'Ik weet van mezelf dat ik goede interviews Rentree Swiebertje op losse schroeven 'De economie maakte van mij een nuttiger mens Donderdag 13februari 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR 6 Joop Doderer, oftewel komt Swiebertje nu wel of met uit Canada terug. archieffoto STARDOM HILVERSUM «GPD De terugkeer van Swiebertje op het scherm staat op losse schroeven. Joop Doderer en de NCRV, als zendgemachtigde de eerste gegadigde voor de ver nieuwde Swiebertje, kunnen het niet eëns worden over de vraag wat comedy is. De omroep zal nu zijn bezwaren op papier zet ten. Daarna wordt bekeken of Doderer en de NCRV alsnog tot overeenstemming kunnen ko- „Er is een bijna niet té over bruggen verschil van opvatting tussen Joop Doderer en de NCRV over wat grappig is", zegt Henk Bos, film- en tv-produ- cent en adviseur van Doderer. „We hebben bijna een jaar aan het scenario, voor een aflevering van een uur gewerkt. Doderer is er enthousiast over, de afdeling Drama van de NCRV niet". Volgens Bos wil de NCRV een comedy in de vorm van Ha, die Pa. „Een babbel-comedy, maar dat is Doderers stijl niet. Hij wil een snelle situatie-comedy ma ken met veel lijfelijke actie, struikelen en zo. Bovendien wil Doderer dat alle figuren erin een beetje gek zijn, dat er bij ie dereen een steekje loszit. De NCRV vindt wat Doderer doet allemaal wel leuk, maar wil dat de andere figuren geloofwaardig en serieus zijn. Wij menen dat de opvatting van de NCRV over comedy al vijftig jaar achter haald is." In het verhaal dat nu geschre ven is, keert Swiebertje na een verblijf van twintig jaar in Cana da terug naar Nederland. Hij komt terecht in het gezin van een projectontwikkelaar, die het huis waar Malle Pietje vroeger in woonde en dat het eigendom is van Swiebertje, wil slopen om op die plaats een groot kantoor te bouwen. Swiebertje wil 'dit laatste monument van het ver leden' redden en gooit daarvoor het leven van de projectontwik kelaar en zijn gezin in de war. Een woordvoerder van de NCRV: „Het script van de afle vering beantwoordde niet aan wat wij ervan verwacht hadden. We hebben met Doderer afge sproken dat wij nu op papier gaan zetten wat we willen". Doderer en zijn adviseur wachten de lijst met richtlijnen af. „Daarna zal Doderer kijken of hij daaraan kan voldoen. Is dat zo, dan .zal er een nieuw scenario geschreven moeten worden. Kan hij dat niet, dan is het over", aldus Bos. NEDERLANDSE ACTEURS die geld vragen voor een in terview. Die zijn er, dat vind ik een dieptepunt. Dat heb ik in Amerika nog nooit mee gemaakt. (René Mioch) maar ook aan een aantal hoog tepunten uit de 100 uitgezon den Veronica Film Video's. „Het zijn eigenlijk niet zozeer hoogtepunten, meer een aantal van dd grappen. Sterren die iets geks deden of gezegd hebben. Schwarzenegger die in elk inter view dat ik met hem had zei dat déze regisseur de fijnste is waar hij ooit mee gewerkt heeft. Of Paul Verhoeven die een quiz- vraag stelde 'die we toch nooit uit durven te zenden'. Dat dur ven we dus wel, bewijzen we vanavond." De extralange aflevering van vanavond is niet gevuld met Miochs persoonlijke 'toppers'.. „Ik kan daar geen keuze uit ma ken. Trouwens, dat wat ik als een hoogtepunt heb ervaren hoeft dat voor de kijkers niet te zijn. Het interview met Woody Allen was bijvoorbeeld voor mij een topper, maar de kijkers za ten daar niet echt op te wach ten. Die man was er echt voor mij, het was mijn uur en ik kon hem alles vragen. Dat vond ik een goed interview. Madonna was ook een hoog tepunt. Maar terwijl ik dit zeg, besef ik dat ik dat alleen maar vind omdat iedereen eromheen het zo geweldig vond dat ik haar te spreken kreeg. Het maakte ook indruk op me dat toen-ik na het vraaggesprek buiten kwam de roddelpers op me stond te wachten. Die mannen gingen mij weer vragen stellen, hoe ze was, wat ze aan had en zo. Maar qua interview stelde het niet veel voor. Ik heb niets extra's uit Madonna weten te halen, niet één spontaan, leuk of extra leuk antwoord dat een ander niet STRIPS BOLLEBOOM René Mioch jaagt niet bewust op filmsterren, maar hij heeft ze wel bijna allemaal gesproken, de helden en anti-helden van het witte doek. De filmjournalist in terviewt ze voor zijn programma Veronica Film Video, dat van avond aan de 100-ste aflevering toe is. Het jubileumprogramma is opgenomen tijdens de première van de Nederlandse film De Johnsons, een co-productie van Movies Film Productions en Ve ronica, die deze week plaats had. 22 „Ik heb niet het gevoel dat ik aan de honderdste aflevering toe ben", zegt Mioch zelf. „Ei- genlijkvind ik het ook geen re den voor een feestje. Dat we het wel doen is eigenlijk de schuld van Mel Brooks, die ik in augus tus interviewde. Ik had hem al een aantal malen voor de came- ra gehad en hij vroeg me daar om hoeveel afleveringen ik er nu eigenlijk op had zitten. Nou, heb ik toen gezegd, dat zullen er zo'n honderd zijn." „Tijdens de opnamen van de spot voor het programma bleef hij daar maar over doorgaan. 'De 100-ste aflevering, mensen! René geeft een groot feest en we - zijn allemaal uitgenodigd. Ik kom ook!', en dat soort grap pen. Sinds we die spot uitge- zonden hebben wordt ons door het publiek iedere keer weer ge vraagd," wanneer we de hon derdste uitzending vieren. Daarom hebben we besloten er toch maar een feestuitzending van te maken." Mel Brooks, de man die min of meer de oorzaak is van het jubile umprogramma vart'Veronica Film Video. Hoogtepunt In feite is het niet eens de hon derdste, er zijn meer afleverin gen gemaakt, maar de specials en de uitzendingen vanuit Cannes zijn niet meegeteld. Tij dens de twee aan elkaar gekop pelde uitzendingen van van avond wordt niet alleen aan dacht besteed aan de nieuwe Nederlandse film De Johnsons, Gerard Joling zou in Hoofddorp niet met zijn wassen evenbeeld het du et uit de Parelvissers zingen, maar met Gordon. Helaas velde een griep je hem. foto anp Nobelprijswinnaar Jan Tinbergen geportretteerd Marx, de profeet de i de eeuw genoemd. Al deze pre dikaten doet professor dr. Ian Tinbergen af als overdreven. En, voegt hij er wijsgerig aan toe, overdrijving is altijd 'slecht. In het NOS-radioprogramma 'Een leven lang', waarin wekelijks oudere kunstenaars en weten schappers geportretteerd wor den, komt de 88-jarige emeri tus-hoogleraar ontwikkelings samenwerking Tinbergen naar voren als een nuchtere, maar zeer gedreven en nog altijd hard werkende wetenschapper. Al leen in zijn enigszins breekbare stem klinkt de ouderdom door. In het programma komen ook twee van zijn leerlingen, minis ter Pronk van ontwikkelingssa menwerking en professor Lin- van ontwikkelingslanden, aan het woord. Tijdens het gesprek met inter viewster Corinne Hemink vat Tinbergen zijn levensfilosofie samen in de uitspraak: wat het meest urgent is, moet het eerst aangepakt worden. De vraag hoe hij zich het nuttigst kan maken voor de maatschappij, is bepalend geweest voor de keu zen die hij maakte. In zijn contacten met de voormannen van de SDAP, voorloper van de PvdA, werd hem duidelijk dat hij als ;r direct betrokken kon zijn bij maatschappelijke vraagstukken. Er was in de der tiger jaren grote behoefte aan .mensen die begrip hadden van hoe een herhaling van de Grote Depressie voorkomen kon wor den, vertelt hij. De logische con sequentie daarvan was dat hij omzwaaide van wis- en natuur kunde, waarin hij ook gepromo-, veerd was, naar de Kinderlijk plezier Het aantrekkelijke van het ra dioportret is dat Tinbergen hel der kan vertellen over zijn eco nomische theorieën en over de toepassing ervan op de praktijk. Zijn eigen Convergentietheorie oVer het naar elkaar toegroeien van twee tegengestelde econo mische systemen en de econo metrie, 'de economie van de meetlat', maakt hij heel toegan kelijk voor de gemiddelde luis teraar. Bovendien sluit hij met de voorbeelden die hij geeft naadloos aan op de actualiteit. Daarnaast haalt hij herinnerin gen op aan zijn ontmoeting met Albert Einstein en vertelt hij over persoonlijke leven en zijn, zoals hij het zelf uitdrukt, kin derlijk plezier in het rijden in de Tinbergen ontving in 1969 als eerste de Nobelprijs voor eco nomie. Het bericht kwam hem via de radio ter ore. Hij was er niet eens zo blij mee, herinnert minister Pronk zich. Tinbergen hield zich in die tijd naast ont wikkelingssamenwerking ook bezig met vrede en veiligheid. Hij leverde belangrijke bijdra gen aan de formulering van het internationale ontwikkelingsbe leid. Eigenlijk, vertelt Pronk, had hij liever de Nobelprijs voor de vrede gehad. Hij werd be loond voor zijn theoretisch werk, maar had liever beloond willen worden voorde toepas sing van de theorie óp de prak tijk. Pronk's verhaal tekent zijn leermeester. Het programma, dat een uur. duurt, wordt uitgezondenop Prof. Jan Tinbergen Radio 5, een station dat maar heel weinig mensen kunnen vinden, verzucht de voorlicht ster van NOS-radio. Nog maar even de golflengte: Radio 5 zit archieffoto op de middengolf (AM) op 1008 kHz. (Morgenochtend om 11.00 uur op Radio 5) BOES JY Geen duet uit de Parelvissers, aanstaande maandag in Goud en Nieuw. In Claus Partyhouse in Hoofddorp werden dinsdag de opnamen gemaakt voor de eerste aflevering van een nieuwe serie tv-shows die worden gepresen- teerd door NCRV's Frank Mas- meijer. Voorzien was ook een speciaal optreden van Gerard Jo ling en Gordon, die op hun wijze het duet uit de Parelvissers zou den vertolken. Maar Joling kreeg dinsdagmorgen problemen met zijn stem en moest het laten af weten. Uiteraard waren er van die vrije tijds-komieken die prompt suggereerden dat Joling alsnog de baard in z'n keel had gekregen, maar in werkelijkheid was het een griepje dat de hoge noten van de Alkmaarse zanger vervalste. Op een nog te bepalen datum gaan Joling en Gordon in Hoofddorp op de bel canto-toer. -V Bij de TROS zijn ze witheet pp Pieter Storms, vroeger under cover-journalist en tegenwoordig directeur van de Krant op Zon dag. Storms had kenbaar ge maakt dat de programmagege vens, zoals die zijn blad worden gepubliceerd, door de TROS wa- _.ren aangeleverd. Woedendge- speeld of echt, dat weet je nooit bij dergelijke figuren klom Cees Wolzak als Algemeen Direc teur van de TROS in de pen. Storms werd schriftelijk te ver staan gegeven dat de TROS geen programmagegevens had ver strekt en dat in de toekomst ook niet zal doen. ,,Wij beschouwen uw activiteit als een ernstige in breuk op onze auteursrechten." Intussen blijven ze in Hilversum om het hardst schande roepen en wordt er gedreigd met een kort geding. Hoog tijd dat een van die makers bij de TROS het program- j ma 'de honden blaffen, maar de karavaan trekt verder' in de pro grammering opnemen. Storms zorgt wel voor de aankondiging. vY Even opgelucht ademhalen, r* Hennie Huisman blijkt toch een keurige huisvader. Hij had hele- y njaaj niet geflirt met ene Karin Meuteen dat hij die vermeende relatie op bevel van. zjjn baas Joop van den Ende had moeten verbreken, daarvan was al hele maal geen sprake. We dachten al! De bron waaruit Story z'n story had opgediept, een of ande re (al dan niet verzonnen) werk student die liep te oberen in de TV-studio van Aalsmeer, bleek bij nader inzien geen goede bron maar een wandelende beerput. En dus moesten de schrijvende roddelaars in blad nummer 7 van week 7 februari t/m 15 februari even voor Huisman door het stóf kruipen. Naar verluidt is die kwekkende ober voorgoed afge serveerd in Aalsmeer. -Y Het zit André Hazes niet mee. Oververmoeid is hij op nieuw opgenomen in het zieken huis. De zanger wacht een uitge breid onderzoek. •Sr Zo, die Hugo Metsers zal het voortaan wel laten om een par keergarage uit te rijden zonder te betalen. De Vlaamse echtgenoot van Pleuni Touw deed dat na een avondje uit in Amsterdam. Niets vermoedend gaf hij gas in de par keergarage van Stopera, nadat hem groen licht was gegeven. Maar omdat Hugo de portemon nee niet had getrokken floepte geheel automatisch een drempel omhoog als gevolg waarvan zijn bolide werd opgetild. De neus van Hugo kwam vervolgens in on zachte aanraking met het stuur. Qua uiterlijk is er thans geen be tere kandidaat voor de hoofdrol in Cyrano de Bergerac. Pleuni liep overigens een gekneusde nekwervel op. Het echtpaar heeft intussen de beheerder van de parkeergarage een boze brief ge schreven, want ook de Mercedes kwam er niet zonder deuken van af. >Y Sandra Reemer, de 41-jarige zangeres en presentatrice, zal met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk de komende twee jaar niet zwanger worden. Ze heeft een lucratieven verbintenis van twee jaar afgesloten met RTL 4 met daarin de ontbinden de clausule dat ze tijdens de looptijd van het contract niet in René Mioch: „Eigenlijk zijn er al meer dan honderd afleveringen uitgezonden." had. Het was het standaard pu- bliciteitspraatje." Daarom roept Mioch ook meteen Madonna als hem naar de dieptepunten gevraagd wordt. „En Nederlandse acteurs die geld vragen voor een inter view. Die zijn er, dat vind ik ook een dieptepunt. Dat heb ik in Amerika nog nooit mee ge maakt. Ook een interview met Brian de Palma noem ik een dieptepunt. Die man stond me zo negatief en onbeschoft te woord, dat ik maar voorgesteld heb het interview te beëindigen. Pas later kreeg ik een boek over hem in handen waarin ik las dat de dag dat ik hem sprak zijn vriendin hem verlaten had, hij gehoord had dat zijn film die op dat moment liep, Casualties of War, een flop was en hij was die morgen ook nog eens door zijn enkel gegaan. Hij is toen door een paar mensen naar het hotel gesleept waar Mioch op hem zat te wachten voor een vraag gesprek. Achteraf gezien best lo gisch dat hij niet in de stem- „Ik weet wel dat ik goede in terviews maak. Ik zit vaak ge noeg in de Verenigde Staten bij de monitoren als anderen inter viewen. Dan zie ik mensen die niet verder komen dan het stan daardverhaal. Ik weet van mij zelf dat het me meestal wel lukt om los te komen van dat ver haal en de mensen toch iets an ders te laten zeggen. Tot slot een vraag die hij zelf ook regelmatig stelt. Wat is nu de allerleukste film die hij ooit heeft gezien? Mioch denkt lang na. „Dat is zo moeilijk. Als ik lijstjes maak met de tien beste films van het jaar heb ik daar ook zo'n moeite mee. Ik vul ook nooit nummers in. Ze zijn alle maal op hun manier de goed. En ik realiseer me altijd dat ik er een hoop vergeet. Ik kan nu voor het gemak wel ET noemen. Die film vind ik op een heleboel niveaus goed, maar ja, zo kan ik er nog wel een paar noemen." (Vanavond om 19.20 uur op Nederland 2) VPRO op zoek HILVERSUM VPRO-tv is voor een nieuw jeugdprogramma op zoek naar kinderen tussen de 8 en 14 jaar. In het bijzonder gaan daarbij de gedachten van de programma makers uit naar kindererl die verhuizen van een boerderij naar een flat, naar kinderen van naar verhuizers een woonboot naar een villa en naar kinderen die Nederland de rug toekeren. Kinderen die binnenkort er gens anders onderdak zullen vinden kunnen schrijven naar: VPRO-tv, afdeling jeugd, Postbus 11, 1200 JC Hilversum

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6