Leiden Forse stijging van aantal autokraken Babylijkje blijft raadsel Schulte Nordholt over Pilgrimfathers Capaciteit voor verbranden van afval moet verdubbelen Winkelwagentje verdwaald tussen schillen VUILVERWERKING Fiom wil moeder dode baby helpen NIEUWSLIJN Dode man in Oude Rijn De brandweer heeft gisterochtend een 65-jarige man dood uit het water gehaald. Het slachtoffer, dat geen vaste woon- of ver blijfplaats had, werd ontdekt dooreen 24-jarige Leidse vrouw. Ze haalde haar vriend, en vervolgens twee parkeerwachten erbij, die in allerijl de brandweer en de politie waarschuwden. Bij een eerste onderzoek in het AZL zijn geen sporen van geweld ont dekt. Sectie moet uitwijzen wat de precieze doodsoorzaak is. De politie gaat er vooralsnog vanuit dat de man niet door een mis drijf om het leven is gekomen. Volgens bekenden was het slacht offer slechtziend. Maaier verwondt plantsoenwerker Een 41-jarige Warmonder, in dienst bij de directie groen van de gemeente, is gistermiddag gewond geraakt aan de Gooimeer laan. De man was bezig de middenberm daar te maaien toen de ketting van zijn motormaaier knapte. Die sloeg dwars door de veiligheidskap, de beschermende kleding en de veiligheids schoen van de man. Hij is met een diepe wond aan zijn voet overgebracht naar het AZL. De Arbeidsinspectie stelt een onder zoek in. Kettingbotsing bestelbusjes Op de rijksweg Rotterdam-Amsterdam zijn gistermiddag vier bestelbusjes op elkaar gebotst. De 'kettingbotsing' ontstond na dat de wagens moesten afremmen voor een file. Eén van de be stuurders, een 48-jarige Haarlemmer, reageerde te laat en botste op het voor hem rijdende busje. Dat werd daardoor gelanceerd en ramde de andere twee wagens. Volgens de politie zijn alle vier de busjes fors beschadigd. Forum-avond over beleggen ken en pensioenfondsen. Er ko- leiden r, men onderwerpen aan de orde De Stichting Leidse Beurscom- als de nieuwe interne markt van petitie houdt een forum-avond de EG, de ontwikkelingen in over de toekomst van het beleg- Oost-Europa, de vergrijzing en gen. milieufondsen. Het forum in de Er zijn medewerkers uitgeno- Stadsgehoorzaal wordt gehou- digd van onder meer de Am- den op woensdag 26 februari sterdamse effectenbeurs, ban- tussen 10.00 en 17.00 uur. het al dood was toen het daar werd neergelegd. De politie heeft nog steeds geen Wellicht brengt een nieuw, aanwijzingen over het lijkje van uitgebreid onderzoek van het een pasgeboren jongetje dat Gerechterlijk Laboratorium zondagmiddag in een plastic daar meer duidelijkheid over. zak in het park Cronesteyn is De uitslag van dat onderzoek gevonden. De sectie heeft geen wordt echter pas over een week duidelijkheid gegeven over de verwacht. Hoewel ze inmiddels doodsoorzaak. Evenmin is dui- een recherchebijstandsteam op delijk geworden hoe oud het de zaak heeft gezet, heeft de po- kind precies was, hoe lang het litie nog geen enkel idee over de in het park heeft gelegen en of herkomst van het kind. Dinsdag 18 februari 1992 Het aantal inbraken in auto's heeft de laatste jaren in Lei den onrustbarende vormen aangenomen. Alleen al in de periode van 1 december 1991 tot half februari van dit jaar waren het er maar liefst 234. Een gemiddelde van drie per dag. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Om die ontwikkeling een halt toe te roepen, wil de Leidse po litie speciale teams instellen. „Dat moeten we projectmatig opzetten, zoiets als het vuur werkteam rond oud en nieuw", aldus politievoorlichter D. Graveland. Inbraken in auto's halen al niet eens meer de krant, zo ge woon zijn ze geworden. De toe name zet zich de laatste jaren echter gestaag voort. In 1988 waren er 980 gevallen, in 1989 al 1091 en in 1990 1129. Het aan tal inbraken van vorig jaar moet nog worden vastgesteld maar een nieuwe joename ligt in de lijn der verwachting. Helemaal machteloos staat de politie niet. In 1988 werden 95 verdachten aangehouden die een groot aantal inbraken op hun geweten hadden. Een jaar later werden zelfs 123 personen voor hetzelfde vergrijp in de kraag gegrepen. Vaak blijkt het te gaan om jonge en verslaafde personen die de ontvreemde ra dio- en radio-cassetterecorders verkopen om hun verslaving te kunnen bekostigen. Een voorkeur voor een be paalde buurt of wijk is er niet. „Het is over de hele stad ver spreid, waarschijnlijk om de Kakkkans zo klein mogelijk te ouden", vermoedt Graveland. Onuitroeibaar „Het gebeurt weieens dat ie mand een paar dagen nadat hij een autoradio heen gekocht al weer bij ons is omdat zijn radio weer is gestolen", aldus een woordvoerder van auto-hifi Sjaardema. De auto-, maar ook oe hifi Indutte probegn haar steentje bij te dragen in de strijd tegen de autokraken. De alarm installaties worden steeds beter. Al enige tijd is een radio-casset terecorder op de markt met af neembaar bedieningspaneel. Toch houdt dat de dieven niet tegen. „Negen van de tien scha degevallen die we binnen krij gen zijn het gevolg van inbra ken. Vooral na het weekeinde aldus een woordvoerder van de Leidse Autoglascentrale. „Hoewel het niet als zo n ern stige vnit) ris bi|\oorbeeld in braak in een woning wordt ge zien, is het toch een doom in het oog. Meer nog dan voor heen moeten we agenten vrij maken om specifiek met au tokraken bezig te zijn. Het blijft een moeilijk uitroeibaar pro bleem aid us Graveland Politie wil speciale teams inzetten Je ziet die wandelaarster denken: zou ze vanaf die fiets omhoog zijn geklommen? Gezien de temperatuur is het maar goed dat deze dame alleen maar op een poster prijkt op de hoek van Dr. Lelylaan met de Haagse Schouwweg. De posters op verschillende plaatsen in de stad zijn onderdeel van een reclamecampagne van de reisor ganisatie Vrij Uit. Deze vrij uitbundige reclame-uiting is de zoveelste bloot-poster die we sinds midden vo rig jaar mogen begroeten. Na de Fa-borsten, het kruis van Madonna en de badpakjes van Hennes en Mau- ritz gaat deze afbeelding weer net iets verder. Tegen de jaarwisseling weigerde het college van B en W een waarschuwingsposter tegen vuurwerk met de beeltenis van zangeres Tatjana. De afbeelding zou vrouwonvriendelijk zijn. toto hifi co kuv&S Schulte Nordholt was hoogleraar geschiedenis LEIPEN en cultuur van Noord-Amerika aan de Leidse uni- De historicus prof. J. Schulte Nordholt houdt zon dag 23 februari een lezing over The Pilgrim fathers. Hij spreekt in de Pieterskerk in het kader van een serie lezingen op zondagmiddag. De protestantse Pilgrimfathers vertrokken in de zeventiende eeuw naar Amerika. President Geor ge Bush van de Verenigde Staten blijkt een af stammeling te zijn van deze groep vluchtelingen, die in Leiden rond de Pieterskerk woonde. versiteit, tot hij in 1983 met emeritaat ging. Hij schreef verschillende boeken over Amerikaanse ontwikkelingen. De lezing begint om 14.00 uur. De voordracht die eind maart wordt gehouden heeft als motto 'De Pieterskerk in het sociaal-cul turele leven van Leiden in de middeleeuwen'. De laatste zondag van april is er in de Pieterskerk een lezing over het drieluik 'Het laatste oordeel' van Lucas van Leyden. UTRECHT» De capaciteit van afvalverbran ders moet toenemen met 2,5 miljoen ton tot 5.3 miljoen ton in het jaar 2000. Uitbreiding van de verwerkingscapaciteit van groente-, fruit- en tuinafval (gft) is een absolute noodzaak. Dit stelt het Afval Overleg Orgaan (AOO) in gisteren openbaar ge maakte plannen voor de jaren 1992-2002. Het AOO stelt het bevorderen van het voorkomen van afval en het hergebruik daarvan voorop, maar volgens voorzitter H.G. Ouwerkerk is het irreëel te den ken zonder uitbreiding van de verbrandingscapaciteit uit het afvalprobleem te komen. Ouwerkerk hoopt dat ge meenten en provincies als er beslissingen moeten worden genomen over vestigingsplaat sen, niet zullen afhaken onder het motto 'niet in mijn achter tuin'. Zonodig zal de minister van VROM moeten ingrijpen met een aanwijzing, meent Ou werkerk. Het AOO schat dat uitvoering van het plan in veel gebieden leidt tot een stijging van de kos ten voor de burger met 35 tot 40 procent. Voor de Leidse regio geldt dat in veel mindere male. Door het sluiten van de Leidse «uflvabnnding in kragen burgers uit deze regio de stij ging al vorig jaar in rekening ge bracht. Op dit moment is de ge meente Oegstgeest in Neder land koploper met reinigings rechten van boven de 500 gul den. Gescheiden inzamelen van afval leidt volgens Ouwerkerk zeker niet tot lagere kosten. \(por gescheiden inzamelen moeten investeringen worden gedaan, die aan de burger wor den doorberekend. Leiden Zuid-West stond vorige zomer op z'n achterste benen vanwege het plan om aan de Voorschoterweg een afvalscheidings- en composteringsfabriek te bouwen. De omwonenden vrezen herrie, stank en toenemend verkeer in hun wijk. In de fabriek - die naast de rioolwaterzuivering in Leiden of achter begraafplaats Rhijnhof in Oegstgeest moet komen - wordt een flink deel van het huisvuil verwerkt tot compost en biogas. Het gaat om een nieuwe techniek, die nog maar op een paar plaatsen in Europa wordt toegepast: in Frankrijk en Denemarken. Een mini serie over de vuilfabriek, die voor honderden Leidenaars een nachtmerrie is, maar voor vele Fransen een mooie droom die is uitgekomen. Vandaag deel 1: De fabriek. De Franse stad Amiens, onge veer honderd kilometer van Pa rijs, is vooral bekend vanwege de gigantische kathedraal die in het centrum staat te pronken. De bijna zwart geblakerde kerktoren roept de automobilis ten op de brede lanen in de stad naar zich toe. Het is niet vreemd dat jaarlijks vele toeris ten op deze uitnodiging ingaan. Wie de kerk van dichtbij be wondert. raakt onder de indruk van het perfecte staaltje bouw kunst dat eeuwen geleden is af geleverd. De toeschouwer wordt begroet door de honderden beelden die de buitenkant van de hoge kathedraal bekleden. Sinds enkele jaren heeft de stad er een tweede pu bliekstrekker bij. Het is de vuil- verwerkingsfabriek van de firma Valorga Process. De installatie was uniek in Europa, totdat vo rig jaar in Denemarken een zelf de soort fabriek ging draaien. De afvalscheidings- en vergis- tingsfabriek in Noord-Frankrijk De installatie werkt alleen 's avonds en 's nachts, als de stroom goedkoper is dan over- dag. Zo'n twintig vrachtwagens per dag leveren afval af op het industrieterrein. Het huisvuil van Amiens verdwijnt in een groot, diep gat. Een man in een groene overall bedient met een computer de grote grijpers die het afval op de lopende band kieperen. Camera's houden het hele proces in de fabriek in de gaten. De beelden verschijnen op één scherm: zappen hoeft niet. In de fabriekshal is de lucht doordringender. Er hangt een geur van viezigheid, vermengd met salmiak. Via een ingewik keld systeem van lopende ban den vliegt het vuil aan alle kan ten voorbij. Een magneet plukt het ijzer uit de afvalberg. „We moeten opletten, soms zitten er winkelwagentjes bij, of fietsen. Dat levert problemen op", ver telt een van de 22 personeelsle den van Valorga. De onderdelen die niet op nieuw kunnen worden gebruikt, worden apart verzameld en la ter verbrand. Glas. textiel en plastic wordt eveneens geschei den gehouden om te kunnen worden hergebruikt. Resten van planten, groente en fruit komen met papier in een van de grote tonnen terecht. Zo'n veertien dagen ligt het spul daar te rot Hier worden de grove delen vermaald voordal het metaal eruit wordt gehaald is de afgelopen tijd bezocht door zo'n duizend mensen, af komstig uit allerlei landen: van Amerika tot Griekenland. Op een kilometer of tien van de 150.000 inwoners tellende stad duikt een immens indus triegebied op: de zone indus- trielle Longpré. Het is een gi gantische bron van activiteit. Er staan grote fabrieken, met nog grotere schoorstenen. Alles rookt en stoomt en draait. Het bordje met de tekst 'l'Usine de méthanisation' wijst naar een uithoek van het gebied, waar Valorga Process zich bevindt. Salmiak Drie hoge ronde torens doemen - op. Ze zijn lichtgeel gekleurd, met grijs. Op het fabrieksterrein hangt de weeë geur van vuilnis zakken. die te lang ergens staan. Een overzicht van de weg die het huisvuil aflegt in de scheidings- en composteringsfabriek in het Franse Amiens. In Leiden komt het gft-afval direct terecht in de vergistingsinstallatie De scheidingsinstallatie is n dig om uit het gewone afval onderdelen te halen die opnieuw kunnen worden gebruikt. ten. Na de vergisting wordt het samengeperst en verwerkt tot compost. De mest wordt in de wijnbouw gebruikt, onder meer in de Champagnestreek. Bij het vergistingsproces komt biogas vrij, dat wordt afgenomen door fabrieken in de nabije omge ving. Experiment De installatie in het Deense Helsinger - jonger en dus mo derner - werkt iets anders. In het gebied ten noorden van Ko penhagen, slechts door een smal stukje zee gescheiden van Zweden, wordt het huisvuil ge scheiden ingezameld. Het ge wone afval wordt verbrand, per jaar wordt 20.000 ton gft in de fabriek vergist. De Fransen gooien hun huis vuil bij elkaar in dezelfde con tainer. „Het is moeilijk om de mensen uit te leggen hoe het werkt, gescheiden inzamelen met twee bakken in huis. Zo is de cultuur", zegt voormalig raadslid Yves Brian^on. De gemeente Amiens levert jaarlijks 50.000 ton afval aan. De Franse fabriek kan 80.000 ton verwerken. Het gemeentebe stuur van Amiens onderhandelt met buurgemeenten, die voor lopig hun afval nog storten of verbranden. Dat is namelijk veel goedkoper. De Deense fabriek is bere kend op 20.000 ton gft-afval per jaar. In de Leidse regio moet een installatie verrijzen die jaar lijks de 100.000 ton huisvuil uit negen gemeenten verwerkt: Lei den, Leiderdorp, Alkemade, Zoeterwoude. Oegstgeest. Sas- senheim. Wassenaar. Warmond en Voorschoten. „Ik was er zes jaar geleden al van overtuigd dat het een goede, milieuvrien delijke techniek was. Het sys teem om gas en compost te ma ken van het afval werkt hier", zegt Brandon, destijds lid van de inmiddels opgeheven socialisti sche parti| I'M I I i.ii nokrifk nog niet volgebouwd is met (leiueUjke InmBida», iM MJ niet meer dan logisch: „Een ex periment begint altijd klein - hoewel ik deze fabriek eigenlijk te groot vind voor Amiens LEIDEN ROY KLOPPER Het recherche bijstandsteam is met 25 man op zoek naar de moeder van de zondag in het park Cronesteyn gevonden do de baby. De hulpverleningsin stantie Fiom Leiden roept de vrouw op zich in ieder geval hij een medische instelling te mel den. „Ze heeft, zo vlak na de be valling. geestelijke en fysieke hulp nodig. Wij hebben be roepsgeheim. dus wandelen niet naar de politie", aldus woordvoerder J. Schrama. Fiom Leiden (Federatie van Instellingen voor de Ongehuw de Moeder) is een hulpverle ningsinstantie voor zwangere vrouwen in Leiden en regio. Ze ontving vorig jaar 82 hulpvra gen. In drie gevallen zijn de kin deren uiteindelijk afgestaan voor adoptie, zeventien vrou wen ondergingen een abortus. Alle andere aanstaande moe ders hebben hun kind gehou den. Het aantal hulpvragen hij de Fiom is groeiende. Dit lijkt vreemd, gezien de bekendheid van geboortebeperkende mid delen. Toch gaat er in de prak tijk nogal eens het een en ander mis. De meeste vrouwen die aankloppen zijn jonge meisjes die per ongeluk zwanger zijn geraakt. Maar er zijn ook ge trouwde VTouwen bij die een ongewenst kind verwachten uit een buitenechtelijke relatie Een andere groep vormen slachtof fers van seksuele mishandeling als verkrachting of incest. Wie zich tijdens een zwanger schap meldt bij Fiom krijgt een intensieve begeleiding Als abortus onmogelijk is of onge wenst is. worden de mogeflk- heden besproken om moeder en kind een goede toekomst te geven. Zo wordt er naar ge streefd om de moeder ook na de geboorte door te laten gaan met een eventuele studie of werk. Behalve abortus en af staan voor adoptie is het moge lijk de zorg voor de baby tijae- rn om ie dmgn een plNgou ders. Angst Een probleem is dat de ge meente Leiden in zwanger schap geen reden ziet om een urgentie-verklaring te geven 'voor woonruimte. De Fiom heeft hierop al verscheidene malen aangedrongen. Maar ook de nieuwe regeling voor woon ruimteverdeling. die volgend jaar ingaat, voorziet niet in die voorrang. Dat is volgens de Fiom een probleem bij de hulp verlening. Veel moeders komen in problemen door slechte huis- sestmg. motfl \.uk Inwo nen bij familie, hetgeen proble men kan geven. Hoewel er inmiddels een om vangrijk 'vangnet' is voor vrou wen die ongewenst zwanger ra ken. blijven sommigen toch buiten de hulpverlening Dit blijkt uit de Nota Vondelingen die het Fiom onlangs samen stelde. Tussen 1965 en 1985 (de onderzochte periode) zijn et in Nederland een kleine zestig vondelingen geregistreerd. De meesten waren dood toen ze werden gevonden. In sommige gevallen kwam de identiteit van de moeder aan het licht. Bijna allen bleken de zwangerschap voor zichzelf te hebben ontkend Redenen hier- vooi wan n omtei tam tam voor veroordeling door familie of kerk. of voor verlies van part - ner, verblijfsvergunning of baan Ook zj|ti vrouwen Ix-kend die zijn verkracht en door de dada btMfl mhi ze hun mond hidden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15