Buitenland Ghali voor vredesleger Joegoslavië WHO: In acht maanden miljoen seropositieven Mars eindigt in bloedbad Clinton verder in het nauw WINTERKONING WORDEN? Opkomst en val heldenstad Knin Weinig hoop voor Somalia Donderdag 13februari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 5 NIEUWSLIJN Saddam herbenoemt schoonzoon De Iraakse president Saddam Hussein heeft gisteren zijn schoonzoon, luitenant-generaal Hussein Kamel al-Majid, be noemd tot topadviseur. Al-Majid werd vorig jaar november als minister van defensie ontslagen, naar verluidt na een schietpar tij. Het Iraakse persbureau INA gaf geen verklaring voor het eer herstel. Evenmin werd duidelijk gemaakt wat precies zijn functie zal zijn. EP: Verbod dierproeven cosmetica Met het aannemen van wijzigingen op de cosmetica-richtlijn heeft het Europees Parlement gisteren de weg geopend naar een verbod op dierproeven voor het testen van cosmeticaprodukten. In december vorig jaar ging de milieucommissie van het parle ment al akkoord met voorstellen om met ingang van 1994 dier proeven voor cosmetica te verbieden. Cubaanse ambtenaren raken baan kwijt Tienduizenden Cubaanse ambtenaren zijn de afgelopen weken hun baan kwijtgeraakt als gevolg van een forse reorganisatie van het overheidsapparaat. Het partijblad Granma berichtte dat 22.500 ambtenaren van het ministerie van landbouw op wacht geld zijn gezet. De krant voegde er echter aan toe dat 15.000 van hen al een nieuwe betrekking hebben gevonden. Op het minis terie van industrie zijn 50.000 ambtenaren slachtoffer geworden van de reorganisatie. Ruim 46.000 van hen hebben volgens Granma alweer een nieuwe baan. Duitsland gaat CFK's snel verbieden De Duitse milieuminister Klaus Töpfer vindt dat Duitsland al per 1993 een verbod moet uitvaardigen op chemicaliën die de ozon laag aantasten. De Amerikaanse president Bush heeft twee da gen geleden bekendgemaakt deze chloorfluorkoolstoffen (CFK's) in 1995, vijfjaar eerder dan in een internationale overeenkomst was afgesproken, te zullen verbieden. British Aerospace schrapt 2350 banen De vliegtuigbouwer British Aerospace gaat dit jaar 2.350 banen, 2 procent van het totale personeelsbestand, afstoten. Het con cern heeft de gisteren bekend gemaakte maatregel moeten ne men in het licht van de „aanhoudende wereldwijde recessie op de luchtvaartmarkt". BAe zal de ontslagen pogen te effectueren via natuurlijk verloop. BAe heeft momenteel 116.000 mensen in dienst. 'Geen religieus centrum in pretpark' Patriarch Aleksej de Tweede, kerkvorst van de Russische Ortho doxen, is gekant tegen een 'centrum voor alle religies' in Mos kou. Het centrum is onderdeel van een geprojecteerd pretpark, dat in de pers al 'ons Disneyland' wordt genoemd. Volgens Alek sej zal het verzamelen van alle geloofsrichtingen in één centrum de bezoekers slechts de indruk geven dat religies alleen ge schied- en volkenkundige waarden hebben. „Het geloof wordt al te vaak gebruikt voor volkenkundige en andere shows", schrijft hij. De patriarch vindt een pretpark bovendien niet de aangewe zen plaats om kennis over het orthodoxe geloof te vergaren. 'Zware gevechten in Zuid-Irak' Het shi'itische verzet heeft gisteren zware gevechten gemeld in het zuiden van Irak, waarbij het leger tanks en vliegtuigen zou hebben ingezet tegen de moslim-rebellen. Een Iraakse verzets- zender in Iran meldde dat Iraakse troepen enkele dagen geleden de aanval hebben ingezet in het moerasgebied ten noorden van Basra. Het radiobericht kon niet door onafhankelijke bronnen worden bevestigd. De afgelopen acht maanden hebben meer dan een miljoen mensen het aids-virus opgelo pen, het overgrote deel via heteroseksueel contact. Dat heeft de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) gisteren in een rapport bekendgemaakt. De WHO voorspelt dat aids de komende jaren in veel wes terse steden waarschijnlijk doodsoorzaak nummer één zal worden. In Latijns-Amerika zal de ziekte zorgen voor een over belasting van de medische cen tra, in Afrika zullen zo'n 10 mil joen kinderen hun ouders ver liezen en in Azië zal de ziekte zich de komende jaren in ra zend tempo ontwikkelen. Van de volwassenen die het afgelopen jaar drager zijn ge worden van het aids-virus HIV, woont meer dan de helft in Afri ka, bijna 25 procent in Azië, zo'n 15 procent in Latijns-Ame rika en 8 procent in de Verenig de Staten en Europa. Volgens de gezondheidsorga nisatie zijn in totaal tussen de negen en elf miljoen volwasse nen en zo'n miljoen kinderen drager van het HW-virus gewor den, sinds de ziekte zich bijna tien jaar geleden over de hele wereld begon te verspreiden. De organisatie schat dat van deze mensen bijna 1,5 miljoen vol wassenen daadwerkelijk de ziekte heeft gekregen. De WHO schat dat het totale aantal virus dragers in het jaar 2000 is opge lopen tot tussen de 30 en 40 miljoen mensen. Twaalf doden bij ingrijpen leger Pakistan De mars van duizenden Kashmiri's voor hereniging van de in India en Pakistan gelegen delen van Kashmir, is gisteren geëindigd in een bloedbad. De Pakistaanse politie opende het vuur op de betogers, die de grens over wilden steken naar de India. Volgens het Bevrijdingsfront van Jammu en Kashmir (JKLF), organisator van de mars, zijn daarbij zeker twaalf doden en meer dan honderd gewonden gevallen. De Pakistaanse autori teiten spraken van zeven doden en 22 ernstig gewonden. Ook is Amanullah Khan, de voornaam ste organisator van de mars en de leider van het Bevrijdings front Jammu-Kashmir, met on geveer 150 volgelingen opge pakt. Volgens Sardar Abdul Qayyam, premier van de Pakis taanse deelstaat Azad Kashmir, hebben Khan en zijn militanten ingestemd de mars te ontbin den in ruil voor de vrijlating van de arrestanten. Qayyam rechtvaardigde de actie van de ordetroepen. „De veiligheid van Pakistan stond op het spel", zei hij. De actie van de militanten zou een nieu Hevige gevechten in Kroatië gemeld Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Na ties (VN) zal vandaag aan de vaste leden van de Veilig heidsraad voorstellen snel een vredesmacht van zeker 10.000 man naar Joegoslavië te sturen. Dat zeggen bron nen bij de VN. Intussen zijn in Kroatië de hevigste ge vechten gemeld sinds het begin van het bestand op 3 ja nuari. Het federale leger bombardeerde gisteren Osijek. Het behoud van het bestand is een voorwaarde voor de VN om blauwhelmen te sturen. Een gewonde soldaat van het le ger van de Karen, een bevolkings groep in Myanmar (Burma) krijgt eerste hulp. De man is gewond geraakt bij gevechten rond Ma- nerplaw, waar het regeringsleger een einde wil maken aan de al 43 jaar durende vrijheidsstrijd van de Karen en andere bevolkingsgroe pen. Duizenden Myanmarezen zijn de laatste weken gevlucht voor de gevechten. »foto mi DE PALESTIJN die vorige week overleed in een cen trum van de Israëlische veiligheidsdienst, is zwaar gemarteld. Die martelin gen hebben geleid tot een hartaanval, de directe doodsoorzaak PLO: Arafat heeft joden niet beledigd Belastende brief over ontlopen dienstplicht WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Boutros Ghali schreef gister avond een speciale vergadering van de vijf vaste leden van de raad (de VS, Rusland, China, Groot-Brittannië en Frankrijk) uit voor vandaag. De speciale afgezant van de VN voor Joego slavië, Cyrus Vance, adviseerde gisteren blauwhelmen naar Joe goslavië te sturen. Vance was tot nu toe net als Boutros Ghali aarzelend over het sturen van vredestroe pen, omdat hij bang was dat de burgeroorlog in Joegoslavië elk moment opnieuw zou kunnen uitbreken. De VN-troepen zou den dan wel eens midden in de gevechten kunnen belanden, zo was zijn vrees. Maar op die visie is hij teruggekomen. Vance ge looft nu dat het sturen van troe pen nodig is om de huidige wankele wapenstilstand over eind te houden, zeggen diplo maten bij de VN. Het zijn vooral Westeuropese landen die hem daarvan hebben overtuigd. Bovendien gaat de Kroatische president Tudjman in een brief aan Vance onvoorwaardelijk ak koord met de VN-plannen, on danks bezwaren over wat hij „technische punten" noemt. Eerder al hadden de Servische leiders en het Joegoslavische fe derale leger gezegd een VN- troepenmacht te zullen accep teren. De enige dissident is nu nog Milan Babic, de leider van Krajina, een Servische enclave in Kroatië. Maar Vance is ervan overtuigd dat de Servische lei ders in Belgrado en het federale leger Babic in de hand kunnen houden. Als Boutros Ghali de vijf vaste leden van de Veiligheidsraad aan zijn kant vindt, zou moge lijk vandaag al de plenaire V- raad het definitieve besluit over het sturen van de vredesmacht kunnen nemen. Ten minste 17 landen, voor het grootste deel afkomstig uit Europa, hebben al laten weten aan de vredes macht te willen deelnemen. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Terwijl de Amerikaanse presi dent Bush zich gisteren met vice-president Dan Quayle aan zijn zijde officieel kandidaat stelde voor de presidentsverkie zingen later dit jaar, is de De mocratische kandidaat Bill Clin ton dieper in de problemen ge raakt. Een gisteren uitgelekte brief, waarin Clinton uitlegt dat hij alleen om zijn politieke car rière veilig te stellen zijn dienst plicht wil vervullen, belooft zijn kansen te verkleinen. Clinton schreef de brief eind 1969 aan kolonel Eugene Hol mes. een militair die de leiding had over de ROTC. het militair trainingsprogramma van stu denten aan de Universiteit van Arkansas die zich hadden aan gemeld als reserve-officier. Clinton had zich daarvoor enige maanden eerder opgegeven, omdat hem dat de makkelijkste weg leek om dienstplicht in Vietnam te ontlopen. Maar op dat besluit, zo schrijft hij aan kolonel Holmes, ben ik terugge komen. De enige reden daarvoor, zo licht hij toe, is dat ik mijn kan sen op een politieke loopbaan niet wil vergooien. Want voor het overige, zo schrijft hij ver der, ben ik tegen de oorlog in Vietnam en beschouw ik dienst plicht als iets onwettigs. Clinton gaf zich destijds in derdaad niet veel later op voor de vervulling van de dienst plicht. Maar een maand nadat hij dat had gedaan, werd een lo terijsysteem ingevoerd. Clinton had geluk, en kreeg een lot dat hem de dienstplicht deed ontlo pen. De gisteren openbaar ge maakte brief bevestigt Clintons eerdere uitspraak, dat hij in 1969 was teruggekomen op zijn besluit de dienstplicht te ont wijken. Maar de tekst van de brief is zonder meer schadelijk voor hem. Met name in het conservatieve zuiden van het land zullen nu alleen nog maar meer vraagtekens worden gezet achter Clintons patriottisme. En dat hij zich destijds alleen maar opgaf voor de dienstplicht om een politieke carrière veilig te stellen, komt wel heel bereke nend over. Twee van Clintons Democra tische tegenstanders zijn oor logsveteranen. De twee, de senatoren Kerrey (Nebraska) en llarkin (Iowa) hebben hun twij fel uitgesproken over het karak ter van Clinton. Bush vertrok na zijn bekend making naar de noordoostelijke staat New Hampshire, waar dinsdag voorverkiezingen wor den gehouden. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) heeft gisteren ge zegd dat een afgeluisterd tele foongesprek waarin PLO-leider Yasser Arafat joden „honden" en „vuilnis" zou hebben ge noemd nooit heeft plaatsgevon den. Delen van het vermeende ge sprek tussen Arafat en de PLO- afgevaardigde in Parijs. Ibrahim Souss. werden dinsdag door de Amerikaanse tv-zender CNN uitgezonden. Souss had al eerder laten we ten dat er sprake was van een montage van gesprekken waar van men de sprekers moeilijk kon onderscheiden. „Ik zal met gebruik van al mijn rechten actie ondernemen te gen de bedenkers van deze me dia-manipulatie". aldus de PLO-afgevaardigde. CNN berichtte de geluids band van het telefoongesprek te hebben gekregen van een „wes terse politiedienst". Deskundigen die bekend zijn met de stem van Arafat zeiden dat de opnames authentiek kunnen zijn. maar dat ze hier over geen absolute zekerheid kunnen geven, aldus CNN. De Verenigde Staten hebben scherp gereageerd op de anti semitische uitlatingen van Arafat. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington noemde ze „schadelijk, haatdragend en racistisch". HM» Sudan dumpt vluchtelingen NAIROBI GPD De Sudanese regering heeft honderden ontheemden van hun kampen rondom de hoofd stad Khartoum overgebracht naar woestijngebieden waar geen water, voedsel en onder dak is. Dat zegt een Britse hulp verlener die net uit het gebied is teruggekeerd. De ontheemden maken deel uit van de ruim drie miljoen Sudanezen die de afge lopen jaren de burgeroorlog in het zuiden zijn ontvlucht en naar steden in het noorden zijn getrokken. Voel u zelf de koning te njk. Koop snel een staatslot U heeft nog 3 dagen voor de verkoop sluit Bel voor de verkoopadressen 06 9595 (50 ct p/m) Wacht niet Er is immers geen mooier lot dan een staatslot GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. NAIROBI Rtf-IPS-GPD De pogingen van de VN om een Pakistaans-Indiase oorlog einde te maken aan de bloedige burgeroorlog in Somalia werden al op de eerste dag van het top- beraad in New York weinig hoopvol geacht, nu gisteren op nieuw hevige gevechten uitbra ken in de Somalische hoofdstad Muqdisho. Volgens een functionaris van een hulporganisatie werd Muq disho zwaar onder vuur geno men en zijn drie ziekenhuizen, tot nu toe buiten de vuurlinies gehouden, ernstig beschadigd. kunnen doen ontbranden, meende de premier. De Indiase regering had eerder verklaard dat haar troepen zouden schie ten op iedereen die vanuit Pakistan probeerde het land binnen te komen. Aan de Indiase zijde van dé grens demonstreerden even eens enkele honderden Kashmiri's, die hun steun be tuigden aan de deelnemers van de mars in Pakistaans Kashmir. Bij de gewelddadigheden zou den 16 mensen zijn omgeko men en 146 gewond zijn ge raakt. Bij het topoverleg dat gisteren in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties van start is ge gaan. zijn de belangrijkste ver oorzakers van de bloedige strijd, interim-president Ali Mahdi Mohamed en zijn rivaal gene raai Mohamed Farah Aideed. niet aanwezig. De een voor de ander zag ervan af om het be raad bij te wonen uit angst dat in hun afwezigheid de slag om Muqdisho zou worden beslist. v-generaal Boutros Ghali zal dan ook al zijn diplo matieke kunnen moeten aan wenden om een brug tussen de rivalen te slaan. Het jongste conflict dat in Somalia uitbrak, op 17 november 1991. heeft al aan 20.000 mensen het leven gekost. Het land wordt al tien jaar verscheurd door etnische conflicten. Boutros Ghali riep bij de ope ning van het beraad op tot een staakt-het-vuren en een groot scheepse humanitaire hulpactie voor het land in de Hoorn van Afrika. THE INDEPENDENT In een stoffige bar in Knin staat een boze oude man te razen over het VN-vredesplan voor de Ser vische enclave Krajina. Hij vindt het verraad. „Je vijand is altijd je vijand en hij kan nooit je vriend zijn", zegt hij. Branko Manjic, komt uit het zuiden van Servië, maar is samen met dertien familieleden naar Kra jina gekomen om het gebied te verdedigen tegen wat hij beschouwt als het herstel van het Kroati sche fascisme. „Belgrado heeft ons in de steek ge laten". moppert hij. Na anderhalf jaar vechten heeft de strijd van de 600.000 Serviërs in Kroatië tegen inlijving in een onafhankelijke Kroatische staat de fase bereikt van een modderige, door de VN gesteunde, pat stelling. De oorlog, die begon toen Servische leiders in Belgrado zich op deze tot dan toe onbekende stad stortten als een wig om Kroatië open te breken, lijkt spoedig te worden beëindigd met de komst van de VN-troepen. Knin (40.000 inwoners), de enige stad in Kroatië met een aanzienlijke Servi sche meerderheid, heeft een reputatie als bastion van ultranationalistische Servische 'Chetniks' in de Tweede Wereldoorlog. Toen Kroatische nationalisten onder leiding van Fratijo Tudjman in 1990 triomfeerden bij de ste vrije verkiezingen, werd Knin het brandf van militant Servisch separatisme, dat steund door Belgrado. Binnen oen paar maanden waren de barricaden opgesteld en was de bloedi ge burgeroorlog van Kroatië begonnen. De Servische regering en het federale leger in Bel grado wakkerden de strijdlust in Knin aan en adopteerden de stad als een mascotte in de oor log tegen Kroatische onafhankelijkheid. Om het matige enthousiasme voor de oorlog in Belgrado wat op te krikken, werd Knin heel slim gepresen teerd als een fort van Servische strijders, een stad van onverzettelijk heldendom. Toen in maart 1991 de regering van de Servische president Slobodan Milosevic dreigde te vallen door studentenopstanden, werden de studenten in de zwaar gecontroleerde media uitgemaakt voor 'verraders van Knin'. Plaatselijke strijders uit Knin, die bekend staan als Kninja's, kwamen voor indnunt verd ge in striptekeningen in tijdschriften voor jongeren Hun leider. 'Kapitein Dragan'. werd een centrale pin-up, een idool van duizenden Servische tie ners. Een jaar later lijkt het op niet meer dan een oefening in manipulatie De heldenstad is klein, vuil en armoedig. De ge spierde strijders uit de strip blijken ongezond uit ziende jonge mannen, van wie velen een rot gebit hebben door het slechte eten. Enkelen van de Kninja's vertellen dat zij zijn gaan vechten omdat dat de enige uitweg was uit de armoede en werk loosheid. Kapitein Dragan is lang geleden naar Belgrado verdwenen om een eigen zaak op te zet ten. Alleen vaag geworden posters in de kiosken herinneren nog aan zijn aanwezigheid De stap van Belgrado om Knin van heldenstad te degraderen tot plaag werd plotseling genomen. Toen de Servische leiders in januari concludeer den dat de oorlog in Kroatië v erloren was. beslo ten zij zich terug te trekken en de puinhoop over te geven aan de VN-troepen De beruchte strijd lust van Knin. ooit een voordeel, word plotseling een last. Er wordt in Belgrado niet meer gesproken over eenwording tussen Servië en Krajina. en er wordt in Belgrado een nieuwe partij opgericht voor de Servische minderheid in Kroatië Lr wordt zelfs opgeschept over het bouwen van 'gouden brug gen' met het onafhankelijke Kroatië. De klachten over verraad in de stralen van Knin bereiken Belgrado niet, omdat tegenwoordig maar weinig Servische verslaggevers zich laten zien in Knin. De wreedste grap is dat Servië het gebied een gedeeltelijke economische blokkade heeft opgelegd, als straf voor het afwijzen van de komst van VN'-vredcstroepcn. De cirkel is rond in Knin. Belgrado trekt zich terug en neemt de onrealistische droom van eenwor ding tussen de mensen van Knin en hun Servi sche neven aan de andere kant van de bergen in Servië zelf. met zich mee. Nadat aan beide zijden duizenden mensen zijn gedood, moeten de Ser viërs van Knin het ongemakkelijke feit Onder ogen zien dat zij pas zeker kunnen zijn van hun lot wanneer ze een overeenkomst sluiten met hun doodsvijanden, de Kroaten. VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVWDtWT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5