Kunst Kees en ik' vallen op bij Sonneveld-concours Expositie zonder kunstlicht in Waag K&O Noordwijk wil theater Petra Gospelkoor zet Bergrede op muziek Uitleencentrum voor muziekinstrumenten Sri Dinsdag 18februari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: HENK V*OER POST -Tneevrng: PIET KOOREMAN 11 NIEUWSLIJN Guns 'n Roses in Kuip ROTTERDAM - Guns 'n Roses komt voor een eenmalig c naar Nederland. Op dinsdag 23 juni treedt de groep op in de Rotterdamse Kuip. Slechts eenmaal eerder was de groep in Ne derland. Guns 'n Roses bezoekt De Kuip in het kader van eeri Europese t< Paul Hockgroep in De Tregter Het Leidse Café De Tregter aan de Herenstraat heet morgen avond even 'Birdland'. Dat heeft dit etablissement te danken aan de naar Charly Parker genoemde 'Birdlandtour', in het kader waarvan de Paul Hockgroep morgenavond optreedt. Gitarist Paul Hoek speelt samen met Harry Emmery (contrabas), Cees Kranenburg (slagwerk) en Ben van Dungen (sopraan- en tenor sax) zogenaamde Europese jazz. Het gaat daarbij uitsluitend om eigen composities. De Paul Hockgroep is in januari 1991 opge richt en in september 1991 kwam de eerste cd 'Fresh Fruit' uit. Van Tol-Bontenbal exposeert RIJNSBURG - Joke van Tol-Bontenbal exposeert vanaf 21 febru ari schilderijen en plastieken in de Rijnsburgse bibliotheek aan de Smidstraat. De expositie duurt tot 21 maart. Sprakeloos en Ongehoord AMSTERDAM - Het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam be steedt in de maand maart aandacht aan de zwijgende film. On der het motto 'Sprakeloos en Ongehoord - geheimen van de zwijgende film' wordt een programma gepresenteerd waarin een minder bekende periode uit de geschiedenis van de film is te zien. De films en de sfeer van toen worden teruggehaald met de middelen van nu. Elke avond is er om 20.00 uur één avond vullende voorstelling. Concert Gilberto Gil DEN HAAG De Braziliaan Gilberto Gil komt voor een eenma lig concert naar Nederland. Op maandag 9 maart treedt hij op in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. De aanvang van 20.15 uur. Leidse UB-expositie vertalingen LEIDEN In de Leidse Universiteitsbibliotheek wordt woens dag de tentoonstelling 'En Version Originale - Origineel in Verta ling' geopend. De expositie is georganiseerd door het Institut Francais de la Haye, de Franse ambassade en de UB. Het eerste deel van de tentoonstelling bevat vertalingen van Nederlandse letterkundige werken in het Frans. In het tweede deel, dat uitge breider is, komen in het Nederlandse vertaalde Franse literaire werken aan bod. Getoond wordt bijvoorbeeld een vroeg-vijftiën- de-eeuws handschrift met liederen die aan het Hollandse hof werden gezongen. Expositie geschiedenis Lurelei AMSTERDAM De geschiedenis van Cabaret Lurelei is het on derwerp van een overzichtstentoonstelling die van 13 maart t/m 17 mei in het Amsterdamse Theatermuseum plaatsvindt. Thea termaker Eric Herfst, Jasperina de Jong en tekstschrijver Guus Vleugel vormden in de jaren zestig het vaste driemanschap van Lurelei. Aan de hand van foto's, programmaboekjes, krantekriip- sels en video- en geluidsfragmenten wordt de geschiedenis ge schetst van deze spraakmakende cabaretgroep. Het Amsterdams Kleinkunstfestival brengt op 19, 20,21 en 25 maart in Theater Bellevue een programma rondom Lurelei. de Jong, Ben Rowold, De kandidaten die optreden in het concours om de Wim- Sonneveldcabaretprijs lijken te zijn geselecteerd op hun vocale kwaliteiten. Stuk voor stuk zin gen ze loepzuiver, en twee van hen noemen hun optreden zelfs een liedjesprogramma. Zo valt er een ware rap te beluisteren, maar ook persiflages op Simon en Garfunkel, Kate Bush en de dance classics worden op over tuigende wijze gebracht. Het is duidelijk dat deze cabaretgene ratie haar jeugd in de jaren ze ventig heeft doorgebracht. Maar cabaret heeft meer no dig dan alleen een goed stuk muziek. Arno van der Heyden had dat goed in de gaten en maakte een programma over een uit een inrichting ontsnapte psychiatrische patiënt. Maar zijn overdenkingen, die gaan het leven, ontberen een luchtig karakter. Hij speelt samen met een vrouw die gedurende het hele optre den niet spreekt. Dat levert prachtige verstilde scènes op, die we eerder drama dan caba- Fotografie vanuit de hangmat Beeldende kunst en architectuur. Dat is het thema van een serie tentoonstellingen, lezingen en debatten die dit jaar worden gehouden in de Leidse Waag. Centraal staat de toe nemende belangstelling van beeldende kunstenaars voor ar chitectuur. Ook wordt de vraag opgeworpen of er sprake is van een crisis in de bouwkunst, die mogelijk overwonnen kan worden door een impuls vanuit de beeldende kunst Lf.DEN.MN RUSDAM^om^matier ^Tw'jken waardoor een foto een op zich zelf staand kunstwerk wordt. Essentieel is de ingenomen positie door de fotograaf. De fo to's lijken, op het eerste gezicht, gemaakt vanuit de hangmat. Het effect Is voorspelbaar. Ge maakt vanuit een laag stand punt dreigen de gevels om te vallen, is de hemel veelal on heilspellend, de sfeer beklem mend. Maar in de foto's van Ros gaat van het opdoemende licht ook een bevrijdende werking uit, soms weer tenietgedaan door een boom die het zonlicht verspert. Kenmerkend voor Ros is dat hij in zijn fotografische werk al tijd op zoek is naar het licht; daglicht dat uittorent boven sombere muren of deze muren juist verheldert tegen een don kere hemel. Licht dat, afhanke lijk van het tijdstip, telkens an ders is, maar sterk doet denken aan het ochtendgloren. De foto grafische afbeeldingen krijgen De Amersfoortse kunstenaar Fred Ros opent de rij exposan ten. Hij was in 1990 één van de winnaars van de Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilder kunst. Ros kiest in zijn tegen woordige werk de gebouwde omgeving als onderwerp. Hij fo tografeert voornamelijk strak omkaderde en begrensde ruim ten, meestal een plein of een binnenplaats. De in De Waag gepresenteerde foto's zijn ge maakt in Praag. Maar, de lokatie lijkt er niet echt toe te doen. Het zijn willekeurige plaatsen, gefo tografeerd op een willekeurige tijd. Ook het gebouwde is voor Ros niet van wezenlijk belang. Zijn werk omvat geen lokkende gevels of pittoreske doorkijkjes. De architectuur vormt slechts een aanleiding tot het uitwer ken van zijn ideeën over ruim telijkheid en tijdloosheid. Het gaat Ros niet om het vastleggen van een belangwekkend ge- Een gebouw in Praag, foto van F.G. Th. Ros. daardoor een beetje schemer achtige, impressionistische in slag of een dromerige verlaten heid. Ros versterkt dit effect nog eens door zijn fotografische af beeldingen af te drukken op pa relmoerdoek, beter bekend als bioscoopdoek, dat een hoge lichtgevoeligheid heeft. Hoe minder licht op het doek valt hoe meer contrast ontstaat tus sen licht en donker. Om dat ef fect te versterken zijn de 'Rank' en 'Kuip' voldoen niet NOORDWUK» ERIC WENT Het is in Noordwijk niet moge lijk om op een verantwoorde manier theater te brengen. In de dorpshuizen 'De Rank' en 'De Kuip' zijn er onvoldoende faciliteiten om een professione le voorstelling mogelijk te ma ken. Bovendien ontbreekt de sfeer. Daarom moet er zo snel mogelijk een goede accommo datie komen om in de plaatse lijke culturele behoefte te kun nen voorzien. Dat vindt J. West geest van de Stichting K&O Noordwijk. In zijn beleidsvisie voor 1992 bepleit hij de bouw van een theater naast de biblio theek op de Weteringkade. ,,Er is in Noordwijk een ruim te nodig die niet alleen functio neel is, maar die ook een zekere uitstraling geniet." Na twee jaar praktijkervaring met de Noord- wijkse theateraccommodaties is dat voor K&O-bestuurslid J. Westgeest een uitgemaakte zaak. Volgens hem voldoen de gemeentelijke accommodaties 'De Rank' en 'De Kuip' absoluut niet aan de minimumvoorwaar den die voor een goede uitvoe ring van een professioneel thea- terprodukt nodig zijn. En dat terwijl er in zijn ogen een sterke vraag is naar hoogwaardig cul tureel vermaak in de badplaats. Wat zijn nu precies de bezwa ren tegen de bestaande accom modaties? J. Westgeest:Als er een thea tervoorstelling in De Rank is, moeten we steeds toneelbelich ting huren omdat de verlichting daar volstrekt onvoldoende is. Bovendien ontbreekt het er aan iedere theatersfeer. De aankle ding van de garderobe en de foyer laten veel te wensen over. Bovendien heeft het gebouw het imago van een dorpshuis en dat schrikt veel echte theaterbe zoekers af. Het gevolg is dat we vaak met tegenvallende bezoe kersaantallen zitten. Het enige alternatief in Noordwijk, De Kuip, heeft weer te weinig zitplaatsen (150), waardoor duurdere voorstellin gen niet rendabel zijn. Boven dien is de akoestiek er volgens K &0 van beduidend mindere kwaliteit. Daarom is er nog maar één oplossing mogelijk, vindt West geest: „Willen wij in de plaatse lijke culturele behoefte kunnen voorzien, dan zal er een theater zaal moeten komen die aan de eisen van deze tijd voldoet. Na tuurlijk moet zo'n gebouw niet alleen voor die paar voorstellin gen van ons worden gebouwd. Er is hier een bloeiend vereni gingsleven. Bovendien is Noordwijk een badplaats met een uitstraling naar de hele re gio. Met een goed programma, eventueel ook afgestemd op het Duitse toeristische publiek, Een duo dat meer het pad van het traditionele cabaret volgt, is 'Kees en ik'. Het duo is op de zelfde manier samengesteld, zij het dat de man hier de under dog is. Zij brengen een even wichtige afwisseling van leuke liedjes en spitse teksten. Hun grapjes zijn nooit flauw, ze spe len goed op elkaar in en zijn on danks de uiteenlopende karak ters die ze vormgeven eikaars gelijken. Dat geeft hun optreden een meerwaarde, waardoor ze opvallen tussen de andere ar tiesten. Dat aan het optreden met zorg is gewerkt, blijkt niet alleen uit de scherpe teksten, maar ook uit de aankleding en de belichting. Dit tweetal heeft dan ook de grootste kans om op 23 maart in Amsterdam de Son- neveldprijs in ontvangst te ne- Rembrandtlezing AMSTERDAM ANP LEIDEN ERIC WENT 'Voorbij de wegen'. Zo heet het hieuwe muziekproject van het Leidse Petra Gospelkoor dat za terdag 22 februari in de Oude- Vestkerk in première gaat. In een kleine drie kwartier bren gen koor, band en solisten een op de bijbelse Bergrede geïnspi reerd programma, met teksten van Jan Blei en muzikale bijdra gen van Henk Ruiter. Tevens wordt die avond de gelijknami ge cd ten doop gehouden. Ruim acht maanden is er door het Gospelkoor aan de ver volmaking van het muzikale project gewerkt. Uitgangspunt was de Bergrede, waar Jan Blei een tekst op schreefi Henk Rui ter, voormalig toetsenist bij 'Les Misérables' werd benaderd voor de composities en arrangemen ten. Jazz-rock, funk, blues, bal lads en meer bombastische stukken zijn de muzikale ingre diënten die hij aan de teksten van Blei wist toe te voegen. Na het première-concert van 22 februari wil het Petra Gospel koor met 'Voorbij de wegen' de Nederlandse paden op en lanen in. Gepland staan optredens in kerken, scholen en gevangenis sen. Het Leidse gezelschap is van plan zo'n drie jaar met het nieiiwe programma te gaan toe ren. Aanvang concert 20.15 uur. lichtspots in de Waag wegge haald. „Het is de eerste ten toonstelling die we hier hebben waarbij geen licht brandt", al dus Frits Bruins van de Waag. Wie goed kijkt, ziet dat het in vallende daglicht een fluorise- rende uitwerking heeft op het werk van de kunstenaar. Ros probeert ook in de toe passing van verschillende mate rialen een verandering van kijk gedrag tot stand te brengen. Hij drukt zijn foto's niet alleen af op moet een Noordwijks theater door een creatieve leiding toch rendabel te maken zijn. Kijk maar naar theater Warenar in Wassenaar. Dat draait toch ook lekker?" Als meest gewenste lokatie voor een Noordwijks theater noemt Westgeest de Wetering kade. „Dat is lekker centraal in het dorp. En als we het theater dan aan de bibliotheek bouwen, dan kunnen beide gebouwen eikaars functie versterken." Westgeest vindt dat er haast is geboden. „Bij de start van K&O Noordwijk gingen wij er vanuit dat er op korte termijn een be tere theateraccommodatie zou komen. Maar nu, twee jaar la ter, weet de gemeente nog altijd niet hoe deze problemen in Noordwijk opgelost moeten worden. Bij K&O werken we met allemaal vrijwilligers. Als er telkens doekjes voor het bloed en worden gevonden, sluit ik niet uit dat een aantal van hen er straks definitief mee stopt." allerlaatste voorstelling van LIEFDESBRIEVEN met PETRA LASEUR én JEROEN KRABBE' vr. 28 februari LEIDSE SCHOUWBURG Tel. 071-131943/1311>44 Buma eist vernietiging 'klassieke' tophits AMSTELVEEN THEO HAKKERT De platen heten allebei 'O For- tuna', maar veel geluk hebben ze niet. Weliswaar staan de singles beide genoteerd in de top 5 van de Nederlandse hitpa rades, maar dat zal niet lang meer duren. De auteursrech tenorganisatie Buma/Stemra heeft op last van de erven van de Duitse componist Carl Orff de betrokken platenmaatschap pijen gesommeerd alle exem plaren van de singles en van de verzamel-cd's waarop de num mers staan, te vernietigen. Ook mag de Nederlandse radio de opnamen niet meer laten ho- J. Westgeest van de Stichting K&O Noordwijk (links): „Er is in Noord wijk een ruimte nodig die ook een zekere uitstraling heeft." FOTO JAN HOLVAST Op 22 februari wordt in het Ge meentearchief Amsterdam «en extra lezing gehouden over het archiefonderzoek naar Rem brandt en zijn werk. De lezing wordt verzorgd door drs. Dudok van Heel, mede-auteur van de Rembrandt-catalogus van het Rijksmuseum. De gratis toegan kelijke presentatie begint om 10.30 uur. Operette ouderen Stichting Welzijn-Ouderen Sas- senheimWarmond organi seert vrijdag in de aula van Ma- riënhaven een middag-concert met operettemuziek door ope- rcttevereniging 'De Trou badours' uit Oegstgeest. Zaal open vanaf 14.00 uur. papier of parelmoerdoek, maar ook op linnen of een houten pa neel. Zo presenteert hij foto's als schilderijen en schilderijen als foto's. Ros heeft bij de keuze van werken de omgeving van de tentoonstellingsruimte nauwlet tend in de gaten gehouden en zelfs enkele werken speciaal voor de Waag gemaakt. Zo wor den foto's getoond op een hol of bol opgespannen doek, waar door het werk meer diepte krijgt. Een bijzonderheid is dal de vorm en ligging van de expo sitieruimte zelf daardoor lijken te worden benadrukt. De foln's werpen zo ook een nieuw licht op de Waag. De tentoonstelling van F.G.Tll. Ros is te zien in de Waag aan de Aalmarkt 21, tot en met zondag 1 maart, wo. t/m vr. van 1200 to 17.00 uur. M. MB 11.00 tot 16.00 uur (za. 22 fe bruari gesloten) en zo. van 12.00 tot 16.00 uur. Met goedkope huurinstrumen- ten de inwoners van Zuid-Hol land de mogelijkheid bieden het plezier in muziek maken te ont dekken. Dat is de doelstelling waarmee het Provinciaal Uit leencentrum Muziekinstrumen ten (PUM) nu al vijf jaar lang een bijdrage probeert te leveren aan allerlei muzikale projecten in het amateurverenigingsleven, het onderwijs en het sociaal cul tureel werk. En met succes, want meer dan 15.000 mensen hebben de afgelopen jaren met een PUMinstrument kennis kunnen maken. Of het nu gaat om slag-, snaar-, blaas- of toetsinstru menten: het Provinciaal Uit leencentrum Muziekinstrumen ten heeft het. Dwarsfluiten, fa gotten, violen, conga's maar ook complete popsets en instru- mentenkisten vol Zuidameri kaans slagwerk, liggen in de schappen aan de Haagse Raam straat op eventuele huurders te wachten. Totaal wisselen bij het Uitleencentrum zo'n 300 instru menten, 6 volledige popsets en 13 instrumentenkisten regelma- ting Jeugdwerk Leiderdorp en het Leidse buurthuis Matflo du- regelmatig huurcontracten met het uitleencentrum afelurigj) Maar ook het Katwijkse jonge rencentrum SCUM leent wd Welke instrumenten li goed in de verhuurmai tlgv eigen Vijf jaar geleden beslooL de Culturele Raad Zuid-Holland tot oprichting van het PUM met de bedoeling zoveel mogelijk mensen zo goedkoop' mogelijk met een muziekinstrument kennis te laten maken. Met een startsubsidie van de Provincie Zuid-Holland werden instru menten aangekocht en de eer ste verhuurcontracten afgeslo ten. Waren dat er in het begin jaar 1986 nog maar 5. in 1991 'O Fortuna' is een bewerking in house-stijl van Orffs muziek stuk 'Carmina Burana' uit 1937. De erven van Orff is niet om toestemming gevraagd, zouden die desgevraagd ook niet heb ben gegeven en eisen nu via Buma/Stemra de vernietiging van beide uitvoeringen. 'O For tuna' is een hit van zowel 'For tuna and Satening' als 'Apo theosis'. Ze stonden vorige week respectievelijk op num mer 2 en 5 in de Veronica Top 40. Bij de betrokken platenmaat schappijen CNR en Indisc be raadde men zich gisteren nog op een reactie. Met de vernieti ging is nog niet begonnen. Woordvoerder G.K. Knops na mens Buma/Stemra: „De zaak is heel simpel. De producenten van de platefi hebben aan de erven van Carl Orff geen toe stemming gevraagd voor het ge bruik. De enen hebben tot vijf tig jaar na het overlijden van de componist de rechten. Daarom moeten de pleten worden ver- pMgi" i dat e I 115. Daarbij wordt uitsluitend met instellingen in zee gegaan. Vooral muziekscholen, basis scholen en club-en buurthuizen zijn geregelde afnemers van het PUM instrumentarium. De Leidse regio blaast daarin een aardig deuntie mee. Zo maken de muziekscholen van Alphen. Leiden, en Zoeterwoude regel matig gebruik van de leenfacali- teiten van het provinciale cen trum. „leder jaar hebben wij instru mentale oriëntatielessen .voor kinderen die een muziekinstru ment willen gaan bespelen De kinderen krijgen dan een instru ment naar keuze voor vier we ken mee naar huis. Omdat wij niet zoveel m hula hebben hu ren wij dan vaak grote hoeveel heden instrumenten bij het PUM", aldus L Peijs. directeur van de Alphense muziekschool. Ook harmonieverenigingen uit Alphen. Voorschoten, en Valkenburg huren wel eens een PUM-instrument. In het sociaal cultureel werk zijn het de Stich- PUM-medewerkster P. van Eembergen: „Vooral de alt saxofoon, de hobo en de hoorn zijn erg populair. Verder is d ook altijd veel belangstelling voor het pop-instrumentari um." Zo'n popset bestaat uit een vijfdelig drumstel, een ba* gitaar, twee electrische gitaren en een drie microfoons zangin stallatie. Voor een periode van maxi maal dertien weken kan een huurovereenkomst worden aangegaan. Een enkel instru ment kost 3.50 per week. Daar bovenop rekent het PUM 10 gulden administratiekosten per overeenkomst. Voor een volle dige popset moet 100 gulden per week worden neergeteld rnet een'maximum van 500 gul den per huurperiodc. Mondstuk De kwaliteit van de instrumen ten is volgens Van Eembergen 'goed' te noemen. „Wij krijgen hier vrijwel nooit klachten Maar ieder teruggebracht In strument verdwijnt ook meteen voor twee weken naar de onder houdsafdeling. Daar wordt hel helemaal nagekeken en cventu ele reparaties meteen uitge voerd. Bovendien worden ze van onder tot boven schoonge maakt." Toch kan niet voorkomen worden dat vooral bij sommige blaasinstrumenten het mond stuk behoorlijk te lijden heelt Uit een recent onderzoek van het PUM onder zijn afnemers blijkt dan ook dat daar de mees te kritiek op is. „Meestal bekij ken we in zo'n geval of het nog de moeite is het mondstuk te vervangen. Maar aJs het even kan zullen we dat zeker doen Zo hebben we onlangs op vei zoek van een aantal muziek scholen hele dure speciale mondstukken voor alt-saxo foons aangeschaft. De komende jaren wil het uit leencentrum dat er nog meer verhuurd wordt tegen dezelfde lage prijzen. Het PUM is daar voor deels afhankelijk van der den. Zo pompte de Provincie Zuid-Holland jaarlijks 30000 gulden In het centrum, waar door het mogelijk werd de in strumenten voor weinig gold fr verhuren Rinnenkori wordt be keken of de provincie die steun de komende vijf jaar opnieuw wil geven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11