Binnenland 'Groningen' wil 40 miljoen terug Mr. Josephus Jitta heeft het weer gedaan PvdA'ers beboet voor belediging oppositie Miljardenschade door ongezonde kantoren Geen vervolging na hulp bij zelfdoding Dinsdag 18 februari 1992 s: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: COR HOOGETERP PETER R. DE VRIES stopt na vijf jaar op 1 apnl als hoofdredacteur van het weekblad Aktueel Onder zijn leiding steeg de oplage tot 125.000 exem plaren De Vnes begint een mediabu reau dat zich gaat toeleggen produk- ties op het terrein van de misdaad NIEUWSLIJN Honderdduizenden sofi-nummers fout Er zijn bijna 400.000 onjuiste sofi-nummers in omloop. Onder zoek heeft dit uitgewezen. Er wordt nu gewerkt aan een opscho ning van de bestanden. Elke Nederlander ouder dan vijftien jaar heeft een sofi-nummer, een administratienummer voor de be lastingen en de sociale zekerheid. Gebleken is dat sommige per sonen meer dan één nummer hebben. AI eerder was geconsta teerd dat illegalen een sofi-nummer hadden. Tevens blijkt er een handel in sofi-nummers te zijn. Scherpere controle bijstand op til De belastingdienst gaat gegevens over inkomsten van bijstands gerechtigden doorgeven aan de sociale diensten. Dit jaar krijgen ongeveer 560.000 mensen een bijstandsuitkering. Uit onderzoek is gebleken dat veel van hen inkomsten uit arbeid ten onrechte zien als nevenverdiensten. Zij geven die daarom niet op bij het claimen van de uitkering. Aan die situatie willen de ministeries van sociale zaken en financiën nu een einde maken. CNV: Cao-akkoord Akzo openbreken De Industrie- en Voedingsbond CNV wil het onlangs afgesloten cao-akkoord bij Akzo openbreken. De afspraken over de afschaf fing van de collectieve vut-regeling moeten opnieuw worden be zien, vindt het CNV. Aanleiding is de geringe animo voor de overeenkomst onder de CNV-leden bij Akzo. Na ledenraadple gingen blijkt slechts een meerderheid van zeven leden het ak koord te steunen. Akzo wil niet meer praten. Stadsbelang Alkmaar haalt gelijk bij rechter ALKMAAR ANP De Alkmaarse politierechter heeft zeven redactieleden van het Alkmaarse PvdA-orgaan 'De Nieuwe Rooie' wegens beledi ging veroordeeld tot een boete van ieder 250 gulden of vijf da gen hechtenis. Onder hen zijn twee wethouders en de direc teur van de sociale dienst. De rechter oordeelde dat de redactie te ver is gegaan door in november 1989 de plaatselijke groepering Stadsbelang „fascis tische trekken Le Pen en de Republikaner" toe te schrijven. De rechter zei de uitlatingen wel te kunnen begrijpen, omdat Het ziekteverzuim kan met één procent omlaag, als bij de bouw en inrichting van kantoren meer rekening gehouden wordt met de mensen die erin moeten werken. Dit kan eén besparing opleveren van 1,5 miljard gul den. Minister De Vries (sociale za ken) heeft dit gisteren in Utrecht gezegd bij de opening van de beurs Verwarming, Sani tair en Klimaatbeheersing. Hij riep werkgevers en werknemers op zelf aktie te ondernemen. Controles van de arbeidsinspec- Bijna 50.000 studenten gaven te lage verdiensten op De Informatiseringsbank in Groningen denkt ruim veer tig miljoen gulden te kunnen terugvorderen van studen ten die in 1989 te veel hebben bijverdiend. Dat heeft de bank, die de uitbetaling van studiebeurzen regelt, giste ren bekendgemaakt. ven bij de onderwijsinstelling die ze aan de Informatiserings bank hebben doorgegeven. Bij 88.000 studenten is een verschil geconstateerd. Op een oproep om dit verschil te verklaren, hebben 20.185 studenten nog niet gereageerd. Zij krijgen tot 28 februari de tijd dit alsnog te doen. De uitbetaling van hun beurs wordt voorlopig stopge- Een jaar geleden rondde de Informatiseringsbank een con trole af over de inkomensgege- vens van 1988. Toen bleek dat 47.000 studenten in dat jaar een te hoge beurs hadden ontvan gen. De opbrengst van de con trole bedroeg toen een kleine De bank heeft de inkomensge- gevens die de studenten zelf hadden opgegeven, vergeleken met de bedragen die de belas tingdienst in de computer had staan. Het bleek.dat 49.000 stu denten meer hadden verdiend dan zij hadden opgegeven. Zij moeten de Informatiserings bank in totaal 42,1 miljoen gul den terugbetalen. De studie beurzen worden namelijk mede berekend op basis van de eigen inkomsten van de student. De Informatiseringsbank heeft ook gecontroleerd of alle 650.000 studenten dit studiejaar daadwerkelijk staan ingeschre- vijftig miljoen gulden. De in schrijvingscontrole bracht vorig jaar 22.000 studenten aan het licht van wie de inschrijvingsge- gevens niet klopten. Deze invor deringsactie leverde zo'n 45 miljoen gulden op. Sinds 1 januari werkt de In formatiseringsbank met nieuwe regels voor bijverdiensten van studenten. Per maand mag nu 670 gulden worden bijverdiend, voordat er iets van de basis beurs wordt ingehouden. Dat bedrag was altijd veel lager. Minister Ritzen van onderwijs wil studenten zo een grotere keuze bieden. In plaats van geld tegen de hoge marktrente te le nen, kunnen ze het nu ook zelf bijverdienen. Dat is nog eens extra voordelig, omdat de rente over studieschulden nu al tij dens de studie begint te lopen. Voorheen gebeurde dat pas na beëindiging van de opleiding. de wijze waarop Stadsbelang vragen stelt in de gemeenteraad „terecht verontwaardiging op roept" en „beneden de maat is". De gewraakte woorden zijn volgens hem echter „onnodig krenkend en ontoelaatbaar". De raadsman van de PvdA'ers bepleitte vrijspraak, omdat de redactie enkel opriep tot het voeren van een goede, offensie ve campagne. De term fascis tisch vond de advocaat niet be ledigend, maar een „voorzichti ge politieke kwalificatie" in het kader van de verkiezingen. De veroordeelde redactiele den beraden zich op hoger be roep. r.«.u.Ar.«r, tie kunnen daarbij helpen, evenals voorlichting door de overheid. Op basis van de Arbeidsom standighedenwet moeten werk gevers bij de inrichting van een arbeidsplaats zorgen voor een zo groot mogelijke veiligheid, een zo goed mogelijke bescher ming van de gezondheid en be vordering van welzijn van de werknemers. Voor kantoorarbeid zijn er daarnaast nog aanvullende re gels voor klimaatbeheersing, ventilatie, kunstlicht, daglicht, uitzicht, geluid en ruimte. Kabinet: Snel minder reclame voor rookwaren DfN HAAG GPD De tabaks- en sigarettenindus trie krijgt nog tot 1 september de tijd om "nieuwe regels voor vermindering van de tabaksre clame op te stellen. Lukt dat niet. dan overweegt het kabinet in te grijpen. Staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) heeft dit aan de betrokken bedrijven laten weten. Volgens de bewindsman werkt de sinds 1 januari 1989 bestaande reclamecode voor si garetten en shag niet goed. Via de code is tot nu toe slechts „een weinig betekenisvolle bij drage" geleverd aan het beleid gericht op minder roken, aldus Simons. Volgens de staatssecretaris neemt het aantal klachten over tabaksreclame sterk toe. Daar naast probeert de industrie door nieuwe reclametechnieken de code te omzeilen. Bepalin gen over de afmeting en lees baarheid van een waarschuwing over het gevaar van roken wor den slecht nageleefd. Er worden bovendien tegen de afspraken in nog steed gratis sigaretten uitgedeeld. Ook zijn de reclamebudgetten fors ver hoogd. Moeder vervulde wens depressieve dochter UTRECHT GPD Honderden inwoners van de Drentse dorpen Kallenkote en Wapserveen zijn voorlopig niet van plan te zwichten voor het ministerie van Defensie. Met behulp van ongeveer dertig landbouwtrekkers blokkeerden ze gisteren de ingang van de Johannes Postkazeme in Havel- te. De blokkade-actie was gericht tegen plan nen van Defensie om het militaire oefenterrein bij Havelte uit te breiden met enkele honder den hectare. De betogers zijn bang dat de rust van hun dorpsleven daardoor zal worden ver stoord. fOTO ANP De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een 78-jarige Utrechtse vrijgesproken van doodslag op haar 51-jarige geesteszieke dochter. In tegenstelling tot de officier van justitie vond het col lege bewezen dat de vrouw haar dochter op haar uitdrukkelijk verzoek had gedood. Vanwege haar ontoereke ningsvatbaarheid werd de moe der ontslagen van rechtsvervol ging en geplaatst in een psychi atrische kliniek voor de duur van een jaar. Vorig jaar november gaf de dochter haar moeder te kennen dat ze een einde aan haar leven wilde maken. De dochter wilde voorkomen dat ze gedwongen zou worden opgenomen. Een rechterlijke machtiging daartoe was twee dagen tevoren afgege- De dochter slikte vijftig seres- ta- en valiumpillen. Toen zij toch weer ontwaakte, sneed haar moeder op haar verzoek haar polsen en halsslagaders door. In een uitvoerig rapport concludeerde gerechtspsunia- ter dr. A. van Leeuwen dat zo wel de dochter als de moeder zwaar geestesziek moet zijn ge weest. Officier van justitie mr. I Plooy vond op de zitting dood riag bewezen. Uil niets was vol gens hem gebleken dat de vrouw haar dochter op haar verzoek had gedood. Raads vrouwe mr. M. Klinkenbijl was het daar niet mee eens In haai pleidooi haalde zij een door de dochter in 1981 geschreven brief aan, waarin al over zelf moord wordt gerept In het vonnis bleek dat de rechtbank de hulp bij zelfdo ding vond bewezen: „De doch- tn Dep -ii langere rijd rond mei suïcidale neigingen. Die nacht was het appel zo sterk dat haar moeder er geen weerstand aan kon bieden." De rechters na men echtei de oom lusie van de psychiater en de psycholoog over dat de moeder ontoereke ningsvatbaar Is en een gevaar voor zichzelf vormt. „In haar beleving redde zij haar dochter van een opname in een besloten kliniek, wat de definitieve siwMlim tuasan moeder en dochter zou beteke nen. Zij beschouwde haar daad als humaan en als het respecte ren van de wens van haar doch ter". aldus rechtbankvoorzitter mr R M.rncns AMSTERDAM-ALKMAAR Mr. J. Boone, advocaat te Wijk bij Duurstede, krijgt vandaag bezoek van twee rechercheurs van de Rijksrecherche. Of mr. Boone zijn „stelselmatige be schuldigingen" aan het adres van de Alkmaarse hoofdofficier van justitie maar wil uitleggen. Het verhoor mag een hoogst opmerkelijke stap heten. De hoofdofficier waar het om draait is mr. A.N.A. Josephus Jit ta, een magistraat met een ge ruchtmakende staat van dienst. Vorige week ging Jitta's naam voor de zoveelste keer over de tong. Jitta zou een 'deal' hebben gesloten met een beroepscrimi neel uit Den Helder. De man stond in Alkmaar terecht we gens een overval in Amsterdam. Volgens Boone heeft de hoofd officier zijn cliënt beloofd de overval te vergeten, als de man zou helpen bij de aanhouding van twee beruchte broers. Een 'deal' die genoeg lawaai maakte om het Tweede Kamerlid Kort hals (WD) aan te zetten tot vra gen aan minister Hirsch Ballin van justitie. Of de hoofdofficier werkelijk buiten zijn boekje is gegaan, wordt volgende week duidelijk, als de rechtbank uitspraak doet in de zaak. Maar dat is niet snel genoeg naar de zin van de Am sterdamse procureur-generaal Van Randwijck, Jitta's directe chef. Hij gaf de Rijksrecherche gisteren opdracht Boone te ho ren in verband met de bechul- digingen aan het adres van Jitta. Van Randwijcks woordvoer ster bevestigt dat haar baas het instrument van de publiciteit heeft willen gebruiken vóór de rechterlijke uitspraak. Het zou tenslotte niet de eerste keer zijri dat Jitta gehavend uit het publi citaire strijdperk kruipt, vaak zonder dat is vastgesteld of hij eigenlijk wel fout was. Zoals vo rig jaar mei bijvoorbeeld, ook al in conflict met Boone en diens zelfde cliënt.uit Den Helder. Moordcomplot Jitta werd er door de man voor het gerechtshof van beschul digd een moordcomplot te heb ben beraamd tegen een heroï nehandelaar. Groot was de op schudding, zeker nadat het hof weigerde, op verzoek van Jitta, de zaak uit te zoeken, met als argumentatie dat „toch nooit kan worden vastgesteld wie de waarheid spreekt: de getuige of Mr. Jitta". Dodelijke woorden voor de hoofdofficier. Dat de cliënt van Boone door de psychiater later „volkomen krankzinnig" werd genoemd, kreeg minder aandacht. De ge tuigenis werd geruisloos afge voerd door het hof. Mr. Boone zint nog steeds op mogelijkhe-» den de zaak „weer open te gooi en"* zoals hij zegt. Het onder zoek van de Rijksrecherche vindt hij „een mooie gelegen heid". Al in 1982 kampte Jitta met zijn public relations. „Mr. Jitta doet dingen waaraan onderwe reld niet eens durft te denken", schreef de Telegraaf op gezag van „een bekende zware jon gen". Anoniem natuurlijk. Jitta, destijds procureur-generaal in Amsterdam, stond op het punt te worden benoemd als hoofd officier in Alkmaar. Om aan be wijs te komen tegen de van cor ruptie verdachte chef van de Amsterdamse narcoticabrigade, Toorenaar, had hij een vrijgelei de geboden aan een drugskoe rier, die zei dat hij belangrijke documenten kon leveren. De man werd uit zijn cel ge haald, mocht naar Zwitserland reizen en nam de benen. Toe vallig kreeg justitie hem weer te pakken. Hij kreeg nog eens een betaalde trip op kosten van de staat naar Zwitserland dit keer onder geleide en bleef de documenten uiteindelijk schuldig. Richtlijn De publiciteit had tot gevolg dat het openbaar ministerie in 1983 een richtlijn uitvaardigde, die 'deals' met verdachten en gede tineerden aan strenge regels bond. Volgens Boone zit litta daarom lelijk fout met de deal met de man uit Den Helder. De hoofdofficier, normaal gespro ken niet te beroerd voor een met pittig interview, heeft dek king gezocht. Via zijn secreta resse spreekt Jitta van „een on gelukkig moment". Schandaal of niet, over de eervolle status van Jitta bestaat in het juristencircuit weinig me ningsverschil. „Een gedreven aanklager, een vechter", zeggen mensen uit zijn omgeving. Ook Boone spreekt van „een heel competente officier. Ik heb geen problemen met die man. Alleen nu dit zakelijke meningsver schil: ik stel normoverschrij dend gedrag vast en vraag of dat zomaar kan." Bij de Orde van advocaten hoeft Jitta evenmin op vijandig heid te rekenen. Al voegt deken W. van Hassel er aan toe dat „de voortdurende stroom ver halen uit het Alkmaarse" hem heeft verontrust. „Ik zou net als Boone de kat de bel aanbinden. De officier heeft een grote speelruimte in het aanbrengen van strafzaken en het bepalen van de eis. Hij moet echter zeer zorgvuldig te werk gaan. want de rechter hoort uiteindelijk te oordelen overeen verdachte." 'Hardliner* Zelf hqeft mr. litta er nooit moeite mee gehad zich te profi leren als hardliner', die graag korte metten maakt met zware ;len. Als Jitta een straf te laag vindt, laat hij dat horen ook. Zoals in geval van de Eg- mondse strandmoord, en ook ten opzichte van dronken auto mobilisten. Hij gaf de blauw druk voor een kruistocht tegen overmatig alcoholgebruik. Die kon volgens hem het best wor den ingezet op de Noordhol landse kermissen. Die 'zuipfes- tijnen' boden de politie alleen maar 'handenvol werk'. Vast staat dat Jitta zich van meet af aan heeft ontwikkeld tot specialist in zware criminaliteit. In 1974, in zijn eerste jaar als ar rondissementsofficier van justi tie in Alkmaar, maakte hij naam met de spectaculaire aanhou ding van de hasjkotter 'Lam mie'. Jitta verwierf zich een bij naam in het milieu: 'de hasj- hond:. Zelfs een hasjkotter bleek naar hem vernoemd: de A.N.A. Maria, met litta's initia len. Nieuwe roem volgde in 1984, toen hij een moord in het Noordhollandse Stede Broec op een onconventionele manier oploste. Nadat was vastgesteld dat de dader uit de omgeving van het slachtoffer moést ko men. werd van alle 1200 man nelijke inwoners in het dorp vingerafdrukken genomen. De dader zat ertussen. Zijn voorliefde voor de zware criminaliteit bracht litta in ver scheidene 'denktanks' van het ministerie van Justitie. Zo was hij voorzitter van de project Mr. A.N.A. Josephus Jitta: omstreden en bewonderd. groep die politie en justitie be tere mogelijkheden gaf crimine len financieel aan te pakken. De 'kaalplukteams' van de politic zijn er een gevolg van. In een andere werkgroep dacht Jitta mee aan de mogelijkheden voor pseudo-kopers in ae strijd tegen de drugshandel. Een verhaal dat Jitta's reputa tie'weer weinig goed deed. werd vorig jaar opgetekend door de Telegraaf uit de mond van I. van den Berg. directeur van de penitentiare inrichting Westlin- ge in Heerhugowaard. Van den Berg omschreef Jitta als een 'ge nadeloze carrièremaker' die als het zo uitkwam bewijsstukken uit dossiers liet verdwijnen in ruil voor informatie van crimi nelen'. Euthanasie Ook Jitta's bemoeienissen met het cuthanasie-vraagstuk wer den niet onverdeeld gunstig ontvangen. Zware kritiek kwam bijvoorbeeld van de Nijmeegse hoogleraar criminologie Des- saur. die Jitta betichtte van „wolligheden, vaagheden, en partijpolitieke standpunten Met minister Dales (binnen landse zaken) botste Jitta nog fOTO/OOPHOtK onlangs, toen hij aangaf het be heer over de nieuwe regiokorp sen niet bij de burgemeester maar hl) «Ir politie /el! te willen Uitten. Al die kwalijke verhalen in de pers kunnen de verdere promo tie van de even ambiteuze als onstuimige hoofdofficier wel eens in de weg staan. Vast staat in elk geval dat mr. litta best weg wil ml Alkmaar In I9R7 al solliciteerde hij al naar de baan van Nationaal Ombudsman, maar hij verloor de race van dr. Oostmg M De Stichting Nationale Sporttotalisator, organisator van toto en lotto, heeft iets nieuws: Spelnet. Lotto en toto worden in een modem jasje ge stoken. Staatssecretaris Kosto van justitie (foto) nam gisteren in Den Haag het computersysteem officieel in gebruik. Bij tweeduizend tabaks zaken waar de consument zijn formulier kan inleveren plaatst de PTT computers. De voordelen: een directe computërverbinding met het hoofdkantoor zodat de consument kan meedoen tot vlak voor sluitings tijd van de lotto en toto, zaterdagmiddag. Prijzen kunnen sneller wor den uitbetaald en het systeem maakt ook andere spelvormen mogelijk. Komende zomer kunnen gokkers al wedden op de Tour de France, het Europees Kampioenschap voetbal en het tennistoernooi op Wimbledon. Verder wordt de lotto-hoofdprijs verhoogd naar een half miljoen gulden netto. In de toekomst wordt dit misschien zelfs een miljoen. FOTO DIJKSTRA ■'itxnwnie&i

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5