De Grote Sprong Voorwaarts van de Warm Springs-lndianen TUT ZATERDAGS ZATERDAG 8 FEBRUARI 1992 De nazaten van de oorspronkelijke bevol king van Noord-Ame- rika, de Indianen, le ven vrijwel allemaal onder armoedige om standigheden. In de re servaten waar zij door de blanken zijn sa mengedreven heerst grote werkloosheid, en het dagelijks leven wordt er gevuld met veel te veel drank, drugs en vooral met grenzeloze verveling. Een uitzondering vor men de Warm Springs- Indianen in de Noord- amerikaanse staat Oregon. rijke beslissingen. Kinderen werden gedwon gen om naar Amerikaanse scholen te gaan. zich Amerikaans te kleden, en Engels te spre ken. Daarin kwam verandering in 1938, toen de stammen het recht kregen een stamraad te kiezen die vrij vergaande besluiten kon ne men. Het was dank zij de leden van de stam raad onder wie de opperhoofden van de drie stammen dat de Grote Sprong Voor waarts begon. De raadsleden beseften al gauw. dat zij hun gebied economisch tot ontwikkeling moesten brengen. Daarom werd in 1967 een houtfabriek gekocht, waar de naaldbomen die meer dan de helft van het reservaat be dekken. werden verwerkt. In de jaren '60 werd ook begonnen met de bouw van het Kah-nee-ta vakantieoord, om toeristen te trekken. Het werd neergezet in de buurt van de warme bronnen waaraan het reservaat zijn naam dankt. In 1981 werd een derde peiler onder de economie van het reservaat gezet met de bouw van een dam in de door het reservaat stromende rivier Deschutes. Die dam levert nu 8400 gjgawatt aan elektriciteit per jaar. Dam, hotel, houtfabriek en andere com merciële projecten leverden de Warm Springs-stammen vorig jaar 27 miljoen dollar aan inkomen op. Dat is niet slecht, vooral als men zich realiseert dat er in het hele reser vaat niet meer dan 3500 Indianen wonen. De uitgaven bedroegen vorig jaar 19 miljoen dol lar. vooral aan salarissen voor de 700 mensen die de stammen in dienst hebben. De rest werd in het algemene fonds gestopt, waarin nu een totaal bedrag van 80 miljoen dollar De rente die het fonds oplevert, wordt weer gebruikt om alle stamleden een uitkering van 100 dollar per maand te geven. Wie 60 is. krijgt daar nog 200 dollar bovenop Wie 65 jaar wordt heeft recht op in totaal 350 dollar pensioen per maand, plus vrij wonen, plus de helft van gas, water en licht. Om het beeld compleet te maken: iedereen krijgt aan het eind van het jaar ook nog een tantième van de BV Warm Springs, van soms meer dan 500 dollar. En jongeren die naar de universiteit' gaan krijgen het totale lesgeld van de stam terug, en bovendien 80 procent van hun kosten van levensonderhoud. Paradiis Dat is ongekend luxueus voor een Indianen stam. Ook uiterlijk zijn de tekenen van rijk dom te zien. Er wordt de laatste hand gelegd aan een gezondheidscentrum, er is een nieu we school en een modem administratief ge bouw. Bovendien gaat binnenkort een 7.5 miljoen dollar kostend museum open, waar in de stammen hun oude voorwerpen, man den, hoofdtooien, werktuigen en dergelijke zullen laten zien. Het gaat om de grootste collectie die buiten de grote musea in New York en Washington te vinden is. En dat. terwijl de Warm Springs-stammen in cultureel opzicht toch al veel voor hebben op bijna alle andere Indianenstammen in Amerika, jongeren leren de oude dansen, lie deren en verhalen. Ceremoniële bijeenkom sten worden druk bezocht. De oude talen worden geboekstaafd. Is Warm Springs dus een soort modem In diaans paradijs? De ontnuchterende realiteit komt van Delbert Frank, vice-voorzitter van de stamraad. „Meer dan de helft van onze jongeren maakt de middelbare school niet af De helft van onze bevolking is verslaafd aan drank of drugs. De werkloosheid bedraagt 40 procent. De gemiddelde leeftijd waarop de mehsen hier overlijden is 44 jaar." Over de oorzaken kan men heel poëtisch doen: vervreemding, tussen twee culturen In zitten, de diepe frustratie tweederangsburger in eigen land te zijn. Men kan ook harde» oordelen: passiviteit, tekort aan aan passings vermogen aan de moderne tijd. Het doet er niet zo veel toe wat je aan oor zaken aanvoert. De cijfers zijn en blijven shockerend Maar ze krijgen perspectief door de wetenschap dat het 10. 15 jaar geleden al lemaal nog veel erger was. Toen was 80 pro cent van de bevolking verslaafd. Toen wer den de mensen gemiddeld niet ouder dan 32 jaar. Wat het succes' van het Wanp Spring reservaat bewijst, is dat de Indianen daar al een lange weg hebben afgelegd Maar tegelijk ook dat ze een nog veel langere weg hebben te gaan. (Dit is het derde i er haai in de Amerikase rie. Volgende weck een rcjxtrtage uit Peru. een archeologisch luilekkerland HENK DAM kg n et verhaal van de afgelopen 500 jaar JL aJL over de oorspron kelijke inwoners van de VS is niet bepaald vrolijk. De komst van Columbus en zijn navolgers bracht de Indianen ziekten waar tegen ze geen verweer hadden, slavernij, afslachtingen, honger en vernederingen. Wie Wild Westfilms uit de ja ren '30 tot en met '50 ziet, begint er iets van te begrijpen. Indianen worden in die films vrijwel altijd afgeschilderd als halve wilden die geen grotere vreugde in het leven kennen dan godvrezende pio niers van hun schedelkap te ont doen. De blanken zagen de Indianen als beesten, en behandelden hen ook als zodanig. Pas in de jaren '60 kwam daarin enige verande ring, toen de tegendraadse jon geren van die tijd Indianen be gonnen te romantiseren en wel haast bovenmenselijke wijsheid en goedheid toeschreven. Boven dien werden de Indianen helden voor de milieu-beweging. Im mers, hadden zij niet eeuwen lang in harmonie met de natuur geleefd, in schrille tegenstelling tot de blanken die al wat hun ogen zien kapot maken? Dat deed in de loop der jaren wonderen voor de reputatie van de Indianen. Wie een beeld wil De omslag van het jaarverslag van de Warm Springs-lndianen. Ze promoten zichzelf liever als onderneming dan als Indianen in een reservaat. foto henkdam bruiken kenden. Nu vragen jongeren uit zichzelf hoe ze op de trommel moeten spe len." Rudy, de publiciteitsman: „Onze ouderen zeggen dat het einde der tijden naderbij komt. Je ziet het aan de uitbarsting van Mount Helena, een paar jaar geleden. Aan de seizoenen die niet meer regelmatig komen, zoals vroeger. En aan het geringe respect van de mensen voor heilig voedsel." Dan neemt Grant het woord, en iedereen zwijgt. Grant is een oud stamhoofd. Hij hoort niet meer goed, en daarom praat hij op onverwachte momenten. „Twee maanden geleden werd ik 80", ver telt hij. „en ik heb veel veranderingen gezien. Ik zie de jonge mensen dansen, maar zij we ten niet wat ze doen. Vroeger had elke bewe ging een betekenis. De jongeren kunnen be ter eerst van de drank en de drugs afblijven." Hij pauzeert, en herneemt dan het woord. „Maar dat doen ze niet. omdat ze het groot ste deel van de dag tussen de blanken door brengen. Als dat niet verandert zal onze cul tuur langzaam wegzinken." De maaltijd is afgelopen. Betty, de dichte res. gaat staan. „Wij moeten danken voor het heilige voedselzegt ze met zachte stem te gen me. .Als we dat niet blijven doen. dan zal de wereld vergaan." Iedereen gaat nu staan. Betty zet in, en allen zingen mee. Hoge ijle stemmen van de vrouwen, lage mompel stemmen van de mannen, iedereen in dezelf de cadans. Het is een ontroerend gezicht, al die schuchtere, zachtmoedige mensen die met gebogen hoofd hun gebed zingen. In eens is het afgelopen. Betty s gezicht is nat van de tranen. Rudy vertelt de volgende dag dat Betty en Frank beiden lang buiten het reservaat heb ben gebivakkeerd. „Ze woonden in Los An ge- krijgen van de veranderingen, moet opnieuw naar de film. In de recente rolprent 'Dances with wolves' zijn het de blanken die zich als bloeddorstige halve wilden gedragen. Treurig beeld Die ommekeer heeft er in elk geval voor ge zorgd dat steeds meer Indianen trots zijn ge worden op hun afkomst. Dat was vroeger heel anders, getuige de cijfers van volkstellin gen die elke tien jaar in Amerika worden ge houden. Daaruit blijkt dat in 1960 nog 600.000 mensen opgaven van Indiaanse her komst te zijn. Dat waren er in 1990 1,8 mil joen, drie keer zoveel dus. Dat heeft niets te maken met een geboor te-explosie, maar alles met het feit dat hon derdduizenden Amerikanen die vroeger niet durfden te bekennen dat'ze Indiaan waren, daar nu helemaal geen moeite mee hebben. Integendeel, velen zijn zelfs met hun In diaanse afkomst gaan koketteren. Levert dit gewijzigde beeld de Indianen iets op? Wie door reservaten rijdt cn wat de mografische gegevens opzoekt, krijgt een duidelijk, treurig stemmend antwoord. Het blijkt dat veel Indianen een inhoudsloos en marginaal bestaan leiden. Er heerst in de re servaten grote werkloosheid, en het dagelijks leven wordt er gevuld met veel te veel drank, drugs en vooral met grenzeloze verveling. Eén op de vier Indianen leeft beneden de ar moedegrens. Van alle bevolkingsgroepen zijn het de Indianen die het slechtst zijn opgeleid, het zwaarst zijn verslaafd en het kortst leven. Het feit alleen al dat de oorspronkelijke be woners van Amerika door hun overheersers in de rol van banneling zijn gedrongen, is daarbij niet zonder betekenis. Én dan moe ten de stammen het óók nog goedvinden dat zij in hun reservaten onder curatele staan van het gehate federale Bureau of Indian Af- Wie buiten de reservaten gaat wonen, is zijn familie kvyijt, heeft- nog minder van de overheid te verwachten dan in de reservaten, en dient er rekening mee te houden dat hij subtiel of openlijk wordt gediscrimineerd. Is het verhaal van de Amerikaanse Indianen een verhaal van wanhoop, verloedering en mislukkingen? Een verhaal van leven van de Steun en drank? Nee. er zijn uitzonderingen. De Passamaquoddy-Indianen uit de noor delijke staat Maine bijvoorbeeld zijn handige zakenlui die de gemeenschappelijke eige naars zijn van een reeks florerende bedrijven alsmede een portefeuille aandelen met een waarde van 100 miljoen dollar. Er is een Cherokee-stam die de grootste spiegelfabriek van Amerika bezit. De White Mountain-Apachen zijn de eigenaars van het belangrijkste ski-gebied in het zuidwesten van Amerika. Een Sioux-stam uit Zuid-Dako- Patroon van verveling, werkloosheid, drank en drugs doorbroken ta maakte 30 procent van alle ra- darabsorberende tankcamoufla ge zoals gebruikt in de Golf-oor- log. Kortom, niet bij alle Indianen stammen gaat het beroerd. Som mige stammen draaien bevredi gend. Enkele gaat het zelfs heel goed. Maar als je aan Indianen zelf gaat vragen wat nu de meest succesvolle stam in Amerika is, dan zeggen ze: de Warm Springs- stammen uit Oregon. Bosbessen Van Portland, de hoofdstad van de noordwestelijke staat Oregon, is het een paar uur rijden naar het Warm Springs-reservaat en het hotel, het Kah-nee-ta vakan tieoord. Kilometers kale hoog vlakte, niets dan rotsen, dor gras, dorre struiken en in de verte ber gen. Dan ineens doemt daar als een soort maanbasis het hyper moderne hotel op, een vloek in dit oude landschap. „Ik boek voor je in het Kah- nee-ta hotel. Daar praten we dan 's avonds over onze cultuur", had de publiciteitsman van het Warm Springs-reservaat gezegd. Nu zit ik aan tafel met twintig In dianen. Zij eten wat de meeste Ameri kanen eten: hamburgers, een berg patat met ketchup, cola er bij gf een kopje oploskoffie. Alleen de gast uit Nederland heeft voor Indiaanse gerechten op de menukaart gekozen. In klei gebakken.kip. 'Indian fried bread' (een soort oliebollendeeg dat in heet vet is gegooid) en een schaaltje met bosbessenjam (een plaatselijke speciali teit). „Bosbessen zijn heilig", verzekert een ou dere vrouw tegenover me. Ze heet Betty, en De eerste r i de Warm Springs-lndianen die in 1938 werd gekozen. vult haar dagen met poëzie en het optekenen van de taal van de Wasco-Indianen, haar stam. „Al het voedsel dat hier groeit is heilig. De wortels, de bèssen, het wild." Tijdens het eten vertellen de Indianen over hun cultuur. Ieder heeft z'n eigen specialiteit. Emily, die dik in de zeventig moet zijn, weet bij voorbeeld alles van kralen af. Ze kan van 200 jaar oude kralen van haar stam zeggen door wie ze gemaakt zijn. Geraldine leert kin deren hoe ze de oude dansen moeten doen. Frank maakt trommels. Anna maakt kleding stukken die bij ceremoniën worden gebruikt. Ze zijn allemaal een beetje verjegen. maar geven graag antwoord op de vragen van de gast. Emily. „Er is weer een opleving van on ze cultuur. Twintig jaar geleden waren er al leen nog een paar bejaarden die de oude ge- les. Op straat. Allebei zwaar aan de drank. Maar het gaat nu goed met hen. Ze weten weer waarom ze leven." Vakantieoord Van oudsher hebben Indianen stammen geleefd in het gebied dat nu het Warm Springsreser- vaat is. Wasco- en Warm Springs- lndianen visten in de rivieren op zalm, jaagden in de naaldwou den. en zochten bessen en wor tels op de hoogvlakte. Toen Euro peanen zich vanaf het begin van de 19e eeuw in Oregon gingen vestigen, ontstonden al spoedig problemen. De pioniers eisten het beste land voor zichzelf op, en de Indianen konden oprotten. Al gauw zagen de Indianen in dat het in hun belang was om met de blanken een overeen komst te sluiten. Het resultaat wii bet vectdng vao 185$, dol de Indianen recht gaf op een gebied van meer dan 250.000 hectare. Alle rechten op het zeker vier keer zo grote gebied dat sinds duizenden jaren van hen was. moesten ze opgeven. F.n wat ze overhielden, was niet de beste grond. Het was gedeeltelijk onbe gaanbaar naaldwoud, het was grotendeels ongeschikt voor landbouw, maar het was in ieder geval, onbedreigd, eigendom. Het gebied was bovendien zó groot, dat een stam uit de buurt die door de kolomsten helemaal was ontheemd, de Paiute-Indianen, met open armen in het reservaat werd ont vangen Vanaf dat moment leidden de drie stam men een marginaal bestaan in het reservaat. Baas op eigen grond waren ze niet. Het fede rale Bureau of Indian Affairs nam alle belang

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37