Regio Beperkte ontsluiting wijk Endepoel li Meer armslag voor jachtwerf De Kwaak Watersport in Oegstgeest Verhuizing kantoor PTT twijfelachtig Geen verwijzing naar monumenten op tegels - Dinsdag 18februan 1992 Redactie. 071-161400* DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving. HENK BUIS 19 Bommelding bij motel Bijhorst WASSENAAR Het personeel van het motel De Bijhorst in Wassenaar is gisteravond opgeschrikt door een bommelding. Rond half negen belde een onbekend gebleven man naar de ac- comodatie aan de Zijdevveg/Rijksstraatweg met de mededeling dat een half uur later een bom zou ontploffen. De politie liet voor alle zekerheid de zaak ontruimen, maar er gebeurde niets. Later op de avond konden personeel en gasten het pand weer betrekken. Nienhuis wordt nieuw VVD-raadslid LEIDERDORP De Leiderdorpse M. Nienhuis-Bitter volgt J. de Waard op als gemeenteraadslid voor de WD. Nienhuis is nu nog burgerlid in de commissie bestuurzaken. De Waard stapt na de raadsvergadering van 24 februari op. na tien jaar deel te hebben uitgemaakt van het gemeentebestuur. Zijn werkzaamheden als voorlichter bij het ministerie van verkeer en waterstaat laten hem onvoldoende tijd om verder te gaan met het raadswerk. Wassenaarse Kieviet verliest ster WASSENAAR Auberge De Kieviet in Wassenaar heeft haar ster verloren in de Guide Michelin, één van de toonaangevende res taurantgidsen. In het verleden wist het etablissement al eerder een ster te verwerven, die zij vervolgens weer kwijtraakte om tenslotte toch weer het ereteken voor hooggewaardeerde culi naire kunsten te verwerven. Bij De Kieviet kon vanmorgen nie mand commentaar geven op de beoordeling door Michelin. Meervoudige botsing in Wassenaar WASSENAAR Een 34-jarige Amsterdamse automobilist heeft gistermiddag voor de nodige blikschade gezorgd in Wassenaar. Om ongeveer half vier gistermiddag passeerde hij op de Papen- weg een 37-jarige Voorschotenaar. Deze schrok van de manoeu vre, reed bijna de middenberm in en maakte een boos handge baar naar de Amsterdammer, die daarop stopte om verhaal te halen. Nadat de politie de gemoederen weer tot bedaren had ge bracht. scheurde de Amsterdammer boos weg en botste tegen een passerende vrachtwagen, bestuurd door een 67-jarige inwo ner van Hoofddorp. Persoonlijke ongelukken deden zich niet LEIDEN NIEUWSLIJN Warntondse 'onrendabelen' uit isolement ZOETERWOUPE ERIC JAN WETERINCS Verhuist het postkantoor in Zoeterwoude uit de Jan van Banningstraat naar het nieuwe winkelcentrum in de Dorps straat of niet? Voor de PTT 'hoeft het niet zo nodig', maar het gemeentebestuur is zelfs bereid bij te dragen in de ver huiskosten. Binnen enkele we ken valt de beslissing, zo mel den alle betrokkenen. Het Zoeterwoudse gemeente bestuur wil het postkantoor graag uit de Jan van Banning straat weg hebben. Het ge bouwtje zou niet meer voldoen aan de eisen van deze tijd en bovendien willen B en W graag een kantoor in het hart van het dorp hebben. Nu schuin tegen over de Hervormde kerk in de Dorpsstraat, doorlopend naar de Dr. Bouwdijkstraat, een complex van vier nieuwe win kels plus bovenwoningen ver rijst, zou dat een mooie gele genheid zijn daar een kantoor te vestigen. „In een gesprek eind vorig jaar met de PTT hebben we ze nog een keer uitdrukkelijk ge vraagd te verhuizen naar het dorpzegt burgemeester A. Houdijk. „Een woordvoeder heeft toen heel duidelijk gezegd dat ze het nog eens zouden be kijken, maar hij gaf ons weinig hoop." Sinds enige weken ziet de burgemeester toch weer mo gelijkheden de PTT over te ha len. Houdijk: „Het benzinestation Een leuk gebaar, maar niet voor Wassenaar. Zo kijkt een woordvoerder van het vil ladorp aan tegen het plan van de ANWB om de bestaande monumentenroute te voorzien van een speciale bewegwijze ring. De stoeptegels-met-op- schrift aan de hand waarvan de wandelaar langs de panden en landgoederen wordt ge voerd, zouden de concurrentie moeten aangaan met andere uitingen op het trottoir, zoals het bekende 'poepende hond je' (liever niet hier, maar in de goot), de bomenroute en de reeds bestaande verwijzingen naar rijksmonumenten. „Een nieuwe bewegwijzering voor alle plaatselijke monumenten werkt dan alleen maar verwar ring in de hand", aldus de ge meentewoordvoerder. I Irl colflgc NB It m W llcrt! de ANWB als bedenker van het plan inmiddels laten weten dat het bedankt voor de eer. „We hebben als gemeente al een folder waarin een monu mentenwandeling en -fiets route wordt beschreven. Ook om die reden lijkt het ons niet raadzaam daar nu nog een schepje bovenop te doen", wordt vanuit het raadhuis ver zekerd. Er is volgens de woordvoer der nóg een reden waarom Wassenaar maar beter ver schoond kan blijven van de stoeptegels met een verwijzing naar de monumenten. „Uit ei gen ervaring weet ik dat met dergelijke tegels nogal eens geintjes worden uitgehaald. De jeugd sloopt zo'n tegel er uit en draait hem op. waar door de pijl opeens niet naar een beeldbepalend pand maar naar een openbaar toilet wijst. Dit vraagt om vandalisme." Boelee koninklijk onderscheiden De 60-jarige leiderdorper H.J. Boelee heeft gisteren de ereme daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ont vangen. Boelee is sinds 1952 lid van de christelijke oratorium vereniging Excekior en sinds 1962, met een onderbreking van vijf jaar, voorzitter van deze ver eniging. Dit jaar is hij dus 40 jaar lid en 25 jaar de 25 jaar dat Boelee de voorzit tershamer hanteert heeft Excel- cior zich vooral toegelegd op het uitvoeren van oratoria. Boe lee werkte vanaf 1946 als mid denstander in de brandstoffen- hnM Na da aflta dril In *74 opende hii een dierenspeciaal zaak. Find 1987 sloot hij deze winkel. t< ii OEGSTGEEST DICK VAN DER PLAS De jachtwerf De Kwaak Watersport bv in Oegstgeest krijgt bij het uitvoeren van werk- 5 zaamheden op haar bedrijfsterrein aan de .1 Haarlemmertrekvaart 10 aanmerkelijk meer armslag. De Raad van State heeft een aantal beperkende regels die het gemeentebestuur ■j had opgelegd, geschrapt uit de Hinderwet- i vergunning omdat ze voor de onderneming 'onevenredig nadeel' met zich mee zouden j brengen. De Kwaak Watersport was bij het rechtscollege in beroep gegaan tegen deze bepalingen. De jachtwerf vond het onder meer onre- delijk dat in de avonduren van 19.00 tot 21.00 uur geen lichte onderhoudswerk- 1( zaamheden meer mochten worden uitge- J voerd die enige vorm van geluidsoverlast konden veroorzaken. Het bedrijf wees in dit verband op andere bepalingen waarin het in geluidsniveau aan bepaalde maxima wordt ^1 gebonden. Ook had De Kwaak problemen Ij met de regel dat werkzaamheden met enige geluidshinder zoals schuren, timmeren, bo ren of slijpen alleen binnen de muren van een bedrijfspand mogen worden verricht. De onderneming heeft plannen voor de bouw van een grote loods voor de opslag van en het onderhoud aan boten. Totdat de vergunning voor die hal binnen is, is het onvermijdelijk dat een deel van de werk zaamheden in de open lucht plaats heeft. In de uitspraak erkent de Raad van State dat de directie van de jachtwerf voldoende aannemelijk heeft gemaakt dat de genoem de bepalingen zeer nadelig zijn voor de be drijfsvoering. Hetzelfde geldt voor nog een aantal andere richtlijnen, voor onder meer de brandwerendheid van het plafond, de bouw van een schoorsteenkanaal voor ver brandingsgassen en de bouw van een me chanische afzuiginstallatie voor verfdam- pen. Deze regels worden door heurechts- college versoepeld of, enkelen ervan, zelfs geschorst. Ook de eis van de gemeente dat het bedrijf haar terrein met aaneengesloten beplanting afscheidt van sloten en weilan den om de verspreiding van afval en 'visue le hinder' tegen te gaan. vindt de Raad van State niet nodig. De voorzitter van de afde ling geschillen voor bestuur wijst erop dat een deel van het bedrijfsterrein al door be planting is afgeschermd van de omgeving en dat de bouw van een nieuwe loods al zorgt voor een nettere indruk. Milieunormen Anders ligt het met de bepaling om elk half jaar de chemische afvalstoffen af te voeren. Het bedrijf noemde één keer per jaar vol doende omdat er in de wintermaanden nauwelijks iets wordt aangeboden. Het milieubelang weegt hier voor de Raad van State zwaarder dan het gemak van de on derneming. Ook andere milieunormen wor den niet afgezwakt. Zo handhaaft het colle ge de bepaling dat er peilbuizen op het ter rein moeten worden geslagen om geregeld op verontreiniging van de bodem te kun nen controleren. Ook aan de aanleg van een installatie voor het afzuigen van stof (dat bijvoorbeeld bij het schuren vrijkomt) ont komt de jachtwerf niet. Met een waarschu wingsbord zal de bedrijfsleiding er verder de eigenaren van aanmerende boten op moeten wijzen dat zij hun geluidsinstallatie uitzetten, om overlast voor de buurt te voorkomen. vlak naast het huidige postkan toor is eind vorig jaar gesloten en daardoor krijg je minder aanloop. Uit een eind vorig jaar gehouden enquête bleek dat veel mensen liever een postkan toor in het centrum van het dorp hebben. In het nieuw bouwproject is nu nog plaats, maar dan moet de PTT snel be slissen. Er is nu nog ruimte be schikbaar, maar daar staan al andere gegadigden voor klaar. Dat heb ik ze per brief laten we ten en ik hoop binnen enkele weken antwoord te krijgen." Volgens PTT-directeur T. Boers zijn de gesprekken met Zoeterwoude nog niet afgerond. „Eigenlijk hebben wij helemaal geen behoefte om te verhuizen, want dat kost geld. Nu Zoeter woude heeft aangeboden mee te betalen, ontstaat een andere situatie. Maar een beslissing is nog niet genomen." Het vertrek van de benzinepomp heeft vol gens Boers geen enkele invloed op de beslissing. "Wat telt is het aantal klanten dat naar het kan toor komt. Dat is voldoende voor een dorp als Zoeterwoude en we verwachten niet dat een verhuizing tot een veel grotere toeloop zal leiden." Boers verwacht dat 'binnen enkele weken' duidelijk is waar Zoeterwoudenaren in de toe komst hun postzegels kunnen kopen en hun bankzaken kun nen doen. Als de PTT niet naar het centrum gaat, blijft het kan toor in de Jan van Banning straat zeker gehandhaafd. WARMOND WIM KQCVOCT Steeds meer zogenaamde 'on- rendabelen' in Warmond wor den uit hun isolement verlost. Mede dank zij financiële steun van de gemeente krijgt deze groep inwoners een aansluiting op het aardgasnet. Met 'onrendabelen' worden Warmonders bedoeld die van nutsvoorzieningen verstoken moeten blijven omdat zij ver van de hoofdleidingen af wo nen. De kosten van de aftakldn- gen zijn veel hoger zijn de op brengsten. Zulke Warmonders zijn te vinden aan de Was- beeklaan, het Oosteinde en in het Lage Land, aan de overkant van de Kagerplassen. Binnenkort zijn de bewoners van de Wasbeeklaan 7 en 9 aan de beurt. Een offerte van het EWR wees uit dat de elf beno digde aansluitingen 44.000 gul den kosten. De gemeente wil net als bij een vergelijkbaar ver zoek voor een woning aan de Zijldijk een financiële bijdrage geven en neemt de kosten van de hoofdleiding, 14.500 gulden, voor haar rekening. Aan de toekenning van deze bijdrage is de voorwaarde ver bonden dat de opslagtanks voor olie en gas, die straks niet meer nodig zijn, worden verwijderd. Ook de ondergrondse tanks worden weggehaald. Ook hier bij helpt de gemeente een handje en stelt een subsidie be schikbaar van 50 procent van de kosten, met een maximum van 1300 gulden. et Geen directe autoverbinding met Warmondse dorpskern e( Scholen op Van Alphenplein wgrden gesloopt De voormalige basisscholen 'Samen Onderweg' en 'De Hob- bit' vallen deze week onder de slopershamer. I>e scholen zijn inmiddels verhuisd naar de nieuwbouw in de Buitenhof en de gebouwen moeten nu plaatsmaken voor de bouw van een complex van seniorenwo ningen. De basisschool 'De Schakel' en gymnastiek/aai 'Op Dreef blijven op het plein staan. Met de sloop voorkomt de ge meente dat de panden lang zaam worden afgebroken door vandalisme Een paar weken na de verhuizing van 'Samen on derweg en 'De Hobbit' waren alle ruiten van de panden al stukgegooid. Wanneer de bouw van de se niorenwoningen moet begin nen is nog onbekend. Omwo nenden hebben geprotesteerd tegen de hoogte van het com- pie*. volgens het ontwerp Twee schoolgebouwen maken aan het Van Alphenplein plaats voor ouderenwoningen. FOTOhklcokuh**S drie verdiepingen gaat tellen. is te lezen in het bestemmings plan. Van alle deelgebieden van Endepoel ligt 'III' het dichtst bij de dorpskern. Toch lopen alle routes naar het centrum van Warmond om 'Hl' heen. Dat komt doordat de grond van En depoel III altijd een particulier gebruik heeft gekend. Volgens de plannenmakers zou een nieuwe verbinding door de nieuwbouwwijk (vanaf de Wei den naar de Herenweg) dan ook een ontlasting van het autover keer in heel Endepoel beteke nen. Vanaf de Weiden zijn er zeker mogelijkheden voor zo'n verbinding. .Anders is dat bij de Herenweg. De nu beschikbare grond laat hooguit een nieuw voetpad naar de Herenweg toe", aldus het bestemmings plan. Als een ramp wordt dit nauwelijks ervaren. De huidige straten, is uit onderzoek geble ken. kunnen het autoverkeer aan. Het plan kost meer dan het opbrengt. Oorzaken van de te korten zijn de grote hoeveelheid sociale huurhuizen en het lage bouwtempo dat de gemeente wil hanteren. Alleen door een geleidelijke ontwikkeling is het mogelijk om Endepoel III ten goede te laten komen aan War mondse woningzoekenden. Het dorp krijgt jaarlijks maar een beperkt aantal gesubsidieerde woningen toegewezen. Tussen de toekomstige Warmondse woonwijk Endepoel III en de dorpskern komt geen directe verbinding voor auto's. Ook de bewoners van Endepoel I en II zullen dus om moeten blijven rijden voor hun ritten naar het cen trum en de doorgaande route (Herenweg). Voor het lang zaam verkeer komt er wél een route die direct op de He renweg aansluit. WAPMOMn.wiMknrv/oFT Weiden, de Oude Dam en de rooms-katholieke basisschool en dito kerk en begraafplaats. De plannenmakers willen in het gebied een nieuwe open ruimte creëren die als trapveld kan worden gebruikt. Dit veld komt tussen de rooms-katholieke ba sisschool De Waaier en de sporthal in te liggen. Daar ko men ook de parkeerplaatsen voor de buurt en de sporthal. De sporthal vervangt de sport zaal De Klimop die moet wijken voor tien woningen in de socia le huursector. Nieuwbouw Endepoel III werd reeds in 1973 beschouwd als een aantrekkelij ke en logische (het vervolg op Endepoel I en II) nieuwbouwlo- katie. Het gebied was echter volledig in handen van project ontwikkelaars en op de verhui zingvan het kassencomplex van handelskwekerij Wamero (toen nog Humako geheten) was geen enkel zicht. Bovendien stond de op instorten. De De nieuwe sporthal met multi functionele vloer wordt in de noordwesthoek, nabij de Oude Dam, gedacht. Eén en ander is op te maken uit het bestem mingsplan Endepoel III, dat vanavond wordt besproken in de raadscommissie voor ruim telijke ordening. Endepoel III is één van de latere, zo niet de laatste woonwijk waarmee het dorp aan de Leede het huizen- bestand op grote' schaal uit breidt. In het bestemmingsplan wordt het aantal van 89 wonin gen genoemd. Het streven is om eenderde deel daarvan in de so ciale huursector, eenderde in de vrije sector en eenderde in de gesubsidieerde koopsector te bouwen. In een recent schets ontwerp worden 15 apparte menten, drie vrijstaande en 23 voor de helft vrijstaande huizen opgevoerd, alsmede 48 rijtjes huizen. Endepoel III ligt ingeklemd tussen tuincentrum Van Winsen aan de Herenweg, de Het nieuwe kantoor van de PTT zou kunnen worden ondergebracht in de nieuwbouw tegenover de hervorm de kerk. fOTO hielco kuipers woonwijk Lommerlust werd dan ook eerder dan Endepoel III een feit. In de loop der jaren heeft de gemeente echter stukje bij beetje gedeelten van de grond van Endepoel III naar zich toe getrokken. Het Warmondse be- stuur voert Endepoel III dan ook met trots op als een voor beeld van haar actieve grondpo- litiek. De prijzen en uitgifte blij ven daardoor in gemeentelijke handen. Daardoor kan direct iets worden gedaan aan de larf- ge lijst van Warmondse woning zoekenden. Een deel van de grond was nodig voor de (ver)nieuwbouw van de rooms-katholieke basis school De Waaier en de acht huizen aan het Leerpad. Van groot belang was de overeen komst met Wamero waardoor de grond langs de Weiden in ge meentelijke handen is geko men. „De centraal in het gebied gelegen gronden zijn eigendom van Eurowoningen bv. Met die maatschappij wordt overlegd over een samenwerkingsover eenkomst. De overige gronden zijn in eigendom van derden", nieuwe woon wijk Endepoel III in War mond. Op de achtergrond de rooms-ka tholieke basis school De Waaier, de woningen aan het Leerpad en de rooms- katholieke Matthiaskerk. Nu nog bol- lengrond, straks de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19