Leidsch Dagblad Kans op ingrijpen cao's wekt woede Recept voor 25% korting op glazen Mens graaft tegels uit Gat van Palace Van Gennip blijft toch in Albertville Drie militaire Fokker-50's voor Taiwan Kroonprins Hiro boeit Japanse meisjes niet Dinsdag 18 februari 1992 Opgencht 1 maart 1860 Nr. 39779 Losse nummers 1.50 FEITEN EN MENINGEN Indianen klagen waterkrachtpro ject Québec aan Bush verliest eerste ronde in Dixville Notch PIXVILLE NOTCH Rtr George Bush heeft vanmorgen een verrassende nederlaag ge leden in de eerste voorverlde- zingen voor het Amerikaanse presidentschap. In het gehucht Dixville Notch verloor de zit tende president van een onbe kende kandidaat van de Liber taire partij. De 31 kiezers van Dixville Notch brengen traditioneel de eerste stemmen uit in de in vloedrijke voorverkiezingen in de deelstaat New Hampshire. De Republikeinen in het dorpje gaven Bush negen stemmen en de Libertaire uit dager Andre Marrou elf. Drie stemmen gingen naar Bush' rechtse uitdager Pat Buchanan en drie kiezers steunden de consumentenactivist Ralph Nader. Bij de voorverkiezing van de Democratische partij behaalde gouverneur Bill Clinton Arkansas drie stemmen. Ex-RAF-leden op de planken in Amsterdam AMSTERDAM ANP De voormalige RAF-leden Wac- kemagel en Jünschke treden vanaf vanavond in Amsterdam op tijdens de manifestatie 'Deutschland in Europa'. Dan wordt de première opgevoerd van de Nederlands-Duitse ver sie van het theaterstuk DerAuf- trag, waarin de twee voormalige terroristen als acteur meedoen. Christof Wackemagel werd in 1977 in Amsterdam-Osdorp ge arresteerd. In 1980 werd hij we gens poging tot moord en lid maatschap van de RAF door een Duitse rechter veroordeeld tot 15 jaar cel. In 1987 kwam de vroegere acteur als eerste voor malige lid van de RAF vrij. Klaus Jünschke zat van 1972 tot 1988 vast. Bangladesh kan stroom vluchte lingen niet aan Forse stijging aantal inbraken in auto's Meer agenten op straat na samen gaan politie De Vries dreigt met oog op afspraken ziekteverzuim Vakbeweging en werkgevers zijn boos dat minister De Vries (sociale zaken) wil ingrijpen in cao's. Hij wil dat doen omdat ziekteverzuim in de tot nu toe gesloten cao's volgens hem te weinig wordt afgestraft. Hij overweegt zulke cao's niet algemeen-verbindend te verklaren. In dat geval geldt zo'n overeenkomst niet dwingend voor de he le betrokken bedrijfstak. Voor bepaalde bedrijven kan dat concurrentievoordeel opleveren, voor andere nadeel. De Vries deed zijn uitspraak gisteravond in het tv-program- ma NOS Laat. is dan het gewone loon. wordt in veel cao's door de werkgevers gecompenseerd. De druk op werknemers om zich minder ziek te melden is daardoor weg genomen. De minister overweegt nu het enige middel in te zetten dat hij heeft om bij te sturen: het niet algemeen-verbindend verklaren van cao's. Als dat een cao treft, hoeven niet-georganiseerde werkgevers zich niet aan de ge maakte afspraken te houden. Ze krijgen dan meer vrijheid dan wel georganiseerde bedrijvi daarmee kunnen ze tievoordeel behalen. FNV-voorzitter Stekelenburg vindt de kritiek van De Vries on juist: ..Hoewel het grootste deel van de cao's nog moet worden afgesloten, zijn er al veel afspra ken gemaakt c ekte romald frisart De Vries zei dat de werkgevers zelf vorig jaar de ruimte vroegen om bij cao-gesprekken hoog ziekteverzuim af te straffen. Dat kan bijvoorbeeld door Ziekte wet-uitkeringen niet meer tot 100 procent van het loon aan te vullen en door vrije dagen van zieken te schrappen. De Vries is „teleurgesteld" over de cao's tot nu toe. Schade die zieke werknemers lijden doordat het ziektegeld minder terug te dringen. Ik denk dat de minister daar tevreden mee moet zijn". CNV-voorman Hof stede vertrouwt erop dat met de gemaakte cao-afspraken het ziekteverzuim valt in te dam men. Het VNO meent: ..De minister hanteert een wapen dat hij ei genlijk met uiterste terughou dendheid zou moeten gebrui ken". Volgens het VNO zijn er nog te weinig cao's gesloten om De Vries' uitspraken te recht vaardigen. Het NCW sluit zich bij het VNO aan. Pagina 3: "VNO en NCW gedre ven door eigenbelang'. ','v Grondwerkers halen de tegels uit het met hekken afgezette evenementenplein Gat v NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER In opdracht van eigenaar Harry Mens is gisteren een begin ge maakt met de 'sloop' van het Gat van Palace in Noordwijk. Het terrein op de hoek Parallel boulevard-Koningin Wilhel- minaboulevard-De Grent is af gezet met hekken en grondwer kers zijn begonnen met het ver- NIEUWSLIJN Vrijspraak voor tankchauffeur De Militaire Kamer in Arnhem heeft een 20-jarige tankchauffeur uit Tholen vrijgesproken van het overrijden van een 36-jarige man uit Oosterbeek in januari vorig jaar. De officier van justitie had een geldboete van 2500 gulden en twaalf maanden ontzeg ging van rijbevoegdheid geëist. De YPR-tank reed in januari vo rig jaar op de openbare weg in Amhem. Plotselinge liet de chauffeur de tank scherp naar links zwenken en verpletterde daarbij een tegemoetkomende auto. waarvan de bestuurder werd verpletterd. Tijdens de rechtszitting bleek dat de soldaat nauwelijks ervaring had in het rijden met tanks. China wil grootste stuwdam houwen De Chinese regering wil met buitenlandse leningen en geïmpor teerde technologie de grootste hydro-elektrische centrale ter we reld bouwen. Dat meldt de krant Zhongguo Ribao vandaag. De dam in de Yangtze-rivier moet jaarlijks 17.6 miljoen kilowatt energie leveren, vergeleken met de 12,6 miljoen kilowatt van de Itaipu-dam in Brazilië, momenteel de grootste hydro-elektrische centrale ter wereld. wijderen van de tegels. De actie van Mens is een reactie op het besluit van de gemeente Noord- wijk om een rechtzaak tegen hem aan te spannen. Het Gat van Palace is eigen dom van Mens, die er op ter mijn zijn zogeheten 'Sea Palace Residence' wil bouwen, een luxe appartmentencomplex met winkels en restaurants. Met de bouw van het project wordt voorlopig niet begonnen, maar dat weerhoudt Mens er niet van om van het evenementenplein alvast een bouwplaats te ma ken. „De tegels moeten er op de j duur toch eens uit. Dan nu ar", zegt hij daar- De actie van de Lissese make laar is ingegeven door het con flict dat hij met de gemeente Noordwijk heeft rond het al dan niet bestaan van een verkoop overeenkomst voor het pand Maison Meier aan De Grent. „Ik heb getracht met de gemeente tot een compromis te komen, maar de andere partij wil geen zaken doen. Dan houdt het voor mij ook op. Ze beginnen het bloed onder mijn nagels van daan te halen en tja, dan word ik link." De gemeente, bij monde van wethouder V. Salman, be schouwt de stap van Mens om het Gat van Palace te slopen als een 'oorlogsverklaring'. Noord wijk kan Mens niet dwingen de werkzaamheden te staken. „We kunnen wel eisen dat hij maat regelen neemt om het terrein stuifvrij te maken door stro te steken of grind te strooien. Des noods doen we dat zelf en krijgt hij de rekening", aldus de wet houder. ALBERTVILLE AD HEESBEEN Yvonne van Gennip blijft in principe tot en met de slui tingsceremonie (zondag) de Olympische Winterspelen in Albertville. NOC-woordvoerder Robert van Bose sprak van morgen de geruchten tegen dat de Haarlemse schaatsen- rijdster uit teleurstelling over haar slechte prestaties van plan zou zijn eerder naar huis terug te keren. De van haar troon gevallen ijskoningin van Calgary, die gisteren wegens koorts verstek moest laten gaan op 5000 meter (gewon nen door de Duitse Gunda Nie mann), ligt nog steeds met griep in bed ligt. „Even los van de vraag of ze eerder uit het Olympisch dorp zou vertrek ken, is het 'sowieso' onverstan dig onder deze omstandighe den te reizen", aldus Bose. Arie Koops, bondscoach van de vrouwen-kernploeg, zorgde voor verwarring door voor de 5000 meter te melden dat Van Gennip beter zo snel mogelijk naar huis zou kunnen gaan. „Wat heeft ze hier verder nog De Duitse schaatstrojka, die gisteren op de 5000 meter beslag legde op de medailles: v.l.n.r. Heike Wamicke (zilver), Gunda Niemann (goud) en Claudia Pechstein (brons). foto (pa marcel antomsse te zoeken?" liet hij weten. onderdeel. Haar zuster Simone Monique Velzeboer dient op treft de Francaise Karine Rubi- de openingsdag van het eerste ni, de Noordkoreaanse Ok Sil Olympische shorttracktoer- Hwang en de Amerikaanse nooi in de series 500 meter af Amy Peteren. Broer Mark loot te rekenen met Julia Vlasova te op de 1000 meter de Belg (GOS) of de Noordkoreaanse Geert Blanchart en de Austra- Chua Hwa Kim. De rijdster uit liër Richard Nizielski. Oud Ade won vier jaar geleden Meer nieuws over Van Gennip in Calgary goud op het kortste op de sportpagina's AMSTERDAM PETER SLUIS Vliegtuigfabrikant Fokker levert binnenkort drie Fokker-50 toe stellen aan Taiwan, die zijn in gericht als verkenningstoestel voor militair gebruik. De order, die eind vorig is binnengehaald, is op verzoek van de Taiwanese regering niet openbaar ge maakt. Fokker ontkende vanochtend dat het gaat om militaire toe stellen. Een woordvoerder liet weten dat er wel met Taiwan wordt gesproken over de leve ringvan burgertoestellen. Vorige week ontstond er veel beroering over de voorgenomen levering van duikboten aan Tai wan. De order voor de Rotter damse scheepswerf RDM stuitte op groot verzet van de Chinese regering, die Taiwan nog steeds beschouwd als een opstandige provincie. Bijna gelijktijdig met het kabinetsbesluit om geen ex portvergunning voor de duikbo ten te geven, werd bekend dat Fokker zeven l okker-lOO's leveren aan China. De door minister Andriessen in de wacht gesleepte Chinese mag order komt in een vreemd dag licht te staan nu duidelijk is ge worden dat Fokker wel (militai re) zaken met Taiwan mag doen. CDA-fractievoorzitter Brink man zei gisteravond in Renesse dat China de komende tijd meer orders bij Nederlandse bedrijven zal moeten plaatsen. Hans Anders overtreft zichzelf. TOKYO ELBRICH FENNEMA CORRESPONDENT Bij inlevering van deze bon krijgt u tijdelijk maar liefst 25% korting op alle typen glazen van ons eigen glasprögramma. Ook zónder ooqartsrecept. Noq vraqen? Bel gratis HANS ANDERS de Klantenservice. p. T i c Iens KI aum 06 - 0226776 /mdt onze adressen m de Gouden Gids Aanbieding geldig n 14/03/1992 en bi| inlevering van deze advertentie Andere kortingsregelingen zi|n hierop met van toepassing den. Het streng gereguleerde leven I I I In Japan zijn zorgwekkend weinig meisjes die er nog van dromen prinses te worden. Dat is een hele kopzorg voor de keizerlijk I hofhouding, die vooralsnog tevergeefs op zoek is naar een bruid voor kroonprins Hi- Op zijn 25e verjaardag verklaarde de oud - ste zoon van de Japanse keizer dat hij voer zijn 30ste wilde trouwen en dat hij zijn echtgenote op eigen kracht wilde vinden. Zondag wordt hij 32, en hij is nog steeds ongehuwd. De enige vrouw voor wie hij I ooit belangstelling heeft getoond, is de ac trice Brooke Shields. Hiro had een poster I van haar opgeprikt op zijn studentenkamer in Oxford. De kans dat de kroonprins spontaan ver- I liefd wordt, is gezien zijn afgeschermde le- vensstijl bijzonder klein. Vandaar dat de keizerlijke hofhouding, ondanks de eigen gereide wens van de prins, al jaren discreet I op zoek is naar een geschikte kandidate. De animo onder Japanse meisjes om prinses te I worden is echter bijzonder klein. V ooral als dat betekent ooit keizerin te moeten vvor i het keizerlijk paleis, met minimale persoonlijke vrijheid, spreekt weinigen aan. Een ander groot minpunt van het leven aan het hof is de Japanse roddelpers. Zoals overal ter wereld is royalty een geliefd ob ject voor de minder serieuze media. En het begint al zodra er maar de minste aanlei ding bestaat te vermoeden dat een meisje op de lijst met huwelijkskandidaten van het keizerlijk hof staat. Dag en nacht wortft ze achtervolgd door horden fotografen en persmuskieten. En niet alleen zij. maar ook haar ouders, vriendinnen, buren en colle- gas. k Talloze meisjes zijn er de afgelopen jaren slachtoffer van geworden. Het is een voor proefje van wat haar te wachten staat, als ze echt toetreedt tot het keizerlijk huis. Voor de meesten is dat genoeg om ze grondig te ontmoedigen. De schuld voor Hiro's moeizame speur tocht naar een vrouw kan echter niet alleen bij de strenge hofhouding en de opdringeri ge pers worden gelegd. De persoon van prins Hiro draagt bepaald bij tot het pro bleem. Zijn vier jaar jongere broer Aya. die iets groter is van postuur en van tennissen en skiën houdt, een snorretje heeft en in een Kever rijdt, is twee jaar geleden ge trouwd met een zelfgevonden vriendinne tje. een klasgenootje van de universiteit. Prins Hiro daarentegen rijdt geen auto. is klein van stuk. is een vogelliefhebber en is gepromoveerd op een proefschrift over het gebruik van de Theems voor vervoer in 17e eeuws Engeland. De keizerlijke hofhouding is nu aan een extra intensieve inspanning begonnen om de bijna 32-jarige en ietwat saaie kroonprins aan een bruid te helpen. Maakten ze het leven aan het hof er maar aantrekkelijker op. Daar ligt ten slotte hun zeggenschapen een deel van het probleem. Maar nee. het leek de keizerlijke hofhou ding beter om juist de grenzen van hun zeggenschap te overtreden. De Japanse Me dia Associatie van alle kranten, tijdschriften en tv-stations is gevraagd zich gedurende drie maanden te onthouden De Media Associatie heeft er mee inge stemd om een voor de hand liggende reden Het is precies 34 jaar geleden dat het kei zerlijk hof zo'n zelfde verzoek tot terughou dendheid deed. Het was de opmaat tot de aankondiging van het huwelijk van de toen malige kroonprins Akihito met prinses Mi chiko, de huidige keizenn. Geen krant ontvangen 071 - 161499 ABOftMEE SERVICE £9' HET WOORD IS AAN Een gierig mens is als een gemes te os. Hij geeft zijn vet pas dan men hem het leven ont neemt. VANDAAG Binnenland Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info TV-programma's Regio RTV Show Sport 15,17.18.19 VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later wolkenvelden Vannacht weinig bewolking en temperatuur rond het vnespunt in het Waddengebied tot -6 graden in het zuidoosten van bet land Overdag penoden met zon. maar in de loop van de dag wolkenvel den en mogelijk een winterse bui Middagtempjeratuur ongeveer 3 graden Wind zwak tot matig, rond kracht 3 Oproep Leidse politie op TV leiden» gert visser Op verzoek van de Leidse poli tie wordt vanavond na de nieuwsuitzendingen van zes en acht uur aandacht besteed aan de vondst van een lijkje afgelo pen zondag in polderpark ro- nesteyn. Het gaat om een jon get je van vermoedelijk enkele dagen oud. Het lichaam was verpakt in een plastic zak. De politie is op zoek naar getuigen die de afgelo|>en week iets hij zonders hebben gezien in het polderpark of op de hoogte zijn van de identiteit van het jonge tje. Getuigen kunnen contact opnemen met het recherche bijstandsteam van de l eidse politie, tel. 258852. Zo'n 25 re chercheurs zitten vanavond op het politiebureau om de tele foontjes te ontvangen. Ierse rechter tegen abortus verkracht kind londen cees van zweepen correspondent Het Ierse Hooggerechtshof heeft een 14-jarig slachtoffer van verkrachting gisteren het recht op abortus ontzegd. De uitspraak van rechter Declan Costello deed een storm van protest opsteken. Het kind moet nu in beroep gaan bij de Hoge Raad De 14-jarige scholiere werd in december verkracht door de v a der van haar beste vriend. Pas drie weken geleden durfde het kind het voorval aan haar ou ders te vertellen. De huisarts van de familie ontdekte dat ze in verwachting was. Daarop maakten haar ouders kenbaar dat ze naar Groot-Brittannië zouden reizen vooreen abortus. De Ierse openbare aanklager. Hany Whelehan, spande echter een rechtszaak aan tegen het meisje en haar ouders. De rech ter kon vervolgens weinig an ders doen dan Whelehan in het gelijk stellen, omdat de Ierse grondwet abortus onder alle omstandigheden verbiedt Diverse politieke partijen in Ierland eisten na de uitspraak het hoofd van aanklager Whele han. die als de boosdoener wordt gezien „Dit verbod zal andere slachtoffers van ver krachting er alleen maar van weerhouden aangifte te doen bij de politie", voorspelde Pm insias De Rossa van de Workers' Party.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1