Toerisme Worden reisbureaus overbodig? globetrotters Met de boot naar de 'apies' Dj/a>-ser> v Airtour naar Zuid-Afrika rtnfin Pa9inate Zaterdag 15 februan 1992 REISBERICHTEN Marathon ver weg De marathon der marathons, die van New York. foto archief Zojuist rolde de nieuwe FAST-brochure van de persen. De cata logus bevat een reisprogramma dat speciaal is afgestemd op langeafstandlopers. Via het FAST-reisprogramma kunnen zowat alle beroemde marathons (New York, Berlijn, Londen, maar ook die van Bangkok) worden bezocht. Inschrijving wordt geregeld. Het FAST-programma van de Flying Athletes Stichting kan wor den aangevraagd via Postbus 104, 2678 ZJ De Lier. Zimmer Frei Voor het derde achtereenvolgende jaar verscheen de gids 'Zim mer Frei'. Op 108 pagina's worden ruim 1.000 adressen vermeld van voordelige pensionnetjes en 'Privatvermieter' langs alle Autobahnen in Midden- en Zuid-Duitsland. Naast het adressen bestand (met prijs, mate van comfort, enzovoort), is in het boek je ook een overzichtkaart afgedrukt plus 21 uitvergrote deel- kaartjes van de diverse Autobahntrajecten. 'Zimmer Frei' kost 14,50 en is verkrijgbaar bij alle ANWB-winkels en bij de meeste boekwinkels en reisbureaus. Avontuurlijke Vakantiebeurs Het aanbod aan vakantiebeurzen wordt steeds gevarieerder. Naast de beurzen waar de geijkte reisorganisatoren hun pro gramma's presenteren, zijn de laatste tijd vooral de beurzen voor actieve vakanties in opmars. In dit rijtje heeft zich nu ook de Stichting Onkruid geschaard. Het 'tijdschrift voor een natuur lijke manier van leven' houdt in het weekeinde van 22 en 23 fe bruari in de Amsterdamse RAI een Avontuurlijke Vakantiebeurs. Gemikt wordt op de 'bewuste vakantieganger die naast span ning en avontuur in zijn vakantie een workshop zoekt om de diepe innerlijke waarden van het leven te ervaren', aldus de or ganisatoren. Verre, actieve, avontuurlijke, spirituele en culturele vakanties komen aan bod. En dat kan variëren van oerdansen op Kreta tot astrologie in de Pyreneeën of buikdansen in Egypte. De beurs wordt omlijst met lezingen, demonstraties, muziek, kampvuurzingen en volksdansen. Ook is er in het kader van het Columbusjaar een expositie over Indiaanse hangmatten te zien. Openingstijden: zaterdag 22 februari van 14.00 tot 18.00 uur, zondag 23 februari van 10.00 tot 18.00 uur. Entree: tien gulden. Geologie in Artis Artis in Amsterdam heeft er sinds 1 februari een nieuwe attractie bij: het Geologisch Museum. Het vormt de bindende schakel tussen het Planetarium, het Zoölogisch Museum en plant en dier in de tuin. Er is een originele 200.000 jaar oude schedel te zien van een steppe-wisent, kiezen van een mammoet en uiter aard ontbreekt de schedel van onze voorvader de Neanderthaler niet. De nieuwe attractie is onderdeel van Artis en kost niets ex tra. Artis, aan de Plantage Kerklaan 38-40, is dagelijks van 09.00- 17.00 uur geopend. Volwassenen betalen 17,50. IGnderen van 4 tot 10 jaar betalen een tientje. Stationssfeer In het Nederlands Spoorwegmuseum is tot 2 maart de tentoon stelling Tussen Aankomst en Vertrek, geschilderde stations(be- )spiegelingen, door Jos Smit te zien. Met als uitgangspunt Het Station zijn begrippen als vervreemding, tijdloosheid en vluch tigheid uitgebeeld op deze thema-expositie. Vanaf 29 februari rijdt een speciale trein vanaf Utrecht Centraal naar het Spoorwegmuseum. De trein vertrekt dagelijks om 10.46, 13.25 en 15.25 uur vanaf spoor 15b. Op maandag is het Spoorwegmuseum gesloten en rijdt ook deze trein niet. Homeros blijft nog Wegens overweldigend succes is de tentoonstelling 'Homeros - strijd om Troje', in het Allard Pierson Museum in Amsterdam tot en met zondag 8 maart verlengd. De expositie gaat uit van de Ili as, het Griekse epos over de Trojaanse oorlog, dat op naam staat van de dichter Homeros. Het verhaal wordt toegelicht aan de hand van voorwerpen, foto's en kaarten van opgravingen en ui teraard door het werk van de opgraver van Troje en Mycene, He- inrich Schliemann. Het museum, ook bereikbaar met de Muse umboot, is te vinden aan de Oude Turfmarkt 127 en is van dins dag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur geopend. Op zaterdagen zondag van 13.00-f7.00 uur. 15 MET DJOSER NAAR INDIA/NEPAL /s 071-126400 Vakantieganger kan straks via computer zaken zelf regelen „Reisbureau's zullen in de toekomst steeds belangrijker worden zolang ze maar goed voriichting kunnen ge ven", zegt directeur Ab Houtzaager van Holland International. foto pi Al in november 1984, tijden dam, werd de vraag gesteld reisbureaus zullen zijn. In monsteerde Arke Reizen zei: re waarmee rechtstreeks vai tuigticket kon worden bestel reld. Ferdinand Fransen, d bijeenkomst: „En van hier stap om via de computer oc boeken." Fransen zei het nii duidelijk was wel dat hij de de reiswinkels, somber inza^ ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Inmiddels is hij van die gedach te afgestapt. Sterker nog: net als een aantal andere grote reisor ganisaties probeert Arke steeds meer grip te krijgen op de reis bureau-ketens. Drs. Ab Hout zaager, directeur van Holland International, dat zich pas gele den nog een groot meerder heidsbelang verwierf in twee grote Belgische reisbureau-ke tens, bijvoorbeeld: „De toerist kan niet zonder de voorlichting van een reisbureau. Ik ben er van overtuigd dat goede reis winkels in de toekomst juist be langrijker zullen worden." Maar lang niet iedereen in de reiswereld, gaat met die mening mee. Velen geloven dat de toe rist in de toekomst z'n reizen niet alleen zelf gaat samenstel len (hetgeen nu al vaak ge beurt), maar ook rechtstreeks bij de touroperator gaat boeken. Ook al omdat de kennis in de CHRIS VAN TWISK Artis, de topper op het gebied van het onvermijdelijke dagje- uit, hoort zeker thuis in het pro gramma van iedere rechtgeaar de opvoeder. En bij de jeugd scoort een uitstapje naar de die rentuin altijd hoog. Hoewel, ook heel wat volwassenen vinden het nog steeds een leuk uit- gaansavontuur. Rederij Lovers probeert dat met zijn Artis Ex pres nog wat leuker maken. Vanaf het Centraal Station ver trekt per 1 april elke dag tussen 10.00 en 17.00 uur, elk halfuur, een boot om jong en oud naar Artis te brengen. Niet alleen een veilige, maar ook een attractieve wijze van vervoer door de hoofdstad. Een mogelijkheid die er ook toe noodt om de auto thuis te laten. Wie per trein naar de hoofdstad reist kan bij NS een gecombineerde kaart kopen die geldig is voor de trein, voor de Artis Expres en die ook toegang geeft tot de dierentuin. De te rugvaart Artis-Centraal Station gaat via Nieuwe Herengracht, Amstel en Herengracht, langs een aantal hoofdstedelijke be zienswaardigheden en heeft het karakter van een miniatuur grachten vaart. De Nederlandse Spoorwegen gaat de Artis Expres in z'n dag tochtenprogramma opnemen. een symposium in Amster- f er in het jaar 2000 nog wel 2en speciale opstelling de- de computer en de softwa- uit de huiskamer een vlieg- I naar elk vliegveld in de vve- ecteur van Arke tijdens de s het nog maar een kleine c direct een hele vakantie te t met zoveel woorden, maar jekomst van de reisbureaus, reiswinkels relatief steeds min der wordt nu het aantal bestem mingen (en gidsen) zo fors toe neemt als de laatste jaren. De uitslag van het Vakantieonder- zoek 1991 van het NIPO waaruit blijkt dat in de toekomst op z'n minst 11 en waarschijnlijk 21 procent van de reizigers in de toekomst zonder bemiddeling van een reisbureau zijn reis wil gaan 'bestellen', onderstreept die mening nog eens. Hier en daar zijn door touropa- rators al pogingen in het werk gesteld de toerist rechtstreeks te benaderen (Bex is het laatste voorbeeld), maar voorlopig durft het overgrote deel van de reisorganisaties daar niet aan te beginnen, bang als men is voor een boycotactie. Overigens: toen de NBBS twee jaar terug Budget-air reizen ging verkopen via de postkantoren, schreeuw den de collega's ook moord en brand en werden de NBBS brochures in de reisinkels van Maar wie niet per trein komt, kan toch voor het CS (bij tram lijn 1 en 2) scheep gaan. Een kaartje van de Artis Expres geeft recht op korting bij Artis. Ook bij het op loopctistand van Artis gelegen Tropenmuseum en bij het Scheepvaartmuseum krijgt men korting. Op weg naar Artis geeft Lovers op het video scherm in de boot al informatie over de te bezoeken attracties. Geologisch Museum De rederij denkt op het juiste moment met de Artis Expres te water te zijn gegaan, want Artis heeft begin deze maand de deu ren van het nieuwe Geologisch Museum geopend, terwijl ook het langs de vaarroute gelegen Tropenmuseum met het Kin dermuseum een extra attractie is. De Artis Expres, waarmee vo rig jaar al werd geëxperimen teerd, is een zusje van de Muse umboot die in 1987 werd geïn troduceerd bij Lovers. Het be drijf wilde meer dan het beken de toeristische vaarwerk door de grachten. De Museumboot vaart het hele jaar langs een vaste route door de grachten. Aan zeven haltes wordt gestopt voor het in- en uitlaten van pas sagiers. De meeste liggen vlak bij bekende musea. Passagiers krijgen korting bij deze musea. de schappen gehaald. Maar veel hielp die actie niet Waren het aanvankelijk slechts zes post kantoren die Budget-air-reizen verkochten; dit jaar zullen dat er al vijftig zijn. Het zou een aanwijzing kunnen zijn dat de weerstand tegen 'di rect-selling' langzaam afbrok- Er kan onbeperkt worden in- en uitgestapt. Maar ook als je niet van plan bent een museum te bezoeken, is de Museumboot een leuk vervoermiddel naar al lerlei Mokumse bezienswaar digheden. Vertrek en aankomst zijn voor het Centraal Station. Buiten de in het algemeen rusti ge winterperiode, vertrekt er elk half uur een boot. Er gaat steeds een gids mee. BZN De belangstelling voor de Mu seumboot noodzaakte Lovers er al gauw toe twee nieuwe boten aan de vloot toe te voegen. Die waren vorig jaar gereed. Op het moment dat ze in bedrijf wer den genomen was er geen tijd voor een feestelijke doop; er moest, zij het naamloos, geva ren worden. Waarop de nieuwe lingen prompt van het perso neel de naam BZN kregen: Boot Zonder Naam. Het kon dus niet missen; bij de officiële inge bruikneming die enkele maan den geleden alsnog volgde, moest de populaire Volendam- se popgroep BZN er aan te pas komen. BZN 1, zogezegd. Want een ander gevolg was dat de twee nieuwe boten nu officieel BZN 2 en BZN 3 heten. Samen met de drie andere Museumbo ten vervoerden zij het afgelopen jaar zo'n 200.000 passgiers. kelt. Ferdinand Fransen echter „Zolang wij er nou maar voor zorgen dat de balie-employee in de reiswinkel uitstekend op de hoogte is van het produkt dat zij of hij verkocht en daar wer ken we hard aan onder meer door middel van studiereizen en steeds verdergaande landen- REISBOEKEN India per Olifant specialisatie dan geloof ik niet dat het reisbureau ver dwijnt. Integendeel, ons pro dukt wordt ingewikkelder naar mate het aantal bestemmingen stijgt en de klant meer als indi vidu op vakantie wil. En daar is deskundige voorlichting voor nodig." Rob van den Dobbelsteen Fiets V akantieBeurs op 4 en 5 april RvdP Zoals gewoonlijk zal de FietsVa- kantieBeurs ook dit jaar weer in het eerste weekeinde van april worden gehouden. De expositie vindt op 4 en 5 april plaats in de Jaap Edenhal aan de Radioweg in Amsterdam en vooralsnog zijn er meer dan tachtig stand houders ingeschreven. De beurs, die in 1991 bijna 15.000 bezoekers trok. is geopend van 10.00 tot 18.00 uur, is eenvoudig met het openbaar vervoer be reikbaar en heeft natuurlijk weer een kindercrèche en een bewaakte fietsenstalling. De en treeprijs is 6,00. Zonneskiën in Oostenrijk Met het voorjaar in zicht is het weer tijd voor het zogenaamde zonneskiën. Het Oostenrijks toeristenburo geeft in de folder 'Zonneskiën in Oostenrijk' alle informatie over ski-arrange menten tot en met begin mei. De folder is gratis te bestellen bij het Oostenrijks Toeristenbu reau, Stadhouderskade 2. 1054 ES Amsterdam, 020 - 612 82. MTlSuftStA Het luxueuze Alrtour-programrru. foto» pr RvdP Ongemerkt, geniepig bijna, komt Zuid-Afrika voor de Ne derlandse toerist steeds dichter bij. Zonder het aan de grote klok te hangen, neemt de ene na de andere Nederlandse reis organisatie het land op in de lijst bestemmingen. Maar wa ren het tot nu toe alleen de klei nere touroperators die het aan durfden reizen naar Zuid-Afrika te organiseren; nu is het ook opgenomen in de zojuist ver schenen. zeer luxueus uitge voerde, speciaal voor de indivi duele toerist gecomponeerde Airtour-gids van Holland Inter national. Zuid-Afrika ontbrak in de pro gramma's van Neèrlands groot ste reisorganisatie sinds anti- apartheids demonstranten ir\ het begin van de jaren tachtig heftig protesteerden tegen hel organiseren van trips naar het land. Overigens staat het zo goed als vast dat Zuid-Afrika de komende winter een echte top bestemming gaat worden. Mar tinair (Durban) en Transavia (lohannesburg - via Mombassa) zijn bezig landingsrechten te verkrijgen en de Zuidafrikaanw SAA. benevens de KLM en Swis sair (beiden naar lohannesburg) zullen het aantal vluchten vanuit respectievelijk Amster dam en Zlirich (met directe aansluiting op Amsterdam) aanmerkelijk gaan opvoeren Overigens is het uiterst moeilijk nu al inzicht te verkrijgen over de prijzen die voor een vakan tie-arangement in Zuid-Afrika zullen worden gevraagd. Bij Air tour kost een tiendaagse reis al snel drieduizend gulden, maar het programma wordt voor het grootste deel uitgevoerd met duurdere lijnvlucnten. Naast Zuid-Afrika is er in het pro- gramma nog een aantal nieuwe bestemmingen opgenomen. Werden met Air-tour voorheen alleen gebieden rond de Mid dellandse Zee aangevlogen, nu zijn ook landen als Botswana. Zimbabwe. Bermuda, Costa Ri ca en Jamaica in het program ma opgenomen. Door hier nu niet ter zake doende gebeurtenissen met enige te genzin aan 'India per Olifant' van Mark Shand begonnen Was niet nodig geweest Shand heeft een veel vermakelijkere stijl van schrijven dan de tekst op de omslag (7000 kilometer lichti>oetig op reis) doet vermoeden en de vondst om India te doorkruisen op de rug van een olifant heeft hij prima uitgebuit. Daarbij kan hij om zijn eigen idioterie lachen en slaagt hij er in de schandali ge schoonheid van India (want zowel mooi als voor een rijke Europeaan gênant) op tegelijk serieuze en luchtige, bovenal niet moraliserende wijze op te tekenen. Een voorbeeld daarvan is onder meer de beschrijving van het glorieuze moment waarop hij zich eindelijk meester toont over zijn rijdier, in het boek dikwijls 'mammie' genoemd. Nadat hij Tara, want zo heet de olifant eigenlijk, een steek met de ankoesj (een priem) heeft gegeven (het instrument waarmee iedere olifantendrijver zijn dier in toom houdt), sijpelt er bloed uit de wond. Shand: „Ik voelde me direct misselijk en ik u<erd ver vuld van weerzin over mijn eigen gedrag. 'Goed zo, radja-sahib'. riep Bhim van achteren, waar hij liep. nu mammie luisteren.'Ik was doodsbenauwd dat ik haar ernstig had venvond, dus ik drukte beide voeten in haar nek. zoals ik Bhim dikwijls had zien doen. Totm 'n verrassing stopte ze onmiddellijk. Bhim inspecteer de de wond. 'Niet erg', troostte hij me. 'hoeft geen medicijnMaar ik was ontroostbaar. Ik maakte de Wond schoon met Dettol en plakte er een enorme pleister op, die ze wantrouwig met haar slurf onderzocht, er afrukte en op straat wierp. Het bloed was al droog en de rest van de dag hield ik er angstvallig de vliegen bij vandaan. Zo blijft hij in het hele boek een Europeaan in India, Mark Shand. En dat juist, maakt het zo aardig. India per Olifant door Mark Shand, uitgave BZZT6H, prijs 39,50. De dertien Belgische badplaatsen en het achterland staan centraal in de nieuwe vakantiegids 'De Belgi sche Kust'. De badplaatsen aan de 67 km tellende Belgische kuststrook hebben elk een eigen atnbian- ce: rustig, mondain, stedelijk of familiaal. Tien auto routes leggen het Vlaamse achterland (Brugge, leper, Damme, Antwerpen, Gent) open. Aanvullend geven twee gidsen informatie over vakantiewoningen en Bekende series In de aardige, nogal van het normale stramien afwijkende 'Neem Nou'-reisboekenserie van uitgeverij Elmar, verschenen de deeltjes Antwerpen (vijf jaar geleden ook al eens verschenen, maar toen van andere auteurs) en Londen en in de 'Voordelig- Reizen'-reeks van Allert de Lange de boekjes Rome en Noorwe gen. Gelukkig gaat uitgeverij Het Spectrum gestaag door met het uit geven van Nederlandse vertalingen van de meer dan voortreffe lijke en relatief spotgoedkope 29,90) Nelles Guides, die oor spronkelijk uit Duitsland afkomstig zijn. Zojuist werden uitge bracht de delen Florida, Kreta en Indonesië-West Beter is nau welijks mogelijk. vakantiedorpen in die streek. Wie meer voelt voor het platteland dan voor strand of grote stad heeft on getwijfeld veel aan de speciale gids voor hoeve- en plattelandstoerisme in Vlaanderen. Deze gids telt 61 aanbiedingen bij gastfamilies. De gidsen kunnen worden aangevraagd bij het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam, tel. 020 - 624 59 53 archieffoto 11 Af door uw ad- JylCCY vertentie op déze speciale liVffv plaatsen. Bel onze advertentie- VUUi afdeling.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15