Sport De val van een sprintdiva O us Nederlands dagje in Stuttgart Zuid-Afrika mag weer 'pluimballen' Heupblessure noopt Rutten tot stoppen NIEUWSLIJN Wim Jansen gasttrainer Ter Leede SASSENHEIM - Feyenoord-manager Wim Jansen en assistent trainer Geert Meijer verzorgen morgen bij Ter Leede een drietal gasttrainingen voor de jeugd. De voormalige international1 neemt in Sassenheim vanaf 17.00 uur de A- en B-junioren onder handen en daarna het eerste team. Als afsluiting volgt er in de kantine nog een discussie met het duo. Hans Ooft bondscoach Japan UTRECHT - Hans Ooft (44) vertrekt binnen afzienbare tijd bij FC Utrecht. De directeur heeft een aanbieding op zak om coach van het nationale Japanse voetbalteam te worden. „De zaak is vrij wel rond. Er moeten alleen nog enkele details worden geregeld," aldus Ooft, die een contract heeft tot en met de WK in Amerika. Japan is voor de mondiale titelstrijd ingedeeld in groep 6 met Irak, Jordanië, Jemen, Pakistan en de Verenigde Arabische Emi- Het bestuur van FC Utrecht heeft gisteren besloten om mede werking te verlenen aan de overstap van Ooft, die eerder in Ja-- pan werkzaam was als oefenmeester bij Mazda Hiroshima. Voorzitter Theo Aalbers: „We willen hem niet aan zijn contract houden, nu hij zo'n mooie kans krijgt. We stellen hem in de ge legenheid de zaken hier rustig af te wikkelen en in april ook nog enkele wedstrijden in Japan te bezoeken. Wij gaan gelijk op zoek naar een opvolger voor Ooft. Want we willen wel verder met een directeur." GOS zeker naar eindronde ZURICH - In Zürich is gisteren offcicieel besloten dat het Geme nebest van Onafhankelijke Staten (GOS) zal deelnemen aan de Europese titelstrijd voetbal, die in juni in Zweden wordt gehou den. Dit werd bekendgemaakt na overleg tussen een afgevaardigde van de voetbalbond uit de voormalige Sovjetunie en Joseph Blatter, secretaris-generaal van de FIFA. Het GOS speelt in Zwe den in de groep met Nederland, Duitsland en Schotland. Colombia en Paraguay plaatsen zich ASUNCION - De voetbalelftallen van Colombia en Paraguay hebben zich geplaatst als de Zuidamerikaanse vertegenwoordi gers op de Olympische Spelen in Barcelona. Paraguay had genoeg aan het 0-0 gelijkspel tegen Uruguay, ter wijl Colombia de laatste zestien van Barcelona bereikte met 1-1 tegen Ecuador. In de poule eindigde Uruguay wel naast Colom bia. maar het doelsaldo gaf de doorslag. Brazilië en Argentinië, de Zuidamerikaanse voetbal grootmachten, kwamen niet verder dan de eerste ronde van het kwalificatietoernooi. Katrin Krabbe (rechts) in betere tijden, als winnares van de 200 meter bij de WK in Tokyo. arch Machteloze woede maakte zich van t)aar meester. Katrin Krabbe, vorige week ontmaskerd als ordinaire bedrieg ster van de dopingcontrole, reageerde ontdaan op de on heilstijding van de Duitse atletiekbond. Vier jaar schor sing. „Het is alsof ik tegen een betonnen muur ben opge lopen." Het bestuur van de Duitse at letiekbond (DLV) wacht in spanning de nakende rechtzaak af. De drie advocaten van de bond zijn zeker van hun zaak. „Na omvangrijk onderzoeks werk en zorgvuldige controle de feiten is slechts één con- DEN BOSCH ANP Pluimballers worden ze in Zuid- Afrika genoemd. Een term die de Nederlandse badmintonners als een pure belediging be schouwen. In Den Bosch, waar Zuid-Afrika voor het eerst sinds 22 jaar weer deelneemt aan de strijd om de Thomas en Uber Cup, voelt echter niemand zich geroepen denigrerend over het magere niveau van de veredelde nieuwkomers te praten. Ze doen weer mee, de manier waarop maakt niet uit. In de Brabantse hoofdstad lijkt het optreden van Zuid-Afri ka de normaalste zaak van de wereld. De Internationale Bad minton Federatie (IBF) was er als de kippen bij, toen vorig jaar duidelijk werd dat het IOC de jarenlange sportboycot wegens het apartheidsregime zou op heffen. HEERLEN GPD „Ik ben geschokt. Het was een klap in het gezicht. Maar ik geef niet op. Ik zal voor de rechter mijn onschuld bewijzen", liet de nog immer 'strijdlustige' sprintwereldkampioene weten. intussen piekert Jos Hermens, de manager van het geschorste trio (Krabbe, Breuer en Möller) zich suf over de juridische aan pak. De vier advocaten van Nike hebben hun speur- en huiswerk inmiddels afgerond. Om de naam van de sportartikelenfir ma zo veel mogelijk buiten de publiciteit te houden, heeft Hermens besloten om de zaak over te dragen aan een onaf hankelijk jurist. De atletenma- kelaar maakt vandaag een keu ze tussen twee vooraanstaande Duitse advocaten. „De Duitse atletiekbond heeft zich uitge sproken. Wij gaan nu bekijken hoe we het beste kunnen proce deren", zei Hermens, die zich van verder commentaar wilde onthouden. clusie mogelijk: de atletes heb ben de dopingcontroleurs jaren om de tuin geleid. „Ik ben er ze ker van dat al onze onderzoeks resultaten ook voor de rechter overeind blijven", meende DLV-voorzitter Helmut Meyer. Gevolgen Dat het royement van sprintdi va Krabbe en co grote gevolgen heeft, mag duidelijk zijn. Het gaat tenslotte niet alleen om sport, maar vooral ook om veel geld. Krabbe, goed voor een startgage van 50.000 mark per wedstrijd, loopt door de schor sing vele (sponsor)miljoenen mis. De Duitse Sporthilfe over weegt zelfs om de financiële on dersteuning die de aüetes heb- Baan nieuwe trainer FC Twente Fred Rutten is afgekeurd voor het spelen van betaald voetbal. De 29-jarige voetballer van FC Twente heeft een chronische heupblessure. De éénvoudig in ternational, zijn hele loopbaan achtervolgd door blessures, heeft sinds half december van het vorige jaar niet meer ge speeld. Geconstateerd werd dat zijn heupen versneld verouderen. Een operatie aan het bekken zou kunnen helpen, maar on voldoende om het bedrijven van sport op topniveau verant woord te maken. Rutten raadpleegde twee chi rurgen. De Enschedese arts Vierhout, die meer spelers van FC Twente behandelde, en dok ter Pavlov voor een tweede on derzoek in Nijmegen. De vrije verdediger, bezig aan zijn dertiende seizoen bij FC Twente, speelde meer dan 300 competitie-duels voor de En schedese eredivisieclub. In 1988 kwam hij als invaller tegen Italië een keer in actie voor het Ne derlandselftal. Baan Rob Baan wordt technisch manager van FC Twente. De oe fenmeester kocht gisteravond zijn nog lopende contract van een jaar bij Cambuur af. Over de hoogte van de afkoopsom werden geen mededelingen ver strekt. Baan volgt in Enschede de succesvolle Theo Vonk op. Deze besloot eerder zijn contract bij FC Twente niet te verlengen, wegens een meningsverschil met het bestuur over het te vol gen beleid. Baan tekende voor drie jaar bij zijn nieuwe club. Baan, met Cambuur kansrijk in de strijd om de titel in de eer ste divisie, had eveneens in gro te lijnen overeenstemming be reikt met FC Den Haag. De I laagse club onderhandelde het afgelopen weekeinde nog met Cambuur over de afkoopsom. De club bood 50.000 gulden. Daarmee namen de Friezen geen genoegen. Cambuur deed Baan vervol gens een verbeterde aanbie ding. Zijn huidige verbintenis zou worden vervangen door een nieuw contract voor drie seizoe nen. Baan is momenteel bezig aan zijn tweede competitie bij de formatie uit Leeuwarden. Bij Den Haag had Baan even eens voor drie jaar kunnen te kenen, met een optie voor nog twee seizoenen. „De keuze was moeilijk", verklaarde de 47-jari- ge oefenmeester. „De doorslag gaf uiteindelijk dat ik bij FC Twente meer kans heb Euro pees voetbal te spelen. Dat heb ik in mijn loopbaan nog niet meegemaakt." Baan zei vier weken in onder handelingen te zijn geweest met FC Twente. Eerder werkte hij in Zeist, waar hij vijf jaar lang as- sistent-bondscoach van de KN- \TJ was. Jan Kasper, destijds hoofd-opleidingen van de bond, is momenteel bestuurslid vap de Enschedese club. Baan stond verder onder meer onder con tract bij VW, Den Haag, Roda JC en Sparta. Met VW en Den Haag promoveerde hij. ben genoten, terug te vorderen. „Het is een menselijke tragedie, maar de atletes kenden het risi co", sprak atletiekpaus Primo Nebiolo, voorzitter van de IAAF. Eind mei buigt zich een spe ciale commissie van de Interna tionale Atletiekfederatie over de vraag of Krabbe, Breuer en Möl ler hun WK-medailles moeten inleveren. Op 20 juli 1991, vóór de WK dus, had Krabbe (2x WK- goud en 2x brons) tijdens een trainingskamp in Zinnowitz im mers exact dezelfde, overigens brandschone, urine afgegeven als drie weken geleden in Zuid- Afrika. Dat ontdekte dopingja- ger Manfred Donike, nadat de speciale codes van de normali ter anonieme analyses waren vrijgegeven. Donike, die in het plasje van het trio sporen van een anticon ceptiemiddel aantrof terwijl de atletes de pil niet gebruiken, vermoedt dat Krabbe haar 'con- trole-urine' uit een reservoir put. Een methode die in 1988 in Canada voor het eerst werd ont dekt bij gewichtheffers. Zij be waarden hun urine in een bier- koeler van een hotel in Vancou ver en werden betrapt door de hotelleiding die de verdachte flesjes aan officials overdroeg. Terwijl trainer Springstein (tegenwoordig spottend Trick- stein) nog steeds spreekt van „een complot tegen de Ossies", de SPD-fractie van de Bun destag een anti-dopingwet wil indienen en 52 procent van het Duitse volk vindt dat Krabbe ten onrechte gestraft is, wordt de topsport in de houdgreep ge houden van huichelarij en ge heimzinnigheid. Bij veel bonden ontbreken de financiën voor een dopingcon trole. De Atletiekunie is een van de weinige, zoniet de enige Ne derlandse bond die tijdens trai ningen controleert. Het afgelo pen jaar tien keer. De kosten, die variëren tussen de 250 en 400 gulden per controle, zijn ge woon te hoog. In Duitsland wordt intussen de discussie weer aangezwen geld of de urinecontrole nog wel een afdoend wapen is tegen de uitroeiing van het dopingge- bruik. Maar zolang de zo ge vreesde bloedproef nog op ver zet van ethische en religieuze aard stuit, zal er overal ter we reld nog gemanipuleerd en ge sjoemeld worden. „De spon en wetenschap zullen de dopingja- gers altijd wel een stapje voor blijven", meent Hans Evers, de voorzitter van de Duitse antido- pingcommissie. Krajicek en Siemerink verder Fred Rutten kan nu definitief zijn voetbalplunje bij FC Twente inleveren. Een chronische heupblessure maakt voor hem het spelen op topniveau onmogelijk. archieffoto STUTTGART SID Het sterk bezette indoortoer- nooi van Stuttgan is begonnen met een Nederlands dagje. In de openingspartij van het met één miljoen dollar gedoteerde evenement zegevierde Richard Krajicek met 6-3 6-2 over Jordi Arrese en won Jan Siemerink met 6-1 6-4 van de Zweed Mag nus Gustafsson. In beide gevallen had de win naar een lagere positie op de wereldranglijst: Krajicek 27ste tegen Arrese 25ste, Siemerink 40ste tegen Gustafsson 16de. Op de snelle binnenbaan lag de krachtsverhouding echter anders. Krajicek, die vorige week in Brussel tegen John McEnroe al de indruk wekte, de gevolgen van een 'Australische' schou derblessure goeddeels te boven te zijn, verdreef gravelspecialist Arrese met overtuiging van het net. De twintigjarige Hagenaar treft in de volgende ronde hoogstwaarschijnlijk de open kampioen van Frankrijk en Australiër Jim Courier. De num mer één van de wereldranglijst moet in staat worden geacht op vlyttc wijze af te rekenen met de Italiaan Diego Nargfso, die zich uit het kwalificatie toer nooi omhoog heeft gewerkt. Kraflcdc acht zich verre van kansloos. De overwinning op Arrese vond hij een ideale voor bereiding. „Het maakt niet uit wie er tegenover mij staat. Ik heb altijd een kans. Ook tegen Courier Couiic. was de man tegen wie Krajicek in Australië de halve finale had moeten spe len als zijn schouderblessure hem niet tot opgave had ge dwongen. Jan Siemerink, die als gevolg van zijn uitstekende presteren vorig jaar bij hetzelfde toernooi veel punten heeft te verdedigen, moet zich voorbereiden op een al even gerennommeerde te genstanden Boris Becker. De Duitser, zondag in de finale van het Brusselse toernooi nog win naar in.een klassieke thriller te gen Courier, moet morgen eerst nog van de Zweed Jonas Svens- son zien te winnen. Roland Garros Het tenniscomplcx van Roland Garros in Parijs mag niet wor den uitgebreid. De organisato ren van de Open Franse titel strijd, die in vergelijking met de andere Grandslamtoernooieri over veruit de minste ruimte beschikken, hadden het oog la ten vallen op twee aanpalende voetbalvelden. Daar zou een stadion voor 10.000 toeschou wers en acht trainingsbanen worden aangelegd. Het plan werd vorig jaar door de Parijse gemeenteraad goed gekeurd. Op 9 december werd zelfs een bouwvergunning afge geven. Een groep particulieren en een plaatselijke milieu-bewe ging gingen echter in beroep en dezer dagen viel het besluit dat de uitbreiding niet door gaat. De beslissing is gebaseerd op een wetsartikel uit ...1852, dat een bestemmingsverandefing van het Bois de Boulogne ver biedt. Een stel kille kaaskoppen Voor de ware teamgeest moet je over het algemeen niet bij Nederlanders zijn. Ja, als het heel goed gaat, willen oranjeklanten elkaar nog wel enthousiast op de schou ders beuken, maar als het tegenzit, vertonen ze bijna zonder uitzondering de samenhang van los zand Voor beelden te over. Denk alleen maar aan het Nederlands voetbalelftal bij het WK 1990 en de recente schuivers van de volleybalploeg. Het ontbreken van teamgeest trad ook weer schrijnend aan de dag bij de 5000 meter mannen in Albertville. Bart Veldkamp reed volgens de deskundigen op vrese lijk ijs en dat hij daarover woedend was. laat zich be grijpen. Ik kan me ook indenken dat hij even in een zaamheid wilde uitrazen. Maar op zeker moment, denk ik dan, wil je toch ook wel weten wat je maten doen met wie je maandenlang bent opgetrokken. Nee hoor, het kon Veldkamp gestolen worden. Leo Visser van hetzelfde laken een pak. Hij zette de bes te tijd neer en bleef vervolgens roerloos op een bankje naar de race van Falco Zandstra kijken. Toen het hem drie ronden voor het einde duidelijk was dat de jonge Fries zijn tijd ging verbeteren, raapte hij zijn spullen bijeen en verdween geruisloos uit het stadion. Ik weet wel: een topsporter moet op zichzelf gericht zijn, alles wat afleidt, alles wat tussen hem/haar en de prestatie staat, moet worden geëlimineerd. Het zijn geen gewone mensen die de sport voor de leut bedrij ven. De hoge eisen die aan hen worden gesteld, bren gen bijna automatisch een verhardingsproces op gang. Ze moeten zich ook pantseren om in moreel opzicht staande te blijven, want de kritiek is vaak niet mals. Maar dan nog. Het kan wel degelijk Anders. F.n nie mand minder dan wereldkampioen Jo- hann Olov Koss bewees het tijdens die zelfde 5000 m in Albertville. Hij reed op even ellendig ijs als Veldkamp en het moet hem. de grote favoriet, bitter heb- AT* door RUUD PAAUW ben teleurgesteld dat hij in de laatste ronden finaal de vernieling inging. Maar Koss ging niet weg. Koss verbeet zijn teleurstelling en Koss stond er toen zijn ploeggenoot Karlstad het ijs op ging. Met grote gedrevenheid vuurde hij hem rond na ronde aan. Aan het slot sprong hij een gat in de lucht van vreugde, hij leek nog opgetogener dan de nieuwe Olympisch Kampioen /Hf Maar het was niet alleen Koss. Ook andere Noorse rij ders stonden de ploegmaat die in de baan was voortdu rend bij. Van dat soort kameraadschap bleven de Nederlanders verre. 'Ieder voor zich en Krook voor ons allen', leek het parool. Kille, navelstarende kaaskoppen waren het. Bolus Met Bep van Klaveren, de vorige week op 84-jarige leef tijd overleden roemruchte Rotterdamse bokser, heb ik een jaar of acht geleden nog eens kostelijke momenten beleefd tijdens een diner voor oud-Olympische kam pioenen in Haarlem. Van Klaveren arriveerde daar met ongeveer zijn halve familie. Allemaal meeëten natuurlijk. De conversatie met hen verliep nogal chaotisch, want degene die wx* voor zijn vrouw hielden, bleek zijn schoonmoeder te zijn, degene in wie wij zijn dochter zagen, was zijn echtgenote en wat zo op het oog zijn kleinzoon leek, was zijn zoon en die moest zich - zo meldde Van Klave ren tussen de soep en het hoofdgericht - rustig houdetl „anders ken-ie een kink voor zijn kanis krijgen" Op meeslepende wijze vertelde hij hoe hij in 1928 bij de Spelen in Amsterdam zijn gouden medaille in ont vangst had genomen. In die tijd kregen alle kampioe nen op de slotdag van de Spelen van het staatshoofd (in dit geval koningin Wilhelmina) hun prijs overhandigd. Een kamerheer van de koningin nam Van Klaveren apart en wees hem er op dat hij eerst een buiging voor de koningin moest maken alvorens zijn medaille aan te pakken. De kamerheer deed het voor en Van Klaveren moest het nadoen H« t wilde maar niet lukken ..Ik bakte er niks van en ik zei: wat een gezeik, ik kan dat ding toch wel gewoon UjM IMn het /mer was. viel het erg mee. hoor. De koningin reikte de medailles met een klere-vaart uit. dus ik hoefde niet eens een bui ging te maken". Al schaduwboksend, zo stel ik me voor. is hij nu op weg naar de hemel. Of hij erin komt. zou ik niet durven /eg gen. Hij wil daar natuurlijk weer doen wat hem het lief ste was: boksen. En dat lijkt me er niet de plaats voor. Oh. men zal daar nog een hele kluif aan hem hebben, want ik hoor het heni al zeggen: "Niet boksen hier7 Makker, wil je soms een bolus voor je kop hebben?" Gewroet Wat me zo tegenstaat in het nieuwste dopingnhandaal in Duitsland, zijn al die details die over ie worden uitge stort. Het was mij voldoende geweest als men had ge meld dat er iets niet pluis was met de plasjes van de da mes Krabbe, Breuer en Möller, maar nee, je krijgt theo rieën voorgezet over oude en verse urine, over urincde- pots, over verkleurde substanties, over condooms met oude urine die in de schede zijn aangebracht alvorens er wordt geplast en over catheters met urine die in de blaas zijn gegoten om vervolgens weer geloosd te wor den. Toen ik het las, was ik net aan een zeer gerenommeer de port bezig en ik kan niet zeggen dat die me daarna nog smaakte. Steeds verder raken wc van het sportveld af en steeds dieper wordt het gewToet in de urine Er zijn meer dingen die me niet aanstaan Bijvoorbeeld: die griezelige gretigheid van Wrstduitse zijde om alles wat maar even herinnert aan de Oostduit&c sportsuc- cessen van weleer zo snel mogelijk uit te gummen. Als of ze in Westduitsland altijd zo zilverschoon waren Vast staat dat d<-pr«H edure hier en daar luvtt grram- meld en een beetje fatsoenlijke bond zou wel hebben uitgekeken om pats boem een schorsing van vier jaar uit te spreken. Een Nederlandse doping expert als prof. Van Rossum vindt het ook maar niks. Daarmee wil ik bepaald niet beweren dat de dames Krabbe c.s rein en onschuldig zijn. Oh nee. Wc weten intussen dat de Oostduitse sport van doping aan elkaar hing en de vraag is of atletes die er in zijn opgevoed nu verder zonder kunnen Maar het is dat triomfalisme an de (Wcst)Duitse officials, dat „we hebben ze eindelijk te pakken", dat me kregelig maakt. F.nfin. over de plasies van Katrin. Grit en Sölke is het laatste woord nog lang niet gesproken. De rechter mag er zich nu eerst over buigen. Dinsdag 18 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23