Regio Meer agenten op straat door samengaan politie Holtlant College: geen stage bij V D Leiden 'Misbruik van geheime gegevens door concurrent' Hekjes versperren wandelpaden Het laatste nieuws op zuil bij Groenoordhallen Stichting: Isoleren huizen Schiphol kan goedkoper Dinsdag 18 februari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE HANS SONMDERS Vormgeving: 18 Aantal staffuncties daalt Tachtig man extra politie op straat. Dat is het resultaat van de vorming van de politieregio Hollands Midden. In deze regio daalt het aantal staffuncties door het samen voegen van gemeente- en rijkspolitie met ongeveer 80 man tot 147. Die uitgespaarde mensen kunnen op straat worden ingezet. „Ons doel, meer blauw op straat, heb ben we dus bereikt", aldus S. van Hulst, korpschef regio Hollands-Midden van de politie. voorkomen dat de politie te lang onderweg is. Ook 'bijzon dere aspecten' zijn in ogen schouw genomen. Zo is volgens de korpschef het district Alphen de afgelopen jaren relatief slecht bedeeld geweest en dus heeft dit district nu een paar n extra gekregen. LEIDEN Van Hulst maakte gistermiddag tezamen met de directeuren politie en bedrijfsvoering, B. Poeiert en H. van Gangelen, de personeelssterkte van de regio bekend en de verdeling van die sterkte over de districten. Het district Leiden/Voorschoten wordt met 230 man het grootst. Bodegraven/Gouda telt 149 man, de bollenstreek noord en - zuid elk 114, Nieuwkoop/Alp hen krijgt 102 mannen en vrou wen, Leiderdorp/Rijneveld 88, Waddinxveen/Nieuwerkerk 80 en het kleinste district is de Krimpenerwaard met 70 man. Bij de verdeling van de be schikbare mensen over de acht districten zijn volgens Van Hulst de zogeheten PKP-cijfers als uit gangspunt genomen. De PKP, "leering po- reken me thode vastgesteld voor de toe deling van mankracht aan werk. Naarmate een district meer werk heeft, krijgt ze dus ook meer mankracht. Bij de toede ling is echter ook gekeken naar bereikbaarheid. F.en in opper vlakte groot district moet wat mensen extra krijgen om te Onvrede Zowel de totale sterkte van de nieuwe regio Hollands Midden als die van de acht afzonderlijke districten, stemmen niet echt tot tevredenheid. De voortrek kers (tijdelijke chefs) van de dis tricten vinden volgens Poeiert allemaal dat zijn of haar district te weinig mensen heeft. Het komt voor dat een district na de reorganisatie minder mensen lijkt» te hebben dan een optel som van de huidige korpsen in datzelfde district aangeeft. Poe iert benadrukt dat dit schijn is: „De mensen die nu op districts niveau werken, zijn écht voor dat district beschikbaar. Er hoeft geen mankracht meer te worden gestoken in overkoepe lend organisatiewede, recherche en centrale verkeersdiensten. Maak je een eerlijke optelsom, dan heeft de politie op districts niveau uiteindelijk meer man kracht". Overigens ziet Poeiert geen kwaad in ageren tegen de toe deling van mankracht. „De voortrekkers voelen zich verant woordelijk voor een goede poli tie in hun district. Begrijpelijk dat ze daarvoor zo veel mogelijk mankracht willen hebben". De onvrede over personeels sterkte leeft ook op korpsni veau. Van Hulst liet al eerder weten niet tevreden te zijn met het aantal dat 'zijn' regio toebe deeld heeft gekregen. In Hol lands Midden is er op elke 545 inwoners een politieagent, in Amstelland ligt dat op 170, in Haaglanden op 270. „Wij heb ben hier natuurlijk minder cri minaliteit dan in de grote ste den, maar dat rechtvaardigt het verschil in aantal politieagenten absoluut niet afdoende". Van de 1255 formatieplaatsen die deze politie regio telt wordt bijna 88 procent in de uitvoe rende dienst ingezet, "en dat is uitzonderlijk veel". Naast 947 man werkzaam in de acht dis tricten, komt er een korpsre cherche van 140 man voor be strijding van de zware criminal- teit en hulp aan de districten en werken 21 mensen op de afde ling verkeer. Tegelijkertijd met het presen teren van de personeelssterkte- cijfers maakte Van Hulst giste ren ook gewag van de nota van randvoorwaarden. De nota, die nog moet worden goedgekeurd Van de 1255 formatieplaatsen die deze politie-regio telt wordt bijna 88 procent in de uitvoerende dienst in gezet. FOTO HIELCO KUIPEF door de dienstcommissie en het onderzocht of er een vorm van regionaal college, geeft aan op centrale kinderopvang geregeld welke manier de districten en kan worden, is het de bedoeling wordt meer aandacht besteed aan het vreemdelingenbeleid. De "technische recherché wordt goede klachtenregeling gehuisvest in het kantoor in Lei- burgers op te zetten en den. LEIDEN/LEIDERDORP JAN WESTERLAKEN Leerlingen van het Holtlant Col lege, de middelbare handels school in Leiderdorp, laten het V D-filiaal in Leiden links lig gen. Ze voelen er niets voor om een week lang als goedkoop personeel (1,50 gulden per uur) te draaien terwijl er nauwelijks praktische ervaring wordt opge daan. Dertig vestigingen van V&D bieden ruim 2000 leerlingen van 30 middelbare handelsscholen volgende week de kans in een 'eigen winkel in de winkel' zo veel mogelijk artikelen aan de man te brengen. Een week heb ben ze de verantwoordelijkheid over een afdeling. Zelf stellen ze het artikelenpakket samen, richten de stands in en leiden de verkoop. Ze mogen ook een etalage inrichten. V D in Leiden krijgt dit jaar twee klassen van het Tinbergen College uit Den Haag. Het Lei- derdorpse Holtlant College heeft bedankt. Directeur FAM. Wulffers (afdeling handel van Holtlant) zegt dat zijn school de afgelopen jaren alleen slechte ervaringen met Leiden heeft op gedaan. Over het filiaal van het warenhuis in Alphen heeft is hij vol lof. Leiden, vertelt hij, leek meer interesse te hebben in de ver goeding aan de leerlingen. „Van een eigen winkeltje kwam wei nig terecht. Leerlingen die op de mode-afdeling stonden moch ten truien recht leggen in de vakken. Nou, daar leren ze wei nigvan." Het Holtlant College heeft na die twee jaar eisen gesteld aan die begeleiding. Maar Wulffsen zegt dat het warenhuis daaraan niet kan voldoen. „We kreget ook moeilijkheden met de leei lingen. Niemand wilde meq naar V D. De leerlingen vooel den zich gebruikt. De schod was eveneens teleurgesteldi Ondanks zijn ferme kritia heeft Wulffers wel bewonderini voor de ideeën van het waren huis. „Daar schort het nid aan", zegt hij. „Op de werkvloé moet het een en ander verandé ren. De mensen die in de filii len werken, lijken niet echt gé motiveerd om stagiaires te bé geleiden." Het Holtlant College heel met V D de afspraak gemaal dat er volgend jaar opnieui wordt bekeken of er leerlinge stage komen lopen. „Het is ui| gesloten dat ze als goedkoq personeel worden ingezet. Z moeten iets leren, daar is het d school om te doen." Volgens een woordvoersq van het hoofdkantoor van V haalt Holtlant twee dingen doa elkaar. De actie van de 'eigej winkel' en de 'prijzenslag'. „Wl die laatste betreft is het buffelq geblazen. Achter de kassa, ij het magazijn. Ik kan me voor stellen dat de leerlingen mindfi gecharmeerd zijn van dit weri Toch hoop ik dat de samen wet king tussen ons en de schot blijft bestaan. De leerlingen di er vanaf komen zijn belangrij voor ons. Ik vind het jam me dat het tussen Leiden en Leidet dorp zo is gelopen. Wat on voor ogen stond had een posl tieve uitwerking moeten heb ben. Laat het duidelijk zijn: \i &D wil graag meewerken aa de praktische vorming van leet lingen uit het handelsondet wijs." I Conflict over voormalig klantenbestand Infotheek CAROUNE VAN OVERBEEKE F.x-medewerkers van Infotheek Opleidingen die, in middels bij een ander bedrijf in dienst, misbruik ma ken van het omvangrijke en vertrouwelijke klantenbe stand van hun ex-werkgever. Een Iclantenbestand dat inmiddels eigendom is van het nieuwe Leidse bedrijf Info Opleiders, het voormalige infotheek Opleidingen. Is dat oneerlijke concurrentie? Het is in elk geval reden voor een fikse ruzie tussen twee elkaar beconcurrerende bedrijven. Zelfs de recht bank-president mr. J.J. Brinkhof, wist gisteren tijdens een kort geding niet wat hij met de zaak aan moest. Het gekrakeel was niet van de lucht. „Kunnen de beide partijen hun energie niet beter in de klanten steken in plaats van in dit conflict?", suggereerde Brinkhof voor zichtig. Aanleiding voor het conflict was een dik pak papier dat in de vensterbank had gelegen ten tijde van de surséance van betaling van Infotheek, en plotseling was verdwenen. De eiser van het geding, Info Oplei dingen, suggereerde dat ex-werknemers destijds met uat pak geheime en vertrouwelijke gegevens aan de haal waren gegaan. En nu zaten zij met de brokken: de belangrijke klanten van Info Opleiders zouden nu worden bestookt met wervende brieven van de ge daagde: de concurrent in Eindhoven, Training Kan toorautomatisering. Een stiekeme poging om de klan ten van een ander in te pikken, vond de advocaat van Info Opleiders. Met allerlei detailvoorbeelden trachtte de advocaat van Info Opleiders de rechtbank-president te overtui gen van het feit dat hier toch echt wel sprake was van het stelen en misbruiken van zeer vertrouwelijke klant-gegevens. Want de namen van de contactperso nen van die bedrijven en instellingen, konden alleen bij Info Opleiders bekend zijn. De bewering van de te genpartij de gegevens uit de bestanden van de Kamer van Koophandel en het bedrijf Install Data te hebben gehaald, kon niet waar zijn. Deze contactpersonen, geheimzinnige figuren, konden déér niet bekend zijn. „Training Kantoorautomatisering heeft met een drijfnet gevist in een vijver, waar eigenlijk alleen een lijntje mag worden uitgegooid", zei de advocaat van Info Opleiders streng. Dit soort praktijken moest dan ook onmiddellijk door de rechtbank-president worden verboden. De rechtbank-president dacht er het zijne van: „Dus u zegt dat Training Kantoorautomatise ring die visjes moet terugwerpen in de vijver, ook als die visjes juist graag in het net willen blijven zitten?" „Dit is vrije concurrentie", bracht de advocaat van de tegenpartij in. „Info Opleiders heeft dan wel een klantenbestand overgenomen van Infotheek maar het bedrijf krijgt daardoor geen exclusief recht op die klan ten. Die zijn vrij om met een ander bedrijf in zee te gaan. Info Opleiders benadert trouwens ook ónze rela ties, zo gaat dat nu eenmaal in een vrije markt." Brinkhof vond het na tweeëneenhalf uur bakkeleien wel welletjes. „Is een gezamenlijke verklaring in de vorm van een brief aan de klanten, wellicht een zin volle manier om aan dit conflict een eind te maken?" Hij stuurde aan op een schikking. Na enige aarzeling en intern beraad stemden beide partijen schoorvoetend met zijn voorstel in. Er zou een brief worden opgesteld waarin de klanten worden ge wezen op het feit dat Training Kantoorautomatise ring niets met Info Opleiders van doen heeft, en het hier twee elkaar beconcurrerende ondernemingen be treft. „We willen erover nadenken", spraken beide partijen. De zaak wordt voor onbepaalde tijd aange houden. LEIDEN/RECIO Wandelaars moeten zonder ge vaar voor eigen leven over de openbare weg kunnen lopen. De vaarwegen moeten vrijblij- ven voor kanoërs en de lijnbus sen moeten onbelemmerd doorgang hebben. Een brief met deze boodschap heeft Groen Links gestuurd aan het Zuidhollandse provinciebe stuur. Groen Links wil dat het provinciaal bestuur zich inzet voor het open houden van de openbare (vaar)weg en laat het verzoek vergezeld gaan van een aantal praktijkvoorbeelden van hoe het mis kan gaan. Bekend is vooral het pro bleem met de doorgang op het Veenpolderkadepad langs de noordoever van de Wijde Aa, gemeente Alkemade. Wande laars stranden daar in een wei land, hoewel de route door de provincie officieel is aangewe zen als wandelpad. Het pad loopt eigenlijk dood op een aaneenschakeling van hekjes en bordjes met "Verboden toe gang'. Ook haalt Groen Links het voorbeeld aan van de Otwegwe- tering tussen de Berkenweg en Badhuisweg in de gemeente Boskoop. Dat staat nog wel als een openbaar pad geregistreerd, maar de doortocht wordt door de watersportvereniging belet. Tussen Boskoop en Alphen aan den Rijn is volgens de fractie de Toegangswetering niet meer echt openbaar en her en der in de provincie wordt kanoën on mogelijk gemaakt door 'water versperringen'. Dwarsligger De provincie ziet zichzelf niet als eerst verantwoordelijke voor het openhouden van de weger De beheerder van de we (meestal gemeenten, watei schappen en polders) is veranl woordelijk voor het openhou den. „Als particulieren het g( bruik van de weg belemmere zijn de wegbeheerders de eerj J aangewezenen om met q dwarsliggers te gaan onderhar t delen. Lukt dat niet, dan kuij nen wij bemiddelen", aldus fl Henneman van de afdeling vel keer en vervoer. Naar Hennemans idee kont het probleem vooral voor q oude wegen die niet erg interj sief worden gebruikt. Eigendoi van een stuk weg en openbaai heid gaan bovendien niet altij hand in hand. Een weg kan pal ticulier eigendom zijn terwijl t< gelijkertijd de verplichting era rust dat de weg voor iederee toegankelijk is. LEZERS SCHRUVEN Ochtendblad? Sinds vele jaren lees ik naast NRC Handelsblad een regionaal blad. Toen ik in 1983 in Oegst geest kwam wonen werd dit het leidsch/Alphens Dagblad. Dit bleek een avondkrant te zijn, hoewel de krant het afgelopen jaar ineens een aantal malen in de loop van zaterdagmorgen werd bezorgd. Hiertegen zuilen overigens weinigen bezwaar maken. Met de actuele berichtgeving is het minder goed gesteld. Re gelmatig lees ik in deze krant wat de vorige dag al in de NRC heeft gestaan. Al te bont - en de aanleiding voor deze brief - maakte deze krant het toen afgelopen dins dag 11 februari 's morgens om 9.45 uur een groot vliegtuigon geluk in Hengelo plaatsvond, waarover 's avonds niets werd bericht, terwijl de NRC hieraan de hoofkop en diverse artikelen en foto's weidde. Woensdag plaatste men doodleuk foto's en berichten over het ongeluk, zonder een redactioneel excuus dat men de vorige dag zo nala tig was gebleven. Blijft het Leidsch Dagblad overal achteraan sukkelen en blijft het wat het nu is: een och tendblad dat 's avonds wordt bezorgd? Of gaat er nu écht iets veranderen? F.J. Lisman Terwee weg 3 Oegstgeest De Willem de Zwijgerlaan heeft er een blikvanger bij. Op het terrein van de Groenoordhallen. op de hoek van de Haarlem merweg. is een groot elektro nisch informatiebord geplaatst. Hierop worden behalve recla me-boodschappen ook nieuws berichten geprojecteerd. Zo wordt het passerende verkeer deze dagen op de hoogte ge houden van de verwikkelingen tjdens de Olympische Winter spelen in Albertville. In de na bije toekomst komen er ook Leidse berichten op het scherm. Het systeem is opgezet door de firma Text-box uit Driehuis (Velzen). Op het hoodfdkantoor worden .met een speciale scanner krantekoppen 'gele zen'. Via een modum wordt het bericht doorgebeld naar het bord aan de Willem de Zwijger laan, waarop de tekst dan even later verschijnt. Zo is de bericht geving zeer actueel: de voetbal uitslagen bij voorbeeld zijn zon dagmiddag al om kwart voor vijf te lezen. Het systeem draait al een tijdje in de omgeving van Haarlem. Directeur T. Kuypers van Text-Box verwacht dat het in Leiden ook aanslaat. „De Groenoordhallen hebben bere kend dat dagelijks 20.000 wa gens passeren, dus het is uiterst aantVekkelijk Voor adverteer ders". Het systeem wordt be kostigd uit reclame-opbreng sten. In het programma, dat in totaal een minuut of zeven duurt, zitten tien commercials. Adverteerders betalen ongeveer 800 gulden per maand voor een boodschap die ongeveer tien keer per uur langskomt. Verkeer De vraag rijst of het bord met berichten geen gevaar oplevert voor het verkeer. Automobilis ten kunnen worden afgeleid als ze de teksten lezen. Volgens Kuypers valt dit wel mee. „Er staat immers ook veel andere reclame langs de weg". Volgens een woordvoerder van de direc tie ruimtelijke ordening van de gemeente, ligt dat wel wat an ders. „De andere reclamebood schappen zijn statisch. Met een verspringende tekst ligt dat na tuurlijk iets moeilijker' De Groenoordhallen hadden eigenlijk een vergunning moe ten aanvragen, omdat de zuil vanaf de openbare weg is te zien. Dat is niet gebeurd. Voor lopig neemt de directie ruimte lijke ordening geen maatrege len. „De Groenoordhallen zijn ook een afdeling van de ge meente, dus laten we het er maar even bij zitten", aldus de ambtenaar. Behalve het grote bord langs de Willem de Zwijgerlaan wordt een aantal kleintjes opgehangen op andere plaatsen in de stad. Die komen bij voorbeeld in het restaurant van de Groenoord hallen in café Annie's Verjaar dag en bij het tenniscentrum Dekker in Warmond. Redame maken v dat 1 januari van start is gegaa en eind februari zal zijn afgt rond. Vooruitlopend op de result* ten daarvan meent de SGIS dl er op isolatie veel meer bi spaard kan worden dan eerdt bleek uit een onderzoek va professor drs. R. In 't Veld. H concludeerde oktober vorig jai dat de isolatiekosten per w<) ning konden worden teruggl bracht van 80.000 tot 60.00 gulden. Het onderzoek is dej tijds in opdracht van ministi Maij-Weggen verricht, nadl nieuwe becijferingen haddë uitgewezen dat de isolatiekoj ten rond Schiphol zouden opl<| pen van 150 miljoen gulden tij 570 miljoen gulden. De SGIS lij toen in een eerste reactie al wi- ten zich niet gebonden te acl| ten aan hogere bedragen dan <j afgesproken 150 miljoen gi| den. Volgens die afspraak wol den de isolatiekosten betaal door de luchtvaartmaatschad pijen. De SGIS heeft de Tweede KI mer per brief op de hoogte gl steld van de uitkomsten van hl onderzoek door het adviesbJ reau Peutz. De Tweede Kami vergadert vandaag over de uil gangspunten van een milieu el Fect rapportage, die opgestel moet worden vanwege de uil breidingsplannen van de luchl haven. Daar komt ook de isoU tieproblematiek ter sprake. HAAGS REDACTEUR Het isoleren van huizen rond Schiphol tegen vliegtuiglawaai kan veel goedkoper dan tot nog toe is aangenomen. Blijkens een in opdracht van de Stichting Geluidisolatie Schiphol (SGIS) uitgevoerd onderzoek kunnen de kosten worden terugge bracht tot 40.000 gulden per woning. Dat is de helft van het bedrag, waar het ministerie van verkeer en waterstaat tot voor kort nog van uitging. Kostenbesparing is volgens het onderzoek van het adviesbu reau Peutz Associés mogelijk door nauwkeuriger te bereke nen welke huizen in de verschil lende geluidszones staan. Bij woningen met minder geluid- overlast kan worden volstaan met simpeler isolatiemaatrege len. Voorts zijn besparingen te verwezenlijken op uitvoerings- en advieskosten. Ook door het aanpassen van het beleid kun nen de kosten worden gedrukt. De resultaten van het onder zoek hebben geleid tot nader overleg tussen de Rijkslucht vaartdienst, de opdrachtgever voor de isolatiewerkzaamhe den, en de SGIS. Beide partijen hebben het wenselijk geoor deeld nog meer gegevens over de geraarqde isolatiekosten op tafel te krijgen. Daartoe hebben zij het bureau Berenschot ver zocht een onderzoek te doen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18