1,- De houseparty van de rijken yy ZATERDAGS IJ VOEGSEL IRENE NIEUENHUUSE k wil er gewoon mooi uitzien en geen alledaagse jurk dragen die iedereen kan kopen. Het is toch leuk om iets bijzonders aan te trekken. Dat maakt me zeker. Daar geniet ik van Het hoort een beetje bij mijn persoonlijkheid." Debutante Aemelie Deelder, Haagse en 17 jaar, is leerling van een meisjesinternaat in Antwerpen. Zij is één van de deelnemers aan het debutantenbal 1992 en is van plan er iets 'speciaals' van te maken. De witte zijden stof is uitgezocht, de coupeur besproken en de modebladen zijn bekeken. „Uit de tijd? Wel nee, het is mijn derde grote bal al. Het is voor mij daarom ook geen hoogtepunt, ik vind het gewoon heel aardig er aan mee te doen." Huwelijksmarkt Debutantenbals waren ten tijde van de glorie dagen van het Habsburgse Rijk de legale hu welijksmarkten van de adel en de gegoede burgerij. De moeders van huwbare dochters hadden er een dagtaak aan hun vrouwelijke nakomelingen te binden aan een goede part ner. Favoriete kandidaten waren mannen die hoog op de maatschappelijke ladder vertoef den. Vooral graven en baronnen waren een geliefde partij. Om die te krijgen werden meis jes tussen hun twaalfde en achttiende jaar grondig voorbereid op dit feestje. Alleen dan kon de dochter op haar achttiende de aller mooiste, de stralendste en zo het begerens waardigste schepsel van dit romantisch 'schuifwerk' worden. „Dit bal heeft niets meer te maken met een huwelijksmarkt", meent Uta van der Steen- straten, lid van de organiserende stichting. „Maar er zijn wel huwelijken uit deze bals voortgekomen. De jongeren treffen er elkaar en dat heeft vaak gevolgen voor de vrienden kring. We hoeven ook niets aan werving te doen, een bepaalde groep meisjes en jongens wil er graag aan meedoen. Er is niemand die vandaag nog gaat omdat papa of mama het zo graag willen. Sommige deelnemers weige- i ren bijvoorbeeld het adres van hun ouders te i geven, wanneer wij hen willen benaderen." Over het debuut van haar eigen dochter, enige jaren geleden, zegt ze: „Wat is er mooier dan zo'n stralend jong kind?" Kinderdorpen Het debutantenbal-nieuwe-stijl is dit jaar in Huis ter Duin in Noordwijk. Sinds 25 jaar wor den deze bals onder meer gehouden in de Stadsgehoorzaal in Leiden, het Haagse Kur- haus en het Amsterdamse Concertgebouw. De Stichting Het Oostenrijks Bal, een onder deel van de Vereniging Nederland-Oostenrijk, is de organisator van dit feestje. Voor 225 gul den per persoon kan men zich via telefoon nummer 01890-14480 nog opgeven. De op brengst van het bal gaat naar de Stichting SOS-kinderdorpen. Het Ball der Oesterreicher' wordt dit jaar voor het eerst financieel ondersteund. Hoofdsponsors zijn Triumph International en Swarovski Kristal en Optiek. Op het hoogte punt van het bal zullen enige mannequins, onder wie Miss Holland, kleding en accessoi res showen, waarop de kostbare kleinoden van de een van de sponsor zijn verwerkt. Uta van der Steenstraten is van oorsprong een Oostenrijkse.-Toen ze in 1958 in Neder land kwam wonen, is ze lid geworden van de vereniging. De club die 300 leden telt, wil de culturele, wetenschappelijke en maatschap pelijke banden tussen Nederland en Oosten rijk vasthouden en verstevigen. De vereniging is in 1923 opgericht Oostenrijkse kinderen kwamen na de Eerste Wereldoorlog naar Ne derland om hier aan te sterken. Zij legden de basis voor de vereniging, die na de Tweede Wereldoorlog een injectie kreeg toen er op nieuw kinderen uit Oostenrijk naar Nederland werden gehaald. „Er zijn destijds vriend schappen voor het leven gesloten." Maar ook in het bedrijfsleven zijn indertijd contacten gelegd. „Politiek lag alles nogal gevoelig, maar familiair en bedrijfsmatig heeft onze vereni ging een zeer gunstig effect gehad op de on derlinge betrekkingen." Normvervaging De danspartner van Aemelie Deelder is Carel van Vredenburcht, 23 jaar en student werk tuigbouwkunde in Delft. Hij geeft als reden voor zijn aanwezigheid op 14 maart: „Ik hou van dansen en Aemelie en ik passen qua leng te goed bij elkaar. Daarnaast spreekt stijl me aan. Ik erger me aan de normvervaging die ik overal om me heen zie. Veel mensen weten niet meer waar ze aan toe zijn. De vaste rol lenpatronen zijn weg." De student heeft de volgende voorstelling van het bal. „Ik denk dan aan de Sissi-füms. Niet voor niets gingen daar veel mensen naar toe." De romantiek droop van het doek in de films over de mooie Oostenrijkse keizerin, die zich omringd wist door de adel. Zo elitair zijn de tegenwoordige bals niet meer. Althans niet volgens Van Vredenburcht. „Welnee. Tegen woordig gaat toch iederèen met iedereen om. Mensen zijn niet meer in hokjes te plaatsen. In een vriendenkring kunnen de dochter van de melkboer en Zijne Koninklijke Hoogheid zich samen thuis voelen. De schifting voor dit soort bals is geheel anders. Er zijn nu eenmaal mannen die het vreselijk vinden om in een rok rond te lopen. Zo'n man heeft een hekel aan dit gedoe Maar dat kan net zo goed een Een overzichtsfoto van één van de vorige debutantenbals in de Stadsgehoorzaal in Leiden. FO TO JAN HOL VAST Strauss als 'sociale drug' op het debutantenbal nieuwe stijl Op 14 maart is het bal. Onder de kroonluchters van het vernieuwde Huis ter Duin zullen op de muziek van Strauss en Co. vierenzestig 'debutanten' een andere wereld in zweven. De overige zevenhonderd balgasten kunnen zich voor een zacht prijsje vergapen aan dit verschijnsel uit voorbije tijden. Zesendertig Jungdamen en evenzovele Jungherren zullen hun ingestudeerde passen van Polka, Quadrille en Kaiserwalzer uitvoeren. Daarna kunnen alle aanwezigen zich in het dansgewoel storten. Tegenstanders bestempelen dit 'Ball der Oesterreicher' tot quasi- elite gedrag. „Het is net of een indianenstam een verbasterde mis opdraagt, terwijl de missionarissen al eeuwenlang zijn weggetrokken. Kleermaker Robert Kramer uit Den Haag legt de laatste hand aan de jurk van debutant Aemelie Deelder. fOTO OK.K HOGiWONING Opera Een klein stukje geschiedenis. Aan het einde van de achttiende en het begin van de negen tiende eeuw, deed de Romantiek haar intrede. Een reactie op het rationele wereldbeeld, dat daarvoor in Europa heerste. Bij de romantiek pxit het volgens sociaal-filosoof K. Bert els uit Leiden om drie dingen: hoe ziet de werkelijk heid er uit. wat zijn de wegen om er in binnen te dringen en welke produkten levert zij op. Voor romantici heeft de werkelijkheid vaak een misleidende buitenkant met daarachter een verborgen binnenkant. Een culturele elite gaf volgens BerteLs vorm aan de romantiek. ,.T e moeilijk voor de gewo ne man. Er onstonden allerlei slappe aftreksels van de echte romantische produkten. De ro manticus was immers de eerste die door de weerbarstige buitenkant kon dringen De be weging heeft nooit kunnen winnen Ze is later weer overspoeld door weer andere rationele stromingen. In dit kader geeft hij de volgende mening over het debutantenbal „Dit bal zoals het straks in Huis ter Duin wordt gehouden, is niet zozeer oen illusie, maar eigenlijk een beetje nep. Het is een demonstratieve con sumptieshow. Meer vertoning dan vertoon Iets vreemds dat eigenlijk niet past in deze tijd, net als een indianenstam die een vei bas terde mis opdraagt terwijl de missionarissen al eeuwenlang zijn vertrokken." „De deelnemers", zo vervolgt de Leidse hoogleraar, „vertonen tussen de commercie door een gedrag waarvan de zin verdwenen is achter de muur van de tijd. Ze weten eigenlijk niet goed waar ze echt mee bezig zijn. Het is iets uit een verleden tijd: quasi elite gedrag waar niet cultuur maar tweehonderd piek de toegang geeft. Het is een nostalgische stap te rug en een vorm van sociaal zelfbedrog Toch ziet Benels wel interessante aspecten aan dit soon vertoningen met hoge entreegel den. „De huidige maatschappij is een oer woud. waarin te veel mensen voortdurend bo ven hun macht moeten presteren Zonder surrogaten kunnen weinigen overeind blijven. Deze bals zijn net als disco's een soort burger - methadon. Een house-party met Strauss als 'asperine'. Maar ze doen maar. deze 'Doe- Maar-Clubs' van de rijken", betoogt Bertels. Echt en vals Maar het verschil tussen valse en echte ro mantiek is soms moeili|k aan te geven. Al thans, dat stelt W.C.L van Hoom. hoogleraar in Amsterdam vast. Ware romantiek staat vol gens hem voor zuivere en eerlijke gevoelens. Valse romantiek heeft te maken met 'verdor ven' zaken zoals geld. seks en macht Op de vroegere debutantenbals probeerden ouders van huwbare dochters hun land te koppelen aan een goede partij. Valse romantiek, meent Van Hoom. De deelnemers aan de huidige debutantenbals hebben daarentegen een emancipatiegolf over zich heen gehad en he dendaagse Jungdamen en Jungherren laten zich niet meer uithuwelijken, is zijn versie De gevoelens ten tijde van de debutanten bals van de Habsburgers werden naar de mi ning van Van Hoom behoorlijk opgeklopt en waren daardoor zo 'vals' als wat. „De meisjes droegen witte jurken die hun maagdelijke on schuld moesten symboliseren en daardoor, maar ook door de omgeving en de muziek werd verhevenheid gesuggereerd. In feite ging het er alleen maar om een zo goed mogelijke partij aan de haak te slaan. De echte romanti cus daarentegen is alleen geïnteresseerd in de ware motieven van de geliefde. Hij schrijft al les met een hoofdletter. De Geliefde. De Mooiste, de Enige." „De debutantenbals in de huidige vorm zijn eigenlijk veel eerlijker en oprechter vervolgt Van Hoom. „Meisjes van deze leeftijd weten precies hoe de wereld in elkaar zit /.ij door zién het spel rond deze baLs en kunnen mede daardoor veel eerlijker hun gevoelens uiten Debutant Christiaan Kits Nieuvvenkamp (21 jaar en student Hotelschool Wageningen) houdt er een iets andere mening op na. „Het is leuk om met dit soort mensen contacten te leggen, hoewel ik nog met zeker weet of ik hier eindeloos mee door ga Ik denk wel dal de deelnemers een bredere blik op de wereld hebben dan anderen, omdat er op eet» be paalde manier toch wordt geselecteerd Er zijn natuurlijk al genoeg gala's waar iedereen naar toe kan. Maar om nu te zeggen dat dit elitair is. dat geloof ik niet. De sfeer op het bal zal wel anders zijn dan elders. Dai komt vooral omdat-wij debuteren en verschillende dansen uitvoeren. Uiteraard krijg je dan een speciale sfeer." Rillingen Voor dansleraar E.L Kuijper i ..zelfs mijn sportclub weet mijn leeftijd niet zijn deze hals het 'summum'. Als dansleraar v an mem ge Oranje-telg, leert hij de 64 debutanten in negen weken ieder pasje en buiginkje* van de verplichte figuren Op een oefenmiddag in een duistere zaal van de internationale school in Den Haag klinkt het dan ook Buiging, wacht. stap. stap. ja. ja en van te één. twee. drie; één. twee. drie" Weense muziek klinkt uit de luidsprekers. „Dit is mijn vak. maar ie dere keer als ik deze muziek hoor, lopen de rillingen weer over mijn rug De Weense or kesten zijn het meest bedreven in de psycho logie van de muziek. Zij brengen een dreun die geen enkel orkest ter wereld kan brengen „De Oostenrijkers hebben schwung Ik weet zeker dat ik bij de Wedden-Dot Show de tro fee zal halen als de weddenschap zou bestaan uit het herkennen van spelende orkesten. Ik hoor absoluut het verschil tussen het spel van Oostenrijkers en van andere nationaliteiten. Kuijper is dan ook vol lof om de orkesten die tijdens het bal tn Noordwijk zullen sprk-n. het Ween* Ballorkester onder leiding van prof dr Macku. en de ensembles Vindo Bona en Sunny Six. „Dit is eigenlijk het enige sociale feest in Nederland met een uitgesproken stijl. Het komt bijna niet meer voor. omdat dit soort bals voor veel mensen niet meer te betalen zijn.", zegt Kuijper die daarbij niet alleen op de toegangsprijs, maar ook doelt op de kosten van de kleding en de oefen dagen Over het leven na 14 maart zegt hij: Het leven is dan veel minder aangenaam AU de oefenrruddagen. de repetitie en het grote bal voorbij zijn. val ik eik jaar weer in een diep gat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39