Regio Ziekenhuis Eeuwfeest Elisabeth 'Kloof tussen openbare en bijzondere scholen is weg' Tandartsen ruziën over vergoeding voor praktijk Legsels weidevogels beschermd Zaterdag 15 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS 27 LEIDEN NIEUWSLIJN Con Bravura in- en uit de brand j LEIDERDORP Muziek- en showgroep Con Bravura uit Leider- dorp organiseert op zaterdag 15 februari een 'uit de brand bin- J go', in het vernieuwde clubgebouw aan de Beukenschans. Lange tijd was Con Bravura niet onder dak omdat in het clubgebouw i brand was gesticht. Zaterdagavond hoopt de groep vanaf 20.00 uur wat geld bij elkaar te bingo-en om de clubkas weer een j beetje te vullen. Directeur muziekschool jubileert LEIDERDORP Directeur D. Vogel van de Streekmuziekschool 'Rijnakkoord' viert op 1 maart dat hij 25 jaar in overheidsdienst werkt. De muziekschool schenkt op 'eigen wijze' aandacht aan dit jubileum op zaterdag 22 februari in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat 19 in Leiderdorp. De streekmuziekschool werkt voor de gemeenten Alkemade, Jacobswoude, Leiderdorp en Rijne- veld. Fietspad langs rijksweg 11 ZOETERWOUDE De aanleg van een fietspad langs de nieuwe rijksweg 11 -oost begint waarschijnlijk na de zomer. De gemeen te. Zuid Holland wil het werk deze zomer aanbesteden. Voorlo pig gaat het om het tracé vanaf de gemeentegrens met Rijne- veld, waar het fietspad aan moet sluiten op de fietsroute langs de Hoogeveensche Vaart tot aan de Ommedijkseweg, nabij het Zoeterwoudse industrieterrein Grote Polder. pleegd. In een oplage van circa 200.000 exemplaren verspreidt het ziekenhuis begin april een speciale regiokrant, waarin het zichzelf portretteert. Ook het openingssymposium kan door belangstellenden uit de hele re gio worden bezocht. In de Dorpskerk aan de Leiderdorpse Hoofdstraat wordt gesproken over 'Het ziekenhuis in de 21e eeuw'. Tentoonstellingen Op verschillende verdiepingen in het ziekenhuis worden ten toonstellingen georganiseerd. Eén van die exposities gaat over Simon Smit, naar wie de weg naast het ziekenhuis is ge noemd. Smit was de eerste 'am bulancebestuurder' van het zie kenhuis. Op een lange plank met handvaten en aan weerszij den twee enorme wielen ver voerde Smit begin deze eeuw de zieken van en naar hun huis. De andere tentoonstellingen gaan over diabetes, transplanta ties, fysiotherapie en ouder worden. Daarnaast zijn er twee fototentoonstellingen over 100 jaar Elisabeth Ziekenhuis en over het eeuwfeest van de con gregatie van de Heilige Elisa- Voor de patiënten worden speciale feestelijkheden georga niseerd. De kinderafdeling krijgt een eigen feestje. Volwassenen kunnen een dienst van woord en gebed bijwonen. Op dinsdag 19 mei is er bovendien een klas siek concert door het salonor kest 'De Pumps'. Alle activitei ten worden gedurende de twee feestweken verslagen door de ziekenomroep 'Radio 030 ac tief, die in het hele ziekenhuis te beluisteren is. De festiviteiten duren van dinsdag 12 tot en met vrijdag 22 mei. Het eeuwfeest wordt afge sloten met een groot vuurwerk. WASSENAAR De aanleg van de sneldienst-buslijn Haarlem/Den Haag haalt in elk geval de bewoners van de Rijksstraatweg tussen de Ro- zenweg en Narcislaan eerder uit de auto. De komende vier weken kunnen zij in verband met de werkzaamheden hun voertuig niet meer voor de deur parkeren. Voor de nieuwe buslijn moet onder meer de parallelweg langs de Rijksstraatweg worden aangepast Op de middenas van het gedeelte tussen Narcilaan en Rozenweg wordt een speciale busstrook gemaakt. foto wim dijkman OfGSTGEEST/WASSENAAR Twee boze tandartsen één uit Oegstgeest en één uit Wasse naar en een pand in Den Haag waar beide tandtechnici tot voor kort een eigen praktijk ruimte en klantenkring hadden. Dat waren de ingrediënten voor een kort geding dat gistermor gen diende voor de Haagse rechtbankpresident HA van Delden. De Wassenaarse tandarts G. de Graaf had met Oegstgeeste- naar R. van Soest een gebruiks- overeenkomst voor een deel van zijn praktijkruimte aan de Haagse Frederikstraat. Eind vo rig jaar pakte De Graaf haar bie zen om ongeveer een kilometer verderop een nieuwe eigen praktijk te openen. Van Zoest wil in de gelegenheid worden gesteld de apparatuur te kopen die De Graaf uit haar oude praktijkruimte heeft meegeno men omdat hij die ruimte an ders moeilijk aan een andere tandarts kan verhuren. In de ge bruikersovereenkomst zou zijn vastgelegd dat hij het recht heeft de spullen als eerste terug te kopen. Dat recht wordt door De Graaf niet ontkend, maar zij stelde gisteren dat Van Zoest niet tijdig op haar aanbod gere ageerd zou hebben. Zij stelde een overeenkomst voor waarbij Van Zoest haar 50.000 gulden zou betalen voor het overne men van inventaris en patiën tenkring. Maar daar wilde Van Zoest weer niet aan. Daarnaast konden beide partijen het niet eens worden over de waarde van de inventaris en de opzeg termijn van het gebruikerscon tract. Rechtbankpresident Van Del- den vond dat de partijen een onduidelijke overeenkomst hadden gesloten. Voorlopig moet een onafhan kelijke tandartsenorganisatie de waarde van de eventueel te ver kopen inventaris bepalen. Dat gebeurt komende week. Als par tijen het daarna niet alsnog eens worden wijst Van Delden op 6 maart vonnis. staan in het hele feestprogram ma centraal en worden tijdens de open dag uitgebeeld in spe ciaal daarvoor ingerichte zie kenzalen. Eén ruimte verbeeldt hoe de situatie aan de Hooi gracht ooit was, compleet met zusters in habijt. In een andere zaal kan het publiek zien hoe er tegenwoordig wordt verpleegd en in weer een andere kamer krijgt de ziekenverzorging in de eeuwen die volgen gestalte. In de bedden in de demonstratie zalen liggen geen echte patiën ten. Het ziekenhuisleven gaat tijdens de festiviteiten zo nor maal rrtogelijk door. Alleen op dinsdag 19 mei, als de mede werkers een sportdag hebben, wordt een zondagsdienst ge draaid. Tijdens de openingsceremo nie op 12 mei wordt een spe ciaal jubileumboek gepresen teerd, dat ook wordt uitgedeeld aan patiënten die op dat mo ment in het EZL worden ver- Het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp (EZL) viert dit jaar zijn 100-jarig bestaan. Met een open dag en allerlei sym posia en festiviteiten staat het ziekenhuis stil bij de ge schiedenis van de afgelopen eeuw, maar wordt ook voor uit gekeken naar de ziekenzorg in de toekomst. Daarbij worden niet alleen patiënten en medewerkers, maar ook mensen uit de wijde regio betrokken. Zelf ontdekken hoe een stethoscoop werkt, een echo scopie laten maken als je toe- voelen gipsverband zit: de open dag op zaterdag 16 mei moet meer zijn dan alleen een rondgang in een ziekenhuis. ,,We willen ons naar buiten toe presenteren, we hebben een groot achterland met potentiële patiënten", verklaarde organi sator A. van Houdt bij de pre sentatie van het feestprogram ma gisteren. LEIDERDORP UESBETH BUITINK Het Elisabeth Ziekenhuis werd in 1892 opgericht door zusters vallig zwanger bent van de congregatie van de Heili - ge Elisabeth in de voormalige kostschool voor deftige meisjes aan de Leidse Hooigracht. In 1972 verhuisde het ziekenhuis naar Leiderdorp, nadat Leiden de kans om het ziekenhuis aan de Haagweg te vestigen aan zijn neus voorbij had laten gaan. Twee jaar geleden fuseerde het EZL met het Rijnoord Zieken huis in Alphen aan den Rijn. De medewerkers van dit ziekenhuis mogen het eeuwfeest ook mee- Ziekenverzorging Verleden, heden en toekomst Het Elisabeth Ziekenhuis opent zaterdag 16 mei de deuren voor het publiek. Oegstgeester chef onderwijs na 40 jaar overheidsdienst met de vut OEGSTGEEST WIM KOEVOET Toen hij van school kwam wist G. van de Voort (58) twee din gen heel zeker. Eén: hij wilde per se geen ambtenaar worden. Twee: zijn beroep moest en zou bouwkundige zijn. Anno 1992 legt de 'Noordlimburgse Oegst- geestenaar' na veertig jaar over heidsdienst zijn functie als hoofd van de afdeling onderwijs neer en gaat met de vut. Vorige week nam hij tijdens een drukbezochte receptie af- scheid van de Oegstgeester on derwijssector. Het verhaal over en met een Oegstgeester ge meente-ambtenaar die mis schien wel het slechtst van alle tachtig zijn betrokkenheid ver bergt. Ook tijdens het interview loopt hij bij het ophalen van herinneringen af en toe lichte- lijk rood aan. Hij ontdoet zich van de span ning door veelvuldig in zijn handen te wrijven. „Mijn werk heeft me altijd volledig in beslag genomen. Ook in m'n vrije tijd kan ik het niet van me afzetten, ik ga er mee naar bed." Wié Van de Voort wel eens heeft meege maakt tijdens bewogen verga deringen van de raadscommis sie onderwijs weet dat van deze uitspraak geen woord overdre- Zestien jaar was hij toen hij van de middelbare school af kwam. „Het leek wel of de Der de Wereldoorlog elk moment kon beginnen en de economie was een en al slapte." Zijn eer ste baantje was bosarbeider. Hij werkte samen met zijn vader. Voor een uitkering kwam hij vanwege zijn leeftijd niet in aanmerking dus toen Hij het bo men kappen zat was en een job kon krijgen als ambtenaar in de gemeente Meerlo, ging hij met frisse tegenzin op het aanbod „Ik had een gevoelsmatige aversie tegen alles wat met ambtenarij te maken heeft. Het is een vriend geweest die mij daarvan heeft afgeholpen. Je moet je niet zo afzetten tegen je functie, maak er wat van, zei-ie. Dat gesprek betekende voor mij een ommekeer." Bijna veertien jaar heeft Van de Voort in Meerlo gewerkt. Hij trouwde met een Sassenheimse met wie hij in het Noordlim burgse dorpje van 3.000 zielen enige tijd samenwoonde. Een sollicitatie in 1965 naar de func tie van medewerker financiën- /onderwijs/personeelszaken- /welzijn op het gemeentehuis van Oegstgeest leidde zijn ver huizing naar het westen in. Toen Van de Voort kwam had hij vier directe collega's. Heden- tendage werken er op de duide lijker gescheiden afdelingen in totaal 15 mensen. Onderwijs al leen is goed voor 2,5 formatie plaatsen. In Oegstgeest heeft hij er nu 26,5 jaar op zitten. „Niet één dag ben ik met tegenzin naar m'n werk gegaan. Ik heb al die jaren m'n functie naar eigen in zicht kunnen vervullen. Altijd heb ik kunnen zeggen wat ik wilde. Ik heb me sterk kunnen maken voor de gelijkschakeling van het openbaar en het bijzon der onderwijs. Het kloofje dat er van nature is tussen die twee, is weggewerkt." Van de Voort heeft vooral met onderwijswethouders van libe rale huize te maken gehad. Het grote voqrdeel van WD-onder- wijswethouders, meent hij, is dat ze zich echt verantwoorde lijk voelen voor het openbaar onderwijs. Van de Voort prijst in dit verband mevrouw T. Blom. De negen Oegstgeester basis scholen plukken thans de vruchten van haar, in de jaren tachtig zo omstreden beleid. Blom, zo vertelt Van de Voort, verplaatste liever scholen dan nieuwe te stichten. Het heeft hhar en hem flink veel overre dingskracht gekost om het mi nisterie van onderwijs te over tuigen van de voordelen van verplaatsing. „Terwijl die voor delen met een zakjapannertje konden worden aangetoond. We hebben die scholen voor de poorten van de hel weggesleept. Het is uiteindelijk onze brief aan toenmalig staatssecretaris Ginjaar-Maas geweest, die de doorslag heeft gegeven." In de nieuwbouwwijk Haas- wijk kwamen zodoende geen nieuwe scholen maar begonnen een reeds bestaande protes tants-christelijke en een open bare basisschool in een nieuw gebouw aan een tweede be staan. Dat hierdoor de afstan den schöol-huis in veel gevallen zijn gegroeid, zegt hem niet zo veel. „Ik heb daar altijd een beetje om moeten lachen, om het begrip 'afstand' in Oegst geest. Ik moest voor m'n cursus gemeente-administratie vijftien kilometer reizen en op het plat teland in mijn geboortestreek was twintig kilometer naar school fietsen heel normaal." Gunstig gevolg van het door Blom ingezette beleid is volgens de scheidende chef onderwijs dat in Oegstgeest thans maar één school qua leerlingenaantal onder de norm zit en wellicht aan de door het rijk voorgestane schaalvergroting moet worden opgeofferd: de rooms-katholie- ke Willibrordschool. „Er zijn ge meenten waarvan de helft van de scholen wordt bedreigd." Op de Willibrordschool wil Vein de Voort verder niet ingaan. „We hebben afgesproken zo min mogelijk aan publicaties mee te werken omdat zo'n school an ders het graf in dreigt te worden gepraat en geschreven." Het Oegstgeester onderwijs staat al jaren zeer hoog aange schreven. De Oegstgeester uit slagen van de CITO-toetsen ge ven volgens Van de Voort aan dat de kennisoverdracht op de plaatselijke scholen tot de beste van het land moet worden gere kend. Van de Voort bewondert niet alleen om die reden de plaatselijke leerkrachten. Zelf is de onderwijsambtenaar af en toe bijkans door het lint gegaan vanwege het rijksbeleid. „Als je behalve met al die veranderin gen ook nog eens te maken hebt met de vele kritische ou ders in Oegstgeest en de kennis overdracht blijft toch op dat ho ge niveau dan is bewondering niet overdreven." Zelf zou hij niet graag voor de klas staan. „Ik heb daar het ge duld niet voor." In de klas zou hij evenmin graag zitten. „De samenleving is onrustiger dan ooit. En er komen steeds meer prikkels om snel, snel, snel en soms ook agressief op dingen te reageren. Het ik-tijdperk is nog lang niet achter de rug. Zeker in Oegstgeest, een als los zand aan elkaar hangende samenleving met een niet bijster rijk vereni gingsleven, hebben de mensen elkaar niet meer zo nodig." „In steeds minder gezinnen is moeder thuis als de kinderen Legsels van weidevogels worden te vaak gerold of geplet. Om de ze problemen in de toekomst te voorkomen organiseert de ge meente Zoeterwoude in samen werking met de Stichting Na- tuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland een voorlichtings avond in het Zoeterwoudse ge meentehuis aan de Noord- buurtseweg. Vrijwillige vogel - redders kunnen zich die avond opgeven. Otto Vloedgraven, coördina tor bij de stichting, vertelt op woensdag 26 februari om 20.00 uur hoe legsels en jongen van weidevogels kunnen worden opgespoord en beschermd. Zoeterwoude heeft een om vangrijk open gebied, waar elke zomer een groot aantal weide vogels komt broeden. Veehou ders kunnen niet tijdig alle leg sels en broedsels weghalen, zo dat nogal wat gevogelte de pas serende machines niet over leeft Al meer dan tien jaar zijn vrij willigers in het Zuidhollandse weiaevogelgebied actief. In to taal 17 groepen opereren in het broed seizoen op ongeveer 2900 hectare, daarbij bijgestaan door de eigenaren /veehouders. Vorig jaar vonden vrijwilligers bijna 3360 nesten. Deze werden voor zien van zogenaamde nestbe- schermers, zodat de veehouder er omheen kan maaien. Op de ze manier kon ongeveer drie kwart van de ruim 3300 nesten uitkomen. Zoeterwoude deed tot nu toe nog niet mee aan het initiatief van de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer, maar daar moet dit jaar verandering in ko men. Vloédgraven hoopt ook dit jaar in Zoeterwoude een en thousiaste groep vrijwilligers te kunnen begeleiden. terugkeren uit school. Zeker in stond bij thuiskomst alles op in de aanslag, het typetje dat eenoudergezinnen ontbreken dezelfde plek als de dag ervoor, voormalig minister Ruding ver rust en regelmaat. Vroeger De Tante Truus met de theepot zon, wordt node gemist." De scheidende chef onderwijs G. van der Voort „Mijn werk heeft me altijd volledig in beslag genomen." foto htllco kutptrs

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27