan elkaar te knopen. De straatmuzikant en de verkoper van levensmiddelen beginnen langzamerhand een vertrouwd straat beeld te vormen. foto epa yuri kadobnov DEN HAAG ECKART WINTZEN „Banen, banen en nog eens banen". Ik hoor het George Bush nog zeggen op de vliegtuigtrap bij zijn vertrek naar Ja pan enige tijd geleden. De Amerikaan se president wilde uit Japan terugko men met afspraken die tot meer banen in de Verenigde Staten zouden leiden. Voorwaar, een voor de hand liggend motto voor een economische missie van een land dat kampt met werkloos heid. Vervolgens maakte half Amerika zich ernstige zorgen toen de president tij dens een diner onwel werd en onder tafel zakte (de andere helft werd overi gens nerveus toen hij er ook weer on der vandaan kwam). Maar waar nie mand zich zorgen over maakte of maakt, was het feit dat aan de reis een totaal verouderde gedachtengang ten grondslag lag. Met meer banen bedoel de Bush uiteindelijk alleen maar meer Eigenlijk een levensgevaarlijke rede nering vooral in een industrietak waar steeds méér wordt geproduceerd met steeds minder mensen. Maar het is wel een schoolvoorbeeld van het standaard westerse denken waarbij de behoefte aan banen min of meer automatisch wordt vertaald naar produktie. een denkmodel dat dus ook bij de elektro- nica-industrie overheerst Televisie We hebben meer werk (omzet) nodig, dus bedenken we een strategie waarbij wij bijvoorbeeld alle bestaande televi sies moeten vervangen door een nieuw soort televisie. De HD TV! Een grote nieuwe kast, met een liggend beeldfor maat dat veel scherper is dan wat we nu zijn gewend. Maar zit de wereld nou te wachten op een bredere buis of op betere programma's? Moet de hele westerse wereld nu de komende jaren massaal z'n oude beeldbuizen achter de rododendrons sodomieteren? Want wie heeft er nou zin om naar een rechthoekig beeld op een vierkant kastje te kijken? En als het een beetje tegenzit, komen er trouwens eerst nog drie verschillen de systemen op de markt, het Ameri kaanse, het Europese en het Japanse. Zodat we zeker weten dat ook de helft van die mooie nieuwe HDTV's nog een keer vervroegd bij het grof vuil wordt gezet als er uiteindelijk na eindeloos politiek steekspel toch nog één stan daard komt. Maar misschien zullen onze kinde ren of kinds kinderen ons toch nog wel dankbaar zijn voor dat grootbeeld tele visietoestel. Vooral als zij geen zin heb ben om buiten te spelen, of niet kun nen als de ozonlaag weer eens te dun Een wel héél sombere gedachten- gang, maar het grote probleem is niet zozeer dat wij nog te weinig oog heb ben voor de ecologische zorgen, maar dat we ons kennelijk nog steeds niet bewust (willen) zijn van het causale verband met de economie, die wij zo vreselijk graag willen opkrikken. Natuurlijk snoepen we met z'n allen van de vruchten van onze economie. En natuurlijk moeten we ervoor zorgen dat er werk voor iedereen komt. Maar we hebben nog wel meer keuzen voor de manier waarop we dat doen. En bij die keuzen denk ik dan natuurlijk niet aan het onlangs voorgestelde alterna tief om die zware industrieën naar de Derde Wereld te exporteren. Want dat is gewoon hetzelfde als je rotzooi bij de buurman over de schutting gooien. Philips Nee, ik denk meer aan andere opties, zoals bijvoorbeeld die van Jan Timmer, de opper-spullenbaas van Philips, die met zijn ambitieuze CD-I plannen een interessantere richting in slaat. Hij wil aan onze televisie een kastje hangen waarin we interactieve CD's kunnen stoppen. En daarmee kun je dan aller lei slimme, leerzame, leuke en mis schien zelfs wel gezellige dingen doen. Met dat soort programma's en je ei gen creativiteit kun je eindeloos nieu we situaties oproepen. Het (weliswaar) plastic schijfje is in milieuopzicht rela tief onschuldig, terwijl er bij de pro duktie van de programma's die zich daarop bevinden, een gigantische ar beidsinspanning komt kijKen. Dat lijkt me een stuk heilzamer voor economie en werkgelegenheid dan de wereld vol te plempen met tigmiljoen nieuwe beeldbuizen. Want voor dat CD-idee hoef je niets weg te gooien, en voor de produktie heb je geen sterk vervuilen de industrie nodig. Een aardige bij komstigheid is dat we hier in Europa met onze creativiteit uitstekend in staat zijn om programma's voor dat soort nieuwe media te maken, terwijl ik vrees dat straks de Japanners toch weer in staat zullen blijken om HD TV's goedkoper te maken dan wij. In de toekomst zullen we onze eco nomie waarschijnlijk prima kunnen la ten draaien op dergelijke activiteiten. Als we maar bereid zijn te investeren in de daarvoor noodzakelijke infrastruc tuur en in opleidingen. We zullen ons daarom met onze technologie- en an dere stimuleringsprogramma's vooral op die activiteiten moeten richten. Daar is op mondiaal niveau een massa werk in te vinden en Europa (en daar binnen zeker ook Nederland) kan daarin op korte termijn een aardige rol gaan spelen. En dat vraagt heel wat anders dan het beleid dat nu nog vaak wordt ge voerd. Laat de Japanners maar hun gang gaan met de dingen waar zii goed in zijn: kleine en grote precisie-aingen kunnen ze daar heel goed ontwerpen, maken en vermarkten. Maar dan moe ten Wie hier in F.uropa niet roepen ii.it wij dat met alle geweld óók willen. En helaas meneer Bush, Japan heeft in middels bewezen dat ze auto's beter en goedkoper kunnen maken dan Detroit. En laten we in Europa niet de fout ma ken straks premier Lubbers naar Japan te sturen met de vraag of ze daar toch alsjeblieft ook een paar tv's van ons willen kopen. Dienstverlening Nee. het wordt echt de hoogste tijd dat wij bij het oppeppen van onze indu strie toenemend denken aan 'softe' produkten en bij het opkrikken van de werkgelegenheid aan uitbreiding van de dienstverlening. Wat dat betreft ben ik dan ook wèl benieuwd naar de plan nen van de regeringscommissie Wolfs- on. Lastenver/waringen in de vorm van energie-toeslagen, daar zit natuur lijk niemand op te wachten, zéker als blijkt dat de opbrengsten niet voor her stel van het milieu worden gebruikt. Zij dragen ook zéker niet bij tot verbete ring van onze concurrentiepositie. Maar anders wordt het als ze gepaard gaan met lastenverlichtingen aan de andere kant. En dat lijkt me een prima zaak: belast het gebruik van energie en grondstoffen en verlicht de druk op het gebruik van mensen. Dat zal een gun stige werking op zowel de werkgele genheid als op het milieu hebben. En tot slot nog even terug naar Bush en z'n auto-industrie. Dat was gemak kelijk inkoppen, maar ook ik rijd van avond gewoon weer met de auto naar huis. We zijn immers zo vreselijk ver knocht aan ons comfort en materiele verlangens en willen daarbij zo min mogelijk aan de consequenties den ken. Zeker wanneer die op langere ter mijn of ver van ons bed plaatsvinden. Tót we dan ineens zien dat er niet al leen een ozongat bij die pinguins is, maar ook bij ons, hier en nu Dan schrikken we ons weer (even?) rot. Maar dat zijn dan wél dé momenten die we moeten uitbaten om af te ko men van het oude denken. Eckart Wintzen is algemeen directeur van het automatiseringsconcern BSO. ROBERT CMOTfCOUN THE INDEPENDENT De Britse industrie maakt de langste recessie door sinds de Tweede Wereldoorlog. Al zes kwartalen achtereen gaat de in dustrie door een dal, zo heeft Iu t Blftae Centrale Bureau voor Statistiek bekendgemaakt. Prijsstijgingen zijn sterk afge nomen nu het erg slecht gaat met de economie. Vorige maand viel de inflatie onver wacht scherp naar 4,1 procent, omdat noodlijdende winkeliers de handel weer op gang pro beerden te brengen door onge meen hoge kortingen in de ja- nuari-uitverkoop, aldus het CBS. In één maand werden kle ding en schoeisel 5,1 procent goedkoper, de sterkste prijsda ling sinds februari 1921. Huis houdelijke artikelen zijn sinds 1956 niet meer zo sterk in prijs gedaald. De industriële produktie be reikte in het midden VU 1980 een absoluut hoogtepunt, maar is inmiddels gedaald tot een nieuw dieptepunt. Chemie was de enige tak van industrie die in het vierde kwartaal van het af gelopen jaar een toename in de proouktie vertoonde. De techni sche industrie kreeg de zwaar ste klap te verwerken. Het ener gieverbruik nam toe door het koude weer. Industnéle lonen zijn het af gelopen kwartaal met slechts 4.4 procent gesU'gen, de ge ringste loonstijging sinds juni 1989 Volgens de econoom Simon Briscoe zal de lagere inflatie een gunstige uitwerking hebben op de financiële markt en op de vooruitzichten voor een daling van het rentepercentage. Maar de financiële markten houden vooralsnog een slag om de arm. Eerst wachten ze af welke gevol gen het slechte economische nieuws zal hebben op de pro duktie en de werkgelegenheid, en bovenal op de populariteit van de conservatieven in de opiniepeilingen voor de alge mene verkiezingen van 9 april De Britse conservatieven gaan de verkiezingsstrijd in met de belofte van belastingverlaging, gekoppeld aan een verlaging van de rentevoet. Bovendien maakt het ministerie van finan- len schoon schip door toe te geven dat fouten zijn gemaakt. Ondertussen wijzen de conser vatieven er steeds op dat de economische ellende onder een socialistische I^bour-regering niet te overzien zal zijn. Vertaling: Margreet licslinga.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9