Kunst Tekening Jan Toorop duikt op in Noordwijk Goddelijke gezichten in Nieuwe Kerk VASTGOED B.V. Zaterdag 15 februari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT NIEUWSLIJN Herzberg in 'Woord en verbeelding' LEIDEN In de reeks 'Woord en verbeelding' van Burcht Lite rair vertelt Judith Herzberg op donderdag 20 februari over haar werk. Zij schreef onder meer de toneelstukken 'Kras', 'Een goed hoofd' en 'Leedvermaak'. De bijeenkomst in de sociëteit aan de Burgsteeg-begint om 20.15 uur. Bus naar Nederlands Dans Theater DEN HAAG Het achtste programma van het Nederlands Dans Theater gaat op 27 februari in premiere in het AT T Dansthea ter in Den Haag. Op het programma staan drie choreografieën van Ohad Naharin. De voorstelling wordt gecompleteerd door 'Steptext' van William Forsythe op muziek van Bach. Voor de in woners van Leiden en omstreken rijdt er op vrijdag 28 en zater dag 29 februari een gratis bus naar het AT T Theater in Den Haag. LEIDEN Met een fles drank aan de mond arriveert de kunstenaar voor galerie Bleijenberg. Herman Brood, popzanger én kunstschilder, cultiveert zijn imago met zorg: wat wazig loopt hij rond in de galerie aan de Breestraat. De werken die hij speciaal voor de expositie heeft gemaakt, staan al klaar in de kelder. „Weet je nog toen we het over Afrika en Mandela hadden, toen heb je deze 'Lui me' gemaakt, zegt de galeriehoudster die uit voorzorg de wodka koel heeft gezet. Brood opent zijn eigen expositie door de grote etalageruit te bespui ten. Eerst zwart, dan wit, een beetje geel, oker en rood. En klaar is het kunstwerk. Of toch niet? De spuitbussen „hartstikke goed voor de ozonlaag joh, kijk maar milieuvriendelijk drijfgas" zijn al opgeborgen. Maar Brood wil toch nog een finishing touch geven. Blauw ontbreekt nog op de ruit. Het publiek kijkt toe en voorziet de handelingen van commentaar: „Oh, dat is die halve zool"; „Ja maar hij kan het wél". Broods hond loopt snuffelend rond, op zoek naar een teef. Een aardje naar het baasje. Werk van Herman Brood is tot 12 maart bij Blijenberg te zien. foto ellen martens Tancredi Trio eigenzinnig en met gevoel voor theater muziek recensie udy van oer spek Tancredi Too m m v Henk Rutxngh - vod Geboord 14 fetxuan inde K&O con certserie m het Groene Kerkje te Oegstgeest Op het titelblad van zijn achtste madrigaalboek vermeldt Mon teverdi expliciet dat hij enkele stukken heeft toegevoegd 'inge- nere rappresentativo'. d.w.z. in een soort theaterstijl. Dat geldt met name wel voor het ma drigaal 'Combattimento di Tan- credie Clorinda', naar een be roemd gedicht van T. Tasso. Het Tancredi Trio is een op de kamermuziek gerichte afsplit sing van het 'Combattimento Consort", veelal leden van het Koninklijk Concertgebouwor kest... en zo kwam het beestje aan zijn naam. De vele muziekdramatische middelen in het Combattimen to van Monteverdi liggen dit Tancredi Trio wel. Eigenzinnig en met zeker gevoel voor thea ter, ook in het gebaar (niet iede re violistgebruikt zijn strijkstok zo expressief als Jan-Willem de Vriend en maar weinig claveci- nisten bespelen hun instrument met zoveel verve als Dominique Citroen), weerklonken de hig hlights uit dit concert: de Partita nr 3 in A gr. van H. von Biber en 'la Follla in d kLvan Vivaldi Beiden viool pedagoog, Von Bi ber bovendien een begenadigd violist, wisten zij in hun compo sities virtuoze techniek en dra matische uitdrukkingskracht te combineren. Driftig hoorden we ook De Vriend in de belendende ruimte stemmen alvorens het Trio (de ze avond versterkt met de violist Henk Rubingh) losbarstte en al zijn onstuimig talent toonde. De Suite van J.M. Leclair voor twee violen en basso continuo stak ondanks de wisselende ef fecten in ieder deel. hoe elegant ook gespeeld, wat bleekjes af bij het in Vivaldi en Biber vertolkte temperament. Portret von echtgenote van 'Noordwijkse visser' De aankoop van het Leids stedelijk museum De Lakenhal van Jan Toorops Portret van de Noordwijkse visser Jacob van der Meulen' heeft Noordwijker Klaas van der Meulen vorige week aangenaam verrast. Het gaat namelijk om zijn overgrootvader, die overigens geen visser maar duinopzichter was. Voorzichtig haalt Van der Meulen een door Jan Toorop gesigneerde potloodtekening uit een bruine enVelop tevoorschijn. „Kijk, hij heeft ook mijn overgrootmoeder Marijtje van der Meulen-Van der Wiel geportretteerd." NOORDWIJK ERIC WENT Wat gebeurt er als je uit de krant moet vernemen dat De Lakenhal een portret van je overgrootvader heeft verwor ven? Voor de Noordwijkse fami lie Van der Meulen is Toorops tekening van de visser Jacob al dagen onderwerp van gesprek. „Niet omdat we het portret niet kennen. Een reproduktie van de tekening is immers in het bezit van een neef van mij. Maar wat we zo vreemd vinden is dat Ja cob van der Meulen absoluut geen visser was, maar een kod debeier. Hij woonde in een soort arbeidershuisje in het Dobbelmanduin. Daar werkte hij voor de familie Enthoven, die daar een villa had. Deze En thoven was weer de rentmees ter van de familie Dobbelman, waarnaar dat duingebiedje ver noemd is. Mijn overgrootvader Jacob was daar duinopzichter", aldus Noordwijker Klaas van der Meulen. Heeft Toorop dan misschien een andere Noordwijkse Jacob van der Meulen geportretteerd? „Uitgesloten", aldus de oudste afstammeling van Jacob. „Die tekening is honderd procent ze ker van mijn overgrootvader. Hoewel we nog even getwijfeld hebben omdat Jacob op de te kening zo'n lang gezicht heeft. Maar daar was hij pas 58 jaar en op de foto die ik van hem heb is hij al 73." Het in de familie ver blijvende duplicaat van Jacobs portret, maar meer nog het ori gineel van diens door Toorop geportretteerde vrouw Marijtje van der Wiel, is voor de Noord wijker echter het bewijs voor zijn gelijk. Potloodtekening 'Marijtje van der Meulen, gebo ren Van der Wiel, 60 jaar, Noordwijk aan Zee 1902', staat er op de met J. Toorop onderte kende potloodtekening die hij omzichtig tevoorschijn haalt. De Noordwijkse koddebeier blijkt ineens ook een door Toor op getekende vrouw te hebben gehad. „En pak ik nu de familie stamboom erbij, dan klopt het allemaal als een bus. Marijtje van der Meulen is geboren op 24 mei 1841. In 1902 was ze dus inderdaad 60 jaar als de teke ning vóór haar verjaardag ge maakt werd. Bovendien stamt de tekening van mijn overgroot vader uit exact hetzelfde jaar," glundert dc Noordwijker. „Uit overlevering heb ik begrepen dat Toorop bevriend was met rentmeester Enthoven. Waar schijnlijk heeft hij daar toen een keer mijn overgrootvader ron9 zien scharrelen. En die markan te kop heeft hij willen vastleg gen." De Toorop van Marijtjes pro fiel is altijd in het bezit van de familie gebleven. „Ik weet dat Koddebeier Jacob van der Meulen en zijn v getekend werden. hij woeger bij Marijtjes enige dochter heeft gehangen. Na haar dood ging de tekening naar een oom van mij en diens zoon heeft hem nu," vertelt Van der Meulen. 'Marijtje' is in de loop der ja ren dus behoorlijk honkvast bij de familie gebleven, maar van echtgenoot 'Jacob' kan dat niet met zekerheid gezegd worden. „Wij hebben ooit eens bij ge rucht vernomen dat de tekening van mijn overgrootvader ergens in Amerika moest rondzwerven, maar zeker weten doen we het niet", aldus Van der Meulen. M. van Iterson, woordvoerster van het Leidse museum De La kenhal. kan dat bevestigen noch ontkennen. „Wij hebben de te kening van Jacob uit een schen- Toorops potloodtekening van Marijtje van der Meulen-Van der Wiel, de echtgenoot van Jacob van der Meulen. »föto dick hogewoning king ontvangen.", laat zij weten. „Wat de geschiedenis van het portret is weten wij niet." Op de mededeling dat 'Het portret van een Noordwijkse Visser' eigen lijk 'Het portret van een Noord wijkse Koddebeier' had moeten heten, reageert ze laconiek: „Jan Toorop zal zich vergist heb ben." En daar houden de Noordwijkse Van der Meulens het voorlopig ook maar op. Expositie van beelden uit musea ih Indonesië De jeugdige bodhisattva Mansjusri, een zilveren beeldje uit begin 10de eeuw. 'foto dirk bakker Santing, Seriese en Loko één brok dynamiet amsterdam hans visser Er staan weer beelden in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. Na tuurlijk niet de zonder twijfel rijke roomse sculptuur die daar met de beeldenstorm van 1566 werd weggeknuppeld, maar oen collectie beelden die ouder is en van een andere religieuze oor sprong. Tot en met 20 april is daar in samenwerking met het Rijksmuseum de tentoonstel- ling 'Het goddelijk gezicht van Indonesië' te zien. Beelden in steen, brons en goud, afkomstig uit musea in Indonesië, Neder land en Amerika, tonen dat de cultuur zich vooral op de eilan den Java en Sumatra onder in vloed van hindoeïsme en boed dhisme heeft ontwikkeld. Was er dan voor die tijd niets? Welzeker. Daarom begint de tentoonstelling met een aantal bronzen siervoorwerpen uit streken, waar de Indiase invloe den rond het jaar 700 nog niet merkbaar zijn. Volgens Jan Fon tein, samensteller van de expo sitie en oud-conservator van het Museum of Fine Arts in Boston, waar de collectie eerder was te zien, laten juist die stukken zien dat de Indonesische cultuur in later eeuwen toch zichzelf is kunnen blijven. Beroemd is natuurlijk de boeddhistische Borobudur, met als goede tweede het hindoe tempelcomplex bij Prambanan, beide in de buurt van het Mid- denjavaanse Yogyakarta. Met vele andere monumentale bouwwerken zijn ze na een eruptie van de vulkaan Merapi in 930 wat in de vergetelheid geraakt. Het gebied werd bedekt met een laag vulkaanas en de bevolking trok weg. Meer naar het Oosten ontstond een nieu we cultuur die rond 1300 een hoogtepunt bereikte in het glo rieuze rijk Mojopahit, dat zich uitstrekte van het huidige Ma leisië tot en met de oostelijke Molukken. Dedes De grote koningin van die tijd was Ken Dedes. Ze speelde een grote rol in de koningsdrama's van die dagen, maar vooral was zij de vrouw van wie alle latere koningen van Mojopahit af stammen. Hoe ze eruit zag, zal waarschijnlijk nooit iemand met zekerheid kunnen zeggen. Maar op de tentoonstelling staat wel een beeld waarvoor zij mogelijk model heeft gestaan. De vorsten in die tijd werden vaak als goden afgebeeld en om allerlei redenen wensen weten schappers aan te nemen dat met het beeld van Prajnapara- mita, de godin der opperste wijsheid, in feite de legendari sche Ken Dedes is afgebeeld. Het is een bijzonder fraai beeld van compositie, gaaf en hoogst sierlijk. „Als er ooit een afbeel ding van haar zou bestaan, dan is het dit beeld", zegt Fontein. Juist daarom is hij blij dat dit stuk, nadat het in 1820 werd ge vonden en naar Nederland ge bracht, sinds 1970 tot de collec tie van het Museum Nasional in Jakarta behoort. Hoewel de tentoonstelling veel moois biedt, vooral de klei ne bronzen en gouden beelden verdienen de aandacht - ston den de makers ervan in hun da gen piet echt in hoog aanzien. Maar ook nu nog maakt Indo nesië zich niet al te druk om wat de aarde aan schatten prijs geeft. „Veel Indonesiërs houden er niet van om archeologische vondsten te presenteren met veel poeha", aldus Fontein. „Daarom valt het niet zo op dat er nog regelmatig erg veel moois wordt gevonden Vondst Dat vondsten toch op hun plaats komen, is volgens Fon tein nog steeds te danken aan de door het Nederlandse gou vernement ingevoerde Monu mentenordonnantie van 1931. Nog altijd moet wat er tevoor schijn komt aan de staat wor den gegeven, die dan de vinder en de eigenaar van het land een vergoeding geeft ter waarde van de vondst. Zo gebeurde het een keer dat de bestuurder van een Fietstaxi op een avond iets in de grond zag glinsteren. Toen hij ging graven haalde hij een bronzen beeldje tevoorschijn. Hij bracht het naar de autoriteiten en kreeg er viermaal zijn jaarinko men voor terug. Dat beeldje staat nu in Amsterdam. Maar voordat de Nederlanders die re geling invoerden, moet er heel wat brons en goud zijn versmol- Islam Aan de bloei van Mojopahit en daarmee aan de Javaanse hin doe-cultuur, kwam een eind toen de islam van de Javaanse noordkust via handelaren en plaatselijke vorsten opdrong naar het binnenland. Een nieu we stijl van bouwen en ontwer pen maken diende zich aan. Zij die vasthielden aan het oude trokken de bergen in of verdwe nen naar Bali. De tentoonstel ling sluit daarom af met een re liëf van de tempel Sukuh, ge bouwd op de hellingen van de berg Lawu, oostelijk van Solo. Het reliëf toont de albeelding van een gedaante met olifants- kop die uit het vuur opreist. Fontein gelooft zeker dat het een illustratie moet zijn van een verhaal uit die tijd, zoals zo veel heelden doen. „Maar hier is het bijpassende verhaal zoekge raakt". Fontein glimlacht bij de ver halen over de erotische beteke nis van de tempel. Er zijn in de loop van de jaren door de sleu telbewaarder heel wat verhalen de wereld ingezonden, merkt hij op. Wie de poort binnengaat, passeert een drempel met daar in een fallus. Als een man zijn bruid daarlangs binnenvoert en haar sarong valt open, zou dat betekenen dat ze geen maagd meer is en kan het huwelijk worden afgeblazen... De tentoonstelling 'Het god delijk gezicht van Indonesië' is te zien in de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam tot 21 april. Elke zaterdag zijn er om 15.00 uur lezingen door des kundigen. Een intiem contrastief dubbelportret theater recensie wunand zeilstra Pavlov door danseres Pauline Daniets en actnce Fneda Pittoors Tekst Rob de Graaf Regie Tom Jansen Genen 14/2 LAK. Aldaar nog te zien 15/2 Simpel gezegd komt de voor stelling er op neer dat je appels en peren niet bij elkaar kunt op tellen. Met 'Pavlov' wilden de danseres Pauline Daniëls en de actrice Frieda Pittoors samen een voorstelling maken. In no vember 1989 ging hun produk- tie in première. Voor een nieu we, korte speelperiode is 'Pa vlov' in reprise genomen, in een volgens het programmastencil aangepaste versie. Al pratend en dansend ko men ze niet echt nader tot el kaar. De woordentaal van Pit- - toors en de lichaamstaal van Daniëls laten zich niet optellen. En toch ontstaat er een bepaal de wisselwerking tussen beide vTouwen die elkaar consequent vanuit hun eigen discipline be naderen. De dansbewegingen zijn geen uitbeelding van de tekst, de tekst geen toelichting op de dans. Dat zou een derderangs synthese van onverenigbare ex pressievormen zijn. Beiden zitten elkaar vaak heel dicht op de huid. Grootste drijf veer is vermoedelijk de nieuws gierigheid naar die ander die vanuit haar biografische achter grond in haar leven heeft geko zen voor een bepaalde manier van zich te uiten. Aldus ontstaat een dubbelportret van twee the aterpersoonlijkheden. Omdat het allemaal vrij klein en kort is gehouden, gaat er een intieme sfeer van uit. Het contrastieve element in hun zonderlinge communicatievorm overheerst, waarbij mogelijkheden en be perkingen binnen ieders bereik worden geaccepteerd. 'Pavlov' is een vreemd soort ige ontmoe ting met als boodschap 'dro men van een kip die weet dat ze geen kraanvogel kan worden' als er al van een boodschap sprake is. muziek recensie*jan rusdam Concert MathikJe Santing. Astnd Senese. Julya lo'ko Gezien 14/2, Schouwburg. Leiden Mogen we zonder schoenen wél op de stoelen staan? Ja. dat mocht. Dus stond het schouw burgpubliek gisteravond zowat op de stoelen en brak het de tent bijna af toen Mathilde San ting, Astrid Seriese en Julya Lo 'ko voor het eerst sinds zeven jaar weer samen te bewonderen waren. In 1985 wonnen ze. toen nog tamelijk onbekend, de Knokke-cup. Sindsdien is Mathilde Santing uitgegroeit tot Neerlands trots... Maar, wc zou den de andere meiden tekort doen als we ze ook niet tot de beste zangeressen van Neder land zouden rekenen. Astrid Se riese is uitgegroeit tot een veel zijdig vocaliste die veel met haar stem kan. van modern klassiek tot cabaret en jazz. Ju lya Lo'ko tot een zangeres waar het temperament en de vonken vanaf springen. Met z'n drieën zijn de dames één brok dyna- Dat ze ooit weer eens geza menlijk de draad zouden op pakken was zeker. Gisteravond gebeurde dat in de Leidse Schouwburg. This is a special occasion. Lct'ssingl Let's dance, zong het gelegenheidstrio. Zel den stond de leidse Schouw burg zo op z'n kop. It's a man s world' zong de godfather of soul, James Brown, in de jaren zestig. Toen de zaalichten weer aangingen dacht het uitzinnige publiek daar heel anders over. 'EEN MOOIE COLLECTIE GELDWOLVEN' Toneelgroep Amsterdam schittert in: van David Mamet met Pierre Bokma, Joop Admiraal e.v.a. "Prachtige bezetting" De Telegraaf "HarcC snel en geestig" Trouw dinsdag 25 februari telefonisch plaatsbespreken 131943/131944 LEIDSE SCHOUWBURG, Oude Vest 43. Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13