Binnenland Een vis tegen stress, een vogel om te praten Een symbolische navelstreng over het IJ 'Kastelen dreigen naar de bliksem te gaan' Zaterdag 15 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALT AN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 5 >t (GPD), Inter Press Service (IPS). Helft Nederlanders heeft huisdier Huisdieren zijn niet erg in trek bij het CDA. Bijna zestig procent van de stemmers op de partij van Lubbers houdt de huisdeur gesloten voor kat en hond, vogel en vis. Groen Links daarentegen houdt van een beestenboel in de huiskamer. Ruim de helft van deze linkse stemmers ziet huisdieren wel zitten. honden. Of het brave Labradors zijn of pittige pitbulls blijkt ove rigens niet uit het onderzoek. LEIDEN «PIETERV Het zijn enkele conclusies uit de veelomvattende GPD-enquête, waarbij aan 25.000 Nederlan ders onder meer is gevraagd of zij een huisdier hebben en hoe zij daarmee omgaan. GPV, SGP en RPF staan wat welwillender tegenover beesten in de huise lijke kring dan het CDA, al is het maar iets meen één procent. De hondemand naast het harmoni um is dus meer uitzondering dan regel. Opvallend is dat naast Groen Links ook D66 'huisdiervriende- lijk' scoort. Mogelijk is er bij de Groenen en de Democraten sprake van het Greenpeace-ef fect. De liefde voor het dier blijft niet beperkt tot zeehond en walvis. Bij de PvdA is het op het punt van het huisdier een stuk zorge lijker, nog geen 45 procent van de sociaal-democraten houdt er thuis een beest op na. Bij de WD is het 48 procent. WD'ers en CD'ers hebben de meeste Kater Het soort poes of kater is even min te traceren. Wel is opval lend dat vrouwen vaker huisdie ren hebben dan mannen. Het verschil is vooral groot bij kat ten: van de vrouwen heeft 22 procent een kat, bij de mannen is dat slechts 16 procent. Ruim de helft van de mannen heeft geen huisdier en minder dan de helft van de vrouwen heeft thuis geen dier. Belangrijkste redenen dat mensen een huisdier hebben, zijn het plezier dat ze eraan be leven en de kameraadschap. hond, kat, vogel of vis op na. Kameraadschappelijk gezien scoort de hond het hoogst Meer dan negentig procent van de hondebezitters beschouwt de viervoeter als een trouwe vriend. Maar ook katten mogen zich met een score van 85 pro cent verzekerd weten van een hoge graad van menselijke lief de. Vogels zijn eveneens beste maatjes met de mens. Ruim zestig procent van de onder vraagden ziet de gevederde ge- kooiden als wezens waarmee je zelfs kan 'praten'. De vis mag zich in een groeiende belang stelling van de 'homo sapiens' verheugen. Ruim dertig procent van de ondervraagde dierenbe- zitters draagt de koudbloedigen een warm hart toe. Eenzaamheid Het plezier dat kinderen aan dieren beleven, is voor dertig procent de op een na belang rijkste reden ze in huis te halen. Eén op de vijf mensen haalt die ren in huis in een poging de eenzaamheid wat draaglijker te maken. Het leeft, het is warm, je kunt ertegen praten. Zo'n acht procent heeft dieren ter be scherming, om zich te wapenen tegen een gevoel van onveilig heid. Wie de vijftig is gepasseerd, heeft minder huisdieren dan jongeren. De 65-plussers heb ben al helemaal weinig dieren in huis. De verzorging van het dier is met het klimmen der ja ren een toenemende zorg. Dat is ook de reden dat gescheiden mensen minder dieren houden: ze hebben al genoeg sores aan hun hoofd. Bij gehuwden met kinderen worden aanzienlijk meer huisdieren aangetroffen. De laagst opgeleiden (basis school, lager beroepsonderwijs) hebben relatief vaker een hond dan de hoger opgeleiden. Bij katten ligt dat anders. Het zijn vooral de hoger opgeleiden die meer zien in de kat als huisdier. Vogels doen het weer goed bij de minder geschoolden. De vis is een dier dat het in meer ge schoolde kring i doet. Algemeen geldt: hoe lager de opleiding, hoe vaker een dier in huis wordt aangetroffen. Opmerkelijk is dat werklozen en arbeidsongeschikten niet va ker huisdieren hebben dan wer kenden. Wie een baan buitens huis heeft, maar ook de huis vrouw, heeft toch relatief vaker interesse in het houden van huisdieren. Hollen Vogels worden naar verhouding het meest gehouden in middel grote steden (tussen 50.000 en 100.000 inwoners). Hoe kleiner het dorp, hoe meer honden je er zult aantreffen. Het zal er wel mee te maken hebben dat hon den daar naar hartelust kunnen hollen, de vrijheid hebben. In de grote stad (meer dan 100.000 inwoners) komen huisdieren verhoudingsgewijs het minst Er kan niet worden gezegd dat mensen met huisdieren zich beter voelen of gezonder zijn dan mensen zonder. Het is niet zo dat het dier duidelijk heil zaam werkt op gedeprimeerde of depressieve mensen. Opmerkelijk weinig last van stress heeft de «.vissenbezitter. Wie regelmatig naar een aquari um kijkt, ontspant zich. Uit een united photos de boer Amerikaans onderzoek blijkt dat tijdens het kijken naar vis sen de bloeddruk daalt. De GPD-enquête ondersteunt dat Amerikaanse onderzoek. Overi gens kan hef ook zijn dat rusti ge, meditatief ingestelde men sen zich tot vissen aangetrok ken voelen. Mensen met aqua ria slapen doorgaans als een roos en slikken nauwelijks slaaptabletten. Vissenbezitters zijn tevens de minst angstige mensen. Als geen ander durven zij 's avonds alleen de straat op te gaan. Ze voelen zich daar in hun eentje zelfs veiliger dan mensen met een hond. Telefoonverkeer maandag tien minuten stil PTT Telecom gaat in de nacht van maandag op dinsdag we derom een poging wagen om werkzaamheden te verrichten aan de telefooncentrale In Haarlem. Als alles volgens plan verloopt, ligt het telefoonver keer in Haarlem en omgeving gedurende tien minuten stil. De operatie treft alleen klan ten met netnummer 023 of met netnummers die met 025.. beginnen. Tussen 01.00 en 03.00 uur zullen zij de telefoon gedurende tien minuten niet of in beperkte mate kunnen gebruiken. Omdat de onderbreking ook voor het alarmnummer 06-11 geldt, heeft de PTT noodvoor zieningen getroffen. Klanten in HUlegom, Lisse, Noordwijker- hout, Nieuw-Vennep en Sas- senheim (die bij het opnemen van de telefoon een kiestoon horen) kunnen brandweer, po litie of ziekenhuis bereiken via het politiebureau in Sassen- heim (02522-19029). Klanten in Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Bever wijk kunnen beUen met de po litie in Beverwijk (02510- 44444). Klanten in IJmuidcn kunnen met hun eigen politie bureau beUen (02550-37300). In Haarlem en in de overige gevallen zijn de hulpdiensten bereikbaar per autotelefoon. Daarvoor staan tijdens de werkzaamheden bij telefoon cellen auto's van PTT Telecom opgesteld. AMSTERDAM THEA V Het moet een feestelijke strik worden. Want Flip van den Bergh houdt van Amsterdam. Het gaat om een doorzichtige brug, die zich als een sliert spaghetti over het IJ slingert: vanaf het Centraal Station naar Amster dam-Noord. Met niet te stuiten enthousiasme spreekt Van den Bergh over een „symbolische navelstreng tus sen moeder-stad en kindje-Noord". Het is inmiddels al weer drie jaar geleden dat Van den Bergh op de proppen kwam met zijn luchttunnelbrug. Zijn plan werd aanvankelijk met een welwillende glim lach aanschouwd. Origineel, futuristisch, leuk bedacht. Maar de leraar aardrijkskunde liet zich niet afschepen. „Twee jaar lang heb ik met een soort bord voor m'n kop moeten lopen. Pas afgelopen zomer voelde ik een omslag. Ze begonnen mij serieus te nemen". En serieus neemt Van den Bergh zijn luchttunnel- brug in hoge mate. Want stel je toch eens voor. Amster dam vangt er vier vliegen in één klap mee: een voetgan gers- en railverbinding over het IJ, een toeristische at tractie van de eerste orde en de door Amsterdam zo fel begeerde 'landmark'. Oosterdok In zijn plan gaat het voorlopig om een drie kilometer lange luchttunnel. Vanaf het Centraal Station, langs het Oosterdok, maakt die een slinger naar het IJ. En daar hangt-ie, tussen twee honderd meter hoge pylonen, op vijftig meter hoogte met het mooiste uitzicht van de wereld. Grote schepen moeten er met gemak onder door kunnen varen. In de stalen, met veel glas uitgevoerde buis bevinden zich twee verdiepingen. Onderin rijdt een sneltram of andere vorm van railvervoer. Daarnaast begeven voet gangers zich op het rollend trottoir voort. Voor de 'lang zame, toeristische genieter', heeft hij bovenin een wan delpromenade bedacht. De luchttunnel voert vervolgens tot diep in Amster dam-Noord. Onderweg zijn halteplaatsen voor leuke activiteiten zoals: een panorama, een museum, horeca- voorzieningen. Het moet kortom een feest zijn om je door die attractie te begeven. Voorzichtig fantaseert Van den Bergh al verder: „Je zou er zelfs aan kunnen denken de tunnel aan weerszij den door te trekken. Zeg maar een alternatief voor de door Amsterdam gedachte, deels ondergrondse Noord- Zuidlijn. Hij zou ook prachtig aan kunnen sluiten op de geplande Oost-West-rail langs het IJ." Van den Bergh: „Als kind kreeg ik eens een elektrisch treintje. Daar hoorde ook zo'n tunneltje bij. Ik vond het toen al niks." foto nieuw anefo - Hoe komt een leraar aardrijkskunde op zo'n lucht tunnel? „Als kind kreeg ik eens een elektrisch treintje. Daar hoorde ook zo'n tunneltje bij. Ik vond het toen al niks. Nee, ik nam het vloerkleed en rolde dat op tot een lan ge buis. Fantastisch. Spannend. Als je die rol dan ook nog op twee stoelen legde zakte die niet door, ontdekte ik. Ik denk dat deze luchttunnel daarmee te makert heeft." Flip van den Bergh woont in het centrum van Am sterdam en werkt in Amsterdam-Noord. „Elke dag op de fiets met de pont het IJ over en weer terug. En als het een beetje tegenzit soms vier en zelfs zes keer per dag. Een goede verbinding voor voetgangers en fietsers is er nog steeds niet". Omdat hij dol op Amsterdam is en er alles over wil weten, kwam hij ook eens terecht op een inspraakavond over de IJ-oevers. „Mijn God, dacht ik, dat wordt straks een soort zilveren kamerscherm met al die gebouwen die daar moeten komen. Ik zal me er maar eens mee gaan bemoeien, anders wordt het niet mooi genoeg". Maquettemaker Van den Bergh vond al snel enthousiaste medestanders in industrieel designer Horst Grütring en maquettema ker Alois Ruitenbeek. Zij zorgden voor de eerste uitwer king. Toen de plannen werden tentoongesteld in de Zuiderkerk, voegde ook ir. Henk de Jong van de Techni sche Universiteit Delft zich bij hen. Hij becijferde de kosten van het project op ongeveer tweehonderd mil joen gulden. De doorbraak kwam vorig jaar zomer. Toen gaf de Amsterdamse raad aan het college van B en W de op dracht de luchttunnel te betrekken bi; een onderzoek naar een vaste oeververbinding over het IJ. Na een eerste globaal ondezoek door het gemeente lijk Projectbureau IJ-oevers, luidt het advies het plan te laten onderzoeken door een extern ingenieursbureau. Verantwoordelijk wethouder Jeroen Saris beslist binnen een paar weken of hij daarvoor geld wil uittrekken. Echt te springen staat de gemeente vooralsnog bij het plan. Een ondergrondse railtunnel en snel rende pontjes verdienen voorlopig de voorkeur. Voorlopig. Want de aardrijkskundeleraar verwachi van zijn plan een grote meerwaarde voor de IJ-oevers. Niet alleen kan de luchttunnel bedrijven over de streep trekken zich hier te vestigen. Ook ziet hij het als ee langrijke toeristische trekker. „Misschien komen er wel anderhalf miljoen toeristen. Als je die allemaal pakweg een tientje laat betalen voor die wandelpromenade, verdient de tunnel zichzelf weer terug". De Amsterdamse VW ziet wel brood in een verdere uitwerking van het plan. „Op voorwaarde dat het geen voor de stad ontsierende kermisattractie gaat worden", zegt woordvoerder H. ter Balkt. „We praten al lang over een 'landmark' voor de stad. Natuurlijk, die hebben we al drie eeuwen, namelijk de grachtengordel en het stadssilhouet. Maar een hoge uitkijktoren of een lucht tunnel over het IJ kan een prachtig en herkenbaar Am sterdams silhouet opleveren". Nieuwe hoogleraar in de kastelenkunde: DEN BOSCH PATRICK SELBACH ANP-VERSLAGGEVER De Nederlandse kastelen wor den in hun voortbestaan be dreigd. Het Rijk heeft de geld kraan voor restauratie en on derhoud bijna dichtgedraaid. Daardoor vallen de bouwwer ken steeds meer ten prooi aan ondeskundig beheer, particulie re zelfbeschikking en speculatie. Dat vindt prof. drs. H.L. Jans sen. Hij aanvaardt op 24 februa ri het ambt van bijzonder hoog leraar in de kastelenkunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht. De overheid moet volgens de Bos sche stadsarcheoloog Janssen kleur bekennen als het gaat over het behoud van het Nederland se cultuur-erfgoed. De subsidies voor het onder houd en beheer van de Neder landse kastelen zijn in de afge lopen jaren drastisch gekort. Door de nieuwe Monumenten wet uit 1988 is veel verantwoor delijkheid bij de gemeenten ge legd. Die hebben echter vaak geen geld om de kastelen bin nen hun grenzen goed te ver zorgen. „Als de gemeenschap geen geld over heeft voor de kastelen, dan moeten we er rekening mee houden dat ze over tien of twin tig jaar naar de bliksem gaan", aldus Janssen. Hij zet ook vraagtekens bij de deskundig heid van de veelal kleinere ge meentelijke besturen die voor de kastelen verantwoordelijk zijn. Volgens de hoogleraar zullen in de toekomst steeds vaker particulieren of het bedrijfsle ven de kastelen beheren. „Daar is niets op tegen. Maar het be- drijfiseven heeft andere belan gen. Het kastelenbestand is ge baat bij wetenschappelijk ver antwoorde restauratie of ver bouwing. Een kasteel mag best een party-centrum worden, maar dan mag de waarde van het gebouw niet worden aange tast De overheid zou in de visie van de archeoloog in ieder geval 'Kasteel mag best een partycentrum worden moeten opdraaien voor de be langrijkste kosten van het be heer van een kasteel. „Daar naast zijn genoeg bronnen denkbaar waaruit meer geld kan komen, zoals openstelling voor het publiek of een-andere vorm van exploitatie." De huidige staat van de Ne derlandse kastelen omschrijft Janssen nog als 'redelijk'. Over de verschillende ruïnes die ons land telt, is hij duidelijk. „Die zijn er gewoon beroerd aan toe. In de visie van cultuurminister D'Ancona is Nederland uitgc- restaureerd. Zo'n zienswijze kan funest worden voor onze kaste len." Nederland telt nu nog onge veer driehonderd kastelen. Ruim 140 daarvan zijn in ge bruik als museum of op een an dere wijze geheel of gedeeltelijk voor het publiek toegankelijk. 120 kastelen zijn in particuliere handen. De overige zijn in ge bruik als gemeentehuis of school of ze bieden onderdak aan instellingen. Een van de belangrijkste doe len die Janssen zich ten doel heeft gesteld is de opstelling van een Nederlands kastelenlexicon. „Ons land kende ooit in totaal 2.500 kastelen. De festen daar van zitten nog onder de grond. Van 80 procent is de plek be kend en tweehonderd hebben al de status van beschermd ar cheologisch monument", ver telt hij. Bezorgd toont Janssen zich over hoe nogal wat archeologi sche groepen en heemkun dekringen in de grond wroeten. „Er is op dit moment geen goed overzicht of inventarisatie van de resten die, al dan niet verant woord, uit de grond worden ge haald. Evenmin is er documen tatie of opslag van resten van oüde kastelen. De resultaten van opgravingen voor weten schappelijk onderzoek zijn zeer wisselvallig." Met een lexicon hoopt Janssen de hoeveelheid aan informatie over boven- en ondergrondse kastelen te stroomlijnen. Janssen met op de achtergrond het 14e-eeuwse kasteel Ammersoyen. FOTO ANP ID OUDENAARDEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5