Leiden 'De WBL veegt de galerijen niet, wij wel' Hi Stemming Zaterdag 15 februari 1992 Redactie: 071-161400 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTCER J HOOCERDUK [_3 25 'Mijnheer Van Gaaien uit Apeldoorn' zoekt een woning in Leiden POLITIEKE RUBRIEK Over de Socialistiese Partij kunnen veel nare dingen worden gezegd en sommige mensen laten ook niet na dat om de haverklap te doen maar één ding kan ze: het publiek bespelen. Als de SP ergens een misstand heeft ontdekt, hoe onbenullig ook, dan hoeft ze maar een eenvoudige voorlichtingsavond te houden en woedende burgers stormen bijkans de straat op om voor eens en altijd af te rekenen met de misdadige idioten die zich in deze stad uitgeven voor wethouder. Hoe de Socialistiese Partij dat voor elkaar krijgt, blijft altijd wat raadselachtig. De Leidse SP-voorman Cor Vergeer bijvoorbeeld, is niet iemand die door collega-raadsleden wordt geroemd om zijn scherpe analytische gaven. Als Cor de aanval opent, laten ze hem altijd even uitpraten, want na een zin of vier vijf kegelt hij zijn eigen betoog meestal weer volkomen omver. En het is een van de favoriete gezelschapsspelen van de raad om hem vervolgens met de scherven van zijn verhaal om de oren te slaan en te zien hoe hij zich nog verder in de nesten werkt. Maar zet Vergeer voor een zaaltje met, zeg, honderd verontruste burgers en hij zweept ze met dezelfde argumenten op tot ongekende hoogten van boosheid. Waarbij hij ze er en passant van weet te overtuigen dat er maar één partij oog heeft voor hun problemen: de SP uiteraard. Dat kunnen wij ook, dacht D66 en belegde deze week in de Merenwijk een informatie avond over de herrie van Leidenaars weten natuurlijk heel goed in welke wijken ze wel en niet willen wonen. Maar voor mensen van buiten de stad is dat heel wat ingewikkelder. Wie een baan krijgt in Leiden en een huurwoning wil betrekken krijgt een keurig inschrijfformulier van de gemeente. Daarop kan een voorkeur worden aangegeven voor bepaalde wijken. Maar hoe kom je erachter wat een leuke buurt is? Ter men als De Kooi, Professorenbuurt en Slaaghwijk zeggen iemand uit bijvoorbeeld Apeldoorn niets. Aan de andere kant hebben woningbouwverenigingen woonruimte in bijna alle wijken. In de ene buurt raken ze die sneller kwijt dan in de andere. Met een beetje argwaan zou je kunnen veronderstellen dat ze de zaken in 'moeilijke buurten' wel eens rooskleuriger afschilderen dan ze in werkelijkheid zijn. Krijgt de achteloze vreemdeling die op zoek is naar een huurwoning eerlijke voorlichting? Een zich als mijnheer Van Gaaien uit Apeldoorn voordoende redacteur nam telefonisch de proef op de som. LEIDEN ROY KLOPPER „Goedemiddag, Woningbouw- j vereniging Leiden". Eh, goede middag mevrouw, u spreekt I met Van Gaaien uit Apeldoorn. Ik wil graag wat informatie over wijken in Leiden. Ziet u, ik ga daar werken en ben dringend op zoek naar een woning. En nou dacht ik..." „Momentje, ik vraag het even na". Twee minuten later meldt de telefoniste zich opnieuw. Nee, daarover kan ze geen me- dedelingen doen. „U moet eerst nog een woning krijgen toege wezen en dat duurt nog wel een tijdje. Dan kunnen we u wat I meer vertellen over de wijk". Omstandig wordt de vrouw uitgelegd dat het daarom nou juist gaat. Van Gaaien wil graag informatie vóórdat hij in een woning komt die hij niet wil. „Ik heb van vrienden in Leiden ge hoord dat je er bijvoorbeeld voor moet waken in de Slaagh wijk terecht te komen. Ik wilde dat even natrekken. En waar kan dat beter dan bij de eige naar van diezelfde woonruimte? Slechte berichten Ja, nou, ze wil nog wel even ver der vragen. Een minuutje wach ten levert weinig op. „Nee hoor mijnheer, u moet maar even contact opnemen met de ge meente. Wij kunnen zoiets niet zeggen., Ja, normaal gesproken wel, maar ik heb nu een groot aantal wachtende lijnen, dus probeert u het even op het stad huis". Nou goed dan, dat wil Van Gaaien best doen, maar naar welke afdeling moet hij Sommige Leidenaars, zoals PvdA-raadslid Bordewijk, zijn zo verstandig zich per fiets door de stad te bewegen. overvliegende vliegtuigen. Een mooi onderwerp. Milieu, en zo: dat kén bijna niet verkeerd gaan. Maar de democraten verprutsten zo ongeveer alles wat er te verprutsen viel. Ze haalde er een hele stoet deskundigen bij - de SP doet daar nooit aan, want dat leidt alleen maar af - en stond toe dat die pakken vol pro-Schiphol- informatie over de bezoekers uitstorten. Heel leerzaam natuurlijk. Je steekt er nog eens wat van op, dachten de D66'ers, maar de boze Merenwijkers lieten al snel weten dat ze déér niet voor waren gekomen. Het ging definitief mis toen Harry van Woerden, de uitgenodigde D66-bestuurder, een poging deed om verstandig te lijken - een kwaal waar dat soort lieden wel vaker aan lijdt. De sukkel begon een heel afgewogen verhaal, vol voors en tegens, zegde na enig aandringen toe dat hij wel wat wilde proberen, maar voegde er meteen aan toe dat hij niets kon beloven. Want populisme, daar had hij een hekel aan. Zo veel genuanceerdheid werd een paar dagen later zelfs het leidse D66-bestuur iets te gortig - die door hun plaatselijke voormannen toch ook niet bepaald worden verwend met krasse uitspraken. Maar wat wil je ook als je aanhang woedend de straat op rent, overtuigd dat ze de volgende keer maar eens ergens anders op moet stemmen. Je kunt veel nare dingen over de SP zeggen, maar dat is héér nog nooit gelukt. parkeervergunning zestig gulden meer moeten gaan betalen, vindt J>vdA-raadslid Paul Bordewijk. In het periodiek van zijn partij, De Partijgenoot geheten, veegt hij de vloer aan met het besluit dat de meerderheid van de gemeenteraad heeft genomen: de kosten van een parkeervergunning stijgen van 180 naar 240 gulden per jaar. De argeloze lezer krijgt al snel de indruk dat de voormalige wethouder plots de kant van de Leidse autobezitter heeft gekozen. En dat zou een forse breuk betekenen met het beleid van zijn partij die het autobezit juist wil aanpakken. Maar zo eenvoudig is het helaas niet. Bordewijk heeft helemaal niets tegen het verhogen van de prijs voor parkeren. Maar je mag het de autobezitters niet aandoen zonder dat daar wat tegenover staat. Bordewijk propageert het marktmechanisme. Het mag best duurder, als het produkt er maar aantrekkelijker door wordt. Met extra parkeerplaatsen bijvoorbeeld. Of nog meer parkeerwachters. Terwijl de meerderheid van de gemeenteraad de prijsverhoging alleen gebruikt om het autobezit in de stad te verkleinen. Leiden heeft te weinig parkeerplaatsen dus wordt het hoog tijd dat een aantal bewoners afstand doen van hun auto en voortaan in de bus stappen. De gemeente stimuleert hen daartoe door het parkeren fiks duurder te maken. Zoals binnenstadsbewoners onder de 27 jaar voortaan ook geen vergunning meer krijgen. Maar Bordewijk heeft nog een bezwaar. De autobezitter in de binnenstad wordt belazerd door de gemeelite, vindt hij. Zijn partij heeft jarenlang de trek naar de binnenstad van gezinnen gepropageerd en nu worden ze weer naar de buitenwijken gejaagd omdat hen het parkeren onmogelijk wordt gemaakt. Gelukkig, zo beseft Bordewijk, zal de maatregel in praktijk maar weinig uithalen. Want 'natuurlijk blijft het de vraag of mensen afhaken bij een verhoging van vijf gulden per maand'. Het zou dus best eens een compleet overbodige maatregel kunnen zijn. Waarna de kosten van het parkeren nog verder moeten worden verhoogd om toch nog enig effect te bereiken. De toekomst voor de autobezitter ziet er dus somber uit. En wie in zijn auto wil blijven rijden, kan zich maar beter niet in de binnenstad vestigen. Waarna de prijs van vergunningen alsnog wordt verhoogd om leegstaande parkeerplaatsen en werkloze parkeerwachters te bekostigen. Het marktmechanisme dus. Alles wordt altijd duurder. Moet je maar zo verstandig zijn om je per fiets door Leiden te bewegen. AGENDA ZONDAG 16 FEBRUARI Leiden Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan.de Voorscho- terweg, van 10.00 tot 14.00 uur. Grote Postzegelbeurs, org. De Postze gelvrienden, in het Vijfhovenhuts. Hof laan 169, van 11 00 tot 17.00 Radio en tv-opnamen van de zieken omroep van het AZL in het Antonius Clubhuis, aanvang 13.45 uur. Kindercafé in De Tregter, aanvang 14.30 uur. Rondleiding door de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. Optreden van The Boppers (jazz) in de Droomfabriek aan de Oude Singel, aanvang 21.00 uur. Noordwijk Harry's Blues and Jazz Band in 'De Redschuur'. Kon. Wilhelmma Boule vard 12/a, aanvang 16.00 uur. Noordwijkerhout NLS Klubkampioenschappen in De Schelft, aanvang 11.00 uur. Karnavals 30+ Matinee in De Schelft, aanvang 16.00 uur. VRIJE TUD Droomfabriek 'The Boppers' treden zondag 16 februari op in de Droomfabriek (Oude Singel). De band speelt jazz. Aanvang 21.00 uur. Postzegelbeurs De Postzegelvrienden houden 16 februari een grote beurs in het Vijfhovenhuis (Hoflaan 169) van 11 00 tot 17.00 uur. Groenoord In Buurthuis Groenoord wordt woensdagavond 19 februari een bingo met superronde en loterij gehouden. De eerste ronde start om 20.00 uur. dan vragen, mevrouw? „Ik zou het niet weten, goedemiddag". Bij woningbouwvereniging De Sleutels is men heel wat spraakzamer dan bij 'concur rent' WBL aan het Schutters veld. De Apeldoomse mijnheer Van Gaaien wordt doorverbon den met mevrouw Guittet Hij vertelt haar dat hij ongeveer tusen de 600 en 800 gulden per maand huur kan opbrengen en dat hij met vrouw en kind zo spoedig mogelijk naar Leiden wil komen. WARMTEWISSELAAR Mevrouw Guittet is behalve zeer vriendelijk ook bijzonder openhartig. „Tja, de kortste wachttijd heeft u als u in de Slaaghwijk wil wonen. Daar zijn wat slechte berichten over, maar u heeft wel binnen twee jaar een dak boven uw hoofd. Daarbij zijn we die flats ook aan het opknappen. Dat gaat dan vooral over de buitenkant. Er komen afgesloten galerijen, nieuwe liften en het ziet er allé- maal veel mooier uit". De voorlichtster spreekt be richten tegen van kennissen van mijnheer Van Gaaien dat de vuilniszakken er van vijf hoog naar beneden worden gesode mieterd. „Nee, dat soort dingen wordt schromelijk overdreven. Het is alleen wel zo dat mensen in zulke galerijflats wat onver schilliger staan tegenover hun woonomgeving, dat moet ik toegeven. Daarom maken we de galerijen ook elke dag schoon. De andere grote woningbouw vereniging in deze wijk doet dat trouwens niet, maar dit terzij de". Guittet kan ook nog mel den dat de flats van binnen zeer Waarin onderscheiden zich, volgens hen zelf, de woningbouwverenigingen in Leiden? De schone galerijen in de Slaaghwijk, bijvoorbeeld. mooi en ruim zijn en dat er een groot winkelcentrum aan de overkant is. „Is ook altijd ge makkelijk". Is er in de Slaaghwijk sprake van Bijlmerachtige toestanden, zoals getto-vorming van buiten landers, zo wil. Van Gaaien nog even weten. „Oh nee hoor, niet in de Slaaghwijk. Nee, daarvoor moet je naar Noord, daar heb je dat zeker wel". Dan heeft mevrouw Guittet van De Sleutels ook nog flats in Zuid-West in de aanbieding. „Maar die zijn erg klein. De buurt staat goed bekend en de woningen zijn goedkoop. Maar ja, als ik het eerlijk zeg, het zijn gewoon hokjes. Een kleine keu ken en badkamer, en hokjes als slaapkamer en woonkamer". Nee, voor de ruimte moet je niet naar Zuid-West, maakt Guittet duidelijk. En je moet er nog drie of vier jaar op wachten ook. Tam-tam Toch nog maar even met de ge meente gebeld, zoals de WBL- telefoniste adviseerde. Na een telefoontje met het stadhuis komt Van Gaaien uit Apeldoorn op het stadsbouwhuis terecht. Hij legt zijn situatie uit aan een ook al zeer vriendelijke ambte naar. Leiden is duidelijk blij met nieuwe inwoners. Of Van Gaaien snel woon ruimte nodig heeft, wil hij we ten. Als het antwoord bevesti gend luidt, raadt hij de Meren wijk aan. „Daar zijn de wachttij den het kortst. Met een beetje geluk heeft u binnen een jaar een woning". Maar over die buurt doen toch van die rare verhalen de ronde? Dat kan de informant niet ont kennen. „Er gaan verhalen over bepaalde Horsten die voor een deel wel kloppen. Wij krijgen die klachten ook op ons bureau. Met name de Condorhorst en Arendshorst, daar zit het fout. Maar in andere, zoals bij voor beeld de Buizerdhorst, gaat alles er redelijk ordelijk toe. En u moet er rekening mee houden dat de tam-tam in Leiden graag overdrijft". De vergelijking met de Bijlmer gaat slechts ten dele op, volgens de ambtenaar. „Er is wel sprake van drugsoverlast, maar waar heb je dat tegen woordig niet?" Hij wijst Van Gaaien op het gewijzigde systeem van woon ruimteverdeling dat per 1 janu ari 1993 ingaat. „Alle woningen komen dan in een speciale krant. Als u economisch gebon FOTO HIELCO KUIPERS den bent kunt u zelf een keuze maken". De ambtenaar is ook nog zo vriendelijk een groot aantal namen en telefoonnum mers door te geven van make laars bij wie ook woonruimte te huur is. „Want ik wil u echt niet naar de Merenwijk praten Aan het eind van de middag belt mijnheer Van Gaaien alle makelaars af en vult zijn aan vraag voor woonruimte in. On der de rubriek 'voorkeuren' schrijft hij Zuid-West en de Slaaghwijk op. Hij zet er even bij dat het dan wel een flat van De Sleutels moet zijn. Daar ve gen ze de galerijen met een be- Keuringsdienst wijst al jaren op gevaren warmtewisselaar LEIDEN/RUNSBURG MEINDERT VAN DER KAAU „Maak van uw open haard geen bom!", zo waarschuwt een brochure van de Dienst voor het Stoomwezen. De folder werd zes jaar geleden gemaakt naar aanleiding een explosie in Schiedam met dodelijke afloop, die werd veroorzaakt door een defecte warmtewisselaar. De omstandigheden komen over een met de gebeurtenissen in Rijnsburg afgelopen woensdag, toen in een woning aan de Col- legiantenstraat een man zwaar gewond raakte en in het zieken huis overleed. Er werd voorts een enorme ravage aangericht. De Dienst voor het stoomwe zen, die als keuringsdienst ove rigens al een onderzoek is ge start naar de juiste toedracht in Rijnsburg. stelt dat dit soort on gelukken zeer zeldzaam zijn. Volgens woordvoerder J. Gielis- se moeten alle warmtewisse laars voorzien zijn van een vei ligheidsklep. Het vermoeden bestaat dat deze klep woensdag niet is opengegaan. Bij een open haard gaat een deel van de warmte de kamer in, maar een groter deel gaat door de schoorsteen naar bui len Dat is zonde, want met energie moet zuinig worden omgesprongen. Warmtewisse laars rijn bedoeld om de warm te op te vangen die in de rook gassen van ae haard zitten. De wisselaar bestaat uit een spiraal gevuld met water die boven en achter de haard is geplaatst. De ze buis is weer aangesloten op een reservoir of radiator die op de centrale verwarmingsinstal latie is aangesloten. In het systeem is ook een af sluiter aangebracht. Die moet voorkomen dat de cv warmte afgeeft aan de koude schoor steen als de haard niet brand. Blijft de afsluiter dicht nadat de haard is aangestoken, dan kan er een probleem ontstaan. Het stilstaande water in de spiraal wordt door de open haard ver hit en kan de warmte nergens kwijt. Volgens de Dienst voor het Stoomwezen kan de druk dan tien tot twintig keer hoger worden dan normaal. De warm tewisselaar, die niet op zo'n druk is berekend, barst open waarbij een enorme drukgolf vrijkomt. Zo ver hoeft het niet te komen, want net als in een cv-ketel is er een veiligheidsklep aange bracht. Die blaast stoom af wanneer de druk in het vat te hoog wordt. Volgens de wet is zo'n klep verplicht. Bij de wat grotere formaten moeten er zelfs twee kleppen aanwezig zijn. Gielisse stelt dat ook de doe-het zeivers zich keurig aan de veiligheidsregels houden. O aansluitpunten van de warmtewisselaar op de CV-installatie O Veiligheidsklep O Atmosferische afvoer O Koelspiraal 0 Thermostaat-taster O Waterklep aangesloten op de thermostaat-taster gaat open tussen 90 en 95 graden Celsius

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25