Buitenland Palestijnse boycot van vredesoverleg Hulp blijft uit voor Somalia Israël: Moed uit dood Mussawi EG belooft Servië opheffen sancties 'Ook al is er geen etenhier kunnen we tenminste in vrede sterven Dinsdag 18februan 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES VeitaJingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDR1ET Vormgeving: ESTHER NY PELS 8 Irak verbiedt maken van snoepgoed Irak heeft gisteren een verbod op de produktie van snoepgoed uitgevaardigd. Baghdad wil daarmee de enorme stijging van de prijzen van suiker en spijsolie een halt toeroepen. In het decreet heet het dat de maatregel de prijs moet stabiliseren van de in grediënten die nodig zijn om snoepgoed te maken.Een kilo sui ker kost op de vrije markt 50 gulden. Justitie onderzoekt verdrinken baby's De Duitse justitie heeft gisteren gerechtelijke onderzoeken aan gekondigd naar aanleiding van onthullingen in Der Spiegel, dat te vroeg geboren baby's in de DDR in een emmer werden ver dronken. Artsen in Oost-Duitsland hebben de beschuldigingen tegengesproken. De medische academie van Erfurt heeft juridi sche stappen aangekondigd wegens het 'griezelverhaal'. Seriemoordenaar: 15 keer levenslang Een rechter in Milwaukee heeft gisteren een seriemoordenaar tot vijftien keer levenslang veroordeeld. De man (31), die door een jury zaterdag toerekeningsvatbaar werd geacht, zal de rest van zijn leven achter tralies doorbrengen. De veroordeelde heeft bekend tussen 1978 en 1991 vijftien mannen op gruwelijke wijze te hebben vermoord. Een aantal bekentenissen was zo schok kend dat de leden van de jury professionele hulp werd aangebo den na het proces. Stammen uit 20 landen eisen rechten op Vertegenwoordigers van inheemse volkeren uit twintig tropische landen hebben gisteren in Kuala Lumpur een handvest opge steld waarin zij vragen om meer zeggenschap in de gebieden waar zij wonen. Het handvest van de Internationale Alliantie van Inheemse Stammenvolken uit de Tropische Regenwouden, stelt dat inheemse volkeren recht hebben op „controle over alle eco nomische activiteiten" in de wouden waar zij leven. Ook vragen de volkeren om een moratorium op alle nieuwe mijnbouw en houtwinningsprojecten in de door hen bewoonde wouden. Tökes krijgt fikse boete De hervormde Roemeense bisschop Laszlo Tökes heeft een boe te van 5000 lei (een kleine \ijftig gulden, ongeveer een half maandsalaris in Roemenië) opgelegd gekregen omdat hij gewei gerd heeft deel te nemen aan de recente volkstelling. Tökes had Erittekop de formulering van de vragen over de nationaliteit en de religie. Deze vragen suggereerden volgens Tökes dat „er in Roemenië alleen is van Roemenen en orthodoxen." Tussentijdse verkiezingen in het Zuidfranse Nice hebben zondag een spectaculaire overwinning opgeleverd voor het extreem rechtse Nationale Front (FN). De regerende Socialistische Par tij eindigde met slechts 12,1 procent op een vernederende vierde plaats en is daarmee uit geschakeld voor de tweede ron de van volgende week. De kandidaat van het Natio nale Front Jacques Peyrat be haalde 37,9 procent van de stemmen in de Zuidfranse bad plaats, waar slechts eenderde van de kiezers de moeite nam om naar de stembus te gaan. De stemming wordt gezien als een illustratie van de trend voor de regionale verkiezingen van 22, maart, die op een debacle kun nen uitlopen voor de socialis ten. De belangrijkste conservatie ve partijen UDF en RPR kregen beide 15,8 procent. Israëlische militairen staan klaar om aan boord te gaan van een helikopter om acties uit te voeren langs de Is- raëllsch-Libanese grens. •fotoafp JERUZALEM MARCUS ELIASON Een dag na de uitschakeling va Hezbollah-leider sjeik Abbas Mussawi schoten islamitische rebellen raketten af op het noorden van Israël. De l de aanslag van het Israëlische leger wekt gevoelens van wraak op. die de Israeli's dwingen hun waakzaamheid te vergroten en op alles voorbereid te zijn. Dat roept de vraag op wat de Israe li's met de uitschakeling van Mussawi hoopten te winnen. Wat betreft de praktische uit voering was de aanslag op de fundamentalistische leider of wel een toevalstreffer ofwel het resultaat van geslaagd inlichtin genwerk van de Israëlische ge heime dienst. Als strategische zet zal de moord op de gezwo ren vijand van de joodse staat echter niet of nauwelijks van nut blijken, zo menen deskun digen. Het Israëlische leger liet weten dat Mussawi werd getrof fen omdat hij verantwoordelijk wordt gesteld voor aanvallen van Hezbollah op Israël en het door Israël gecontroleerde deel van Libanon. Maar professor Ariel Merari, terrorisme-des- kundige van de universiteit van Tel Aviv, verwacht niet dat de aanvallen nu zullen afnemen. Hij is ervan overtuigd dat Hez bollah door het verdwijnen van Mussawi niet is verzwakt. De islamitische beweging „zal alleen maar extra inspanningen doen om Mussawi's dood te wreken en ik denk niet dat zijn opvolger gematigder zal zijn", aldus Merari. Ook minister Arens (defensie) boorde elke hoop dat de dood van Mousawi de acties van Hezbollah zal ver minderen de grond in. In een vraaggesprek na de aanslag zei hij dat Israël in een „constante confrontatie" met Hezbollah is verwikkeld en dat „deze con frontatie zeker zal doorgaan". Het een kopje kleiner maken van Mussawi levert Israël vol gens waarnemers wel een bin nenlands voordeel op: het ver hoogt het moreel van de bevol king en het leger dat een flinke knauw had gekregen door de Palestijnse guerrilla-aanslag op een legerkamp, in het weekein de. Op zichzelf heeft de traumati sche aanslag op het Israëlische legerkamp niets te maken met de aanslag op Mussawi. De slag tegen het leger werd toege bracht door leden van de Fatah- factie van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO en niet door Mussawi's Hezbollah. De link tussen de twee gebeurtenis sen is wel dat Israël er veel aan gelegen is een vuist te tonen te genover welke Arabische guer rillabeweging dan ook. 'Liever naakt dan gekleed in bont', zo luidt de slagzin van deze twee activisten die in Tokyo demonstreren tegen een congres van bontfa brikanten. »foto afp BU GEVECHTEN TUSSEN HET FILI- PU NSE leger en het communistische Nieuwe Volksleger zijn in het week einde ten minste 37 militairen en 21 rebellen óm het leven gekomen, zo heeft het leger gisteren verklaard. Gevechten verhinderen missie VN NAIROBI *GPD-IPS Zware gevechten rond een vliegveldje ten noorden van de Somalische hoofdstad Muqdis- ho hebben gisteren opnieuw een missie van de VN doen mis lukken. Een groep VN-waarne- mers had een bezoek willen brengen aan interim-president Ali Mahdi in het noorden van de stad om de distributie van medicijnen en voedsel te be spreken. De VN-missie heeft dit stadsdeel vanwege de beschie tingen niet kunnen bereiken. De aanhoudende strijd, die de afgelopen dagen aan hon derden mensen het leven heeft gekost, maakt duidelijk dat het vorige week onder toezicht van de VN door beide partijen be reikte bestand geen enkele be tekenis heeft. Mahdi's rivaal, generaal Ai- deed, heeft de afgelopen dagen de bombardementen op het vliegveldje in het noorden van Muqdishu flink opgevoerd en ook de belangrijkste toegangs weg tot dit stadsdeel onder vuur genomen. Enkele uren voor de strijd had Aideed nog verklaard zijn verzet tegen buitenlandse vredesinitia tieven te zullen opgeven en alle VN-resoluties aangaande Soma lia (inclusief een wapenstil stand) te zullen erkennen. Ook had hij de VN-missie veilige doorgangsroutegegarandeerd. Het ziet er na.T uit dat Aideed de hele stad in tanden wil heb ben voordat hi van plan is een wapenstilstam in acht te ne men en met alle Somalische groeperingenaan de onderhan delingstafel t' gaan zitten. De situate in en buiten de hoofdstad erbarmelijk. Er is een emstip tekort aan voedsel en mediciften. Het Internatio nale Rodetouis luidde gisteren de noodkok. „Als er niet snel een grooscheepse hulpactie op gang kont, zal Somalia op korte termijn worden geteisterd door een eristige hongersnood", al dus deorganisatie. USSABON PETER DE VRIES CORRESPONDENT AFP De economische sancties van de EG tegen Servië kunnen eventueel worden opgeheven, wanneer dat land zich constructief blijft opstellen bij het zoeken naar vreedzame oplossingen voor de Joe goslavische crisis. De EG-ministers van buitenlandse zaken heb ben dat gisteren laten merken na afloop van een vergadering in Lissabon. Daar bleek ook dat de onafhankelijkheid van Macedonië volgende maand door de EG hoogstwaarschijnlijk zal wor den erkend. Het is het derde land dat zich losmaakt uit de Joegoslavische federatie. De EG wil samen met de Verenigde Naties toe zicht gaan houden op het binnenkort te houden referendum in Bosnië-Hercegovina. Zo wil men voorkomen dat het ook in die republiek tot ge vechten komt wanneer de bevolking daar voor af scheiding kiest. Volgens de EC-ministers is de hoop op een po litieke oplossii^ in het voormalige Joegoslavië toegenomen na zowel in Kroatië als in Servië de leiders bereid lijken een VN-vredesmacht te ac cepteren. Hef zou gaan om een troepenmacht van 14.000 nan, die een jaar blijft, zo staat in plannen van VN-secretaris-generaal Boutros- Ghali. De definitieve erkenning van Macedonië werd gisteren tegengehouden door Griekenland. De Grieken zien in de 'republiek van Skopje' een di recte bedreiging, omdat een deel van het oude Macedonië op hun grondgebied ligt. Somaliërs, die ruim een jaar geleden naar Roemenië vluchtten, zijn al een week in hongerstakingOp die manier probeert de groep, 226 vrouwen, mannen en kinderen, politiek asiel af te dwingen. foto epa adrfn popescu NIEUWSLIJN Israël weer actief in zuiden Libanon De Palestijnse delegatie naar het vredesoverleg met Israël dreigt met een boycot van de onderhandelingen als er geen eind komt aan 'Israëlische provocaties'. Op een persconferentie in Jeruzalem vertelde woordvoerster Hanan Ashrawi vanmorgen dat de delegatie het vertrek naar Amman heeft uitgesteld. De Palestijnen zouden morgen voor overleg naar Jordanië rei zen. In het weekeinde zouden ze naar Washington vliegen voor de nieuwe ronde in het vredesoverleg, die maandag moet beginnen. In plaats van de hele delegatie zal nu alleen Fai sal Husseini, de belangrijkste Palestijnse leider in de bezette gebieden, naar Amman gaan. Husseini wilde vanmorgen geen duidelijk antwoord geven op de vraag of de Palestijnen in Was hington aanwezig zullen zijn. De jongste crisis in het vre desoverleg is volgens Hanan Ashrawi het gevtolg van drie ont wikkelingen: de voortgaande bouw van Israëlische nederzet tingen in bezet gebied, nieuwe provocaties van Israël en de ar restatie van twee leden van de Palestijnse delegatie. Met de 'nieuwe provocaties' doelde Ashrawi onder meer op de bombardementen door de Is raëlische luchtmacht op doelen in vluchtelingenkampen in Zuid-Libanon, het afgelopen weekeinde. De artillerie van het Israëli sche leger en de Zuidlibanese militie is ook vandaag in actie gekomen tegen posities van de pro-Iraanse Hezbollah-bewe ging in het zuiden van Libanon. Israëlische straaljagers vlogen de afgelopen nacht laag over Li banon. Ze wierpen lichtgrana- ten af boven Palestijnse vluch telingenkampen. De artilleriebeschietingen volg den op een nieuwe aanval met Katusha-raketten, in de afgelo pen nacht, op de door Israël in gestelde 'veiligheidszone' en Is- raëls noordelijke grensgebied. Er waren geen slachtoffers. Is- raëls stafchef, generaal Ehud Barak, heeft harde acties aange kondigd als Hezbollah de Ka- tusha-aanvallen niet staakt. Een nieuwe islamitische fun damentalistische organisatie heeft gisteren verklaard wraak te zullen nemen op Israël we gens de moord op Mussawi. In het pamflet werden fundamen talistische groeperingen ver zocht Israëlische gevangenen en een piloot die zij gevangen zouden houden te executeren als wraak voor de dood van Mussawi. Voorzover bekend is alleen de Israëlische piloot Ron Arad nog in leven. TEKNAF-COX'S BAZAR TIM MCGIRK THE INDEPENDENT. IPS Het leger van Myanmar (Burma) Is sinds het begin van het jaar bezig met een grootschalig offensief te gen alle opstandige etnische groepen in het land. Als gevolg daarvan stromen dagelijks honderden vluchtelingen de grenzen met Thailand, India en Bangladesh over. Vooral langs de grens met Bangladesh is de situatie erg gespannen. Niet alleen neemt het aantal vluchte lingen nog steeds toe, ook is het niet uitgesloten dat het Burmese leger met dat van Bangladesh slaags raakt. Bij een eerder treffen werden al vier Bengalese grenswachten gedood. Bangladesh, het land van natuurrampen en uitzicht loze armoede, wordt nu getroffen door een politieke calamiteit die het niet heeft veroorzaakt: ruim 70.000 moslims (Rohingya's) zijn het land binnenge stroomd, op de vlucht voor de militaire junta in Yangon (voorheen Rangoon). Dagelijks trekken rond de duizend vluchtelingen de grens over. Tegen de achtergrond van de wreedhe den waarvoor deze Myanmarese moslims op de vlucht zijn geslagen, lijkt het straatarme Bangladesh een waar paradijs. Gczinrfcn komen uitgeput en uitgehongerd in Bangladesh aan, na zich met hakmessen een weg te hebben gebaand door de jungle en de brede, glinste rende delta te hebben doorwaad van de rivier de Naf, die de beide landen scheidt. Op weg naar Bangladesh was Ali Kalashan bijna be zweken onder het gewicht van twee rieten manden met daarin onder andere een gebutste metalen ketel en zijn jonge zoontje. „Als hier geen voedsel of medi cijnen zijn, kunnen we in ieder geval in vrede ster ven", verzuchtte hij. F.r is geen voedsel en er zijn geen medicijnen. De Myanmarese vluchtelingen komen aan in een gebied van Bangladesh dat vorig jaar werd vernietigd door een cycloon die meer dan 138.000 mensen het leven kostte en die de Bengalese regering aan de rand van de financiële afgrond heeft gebracht. Tot nog toe heeft Bangladesh slechts 350.000 gulden kunnen op hoesten voor de opvang van de vluchtelingen. Isla mitische hulporganisaties hebben hulpgoederen ge stuurd rijst, zwarte paraplu's met het logo van Saudi Airlines en materialen om een moskee te bou- Een vermoeide Franse arts vertelt: „Ik heb een oude man gezien die te zvyak was om te bedelen. I lij trilde zo erg. dat hij zijn arm niet kon optillen." Eén op de drie kinderen in het vluchtelingenkamp lijdt aan on dervoeding. Het kamp bestaat uit rieten hutten en ligt midden in de jungle, vijftig kilometer van de plaats Cox's Bazar. De haren rijzen je te berge wan neer je de verhalen hoort die de vluchtelingen vertel len. Sinds de Myanmarese oppositieleider Aung San Suu Kyi vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, is de militaire junta een campagne begonnen tegen tegen standers van het militaire regime die zich rond Suu Kyi hadden geschaard. Onder hen bevonden zich 1 guerrilla-bendes uit kringen van de Rohingyas, Myanmarese moslims die de heuvels en de kust rond de Golf van Bengalen bewonen. Volgens vluchtelingen is het Myanmarese leger, dat voornamelijk uit boeddhisten bestaat, gestart met een medogenloze vervolging van de Rohingyas. Rijst velden van moslims werden geconfisceerd, vrouwen werden naar militaire kampen gesleurd en massaal verkracht en vele mannen werden vermoord of tot slavenarbeid gedwongen. In dit kamp huizen 3.000 mensen, die bezig zijn een langzame hongerdood te sterven. ledereen heeft zijn eigen horrorverhaal. Sayada Ka tun is een oude vrouw met een gezicht als een versle ten masker, dat de onophoudelijke inwendige pijn niet kan verhullen. Ze verliet haar dorp. Taungbazar, samen met 17 familieleden. Vijf dagen lang vochten ze zich een weg door een haast ondoordringbaar jungletapijt. Herhaaldelijk moesten ze Myanmarese iegerpatrouillesontduiken. Vorige week dinsdag bereikte de familie de oevers van de Naf, vanwaar ze hun beloofde land konden zien. Via een tussenpersoon had de familie geregeld dat een Rohingya moslim hen naar de overkant zou roeien in een lange, potlood-vormige kano. Er waren twee kano's, afgeladen met ruim tweehonderd vluch telingen. Langs de jungle-oever lagen ze te wachten tot het tij zou keren. „Plotseling werden we opgemerkt door Myanmarese soldaten. Ze schoten op ons. Naast me werd een man getroffen en viel dood neer. De soldaten dreven ons uit de boten en hielden de jonge meisjes apart. Ik werd hard in mijn buik geschopt. Ik verloor het be wustzijn. Toen ik bijkwam, was de duistemis ingeval- len. Ik was alleen. De soldaten dachten dat ik dood was", vertelt de oude vrouw. Ze huilt en houdt haar dunne, zwakke handen voor haar gezicht. Ze werd gevonden dooreen andere groep vluchtelin gen en één van hen verkocht zijn lantaarn aan de veerman om haar overtocht naar de vrijheid te beta len. Nu dwaalt ze door het kamp met als enige bezit tingen een sjaal en een oorbel in de vorm van een amulet die het kwaad moet verdrijven. Terwijl Sayada haar verhaal verteld, drommen hon derden vluchtelingen om haar heen. Twee jonge vrouwen. Samuda en Anwar, vertellen hoe ze naar een legerkamp in Fakali werden gebracht en twintig dagen achtereen door de soldaten werden verkracht totdat ze erin slaagden langs een slapende wacht te ontsnappen. Nazir Ahmed, een moslim geestelijke uit Nayapara, toont me de verwondingen die hij opliep toen hij door soldaten werd geslagen. Hij had geprobeerd te verhinderen dat de soldaten zijn dorpsmoskee als toilet gebruikten. De 76-jarige Jalal Ahmed werd gedwongen in een le gerkamp zware lichamelijke arbeid te verrichten. „Tien dagen lang kreeg ik niets te eten. Wanneer ik flauwviel, kwam een groep soldaten en schopte me.' Aan de Bengalese kant van de rivier legt een vluchte lingenboot aan. Een blinde man wordt door de veer man over dikke, groene modder aan land getild. Eer jonge moslim-vrouw hurkt uitgeput tussen een aan tal vieze bundels. Samen met de kinderèn, de oude man en de spulletjes is ze met de eerste kano mcegi komen. De mannen wachten op de andere oever of de tweede boot. Haar acht-jarige zoon staat naast haar en houdt de wacht met een katapult, die niets kan uitrichten tegen de onzichtbare vijanden die he in het vluchtelingenkamp opwachten: honger en ziekte. Vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (U> HCR) verwachten dat aan het eind van de maand 100.000 Rohingya's uit de deelstaat Arakan naar Bangladesh zullen zijn gevlucht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8