Feiten Strijd om ziel van Afrikaner 'Alleen de bevers mogen bouwen' JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Dinsdag 18 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK Vertalingen: AAARGREET HESUNGA LUUTJENIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ESTHER NYPELS EN MENINGEN Stembusgang Potschefstroom graadmeter voor De Klerk Even, heel even, speelt Nederland een rol in de verkie zingscampagne in Potchefstroom. Na de spreekbeurt van minister Roelf Meyer (defensie) op de campus van de plaatselijke universiteit wil Anna-Mart Steyn (21), derde jaars economie, van de bewindsman weten wie in Zuid- Afrika de dienst uitmaakt: de regering of het ANC? „Kijk eens wat er gebeurde met het bezoek van de Nederland se minister-president. Het ANC wilde niet dat Lubbers kwam en hij kwam niet." f>öi>ri£Kogp;eN SWÊN ZWME/wsbwie GESTOEI POTCHEFSTROOM PETER VAN NUUSENBURG De verkiezingen van morgen gaan formeel om de door het overlijden van Louis Ie Grange, de 'ijzeren man van Potschef stroom', vrijgekomen zetel in het parlement. Maar sinds pre sident De Klerk ze heeft uitge roepen tot de 'graadmeter van zijn steun onder de blanken', beschouwt iedereen de stem busgang als een referendum over zijn hervormingsbeleid. De stad biedt door de samen stelling van haar 40.000 inwo ners tellende bevolking: acade mici, ambtenaren, arbeiders, boeren, militairen, onderwijzers en studenten, een bijna vol maakte dwarsdoorsnede van blank Zuid-Afrika en wordt daarom wel 'klein Zuid-Afrika' genoemd. Dat feit verleent de verkiezingen extra gewicht. Pre sident De Klerk heeft in Pot chefstroom gestudeerd en wordt binnenkort beëdigd als de 'kanselier' van de Universi teit voor Christelijk Hoger On derwijs. Het is 'zijn' stad en dat maakt de verkiezingen extra pi kant. In wat in een op hol geslagen uitdrukking van dramatiek de 'slag om de ziel van de Afrika ner' wordt genoemd, zullen de studenten waarschijnlijk de doorslag geven. Daarom trok ken de ministers naar de cam pus en heeft de Konservatieve Partij (KP) er praktisch haar bi vak opgeslagen. Beide partijen weten wat er morgen op het spel staat: de winnaar zal zich de tot de vertegenwoordiger van blank Zuid-Afrika kronen en dat kan verstrekkende gevol gen hebben voor de toekomst van het land. Zwarte kousen Potchefstroom ligt 125 kilome ter ten zuidwesten van Johan nesburg. De stad is vermaard om haar theologische faculteit. De inwoners waren volgens de overlevering vroeger zo recht in de leer dat ze de zwarte kousen optrokken tot de kin en bij alles wat ze deden Calvijn raadpleeg den. De wereld bestond uit schokbestendige zekerheden: de zwarte medemens was van een lagere orde, dat stond in de bijbel. De tijden zijn veranderd, en wie werelds venier zoekt kan te recht in de de disco van hotel Elgro, waar de jeugd zich volgiet met bier. Op de campus geven zwarte studenten geen aanstoot meer en mengen zij zich onge dwongen met hun blanke vrien den. „Maar Potchefstroom is nog steeds een gesloten ge meenschap. Het denken wordt hier niet van buitenaf gestimu leerd", weet ds. Ben de Klerk, een achterneef van de presi dent. Toch waren de professoren van Potchefstroom de eerste Afrika ner intellectuelen die protest aantekenden tegen de apart heid. In 1959 publiceerden vier vooraanstaande hoogleraren hun verzet tegen de plannen van premier Verwoerd om de zwarte bevolking naar de zoge naamde thuislanden te depor teren. Apartheid kon niet op bij belse gronden worden gerecht vaardigd, schreven ze in de En gelstalige Sunday Times. Professor Pieter 'Potie' Potgieter (50), hoogleraar in de politieke wetenschappen, herinnert zich de 'impact' van het protest nog als de dag van gisteren. „Het was een geweldige gebeurtenis. Vier gereformeerde Afrikaner intellectuelen die in opstand kwamen tegen de apartheid en dit, let wel, op een zondag aan de grote klok hingen in een En gelstalige krant! Sindsdien is Potchefstroom het centrum van het kritische Afrikaner denken." Grote invloed De 'voorhoederol' werd vooral vervuld door de Afrikaanse Cal vinistische Beweging (ACB). De ACB en zijn spreekbuis, het maandblad Woord en Daad, had een grote invloed op de Afrikaner elite, de regering inbe grepen. De meeste Potchefstromers, ook de collega's op de universi teit, hebben de adembenemen de ontwikkeling van de ACB-ers niet kunnen volgen. Zij zijn conservatief tot in het merg, zegt Gerrit Wessels, uitgever van de plaatselijke krant de Herald en voorzitter van de plaatselijke Kamer van Koophandel. „De hervormingen van De Klerk hebben ze onzeker, bang en dus nog conservatiever gemaakt." In het spanningsveld van emo tie en rede is Potchefstroom het brandpunt. De KP heeft in de kleurrijke Andries Beyers (45) een kandidaat die weet hoe hij de emoties moet bespelen. Het centrale thema van zijn cam pagne is het 'zelfbeschikkings recht van de Afrikaner en alle blanken die zich daarmee ver eenzelvigen', en een eigen Afri kanervaderland. De Nationale Partij (NP) heeft in Theuns Kruger (46) een veel minder aansprekende kandi daat. Terwijl Beyers een door al le wateren gewassen beroeps politicus is, is makelaar Kruger een amateur, die niet de eerste of zelfs de tweede, maar de vier de keus van zijn partij is. Kruger wist niet wat hem te wachten stond toen hij eind vorig jaar kandidaat werd gesteld. „Ik dacht toen nog dat het om een simpele tussentijdse verkiezing ging. Ik had geen flauw idee dat het de belangrijkste verkiezing sinds het aantreden van De Klerk zou worden." Defensief De strategie van Kruger is de fensief. Hij verdedigt het beleid van De Klerk, 'de enige weg naar een vreedzame toekomst', maar bezweert zijn aanhang ook dat hun levenspeil, 'de alge meen aanvaarde waarden en normen' in stand zullen worden gehouden. Hij hoopt munt te slaan uit het feit, dat hij sinds- mensenheugenis in Potchef stroom woont en iedereen hem dus kent, terwijl Beyers uit Pre toria komt. Ijdele hoop vermoe delijk, want de joviale Beyers heeft zich razendsnel ingebur gerd. Scheveninger Jacob Freeke (60) is 40 jaar geleden naar Zuid- Afrika geëmigreerd. Hij is er ge WIM STEVENHAGEN trouwd en heeft het land als zijn nieuwe vaderland geadopteerd. In de huiskamer van zijn bungalow houden Delfts blauw, aan de muur opgehangen klompen en een geschilderd sneeuwlandschap de herinne ring aan zijn geboorteland le vend. „Dat zit in je botten. Dat raak je nooit meer kwijt." Timmerman Freeke is sinds de oprichting van de KP, in 1982, lid van de partij. Een overtuigd lid. Wat Beyers in zijn gepolijste volzinnen niet zegt, zegt Freeke recht voor zijn raap. „Blank en zwart kunnen niet samenleven, dat heeft de geschiedenis van dit land wel bewezen. Daarom moeten we een eigen staat heb ben. Machtsdeling, wat die ver rader van een De Klerk wil, is onmogelijk, dat wordt onder drukking van de Afrikaner. „De kaffer kan niet voor zich zelf zorgen, dat moeten wij doen. Als ze de macht in han den krijgen, moeten we niet al leen voor ze zorgen, maar ook nog doen wat zij willen. Dat zul len we nooit toestaan." „Je moet me niet verkeerd be grijpen, ik heb geen hekel aan de kaffers. Ik haat ze niet en héb ze altijd goed behandeld. Ze kwamen zelfs helemaal uit Ro- desië lopen om voor me te wer ken, dat zegt dus genoeg. Maar het zijn net kinderen." Freeke zegt dat hij voor zijn ideaal wil vechten. Maar als het dan toch misgaat? „Dan ga ik terug naar Nederland." Voor hoeveel Afrikaners is een eigen staat het motief om op de KP te stemmen? Uitgever Wes sels denkt dat onzekerheid over de toekomst, onvrede met het beleid van De Klerk, de econo mische crisis, de president krijgt zelfs de schuld van de aanhoudende droogte het geweld en de misdaad de kie zers in de eerste plaats naar de KP drijven. „De KP profiteert van de proteststemmen en zal daarom winnen", zegt hij. 'Israël-optie' Dat is een analyse die lijkt te worden gedeeld door NP-kop stukken als minister Viljoen, De Klerks rechterhand, en Stoffel van der Merwe, de secretaris generaal van de partij. Viljoen: „We zitten in het midden van onze regeerperiode en dan is de populariteit van een zittende re gering traditioneel op een diep tepunt. Zij hebben een neder laag in Potchefstroom al inge calculeerd." Professor Potgieter waagt zich niet aan een voorspelling. „Het kan beide kanten uitvallen, maar wie ook wint, het verschil zal klein zijn." Maar ook als de NP wint, zijn de problemen niet opgelost. „De KP moet hoe dan ook betrokken zijn bij een oplossing. Een op lossing zonder de KP is geen oplossing." Maar hoe? De KP weigert perti nent deel te nemen aan de on derhandelingen met de regering en het ANC over een nieuw po litiek bestel. Potgieter erkent dat hij het antwoprd schuldig moet blijven. Zijn collega Johan Kirsten (36), lid van de KP, zegt het antwoord wel te weten. „Geef de Afrikaner zijn eigen staat, bied hem de zelfde mogelijkheid als de jo den. De meeste joden leven buiten Israël, maar ze weten dat als ze dat willen, daar hun toe vlucht kunnen zoeken. Dat is ook de enige oplossing voor Zuid-Afrika. Zonder deze 'Is raël-optie' zal de situatie altijd explosief blijven." Andries Beyers, de kandidaat van de Konservatieve Partij, is een geslepen politicus die heel goed op de emo ties kan spelen. foto cpd sylvia moresche Indianen klagen waterkrachtproject Québec aan in Amsterdam AMSTERDAM JOLANPA OUKES „Het project van de eeuw." Zo noemde premier Robert Bour- assa van de Canadese provincie Québec in 1970 het gigantische waterkrachtproject in de James Bay. De waterkrachtcentrales die daar zullen verrijzen krijgen een capaciteit van 28.000 mega watt (ter vergelijking: alle Ne derlandseelektriciteitscentrales tezamen produceren 15.000 megawatt). Ze moeten heel Québec en het noordoosten van de Verenigde Staten van energie voorzien. De tol die dit miljar den verslindende project eist, is hoog: de unieke ecologie van een subarctisch gebied ter grootte van Frankrijk zal onher stelbaar worden aangetast. Bo vendien zullen de lokale bewo ners, Cree-indianen en Inuit (eskimo's), hun traditionele ma nier van leven verliezen. Het James Bay-project wordt uitgevoerd door de elektrici teitsmaatschappij Hydro-Qué- bec, dat bijna helemaal in han den is van de overheid. Het grootste waterkrachtproject van Noord-Amerika en na vol tooiing het grootste van de we reld bestaat uit drie fasen. Met de bijna afgeronde eerste fase werd in 1971 een begin ge maakt. Zonder overleg met de bewoners werden in het gebied van de La Grande-rivier zes ri vieren omgeleid, 14 dammen gebouwd en 348 dijken en en kele kunstmatige waterreser voirs aangelegd. Daardoor ver dween 15.000 vierkante kilome ter land (bijna de helft van Bel gië). Kosten: 39 miljard gulden. Eind van dit jaar moet een be gin worden gemaakt met fase II, langs de Great Whale-rivier. De ze behelst onder meer de om leiding van acht rivieren en de bouw van elf waterkrachtcen trales. Kosten: 37 miljard gul den. De laatste fase, rond de rivieren Nottoway, Broadback en Ru pert, staat voor 1995 gepland. Dan worden opnieuw zes rivie ren omgeleid, 21 dammen en 248 dijken gebouwd en 10.000 vierkante kilometer land onder water gezet. Daarvan zijn de kosten nog niet bekend. Traditioneel In het stroomgebied van de in de James Bay uitmondende ri vieren wonen ongeveer 10.000 Cree-indianen en een paar dui zend Inuit. Zij leven, net zoals hun voorouders, van jacht en visserij. Hun traditionele ma nier van leven staat al jaren on der druk, maar dreigt helemaal te verdwijnen als de tweede fase van het James Bay-project door gaat. De indianen proberen nu via het tweede Internationale Water Tribunaal, dat gisteren in Amsterdam is begonnen, verde re aantasting van hun leefwijze en -gebied te voorkomen, want „alleen de bevers hebben het recht dammen te bouwen in het gebied", aldus Cree-leider Mat thew Coon-Come. De eerste fase van het project heeft een aantal problemen naar voren gebracht dat volgens de indianen en diverse milieu organisaties moet leiden tot stopzetting van het project. Allereerst zijn daar de te hoge kwikconcentraties. Doordat het land onder water is gezet, ver gaat de vegetatie en ontstaan bacteriën. Die veroorzaken kwikverbindingen in de voed selketen, waardoor vis het belangrijkste voedsel van de Cree te hoge concentraties kwik bevat en dus niet mag worden gegeten. Onderzoek naar het kwikgehalte vond te laat plaats. Want al in 1984 had tweederde van de inwoners van het stadje Chisabisi, aan de monding van de La Grande-ri vier meer kwik in het lichaam dan de Wereld Gezondheidsor ganisatie (WHO) toelaatbaar acht. I let onder water zetten van land heeft echter niet alleen gevol gen voor de kwaliteit van het water en de daarin levende or ganismen. Volgens milieu- en dierenbeschermingsorganisa ties zijn ook de vogeltrek, broedpatronen en wildstand in het gebied volledig ontwricht. Het laatste probleem waar de plaatselijke bevolking tijdens de eerste fase mee te maken kreeg, zijn gedwongen verhuizingen. Zo'n 2.000 Cree-indianen moesten hun woongebied, het eiland Fort George in de La Grande-rivier, verruilen voor Chisabibi. Ze verloren daardoor hun traditionele levenswijze maar kregen er een supermarkt en een autosnelweg voor terug. Velen konden het tempo van de vooruitgang echter niet bijhou den en zochten hun heil in al cohol en drugs. Probleemloos De eerste fase is praktisch pro bleemloos verlopen omdat de plaatselijke bevolking aanvan kelijk de gevolgen niet kende. En toen ze erachter kwam, was het al te laat. In de voorberei dingsfase was al zoveel geld uit gegeven, dat de regering van Québec de zaak met goed fat soen niet kon terugdraaien. Bo vendien heeft het project een aantal niet onbelangrijke plus punten: goedkope maar vooral schone energie en een heleboel werkgelegenheid. Om te voorkomen dat ze ook ini de toekomst buitenspel zouden staan, sloten de indianen in 1975 een overeenkomst rrfet de overheid en Hydro-Québec. Daarin werd onder meer vast gelegd dat de eerste fase van het James Bay-project wordt uitge voerd, maar dat aan iedere vol gende fase een onafhankelijk en gedegen milieu-onderzoek vooraf gaat. In ruil voor hun goedkeuring ontvingen de Cree- indianen 168 miljoen Canadese dollars (ruim 255 miljoen gul den). Daarvan werden onder meer de internationale acties tegen het project gefinancierd. Hydro-Québec laat zich weinig gelegen liggen aan het verdrag en grijpt de overeenkomst aan om aan te tonen dat de india nen afstand hebben gedaan van hun rechten op het gebied en instemmen met het volledige project. Over de interpretatie van het akkoord worden mo menteel nog steeds rechtzaken gevoerd. De milieu-onderzoeken hebben er wel voor gezorgd dat Hydro- Québec de kwikvergiftigingen niet heeft kunnen ontkennen. Maar het bedrijf bagatelliseert het probleem wel door te zeg gen dat de bacteriële processen die de kwikverontreiniging ver oorzaken binnen 20 tot 50 jaar zulen zijn afgelopen. „Tot die tijd hoeven de Cree-indianen dus alleen maar hun menu aan te passen", aldus het concern. Toch hebben de Cree-indianen geen onbelangrijke successen geboekt. Vorig jaar november bepaalde een rechter dat Hy dro-Québec een onderzoek moet laten uitvoeren naar de gevolgen van fase II voor het milieu. „Dat is wel het minste wat ze kunnen doen", zo voeg de de rechter eraan toe. Boven dien mag er geen spade de grond in alvorens de plaatselijke bevolking daarvan op de hoogte is gesteld. De Cree-indianen kregen ook onverwachte steun uit het bui tenland. Dankzij emotionele campagnes, waarin Hydro-Qué bec wordt beschuldigd van ver nietiging en volkerenmoord, is de publieke opinie in het noordoosten van de VS behoor lijk omgeslagen. Eigenlijk zit daar bijna niemand meer te wachten op energie die is opge wekt ten koste van de plaatselij ke bevolldng. Richard M. Flynn, directeur van de belangrijkste elektriciteitsmaatschappij van New York en omgeving, ver woordde het onlangs als volgt: „We zullen geen kilowatt ko pen, tenzij rekening wordt ge houden met de lokale bevolking en de gevolgen voor het milieu." Watertribunaal Op het tweede Internationale Water Tribunaal, een particulie re organisatie die misstanden op het gebied van waterbeheer voorlegt aan een internationale jury, proberen de Cree-indianen begrip te krijgen voor hun situa tie en Hydro-Québec te dwin gen zich te houden aan het Ja mes Bay-verdrag. Tijdens het tribunaal presente ren milieu- en belangenorgani saties uit zeventien landen in totaal 21 klachten. De klachten die dit keer vooral uit Latijns- Amerika, Afrika en Azië komen, hebben allemaal betrekking op veranderingen in de bestaande waterhuishouding van rivieren, meren en moerasdelta's en wa tervervuiling. De aangeklaagden zijn ook uitgenodigd, maar vooralsnog maken alleen de re gering van Israël en Hydro-Qué bec daarvan gebruik. De uitspraak van de jury is niet rechtsgeldig, maar betekent voor de aanklagers morele steun en publiciteit. En vooral dat laatste heeft de Cree-india- jien tot op heden geen windeie ren gelegd. Het James Bay-project zal ingrijpende gevolgen hebben voor het ongerepte natuurgebied in het noorden van Québec. foto cretchen mchuch Bouwactiviteiten in het kader van de eerste fase, langs de rivier La Grande. foto cretchen mchuch

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2