Rtv show Het wordt geen hit, maar mooi is het 'Geluk komt niet elke dag langs De drukte van Circus Rens ry NCRV brengt Paul Simon's Concert in the Park op scherm Maandag 17 teDruari Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR 10 VAN EEN HIT kan je niet leven. Je moet werken, op treden, aan jezelf blijven schaven. En je moet bovenal zelfstandig blijven denken. Dat laatste heb ik altijd ge daan. In 1965 heb ik eens in een interview gezegd 'ik wil geen eendagsvlieg zijn'. Nou, ik geloof dat ik on derhand mag constateren dat ik dat niet ben ge weest. (Conny Vink) CLOSE UP Conny Vink tevreden met nieuwe plaat M e heeft nooit zo geloofd in het snelle hitwerk. De reac- W ties op haar nieuwe single 'Die bleke oude foto' heeft m A Conny Vink in die mening gesterkt. „Ik denk niet dat het een hit wordt", zegt de zangeres, „maar ik vind het een ont zettend mooi lied en ik geloof er heilig in. Het is een liedje dat blijft. Dat vind ik veel belangrijker." De ontmoeting heeft plaats in de NCRV-studio, waar ze vaste klant is in het radioprogramma 'Teds Lunchpakket'. Met Ted de Braak, Ronnie Tober en Helen Sheperd zingt ze elke week een medley van bekende liedjes. Deuntjes die gemakkelijk kun nen worden meegezongen en de nostalgie van afdruipt. Con ny Vink vindt het prachtig, ze houdt van terugblikken. ,,Ik ben in '63 begonnen. Bij het orkest van John Kristel. Ik zat nog op school. Als kind wil de ik eigenlijk dierenarts wor den, maar ik kreeg een auto-on geluk. Tweeënhalf jaar moest ik op bed liggen. In die tijd kreeg ik een gitaar. Terug op school moest ik de zesde klas over doen. Ik was toen al ouder dan m'n medeleerlingen. Bovendien was ik twee jaar omringd ge weest door volwassenen. Na m'n middelbare school wilde ik niet meer lang verder stude- ]e had al vrij snel een hit. ,,ln '67 al, met 'Bossa Nova Boy'. Daarna volgde 'De Toete raar' en 'Maak je niet dik, dun is de mode' en vele andere. Maar als ik optrad zong ik ook andere genres. Franse liedjes bijvoor beeld. Later bij de Nordring- programma's heb ik ook jazz achtige songs gezongen en lied jes van bijvoorbeeld Burt Bacharach. Trouwens, zo'n lied je als De Toeteraar klinkt mis schien heel simpel, maar het zit geraffineerd in elkaar." Door dat soort liedjes heeft Conny Vink het imago van feest nummer gekregen. „Dat vind ik helemaal niet erg. Destijds heeft Kees Bruin me erop attent ge maakt dat dat een sterke kant van me was. Hij bood aan spe ciaal voor mij te gaan schrijven. Ik was daar dankbaar voor, want het is natuurlijk reuze chi que als iemand speciaal voor jou componeert." „Bovendien kan ik niet ont kennen dat ik een blijmoedig mens ben. Die blijdschap be schouw ik als een gave. Ik ben in staat de positieve kant van dingen te zien. Daardoor kan ik ook voor andere mensen iets betekenen. Ik doe veel voor de Stichting Philadelphia: ik treed op voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Ieder van hen heeft wel iets waarin hij goed is. De een kan goed bor duren, de ander kan goed hard lopen. Als je de moeite neemt je in die ander te verdiepen, de ander in z'n waarde kan laten, ontdek je dat. Ik heb dat laatst ook gezegd in een lezing die ik voor begèleiders van gehandi capten mocht houden." „Godzijdank heeft mijn man de zelftje instelling. Dat maakt dat we het samen heel goed kunnen vinden. En het heeft ook tot gevolg dat je samen voor andere mensen iets kan betekenen." Conny Vink staat ook regel matig in theatershows. Samen met Dick de Witte doet zij op dit moment de theatershow Uit en Thuis. „In het kader van de Europese eenwording maken we op het toneel een muzikale rondreis door Europa. We bren gen liedjes over een aantal ste den en Dick doet daarbij muzi kale parodieën en goochelt. Sa men met de muzikale clowns Los Gino's doe ik nog kinder voorstellingen." Toemees „Ik heb ook in het buitenland gewerkt: toemees door Austra lië, Nieuw Zeeland, de Verenig de Staten en Canada. In Noor wegen heb ik met Eugen Cicero en het radio-orkest gewerkt. In Duitsland heb ik met het orkest van Wemer Müller opgetreden. Maar, dat overkomt mij dan weer: dan bellen ze op uit Duitsland voor een opname, maar dan heb ik hier in Neder land een contract en kan ik niet weg." „Acht, ik vind het niet erg. Ik vind het heerlijk om op te tre den en het kan me in principe niet schelen waar. Ik gun ook iedereen succes. Als het mensen goed gaat, vind ik het leuk voor ze." Wat vind je van de nieuwe generatie artiesten? „Ik vind dat er heel goede ta lenten bij zitten. En ik hoop dat ze het redden in het vak. Ik be doel: ik hoop dat ze niet te gauw rijk willen zijn. Ik bekijk het vak als een ambacht. Je kan niet van een hit leven. Je moet werken, optreden, aan jezelf blijven schaven. En je moet bovenal zelfstandig blijven denken. Dat laatste heb ik altijd gedaan. In 1965 heb ik eens in een inter view gezegd: 'ik wil geen een dagsvlieg zijn'. Nou, ik geloof dat ik onderhand mag constate ren dat ik dat niet ben geweest." Conny Vink: „Ik kan niet ontkennen dat ik een blijmoedig mens ben. Die blijdschap beschouw ik als een gave." foto cpd Jacques Vermeire, in België een idool BRUSSEL CARLOS ALLEENE In Nederland kan Jacques Vermeire zich op straat begeven zonder her kend te worden, in Vlaanderen is hij een beroemdheid. Zijn komische hu mor lijkt hij uit de mouw te schudden, in werkelijkheid is de Vlaamse entertainer de perfectionist in eigen persoon. Want: „Elke show moet beter zijn dan de vori ge" Hij heeft er een verschrikkelijk druk jaar opzitten. Wil hij in 1992 de zaken enigszins anders aanpakken? „Ik zal in 1992 op een sterke selectieve manier te werk gaan. Als schoenenverkoper zal ik mijn activiteiten tot het strikte minimum beperken: nog één dag per week zal ik op kantoor zitten. De overige dagen wil ik thuis aan sketches werken. Het is me de jongste tijd vooral opgevallen dat ik in het komische vlak te weinig produktief ben. Dat wil niet zeggen dat ik lui ben, wel dat ik met teveel verschillende zaken tegelijk bezig ben." Vermeire heeft zich heilig voorgeno men zich straks aan een strak schema te houden. Dat wil zeggen: 's morgens na het ontbijt meteen aan nummers en sketches beginnen te werken. „Zonder discipline bereik je niets. Ik ben van plan om een huis te kopen en als werkruimte in te richten. Ik vermoed dat ik in mijn huidige woning na verloop van tijd het slachtoffer van eren soort luiheid zal worden. De omgeving waarin ik woon spoort me niet aan tot hard werken. Le- Jacques Vermeire: „Elke show moet beter dan de vorige." foto cpd ven en werken in dezelfde mimte is niet zo gezond. Als ik een nieuwe woning heb gekocht kan ik zeggen dat ik naar mijn werk ga. Dat zal me een heerlijk ge voel bezorgen." IJdelheid „Bijna al mijn dromen zijn inmiddels re aliteit geworden. Ik geniet nog elke dag van mijn succes. Is er voor een artiest iets heerlijker dan voor een eivolle zaal te mogen optreden? Er zijn avonden dat ik me afvraag waar de mensen vandaan blijven komen. Waarom moet ik verhul len dat die massale belangstelling mijn ijdelheid streelt? Ik zal in de toekomst op het platteland blijven optreden. Ik voel me er lekker, de mensen reageren er zeer spontaan. In tenten en sporthallen wil ik niet langer meer staan, maar in een ge zellige parochiezaal ben ik nog altijd be reid om het beste van mezelf te gevën. Bovendien ben ik nog altijd geen peper duur artiest. Wie me vraagt verdient goed zijn boterham. Ik voel me absoluut geen gefrustreerd artiest omdat ik de culturele centra' nog niet ben gepas seerd. Ik voel me nog niet rijp voor dat circuit, over enkele jaren waag ik me misschien aan een tournee in grote za len. Voorlopig is dat nog brand buiten mijn wijk." „Er zijn veel mensen die een kans krij gen maar ze niet met beide handen grij pen. Het geluk komt niet elke dag langs, ik heb altijd hard gewerkt om iets te be reiken, ik loop ondanks het succes nog altijd niet naast mijn schoenen. Daarbij komt dat het publiek me pikt, iets wat je als artiest onmogelijk kunt forceren. Sinds geruime tijd leef ik met de gedach te dat er een dag komt dat het publiek me beu wordt. Er komt een tijd dat de rage voorbij is. Met die realiteit moet je als artiest leren leven". Waai om verdwijn je niet voor een jaar van het BRTN-scherm? „Dat is geen goede oplossing. Als je de rol 'lost' is het gedaan. Er zijn voorbeel den genoeg die dat bewijzen." „Ik ben absoluut niet vies van zaken doen. Als een bekwaam zakenman me morgen voorstelt om een stripverhaal over me te maken zal ik daar mijn neus niet voor ophalen. Het ligt wel niet in mijn aard om dat alles in de hand te werken. Ik laat de dingen liever op me afkomen. Intuïtief voel ik dat ik in de toekomst voor een film zal worden ge vraagd." Je prijst jezelf niet aan? „Heb ik nooit gedaan. Wie me nodig heeft weet me wonen. Iedereen kent me Is de BRTN niet van plan je interna tionaal te lanceren? „Ik kan daar sinds het ontslag van Jan Geysen, de baas van de sector amuse ment, nog weinig over zeggen. De^vraag is hoe Frans Frederickx. zijn opvolger, tegenover mij zal staan? Jan Geysen was van plan om met mij naar het festival van Montreux te gaan. Gelukkig weet ik dat directeur-generaal Jan Ceuleers posi tief tegenover me staat. Ik vermoed dat BRTN-administrateur-generaal Cas Goossens mijn werk ook naar waarde weet te schatten". Kun je. begrijpen dat je exclusivi- teitscontract bij sommige BRTN-mede- werkers afgunst opwekt? „Jan Van Rompaey en Mare Uytter- hoeven hadden al zo'n contract. Mar griet Hermans en ik hadden niets in handen. Ik heb gehoord dat VTM van plan was om Margriet en haar program ma bij de BRTN weg te kopen. Margriet heeft uiteindelijk niet voor het geld ge kozen. In zulke omstandigheden is het toch normaal dat de BRTN met een ex- clusiviteitscontract over de brug komt." de wereld voor een doedelzak aan? Gaan de jaren tellen en doemt in samenhang daarmee de wurgende vraag op wat u tot dus ver van uw leven hebt gemaakt? Spannen midlife crisis en part ner meedogenloos sa men en dreigt een in terne bedrijfsreorgani- satie ook nog eens aan de stoelpoten te zagen, kijk dan vooral niet naar Doet-ie het of doet-ie het niet. Normaal gesproken roept een dergelijk vraagstuk bij mensen die daarvoor gevoelig zijn al veel ongezonde spanning op. En dan holdeboldert die mesjoggeaas van Rens er nog eens overheen. Blijf daar maar eens kalm bij. Wat een wildeman, zeg! De wilde haren zouden er toch af moeten zijn, tenslotte beweegt hier een kerel van over de veertig in de hoogste versnelling over het scherm. Maar nee, die neuroot die op z'n tijd de kindervriend speelt als meneer Kaktus, hip- hopt door het beeld, Peter rent als een opgefokte spring in 't veld de trap op en af. Best mogelijk dat hij thuis als een uitgekauwde prop pruimta bak nietszeggend onderuit hangt op de driezits. Maar niet zodra er een tv-camera in de buurt is, of Rens molenwiekt, gesticuleert, hijgt en hapt naar adem. Een lawaaipapegaai in optima forma. Zou herrieschop- pen en keettrappen nog moeten worden uitgevonden, Peter Jan was de aangewezen persoon om er patent op aan te vragen. Om de haverklap pleegt-ie aan slagen op z'n stembanden. En die trap weet wat. Mocht de titel van de tv-show onverhoopt af gezaagd raken, geen nood, Op en Neer dekt de lading ook re delijk. I let doe Rens zo bron vai eigenlijk ergernis moeten vor men, ware het niet dal de per soon in kwestie het charisma bezit om wat voor anderen op geld doet niet voor hem van toepassing te laten zijn. Wie hem vergelijkt met een zichzelf oversell ree u wend e marktkoop- man is de laatste lijd kennelijk niet dikwijls op de markt ge weest of heeft eenvoudigweg een kortzichtige kijk op wat zich zoal in eigen periferie afspeelt. Zo goed gebekt en zo aanwezig zijn de standwerkers niet meer, vandaag de dag. Rens is meer dan een overspannen schreeu wer. De man flitst, heeft flair, en heeft maling aan iedereen en al les. Dus ook aan de concurren tie van RTL 4, waar op hetzelfde moment Hitbingo te zien is. Doet-ie 't of doet-ie 't niet? Tja. interessante vraag. De homo sa piens is en blijft uiteindelijk een grillig wezen. Maar hoe onweer staanbaar Peter lan Rens is, blijkt zodra hij de straat op gaat. Desnoods als Hulk Hogan om een winkelende meneer te ver leiden tot een partijtje vrij wor stelen in een pikant gesneden speelpakje. Rens weet op ie mands gemoed te werken, vooral ook op dat van vrouwen. Niet geremd door enige gêne bestaat hij het een dame in een supermarkt aan te houden. „Heeft u zin in een partijtje vrij worstelen?" Er zijn mannen die sinds het ethisch reveil voor minder zijn aangeklaagd bij'het comité ter bestrijding van ongewenste inti miteiten. Maar Rens krijgt voor mekaar wat anderen van weer anderen niet gedaan krijgen. Door mensen in te palmen, door te vleien, te flemen, door te overreden en andere trucs uit te halen met de bedoeling men sen datgene te laten doen wat ze eigenlijk niet van plan zijn. Geen voorstel wordt afgewim peld als zijnde oneerbaar. En de kandidaten in de studio maar gokken. Zo'n gok is het trou wens niet om je geld op Rens te zetten. Maar weinigen blijkt het gegeven niet toe te geven aan dat ondefinieerbare verlangen op tv te komen. Het is een cliché van jewelste, maar het medium tv is machtig. Zo'n brave wilgekuifde 65-plus- ser doet het toch maar, de assis tent van Rens spelen en hem vervolgens vlak voor de aftite ling vol op de mond zoenen. Zou inplaats van Peter Jan Rens pakweg Krelis Kees Kaasjager hetzelfde hebben gevraagd, waarschijnlijk had-ie een hengst voor z'n kop gekregen. Zomaar een meisje uit haar werk in een of ander ijssalon halen om de zelfde dag nog een vlot in de Ar dennen te bouWen, probeer het Met de kandidaten in de show is trouwens iets bijzonders aan de hand. Meestal zijn het van die vlotte jongens en vlotte mei den-types, van die de leuksten thuis die elke zaterdagavond gaan stappen of gezellig visite hebben, van die barbecuers met de hele buurt, van die zaterdag se autowassers. Rens heeft ze in de hand. en verstaat de kunst ze net niet te leuk te laten zijn. Tel kens bewandelt de showmaster de overtreffende trap. Als de kandidaten buiten zinnen raken omdat er 40 groene flappen voor het grijpen liggen, dan raakt Rens nog opgewondener. Gezegd moet worden dat hij al die overexposure gerust kan af leggen zonder zichzelf ook maar iets tekort te doen. Intussen de veertig gepasseerd mag Rens zichzelf best tot bedaren bren gen zonder meteen een dooie diender te worden. Hoe rijper, hoe interessanter. Geloof dat maar, Rens. Hang dat overjarige kind van je nou eens aan de kapstok van meneer Kaktus, die weet daar wel raad mee. Een beetje rustiger-aan mag. Die aanwezigheid is er toch wel van nature en het showmastersta- lent eveneens. Wat het voordeel van een enigszins bekoelde Rens zou kunnen zijn? Dat ver moedelijk ook mensen die niet van dat wilde houden zullen aanhaken bij de 2.300.000 kij kers die gemiddeld een 7,4 over hebben voor Doet-ie 't enz. Mocht Rens er onverhoopt toe overgaan op z'n rem te trappen, wie weet dat die Boszhardt dan ook dimt en eindelijk zichzelf wordt. Nu aapt dat veel te vroeg op de tv-camera's losgelaten joch alles na wat er in het Gooi aan showmasters rondspringt. Uitgesmeerd over twee afleveringen zendt de NCRV op 21 februari (tussen 21.15 uur een 21.55 uur op Neder land 1en 28 februari (tussen 21.45 uur en 22.55 uur op Nederland 1) een groot deel van Paul Simon's Concert in the Park uit. Hij gaf dit concert op 15 augustus vorig jaar in het Newyorkse Central Park en het werd bijge woond door maar liefst 750.000 mensen. Eind vorig jaar verscheen de gelijknamige dubbel-cd bij Warner Music. Simon trad op met een uitgebreide begeleidings band, bestaande uit 17 muzikanten van wie een be langrijk contingent hem ook muzikaal ondersteunden tijdens zijn twee Ahoy'-concerten. Bekende namen uit de band zijn drummer Steve Gadd, blaasvirtuoos Ray Phiri en de achtergrondvocalisten Oren, Maxine en Ju lia Waters. Paul bracht 23 nummers ten gehore in het ongeveer twee uur durende concert. Hij zong ook bekende Si mon and Garfunkel-songs als The boxer. Bridge over troubled water en The Sound of Silence. BOLLEBOOM STRIPS BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10