Binnenland 'Premies slechts 5 procent omlaag' Fokker rekent op meer bestellingen Lubbers maakt zich geen zorgen over kritiek Kok Rijk loopt miljoenen mis door traag werk Nederland bezig aan zesde VN-operatie PROEF DE LENTE Zaterdag 15 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJ AAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving; CLARA KEMPER 3 NIEUWSLIJN Medisch team ontvlucht Somalia Een medisch team van het Nederlandse Rode Kruis heeft don derdag in allerijl Somalia moeten verlaten, nadat troepen van generaal Farah Aideed het gebouw waar de Nederlanders werk ten waren binnengedrongen. De vier medewerkers zijn donder dagavond met een vliegtuig vanuit Muqdisho overgevlogen naar Nairobi in Kenya. Het Nederlandse Rode Kruis heeft dat gisteren meegedeeld. Sinds de verdrijving van dictator Siad Barre in ja nuari vorig jaar verkeert Somalia in volstrekte staat van anarchie. Taxichauffeurs pakken junkies terug De Rotterdamse politie gaat samen met 'daklozen-dominee' Vis ser van de Pauluskerk overleggen met taxichauffeurs om te voor komen dat die „eigen rechter" gaan spelen tegen drugsverslaaf den. Het besluit werd genomen nadat vijftien chauffeurs giste ren „huis hielden" in Perron 0, een dagverblijfplaats voor junks aan de achterkant van het Rotterdamse Centraal Station. Aanlei ding tot de actie was een schop tegen een taxi door een drugs verslaafde na onenigheid over betaling van een taxirit. Volgens de politie lagen bijna alle ramen eruit. NS-conducteurs fout ingezet Het NS-personeel is ontevreden over de inzet van een tweede conducteur op de zogeheten 'risicotreinen', In de praktijk blijkt dat de vierhonderd extra conducteurs die vorig jaar werden aan getrokken om de agressie in de treinen tegen te gaan, vooral ter vervanging van afwezige collega's worden ingezet. In het NS-weekblad 'Koppeling' beklaagt woordvoerder Van der Wal van het Dienstoverlegorgaan Exploitatie (onderne mingsraad) zich over de gang van zaken. Volgens hem moet het hoofdkantoor in Utrecht voortaan het grootste deel van de plan ning van de extra conducteurs verzorgen, om te voorkomen dat de NS-regio's „uit eigen belang" het nieuwe personeel inzetten voor de reguliere diensten. Werknemers opgetogen over Chinese order SCHIPHOL BILL MEYER De order van China Eastern voor zeven Fokker 100's kwam gisteren als een complete ver rassing voor de Ondernemings raad en de vakbonden. Al jaren onderhandelt Fokker zonder enig concreet resultaat met de Chinezen. De duikbootaffaire met Taiwan bracht de gesprek ken in een stroomversnelling. De Ondernemingsraad van Fokker op Schiphol is in ieder geval zeer opgetogen over de bestelling. Voorzitter Johan de Weerdt zegt bijzonder verheugd te zijn dat Fokker er eindelijk in is geslaagd de Chinese markt open te breken, in potentie één van de grootste ter wereld. De Weerdt gaat er min of meer van uit dat wanneer één schaap over de dam is de rest zal vol gen. De komende jaren staan honderden vliegtuigen van Rus sische en Chinese makelij op de nominatie vervangen te worden door moderne westerse toestel len. En de Chinese regering heeft bij alle bestellingen een belangrijke vinger de pap. Fokker gaat in zijn prognoses uit van een marktpotentieel van zo'n twee- tot driehonderd Fok ker 100's. Het feit dat de Chine se regering met Fokker in zee gaat, biedt tevens mogelijkhe den voor de Fokker 50, die niet zo goed verkoopt als de Fokker 100. De Weerdt: „Ik verwacht een positief effect op de Fokker 50. Niet eerder verkocht Fokker een vliegtuig in China. Als je een maal de markt hebt opengebro ken, komen nieuwe orders ge makkelijker tot stand." Vertraagde wetgeving op het terrein van de sociale zekerheid kost de overheid de komende jaren honderden miljoenen gul dens. Dat blijkt uit een vergelij king van de beleidsvoornemens die staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken op 26 september presenteerde en de uitvoering Tal van wetsvoorstellen aan gaande de sociale zekerheid zijn vertraagd, maar het meest in het oog springend is de verla ging van de wao-uitkeringen, waarover het kabinet het vorige zomer eens werd. Officieel moet de wetswijziging op 1 juli van kracht worden. Dat is inmiddels ondenkbaar, omdat de advies organen (Raad van State en So ciale Verzekeringsraad) het wetsvoorstel nog niet eens van het ministerie hebben ontvan gen. In kringen van werkgevers en vakbeweging wordt thans openlijk betwijfeld of 1 januari 1992 nog wel een haalbare da tum is. Top-ambtenaar WVC erkent tegenvallende daling ziektekosten De premies voor particuliere ziektekostenverzekeringen kunnen hoogstens met 5 tot 10 procent omlaag. Van da lingen met 20 tot 30 procent, zoals eerst werd veronder steld, kan geen sprake zijn. Het gerucht over de tegenval lende premieverlaging doet sinds gisteren de ronde in politiek Den Haag. sche truc's om de premies niet te hoeven verlagen. De verzeke raars waren volgens hem in 1990 minder geld kwijt aan dq ziekenhuizen, terwijl de kosten in deze sector wel stegen. Daar om moet in 1991 en 1992 alsnog meer worden betaald. „Dit soort effecten zijn pure finan ciële technieken en zeggen niets over de werkelijke kostenont wikkeling", aldus Rijpma. De premieverlaging is volgens staatssecretaris Simons van volksgezondheid een logische gevolg van zijn plan voor een herziening van het stelsel van gezondheidszorg. De eerste fase van zijn plan werd op 1 januari ingevoerd door de kosten van medicijnen over te hevelen naar In het blad Trefpunt van het mi nisterie van WVC erkent direc teur Rijpma van verzekeringen, marktordening en prijsvorming van WVC dat de premieverla ging 'wat tegenvalt'. Volgens hem gaat het echter nog altijd om een 'aanzienlijke' premie verlaging die dicht in de buurt komt van 15,5 procent. Rijpma keert zich tegen de particuliere ziektekostenverze keraars, die onder meer kosten stijgingen in de ziekenhuizen hebben aangevoerd om hun premies op 1 januari niet te ver lagen, zoals was afgesproken. Volgens Rijpma bedienen de verzekeraars zich van techni- de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz). Simons meent dat de premies daardoor omlaag kunnen. De verzeke raars beweren dat dat echter onmogelijk is door de gestegen kosten bij de ziekenhuizen. De Algemene Rekenkamer onder zoekt momenteel de mogelijk heden tot premieverlaging. Het Flan-Simons wordt in het CDA-blad CDAktueel onder vuur genomen door minister Andriessen van economische zaken. „Ik ben heel bang voor een grote chaos, veel onzeker heid en onverwachte gevolgen", aldus de bewindsman. Volgens Andriessen pakken dergelijke grote operaties in de praktijk anders uit dan op papier. „Over zo'n plan kun je jaéaren praten, alles proberen in te schatten en te berekenen. Maar je ziet pas in de praktijk welke negatieve gevolgen het heeft." Andriessen maant de overheid tot voorzich tig gedrag bij-de volgende stap pen van het plan, gezien de hui dige situatie. Publex Buitenreclame begint maandag met een confronterende boodschap aan automobilisten die hard rij den. In veel gemeenten zullen 'billboards' de bestuurders er op wijzen dat 50 km per uur soms al te hard is. FOTO ANP Premier Lubbers heeft gister avond na afloop van het kabi netsberaad geweigerd inhoude lijk te reageren op de uitlatin gen die zijn vice-premier en PvdA-leider Kok gisteren deed in een interview met het Parool. Als het inderdaad zo is dat de Chinese order slechts de eerste in een lange reeks is, lijkt de werkgelegenheid bij Fokker op de lange termijn verzekerd. De orderportefeuille van de Fokker 100 is nog goed gevuld, maar de laatste anderhalf jaar is niet veel meer verkocht. Fokker be schouwt de Chinese order dan ook als de belangrijkste uit zijn geschiedenis, op die van Ameri can Airlines (75 vaste orders en 75 opties) na. Bij Fokker Aircraft werken op dit ogenblik 10.000 mensen (to taal Fokker: 13.000). De vlieg tuigbouwer werkt bij de pro- duktie van de Fokker 100 nauw samen met buitenlandse vlieg tuigbouwers: het Duitse Mes- serschmidt-Bölkow-Bohm (MBB) (onderdeel van Daimler- dochter Deutsche Aerospace) en het Noordierse Short Bro thers (eigendom van het Cana dese Bombardier). Beide zijn met motorenfabrikant Rolls- Royce risicodragend partner in het Fokker 100-project. Momenteel onderhandelt Fokker met Deutsche Aerospace en Bombardier over het in pro- duktie nemen van de Fokker 70, een verkorte versie van de Fok ker 100. Begin maart moet dui delijk zijn of de partners op nieuw met elkaar in zee gaan. Ook voor de Fokker 70 ziet Fok ker kansen in China. Voor tal van Nederlandse be drijven is Fokker van cruciaal belang voor de werkgelegen heid. Tientallen ondernemin gen (met in totaal zo'n vijfdui zend werknemers) leveren on derdelen aan Fokker. De roltrap van de Maastunnel fungeerde gisteren als een wat ongemakkelijke bar. Ter gelegenheid v studenten van de Erasmus Universiteit ingehuurd om 10.000 'lichte Maasborrels' te schenken. ACHTERGROND DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Het tweede wetsvoorstel, om het beroep op de Ziektewet in te dammen, is al op 20 november vorig jaar naar de adviesorga nen gestuurd. De Raad van Sta te is tot op heden echter niet in staat geweest daarover advies uit te brengen. Wanneer de Raad van State en de Sociale Verzekeringsraad hun adviezen hebben uitge bracht, moeten de voorstellen (eventueel) nog worden bijge steld. Vervolgens is geruime tijd gemoeid met de schriftelijke voorbereiding van de behande ling van de wetsvoorstellen in zowel de Tweede als de Eerste Kamer. Door de vertraging ontvangt de regering de financiële op brengsten van de wao- en Ziék- tewetmaatregelen minstens een half jaar later dan gepland. Voor dit jaar is nog niets ingeboekt, maar voor 1994 wordt echter op een opbrengst van 335 miljoen gulden gerekend, die uiteinde lijk oploopt tot 1,6 miljard gul den per jaar. Onderzeeërs niet te rijmen met vreedzaam imago Voorstanders van levering van de duikboten aan Taiwan wijzen op de omvang van de order (2,5 miljard gulden) én de (minimaal) 10.000 manjaren werkgelegenheid. Tegen standers van levering noemen de omvang van de onderzeeboot-order kinderspel in vergelijking met de gouden appels die bo ven de Chinese markt hangen. Hèt voorproefje daarvan was natuurlijk de Chinese order voor zeven vliegtuigen van Fokker. Deze perfect getimede bestelling diende als het suikerlaagje om de bittere pil die premier Lubbers gisteren namens het kabinet presenteerde: de levering van on derzeeboten aan Taiwan gaat niet door. Maar wie de Nederlandse exportcijfers naar China en Taiwan bestudeert, ziet al snel in dat de handel met de 'twee China's' van be perkt belang is. De Nederlandse totale ex port daar naartoe vertegenwoordigde vorig jaar pakweg 250 miljard gulden. Sinds 1988 vertoont de export naar beide landen bo vendien een tamelijk scherp dalende lijrt. Kortom, om louter economische redenen zou het bruskeren van hetzij China hetzij Taiwan bepaald niet rampzalig zijn. Een breuk met China is om buitenlands- De discussie over het wel of niet leveren van onderzeeboten aan Taiwan, is zeer eenzijdig geweest. Behalve het argu ment dat Nederland in 1984 Peking zwart-op-wit heeft beloofd geen wapens aan Taiwan te leveren, zijn er louter fi nanciële en economische argumenten gewisseld. politieke redenen echter allerminst ge wenst. Het land is een wereldmacht en heeft sinds het uiteenvallen van de Sovjetu nie alleen maar aan importantie gewonnen. Dat ook andere westerse landen zich moei te getroosten om grootmacht China niet al te zeer tegen de haren in te strijken, bleek na het neerslaan van de Chinese studenten opstand op het Plein van de Hemelse Vre de. Ondanks alle reacties van afgrijzen, be sloot geen enkel land zijn banden met Chi na te verbreken. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verwachtte waarschijnlijk dat Peking ons land voor tientallen jaren in de ban zou doen, wanneer de vier gevraagde onderzee boten aan Taiwan zouden worden geleverd. Want het één-China-beleid van Peking (waarin Taiwan de rol speelt van opstandi ge provincie) is niet zomaar onderdeel van de Chinese politiek: het is een van haar we zens-kenmerken. De betrekkingen met het grootste land ter wereld frustreren is één ding. Maar dat doen omdat je graag wilt verdienen met de levering van wapentuig aan de vijand van datzelfde China, is geen opsteker voor de internationale prestige, moet de regering hebben gedacht. Dat klemt temeer omdat Nederland een be scheiden wapenpfoducent en wapenexpor teur is en zegt te willen blijven. Nederland behoort niet tot landen zoals de Verenigde Staten en de voormalige Sovjetunie die wa pens maken en exporteren om er hun macht in de wereld mee te vergroten, i Iet kabinet moet dan ook hebben geconclu deerd dat een exportvergunning voor de onderzeebootorder van Taiwan niet te rij men valt mei dat terughoudende wapenex portbeleid. Daarmee zou Nederland zich zelf in de categorie landen plaatsen die lou ter wapens produceren en exporteren voor het geld, een houding waar we juist zo op neerkijken. „Kok bedrijft politiek. Dat is zijn recht en plicht", aldus Lubbers. Kok trok in het interview fel van leer tegen de CDA-top. Hij wil dat er een einde komt aan de voortdurende discussies bin nen het CDA hoe lang het kabi net nog blijft zitten. Die discus sie werd van de week weer aan gezwengeld door CDA-senator Kaland. Lubbers ontkende dat de CDA-leiding afstand neemt van het beleid van de coalitie. Over de hele linie leeft de wens de rit uit te zitten, zo bleek uit Lub bers' woorden. Wel stak de pre mier niet onder stoelen of ban ken dat hij zich ongemakkelijk voelde door dé uitspraken van Kaland die het kabinetsbeleid („beleid dat ik als premier ver dedig") aanviel. Volgens Lubbers heeft Kaland inmiddels in CDA-kring laten weten dat hij de coalitie met de PvdA voort wil zetten en tot een goed einde wil brengen. De CDA-voorman zei verder dat de uitspraken van Kaland en frac tievoorzitter Brinkman (onlangs op Texel) niet op één lijn mo gen worden gezet. „Het verschil is dat Kaland enigszins de in druk heeft gewekt dat het kabi net het eind van de rit niet zal halen. Hij was somber. Brink man was dat in zijn Texelse re de allerminst. Dat was een kloe ke speech van iemand die er eens stevig voor gaat staan." WD-fractieleider Bolkestein heeft voor komende week een spoeddebat aangevraagd over de uitspraken van Kok. De libe raal wil dat beide coalitiepart ners hun ruzie in de Kamer uit vechten. Als Nederland volgende week besluit driehonderd man ver bindingstroepen in Joegoslavië in te zetten, is het voor de ze vende keer sinds de Tweede Wereldoorlog dat Nederland een bijdrage levert aan een in ternationalevredesoperatie. Hoewel Nederland al in 1963 de Verenigde Naties (VN) aan bood militairen beschikbaar te stellen voor vredesoperaties, liet het eerste verzoek tot 1978 op zich wachten. Begin 1979 rea geerde het kabinet-Van Agt po sitief: een pantser-infanterie- bataljon ging in het kader van de VN-vredesmacht Unifil naar Libanon. De Nederlandse aan wezigheid werd in 1985 beëin digd omdat de veiligheidsrisi co's te groot waren. In 1982 besloot Nederland met 86 militairen deel te nemen aan de multinationale vredes macht (MFO) in de Sinaï, die niet onder VN-vlag optreedt. De MFO, nog altijd aanwezig in de Sinaï, moet toezicht houden op de naleving van het vredesver drag tussen Israël en Egypte. Daarnaast maken sinds 1956 vijftien Nederlanders deel uit van de VN-Organisatie voor Toezicht op Wapenstilstanden (UNTSO), die sinds 1948 toeziet Asielzoeker mag langer dan vier dagen in de cel i de bestanden i zijn buurlan- Asielzoekers die uitgezet moe ten worden, mogen langer dan vier dagen in een politiecel wor den vastgehouden. De minister raad heeft dat gisteren besloten. De regeling van vier dagen, die tot nu toe gold, blijkt in de prak tijk namelijk niet te werken, al dus het kabinet. Er is te weinig ruimte in de Huizen van Bewa ring, waardoor het voorkomt dat vreemdelingen geregeld op vrije voeten worden gesteld en in het illegale circuit verdwij- Het kabinet vindt wel dat de asielzoekers niet langer dan een maand mogen worden vastge houden als het bevel tot uitzet- ling nog nicl is gegeven. Is dal wel gebeurd, dan mag de ter mijn worden verlengd, aldus het kabinet. op naleving v; tussen Israël den. In april 1989 vertrokken 33 Nederlandse marechaussees naar Namibia, waar ze deel uit maakten van de VN-vredes macht Untag (4.700 militairen uit meer dan twintig landen). Die moest toezien op een orde lijk verloop van het onafhanke lijkheidsproces van Namibia dat een eind moest maken aan ze ventig jaar overheersing door Zuid-Afrika. Eind maart 1990 keerden de Nederlandse mare chaussees als laatsten terug. In Angola verblijven sinds juli 1991 in het kader van Unavcm- II 25 Nederlandse militaire de naleving van het staakt-het - vuren tussen de Angolese troe pen en de guerrilla organisatie Unita. Ook hier gaat het om een operatie in VN-verband. Deze maand vertrekken 27 Nederlandse militairen naar Cambodja in het kader van de VN-vredesmacht Unamic, die belast is met het opruimen van miljoenen mijnen in het grens gebied met Thailand om de re patriëring van Cambodjaanse vluchtelingen mogelijk te ma ken. Ongeveer 1300 militairen maken deel uit van Unamic. tijdens de 59e WISTFRIISI ^(9l 4 000 m' overdekt# voorjaar»- tuin m«l tchitl«r*nd« arrango- m«nt#n bolg*wa»»«n io vwilingklok bloomon rtuin mol boordorijdioron Schotland. Ooegang Opening» tyd** U/2 13 18u 15-19/2 9 18. 20/2 9 21 u., 21 23/2 9-18o De lente begint in BOVENKARSPEL U flm 23 februan 1992

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3