Binnenland 'Pronk chanteert' fc Noodkreet Pool in fles Radar werkte niet bij ongeluk met F16 Rederijen weigeren voetbalfans Authentieke verzetsfilm De Overval Leeuwarden Mnsdag *18 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRiSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PRE EN EN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HENK GEIST Slapen op middenstip van De Kuip Ze geven het grif toe. Michel Hertogs (20) en Olaf Schulte (21) zijn geen Feyenoord-supporter. Toch hebben zij afgelopen nacht een wensdroom in vervulling zien gaan: slapen in een tentje op de middenstip in de Rotterdamse Kuip. De jongens dankten dit aan Vara's Steen en Beenshow van Jack Spijkerman. „Hoewel wij geen Feyenoord-supporter zijn, vonden wij de Kuip toch de mooiste plek om een nachtje te kamperen", zegt Olaf, havo-leerling in Gissingen. ,,De Kuip is gewoon het mooiste sta dion in Nederland, maar vöor mij blijft Ajax toch de beste club." Vrouw bekent zetten hakenkruizen De politie heeft een 36-jarige vrouw aangehouden die wordt ver dacht van het gooien van brandbommen en het plaatsen van hakenkruizen bij hulpverleningsinstellingen in Amsterdam. Ook pleegde zij twee overvallen in Rotterdam. De politie maakte dit gisteren bekend. De vrouw heeft een volledige bekentenis afge legd. Volgens de politie is van een racistische inslag of racisti- sche bedoelingen niets gebleken. Zij zou hebben gehandeld uit boosheid over het uitblijven van psychiatrische hulp. Opruimen olie vergt enkele dagen Rijkswaterstaat is gisteren met lokale aannemers en vrijwilligers begonnen met het opruimen van de olie die zondag aanspoelde op Texel. Het opruimen zal enkele dagen vergen. Op het strand is 30 tot 50 kubieke meter stookolie gevonden. De oostkant van Texel, het natuurgebied de Slufter en de Waddenzee blijken niet te zijn vervuild. Wel is bij inspecties een lichte olievervuiling ge vonden op het strand tussen Petten en Den Helder en op Vlie land. Rijkswaterstaat heeft geen nieuwe meldingen van olie slachtoffers onder de vogels ontvangen. Het aantal dode vogels bedraagt tweehonderd. Vandaag wordt de samenstelling van de olie geanalyseerd. Aan de hand van de resultaten daarvan tracht de Kustwacht de herkomst van de olie te achterhalen. Opslag kernafval goedkoper Nederland kan 45 miljoen gulden besparen door de brandstof- i staven uit de kerncentrale Dodewaard niet langer te laten op werken in de Engelse opwerkingsfabriek Sellafield. Dat blijkt uit een studie van de interfacultaire vakgroep Energie en Milieu van de Groningse universiteit, gemaakt voor Greenpeace. Het nale ven van het in 1978 gesloten opwerkingscontract kost 160 mil- joen. Directe opslag in 1978 zou 70 miljoen hebben gekost. „De schade van verkeerde inschattingen in het verleden bedraagt dus een kleine 90 miljoen gulden", aldus de studie. Bij verbre- king van het contract is Dodewaardexploitant GNK minstens 114 miljoen kwijt, inclusief de opslag bovengronds. LHV vreest tekort aan huisartsen Huisartsen die hun praktijk willen beëindigen vinden vooral in de grote steden moeilijk een opvolger. Ook voor gezondheids centra en voor tijdelijke waarneming van een praktijk is niet al tijd gemakkelijk aan huisartsen te komen. Een werkgroep van de Landelijke Huisartsen Vereniging heeft een nota opgesteld om een dreigend tekort aan huisartsen te voorkomen, zo meldt het j Nieuwsblad Gezondheidszorg. De nota komt binnenkort aan de orde in het centraal bestuur van de LHV. Das-meevaller van 500 miljoen De verkoop a het buitenland levert de Staat jlit jaar 500 miljoen gulden meer op dan geraamd. Minis ter Kok (financiën) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gemeld. Hij zal het kabinet Foorstellen het geld te gebrui ken voor grote werken op het gebied van de infrastructuur. Dat kunnen verkeerstunnels zijn, verbeteringen van het Spoorwegnet of vernieuwing Fan stedelijke centra. Voor- Prinses Christina viert vandaag haar 45ste verjaardag. foto anp Terschelling gpp be rijkspolitie te water is naar stig op zoek naar meer gege vens over een noodkreet in een flesje, dat anderhalve week gele- fien is gevonden op het Noord zeestrand van Terschelling. De boodschap zou afkomstig zijn (Fan een Poolse man die zegt op een schip te worden vastgehou den en met de dood te worden Twee Amsterdamse meisjes, Ie gast bij een kampeerboerderij |n Hoorn, vonden de noodkreet bp vrijdag 7 februari. Het flesje iverd afgeleverd bij de rijkspoli tie op het eiland, die de vondst keer doorstuurde naar de rijks politie te water. Woordvoerder Beima van de rijkspolitie te water neemt de hoodkreet serieus. „Het zou een De WD is boos op minister Pronk (ontwikkelingssamen werking). Die wil alleen meebetalen aan de terugkeer van Vietnamese vluchtelingen als hij Vietnam structurele ontwikkelingshulp mag geven. De liberale oppositie noemt dat chantage. Het CDA vindt dat Pronk met zijn eis de discussie over de terugkeer van de Vietnamezen onnodig op scherp heeft gezet. De minister krijgt voor zijn wens alleen steun van zijn eigen PvdA-fractie. enigde Naties of particuliere hulporganisaties. De Tweede Kamer is bang dat de ontwikke lingshulp te veel versnippert als het aantal landen dat Neder land op eigen houtje steunt nog langer wordt. Als de Tweede Kamer vast houdt aan die lijn dan komt van Pronk geen geld voor de terug keer van Vietnamese asielzoe kers, zo waarschuwde de be windsman gisteren voor de Ve- ronica-microfoon. De PvdA is inmiddels 'om', maar CDA en WD zijn ontevreden met de houding vanPronk. „Pronk loopt voor de muziek uit. Hij legt een oneigenlijke koppeling tussen de kwestie van de Vietnamese asielzoekers en de ontwikkelingshulp aan Viet nam. Dat mag hij niet doen", den haag margreet vermeulen Pronk maakte gisteren bekend er niets voor te voelen met ont wikkelingsgeld puur Nederland se problemen te helpen oplos sen. „Met ontwikkelingshulp moeten problemen in de hulp- ontvangende landen worden opgelost. En problemen zijn op grote schaal aanwezig in Viet nam". De kwestie ligt gevoelig, om dat een ruime kamermeerder heid (van onder andere CDA, WD, PVDA) eind 1990 uitsprak dat Pronk Vietnam niet mag toevoegen aan de lijst met lan den die directe steun krijgen van Nederland. Pronk mag de Vietnamezen alleen indirect financieel steuj nen, via instellingen van de Ver- aldus de Hoop Scheffer (CDA). „Ook de Vietnamese regering leest en luistert naar wat hier gebeurt. Dit is wel een hele slechte timing van Pronk". Terpstra (WD) spreekt zelfs van „een bedenkelijke stap" en „chantage". Pronk zei het niet „geloof waardig" te vinden dat hij mo menteel geen contacten mag onderhouden met de regering van VietnEim. „Maar nu ineens wel om een nieuw Nederlands probleem tot oplossing te bren gen". Pronk herhaalde dat hij best bereid is te helpen de te rugkeer van Vietnamese vluch telingen mogelijk te maken, „maar dan moet het tegelijker tijd mogelijk zijn Vietnam te helpen de eigen problemen aan te pakken; bijvoorbeeld de schuldenproblemematiek". Staatssecretaris Kosto (Justi tie) wil ongeveer 360 Vietname zen die uit Tsjecho-Slowakije zijn gevlucht, naar Vietnam te rugsturen. Veertien dagen gele den zei Pronk dat hij daarvoor wel in de buidel wil tasten, als het m hoofd' Groen Links-kamerlid Paul Rosenmöller snijdt op het Binnenhof een taart aan die hl) heeft gekregen van de leden van de NUJ, British National Union of Journalists. De Britse journalisten wilden op deze manier de aan dacht vestigen op het feit dat 23 ex-werknemers van Pergamon Press gisteren al 1000 dagen werkloos zijn 'The Perganmon 23', zoals ze zich noemen, werden in 1989 door Robert Maxwell ontslagen. Vorig jaar werd Pergamon Press overgenomen door Elsevier. De ex-werknemers proberen met hulp van de NUJ weer aan het werk te komen. foto anp io oudenaarden De Zweedse rederijen die veer diensten onderhouden met Duitsland, Engeland en Neder land, weigeren in juni voetbal supporters te vervoeren die de Europese kampioenschappen in Zweden willen bezoeken. De reders zijn erg bang dat de sup porters op de schepen met el kaar slaags raken. De KNVB heeft verbaasd gereageerd op de plannen. Woordvoerder R. Hegt van Scandinavian Seaways die een rechtstreekse verbin ding onderhoudt met Amster dam, verklaarde vanochtend dat zijn maatschappij als de dood is voor herhaling van de gebeurtenissen twee jaar gele den. Toen vielen op het schip 'Prince of Scandinavia' twee do den nadat Britse voetbalsuppor ters brand stichtten aan boord. Het bedrijf zal tussen 6 en 26 ju ni strenger dan anders de boe kingen controleren. Volgens Harry Lievendag van reisorganisator OAD betekent het besluit van de reders niet dat geen Nederlandse suppor ters per boot naar Zweden kun nen. „Wij hebben met Stena- lijn en TT-lijn afgesproken dat toch bussen met supporters aan boord kunnen. Voorwaarde is wel dat ze aan niets laten zien dat ze voetbalsupporter zijn". OAD denkt per wedstrijd 2000 voetballiefhebbers naar Zweden Op het moment dat vorige week dinsdag een F16-straaljager in Hengelo neerstortte, bleek geen volledig radarverkeer mogelijk met de vliegbasis Twenthe. Dat blijkt uit een geluidsband van een F16 die naast het toestel vloog dat later in Hengelo neer kwam. De geluidsband is ach terhaald door Radio Oost. De F16 stortte vorige week neer op de wijk Hasserler Es in Hengelo. Het toestel kampte met motorpech. Piloot Tim Saft heeft het vliegtuig met de schietstoel kunnen verlaten. Op de geluidsband meldt Saft aan zijn collega op de basis on der meer dat hij problemen heeft met de motor. Deze laat hem weten dat de grondradar niet werkt en dat de brandweer van de vliegbasis Twenthe zich len. 'crash position' t opstel- Volgens de commandant van de vliegbasis Twenthe, F. Vogel poel, speelde het niet in wer king zijn van de radar geen en kele rol. „We hebben twee soor ten radars: eentje die rond het veld kijkt, terwijl de andere de vlieger begeleidt bij het landen. De eerste was door onder houdswerkzaamheden buiten bedrijf en dus niet ter beschik king. Dat leverde voor Saft geen probleem op gezien zijn radar instrumentarium in de F16- cockpit. Nogmaals: dat heeft geen invloed op de crash ge had". Een woordvoerder van de Ko ninklijke Luchtmacht bevestig de gisteravond dat het niet on gebruikelijk is, dat een oefening gewoon doorgaat als een van de radars buiten werking is gesteld. waarde is dat de investeringen de economie ten goede komen, aldus Kok. De meevaller biedt volgens Kok de mogelijkheid om een over drie jaar in te stel len aardgasbaten-fonds al eer der te vullen. Brinkman eist besparingen van Simons renesse anp CDA-fractieleider Brinkman vindt dat er eerst duidelijke af spraken gemaakt moeten wor den over kostenbeheersing in de gezondheidszorg, voordat kan worden doorgegaan met het plan-Simons. Hij zei dat gis teravond op een CDA-bijeen- komst in het Zeeuwse Renesse. De CDA'er heeft duidelijk een andere procedure voor ogen dan staatssecretaris Simons van volksgezondheid. Deze zei vori ge week dat hij voor 1 mei wets voorstellen wil indienen voor de volgende stappen van zijn plan. Brinkman wil echter eerst een fundamentele discussie over de kosten in de gezondheidszorg. grap kunnen zijn, maar dan moet je wel erg ver gaan. In de fles zat een groot aantal papier tjes met Poolse teksten. Een pa piertje was gesteld in fonetisch Engels. Verder zat er een foto kopie in van een identiteitsbe wijs". Het flesje met inhoud is eind vorige week ter hand ge steld aan de Dienst Operatione le Ondersteuning van de rijks politie te water in Driebergen. „Daar zal verder worden gere chercheerd", aldus Beima. In het kleine plastic flesje zat behalve de papieren ook een trouwring. „Hij was wat inge drukt, wat ovaal, maar op het oog zag het er redelijk betrouw baar uit", aldus Beima. In de papieren wordt zowel de naam van de betrokkene genoemd als de naam van het schip, waarop de man zou worden vastgehou den. Het Verzetsmuseum Friesland in Leeuwarden heeft een unieke, authentie ke film gekregen van de beroemde over val op de strafgevangenis van Leeuwar den in bezettingstijd. De film is opgeno men vlak na de bevrijding en toont ver zetsmensen die hun verzetsdaden na spelen op historisch verantwoorde loca ties. De film duurt een half uur. De film is afkomstig uit de nalaten schap van de Friese verzetsman Eppie Bultsma, in de oorlog hoofd van de In lichtingendienst Sectie 1IB en in die jaren zeer nauw betrokken bij de voorberei dingen van de beroemde overval op de gevangenis. Verzetsmensen bevrijdden op 8 december 1944 een groep van 51 door de bezetters gevangen genomen collega's en politieke gevangenen. Van deze spectaculaire overval is in 1962 een speelfilm gemaakt met als titel 'De Over val'. De nu gevonden film toont verder voorbereidingen van sabotagewerk- zaamheden, onderduikplaatsen, koerier sters op pad en een afluisterpost van de Sicherheitsdienst (SD) in de Oosterstraat in Leeuwarden. Van de film is inmiddels een kopie op video gemaakt. De film zelf is hoognodig aan een restauratiebeurt toe. Het is de bedoeling dat hij op 5 mei officieel in Leeuwarden wordt gepresen teerd. De film krijgt waarschijnlijk een prominente plaats op de Nederlandse Filmdagen in Utrecht, in september van dit jaar. De zoon van Bultsma maakte het Fries Verzetsmuseum enkele weken geleden op het bestaan van de film attent. Ook collega's van Bultsma in het verzet, zoals Taco van der Veen, waren verbaasd over de film. „Ik wist niet dat Eppie dit had ge daan", aldus Van der Veen gisteren. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) was aangenaam verrast door het bestaan van de film. „Wij zijn zeer be langstellend", aldus woordvoerder Zo mers. „Het betreft natuurlijk een recon structie, maar het is wel curieus." Van eind februari tot een week voor het einde van de oorlog luisterde het Friese verzet de verhoren door de SD van arrestanten af. „Na een storingsmelding in het hoofdkantoor van de dienst in het Burmaniahuis heeft de PTT daar een mi crofoontje geplaatst. Eppie heeft dat ge loof ik nog geregeld, hij had ook bij de telefoon goede contacten," aldus zowel Van der Veen als woordvoerder Douma van de 'Vereniging Friesland 1940-1945'. Door het 24 uur afluisteren van de ver horen voorkwam het verzet de arrestatie van een aanzienlijk aantal mensen. „De luisterpost zat in de boekwinkel van Ka- rel Wielinga in de Nieuwe Oosterstraat. Het was uniek dat zoiets gebeurde, dat is ons ook wel na de oorlog gebleken", al dus Van der Veen. „De arrestanten werd eerst 24 uur de tijd gegeven namen te noemen. Deden ze dat niet dan werd ge- Prins Bernhard (links, met zonnebril) wandelt na de bevrijding over het Zaailand in Leeuwarden. Het Is een v in de film die onlangs opdook uit de nalatenschap van oud-verzetsman Eppie Bultsma. marteld. En dat was nooit prettig." Tij dens de verhoren werd ook de naam van de Fries genoemd. „Ook ik wist op die manier dat ik werd gezocht." Een week voor het einde van de oorlog werd de luisterpost opgeheven „omdat duidelijk was geworden dat de zaak niet meer te vertrouwen was. De SD kwam er achter dat het verzet toch wel veel afwist van alle verhoren in het Burmaniahuis." Behalve het afluisteren van de verho ren, heeft Bultsma ook het bezoek van onder anderen minister-president Ger brandy en dat van luitenant-kolonel Aninga, hoofd van het militaire gezag, op de film vastgelegd. Bultsma, van huis uit vertegenwoordi ger in tapijten, zat in de Tweede Wereld oorlog volgens Van der Veen bij de In lichtingendienst. „Eppie had goede con tacten Hij kende veel mensen bij de PTT maar ook bijvoorbeeld in de gevangenis. Hij heeft contact gezocht met betrouw bare bewakers opdat de beroemde over val op de strafgevangenis plaats kon vin den. Hij was samen met Piet Oberman een van de belangrijke figuren bij die ac tie." De overval werd destijds vanuit de bakkerij van Van der Veen gepleegd Bultsma emigreerde vlak na de oorlog naar de Verenigde Staten „Hij heeft daar een moeilijke tijd gehad met zi|n gezin", aldus Van der Veen. „Later heeft hij toch weer iets gedaan in de tapijten Ik weet verder alleen dat hij vrij jong is gestor De film wordt binnenkort door het Fries Verzetsmuseum aan enkele betrok kenen getoond. „Ik ben ook gevraagd' stelde Van der Veen. „Ze willen weten of ik enkele van de mensen ken die op de film voorkomen. Ik ben benieuwd Kamerlid CDA wil hardere aanpak softdrugs Softdrugs moeten harder wor den aangepakt. Nederland moet het beleid wat dat betreft aan passen aan het strengere beleid van de grote landen, zoals Duitsland. Dit zei het CDA-ka- merlid Gualthérie van Weczel gisteravond tijdens een forum bijeenkomst in Venlo, die was georganiseerd door de plaatse lijke fractie van D66. De CDA'er noemde het Ne derlandse drugsbeleid, vooral het gedogen van softdrugs, een aanfluiting. Vooral de bewoners van grensstreken worden daar de dupe van omdat dit drugs verslaafden uit het buitenland aanzuigt. Alle coffeeshops in Venlo moeten volgens hem worden gesloten. „Doordat Nederland veel soepeler optreedt dan Duitsland exporteert dit land zijn eigen rotzooi over de grens en ondervinden de bewoners van steden zoals Venlo daar veel overlast van". „Met modieuze praatjes over gedogen en het maken van een scheiding tussen soft en hard drugs lossen we de rotzooi hier niet op", aldus het kamerlid. Zijn PvdA-collega Van Stoffe- len was het volstrekt niet met hem eens. Wanneer Duitsland zelfs gebruikers van softdrugs strafbaar stelt, zullen de EG- partners dit land ervan moeten overtuigen dat dit strenge be leid volkomen zinloos is. „We mogen niet dulden dat Duits land zijn wil aan andere landen oplegtaldus Stoffelen. 'VNO en NCW gedreven door eigenbelang' pen haag vervolg van voorpagina NCW-topman Weitenberg heeft, zich recent nog sterk gemaakt voor het wel algemeen verbin dend verklaren van cao's. Econoom EJ. Bomhof wees er in NRC Handelsblad van giste ren echter op dat dat pleidooi berust op eigenbelang. Bomhof vindt cao's een vorm van kartel vorming die produktcn onnodig duur maakt (bijvoorbeeld als gevolg van dure verplichte vut régelingen). Bedrijven die lid zijn van een werkgeversorgani satic maken deel uit van dat kartel. Als het voordeel van kar telvorming echter verdwijnt, heeft het voor bedrijven minder zin lid ie (Rijven van N< W of VNO. zo redeneert Bomhof. Hij wijst er ook op dat VNO en NCW voor hun eigen medewer kers bewust geen cao afsluiten. KWALITEITS BEWUST HEER ONTSPANNING «I EEN SIEEPTREND WATERBED 1992. I Sleevtrend :r?:: wat er bi oden WERKGEVERS EN VAKBONDEN hervatten morgen het overleg over een nieuwe cao voor de 240.000 werknemers in de bouwnijverheid. De basis voor die beslissing is zaterdag gelegd, toen de onderhande lingspartijen voor de derde keer in kleine knng (alleen de voorzitters van de onderhandelingsdelegaties) bij een waren voor informeel beraad NIEUWSLIJN WD en CDA met minister oneens over hulp Vietnam

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3