Wetenschap Bestaan kolossaal 'zwart gat' bevestigd Baby's herkennen taal Driejarig hiaat in informatie ozonlaag Strijd om moederschap DE 'EARTHWINDS' BALLON NIOZ ontwikkelt zeebodem-robot if Dinsdag 18 februari 1992 071 161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 25 NIEUWSLIJN Werving kernfysici verhinderd De Russische veiligheidsdiensten hebben tot dusver weten te verhinderen dat kernfysici door bemiddelde dictatoren zijn aan geworven. Dat zegt de Russische natuurkundige Vitali Ginz- boerg in een vraaggesprek met het Duitse weekblad Bunte. Gin- zboerg bevestigde dat er pogingen zijn geweest om Russische kernfysici in te huren. Het Westen is bang dat landen als Libië, Irak en Iran kernfysici ronselen om zo een eigen atoombom te ontwikkelen. Teheran zou nucleaire experts al een maandloon van 20.000 dollar (36.000 gulden) plus diverse extra's hebben aangeboden.. Het is niet bekend of ex-Sovjetwetenschappers daar al op zijn ingegaan. Gevolgen opslag kernafval berekend Binnenkort wordt een zoutkoepel in Noordoost-Nederland uit gekozen om de gevolgen van opslag van kernafval uit te reke nen. Dat stelt de Commissie Opberging te Land (OPLA) in een Tussenrapport. Deze commissie verricht in opdracht van het ministerie van economische Zaken onderzoek naar de opber ging van kernafval. Alle OPLA-onderzoekingen moeten eind van dit jaar gereed zijn, haar eindrapport in juni 1993. Hierin komt te staan welke zoutkoepels of zoutlagen in aanmerking komen voor proefboringen. Maar eerst zal er nog dit jaar een regerings beslissing komen over de vraag of er radioactief en chemisch af val ondergronds in zout mag worden opgeborgen. 'Twee keer zoveel gorilla's in Uganda' De met uitsterven bedreigde berggorilla is talrijker dan tot nu toe is verondersteld. In Uganda leven niet slechts 310 berggoril- la's, zoals gedacht, maar rond de zeshonderd. Dat blijkt uit een nieuw onderzoek waarvan de resultaten zondag bekend zijn ge maakt op een studiedag in Chicago. Volgens de studie mogen ook apen die in het oostelijke laag land van Uganda leven, worden beschouwd als berggorilla's. „De twee populaties zijn genetisch zeer nauw met elkaar ver want", aldus Karen Garner van de dierentuin van San Diego. Analyse van de haren van de apen heeft de verwantschap aange toond. Gen ontdekt dat doofheid veroorzaakt Onderzoekers hebben een gen ontdekt dat doofheid bij kinde ren kan veroorzaken. De ontdekking kan bijdragen aan een eer dere diagnose en behandeling van ldnderen die aan het zoge naamde syndroom van Waardenburg lijden. De genstoornis is bij 3 procent van de dove kinderen de oorzaak van hun handi cap, die zich vaak al vlak na de geboorte manifesteert. Volgens Aubrey Milunsky van de universiteit van Boston heeft iedereen die de genafwijking heeft 50 procent kans om het op zijn nageslacht over te brengen. In 20 procent van alle gevallen treedt bij de patiënt totale doofheid op. Het syndroom van Waardenburg gaat vaak gepaard met kleurverschil van de ogen, wijd openstaande ogen of een blonde haarlok op het voorhoofd. LONDEN SUSAN WATTS THE INDEPENDENT Wetenschappers zullen gedu rende een periode van drie jaar verstoken zijn van informatie over de toestand van de ozon laag omdat de satellieten waar mee de aarde wordt bekeken, niet op elkaar aanslujten. In 1995 loopt de levensduur van Nasa's onderzoekssatelliet voor de bovenste luchtlagen af. De volgende satelliet die de ozon in de stratosfeer zal bestu deren - het Amerikaanse Aarde Observatie Systeem - zal pas in 1998 worden gelanceerd. Klimatologen hadden ge hoopt voor de registratie van gegevens over de ozonlaag in de drie tussenliggende jaren ge bruik te kunnen maken van een Duitse satelliet, de Atmos. Maar problemen rond de financiering van het Duitse projekt beteke nen dat de tussen de tien en veertien miljard gulden dure sa telliet waarschijnlijk niet zal worden gelanceerd. Recent wetenschappelijk on derzoek heeft uitgewezen dat in de komende weken waarschijn lijk voor het eerst ook in de GRONINGEN HENK HELLEMA Wie is de 'natuurlijke' moeder - de vrouw die haar eicel heeft af gestaan of de vrouw die het kind heeft gedragen en ge baard? Zijn de moederlijke ge nen van beslissende betekenis of is het de zwangerschap, wan neer het erom gaat het 'natuur lijke' moederschap, en daarmee de pasgeboren baby, op te kun nen eisen? Dat probleem deed zich, in 1990, voor in de Amerikaanse staat Californië, waar een vrouw, als draagmoeder, een jongetje baarde en als moeder verlangde hem op geregelde tij den te mogen bezoeken. Komt niets van in, zeiden de wensou- ders. De draagmoeder stapte naar de rechter, maar kreeg nul op rekest. De rechter oordeelde dat de 'genetische' moeder die de eicel had afgestaan, als de natuurlijke moeder moest worden be- Dat wat al lang wordt vermoed, is nu vrijwel zeker gewor den: in de kernen van melkwegstelsels huizen ontzaglijk zware 'zwarte gaten'. De Ruimtetelescoop stelde dat on langs vast bij een reusachtig, betrekkelijk dicht bij ons ge legen melkwegstelsel, waaraan al meer dan 70 jaar gele den iets merkwaardigs werd waargenomen. Daarmee is het jachtseizoen op andere zwarte gaten (weer) geopend. LEIDEN BEN APELDOORN Velen halen er hun schouders over op: 'zwarte gaten'. Wat moet je je daar in vredesnaam bij voorstellen? Goed, er zijn sterrenkundigen die er een mooi verhaal bij kunnen vertel len. Over een 'kosmische slokop' met een soort 'tijd ruimte-ring' eromheen, van waaruit alles onverbiddellijk naar binnen wordt gezogen om voor altijd uit ruimte en tijd, zoals wij die althans kennen, te worden weggenomen. Het is zó zwaar, dat er geen licht meer uit kan ontsnappen en dan heet het, in onze taal, per definitie 'zwart'. In feite is het, vanwege het onvoorstelba re zwaartekrachtveld, een 'kuil' in ruimte en tijd. Een 'zwarte kuil' dus. Maar 'zwart gat' klinkt beter. Het is ook beter, want dit soort 'kuilen' heeft geen 'bodem'. Sommige wetenschappers den ken dat een zwart gat eén 'tijd- poort' is naar een andere tijd (en ruimte?), ja, misschien zelfs wel naar een ander heelal. Einstein was een der eersten die het bestaan van 'zwarte ga ten', de oneindig diepe kuilen in ruimte en tijd, min of meer voorspelde als een gevolg van zijn relativiteitstheorieën. De moeilijkheid was alleen: hoe toon je iets onzichtbaars aan? Daar worstelt men nog steeds mee. Tot op heden heeft men 'zwarte gaten' ('black holes') al leen langs indirecte weg kunnen aantonen door de invloed die ze op hun omgeving uitoefenen. Daarnaast leert de evolutietheo rie van sterren ons dat de ker nen van vooral zware sterren, na de gigantische explosie waarmee ze hun laatste levens adem uitblazen, ineen kunnen schrompelen tot iets dat harder dan hard, kleiner dan niets, zwaarder dan massief en, letter lijk en figuurlijk, volstrekt 'uit de tijd' is. Melkwegcentra Eén van die plaatsen waar men zwarte gaten vermoedt, wordt gevormd door de centra van melkwegstelsels. Dit zijn gewel dige heelaleilanden, elk be staande uit honderden miljar den sterren en hoe geweldig grotesk hun afmetingen en veelvormigheid ook mogen zijn, hun aantal in het heelal beloopt inmiddels vele tientallen miljar den... Elk van die enorme verzame lingen sterren, stof en gas, ro teert bovendien ook nog; mil jarden zonnen en de uitgestrek te stof- en gasslierten bewegen om één gemeenschappelijk punt dat in het centrum is gele gen. Daar moet iets ongelooflijk zwaars huizen om al die mate rie bij elkaar te houden. Men heeft ook in ons eigen melkwegstelsel tekenen gevon den die wijzen op de aanwezig heid van een zwart gat in het centrum. Dergelijke waarne mingen moeten met behulp van radiostraling worden gedaan omdat ons melkwegcentrum door stof en gas aan het oog onttrokken is. Zwarte gaten in melkwegcen tra zijn veel 'zwaarder' dan 'ge wone' zwarte gaten. De massa's van dergelijke kosmische kanni balen kunnen alleen maar in duizenden, miljoenen of zelfs noordelijke hemisfeer een gat in de ozonlaag zal ontstaan. De te ruggang in de ozonlaag voltrekt zich beduidend sneller dan we tenschappers aanvankelijk had den verwacht waardoor een driejarige onderbreking in de registratie van gegevens over de ozonlaag een ernstige tekortko ming betekent. De Britse premier John Major heeft de leiders van de G-7 lan den (de groep van de zeven rijk ste, geïndustrialiseerde landen) aangeschreven om een dergelijk hiaat in de toekomst te voorko men. Hij heeft een bijeenkomst voorgesteld van de verschillen de nationale ruimtevaart orga nisaties, milieuorganisaties en wetenschappers die de gege vens van de satellieten gebrui ken. Groot-Brittannië zal echter geen extra geld ter beschikking stellen voor de financiering van de satellieten. Wat de Britten willen, is een betere coördinatie van de bestaande, gefragmen teerde programma's voor het per satelliet bestuderen van het wereldmilieu. VERTALING: MARGREET HESLINGA In februari of begin maart proberen drie Hoofd-ballon tvat ca. 350.000 kubieke n. Het drijfvermogen van de ballon wordt geregeld door t aan- en afvoer van heliurr Inlographlc Ruiger J Hoogerfll|k LD/AD I Kleine zwarte gaten of, de voorstadia daarvan, neutronensterren, blijven vaak over na de explosie van zware sterren, zoals onder meer in het jaar 1054 gebeurde. Op de plaats waar die plaatshad, vinden we nu de 'Krab- nevel'. In de nevelslierten hiervan bevindt zich een klein, 30 maal per seconde rondtollend superzwaar neu tronensterretje (een pulsar). foto opd miljarden zonsma^a's worden uitgedrukt. Op grote afstanden van ons, in de inktzwarte verten van de ruimte, staan melkweg stelsels met ongewoon helder stralende kernen ('quasars') waaruit in sommige gevallen een tienduizenden lichtjaren lange 'jet', een explosief wegge- stoten materie-sliert, naar bui ten steekt. Daar moeten proces sen aan de gang zijn waarbij zelfs kernfusie verbleekt; de on metelijke hoeveelheden energie zijn alleen te verklaren met de aanwezigheid van zwarte gaten, miljarden malen zwaarder dan de zon. Ruimtetelescoop Zo'n melkwegstelsel, Messier (M)-87, bevindt zich betrekke lijk dicht bij ons, op 'slechts' 50 miljoen lichtjaar van ons af. M- 87 is een reusachtig melkweg stelsel, veel groter dan het onze. Al in 1978 spraken sterrenkun digen het vermoeden uit dat zijn 'sliert' één van de bewijzen vormt voor de aanwezigheid van een superzwaar zwart gat in het hart van M-87. Een zwart gat mag dan een slokop zijn, het slingert ook veel materie het heelal (weer) in; materie (ster ren, stof- en gaswolken) dat net buiten de catastrofale invloeds sfeer van het gat bleef en met een bocht, tiidenè een duize lingwekkend krachtige versnel ling. de ruimte weer instoof. Die ongewone snelheden vormen op zich ook een aanwijzing voor een zwart gat. De heldere kern van M-87 is gedurende het afgelopen jaar een aantal malen heel nauw keurig bekeken door de om de aarde draaiende Ruimtetele scoop (Hubble Space Telesco pe, HST). De resultaten werden medio januari bekend gemaakt op een bijeenkomst van de American Astronomical Society in Atlanta. De astronomen schrijven de toename van de helderheid van het stelsel, in combinatie met de verdeling van de miljoenen sterren in het centrale deel, toe aan de aanwe zigheid van een zwart gat, dat 2,6 miljard maal zo zwaar is als onze zon. De HST zal zeer binnenkort zijn glazen, ietwat bijziende oog richten op een ander melkweg stelsel. Daarin wordt een zwart gat vermoed dat zeker 25 mil jard maal zo zwaar is als onze CHICAGO. TOM WILKIE THE INDEPENDENT Franse baby's van een week oud kunnen het ver schil horen tussen gesproken Frans en Russisch, maar doen er iets langer over om Engels te onder scheiden. Dat is gebleken uit een onderzoek naar de biologie van de taal. Dergelijk onderzoek toont aan dat de omstreden theorie van Noam Choms ky over taalkunde - dat mensen over een aange boren talent beschikken om de grammaticale re gels te begrijpen die ten grondslag liggen aan de natuurlijke taal - correct is. Dit werd gezegd op een bijeenkomst van de Amerikaanse Vereniging voor de Bevordering van Wetenschap in Chicago. Professor Steven Pinker van de afdeling cogni tieve wetenschappen van het Technologisch In stituut van Massachusetts in Boston, zei dat Chomsky al in de jaren zestig stelde dat mensen een speciaal 'orgaan' hadden voor het begrip van de taal. „Hij keek niet naar de hersenen of naar de genen, maar naar de structuur van de taal." De biologie hefcft sindsdien uitgewezen dat Chomsky gelijk had. Taalmelodie Onderzoek door dr. Jacques Mehler van het Na tionale Centrum voor Wetenschappelijk Onder zoek in Parijs heeft aangetoond dat de vaardig heid om zich een taal te verwerven een geneti sche basis heeft. Hij denkt dat de structuur van de hersenschors zodanig is dat mensen zich de na tuurlijke taal op een snelle en efficiënte manier eigen kunnen maken. „Wanneer men een computer Engels wil leren spreken, moet men hem alle regels leren en dal is niet efficiënt. En dat terwijl een menselijke baby van tweeëneehhalve maand zichficeft ingesteld op de belangrijkste elementen van de natuurlijke taal,"«aldus Mehler. Hij gelooft dat zeer ionge ba by's reageren op de melodie of wat hij de proso dy' van de taal noemde, eerder dan op ae ver schillende klanken. Een baby begreep eerst de algemene structuur van de taal om die pas daarna in stukjes te hak ken en betekenissen te koppelen aan de klanken. Zijn onderzoeksgroep heeft de reacties van ba by's van een week oud op taal onderzocht door hun zuigreacties te meten. Die werden actiever wanneer de baby's reageerden op prikkels. Hij liet hun een band met gesproken Frans horen, waar op zij reageerden, wachtte tot het ze ging verve len en schakelde toen over op Russisch. Zuigende baby's De baby's reageerden op het Russisch door hefti ger te zuigen, maar Engels bleek niet opwindend voordat ze minstens twee maanden oud waren. Alfonso Caramazza van de afdeling cognitieve wetenschappen van de John Hopkinsuniversiteit in Baltimore gebruikte het voorbeeld van twee patiënten die hersenletsel hadden opgelopen als gevolg van een hersenbloeding. De ene patient kon alleen dieren benoemen, maar geen zielloze dingen, zei hij. De andere patiënt had daarente gen problemen met een veel abstractere catego rie: hij kon zelfstandig naamwoorden vervoegen, maar geen werkwoorden. Hel moest zo zijn. be weerde hij, dat de hersenen zich organiseren vol gens abstracte categorieën en dat hun structuur de onderliggende structuur van taal weerspiegc- LUUTJE NIEMANTSVERDRIET schouwd. Onlangs oordeelde ook het Californische Hof van Appel dat de 'genetische' moe der de 'natuurlijke' moeder is. Het hof negeert daarmee de opvatting van de Ethische Com missie van de Amerikaanse Ver eniging voor Verloskunde en Gynaecologie, die meent dat al tijd de vrouw die het kind draagt en ter wereld brengt, als de 'natuurlijke' moeder moet worden beschouwd. Volgens de Amerikaanse gezondheidsjurist Georg Annas zou de opvatting van de Amerikaanse rechter bo vendien problemen kunnen ge ven in het geval van reageer buisbevruchtingen waarbij de eicel afkomstig is van een do- De vraag blijft dus voorlopig nog: wie kan recht doen gelden op het 'natuurlijke' moeder schap, en dus op de baby: de donor van de eicel of de vrouw bij wie de bevruchte eicel wordt ingebracht. KEES WIESE GPD Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel ontwikkelt een nieuwe bodemlander: een robot, die voor langere tijd op de oceaan bodem kan worden achtergela ten en daar metingen doet, de resultaten daarvan vastlegt en op commando weer naar de op pervlakte komt om aan boord van het onderzoekschip te wor den gehesen. Het ruim een half miljoen gulden kostende appa raat is speciaal bestemd voor onderzoek in de Noordwestelij ke Indische Oceaan tijdens de expeditie van de Stichting On derzoek der Zee (SOZ) met het onderzoekschip 'Tyro', dat 4 De bodemlander is vijf meter hoog en staat op drie, in ronde gewichten uitmondende poten, die een radius van eveneens vijf meter hebben. Een onbedui dend stipje op de reusachtige oceaanbodem, vergelijkbaar met de robotverkenners die de mens op de maan, Mars en Ve nus plaatste. Hij bestaat uit een frame met daarin het hart van het apparaat en daarboven een opbouw van drijvers, die hem een liftvermn- ogen van 150 kilogram geven. De gewichten, de zolen onder de drie poten, wegen elk hon derd kilogram; die laat hij op de bodem staan na ontvangst van een akoestisch signaal. En dan behoort het, boven water even veel als een personenauto (ruim duizend kilogram) wegende ge vaarte, weer naar het zeeopper vlak te komen. In het hart van het apparaat een computer alle meetgege vens worden op harde schijf vastgelegd. Een stereocamera fotografeert automatisch twee maal per dag en bovendien als de meetinstrumenten iets bij zonders aangeven. Hij kan 800 opnamen maken. Uiteraard met flitslicht: op de diepte waarop men met de bodemlan der werkt, dringt het zonlicht niet meer door. De andere in strumenten meten de stroming (op vier verschillende niveaus), de troebelheid van het water, het zout en zuurstofgehalte en de diepte. Een 'bodemhapper' neemt bovendien een monster diepzeebodem mee, nadat die is gefotografeerd. De grote diepte betekent ook een grote waterdruk, waartegen de meetinstrumenten bestand moeten zijn. En ook de snoer tjes, die deze onderling en met de computer verbinden. Zij zijn in plastic slangetjes gevat, die gevuld zijn met een vloeistof lichter dan water en in verbin ding staan met een half gevul de, plastic infuuszak, die de drukverevening regelt. Een even simpele als briljante oplossing: ontstaat nu toch nog ergens een lekje, dan verzamelt het zeewa ter zich boven in die infuuszak. De bodemlander valt naar be neden met een snelheid van één meter per seconde. Dat be tekent dat hij een forse stofwolk opwerpt als hij op de bodem te recht komt. Zo'n verstoring in het te onderzoeken gebied is niet de bedoeling. Daarom werkt men nu aan een soort pa raplu. die tijdens de laatste hon derd meter opengaat om de val snelheid sterk af te remmen en die zich weer opvouwt op het moment dat hij staat. Bovendien willen de onder zoekers aan boord van het on derzoekschip Tyro' straks na tuurlijk graag weten of de bo demlander goed staat: rechtop en stevig. Gewerkt wordt daar om ook nog aan een systeem, waarbij hij dat via een geluids signaal laat weten, 111253 feb 92 De nieuwe bodemlander neergelaten. AIDS-remmer DDC onderzocht in Nederland UTRECHT ANP Geneesmiddelenfabrikant Ro che zal de AIDS-remmer DDC naar Noderiand halan om hei in experimentele studies op men sen te gaan onderzoeken. Die trials worden gecoördineerd door het Natec, net Nationale Aids Therapie Evaluatie Cen trum. Ook zal DDC (dideoxvey- ddlne) nog vow april beat hn baar komen voor AIDS-patiën ten die andere middelen niet goed verdragen I hn la de uh komst van een gesprek met Ro che dat de actiegroep Act Up! had aangevraagd. Afcl Up! zet zich wereldwijd in voor de belangen van HfV-gein- fecteerden en AIDS-patientcn. De groep had geëist dat Roche het middel ook naar Nederland sou haten DDI mmthetvhua in zijn ontwikkeling, net als AZT en DDL Er is nog weinig bekend over de precieze effecten maar er zijn wel degelijk bijwerkin gen. Volgende maand zullen in Europees verband dus een aan tal studies starten naar DDC in combinatie met AZT en DDL Ook I ngeland, Zwitserland en Frankrijk gaan het middel on derzoeken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25