Feiten 'SDI-Nik', nieuwe uitdaging dih A K Bandieten vormen het grootste gevaar Banktarieven Zaterdag *15 februari 1992 tedactie 023-150225 JANINE BÖSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS PATRICK V 'ertalingen: MARCREET HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving; RALPH KLEiNHOUT SJAAK SMAKMAN EN MENINGEN Russen willen met VS meedoen aan alternatieve Star Wars Navo-chef Manfted Wörner stelde onlangs voor dat het westen overbodig ge worden Russische (kern)wapengeleerden aan banen helpt. Daarmee wordt voorkomen dat zij hun kennis tegen een fikse betaling ten dienste stellen van landen die eigen atoombommen en/of raketten willen. En bovendien zijn het deskundige lui die we hier best kunnen gebruiken. nn..rrr. betekenen van de afschrikkingsstrategie, die veertig jaar lang heeft standgehouden. Maar Amerikanen en Russen zijn geen te genstanders meer doch partners. Nucleaire afschrikking heeft nauwelijks betekenis meer en duizenden kernwapens belanden op de schroothoop. Een verdedigingssys teem in de ruimte tegen Russische strategi sche kemraketten, doel van het door presi dent Reagan in 1983 gestarte programma, lijkt daardoor dus ook overbodig te worden. Maar met de koude oorlog is de dreiging van oorlog niet verdwenen, zo betogen zo wel Amerikanen als Russen. Er zijn nog steeds kernraketten in handen van vroegere Sovjet-republieken. En steeds meer landen in de wereld beschikken over de technolo gie om kernwapens te maken, als zij die al niet hebben. En nog meer hebben raketten voor de korte en middellange afstand. CORRESPONDENT De Russische president Boris Jeltsin wist iets beters. Laten Amerikanen en Russen samen een wereldwijd verdedigingssysteem tegen zulke raketten ontwikkelen, als alter natief voor het Amerikaanse 'Star.Wars'- programma. Dat is voor die geleerden zo'n uitdaging, dat ze wel thuis zullen willen blij ven. Zij doen er nieuwe kennis mee op en we maken en passant de wereld er weer wat veiliger op. Een opmerkelijk standpunt, want tot voor kort trokken de Russen fel van leer tegen het 'strategische defensie-initiatief (SDI), dat de Amerikanen aan een ondoordringba re verdediging tegen (Sovjet-)raketten moest helpen. Moskou vreesde dat de VS onkwetsbaar zou worden, wat het eind zou De Russische president Jeltsin (op de foto tijdens een gezellig onderonsje met zijn Amerikaanse ambtgenoot Bush) wil dolgraag samen met de Amerikanen werken aan de ontwikkeling van een wereldwijd verdedigings systeem. foto afp Behalve de erkende kemwapenlanden, de VS. Rusland/GOS, Frankrijk, Groot-Brittan- nië en China, wordt aangenomen dat India, Pakistan en Israël kernwapens hebben, ter wijl Irak, Libië, Noord-Korea en Iran met de ontwikkeling ervan bezig zouden zijn. Lan den als Argentinië, Brazilië, Zuid-Afrika, Al gerije, Taiwan en Zuid-Korea zijn mogelijke kemwapenlanden. Enkele van deze landen hebben ook chemi sche wapens. Zij vormen geen directe be dreiging voor de VS of de vroegere Sovjetu nie, maar wel voor de buren van deze sta ten in het Midden-Oosten en Azië, en voor de Europeanen, die onder bereik liggen van raketten vanuit het Midden-Oosten of Noord-Afrika. Een effectieve defensie daar tegen bestaat niet. Ontmantelen Daar komt 'SDI' in beeld. Niet het plan zoals dat negen jaar geleden werd gelan ceerd, maar een aan de eisen van de tijd aangepaste versie. En daaraan willen de Russen graag meedoen, onder het motto if you can't beat them, join them(als je ze niet kan verslaan, doe dan mee) Jelt sin werd daarin vorig jaar door Gorbatsjov overigens al voorge gaan. De laatste stelde in oktober voor dat de VS en de (toen nog) Sov jetunie samen een verdedi gingssysteem in de ruimte zou den ontwikkelen. Niet tegen el kaar, maar tegen die onbekende atoomdreiging van elders in de ze wereld. Jeltsin gaat nog ver der, en zegt bereid te zijn zelfs de bestaande, tegen de VS be doelde, anti-raketsystemen in Rusland te ontmantelen. De Amerikanen hebben wel oren naar zo'n samenwerking (in Washington al spottend 'SDI-nik' genoemd), al zal die nog lange onderhandelingen vergen. Het moet op een gelijk waardige basis gebeuren. Het simpelweg overnemen van Amerikaanse kennis en techno logie dient de Amerikanen noch de Russen, die met hun grote ruimtevaartkennis een zinvolle bijdrage kunnen leveren. Volgens Henry Cooper, direc teur van het SDI-programma, zijn de Russen zelfs beter op een aantal terreinen, zoals de toepassing van gerichte energie (lasers) en het gebruik van kernenergie in de ruimte. Als het zover komt, zal de VS zijn plannen moeten aanpassen, terwijl ook het ABM-verdrag uit 1972 tegen anti-raketsys temen (Anti Ballistic Missile Treaty) op de helling moet. De Sovjets vonden het SDI altijd een schen ding van dat ABM-verdrag. Dat stond beide partijen één anti-raketsysteem bij hun hoofdstad of een grote rakettenbasis toe, met niet meer dan honderd raketten om vijandelijke raketten te kunnen neerhalen. De VS bouwden in de jaren '70 zo'n sys teem bij Grand Forks in de staat North Dakota, maar dat werd in 1976 al gedeacti- veerd. De Russen bouwden een groot radarcom plex, maar schakelden later ook op een ra kettenbasis over. Effectief waren die syste men niet, vooral door hun beperkte om vang. Beide partijen beschikten immers over meer dan tienduizend kernkoppen voor strategische raketten. Daarmee was de afschrikking natuurlijk wel gediend. Kwets baarheid is de beste rem op kemwapenge- bruik. Naarmate de koude oorlog wegsmolt, werd vooral in Amerika negedacht over systemen tegen dreigingen van elders dan uit de Sov jetunie. De Amerikaanse president Bush gaf daarom vorig jaar opdracht voor de ontwik keling van 'GPALS', wat staat voor Global Protection Against Limited Strikes, een we reldwijde bescherming dus tegen beperkte aanvallen. Waterdicht Volgens Cooper moet GPALS een water dichte bescherming bieden tegen een aan val met maximaal 200 raketten, waar ook vandaan. Dat kan uit de vroegere Sovjetu nie zijn, uit kwaadwillende Derde-Wereld landen, maar ook per ongeluk afgevuurde raketten. Vorig jaar werd bovendien een Theatre Missile Defense Initiative gestart voor verdediging tegen korte-afstandsraket- De VS hebben daar als geen ander ervaring mee: de Patriot-raketten die in de Golfoor log zo succesvol werden ingezet (van 47 lanceringen tegen Iraakse Scuds waren er 45 raak), waren een simpel anti-raketsys teem. GPALS gaat verder. Het gaat bestaan uit gevoelige satellieten ('Brilliant Eyes', schitterende ogen, genoemd), die zien wan neer ergens een raket wordt gelanceerd. Computers rekenen dan meteen de baan en de snelheid uit, waarna vanaf de grond, vanaf schepen of vanuit de ruimte raketten kunnen worden gelanceerd die de (kem)ra- WERELDWIJDE BESCHERMING Satelliet Brilliant Eyes signaleert een gelanceerde raket Computers rekenen de baan en snelheid uit waarna vanaf schepen, grondstations of vanuit de ruimte raketten worden afgevuurd, die de vijandelijke raket op yote hoogte vernietigen. BRILLIANT EYES gebracht afweer tegen vijandelijke raketten. NIEUWE RAKETTEN Deze raketten zijn in ontwikkeling. Ze kunnen zowel vanaf de grond als vanaf schepen worden gelanceerd. Naast het nieuwe type Patriot de THAAD (Theatre High Altitude Anti-missile Defense), die het paradepaardje van het nieuwe verdedigingssysteem GPALS moet worden. I ik PATRIOT THAAD ket op grote hoogte raken en uitschakelen. Vanuit de ruimte gebeurt dat door kleine, 50 kilo zware, satellietjes ('Brilliant Pebbles', schitterende kiezels) die tegen de vijandelij ke raket aanvliegen. Vanaf de grond gaat het om nieuw te ont wikkelen raketten. De Patriot is door zijn bereik van enkele tientallen kilometers niet geschikt, omdat lange-afstandsraketteri tot ruim honderd kilometer hoogte kunnen ko men. Er zijn drie raketten in ontwikkeling, waaronder een betere versie van de Patriot, de PAC-3, die sneller is en hoger komt dan de oude versies. Paradepaardje van GPALS moet echter de THAAD (Theatre High Altitude Anti-missile Defense) worden, een raket die volgens Co oper „kleiner en dus beter te vervoeren is dan de Patriot, mobiel is en zowel op land als op schepen kan worden geplaatst". Dat is van belang omdat oorlogsschepen nu eenmaal makkelijker en snel bij een crisis gebied kunnen komen. Wedloop Aan deze programma's kunnen en willen de Russen nu graag meedoen. Hun kennis is voor de Amerikanen zeer bruikbaar. Het zou de gigantische kosten van het SDI-pro- jekt (de ontwikkeling van GPALS gaat vol gens Cooper zeker tien miljard dollar kos ten, elke raket minstens een miljoen) kun nen drukken. Al is de vraag hoeveel de arm lastige Russen kunnen bijdragen. De Amerikanen staan open voor samen werking. Zij werken al samen met Israël (dat de eigen Arrow-raket ontwikkelt), Ja pan en Zuid-Korea aan enkele raketpro- jekten. De vraag is natuurlijk waar die af- weerraketten moeten worden opgesteld. Als iedereen die zich bedreigd voelt mee wil doen. dan zal al gauw een soort nieuwe plaatsingswedloop van raketten ontstaan. Weliswaar defensieve en zeker niet-nucleai- re raketten, maar toch. Het ligt meer voor de hand dat zij over een beperkt aantal lan den worden verspreid, en aan boord van Amerikaanse, Russische en wellicht Franse en Britse schepen en onderzeeboten. De aantallen zullen toch al gauw in de honder den lopen gezien het grote aantal kemra ketten dat in de wereld overblijft. Na de Golfoorlog beseffen echter veel lan den het nut van een effectief anti-raketsys teem. En de Russen zijn nu ook bereid om te praten over een aanpassing van het ABM-verdrag. Washington ziet dat als dè winst van het voorstel van Jeltsin. De Ame rikanen en Russen hebben samen de kans om die wereld weer een beetje veiliger te maken, maar het zal veel geld gaan kosten. De VS hebben aan het SDI-programma tot nog toe al 25 miljard dollar uitgegeven. Het Amerikaanse Congres heeft, na er tot vorig jaar nog op te hebben gesnoeid, voor 1993 een recordbedrag van 5 miljard dollar uit getrokken voor het onderzoek naar ruimte verdediging. Het SDI-programma, dat even een zachte dood tegemoet leek te gaan, krijgt zo een nieuwe toekomst. STANDPLAATS LONDEN De eenwording van Europa is een goede zaak, zo stelden wij onmiddellijk na verhuizing naar Londen proefondervindelijk vast. Stekkers en auto's moes ten vervangen worden, televi sies omgebouwd. Wie van Ne derland naar Engeland gaat en de stekker van zijn televisie vol verwachting in de muur plugt, heeft wel beeld maar geen ge luid. Gelukkig wist de televisie zaak op de hoek daar iets op, en reeds na vier weken was het ap paraat omgebouwd. Alleen, toen hadden we ook geen beeld meer. De monteur had een klei ne vergissing gemaakt. Maar hij had alleen maar een onderdeel uit de Lage Landen nodig om het probleempje op te lossen. Hij had gelijk, en drie maanden na onze triomfantelijke intocht in Londen zaten wij voor het eerst weer aan onze oude buis gekluisterd. Gelukkig gaat de Europese een wording aan al deze perikelen een einde maken. Televisietoe stellen en grasmaaimachines zullen straks overal in het Avondland aan dezelfde nor men moeten voldoen, zodat de Spanjaarden zonder problemen Nederland kunnen binnenval len en de Duitsers weer de Rijn over kunnen trekken. In het Eu ropa van de toekomst zullen overal dezelfde spelregels gel den. Helaas voor de Nederlander geldt dat ook voor banktarieven. Het was slechts een voetnoot in een recent Brits rapport over het Nederlandse bankwezen: „De Nederlandse banken beho ren tot de weinige banken in Europa die een minimaal be drag in rekening brengen voor hun dienstverlening. Een over eenkomst over banktarieven zal hier over enkele jaren een einde aan maken". Om aanschouwelijk te maken wat dit voor de thuisbankieren de Nederlander gaat betekenen, zouden wij het volgende per soonlijke leed onder de aan dacht willen brengen. Door een kleine onoplettend heid onzerzijds waren wij in de maand juni enige ponden rood komen te staan bij onze bank, de alom gewaardeerde National Westminster Bank. We kwamen daar tamelijk laat achter, daar de bank er een gewoonte van heeft gemaakt slechts eenmaal per week een overzicht van het betalingsverkeer te sturen. Maar zodra het afschrift ons bereikte, hadden we het tekort aangezui verd. Niettemin troffen we op het overzicht van 27 juni een aantal geheimzinnige afschrijvingen aan. Er was een 'service charge' van 60 pond en een 'main tenance charge' van 12 pond, tesamen 72 pond ofwel 237 gul den. Daarnaast was er een aan trekkelijke rente afgeschreven wegens „ongeautoriseerd le- Wij waren er van overtuigd dat hier een vergissing in het spel was. Bankiers zijn ook maar mensen. Maar na een verhelde rend gesprek met de 'loans offi cer' van de bank was het ons duidelijk dat wij ons hadden vergist. Bij de National West minster Bank, zo verklaarde hij geestdriftig, was het zo geregeld cjat „ongeautoriseerd lenen" (rood staan) 60 pond kost. Hoe hadden wij zo stom kun nen zijn, dachten we nog, de bank van een fout te verden ken? Wij voelden ons een stelle tje wereldvreemde heikneuters die de polder nog niet helemaal waren ontgroeid. Kuifjes in Lon den. Inmiddels weten wij beter. Hele volkstammen op dit eiland le ven op voet van oorlog met hun bankmanagers over de bankta rieven. Het aantal klachten over grijpgrage banken steeg vorig jaar met 60 procent en een con sumentenonderzoek bracht aan het licht dat een op de tien re keninghouders woedend is. Nederland is gewaarschuwd. Mariniers gaan mijnen ruimen in Cambodja Niet de enge beestjes of de tientallen soorten mijnen vormen het grootste gevaar voor het de tachement, dat op 26 februari in het kader van United Nations Advanced Mission (Unamic) naar Cambodja vertrekt, maar de in de jungle opererende bandieten zijn de onberekenbare factoren waar de mannen mee te maken krij- gen. Marinier Ronald Waasdorp (27) uit Utrecht, voor wie een staffunctie op het Unamic-hoofdkantoor in Phnom Penh is weggelegd, vindt het daarom jammer dat de Nederlandse militairen ongewa pend vertrekken. „Het is een keuze van de Vere nigde Naties, waar wij ons uiteraard bij neerleg gen. We worden als waarnemers gezonden en niet als militairen." Mocht het toch tot schermutselingen komen tus sen de VN-waarnemers en Cambodjaanse ban dieten dan is er volgens majoor Koestal, hoofd bureau Vredesmachten van de Koninklijke Land macht, maar een devies: wegwezen. „De Cam bodjaanse regering zal er echter alles aan doen om overvallen te voorkomen. Het oog van de we reld is per slot van rekening op deze actie ge richt." Het 800 man tellende bataljon mariniers dat heel misschien in mei zal volgen, zal wel bewapend zijn. Wanneer de VN daarom vragen, vertrekken zij en een detachement marechaussee om te hel pen bij politietaken, de terugkeer van de vluchte lingen en het goed laten verlopen van de verkie zingen. Deze grote VN-missie, Untac (UN Transi tional Authority in Cambodja), krijgt een civiele en een militaire poot. De laatste telt 16.000 man. De 27 man - twaalf mariniers, twaalf landmacht mensen en drie man luchtmacht - die eergisteren een drie dagen durende overlevingscursus in de Edese Simon Stevinkazeme afsloten, gaan in principe voor zes maanden naar Cambodja. Zij maken daai deel uit van 1100 man tellende missie Unamic. Deze grootste en meest gecom pliceerde VN-vredesoperatie is gericht op het rui men van een deel van de naar schatting 3 tot 5 miljoen mijnen in Cambodja. Hoofdtaak van de Nederlandse militairen is het trainen van Cam- bodjaans personeel en het toezicht houden op het ruimen van mijnen ih het noordwestelijk deel van het land. Wanneer de toegangswegen veilig zijn, keren de honderdduizenden vluchtelingen, die thans in Thailand verblijven, terug naar hun vaderland. „Via buitenlandse inlichtingendien sten hebben we al gehoord dat er mijnen van alle mogelijke makelij in dat gebied liggen", vertelt Culemborger Uding, expert van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD). „Je kunt niet zo gek be denken of landen hebben wel mijnen geleverd, die soms zelfs in lagen in de grond zitten. Vaak diep weggezakt door de moesson. Bovendien lig gen er nogal wat door de Cambodjanen zelf gefa briceerde mijnen." „Maak gebruik van de kennis van de plaatselijke bevolking", was het devies dat zowel sergeant Bakker van de jungle-overlevingscursus de man nen meegaf - „zij weten alles over de enge bees- sies die er rondlopen". Koestal: „De plaatselijke bevolking weet op haar duimpje waar de mijnen liggen. Daar zijn geen kaarten van; dat moet ge woon worden verteld. Probleem is alleen dat het grootste deel van de intelligentia uit dat gebied is gevlucht en de wat minder geschoolden ons nu wegwijs moeten maken. Dat zal dus wel handen en-voetenwerk worden." Nuchter De afgelopen periode trainden teams van de Ko ninklijke Marine en de EOD op diverse situaties die zich in Cambodja voor kunnen doen. „In principe is het ontstekingsmechanisme van veel mijnen hetzelfde". legt sergeant majoor Scheel uit I larmelen uit. „Bovendien hebben we enorm veel materiaal gekregen over de verschillende soorten mijnen." Bijna een jaar geleden ruimde Waasdorp zes maanden lang mijnen op in Irak. Een trauma hield hij van dat verblijf niet over. „Daar zijn wij mariniers te nuchter voor. Maar ik heb wel din gen meegemaakt die ik mijn leven niet zal verge ten. Alleen al de lucht van overleden mensen in een totaal verlaten legerkamp." Het avontuurlijke en afwisselende werk bij de mariniers trok Ronald Waasdorp zo, dat hij zich na zijn opleiding in Den Helder in de Van Braam Houckgeestkazeme in Doom meldde. Hij werd op zijn wenken bediend: wintert raining in Noor wegen, bergtraining in Zuid-Duitsland. mijnen ruimen in Irak en nu weer zes maanden Cam bodja. „En dan volgt natuyrlijk de vraag: hoe denkt je vrouw erover", neemt Scheel het gesprek in handen. „Nu, mijn vrouw is een echte mari niersvrouw, die wist waar ze aan begon. Maar mijn probleem is: hoe vertel ik het m'n hond Voor de deur van de Simon Stevinkazeme wordt een groepsfoto gemaakt van de 27 Nederlandse militairen die deze maand naar Cambodja worden gestuurd om mijnen te ruimen. foto Raymond rutting

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2