Volle buit voor Bonnie Blair OLYMPISCHE WINTERSPELS! Mey voelt hete adem van Jansen Ritsma rijdt zich warm voor rit van de waarheid Canadees ijshockey op hoog niveau ZATERDAG 15 FEBRUAR11992 GEIR KARLSTAD en langlaufer Ve- gard Ulvang hebben voor een volks feest in Noorwegen gezorgd. „De belangrijkste gebeurtenis voor dit ge bied sinds de aftocht van het Duitse leger in 1944", zei de burgemeester van Ulvangs geboortedorp Kirkenes. Qiaobo Ye ook op 1000 meter fractie te langzaam voor goud Niet Gunda Niemann, van wie een goldrush werd ver wacht, maar Bonnie Blair gaat Albertville als schaatsko- ningin verlaten. Zij toonde gisteren een typisch staaltje van Amerikaanse tyuf en vechtlust en werd vervolgens getracteerd op een portie geluk. Rivale Qiaobo Ye liet op het beslissende moment een steekje vallen en moest daarom, net als op de 500 meter, genoegen nemen met zilver. Blair incasseerde dolblij haar tweede gouden me daille en die prestatie moet Niemann, voor wie alleen nog de vijf kilometer wacht, nog maar zien te evenaren. een bronzen plak in haar bezit. ALBERTVILLE WYBREN DE BOER GPD-VERSLAGGEVER Voor Christine Aaftink was er weer geen plaats op het erepo dium weggelegd. Na haar vijfde plek op de 500 meter finishte Nederlands hoop in bange da gen op de dubbele afstand als vierde. ,,Toch ben ik tevreden", zei Aaftink. ,,Ik kan terugzien op een goede race. Tegen een kan jer als Blair kom ik nog net wat te kort." De Amerikanen, toch al gek op statistieken, zagen Blair met haar dubbele zege uitgroeien tot hun 'first lady of speedska- ting'. Weliswaar veroverde ook Dianne Holum, die begin jaren tachtig nog een seizoen trainer was van Blair, vier olympische medailles, maar slechts één had de gouden kleur. Haar ex-pupil heeft intussen drie gouden en In Calgary zegevierde Blair jaar terug reeds op de 500 meter en finishte zij op de kilometer als derde. Ook in een ander opzicht liet ze haar naam gisteren bijschrij ven op de lijst van schaatsgroot- heden. Na de Russin Lydia Sko- blikova (Innsbruck 1964) werd de in Cornwall, New York, gebo ren Blair de tweede sprintster die op een olympisch toernooi zowel de 500 als de 1000 meter wist te winnen. Bij de mannen slaagde daar alleen Eric Heiden in. Hij voegde er prompt over winningen op de drie allround - nummers aan toe en dankt aan die ongelooflijke stunt zijn hui dige status van miljonair. Voor Blair is volgens Heiden na Al bertville ook financiële rijkdom weggelegd. „Het Amerikaanse publiek heeft weken naar deze races uitgekeken. Bonnie is nu een olympische held. Ze gaat veel geld verdienen." Geld is voor de 27-jarige Bon nie Blair niet belangrijk. De uit straling van de Spelen was voor haar al voldoende om, na twee teleurstellende seizoenen, ui terst gemotiveerd naar Frankrijk af te reizen. „In 1984 mocht ik voor het eerst naar de Olympi sche Spelen. Toen ik bij de ope ning het stadion binnenkwam, was ik helemaal onder de in druk. Nu vind ik het opwin dend. Ik krijg een kick van de Spelen." Met Albertville in zicht deed zich bovendien een belangrijke verandering voor in de carrière van Blair. Op aandrang van haar ploeggenoten Dan Jansen en Nick Thometz werd voormalig sprintkampioen Peter Mueller uit Duitsland weggelokt en in zijn vaderland als sprintcoach aangesteld. Blair leefde onder hem helemaal op. „Ik was uit gekeken op Mike Crowe, onze vroegere coach. Dank zij Muel ler zijn we een 'winners-team' geworden. Peter is zo enthou siast, hij zit boordevol energie." Toch had het weinig gescheeld of de hoofdprijs was gisteren niet in Amerikaanse handen ge komen. Net als op de 500 meter opende Qiaobo Ye de aanval op Blair. die drie ritten voor haar een tijd van 1.21,90 minuten op de klokken had gebracht. De Chinese maakte duidelijk ui terst zorgvuldig haar tactiek te hebben bepaald. Ze opende en kele tienden van seconden langzamer dan haar concurren te, maar liet daar een eerste vol le ronde op volgen die 0,1 se conde sneller was dan Blair. Ye zou vrijwel zeker het goud heb ben veroverd als ze op de laatste meters door een misslag niet uit balans was gebracht. Nu kwam de inwoonster van Changchung 0,2 seconde te kort om de tijd van Blair te evena- Voor Ye betekende het haar tweede zilveren medaille, maar het kostte haar moeite blij te zijn. Ze ontweek de hand van haar trainer Zhu Chang Yi die haar een goedkeurend tikje op de billen wilde geven en trapte woest met haar schaatsen in net ijs. Blair haalde opgelucht adem. „Qiaobo kwam heel dichtbij", zei ze na de officiële huldiging lachend. Aaftink bewees zich gisteren met een vierde plaats als aan voerder van de subtoppers. Ter wijl de mislukte greep naar me dailles op de 500 meter de Ne derlandse sprintkampioene naar eigen zeggen 'een geweldi ge kater' had bezorgd, had Aaf tink weinig moeite met het ver lies op de dubbele sprint. Met lege handen keert de 25-jarige Baambrugse terug naar huis. terwijl ze vooraf werd be schouwd als een voorname me1 daillekandidate. Aaftink zei ech ter geen problemen te hebben met de gedachte dat ze twee iaar moet wachten op een her kansing. „Ik zal me moeten ver beteren ten opzichte van mei den als Blair, Ye en Garbrccht. Want in Lillehammer wil ik een plak pakken." Beide andere Oranje-sprint sters finishten in de grijze mid denmoot. Voor Henna Meijer betekende de twaalde plaats niettemin de bevestiging van een geslaagd seizoen. Als ge westelijk rijdster plaatste zij zich verrassend voor de Spelen. Een uitnodiging om komend sei zoen in de sprintkemploeg plaats te nemen lijkt de logische beloning. Sandra Voetelink stel de opnieuw teleur. Zelfs de bronchitis-aanval waarmee de Heerhugowaardse van enkele weken geleden was voor coach Arie Koops maar een half ex cuus. „Ze rijdt gewoon een se conde te langzaam." De kerk Misschien kunnen de acht geestelij ken in het olym pisch dorp in Brides les Bains iets doen voor de zo teleurstel lende Nederlandse schaatsvrou wen. De priester, de dominee en de robijn hebben alle tijd, want tot nu toe hebben ze maar wei nigatleten kunnen begroeten. Sporters willen voor de start nog wel eens een kruisje slaan, maar daar blijft het bij. In groten geta le zijn ze niet in de kerk te vin den. In het café en het casino trouwens ook niet. „Je moet de gelegenheid bieden vertelt pater Duvalle. „Maar wij beseffen best dat het eerste doel van de atleten presteren is. Ze hebben meer te zoeken op de trainingspiste dan in de kerk. Vandaag en morgen wordt de mis opgedragen, zondag is er een oecumenische dienst en ook de protestanten kunnen de preek aanhoren. Het moeteen genoe gen zijn na alle preken die de trainers houden voordede spor ters. Verrassende zaken hebben zich in de kerk in Brides les Bains nog niet voorgedaan. Wat zou daar dan kunnen gebeuren? Neem Miinchen 1972. Stond er ineens een waterpoloër uit Australië, die wilde trouwen met een meis jes dat hij in de bierstad ontmoet had. De bruid had hij meege bracht, drie dagen later waren ze getrouwd. Zulke liefdes op het eerste gezicht hebben zich hier nog niet voorgedaan. De geestelijken in de gezamenlij ke kerk in Brides les Bains zijn van vroeg tot laat aanwezig. Ook in de olympische dorpen van La Plagne, Val d'Isère en Les Saisies doen ze hun werk. Voor de geestelijken zelf blijft er wei nig tijd over om de evenementen tebezoeken. Pater Duvalle zag wel voor het eerst van zijn leven een ijshockeywedstrijd: Canada- Zwitserland. Van de sfeer en de ambiance raakte hij onder de indruk. Een leerling-priester uit Duits land heeft meer tijd voor het be zoeken van wedstrijden. Gunther Puts verzamelt handte keningen van olympische me daillewinnaars. Zijn verzame ling telt inmiddels 9000 penne- streken. Puts is op uitnodiging van het IOC aanwezig in de Franse Alpen. Geïnviteerd door Jean Francois Pahud, de toe komstige directeur van het olympisch museum in Lausan ne, die de collectie binnenkort Sprintkanonnen geven elkaar geen duimbreed toe op de 500 meter De Teerling van de priesterschool begon bij de Olympische Spelen van '72 in Miinchen met zijn hobby. Inmiddels heeft hij acht medewerkers. Ze houden zich op bij de toiletten van de doping controle, waar geen enkele win naar van goud, zilveren brons ontkomt aan het doen van een plas en het zetten van een hand tekening. TON DE RUITER ALBERTVILLE GOVERT WISSE Er wordt al maanden reikhal zend naar uitgekeken, vanmid dag even over half drie is het ijs en weder dienende zo ver. 'Uur u' in Albertville. De 500 meter moet het koningsnum mer worden van het olympisch schaatsprogramma, met hoofd rollen voor Uwe-Jens Mey en Dan Jansen. De confrontatie tussen de sprintkanonnen wordt een bot sing tussen Duitse 'stiel' en Amerikaanse power. Het sprint duel roept een beetje herinne ringen op aan de Seoul-ont- moeting tussen Carl Lewis en Ben Johnson. Het is voor Jansen en Mey alleen niet te hopen, dat één van beiden in de Johnson- rol terechtkomt. In de aanloop naar de Winter spelen hebben de twee meest explosieve schaatsers van dit moment elkaar geen duimbreed toegegeven. De Berfljnse stu dent heeft dit seizoen al twaalf maal een 36'er afgeleverd te genover Jansen negen. In de to taalstand staat de parttime pr- functionaris bij een Amerikaan se bierbrouwer ook iets achter: 33-26. Jansen werkte zijn ach terstand op punten drie weken geleden echter weg, toen hij Mey zijn zes dagen oude we reldrecord afpakte. Jansen scoorde 36.41 en was daarmee tweehonderdste sneller dan zijn grote rivaal. Vanmiddag wordt de beslis sende knock-out uitgedeeld. Wie wint, valt niet te voorspel len. Jansen is misschien het meest gebrand op een olympi sche titel. De 26-jarige rijder uit Milwaukee heeft wat goed te maken, nadat hij in Calgary als één van de favorieten zowel op de 500 als op de 1000 meter op zijn bips was gegaan. Daarna was hij dagelijkse kost tijdens de ontbijtshows van de Ameri kaanse tv-maatschappij ABC. Vlak voor Calgary overleed zijn zuster Jane aan leukemie. Jan sen besloot toch te starten, met twee valpartijen als gevolg. Zijn leed ging er bij de Amerikanen in als Gods woord in een ouder ling. Jansen terugblikkend: „ABC volgde mij en mijn familie in die dagen heel close, maar eer lijk gezegd deed het me niet zo veel. Anderen maakten daar meer problemen over. Ik wilde eigenlijk niet dat de hele wereld zag wat ik doormaakte, maar ik had het niet zo in de gaten. De meeste verslaggevers stelden zich begrijpend en sympathiek op. Er waren slechts een paar journalisten, die wreed waren in hun vraagstelling. Na Calgary heb ik duizenden brieven ge kregen van mensen, die met me hadden meegeleefd. Ik word nu steeds weer geconfronteerd met de geschiedenis van 1988. Dat laai me tamelijk koud. Ik wist dat dat met de Winterspelen in Albertville zaterdag 15 febr. 500 meter op de schaats Uwe-Jens Mey (Duitsland) •geboren: 13 december 1963 woonplaats: Berlijn Olympisch kampioen 1988 winnaar wereldbeken 1987/1988, 1988/1989,1989/1990 en 1990/1991 persoonlijk record: 36,43 sec. (Davos, 19 januari 1992) - trainen Joachim Francke I ontmoetingen in dit seizoen J Mey Jansen 36,91 Berlijn, 22 november 37,02 36,87 Berlijn, 23 november 36,87 36,89 Heereveen, 30 november 36,83 36,79 Heereveen, 1 december 36,86 36,79 Davos, 11 januari 36,72 36,70 Davos, 12 januari 36,86 36,43 Davos, 19 januari 36,60 Dan Jansen (V.S.) geboren: 17 juni 1965 woonplaats: West Allis, Wise. wereldkampioen sprint 1988 winnaar wereldbeker 1985/1986 persoonlijk record: 3626 sec. (Calgary, 30 januari 1991) wereldrecord: 36,41 sec (Davos, 25 januari 1992) trainer. Peter Mueller wereldranglijst aller tijden 36,23 sec. Thometz (V.S.) 36,26 sec. Jansen 36,40 sec. Fokitsjev (Sov) 36,43 sec. Mey 36,49 sec. Zjelezovski (Sov) Miyabe (Jap) Dan Jansen, één brok dynamiet. In Albertville wil hij op de 500 meter de herinnering aan zijn mislukte optreden In Calgary voorgoed uitwissen. FOTO CPA aantocht zou gaan gebeuren." hebben, elke meter van lansen nauwgezet. De schaatsende FamlIie-drama SiS wekkende dijpartijen beschikt, acht zich'niet kansloos. „Ik heb de post-olympische periode altijd tegen Mey opgekeken en Het familie-drama heeft Jansen geen windeieren gelegd. Hij graag geziene gast bij stellingen en bedrijven om een speech te houden. De spreek beurten leverden dan wel geen goud, maar wel veel geld op. Net als tijdens de zegetocht eerder deze week van Bonnie Blair volgt een tiental CBS-ca- mera's plus veel Amerikaanse sporters, die zelf even vrijaf wist in mijn hart, dat ik hem niet kon verslaan. Dat ligt nu anders. Dat ik Mey vlak voor Al bertville zijn wereldrecord heb ontfutseld, komt me goed uit. Dat was een mooi moment om hem nog even een tik te geven." Uwe-Jens Mey. die sprint als een kat, had het wereldrecord sinds 14 februari 1988 in bezit. Op die dag liet hij Jan Ykema in Calgary achter zich en werd olympisch kampioen. Vandaag hoopt hij zijn titel, net als zijn voorbeeld Erhard Keiler in 1972, met succes te verdedigen. In de periode tussen Calgary en Albertville heeft zich voor de student aan de Sporthochschule für Körperkultur in Berlijn veel gewijzigd. In de tussenliggende periode viel eerst de Muur en werden later de beide Duitslan- den herenigd. „Wat mijn sport betreft is er voor mij nog niet zo veel veranderd. Ik train nog even hard. Maatschappelijk ligt dat anders. De staat heeft altijd gezegd, dat ik als dank voor be wezen diensten na mijn schaatscarrière aan een baan zou worden geholpen, maar ik moet het nu zelf uitzoeken. Dat houdt me wel bezig. Ik heb steeds het plan gehad om, als ik afgestudeerd ben, trainer of coach te worden. Daarvan zie ik nu maar af. Er valt als coach geen droog brood te verdienen. Er staan al honderden trainers uit de vroegere DDR werkeloos aan de kant toe te kijken. Na Al bertville hoop ik snel mijn di ploma te halen en wil ik iets on dernemen in de sportmarke ting. Zo iets als wat Hein Ver geer doet. Dat heeft wel toe komst." Mey's sollicitatiebrieven krij gen ongetwijfeld meer waarde, als hij met goud in de achterzak een directiekamer binnenstapt. Na Calgary kreeg hij 25.000 Ost- marken („Een hoop geld, maar ik kon er niets mee, want er was eenvoudig niets te koop") in de handen gedrukt, ditmaal hoopt Mey op een baan. De sta-in-de-weg heet Jansen. Dat beseft Mey, die door pech achtervolgd nog altijd geen we reldtitel sprint in bezit heeft, zich maar al te goed. „Jansen is dit seizoen vooral mentaal stuk ken sterker geworden. ALBERTVILLE WYBREN DE B GPD-VERSLAGGEVER Op de persconferentie na afloop van de vijf kilometer riep win naar Geir Karlstad donderdag avond Falko Zandstra uit tot de te kloppen man op de 1500 me ter. Dat de Noor daarmee zijn ploegmakker Koss passeerde zou uitgelegd kunnen worden als een vorm van tactiek. Karlstad ontkende dat echter ten stelligste: „Nog vóór Zand stra ook maar één wedstrijd bij de senioren had geschaatst, werd hij door de Noorse pers al uitgeroepen tot de nieuwe schaatskampioen. Jullie hebben een Koss-complex, maar wij za ten al vóór we het ijs opstapten met een Zandstra-complex." In het spoor van de twee su- per-milers Koss en Zandstra volgt een hele rij outsiders. Vari ërend van sprinter Igor Zjelezo vski tot het 'eeuwige talent' Eric Flaim. Daar tussen bevindt zich ook Rintje Ritsma. Het slapie van Zandstra kan een flauw lachje niet onderdrukken wan neer hem de voorspelling van Karlstad wordt voorgelegd. „Falko en Koss zijn favorieten, samen met mij. Op de 1500 me ter ben ik te goed om een out sider te zijn. Maar als anderen mij wél als outsider beschou wen, prima hoor." Ritsma, kleizoon van een skütsjeschipper, is één van de weinige Nederlanders die deze Winterspelen nog niet in beeld is geweest. Voor de vijf kilome ter was hij niet goed genoeg. Maar wie veronderstelt dat de tweede Fries uit de kernploeg louter naar de Haute Savoie is gereisd om mee te doen, zit er naast. Ver naast zelfs. In minder dan een jaar is het 21-jarige Lemster kemploeglid uitge groeid van een anonieme schaatser tot een zelfverzekerde vedette. Bij die metamorfose past een kritische vooruitblik naar de dag van morgen. „Ik verwacht mezelf op het podium. Het kan goud zijn, het kan brons zijn." Blufpoker speelt hij niet, want arrogantie is hem vreemd. Ritsma baseert zijn voorspelling op de impone- Rintje Ritsma (rechts) en Dan Jansen lachen elkaar toe aan de voor avond van de 500 meter. Voor de Fries geldt de sprint als een opwar mertje voor de 1500 meter. De Amerikaan gaat vanmiddag daarentegen voor goud. FOTO AAIP rende ontwikkeling die hij deze Zandstra en ploeggenoot Le winter doormaakt en op de r sultaten die daaraan gekoppeld zijn. „In Berlijn was ik op de 1500 meter vijfde. Het viel wei nig mensen op, maar toen al merkte ik dat ik heel sterk was. Daarna ben ik bij alle wedstrij den op de 1500 bij de eerste drie geëindigd. Koss, Zandstra, Söndral, Adeberg, ik heb ze alle maal verslagen. Moet ik dan nu zeggen: als ik bij de eerste zes kom, ben ik tevreden?" Vandaag start hij eerst nog op de 500 meter. Maar de sprint staat uitsluitend in het teken van de metrische mijl, die 24 uur later wacht. „Ik ben hele maal gefixeerd op de 1500. De 500 is een training, maar wel een nuttige training. Ik heb nog geen wedstrijdritme op deze baan, dat moet ik vandaag op doen. Ja hoor, één rondje kan daarvoor genoeg zijn. Het gaat ook om de sfeer die rond een wedstrijd hangt. Het is lekker om die even te voelen, voor het gaat beginnen. Ik ben hier nu ruim een week en ik heb nog al lerminst het gevoel dat ik bij Olymische Spelen ben. Morgen moet ik dat gevoel wél hebben, daarom is die 500 meter be langrijk. Dat ik misschien als twintigste eindig, maakt niet Donderdag, toen zijn maatje Visser het eerste eremetaal voor Nederland binnen haalden, lag Ritsma met de benen languit op bed naar de televisie te kijken Hij noemt het zilver en brons van zijn teammakkers een mooi begin, maar de dag had volgens hem nog mooier kunnen zijn. „De omstandigheden waaron der werd geschaatst, waren ver schillend. En dat mag toch niet op de Olympische Spelen. Dit is het belangrijlcste toernooi sinds jaren, hier trainen mensen jaren voor, dan is het verschrikkelijk als de omstandigheden ongelijk zijn Dat is ook zijn enige vrees voor morgen. „Als het heel mooi weer is, kunnen er verras sende dingen gebeuren. Trou wens ook als net heel slecht weer is, als het giet van de regen bijvoorbeeld. De toppers zitten redelijk dicht bij elVaar, hele kleine dingen kunnen beslissen over de medailles. Het kan best zo zijn dat ik zesde word, maar normaal sta ik in de top drie Dat is ook de gedachte waarvan ik moet uitgaan." Aan zijn techniek zal het niet liggen. „Met mijn negentig kilo ben ik normaal te zwaar voor deze baan, op dat halfzachte ijs Maar op de 1500 kan ik dat compenseren met mijn kracht." MERIBEl «SIP Canada, het moederland van het ijshockey, is terug op weg naar de top. Nadat voornamelijk -a nadese amateurs het in de laatste dertig jaar steeds hadden moeten afleggen, hebben de verande ringen in Oost-Europa de Noordamerikanen in de goede richting geholpen. Ook de Sovjetunie en Tsjechoslowakije hebben hun beste spelers aan de Noordamerikaanse profcompetitie moeten af staan en in het GOS, noch in Tsjechoslowakije, is die aderlating passend opgevangen. Canada kent sinds jaren zijn beperkingen en heeft die proberen op te vangen door een /eer de gelijke voorbereiding van de best beschikbare spelers. Die opzet bewijst zijn nut. De ploeg van coach Larry King was gisteravond veel slagvaardiger dan de Tsj„choslowaken (5-1), die eerder In groep B van de GOS hadden gewonnen. Canada heeft morgen aan een gelijkspel tegen het GOS genoeg voor de eerste plaats in de groep De Russische ploeg speelde met Frankrijk (8-0) en Zwitserland behield zijn kans op de vierde plaats door Noorwegen met 6-3 te verslaan. Christine Aaftink verlaat Albertville met opgeheven hoofd. „Tegen een kanjer als Blair kom ik nog net wat te kort." foto an

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29