Cultuur Ik haal inspiratie uit dagelijks leven' Rehabilitatie voor 'vreemde eend in de bijt' Jong talent is op dreef 'Hosanna' op hoog niveau Leidenaar John May: 'Zoals hij leren we het nooit' Theo Pont speelt integere solo Donderdag 13 februan 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNCA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 9 PAGINA 11: 'RAVUNGEVOEL' ont- PAGINA 13: 'KINGS of comedy' films PAGINA 15: PRETTIGE dameserotiek breekt bij 'Catastrophe' van Guusje Ey- uit jaren 20 in LVC. Buster Keaton, van Fay Weldon en Frans Theerens en bers. Ook op deze pagina informatie Charlie Chaplin, Laurel Hardy. tijdens de wedstrijd je lippen bijwerken over theaters, concerten en exposities. Slagwerker Doudou N'Diaye Rose toert door Nederland Het was die nacht noodweer in Roemenië. Doudou N'Diaye Rose kon in zijn hotel de slaap niet vatten. Hij luisterde naar het kletteren van de regen op het dak, de klepperende luiken voor de ramen ,en het loeien van de wind. Toen, nu alweer een paar jaar geleden, compo neerde de slagwerker een percussiestuk. Dat is nu elke dag in Senegal te horen als tune van de staatstelevisie. „Waar ik ook ben, ik haal mijn inspiratie uit het dagelijk se leven, de geluiden die ik hoor. De zee, een visser die een vis binnenhaalt met zijn hengel. Dat soort dingen." den haag herman joustra Rose, 61 jaar, is naar verluidt zo'n beetje de belangrijkste man in Senegal, op de president na. Als hij voor weer een grote wereldtoernee moet gaan vlie gen en hij is te laat, dan wacht het vliegtuig. Waar hij ver schijnt, met in zijn kielzog een of meer van zijn vier vrouwen, zwaaien de deuren voor hem open en buigen de mensen als knipmessen.. „Dat klopt", zegt hij zonder ook maar een zweem van emotie. Rose is op dit moment in Ne derland, waar hij toert met le den van de Slagwerkgroep Den Haag en enkele meegebrachte percussionisten. Ook hier ge draagt hij zich als een vorst. Speciaal voor de fotograaf borstelt hij nog even snel zijn haren, trekt een schitterend donkerblauw satijnen gewaad aan en doet een gouden ring Hij afficheert zichzelf ook graag als le grand percussionist, anderen noemen hem prijzend maitre tambour of master- drummer. Omdat hij als geen ander thuis is in de traditionele ritmes van zijn land, Senegal. Omdat hij behalve op andere trommels met name excelleert op de sabar, een houten trom mel die met een hand en een stokje wordt bespeeld. Maar vooral omdat hij als componist amsterdam pi eter de groot Wie zal Anton Koolhaas (79) de P.C. Hooftprijs misgunnen? Maarten 't Hart misschien, die ooit schreef dat waar de wereld is vergeven van de diersoorten, Koolhaas zo nodig nog een paar fantasiebeesten moest uitvin den. Maar wie oog heeft voor de bijzondere kwaliteit van zijn werk, zal de toekenning van de hoogste literaire onderscheiding in de Nederlandse letteren be stempelen als een daad van ge rechtigheid. De door Kees Fens voorgeze ten jury is dan ook niet zuinig met lof. Koolhaas' dierenverha len nemen een „unieke plaats in de wereldliteratuur" in vol gens het gisteren openbaar ge maakte persbericht, dat verder gewag maakt van het taalschep pend en taalvernieuwend ver mogen van de schrijver, de on gewoon lyrische trekken in zijn proza en zijn „grote humor op leven en dood". Kortom, „zijn figuren zijn niet meer weg te denken uit de Nederlandse let terkunde." Dat laatste is zeker ook de verdienste van zijn uitgever Wouter van Oorschot, die in 1990 al zijn dierenverhalen bij eenbracht in een imposante verzamelband, eenvoudig 'Alle dierenverhalen' getiteld. Daarin staan, in chronologische volgor de, al zijn tien tussen 1956 en 1985 verschenen dieren-bun- dels, van 'Poging tot instinct' tot 'Liefdes tredmolen'. Sommige critici voorspelden deze verza melbundel een faam als 'klas sieker'; met de P.C. Hooftprijs heeft hij die faam nu verwor- Anton Koolhaas werd in 1912 in Utrecht geboren als de jong ste van vier kinderen. Hij was een buitenbeentje in een naar zijn zeggen „a-musisch gezin" en creëerde al gauw een eigen fantasiewereld. Dat fantasie en werkelijkheid door elkaar heen lopen, was voor hem dan ook al \Toeg vanzelfsprekend. Hij kwam in zijn studententijd in aanraking met een inspirerend steeds vernieuwend bezig is. „Ik heb meestal een recordertje bij me, maar die ben ik nu verge ten. Verder heb ik niets nodig. Ik sla het meeste op in mijn hoofd en speel het de anderen voor." Zo is hij opgevoed. Vroeger werd de sabar met name ge bruikt als communicatiemiddel, om boodschappen door te ge ven. De taal van de Wolofs, de stam waartoe de familie Rose behoort, leent zich daartoe ook. Korte krachtige lettergrepen, waarvan de toonhoogte in be langrijke mate de betekenis be paalt. Doudou kan zijn eigen naam slaan op de sabar, waar mee een stuk of zeven tonen kunnen worden gemaakt. Van vader op zoon werden zo de verschillende ritmes en slag patronen doorgegeven, zonder notenschrift. En zo gebeurt het nog. Die overlevering is overi gens aan strenge regels gebon den. „Elke speciale gebeurtenis heeftjzijn eigen muziek. Maar ik mag niet alles spelen. En wat ik speel, mogen mijn zoons niet allemaal." Een kwestie van traditie, maar vooral van hiërachie tussen de verschillende families en bin nen de verschillende families van de Wolofstam, de belang rijkste stam in Senegal. De één kan zich door de eeuwen heen bijvoorbeeld het recht verwor ven hebben te spelen bij begra- kunstenaarsmilieu waartoe onder anderen de schrijvers Marsman, Nijhoff en Vroman en de schilder Moesman be hoorden en stelde zijn veel zijdige talent in dienst van het studententoneel als schrijver, regisseur en speler. In 1956 debuteerde hij als prozaïst met 'Poging tot in stinct', waarin hij de toon zet voor zijn latere fantastische ver zameling dieren met een men selijk gevoel. „Voertuigen van emoties" heeft hij zijn dieren wel genoemd. Een opmerkelijk fenissen, de ander bij rituele be snijdenissen. Als Rose een ritme hoort dat hij niet mag spelen, wendt hij zijn hoofd af en loopt weg. Er blijft echter genoeg te trommelen over voor hem en zijn vele zoons („een stuk of 16 geloof ik. Ik heb in elk geval in totaal 37 kinderen") al waren het alleen al zijn opzwepende composities, met talloze ver schillende complexe slagpartij en. Die composities zijn door spekt met allerlei invloeden, zoals bijvoorbeeld het mar stempo van de Franse troepen, een overblijfsel van het kolonia le verleden. Rose gaat helemaal zijn eigen weg. Hij is nu eenmaal een eigen gereid mannetje. Zo kondigde hij zes jaar geleden aan een sa- bargroep met vrouwen te be ginnen en bijna iedereen in het voornamelijk islamitische Se negal lachte hem uit. Hij sloot zich een paar maanden qp met tien vrouwen, repetereerde zich wezenloos en presenteerde ver volgens met groot succes de Ro settes. Zo stond hij ook met veertig percussionisten 'opeens' in het voorprogramma van de Rolling Stones, op Wembley, voor honderdduizend uitzinni- En nu reist hij dan door Ne derland, met de zonder uitzon dering blanke leden van de de Slagwerkgroep Den Haag. Het contact werd in eerste instantie gelegd door zoon Ali, die enkele jaren geleden gastdocent werd aan het Koninldijk Conservato rium in Den Haag. Ali keerde met enthousiaste verhalen terug in Dakar, Doudou beluisterde het gezelschap aandachtig toen dit later op studiereis was in Se negal en hapte toe. „Ze zijn goed. Ze werken hard. Als ze op deze voet verder gaan, duurt het nog twee, drie jaar. Dan zijn ze groots. Het maakt me niet uit inlevingsvermogen stelde hem in staat zich compleet met hen te vereenzelvigen. Zijn voorkeur ging uit naar gewone groepsdie- ren zoals kippen, eenden, mui zen, konijnen en varkens. Toch zijn de dierenverhalen nog maar een beperkt deel van zijn oeuvre, want Anton Kool haas heeft in zijn lange werkza me leven onnoemelijk veel ge produceerd: tientallen novellen, romans, toneelstukken, filmsce nario's en zelfs een ballet. Van zijn romans is 'Vanwege een te re huid' (1974, bekroond met de met wie ik speel, als ze maar goed zijn. In mijn muziek zit de hele traditie en cultuur van Se- Multatuliprijs) de bekendste, getuige de twintig herdrukken. 'De nagel achter het behang' (1973) werd bij het grote pu bliek bekend als film van Bert Haanstra, 'Dokter Pulder zaait papavers', met Kees Brusse en Dora van der Groen in de hoofdrollen. De bekende Haan stra-film 'Bij de beesten af is gemaakt naar een scenario van Koolhaas. Koolhaas' dagelijkse werk lag op het terrein van de film en de journalistiek. Hij was docent en later directeur van de Neder- negal." En zijn bijzondere ge voel voor het ritme van het da gelijkse leven. Maar dat valt niet landse Filmacademie (in 1986 is hij voor zijn verdiensten voor de vaderlandse cinema onder scheiden met een Gouden Kalf), terwijl hij in de avonduren op pad ging naar toneel- en ballet voorstellingen om er een recen sie over te schrijven in het weekblad Vrij Nederland. Voor het schrijven van zijn boeken reserveerde Koolhaas de kerstvakantie. Dan moest, wat zich gedurende de zomer en herfst in zijn hoofd had ontwik keld. binnen een dag of tien op papier en tikte hij tienduizend woorden per dag op zijn schrijf machine. Aan die werkdrift is noodgedwongen een einde ge komen door ziekte. Aan onderscheidingen heeft het Koolhaas de laatste jaren niet ontbroken. Na het Gouden Kalf volgden in 1989 twee lite raire prijzen kort na elkaar: de Constantijn Huijgensprijs van de Jan Campertstichting en de driejaarlijkse Frans Erensprijs van de provincie Limburg, bei de voor zijn gehele letterkundi ge werk. Toch hebben literaire recensenten, een enkele uitzon dering daargelaten, zich nooit op een nieuwe Koolhaas gestort zoals zij dat op een nieuwe Mu- lisch, Hermans of Reve en zelfs Maarten 't Hart doen. De schrijver zelf heeft daar over in een interview in deze krant wel eens verbitterd gerea geerd: „Veel van mijn verhalen zijn niet au serieux genomen, omdat ze over dieren gingen. De critici richtten zich liever op een ontbrekende punt komma dan dat ze zich werkelijk in een boek verdiepten. Voor zulke fi guren moet de dood heel her kenbaar worden behandeld: ze zien niet in dat als ik over het doodgaan van een dier schrijf, het in feite over het menselijk sterven heb. Over het algemeen heeft de kritiek de essentie van mijn boeken gemist". Niet het minst tot zijn eigen verrassing heeft de P.C. Hooft- jury de vreemde 'eend' in de bijt der Nederlandse letteren nog bij zijn leven gerehabiliteerd. te leren. Rose, met zoon Ali en de Slagwerkgroep Den Haag, is nog te zien op 14 februari in i* theater recensie wunand zeilstra Charade Molly X 8kxxn. naar 'Ulysses' van James Joyce door Art Pro Spel Theo Pont Regie Ruurd van Wijk Gezien 12/2 LAK. Leiden Daar nog te zien 13/2 Nog voordat de voorstelling begint, wordt fijntjes aangestipt dat geprobeerd gaat worden om van een 'boek' toneel te maken. Op twee monitoren zien we ac teur Theo Pont zitten lezen in een dik boek. Ongetwijfeld de 'Ulysses' van lames Joyce; de beroemde Molly Bloom-mono- loog daaruit vormt de basis voor deze soloproduktie. Als het dan echt begint, komt Theo Pont huppelend in clichématige tra vestie uit de coulissen springen. 'O jee, Art Pro gaat de boel weer verzieken en die reactie is precies de bedoeling. Heel even maar heeft het befaamde gezelschap van regisseur/schrij ver Frans Strijards het publiek op het verkeerde been willen zetten. Ditmaal dus nu eens niet op de hilarische toer. Pont speelt Leopold Bloom en zeker diens \touw Molly eerder ingehouden dan ironisch uitbundig. Het Den Haag (Philipszaal) en op 15 februari in Groningen (Oos terpoort). boek heeft de status van geniaal 'gevreesd' om zijn vermeende onleesbaarheid. In dat opzicht hebben de makers, Pont en zijn regisseur Ruurd van Wijk, al een huzarenstukje geleverd. 'Chara de: Molly x Bloom' is een helde re voorstelling zonder dat de toegepaste vereenvoudiging tot versimpeling is verworden die het origineel teniet doet. Van de reeds genoemde car navaleske vrouwefiguur stapt Pont in de rol van Leopold Bloom die vanuit zijn perspec tief vertelt over het verloop van zijn relatie met Molly. Een licht komische ondertoon is dan nog kenmerkend voor de voorstel ling. Dat wordt allengs minder wanneer hij eenmaal tot Molly Bloom is getransformeerd. De toonzetting is dan aanmerkelijk gevoeliger. In hun beider elkaar min of meer aanvullende bespiege lingen wordt geen blad voor de mond genomen. Met name over hun erotische ervaringen en verlangens spreken zij zich open uit. Dat zou ordinair kun nen overkomen, maar dank zij de integere aanpak van Theo Pont is dat geenszins het geval. muziek recensie frank den herder Concert door Itya Konovakxv. v>ool en Alexander Neustroev cello met begelei ding van Alexander B Kuznetsov p<ano Gehoord op 12 febojan m het Vliettand College Leiden Zijn zogenaamde wonderkin deren niet de meest normale en harmonieuze mensen die er be staan? Jongeren, die met plezier hun talenten ontwikkelen, in spireren vaak jong en oud met hun prestaties. Dit was in ieder geval mijn indruk van het goed bezochte concert gisteravond in de aula van het Vlietland Colle ge- Veel aandacht ging uit naar de 14-jarige violist uit Novosi birsk, llya Konovalov. Dat hij een kostbare Guarneri viool waard is, bewees hij. Poëzie klonk er door in het middendeel van Mozarts vioolconcert KV 218 in D en vooral in de Medita tion in d van Tsjaikowski. Tech nische hoogstandjes waren te genieten in de 'heksendans' van Paganini en de 3e solosonate van Ysaïe met zijn vele dubbel- grepen. Konovalov werd (behal ve in Ysaïe) voortreffelijk bege leid door de pianist Alexander Kuznetsov, die in het program ma ook even solo optrad in twee mazurka's van Scriabin. Ook het andere talent mocht er zijn: de 15-jarige cellist Alexander Neustroev. De noc turne van Tsjaikowski klonk nog wat voorzichtig. Meer risico durfde Neustroev te nemen in het bekende allegro appassio nato van Saint-Saëns en in de vuurdans van De Falla. Met zichtbaar plezier presenteerde hij alles en liet hij zijn cello als het ware zingen. Met hetzelfde natuurlijke gemak speelde hij ook een groter werk als de cello sonate van Sjostakowitch. Ook hier gaf Kuznetsov aan de vleu gel het juiste tegenspel. muziek recensie udy van der spek Concert I v m het Andnessenjaar door de Chr Oratonumvereniging 'Hosanna'. d«r. gent Barend Schuurman, mmv Aart Berg- wertf -orgel Gehoord 12 februan Adventskerk. Alphen aan den Rqn Componist, organist en ka tholiek kerkmuziekvernieuwer Hendrik Andriessen (1892-1981) wordt overal in Ne derland herdacht met festivitei ten in de vorm van concerten en symposia. Andriessen zocht met name in zijn kerkmuziek naar eenvoud en soberheid, hij vermeed zinloze tckstherhalin gen en overgeromantiscerde tekstuitbeeldingen. Tegen de dichter Pierre Kemp zou hij hebben gezegd: „Wij hebben ons toch alléén met de zuivere schoonheid bezig te houden.'' Worden elders in het land de concerten meestal gelardeerd met werken van zijn twee zonen lurriaan en Louis, de Chr. Ora toriumvereniging 'Hosanna, onder leiding van Barend Schuurman, koos voor drie leer lingen van hem: Toebosch. Strategier en de Klerk, waaraan de Vespers van Rachmaninoff werden toegevoegd. Het begin was matig. Bij het Hosanna viel het koor even door de mand. Juist waar de tenoren alle ge slachten moesten zaligprijzen, Omnes generationes, Honken hun stemmen wat mager en on zeker. Maar dat is nu eenmaal het euvel van elk amateurkoor: te weinig tenoren, helaas! i lat neemt niet weg, dat Schuurman deze relatief kleine groep man nen indrukwekkend liet zingen in combinatie met de sopranen en alten. Hoogtepunt van de avond: Strategier in de wondermooie keerverzen Quoniam in acter- nam van Psalm 116 i ik haai vers anders getoonzet. En wat Schuurman met de in 't Rus sisch gezongen vespers deed, liet de rillingen langs t lijf lo pen. Ronduit mooi. Voor 't eerst zong 'Hosanna' jh capella en hiermee werd weer eens het goede niveau bewezen. \K toegift aan dei vaapan, het Wees gegroet Maria. Zo spi ritueel zweefde deze zang door de kerk. dat 'Hosanna' van mij nog vaker mag concerteren zonder solisten en orkest. De leerlingen zijn vol bewondering voor hun meester. Leidenaar John May (34) en Voorschotenaar Luuk Nagtegaal (39), twee leden van de elf-koppige Slagwerkgroep Den Haag die Doudou N'Diaye Rose bege leidt, zijn diep geroerd door de energie en het vakmanschap waarmee de Senegalees zijn sabar te lijf gaat. Nagtegaal ziet hem als een grote animator. „Hij voedt ons enthou siasme. Hij straalt wat uit, kijkt indringend naar je, luistert naar je spel. Dan wil je wel gaan." „Maar de sabar blijft voor mij ge woon een trommel. Voor Doudou heeft die een diepere betekenis. Alleen ben ik wel verkocht als ik zit te spelen. Het is zweten, je voelt het tot in je botten. Dan krijg je het oergevoel." En dat is ook precies waar May naar zocht. „Je gaat op een bepaald moment zoeken naar meer diepgang. Je zoekt naar de wortels van het slagwerk en dan kom je al snel in Afrika terecht. In Senegal bijvoor beeld. Er wordt wel in meer landen interes sante muziek gemaakt, maar ik pik er liever één ding uit, dan dat ik van alles een beetje kan spelen. Maar zoals hij het kan leren we het nooit." Voorlopig lijkt het er in elk geval op dat de samenwerking tussen de groep en Rose wordt gecontinueerd. De Senegalees maakt vanaf mei een wereldomvattende toernee waarbij onder meer Canada, de VS, Japan, Martinique en Scandinavië worden aange daan. Rose heeft reeds le kennen gegeven graag te zien dat de Slagwerkgroep Den Haag hem in Europa begeleidt. Daarnaast zal de groep binnenkort pro beren via het ministerie van wvc en het mi nisterie van cultuur in Senegal een uitwis seling op touw te zetten met andere slag- werkgroepen. Een initiatief waaraan Rose zijn medewerking heeft toegezegd. „Want het is heel belangrijk wat er nu gebeurt." P.C. Hooftprijs voor Anton Koolhaas Anton Koolhaas: 'Unieke plaats in wereldliteratuur'. ARCHIEFFOTO GPL ALPHEN A/D RIJN, De Koffer, Hoofdstraat 131-1 3 3 KATWIJK AAN ZEE, Baalbergen, Ambachtsweg 19. Haasnoot, Prmcestraat 40. LEIDEN, V.d. Klugt, Haarlemmerstraat 256. LEIDERDORP, Wooncentrum Stoutenbeek, Meubelplein 1. Slagwerker Doudou N'Diaye Rose met John May (links van hem) en Luuk Nagtegaal: Je krijgt zo'n oergevoel. I FOTO CEES ZORN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9