Kunst Leidse pianolerares maakt eigentijds muzieksprookje Nog 2 nachtjes, dan speel ik de hoofdrol in Delft. De reiziger die nooit aankwam Leiden gaat vreemd humor en kwaliteit Wesp plaagt pianist in muzieksprookje Martha Noguera heejt een visie op Chopin Maandag 17 februari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF NIEUWSLIJN Nieuwbouw museum gaat door GRONINGEN Het nieuwbouwplan voor het Groninger Muse um kan toch worden uitgevoerd. De bezwaren tegen een daar voor noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan zijn door de kroon afgewezen, waardoor binnen enkele weken met de nieuwbouw kan worden begonnen. Tegenstanders vreesden dat een waardevol stadsgezicht door de bouw verloren zou gaan. Het Groninger Museum zal worden gebouwd in het water van hqt verbindingskanaal tegenover het NS Hoofdstation, naar een ontwerp van de Italiaanse architect Alessandro Mendini. De nieuwbouw duurt twee jaar en vergt een investering van 39,5 miljoen gulden. Beeldjes shockeren HILVERSUM De NMB in Hilversum heeft twee beeldjes van de expositie van amateurkunstenaar Ditty Visscher omgedraaid omdat ze 'te aanstootgevend' zouden zijn. Volgens een mede werkster is het exposeren van 'naakten' in de bank verboden. ,,Ook een Rubens zouden wij hier niet ophangen", laat zij we ten. „Dat zijn nu eenmaal de regels hier." Vlaams geld Nederlandse schrijvers BRUSSELNa de ophef die is ontstaan door de aanvraag door twintig Vlaamse schrijvers van subsidies uit het Nederlands Fonds voor de Letteren, is er misschien goed nieuws voor minis ter Hedy d'Ancona (WVC): Nederlandse schrijvers kunnen op hun beurt nog deze maand subsidie aanvragen in Vlaanderen. De Vlaamse toezegging kwam er niet van harte (ze zitten nog meer in geldnood dan het Nederlandse fonds), maar de Vlamin gen moesten toegeven dat er geen wet is die de Nederlanders verhindert een aanvraag in te dienen. 'Leiden gaat Vreemd' bleef za terdag voortdurend verbazen. Sommige gelegenheidscombo's dreven het verbindende seks- thema misschien erg ver door. Maar vervelend werd het nooit. Een greep uit het handje vol ui tersten. Wat denk je van een vijftal heren die in jacquet in ca baretachtige stijl 'De Babbel box' bezingen? Of neem een elf tal kinderen in rode T-shirts die de voorkeur geven aan ganze- borden boven gymnastieken. En niet te vergeten de in uit dagende lingerie gestoken sexy zangeres Anjavan Beelen, met de vertolking van een handvol countrynummers. Er werd in het L.V.C. zaterdag absoluut niet alleen maar lollig Sudderen bij 'Heren op zicht' DZEILSTRA 'Zicht op heren 2' van en door 'Heren op zicht' Gezien 15/2. Muzenhof, Leider dorp. De cabaretformatie 'Heren op zicht' speelt 'Zicht op heren 2'. Het is de ietwat leukdoenerigc titel van het tweede programma van Evert dc Vries, Herman Fluitman en Johan Hoog- eboom. Net als bij die naamge ving krijg je bij sommige pro grammaonderdelen het idee, dat de heren er iets heel leuks van hebben verwacht, wat er lang niet altijd uit komt. Dat be treft dan vooral de gesproken entr'acts, waar matige tot zeer zwakke teksten bij zitten. Lied jes vormen echter dc hoofd schotel, en daar ligt het sterke punt van hun voorstelling. 'Dal weet bijna niemand' bij voorbeeld, waarmee zij het pro gramma openen, is een aardige liedtekst. De zang van de heren combineert prima. Het arrange ment van pianist Johan Hoog- cboom zorgt voor een ver trouwde cabareteske klank kleur. En ook aan het toneel beeld is ruim voldoende, aan dacht besteed. De heren nemen regelmatig een duidelijk geën sceneerde pose in. Uit hun optreden spreekt dc nodige podiumervaring: soms misschien iets te veel op het routineuze af. Het is keurig en gestileerd, en stoelt op een bijna klassieke cabarettraditie. Dat Evert cfe Vries in dit programma een lied van Ramses Shaffy uit 1966 ('t Is stil in Amsterdam) op het repertoire heeft genomen, of dat Herman Fluitman dc Ernst van Altena-versie van het beroemde Brel-chanson 'Een vriend' zingt, valt dan ook niet uit de toon. Het wordt met merkbare toewijding gedaan. De zogenaamde onderlinge pla gerijtjes daarentegen zijn flauw en achterhaald. Sketches over een vader die zijn zoon met pia nolessen terroriseert en over zijn echtgenote met een Duits accent leveren slechts loze tijd- vulling op. Wat bij 'Zicht op he ren 2' nog het meest stoort, is het bedaagde tempo van de voorstelling. In dat opzicht zijn we immers de laatste jaren ver wend geraakt. 'Heren op 'zicht' steekt daar ouderwets bij af. Het gaat ook ten koste van de geest drift van de presentatie. Alleen bij de parodie op de carnavals kraker ('Ik heb er nog nooit zo'n grote geile gans gegeten, want 't is weer carnaval') en bij de toe gift over het zoenen van de juf frouw van de riiblio—biblio—bi bliobus komt er meer pit en vaart in het programma. Da's te weinig, het merendeel suddert. 'De avonturen van de Kale Jonker' Ze liep al lang met het idee rond een sprookje voor piano te componeren. De natuur inspireerde haar. 'Kale Jon ker', de spotnaam voor de paarse distel, werd de naam voor haar avontuurlijke hoofdpersoon, Jonkheer Karei- Jan van Staeverden. De Leidse pianolerares Loekie van Milaan-Christiaanse schreef een nieuwe 'Peter en de Wolf, het aloude muzieksprookje dat tot vervelens toe op menig schoolmuziekconcert werd behandeld. Dat kan nu veranderen. De Kale Jonker ^s van deze tijd, heeft paars stekeltjeshaar en weet wat een walkman is. LEIDEN SASKIA STOELINGA rug?' Luister naar het begin. Karei- Jan kwam uit een deftige fami lie. Hij heette dan ook Jonkheer Karei-Jan van Staeverden. Ka- rel-Jan vond 't helemaal niet leuk om een jonkheer te zijn. Hij mocht nooit met een spij kerbroek en vuile handen aan tafel zitten. Op een dag zij hij tegen zichzelf: „Ze kunnen me wat, ik ga weg". Zo gezegd, zo gedaan. Toen hij drie uur gelo pen had, werd hij moe en ging hij bij een slootje zitten. „Hé", riep hij, „wie prikt daar in mijn En dan komt Loekie van Mil aan-Christiaanse met haar paarse distel op de proppen. Verder komt de Kale Jonker op zijn muzikale reis een specht, een bange wezel, een koekoek, fluitekruid, Judaspenning, Blau we en Gouden regen, bosmie ren en bevers tegen. Waarom de Kale Jonker de natuur in trok? Het irriteerde Loekie van Milaan-Christiaanse mateloos om met de hond in de Merenwijk te wandelen en niets van de natuur af te weten. Een cursus milieu- en natuureduca- gedaan, bij een handjevol groe pen werd er ook nog eens ra zend knap gemusiceerd. Eerste verrassing was de al eerder ge noemde Anja van Beelen. Maar het hoogtepunt van de avond was zonder meer de louter uit dames bestaande groep 'Trio's'. Zangeres Francine de Zanger zette een tweetal puike Velvet Underground-nummers neer, aangevuld met 'Dear Prudence' van de Beatles. ExSpasmodi- que gitarist Hans Brussee ver raste vriend en vijand met een heerlijk heldere gitaarsound met perfecte heldere zang en een uitgekiende set nummers. Het uitverkochte L.V.C. genoot zichtbaar van de geboden pop waar. Niet alleen was de humor goed vertegenwoordigd maar daarnaast waren er volop band jes met kwaliteit te zien en te beluisteren. De Leidse popsce- ne gaf zaterdag een mooi visite kaartje af. RECENSIE MONICA SCHIKS 'De avonturen van de Kale Jonker", een muzieksprookje van Loekie van Milaan- Christiaanse, 17,50 Verkrijgbaar bij muziekboekhandel en kinderboekhandel Sylvester (Rapenburg) in Leiden. Hoeveel volwassenen zijn er niet die met afkeer over hun vroegere pianolessen spreken? Stokjes waarmee op de vingers werd geslagen spelen een rol in die verhalen, maar ook de langdradige lessen en vooral de saaie oefeningen. Nooit eens een leuk stukje! Tegenwoordig is het gewoon als de leraar zich inleeft in de wereld van het kind. Daar is 'De Kale Jonker' een mooi voorbeeld van. Vijftien mu ziekstukjes over dieren en planten vormen samen het verhaal van een jongetje dat de wijde wereld in gaat. De liedjes zijn heel beeldend ge schreven. Je zou 'De avontu ren van de Kale Jonker' ook als een muzikaal verhalenboek kunnen gebruiken. Zoals ver tellers in hun stem alle emo ties proberen te laten weer klinken, zo zou de muziek uit dit boekje de verteller kunnen helpen. Zo hoor je de specht in de boom kloppen en de koekoek zijn tweetonig liedje zingen. Echt aan klassieke muziek doet het allemaal niet denken. Het zijn opgewekte, of juist wat treurige wijsjes. Soms wordt er een boogie-woogie gedanst. De akelige wesp plaagt niet alleen de jonker maar ook de pianist die er te gelijk een oefening aan heeft. Alle wijsjes zijn tegelijk oefe ningen in bepaalde pianotech nieken. Leuke oefeningen die het de leerling makkelijk ma ken om zich in de muziek in te leven. De verhaaltjes ziin fris en niet zoetelijk, maar kinde ren van tien jaar en ouder zul len toch liever iets anders le- Handjevol publiek in Stadsgehoorzaal foto ar£nd nijkamp RECENSIE WILFRED SIMONS Concert: Martha Noguera, piano i Chopin-cydus van K&O Progra s brillantes opus 12, Polonaise opus 44, twee Nocturnes opus 62 en Sonate opus 58 Gehoord 15/2, Stadsgehoorzaal, Leiden Een openbaring, een sensatie. Met andere woorden kan ik het Chopin-concert van Martha Noguera zaterdagavond in de Leidse Stadsgehoorzaal niet omschrijven. Nadat het applaus had weerklonken, verliet ik de zaal in opperste verwarring. No guera had Chopin niet ge speeld, maar werkelijk tot leven gebracht. Dat deed zij door haar verpletterende virtuositeit en door haar warme, emotionele persoonlijkheid die, zo stel ik mij voor, aan die van Frédéric Chopin verwant moet zijn, an ders kun je zo niet spelen. Martha Noguera is een Ar gentijnse pianiste die in Neder land niet zo bekend is. Dat ver klaart misschien het handjevol publiek in de bovenzaal van de Stadsgehoorzaal. Maar hoe on terecht was die kleine opkomst! Bij haar vergeleken zijn andere virtuoze pianisten stoethaspels, pianola's. In haar spel legt ze de totale klankrijkdom van Chopins composities bloot: ze brengt iedere stemmingswisse ling tot leven. Haar virtuositeit is geen leeg vertoon van vinger vlugheid, maar staat in dienst van de vertolking en is daardoor tie in het park Cronesteyn bracht daarin verandering. De Kale Jonker was geboren. Loekie van Milaan schreef eerst de pianomuziek en maak te daama de-tekst. Ze schat dat iedereen met twee jaar pianoles de muziek kan spelen. De leuke tekeningen in het tekst/muziek boek liet ze maken door Loes van der Mark. Met dit kant en klare pakket, toog ze naar de uitgeverijen. Tot haar verbazing kreeg ze de ene afwijzing na de ander. 'Niet commercieel ge noeg' of 'past niet in het fonds' waren de smoezen. Geen nood Loekie van Milaan, moeder van vier kinderen, (piano)lerares met conservatorium en kweek school, liet zich niet uit het veld slaan. „Ik weet gewoon dat het een leuk idee is. En dat er een markt voor is. Grootouders kun nen hun kleinkinderen ermee vermaken, ouders hun kinde ren, en kinderen kunnen het aan elkaar laten horen. Het is ook voor de muziekles op school goed bruikbaar. Ik heb het zo ingedeeld dat de muziek en tekst die bij elkaar horen op twee pagina's staan. Dus je ver telt eerst een gedeelte van het sprookje en dan volgt de piano. Je herkent dan onmiddellijk het verhaal in de muziek". Geen uitgever, geen nood. Ze besloot haar sprookje in eigen beheer uit te geven. En dat is haar gelukt. Het is een mooi muziekboek geworden. Ze vond de muziekhandel Poeltuyn uit Hillegom bereid om de ver spreiding naar de muziekhan dels te verzorgen. De pianolerares, die het ple zier in het lesgeven nog lang niet heeft verloren, gaat verder. Een nieuw verhaal van de Kale Jonker heeft ze al in haar hoofd. En ze heeft onlangs twee nieu we sinterklaasliedjes gecompo neerd. „Ach, dat genre is ook eens aan verandering toe". Ze hoopt, zeker als deel 2 ver schijnt, een uitgever te hebben. Loukie Milaan-Christiaanse: „Ik zal bewijzen dat er een markt is voor nieuwe muzieksprookjes." foto hielco kuipers Ze wil er ook graag een casette- 'De avonturen van De Kale bandje bij hebben. „Dan kun- Jonker'door Loekie van Milaan- nen ook nietpianospelende Christiaanse. Prijs: f 17,95. Te kinderen ervan genieten. Ik zal verkrijgen bij de muziekboek- bewijzen dat er een markt voor handel en kinderboekhandel is'Sylvester (Rapenburg) in loeiden. Bob den Uyl 1930-1992), schrijver in Rotterdam ROTTERDAM RIEN VROEGINDEWEU Bob den Uyl werd maar 62 jaar. Voor wie hem gekend hebben kwam het bericht van zijn dood als een schok. Weliswaar leefde hij de laatste tijd teruggetrokken en vroeg men zich wel eens af hoe het toch met hem ging, maar verontrustende berichten werden er niet gehoord. Bovendien was men het wel gewend hem een tijdje niet te zien omdat hij vaak op reis was. En het literaire leven in Rotter dam is allang niet meer van dien aard dat de geruchten stroom van goede en slechte berichten vrijelijk door de stad waait. Men moet er vaak te veel moeite voor doen om elkaar te ontmoeten. Dat kan een voor deel zijn, en ik denk dat Bob den Uyl het eens was met J.C- Bloem, die opmerkte dat Rot terdam de kunstenaar de groot ste weldaad geeft die hem te beurt kan vallen: het Iaat hem met rust. Aan de andere kant is die zogenaamde rust een ver schraling van het culturele le ven die met geen honderd wol kenkrabbers is te compenseren. Bob den Uyl was geen Rotter dams schrijver, maar een schrij ver die in Rotterdam woonde. Dat zijn twee verschillende za ken. De stad waar hij in 1930 als enige zoon van een politieman en een Duitse moeder werd ge boren en waar hij zijn hele le- verhaal was, om zijn afstand. Woede Bob den Uyl: voor vlijt een 9, voor gedrag een 6. foto cpd ven woonde en werkte, speelt in zijn oeuvre nauwelijks een rol, hooguit op de achtergrond. Het was verre van hem om de chauvinist uit te hangen, en al helemaal niet in de geschreven taal. Op dat gebied was hij een purist, hij schreef een prachtig en secuur Nederlands. De schrijver die zoveel 'onzin' in zijn werk deed, hield niet van onzin als het om de taal ging. Wat je schreef, hoe absurd ook, moest kloppen. Hij was daarom ook geen veelschrijver, maar niettemin schreef hij toch een flink oeuvre bij elkaar. Dat oeu vre bestaat voornamelijk uit korte verhalen, waarvan de meeste overigens van een be hoorlijke lengte zijn. Het korte Bob den Uyl debuteert in 1963 met de verhalenbundel 'Vogels kijken', waarvoor hij de Novelle prijs van de gemeente Amster dam kreeg. Zijn tweede bundel, 'Een zachte fluittoon', uit 1968, werd bekroond met de Anna Blamanprijs en in 1976 verwierf hij met de verhalenbundel 'Gods wegen zijn duister en zel den aangenaam' de Multatu- liprijs. Een van zijn mooiste bundels vind ik 'De ontwikkeling van een woede', uit 1972. Maar mis schien yind ik die zo mooi om dat ik de schrijver toen leerde kennen. Dat telt ook mee, hoe wel het ook kan gebeuren dat je na een persoonlijke kennisma king met een schrijver liever niets meer van hem leest. Maar bij Bob werkte dat juist anders om: Je ging je afvragen hoe die lange, onhandige man zulke prachtige verhalen kon schrij- 'De ontwikkeling van een woede' is niet alleen als titel voor een verhalenbundel type rend voor Bob den Uyl. In het verhaal 'Vreemde verschijnse len' vertelt hij over een voorval in de hongerwinter. Op de te rugweg van een voedseltocht in de Betuwe heeft hij op een lo geeradres boterhammen met gekookt spek meegekregen voor onderweg. „Al fietsend speelde er zich die hele morgen een ge weldige tweestrijd in mij af: opeten of nog maar even uit stellen. Ten slotte gaf ik het op, ik stopte op een viaduct, steun de met één voet op de metalen leuning en pakte de boterham men uit. Net toen ik ze in mijn hand had om ze naar de mond te brengen, Fietste er een stevig gebouwde boer met een dikke, rode nek voorbij die me een stoot met zijn elleboog gaf waardoor het brood uit mijn hand vloog en reddeloos diep beneden me in het water te rechtkwam. Nog nooit had ik, en heb ik, zo'n diepe, bittere haat jegens iemand in me om hoog voelen schuimen: ik moet bekennen dat, als ik een pistool bij me had gehad, ik hem zon der meer had neergeschoten." Op een zijmuur van de oude bibliotheek in Rotterdam hangt een ik weet niet hoeveel maal vergroot schoolrapport uit de vijfde klas Lagere School van de 'begaafde leerling' Bob den Uyl. Aqhter vlijt staat het cijfer 9 en achter gedrag een 6. Ik denk dat de bovenmeester van het leven hem deze cijfers tot op zeer ho ge leeftijd zou hebben gegeven. Met andere woorden, Rotter dam heeft een bijzonder mens en een groot schrijver verloren. essentieel. Noguera heeft een visie op Chopin. Het moet gezegd, bij de ope ning trof Noguera mij nog niet. Zij begon met de Variations brillantes op een thema van Ludovic d'Herald, die weinig in druk op mij maakten. Het vuur werk begon pas met de Polonai se opus 44. Vanaf het begin was ik gegrepen door haar uitvoe ring van dit boeiende werk, dat met een onheilspellend, somber begin de toon zet voor wat volgt. De melodie is woest en wekt associaties met angst, wanhoop, een naderende dood. Ze speelde het magistraal. In twee Nocturnes opus 62 nam Noguera wat gas terug. Ze speelde nu verstild en wat one venwichtig naar mijn smaak. Bij vlagen was ze geïnspireerd, maar soms nam de techniek de overhand en dan werd het een beetje een notenzee. Na de pauze stond de Sonate opus 58 op het programma. In dit vierdelige stuk was Noguera weer helemaal terug en vooral in het largo schitterde ze. Zij riep een atmosfeer op, die kan worden gekenschetst als lijdend en berustend, enigszins the atraal weliswaar, maar geheel in overeenstemming met het ka raktervan Chopins muziek. Een memorabele avond dus en het mooie is, dat de Argen tijnse aanstaande zaterdag op nieuw in de Stadsgehoorzaal zal optreden. Muziekliefhebbers krijgen dus nog een tweede kans. 19 februari opent het IKEA woonwarenhuis in Delft.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6