Leiden Een druk telefonerende dode 'Doodsteek voor kleine fietsenzaak' Denksporters krijgen een eigen clubhuis aangeboden Provincie wil twee nieuwe depots voor baggerspecie Zaterdag 15 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN Toedracht Langegracht-moordblijft schimmig Procureur-generaal H. den Os hechtte gisteren voor het Haags gerechtshof geen waarde aan de verklaringen van getuigen in de zaak van de 'Langegracht-moord'. De zaak diende daar in hoger beroep. Advocaat R. Heeren liet twee getuigen oproepen, die verklaarden dat zij het slachtoffer, de 38-jarige Mark Moore, na 29 december 1990 nog telefonisch hebben gesproken. De Haagse rechtbank achtte in augustus vorig jaar echter bewezen dat Moore die dag is vermoord door een 24-jarige Zwit ser. LEIDEN EMIEL FANGMANN Volgens de procureur is er geen overtuigend bewijs dat Moore na 29 december nog in leven was. ,,Ik geloof in de oprecht heid van de getuigen, maar zij moeten zich vergist hebben". Den Os hield vast aan een straf van vier jaar cel die de Zwitser in augustus kreeg opgelegd. De raadsman van de verdachte bleef er echter bij dat voor de moord geen deugdelijk bewijs kan worden geleverd en vroeg vrijspraak. De in Noordwijk woonachtige Zwitser gaf zich half maart vorig jaar aan, nadat Moore op 25 fe bruari in zijn woning aan de Langegracht was gevonden. De Zwitser verkeerde in de veron derstelling hem daar twee da gen voor oudejaarsdag ver moord te hebben, maar na zijn veroordeling herriep hij die ver klaring. Hij was ervan overtuigd geraakt dat hij Moore in bewus teloze toestand had achtergela ten, omdat mensen na 29 de cember nog levenstekens van Moore zouden hadden ontvan gen. Een 30-jarige onderbuurman van Moore, een Italiaanse inge nieur, verklaarde dat hij rond 8 januari vorig jaar thuis een schreeuw heeft gehoord 'van ie mand in nood'. Mogelijk vanuit Moores flat. Als tweede getuige verscheen een 25-jarige vrouw uit Apeldoorn die samen met Moore had gestudeerd aan de Leidse Webster University en geregeld met hem had telefo- neerd. Zij hield vol op 30 en 31 de cember met hem gebeld te heb ben. Zij wist die data nog pre cies, omdat de 'eenzame' Moore overwoog bij haar in Apeldoorn oudjaar te vieren. Zij wilde daarover zekerheid heb ben, omdat ze op maandag de 31ste nog inkopen moest doen. Moore zou uiteindelijk hebben gezegd hebben dat hij niet kwam. De 65-jarige moeder van de vrouw verklaarde, als derde ge tuige, rond 6 of 7 januari de exacte datum wist ze niet meer Moore aan de lijn te hebben gehad. Hij vroeg toen naar haar dochter. De dochter zelf wist niet zeker of zij zelf in januari nog met het slachtoffer had ge telefoneerd. „Het kan zijn." Brievenbus Aanklager Den Os zag echter niets in deze verklaringen, om dat moeder en dochter andere data voortdurend door elkaar haalden. Bovendien zei hij dat vele anderen in die tijd niet met Moore in contact konden ko- Vervolgens somde hij nog een aantal feiten op, waaruit moest blijken dat Moore na 29 decem ber niet meer in leven was. Zo lagen er in de ijskast van Moore eind februari alleen etenswaren met een uiterste houdbaar heidsdatum van 31 december of 1 januari 1991. Uit onderzoek van Moore's brievenbus werd duidelijk dat die na 29 decem ber niet meer was geleegd. Ook had Moore die op 29 decem ber in ieder geval door de Zwit ser zwaar was verwond - ner gens medische hulp gezocht. De procureur had bij nader in zien geen behoefte om zelf ge tuigen op te roepen. De eerdere verklaringen van een 23-jarige ex-verdachte, die nog op 2 janu ari met Moore contact zou heb ben gehad, vond Den Os 'onbe trouwbaar'. Gerechtshofpresident mr. D. Sampayo Garrido-Nijgh liet de Zwitser nog eens de gebeurte nissen op 29 december bevesti gen. De procureur ging daar la ter op door. De verdachte was na een etentje met Moore mee naar huis gegaan, omdat hij nog wat zakelijks met hem wilde re gelen. Het slachtoffer zou de Zwitser daar, onder bedreiging van een mes, een seksuele han deling hebben afgedwongen. Die schrok zo van Moores be dreiging, dat hij hem schopte, stompte en sloeg, en vervolgens zijn keel dichtkneep. Daarna wiste hij in de flat gedurende enige tijd sporen uit, zo erkende de verdachte gisteren nog een keer voor het Hof. Moore werd later gevonden met een mes in de hals. Hij had vele fracturen, waaronder een ge broken nek. De Zwitser zei ech ter nooit iets met het mes te maken te hebben gehad. Giste ren kwam de procureur met een aanvullende verklaring van de patholoog-anatoom, waarin stond dat Moores verwondin gen door de schoppen en stom pen van de verdachte veroor zaakt kunnen zijn. De dood was niet door het mes veroorzaakt. Eventueel zou dat pas later in de keel van het lijk gestoken kunnen zijn. Volgens de procureur is de Zwitser zeer berekenend te werk gegaan nadat zijn slacht offer ineengezonken was. Hij sloot een wraakactie niet uit. Op en rond de stoffelijke resten la gen attributen zoaJs een speel goedtijger, het boek Someone li ke you van Roald Dahl, eroti sche foto's en een rekening van het Leidse vleesrestaurant waar de Zwitser en Moore die avond gegeten hadden. De Zwitser heeft altijd volge houden van de attributen niets af te weten. Uitspraak op 28 fe bruari. De Leidse denksporters krijgen, als het beetje meezit, een eigen honk. Samen in kantine in sportpark De Vliet NIEUWSLIJN Vakbond praat met Olivetti Het Leidse bedrijf in kantoormachines Olivetti Office praat toch weer met de vakbond Unie BLHP over een beter sociaal plan. Vorige week kregen 48 van de 71 werknemers te horen dat ze worden ontslagen. Met de vakbonden was echter nog geen over eenstemming bereikt over een sociaal plan. Volgens bestuurder J. Verbaan van de Unie BLHP wordt nu toch weer overlegd over een betere regeling voor werknemers in de leeftijd van 49 tot 55 jaar. Maandag praten we met de directie over een beter voorstel. Olivetti Office leed vorig jaar een verlies van bijna 18 miljoen gulden. HIV-café heropend In 'de bakkerij' aan de Oude Rijn 44a wordt maandag 2 maart het het Leidse HIV-café heropend. Een thema-avond met als ti tel 'Aids in Leiden' en met twee internisten van het AZL als spre kers markeren de opening. Elke eerste en derde maandag van de maand is het café, aat tot voor kort was gevestigd in het gebouw van het COC aan de Langegracht, open. DEN HAAG. MEINDERTV Provincie Zuid-Holland is samen met Noord- Brabant en Rijkswaterstaat op zoek naar twee nieuwe slibstorten. Behalve de geplande ber ging in het Hollandsch Diep, moet in het noor delijke deel van Zuid-Holland nog een andere stortplaats voor baggerspecie komen. Eén van die 13 lokaties die hiervoor in aanmerking ko men, is de Rode en Bospolder in Hoogmade na bij de grens met Leiderdorp. De provincie speelt al langer met het idee om hier een slibstort aan te leggen. De verwerking van baggerspecie, afkomstig uit vaarwegen, vormt zowel in Zuid-Holland als in Brabant een groot probleem. De ontwikkeling van de twee nieuwe slibstorten wordt uitge werkt in een nota die door de twee provinciebe sturen deze week bekend zijn gemaakt. Het plan moet voor 15 jaar uitkomst bieden. Voor het baggerdepot in het Holandsch Diep, met een capaciteit van 30 tot 40 miljoen kubie ke meter bagger, wordt nu een zogeheten milieu effectrapportage gemaakt. Hierin wordt de gevolgen van zo'n stort op het milieu beke ken. Voor het tweede depot maakt het Zuidhol landse provinciebestuur in de tweede helft van dit jaar een keuze uit'de 13 mogelijkheden. De twee nieuwe depots worden pas rond 1995 in gebruik genomen. Tot die tijd moet gebruik worden gemaakt van onder meer de stort in de Braassemermeer. Leidse rijwielhandelaar niet blij met kartelverbod Rijwielhandelaar Van Dam: „Ik zal eralies aan doen om mijn zaak draaiende te houden." foto jan holvast LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „De doodsteek voor kleine rij- wielhandelaren." Ed van Dam van de gelijknamige rijwielhan del aan het Leidse Noordeinde is niet blij met het dreigende verbod op prijs- en leveringsaf spraken. Dit zou betekenen dat ook warenhuizen en grote discountzaken merkfietsen mo gen gaan verkopen, tegen lagere prijzen. Tot nu toe mogen al leen fietsenzaken met een eigen reparatiewerkplaats die merk fïetsen, tegen vaste prijzen, le veren. De afspraken tussen fabrikan ten en detailhandel waren be doeld als bescherming voor de kleine zelfstandige fietsenzaken. Maar staatssecretaris Van Rooy van economische zaken heeft nu besloten om het kartel in de rijwielindustrie te verbieden. De kartel-afspraken zouden 'in strijd zijn met het algemeen be lang'. Van Dam: „Hierdoor zal mis schien de helft van de rijwielza ken in Leiden verdwijnen. Die zelfstandige rijwielhandelaren kunnen niet op tegen de con currentieslag met de grote win kels, die met een kleinere winst marge kunnen overleven. Een warenhuis heeft veel minder vaste kosten dan wij, ook omdat ze geen werkplaats hebben." Ed van Dam heeft de fietsen zaak overgenomen van zijn va der Gijs, die sinds 1957 fietsen verkoopt en repareert aan het Noordeinde. „De winstmarge op een fiets, ongeveer 25 pro cent, is al niet groot, want je steekt ook tijd in de aflevering en de service. En dat zijn kosten die je niet doorberekent aan de klant. Als je de fietsen straks noodgedwongen tegen een la gere prijs moet gaan verkopen, wordt het moeilijk." Van Dam wil zijn klanten 'een goede service en garantie bie den'. „Dat kan in een winkel met een eigen werkplaats. We willen mensen ook goede voor lichting over een fiets geven. Bij V&D moet je dat nog maar af wachten. Daar loopt je de kans dat de verkoper zich bij een be paalde vraag op het achter hoofd staat te krabben. Mijn va der heeft ons motto 'service en garantie' altijd hoogheouden, en het blijkt dat mensen daar prijs op stellen. We hebben Idanten die van ver buiten Lei den komen." Volgens Van Dam zijn ook de fietsen fabrikanten niet blij met het kartelverbod. „Ik heb al met een van mijn leveranciers ge sproken en die staat ook niet te juichen. De merkfabrikanten hebben veel liever vaste ver- koopunten en afspraken met fietsenhandelaren die een werk plaats hebben. Daardoor blijft de service aan de klant gewaar borgd. Straks krijgen de fabri kanten misschien wel meer ver kooppunten, maar het aantal fietsen dat ze afzetten, zal niet „Als de prijzen inderdaad gaan dalen, zal ik moeten mee gaan. Maar ik kan me voorstel len dat de Leidse rijwielzaken onderling afspraken maken over de hoogte van de prijzen. Hoewel, helemaal realistisch is dat niet: we blijven toch con currenten van elkaar. Maar ik zal er alles aan doen mijn fiet senwinkel draaiende te houden. Deze zaak is mijn lust en mijn leven. Als het straks helemaal niet meer gaat, ga ik emigreren. Maar als het wèl goed blijft gaan, zitten we hier over 25 jaar nog." LEIDEN GERT VISSER De achttien leden van het Leidsch Damgenootschap ko men wekelijks in het zaaltje van een speeltuinvereniging in de Kooi bijeen om hun sport te be drijven. In de wintermaanden blijkt de verwarming nog wel eens niet te werken terwijl op warme dagen de jeugd in de speeltuin de concentratie van de dammers verstoort. Vrolijk wordt het genootschap er niet van terwijl het zaaltje boven dien 'we'l wat ver van het een- De Leidse denksportwereld is aangewezen op cafés, buurthui zen, lege schoollokalen en ach- teraf-zaaltjcs om in groepsver band spelletjes te bedrijven. Hoewel duizenden Leidenaars actief moeten zijn in deze tak van sport, beschikken de vere nigingen nauwelijks over een volwaardige, laat staan eigen, accommodatie. „Er worden zwembaden en sporthallen gebouwd maar voor de denksport wordt niets ge daan", zegt secretaris P. Dulle- meijer van de Leidse Go Club. Zijn vereniging (50 leden) is aangewezen op een speelzaaltje in buurthuis In De Vroolijcke Arke maar dat is eigenlijk te klein. Het vinden van een goede speelruimte stuit af op de kos ten die ermee zijn gemoeid, zo blijkt. Binnen de Leidse denksport wereld zijn al veel initiatieven genomen tot de oprichting van een centrum: een eigen' honk van schakers, dammers, brid gers en Go-beoefenaars. Het is er nooit van gekomen, vermoe delijk omdat iedere vereniging op zijn eigen houtje bezig was. En dan blijkt - alweer - de prijs snel te hoog. Brandstichter krijgt 14 maanden DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS PERSBUREAU Een 24-jarige I-eidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 14 maanden ge vangenisstraf, nadat hij een groot aantal personenauto's in brand had gestoken. De jongeman overgoot op 29 april 1991, samen met een vriend, een aantal geparkeerde auto's op het Huigpark met benzine. De verdachte verklaar de tijdens de rechtzitting, twee weken geleden, dat hij kwaad was omdat hij geen uitkering had gekregen. Bovendien was hij onder invloed van drugs en alcohol. De rechtbank heeft in zijn vonnis rekening gehouden met het feit dat de Leidenaar schoon schip wil maken. Vrijwilligers De gemeente heeft nu het ini tiatief genomen tot de oprich ting van zo'n centrum. Onver wacht verlaten de Leidse Road Runners hun kantine in het sportpark De Vliet en de ge meente wil het pandje nu aan kopen en verhuren aan de denksporters. Schaakvereniging Philidor heeft zich als eerste ge meld en twee dagdelen in het denksportcentrum geboekt. Het ligt in de bedoeling, zegt Jan Duivesteijn (hoofd van de directie sport en recreatie van de gemeente), dat geïnteres seerde verenigingen het ge bouwtje gezamenlijk gaan ex ploiteren. Er wordt een huur be- rekend Van 8000 gulden per jaar en met belastingen en energie rekening schat hij de jaarlijkse kosten op zo'n 15.000 gulden. Daarvoor moet er wel een hoop vrijwilligerswerk worden ver richt. „Kijk, als het dak lekt kun je er door een professioneel be drijf een nieuw dak op laten zet ten en ben je 25.000 gulden kwijt. Als je met een paar des kundige vrijwilligers het dak op gaat. ben je voor 3000 gulden klaar. Zo kan je de kosten druk ken, al zullen de verenigingen wel aan deze aanpak moeten, wennen", zegt Duivesteijn. Daar tegenover staat dat de be trokken verenigingen ook zelf de bar exploiteren, in de sport wereld vaak een forse inkom stenbron. Hoe meer clubs willen deel nemen, hoe lager de kosten per vereniging. De voorkeur van de gemeente gaat uit naar denk sporters, maar mocht er vanuit deze hoek te weinig animo zijn, DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS PERSBUREAU De 1 laagse rechtbank heeft van morgerr een 28-jarige man uit Den Haag tot acht maanden cel veroordeeld, omdat hij op 29 oktober 1991 in Leiden zijn ex- vrouw zwaar heeft mishandeld. De man, die van de rechter al een straatverbod opgelegd had gekregen, stond op die bewuste dag zijn ex-geliefde op. te wach ten bij de school van zijn kind. Toen bleek dat de vrouw op nieuw niet met hem wilde pra ten. sloeg hij haar een hersen schudding en een gebroken Tijdens de rechtzitting, twee weken geleden, sloeg de Hage naar de microfoon in de recht zaal stuk. omdat hij niet wilde dat de zaak in het openhaar be- dan wordt overwogen ook hob byclubs tot het centrum toe te laten. Spelletye De denksporters zijn aange naam verrast door het initiatief van de gemeente. „Het vinden van een geschikte ruimte is nu altijd een probleem", zegt voor zitter P. Bakker van de Neder landse Bridge Bond district Lei den (4500 leden in de redo) Veel bridgers komen nu bijeen in het Witte Huis in Oegstgeest en in het Bridge Centrum in Leiderdorp. Bakker zou dan ook zeer gelukkig zijn met een eigen ruimte in Leiden. De Bridge Bond doet stevig aan ledenwer ving en elke geschikte ruimte is meegenomen. Andere denksporters laten hun oordeel afhangen van de prijs die ze moeten gaan beta len. „Bij een sport als tennis in aal, een fikse contributie kan daar voor hun gevoel nog wel bij. Zo'n denksport wordt door velen toch beschouwd als een spelletje dat ook weer niet te veel mag kosten", legt Dulle- meijer uit. Hij voegt er aan toe dat hij het jammer vindt dat het zo ver van de binnenstad". Dat is ook het probleem van de dammers. De voorzitter zal zeker gaan kijken, verzekert se cretaris E. Bronstring: „Maar Zuid-west is voor mensen die geen auto hebben, toch een flink eind". Bronstring twijfelt: „Wij zijn maar een kleine vere niging en kunnen niet veel be talen. Hoewel het prachtig zou zijn wanneer we ons eens sa men met de andere denkspor ters zouden kunnen presente ren. Als kleine vereniging alleen, doe je niet zo veel". handeld zou worden. De recht bank concludeerde uit dat ge drag dat de man nog steeds agressieve gevoelens heeft en dus begeleid moet worden door de reclassering. Acht maanden cel na mishandeling Betere Verkoop! Oaar heeft u dan wel de juiate reclame voor nodig. Van Advertising Workshop Specialisten in verkoopbevordering. Bel eens voor een afspraak. ADVERTISING WORKSHOP Erkend Reclame Adviesbureau Oude Vest t«7. 2312 XX Leiden lel. 071 143205 las 071 142080

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23