Leiden 'De afvoerpijp kan niet nog hoger de lucht in' Boze makelaar begint bouw theater Veehouder laat koeien in eigen drek staan Carnaval bij Hutspotten Vliegbewegingen boven Leiden registreren binsdag 18 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER W1M WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE952 Vormgeving: SIMON DE GRAAF 17 (vervolg van pagina 1) ordwuk paul de vlieger Het conflict tussen Northside hvestments (Harry Mens) en -ie gemeente Noordwijk dreigt jompleet te escaleren. Nadat rorige week de gemeente had gesloten een rechtszaak tegen Ie Lissese makelaar aan te jpannen, neemt Mens nu wraak. Gisteren is in zijn op- jracht een begin gemaakt met |e 'sloop' van het Gat van Pala- (e. Nog deze week wordt de jundering gelegd voor de bouw an het zogeheten 'Circusthea- er' aan de Parallelboulevard, [ondigt Mens aan. j „We laten er geen gras meer jver groeien. De bouwvergun ning is onherroepelijk en we la- en ons nu niet meer tegenhou den. Het wordt een mooie disco loor. Er kunnen straks 1500 pensen in worden ontvangen (n het is de bedoeling dat er al- ferlei topartiesten in gaan optre den." Dat deze stap en het over hoop halen van het Gat van Palace een soort wraakactie in de richting van Noordwijk is, ontkent Mens. „Het is een logi sche stap nu blijkt dat we met de gemeente zijn uitgepraat. We hadden de zaak graag in der minne geschikt en hebben B en W vlak voor de raadsvergade ring de hand gereikt. Ze wilden echter nog geen vinger aanne men. Daarmee beginnen ze het bloed onder mijn nagels van daan te halen en word ik zo langzamerhand link. Dan moet het maar op mijn manier." Het overhoop halen van het Gat van Palace vindt de Lisse- naar eveneens een logische stap. „Het is toch een bouw plaats. Nou, daar staan normaal gesproken hekken omheen. En die tegels moesten er toch ooit eens een keertje uit. Een rot zooitje? Voorlopig even wel, ja. Maar uiteindelijk wordt het In het pand van een voormalige wijnhandel aan de Nieuwe Rijn, op het stuk tussen Gangetje en Watersteeg, worden negen apparte menten gebouwd. Eigenaar Radiobeurs BV van het complex gaf de Leidse architect Groenewegen de opdracht om een ontwerp te ma- ken. Het resultaat was zes tweekamer- en drie driekamerapparte menten die zullen worden verhuurd. De entree van de nieuwe woningen komt aan de achterzijde aan de Hogewoerd. De slechte staat waarin het pand verkeert, maakt het noodzakelijk om binnen alles te slopen en nieuw op te bouwen. Al leen de gevel blijft staan omdat deze door de gemeente als beeldbe palend is aangemerkt. In mei wordt begonnen met de werkzaamhe den die ongeveer een jaar in beslag zullen nemen en naar schatting 1,2 miljoen kosten. •afbeelding, architectenbureau groenewegen prachtig daar." Mens beschikt over een ver gunning voor de bouw van het Circustheater op het braaklig gende terrein achter discotheek Boule 7. Die werd hem begin ja ren tachtig door de toenmalige gemeenteraad verleend. Van de vergunning voor de bouw van een circusvormige, achtkantige discotheek die ook als theater zaal dienst kan doen, werd tot dusver echter geen gebruik ge maakt. Inmiddels heeft de ge meente spijt dat zij de vergun ning heeft afgegeven en zijn al diverse pogingen ondernomen om Mens er toe te bewegen de vergunning in te leveren. Begin dit jaar leek dat te luk ken. Intrekking van het bouw plan maakte deel uit van een overeenkomst die de gemeente met Mens dacht te hebben ge sloten. Mens zou zijn Sea Palace Residence op het Gat van Pala ce mogen bouwen, maar moest als tegenprestatie Maison Meier Voor de Leidse carnavalsvereni ging de Hutspotten breekt het hoogtepunt van het jaar aan. Aanstaande zaterdag wordt een 55-plus middag in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare gehouden. Het feest begint om 13.30 uur. Tegelijkertijd zijn de Hutspotten aanwezig op- de Haarlemmerstraat met een dubbeldekker. Zaterdagavond is het bal-masqué in het zalen centrum aan de Lange Mare. De muziek van de Bolero's begint om 21.00 uur. De traditionele sleutelover handiging van burgemeester Goekoop aan Prins Willem II heeft vrijdagavond plaats in ver zorgingstehuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. De gehandicapten vieren hun jaar lijkse carnaval maandagoch tend 2 maart vanaf 9.30 uur, op nieuw in het Antonius Clubhuis. Daar wordt 's avonds het Door douwersbal gehouden. (De Grent 14) voor 1 miljoen gulden aan de gemeente verko pen en bovendien het Circus theaterplan intrekken. Over het al dan niet bestaan van deze 'deal' is Noordwijk nu in conflict met Mens. De gemeente Noordwijk laat bij monde van wethouder V. Salman weten geen enkel res pect voor Mens' stappen te. kunnen opbrengen. „Het is voor mij een bevestiging dat hij de rechtszaak die hem te wachten staat niet met vertrouwen tege moet ziet. Anders zou hij die wel met zijn armen over elkaar afwachten. Met deze chantage - praktijken probeert hij kennelijk de gemeente te bewegen hem toch zijn zin te geven. Daar moeten we niet voor zwichten." Over stappen tegen Mens om te voorkomen dat hij het Cir custheater bouwt, beraadt de gemeente zich nog. Vandaag is daarover overleg binnen het college van B en W. Natuurgids Het instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) houdt een cursus die opleidt tot natuurgids. De cursus be staat uit dertig dinsdagavon den van 19.30 tot 22.00 uur eens per dertig excursies op zaterdag ochtenden. Aan het einde van de rit ligt volgend jaar het diploma IVN-natuurgids te wachten. Prijs voor deel name is 200 gulden. Voor in formatie: 071 -132601 De schoorsteen van Jonk kan niet steeds maar worden verhoogd. De pijp is nu al geen aanwinst voor het aanzicht van de Haven, •foto ianhoi vast Autospuiterij moet van Haven verdwijnen leiden erik basselier Garagebedrijf Jonk aan de Haven maakt deel uit van een woonwijkje en moet daarom verdwijnen. Vlak achter de garage staat een aantal huizen met tuintjes en boven een deel van de garage is een woonhuis. Ging het om een ge wone werkplaats dan gaf de situatie geen problemen, maar aan de garage is een autospuiterij verbonden en die kan niet worden getolereerd, vindt de gemeente Leiden. nen en milieuvoorschriften au; tospuiterijen uit woonwijken te weren. Spuiterijen die niet aan de norm voldeden, werden 'ver bannen' naar industrieterreinen buiten de stad. Jonk is een van de laatste 'slachtoffers' van dit beleid. Aanvankelijk leek het garage bedrijf aan de Haven de dans te ontspringen. Volgens Vellekoop heeft het bedrijf tot 1989 voor de spuiterij nooit een vergun ning aangevraagd, zodat de ge meente niet van het bestaan er van afwist. Toen Jonk uiteinde- „Volgens onze norm mogen er binnen een straal van 20 meter rond een autospuiterij geen wo ningen staan", zegt milieu ambtenaar J.W.M Vellekoop van de gemeente. „Binnen die af stand kan de uitstoot van kool waterstoffen gevaar opleveren voor de gezondheid van omwo nenden". Het is geen nieuw beleid. Sinds het begin van de jaren tachtig is de gemeente druk be zig om via bestemmingsplan- lijk een hinderwetvergunning aanvroeg, werd deze prompt geweigerd. Tegen deze beslis sing is het garagebedrijf inmid dels in beroep gegaan bij de Raad van State. Gassen Maar volgens de advocaat van Jonk, mr. Hartingsveld, beschikt het bedrijf wel degelijk over een vergunning, zij het dat deze uit 1954 dateert. Het bedrijf moet de activiteiten gewoon kunnen voortzetten, vindt hij. „De ge meente heeft de regels de laatste tien jaar steeds verder aangescherpt. De afvoerpijp voor kwalijke gassen moest bij wijze van spreken elk jaar hoger de lucht in. Jonk heeft steeds meegewerkt. Dat heeft een hoop geld gekost." Om aan de laatste normen te voldoen en een hinderwetvergunning te krijgen, zou de pijp tot twintig meter moeten worden ver hoogd. En dat is technisch on haalbaar. Hartingsveld reali seert zich dat Jonk daarom be ter zou kunnen verhuizen. Het bedrijf is daartoe ook bereid, mits de gemeente een schade vergoeding betaalt. „Dat is in Leiden bij dit soort bedrijven niet ongebruikeli]k' »tri II.u tingsveld. De uitspraak van de Raad van State wordt over twee weken verwacht. Voor de garage hangt er veel van af. krijgt lonk gelijk, dan is het initiatief aan de ge meente om te onderhandelen over een passende vergoeding. Wanneer Jonk in het ongelijk wordt gesteld, betekent dat waarschijnlijk het einde van het bedrijf. leiden «emiel fangmann Een 49-jarige veehouder uit Noordwijk is gisteren door de Leidse kantonrechter veroordeeld tot 1500 gulden boete en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Bewezen werd geacht dat hij zijn koeienstal niet uit mestte en de koeien 'gigantisch in hun eigen drek laat staan'. De koeien zaten bovendien aan een ketting, zo dat zij geen droge plek konden zoeken. Een groot aantal 'troosteloze' foto's uit december 1990 diende als bewijs. Ook een verklaring van een die renarts wees er op dat hier een ernstige vorm van die renmishandeling werd gepleegd. Officier van justitie J. van Ek kondigde aan vandaag politie naar de man te sturen. Als de situatie niet is verbeterd, worden de koei en op kosten van de veehouder in beslag genomen. Volgens Van Ek is er een gegronde reden om aan te ne men dat de veehouder zijn leven niet heeft gebeterd. In december jongstleden kreeg hij opnieuw een proces verbaal omdat de koeien in hun eigen stront stonden. De veehouder hield vol dat hij zijn stal dagelijks uit mestte. Maar hij ontkende niet dat de stal er nog uitzag zoals op sommige foto's was te zien. Volgens hem had den zijn koeien dagelijks een zeer grote mestproduktie „Mest kèn van een koe komme en die komt van ach teren", aldus de weinig spraakzame veehouder. ..Dat is meestal zo bij koeien", reageerde een woedende offi cier Van Ek, die voor de man geen goed woord overhad Hij noemde de veehouder een leugenaar. Ook rechter Kamp hechtte aan de woorden van de man geen gelool Wel verlaagde hij de eis van de officier enigszins bij zijn oordeel. Van Ek had 2500 gulden en vier weken voor waardelijk gevraagd. NAGERECHT EMIEL FANGMANN AGENDA LEZERS SCHRIJVEN Was het wel een pistool en niet een vingergebaar?' Niet elk ongelooflijk verhaal dat de kan tonrechter hoort jvordt als onzin bestempeld. Ze- fer niet als de verteller een de gelijk beroep heeft en serieus Üverk'omt, iets wat overigens raak samen gaat. Gisteren ver- icheen een dertiger die twee aar terug op de snelweg van Amsterdam naar Den Haag na- pij een brugrestaurant ter hoog- le van Nieuw Vennep veel te tiard had gereden. De automobilist gaf het bedaard loe, maar had er een goede re llen toe. Hij zat op de rechterrij- itrook, toen links naast hem ïen onbekende wagen kwam jijden. „De wagen reed me niet voorbij en ik werd er nerveus ran", aldus de man. Niet zon- tler reden overigens. „Plotseling ging het raampje aan de passa gierskant open en werd er een pistool op me gericht." jisteren liet de man elke emo tie of zucht naar sensatiezucht Neg, toen echter was hij zich te barsten geschrokken. „Ik herin nerde me dat ik even daarvoor floor een wagen van de rijkspo litie was ingehaald. Wat kon ik beter doen dan gas geven om die politiewagen te achterhalen fcn te waarschuwen?", ging hij herder. Hij zag ook nog kans om het nummerbord van de be- preiger te noteren. Het gaspe daal werd ingedrukt, hij zoefde iran de belager weg, en warem pel, even verder zag hij de de politiewagen langs de kant van fle weg staan. Maar pech dat pndertussen zijn snelheid werd gecontroleerd. De automobilist confronteerde de politie met het verhaal. „Ik _flacht aan het gevaar voor ande- fe automobilisten. Zelfben ik reddingwerker in mijn vrije tijd, Ik haal bij rampen vaak mensen fan de weg of uit zee." De rijkspolitie liet direct waar schuwingen uitgaan: er werd contact opgenomen met de Al gemene Verkeersdienst (AVD) in Driebergen. Al gauw bleek dat de pistoolhouder een wagen met een vals nummerbord had. De man was vervolgens in cor respondentie geraaty met de AVD over zijn overtreding. „Ik nam aan dat die berichten ook wel bij justitie zouden terecht komen. Ik ben dus teleurge steld, dat ik hier sta. Maar als u zegt dat ik moet betalen, betaal ik, want ik reed te hard." Een mooi verhaal. Te mooi? Of ficier van justitie Van Ek zag er wel wat in. „Maar was het een pistool en niet een of ander ge baar met de vingers, zoals je dat tegenwoordig vaak ziet?" Nee, een pistool was hem niet onbe kend, want als reddingwerker had de mail veel contact met de politie. Hij wist dus heus wel wat een pistool was. „Ja, ziet u", sprak Van Ek, „er komen hier veel fantasten voor het hekje. Maar die indruk wekt u niet. Wat doet u voor uw beroep?" De man bleek 'sociaal-juridisch inspecteur bij een overkoepe lend orgaan van bedrijfsvereni gingen' te zijn. Met als hobby dus reddingwerker. „Alsjeblieft", zei Van Ek, die op- recht ontzag leek te hebben voor cleze 'wapenbroeder', die rechtschapenheid ook hoog in het vaandel had staan. Hij ging dus om. „Voor dit verhaal krijgt u in ieder geval de gevatheids- prijs. U heeft het heel aanneme lijk verteld. Schuldig zonder straf'. De man vulde aan dat hij nog onlangs contact met de AVD had gehad: er liep nog een onderzoek naar de mysterieuze wagen. Rechter Kamp was al overtuigd. Geen straf voor een menslievende snelheidsovertre der. Rammen Een volgende overtreder kon het niet op eigen kracht. De 46- jarige Zoeterwoudenaar ge tooid met een baard, gekleed in jeans, geschoeid met sandalen had in augustus 1990 op de 'een kilometer lange' Leidse ChurchilUaan de rustige linker rijstrook genomen. Op een be paald moment zag hij pijlen op het wegdek naar links, terwijl hij gewoon rechtdoor wilde. Terug dus naar de drukke rechterrij - strook. Maar 'ze' lieten hem met zijn bestelbus - hij was in koper - er niet tussen. Toen hem eindelijk na een paar hon derd meter de gelegenheid tot invoegen werd gegeven, was het te laat. Hij overschreed daarbij zonder het te zien een doorge trokken streep en kreeg s tan te pedeeeo boete van 110 gulden. Verontwaardigd dat-ie-was. „Terwijl ik honderden meters lang mijn rechterrichtingaan- wijzer had aangehad." Officier van Ek stond van zijn gedrag en dat van de andere weggebrui kers niet te kijken. „U heeft niet genoeg geanticipeerd. Het ver keer is tegenwoordig immers een jungle, waarin het om de struggle for life gaai." Hij eiste nog eens het transactiebedrag van 110 gulden. Geloof het of niet, maar de man had een advocaat meegeno men. Vast voor een vrienden prijsje, want de raadsman bleef gewoon zitten toen hij de Zoe terwoudenaar verdedigde. Veel omhaal van moolë woorden die begonnen met de zin 'het gaat hier niet om iets schokkends, maar om een principekwestie'. Volgens de advocaat - hij was er wèl op gekleed - had de man naar alle inzichten redelijk ge handeld. „Kon hij er wat aan doen, dat hij niet eerder naar rechts terug kon. Hij blokkeerde toch niet?", moest het sterkste argument zijn. Nou, dat klonk ons nieuw in de oren. Officier Van Ek stond er van te kijken. „Ik dacht toch niet dat ik hier een kapitale straf vanwege een zwaar delict geëist heb?" De sandalendrager had geen laatste woord. „Ik ben het met de advocaat eens." Maar de rechter zag niets in die verdedi ging. „U hebt die streep niet ge zien. U had gewoon links moe ten blijven, al was u dan ergens uitgekomen waar u niet wilde. 110 gulden." „Dusu beweert dat ik hem er gewoon eerder tussen had moeten rammen?", sprak de slechte verliezer kwaad. Kamp bleef koel: „Ik be weer helemaal niets meer, want ik ga met de volgende zaak ver der." En we hoorden de sanda len richting uitgang tikken. Handig, bij die lange winterte- DINSDAG 18 FEBRUARI Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2. aan vang 20.00 uur. Forum over ongewenste intimiteiten en de recente overheidscampagne daaromtrent, S.S R Hogewoerd 108. aanvang 20 00 u Noordwijk Vergadering van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, mmvdhrC. Verwey, Buurthuis. Hoofdstraat 11. aanvang 20 00 uur. Avond m het kader van de Oecumeni sche Katechese met dr. H. Janssen, onderwerp 'Is het Nieuwe Testament anti-Joods?', in de Dagkapel van de Christus Dienaarkerk, aanvang 20.00 WOENSDAG 19 FEBRUARI Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in h( Stadsbouwhuis, Langegracht 72, 10.30 tot 12.00 uur Persoonlijke Torat-lezmgen van ca Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal De Brug, Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur I nformatiepunt Gemeenschappei i |k Wonen. Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Zitting van de CNV-vertrouwensman C A. Elshout in Dorpshuis De Kuip. Zeestraat, van 11 00 tot 12 00 uur Oegstgeest DONDERDAG 20 FEBRUARI Speciale avond over de Torat, Restau rant Eigenzorg. Stationsweg 19. aan vang 20.00 uur Halve Finale Leids Cabaret Festival. Leidse Schouwburg, aanvang 20.15 Als initiatiefnemer en mede-or ganisator van de D66 informa tiebijeenkomst over geluids overlast Schiphol, voel ik mij aangesproken door de kritiek die de bezoekers na afloop uit ten. Zij waren teleurgesteld over de weinige technische mogelijk heden die er bestaan om de ge luidsoverlast op korte termijn te verhinderen, maar vooral door het slappe verhaal van het D66 provinciale statenlid, mijn par tijgenoot, Harry van Woerden. Ik deel hun kritiek. Als D66-afdeling Leiden heb ben wij 1100 uitnodigingsbrie ven bezorgd in de Mercnwijk. Het resultaat was dat wij meer dan 130 bezoekers op de bijeen komst mochten verwelkomen. Vertegenwoordigers van de Luchtverkeersbeveiliging en Rijksluchtvaartdienst hielden een helder betoog. Het D66-sta tenlid Harry van Woerden hield een oppervlakkig verhaal. Con crete toezeggingen zijn door hem niet gedaan. Als voorzitter van de afdeling Leiden heb ik hem daarop aangesproken. De D66-fractie in Leiden heeft in het verleden vele acties ontplooid. Verschillende malen zijn er vragen aan het college gesteld. Ook in de toekomst zal de afdeling D66 Leiden, in com binatie met haar raadsfractie de lokale, provinciale en eventueel landelijke politiek bewust ma ken van het geluidsprobleem in onze Leidse regio. Tevens zullen wij ons er sterk voor maken dat Leiden wordt erkend als laston- dervindende gemeente. Kortom, binnen en buiten partij gaan wij lobbyen. Op kor te termijn denk ik dat het regi streren van zeer laag overko mende vliegtuigen in combina tie met daadwerkelijke sancties, die overigens nog moeten wor den voorgesteld, (politiek) prio riteit heen. Nico Tates Voorzitter D66 afdeling Leiden Zwarte scholen Naar aanleiding van uw artikel over etnische minderheden op scholen in Leiden-Noord en de Kooi wil ik graag reageren na mens de medezeggenschap* raad van de pc. Margriet school in Zuid-west in Leiden. Het bc treft hier een voorstel om een beginners school te starten voor minderheden van 3 tot 7 jaar Bij dit artikel werd een foto ge plaatst van de p.c. Margriet school. Deze foto hoorde bij een ander stuk uit november 1990. Dal stuk handelde over cadeau ge kregen computers en was overi gens zeer positief. Ironisch ge noeg waren op deze foto twee buitenlandse kinderen te zien die met de computers bezig wa ren. Dit onderstreept het feil dal de p.c. Margrietschool heel goed omgaat met de integratie van kinderen in het basisonder wijs. Op de foto is de directeur van De Margrietschool heel goed zichtbaar, waardoor je dus de indruk krijgt dat deze school ook moeilijkheden zou hebben met deze kinderen. Dat is zeker niet het geval, mede doordal deze kinderen ondersteund door een buitenlandse leraar (eigen taal en cultuur) en het ei gen team goed kunnen meeko men. Overbodig te melden dat hier dus een foto geplaatst had moeten worden van de pro bleemkindcren in Noord en de Kooi. en niet van een willekeun ge school in Leiden. C. Kulk Nic. Beetstraat 46a Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17