Zijlstra mist bronzen plak OLYMPISCHE WINTERSPELEN Zieke Van Gennip heeft veel krediet verspeeld Velzeboeren gaan op jacht naar echte medailles T DINSDAG 18 FEBRUAR11992 Redactie 023-150187 Tim Brouwer de Koning Ad Heesbeen Karei Jansen Patricia Jimmink Ad van Kaam Rob van der Zanden Duitse trojka heerst op 5000 meter Carla Zijlstra had al een paar keer vrolijk gezwaaid naar het Oranje-legioen en was door een enkeling zelfs al ge complimenteerd met haar 'bronzen' race. Op de valreep leek de ploeg van Arie Koops dan toch succes te halen in Albertville. Tot het negentienjarige talent Claudia Pech- stein van start ging en achter haar landgenotes Niemann en Warnicke brutaal beslag legde op de derde plaats. Kernploegcoach Arie Koops en zijn vrouwen de Olympic Oval verlieten definitief met lege handen. WYBREN DE BOER GPD-VERSLAGGEVER Uiteraard werden de sterk wis selende weersomstandigheden in de Haute Savoie en de gevol gen daarvan op de ijsvloer als belangrijkste oorzaak genoemd voor het Oranje-echec. Een land dat echter ruim twee ton inves teert in het vrouwenschaatsen, kan en mag zich niet verschui len achter een dergelijk excuus. „Het rijden in een sneeuwstorm past toch een beetje bij de hero- iek van het schaatsen", zei Ard Schenk nog niet zo heel lang ge leden. En Carla Zijlstra meldde deze week: Je moet de oorzaak van een nederlaag altijd in de eerste plaats bij jezelf zoeken." De verwende vrouwen uit de ploeg van Koops raakten op de stroeve ijsvloer van Albertville geheel uit het ritme. Misschien moet Koops overwegen de trai ningskampen volgend jaar wat vaker af te werken op de winde rige pistes van Alkmaar en Haarlem, in plaats van onder het beschermende dak van Thi- alf. Al zal met het oog op de Winterspelen van 1994, waarbij het schaatsen in de nieuwe hal van Hamar wordt afgewerkt, die redenering zonder twijfel van tafel worden geveegd. Voor de negende maal namen vrouwen deel aan het olym pisch schaatstoernooi. Viermaal eerder keerde de Hollandse vrouwenploeg naar huis terug zonder een medaille in de kof fer. Voor het laatst was dat in 1984 in het Joegoslavische Sara jevo, waar ook de mannen op nul bleven staan. Calgary werd vier jaar geleden in de laonie- •ken bijgeschreven als het suc cesvolste olympische toernooi ooit voor de Nederlandse vrou wen. Dat achter Van Gennip de rest daar figureerde werd in de euforie vergeten, Koops keert met een fikse ka ter terug naar huis. De hyper- ambitieuze bondscoach conclu deerde enkele weken voor Al bertville, dat de kansen op me dailles reëel waren en dat de Duitse kanonnen binnen schootsafstand waren gekomen. Van Velde loot Zuidkoreaan (Zw 13. Carla Zijlstra, na haar 5000 meter ondersteund door trainer Arie Koops: „Je moet de oorzaak van een nederlaag altijd in de eerste plaats bij jezelf zoeken." foto Gunda Niemann. „Het zou vreemd overkomen als ik nu blij zou zijn", ver woordde hij gisteren zijn gevoe lens. Het kostte hem zichtbaar moeite een lach op het gezicht te toveren. Verwijten wenste de Drentse coach aan het adres van zijn pupillen niet te maken. Wellicht dat hij dat na het sei zoen, binnenskamers tijdens de seizoensevaluatie, wel doet. Dan kan Van Gennip de zwaar ste klappen verwachfen. De kille stemming in het Oranje-kamp was voornamelijk te wijten aan het tegenvallende rijden van Van Gennip en diens eigenzin nige gedrag. Koops: „Als een ploeg eenmaal in een neer waartse spiraal zit, kom je daar moeilijk weer uit." Carla Zijlstra kan als enige Al bertville met een tevreden ge voel verlaten. Een jaar terug was ze nauwelijks meer dan een anonieme gewestelijke rijdster, in Albertville ontpopte de stu dente bewegingswetenschap pen zich met tweemaal een vierde plaats als Neerlands bes te schaatsster. Zijlstra's topsport-carrière is pas begonnen en kan over twee jaar in Lillehamer een hoogte punt bereiken. „Ik heb vandaag een hele goede race gereden. Bij het EK zat ik nog zeven secon den achter Warnicke, nu nog maar twee. Ik kan binnen korte tijd op het Duitse niveau zijn", was haar conclusie na de vijf ki lometer. Nuchter Li a van Schie had een bedui dend minder vrolijk slotwoord. „Hier had ik me veel meer van voorgesteld", zei de Stompwijk- se. Zorgen omtrent haar toe komst zijn vooralsnog niet op hun plaats. Haar talent en nuchtere instelling vormen een te solide basis om de Franse te genslag niet te boven te komen. Daarbij weet Van Schie, wier carrière tot dusver een opgaan de lijn vertoonde, zich gesteund door de gedachte dat elke top sporter in zijn of haar loopbaan een terugslag kent. Die woorden klonken ook in de analyse van Koops door. „Lia stond in elk geval elke race met een top sport-instelling op het ijs." Christine Aaftink had Neder land eindelijk aanzien kunnen bezorgen op de sprintnummers. In de persoon van Carry Geijsen haalde Nederland pas eenmaal een medaille op de korte num mers. Een gouden wel te ver staan. Aaftink behoorde in Al bertville tot de kandidaten voor het belangrijkste eremetaal, maar bleef steken op een vierde (1000 meter) en vijfde plaats (500 meter). In shorttrack-trainingen wil ze de komende twee jaar een flitsende binnenbocht leren rij den. Wellicht dat enkele karate- lessen meer aan haar besteed zijn, want niet voor niets con stateerde ze ook zelf dat ze 'te aardig' is. „Ik ben geen killer. Bonnie Blair is dat wel. Buiten de baan is ze vreselijk sympa thiek, maar op het ijs haat ze haar tegenstander. Ik kan dat niet." Aaftink mag niettemin, op grond van haar ongeëvenaarde kracht, blijven hopen. Het wachten op de definitieve door braak van Sandra Voetelink lijkt daarentegen zinloos. Ander maal ging de Heerhugowaardse op een groot toernooi ten on der. Gewestelijk rijdster Herma Meijer streefde haar zelfs voor bij en solliciteerde aldus na drukkelijk naar een plaats in de kernploeg. ALBERTVILLE GO VER? WISSE Eerst was er die braam, toen die duikeling en tot slot werd ze ziek. Verstopt achter een zwaar bewaakt ijzeren hek, dat het olympisch dorp als een Berlijn- se Muur in tweeën splitst, ligt Yvonne van Gennip met 38.5 koorts op bed. Uitgekotst door haar vroegere fans, hermetisch afgesloten van de buitenwereld. Journalisten, die het Van Gen- nip-drama willen optekenen, worden in Brides-Ies-Bains door strenge Franse politiemensen tegengehouden. Gistermorgen sijpelden de eerste berichten over Van Gen- nips ziekte door vanuit de olympische 'gevangenis'. Er heerste in en rond Albertville ongeloof. Had ze ruim een week eerder immers niet verklaard, dat zij de vijf kilometer liever wilde laten schieten? Ploegarts Frank Nusse kwam meteen in het geweer, om al die boze geruchten de kop in te drukken. „Yvonne wilde zelf heel graag rijden, maar ik heb het haar afgeraden. Het was te riskant. Ze had koorts en spier pijn. Ook de hartspier kon aan getast zijn. Ik vond het onver antwoord om haar te laten rij den. Ze is zondag ziek gewor den. We hebben tot het laatste moment gewacht met het door hakken van de knoop. Vanmor gen, toen bleek dat Van Gennip nog lang niet hersteld was, is ze van de startlijst gehaald." Van Gennip bleek niet de eni ge, die zondag aan het bibberen is geslagen. Sprintkampioen Uwe-Jens Mey was ook griepe rig en meldde zich af voor de ki lometer van vandaag. Voorts kwamen de Amerikanen met oe mededeling, dat Eric Flaim zich niet lekker voelde. Een olympi sche griepgolf wellicht? Het zal anders toch niet aan de pizzeria in Brides-les-Bains liggen? De vijf kilometer moest nog beginnen, maar coach Arie Koops zag er al voor de start ge tekend uit. Hij wist, dat er op nieuw een storm zou opsteken rond zijn pupil, met wie hij eer der een pittig gesprek had ge voerd over bepaalde uitlatingen aan zijn adres. „Iedereen begint natuurlijk weer te zeiken. Nou, ze doen maar", zei de geplaag de t r de wed strijd. ,Ze gaat zo snel mogelijk naar huis. Wat heeft Van Gen nip hier nog te zoeken?" Een goede vraag. Wat had de ijskoningin eigenlijk te zoeken in Albertville? Zelf heeft ze altijd verklaard niet tot nieuwe stunts in staat te zijn. Het plezier en het 'mens-zijn' stonden voorop. Ze zou wel zien hoe ver ze zou komen. Nadat Van Gennip de drie kilometer op het oog onge ïnspireerd had uitgereden, zei ze laconiek niet het gevoel, maar wel een braam te hebben. Nederland pikte het zweveri ge gepraat van de drievoudig olympisch kampioene niet lan ger. Volkskrant-columnist Jan Mulder verwoordde de onlust gevoelens misschien wel het best. 'Het Haarlemse media- meisje moet eens een klap op haar kanis hebben', schreef de oud-voetballer. Na haar val op de 1500 meter suggereerde een landelijk ochtendblad zelfs, dat Van Gennip er met opzet bij «as gaan liggen. Labiel Na Calgary was Van Gennip nog de ideale schoondochter, nu wordt ze als een labiele tante uitgelachen. Het leven is hard, zelfs voor een koningin. De sportvrouw van 1988 had op meer krediet gerekend, en ook mogen rekenen. Ze heeft zelf steeds aangegeven, dat Calgary passé was en niet meer te eve naren. De hoge verwachtingen voor Albertville waren in haar ogen nergens op gebaseerd. Te gen Marts Smeets zei ze on langs bi Nieuwe Revu: J Ie! is toch niet reëel, dat men van mij nu weer gouden medailles ver wacht. Waar is dat op gestoeld? Dat idee dus, dat anderen van me hebben. Ik kreeg die me dailles in Calgary aangereikt. Het was een cadeau, net Sinter klaas van vroeger. Je kwam be neden, en er lag iets in je schoen. Ik reed een toernooi en kreeg drie plakken in mijn schoen. Dat overkwam me." Nederland pikte het echter niet, dat Van Gennip na de drie kilometer zo onbekommerd en gemaJckelijk over haar teleur stelling heenstapte. Daar ligt het grote knelpunt. Sport is vooral mooi als de emoties aan de op pervlakte komen. Zoals bij l>eo Visser, die, nadat Koss hem het goud had afgepakt, brieste als een leeuw. Stress Van Gennip treft niet alleen on begrip aan bij land- maar ook bij ploeggenoten. Carla Zijlstra zei vorige week veelbetekenend op de vraag, hoe ze over de ijs koningin dacht: „Laat ik daar over maar niets zeggen." Vol gens Zijlstra was Van Gennip lang niet zo laconiek als ze naar buiten toe heeft doen voorko men. De olympische stress had de Haarlemse in de ogen van de Groningse, die prima presteerde in Albertville, wel degelijk te pakken. Zijlstra na haar vijf kilo meter: „Yvonne had, doordat ze ooit drie gouden medailles heeft gewonnen, moeite om zich hier een houding te geven. Ik zat hier in een olympisch ritme, zij Gerard van Velde komt op de olympische 1000 meter in de negende rit uit tegen de Zuidko reaan Yoon-Man Kim. De ver-, rassende nummer vijf van de 500 meter start vanmiddag in Albertville in de buitenbaan. De tweede Nederlandse sprinter, Arie Loef, treft in het achttiende paar de Japanner Yuji Fujimoto. De overige Ne derlandse deelnemers zijn Falko Zandstra en Rintje Ritsma. De Duitser Uwe-Jens Mey meldde zich ziek af. Hij heeft griep. Het is nog niet duidelijk of Mey zal deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap, dat een week na afloop van de Spe len in Oslo wordt gehouden. In zijn lange loopbaan heeft Mey nog nooit de wereldtitel ver overd. De loting 1000 meter mannen luidt: 1. Bachvalov (GOS) - Yasunori Miyabe (Jap), 2. Toshiyuki Ktlroiwa /Jap) - Kli- mov (GOS), 3. Thibault (Gan) - Yukino- ri Miyabe (Jap), 4. Goeljajev (GOS) - Adeberg (Dui), 5. Zinke (Dui) - Flaim (VSt). fi. Zjelezovski (GOS) - Bestcman (VSt), 7. Ireland (Can) - Brunner (Oos). 8. Kelly (Can) - Jansen (VSt), 9. Kim (Zkol - Van Velde, 10. Scott (Can) Söndraal (Noo), 11. Thometz (VSt) - Konig (Zwe), 12. Jaej ALBERTVILLE WYBREN DE B Jaroszek (Pol), 16. Forslund (Zwe) - Likic (Joe), 17. Zandstra - Mc Nicol (GBr), 18. Fujimoto (lap) - Loef. 19. Li (NKo) - Dai (Chi), 20. Balo (Hon) - Choi (NKo), 21. Lee (ZKo) - Madarasz. (Hon), 22. Ilkka (Fin) - Tahmindjis (Aus), 23. Liu (Chi) - De Taddci (lta), 24. Ritsma - Lamberton (Fra) Vier jaar geleden veroverde Mo nique Velzeboer de olymische shorttrack-titel op de 500 meter. Van goud kon in haar geval ech ter niet worden gesproken, want het rodeo-schaatsen was in Calgary slechts een demon- stratiesport en leverde daarom' niet meer op dan een fraai ge tuigschrift. Jn Albertville staat shorttrack wél officieel op het olympische programma. En op nieuw staat de naam van Moni que Velzeboer in het rijtje met favorieten. Mocht haar olympi sche missie onverwacht stuklo pen, dan zijn er altijd nog zus Simone en broer Mark. De Velzeboertjes, beroemd vanwege hun passie voor het shorttrack en berucht vanwege de vermeende vete met de Os sendrijvers tijdens het NK in 1988 vochten de beide families voor de tv-camera's openlijk een ruzie uit heten begiftigd te zijn mét uitzonderlijk veel ta lent. De erelijst van de zusjes vertoont desondanks grote ver schillen. Monique (22) weet zich in het bezit van nationale en Europese titels en mag zich bovendien olympisch kampioen noemen. Haar twee jaar oudere zus stond nog nooit op de hoogste tree van het podium. Simone lijkt bepaald niet ge bukt te gaan onder de rol in tfe schaduw van haar zus. De ver klaring voor haar minder suc cesvolle carrière schuilt volgens de oudste Velzeboer voorname lijk in het uiteenlopende belang dat beiden aan hun sportieve bezigheden hechten. ,,Ik stu deer al vier jaar geneeskunde. .Geen gemakkelijke studie. Ik heb de studie altijd boven het schaatsen verkozen. Monique zat op het VWO, had het daar door iets makkelijker. Boven dien heeft zij er alles voor over om de top te bereiken." Maar daarmee is volgens Si mone ook alles gezegd. „Moni que heeft niet meer talent dan ik. Ik was de eerste die interna tionaal meetelde. Ik denk dat ik net zo succesvol had kunnen zijn, als ik had gewild." In 1983 debuteerde Simone Velzeboer op een wereldkampioenschap. In Tokyo werd ze dertiende. Drie jaar later sloot Monique haar eerste optreden bij een mondiale titelstrijd af met een twaalfde plaats. Monique Velzeboer, inmid dels studente psychologie in Leiden, zette nadien koers rich ting internationale top, met tweemaal een vierde plaats bij een WK als beste prestaties. Si mone bleef een subtopper met een tiende plaats als beste WK- klassering. Hun sterk verschil lende mentaliteit vormt daar voor de basis. „Simone ziet het niet zo zitten om haar hele soci ale leven opzij te zetten om de top te halen", zegt de vaandel- draagster van het Oranje-short track. die er onomwonden aan toevoegt: ..En ik heb gewoon meer talent dan Simone." De harde instelling van Moni que laat zich nog het best illu streren aan de hand van de Olympische Spelen in Calgary. Vlak voordat zij het ijs op moest, zag Monique hoe haar zus ten val kwam, met een smak tegen de boarding be landde en daarbij een ernstige rugkwetsuur opliep. Ruim een half jaar had Simone Velzeboer nodig om weer op de been te geraken. Uiterlijk onbewogen stapte Monique direct na het ongeval het ijs op, keek niet om naar haar zus die per brancard van het ijs werd gedragen, en sleepte de titel in de wacht. Vanavond staan de boeren dochters uit Oude-Ade opnieuw aan de start van een olympisch toernooi. In de persoon van de 23-jarige Mark brengt de Zuid- hollandse shorttrack-familie zelfs nog een derde troef op het ijs. Donderdag wordt de vrou wenfinale afgewerkt, zaterdag besluiten de mannen hun toer nooi. „Ik heb goede medaille kansen", zegt regerend kam pioene Monique Velzeboer. „Voor mij kan het toernooi morgen al afgelopen zijn", toont Simone haar reserves. Dat ze nog maar weinig rechtstreekse confrontaties heeft uitgevochten met de Azia tische en Russische vrouwen, die pas na Calgary het short track serieus namen, maar in middels wel de wereldtop vor men. laat Monique Velzeboer koud- „Ik heb ervaring, dat is al lesbepalend. £n ik heb meer kracht dan in Calgary. Ik ben al leen veel zenuwachtiger dan voor andere wedstrijden. Maar Met in het midden Monique Velzeboer banjert de Nederlandse shorttrack-ploeg in Albertville door de sneeuw, op weg naar de ijshal. Naast de medaillekandidate loopt haar zus Simone (tweede van links), achter haar broer Mark. fOTO ahp dat zal het olympische gevoel wel zijn." Dat het olympisch shorttrack programma bij de vrouwen slechts een 500 meter en een koppelkoers omvat, staat beide zussen behoorlijk tegen. luist op de 500 meter speelt de ge luksfactor een belangrijke rol. „Als je de buitenste startplaats loot, ben je al bijna verloren", zegt Simone. Maar de zelfverzc kerde Moniaue laat zich door die wetenschap niet uit haar evenwicht brengen „Ik ken alle foefjes, ik ben tactisch goed. Ik zie de strijd vol vertrouwen te gemoet. niet. De laatste dagen had ik he lemaal geen contact meer met haar Van Gennips zaakwaarnemer Ron Muidei aai \""r in t begin van de zestiende Winterspelen, dat Van Gennip ongeacht haar resultaten in Albertville altijd de schaatskoningin blijft. Dat is na alle gebeurtenissen van de afge lopen negen dagen zeer de vraag. Haar imago van ijsvorstin heeft een geweldige knauw ge kregen. Mulder heeft haar na Calgary geadviseerd te stoppen met schaatsen. Misschien had ze daar, achteraf bekeken, beter gehoor aan kunnen geven. Het had haar een hoop ellende be spaard. Arie Koops: „Dat is gemakke lijk, achteraf praten, dat moet je niet doen. Ie moet vooruit kij ken, niet achteruit. Ze vond het zelf zinvol om haar come-back te maken, omdat ze er plezier in had en daardoor meer waarde aan haar leven kon geven. In Al bertville heeft ze alleen de fout gemaakt om het Calgary-gevoel te willen najagen, Maar dat was er niet meer. Wal ik haar zou willen adviseren? Ik heb niets te willen. Ik hoop, dat Yvonne niet stopt, want ze is hoe dan ook een topschaatsster. Dat doet ze ook niet. Van Gennip gaat heus wel door." NOS-barokken e midden van de be- sneeuwde Alpen-lop- M pen pakt de schaats - equipe van de NOS in deze olympische dagen af en toe een dalletje. Want de hotel-accom modatie is niet wat de Studio Sporters gen end zijn. Wellicht hebben de Hilversumse bazen zich de pittige kritiek van Mart Smeets alsnogaangeiroktcen. Ja ren geleden liet de NOS-vedette zich in Vrij Nederland ontvallen, dat hij op reportages altijd in schreeuwend dure hotels werd gestopt. Dat poenige en die luxe vond Smeets maar niets. Vanwe ge zijn openhartigheid werd de basketbal-fan prompt een tijdje op non-actief gesteld. HelnteBakktr, Ma I Inar, SM de Vos alsmede loan Haanappel wonen deze weken in Hotel Ixxi- ge 2 te Albertville. Een demon ta bel complex, dat bestaat uit op elkaar gestapelde containers. Piepkleine kamertjes, waarin een deur is getimmerd en een raam is aangebracht. Verder staat er het hoogst noodzakelijke in zoals een bed, een stoel en een bureautje. Plus uiteraard een te levisie- toestel. De doucheruimte is ook niet al te ruim. Als iemand bukt om een stukje zeep op te rapen ligt de deur meteen in de kamer. Pen Itar alsmede een fatsoenlijk res taurant ontbreken. Sierd de Vos: We hebben onze barakken al omgedoopt in con tainer-city. "loan Haanappel „Ik neem altijd een ixiar Iwnt- jassen mee, maar die heb ik in dit geval maar thuisgelaten, want anders heul ik er zelf met meer bij gekund.De Vos weer „Die containers zitten aan el kaar vast met stalen Ixtuten Als iemand de trap oploopt, Ixm ik meteen klaarwakker. Dat heeft wel Mn voordeel. Ik heb een ver rekijker bij me en kan, als ik weer eens wakker ben, vanuit mijn raam op de ijsbaan kijken. I ton de week itg tk n I ter nachts om twee uur. dat ijs meester Pul loth met een gieten je bezig was de baan te besproeien om de scheuren weg te krijgen uit het ijs. Dat uns een mooi ta- fereel. Niet elk lid van de 2b man en vrouw tellende NOS-delegatie hteft het \ln hl in I r,uil Snoeks. De iwtbalman van Stu dio Sport is nu namens zijn uerkgever chef schansspringen. Snoelcs zit in zijn eentje in her mondaine oord CourcheveL Zijn hotel heeft veel weg van een winterpaleis. Snoelcs:Weet je wie mijn huren zijn? Prinses Ca roline van Monaco en de S/faan- se koning Juan Carlos. En Smeets? Hij zit in een keurig, recht toe recht aan hotel in Moutiers en heeft dus niet te kla gen De Vos: „Ik heh begrepen dat hij alleen problemen heeft om in zijn Ikidruimte te komen. De deurojjening is te smal voor zijn grote lichaam, waardoor hij zich zijwaarts naar binnen moet COVERT WISSE

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21