Christelijke sociale partners geven taalles Binnenland Leidse bestuurskundige: Slechte hulpverlening veroorzaakt ramp Vredesburo blijft aanslag Deelen 'moreel steunen' Geen mankementen aan F-16's Twenthe Finkensieper naar huis van bewaring NIEUWSLIJN Verbod geëist op stripshows in Epe Drie partijen in de gemeenteraad van Epe willen dat het college van B en W onmiddellijk de mannelijke striptease-shows van The Studs in een plaatselijke discotheek verbiedt. Het gaat om de SGP, de RPF en het CDA. De gezamenlijke fractie van SG P/RPF vindt de stripshows op grond van 'ethische' en 'morele' overwegingen onaanvaardbaar. Volgens de CDA-fractie versto ren de shows de openbare orde in de Veluwse gemeente. Granaten gevonden in lading oud ijzer van de drie granaten die gis- I teren bij een sloopijzerhan- 11 me de laatste op een vlieg- Schadevergoeding Vogelbescherming De Vogelbescherming in Zeist krijgt 100.000 gulden van de Roe meense reder van het schip Borcea. Het geld dient als schade vergoeding voor een olielozing in 1988. Het is de eerste keer dat een natuurbeschermingsorganisatie schadeloos wordt gesteld voor vervuiling. De schadevergoeding is het gevolg van een schikkingsvoorstel van de Roemeense reder in een juridische procedure die al enige jaren loopt. Vogelbescherming had die procedure aangespannen omdat de Borcea in januari 1988 on geveer 75 ton zware stookolie verloor op de Westerschelde en voor de Zeeuwse kust na een lek in een brandstoftank. De olie- vervuiling koste duizenden vogels het leven. Hel Vredesburo in Eindhoven raakt vrijwel zeker zijn gemeen telijke subsidie kwijt, nu het be stuur de. aanslag op acht heli kopters op de militaire vliegba sis in Deelen 'moreel' blijft on dersteunen. B en. W van Eind hoven hadden eerder gedreigd de jaarlijkse subsidie van 10.000 gulden in te trekken, als het Vredesburo achter de aanslag zou blijven staan. Volgens woordvoerder Karis van het Vredesburo staat in de gemeentelijke subsidieverorde ning echter niets over het uit dragen van bepaalde standpun ten. Hij zegt dat het bestuur een eventuele stopzetting van de subsidie zal aanvechten. Het Eindhovense Vredesburo wordt beheerd door een stich ting die wordt voorgezeten door een Geldropse vredesactiviste. Zij wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij het omver halen van twee militaire zendmasten in ,Erp. In verband daarmee is tegen haar een cel straf geëist van 18 maanden. De Bossche rechtbank doet hier over volgende week uitspraak. De vrouw heeft eerder toege geven. dat zij cfe fax heeft ver stuurd, waarin de actiegroep ,AUe politieke gevangenen in Nederland vrij" ae verantwoor delijkheid voor de aanslag op 'beelen opeiste. Met de aanslag zelf zegt ze niets te maken te hebben. Straaljagers weer in de lucht Er zijn geen technische afwij kingen gevonden aan de F-16's op de vliegbasis Twenthe. Dat heeft een eerste onderzoek uit gewezen. Het ongeval met de straaljager die dinsdag neer stortte op de woonwijk Hasseler Es in Hengelo, staat op zich. Dat heeft een woordvoerster van de vliegbasis gezegd. Basiscommandant F. Vogel poel laste voor gisteren een 'rustpauze' in. Vandaag worden de oefenvluchten hervat. Tot spijt van de gemeente Hengelo. „We hadden verwacht dat de luchtmacht meer begrip zou to nen voor de gevoelens die het ongeluk heeft veroorzaakt on der de Hengeloërs", aldus een woordvoerder. Voorzitter G. Boerrigter van de betreffende wijkraad noemt het besluit van de luchtmacht 'ongehoord'. Meer dan vierentwintig uur na de catastrofe is de rust terug gekeerd op de goed afge schermde plaats des onheils. In totaal raakten dertig woningen licht tot zwaar beschadigd. Daarbuiten is het echter een drukte van jewelste. Nieuwsgie rigen, vaak gewapend met vi deocamera's, verrekijkers en fo totoestellen, proberen een glimp op te vangen van het wrak. Experts van de Explosieve Opruimings Dienst hebben met detectors munitie en onder deeltjes opgespoord die dieper in de grond zijn doorgedrongen. Bergingspersoneel is begonnen met het opruimen van de resten van het verongelukte vliegtuig. Zeker vijf gezinnen in de wijk kampen met ernstige emotio nele problemen als gevolg van de crash. Bij tenminste één be woner zijn de ervaringen uit de Personeel van de Koninklijke Landmacht was gisteren nog aan het werk c Tweede Wereldoorlog weer bo ven gekomen. Het ingeschakel de Bureau Slachtofferhulp van de maatschappelijke dienstver lening houdt er ernstig rekening mee dat bij veel andere mensen psychische klachten zich pas la ter zullen openbaren. Overigens zijn in de afgelo pen dagen door militaire woordvoerders tal van tegen strijdige berichten verspreid over het ongeluk. Zo meldde Defensie, eerst dat de tank van de F-16 met de uiterst explosie ve en gevaarlijke brandstof hy drazine onbeschadigd was. Een zegsman van de Twentse basis zei zelfs dat alle brandstof in de lucht was verbrand. Later werd echter duidelijk dat er wel dege lijk hydrazine was ontsnapt en Initiatief moet kansen allochtonen op werk vergroten Het CNV en de christelijke werkgeversorganisaties NCW en NCOV gaan leden van etnische minderheden les ge ven in de Nederlandse taal. Zo moeten hun kansen op de arbeidsmarkt worden vergroot. Het plan vloeit volgens de drie organisaties voort uit het minderhedenakkoord dat de Stichting van de Arbeid eind vorig jaar sloot. Daarin is vastgelegd dat over vier tot vijf jaar 60.000 arbeidsplaat sen voor minderheden moeten zijn geschapen. tekort, aldus NCOV-voorzitter Ten Hoopen. Uit erfquêtes blijkt dat slechte beheersing van de Nederlandse taal voor onderne mers de belangrijkste reden is om allochtonen niet in dienst te nemen. Daarom moet daaraan eerst iets worden gedaan, vin den CNV, NCOV en NCW. De instellingen voor volwas seneneducatie kunnen de vraag echter niet aan. Er is een wacht lijst van 12.000 mensen, onder wie ruim 9.000 van allochtone afkomst. Volgens de drie organisaties is Het stichtingsakkoord moet er voor zorgen dat de werkloos heid onder etnische minderhe den in 1995 is teruggebracht tot hetzelfde niveau als dat onder de rest van de bevolking. Cao afspraken en de inspanning van de regionale bureaus voor de arbeidsvoorziening (arbeidsbu reaus nieuwe stijl) dreigen ech ter onvoldoende zoden aan de dijk te zetten. Er zijn vacatures genoeg, maar het scholingsniveau schiet het plan van tijdelijke aard en mag het zeker niet gaan concur reren met initiatieven van ar beidsbureaus en gemeenten. „Zolang er nog wachtlijsten zijn, is er ruimte voor initiatie ven zoals het onze", aldus be stuurder G. Cremers van het CNV. Ook NCW-voorzitter Ru- ding noemde het initiatief giste ren bij de presentatie „aanvul lend op maatregelen van de overheid". De vakbeweging 'ronselt' le raren onder bijvoorbeeld de le den van de christelijke ambte narenbond ACOP. De werkge vers stellen lokalen beschikbaar. De overheid wordt een bijdrage gevraagd voor het lesmateriaal. Voor de cursisten wordt het gra tis. De regio Rijnmond krijgt de primeur. Twaalf bedrijven stel len ruimte beschikbaar. De werkgevers zullen zich inspan nen om de cursisten aan een baan te helpen, maar Ruding wil geen garanties geven. De leraren zullen in hun vrije tijd les geven, naast hun gewo ne dagprogramma. Ter vergelij king: De Bureaus Nieuwkomers verzorgen stoomcursussen van vier volle dagen in de week, 28 weken lang. Dan nog is het ni veau vaak niet toereikend. Hoe lang duurt de opleiding van de initiatiefnemers? Cremers: „Het" een en ander moet nog vorm krijgen, maar je moet een goed initiatief niet meteen vermoor den door allerlei kwaliteitseisen te stellen." De vakcentrale ,FNV reageer de gisteren „positief, maar vol slagen verrast" op het plan. De werkgeversorganisatie VNO zei niet te zullen meedoen, omdat onderwijs een eèrste verant woordelijkheid van de overheid dat een van tuinen in de Hasse ler Es moet worden afgegraven. Basiscommandant Vogelpoel ging eveneens in de fout. Hij meldde 's ochtends dat er niet over woonwijken wordt gevlo gen. 's Avonds moest hij die be wering weer intrekken. Ook over de crash zelf doen nog steeds verschillende tegenstrij dige verhalen de ronde. Texel wil af van overlast F-16-training Het gemeentebestuur van Texel wil dat er maatregelen komen tegen de overlast door oefenin gen van de luchtmacht op het oefenterrein De Vliehors. Dat schrijven B en W van het eiland aan minister Ter Beek (defen sie). Een oefening van F-16-jagers met zware bommen veroor zaakte twee weken geleden gro te overlast en enige schade op het eiland. De luchtmacht staakte de oefeningen niet, on danks een verzoek van Texel. B en W schrijven daardoor zó teleurgesteld te zijn, dat het be staansrecht van De Vliehors ter discussie komt te staan. Het ge meentebestuur verzoekt de mi nister te bekijken of de vliegrou tes van dè Waddenzee naar de Noordzee kunnen worden ver legd. Dat zou met name De Cocksdorp ontlasten van het la waai. De 59-jarige ex-psychiater/di recteur van de Heldringstichtin gen in Zetten, dr. Finkensieper, heeft zich gisteren gemeld bij een huis van bewaring, nadat het .gerechtshof zijn gratiever zoek had afgewezen. „Dit is de mooiste dag van mijn leven", aldus Annie Bijnoord van het Landelijk Steunpunt Zetten (LSZ). Finkensieper is meteen in hechtenis genomen. Justitie zal hem binnenkort naar een in richting voor langgestraften brengen. Er volgt overleg met zijn advocaat Sutorius over de meest geschikte gevangenis. Su torius heeft steeds gezegd dat zijn cliënt in geen enkele gevan genis veilig zou zijn. Finkensieper moet een straf uitzitten van vijfjaar en 261 da gen. Dit voor seksuele mishan deling van en ontucht met zijn pupillen in de Zettense inrich ting. In 1989 werden de eerste aanklachten tegen hem inge diend, nadat Annie Bijnoord, nu woordvoerster van het LSZ, haar boek 'Krassen' publiceer de. Dat ging over haar verblijf in de Heldringstichtingen. Finkensieper en zijn advocaat hebben geprocedeerd tot aan de Hoge Raad. De ex-psychiater ontkende alle aanklachten. Te gen hem loopt overigens nog een procedure voor schadever goeding, ingesteld door zeven pupillen. Vijf van hen hebben inmiddels een voorschot van in totaal 150.000 gulden toegewe zen gekregen. Dat geld is echter nooit betaald. Finkensieper is, zo zegt zijn advocaat, volledig blut. Volgens Sutorius is Finkensie per door de maatschappij hard genoeg gestraft. „Hij is vogelvrij en dood verklaard. Sociaal is de man in een volledig is'olement terecht gekomen. Geen enkele straf kan zwaarder zijn dan wat de samenleving hem heeft aan gedaan", zegt Sutorius. Hij ver wijst naar de acties die voortdu rend zijn gevoerd door het LSZ. Het Steunpunt plaatste onder meer advertenties, gericht tegen Finkensieper. Bij sommige ad vertenties stonden zijn adres en telefoonnummer. In en rond de woning van de ex-psychiater werden vernielingen aangericht. Het voorkomen van rampen is in Nederland altijd belangrijker geweest dan de hulpverlening na een ongeluk. Terwijl juist on deskundige hulpverlening een eenvoudig ongeval kan doen omslaan in een tragedie die mensenlevens kost. Dat stelt de Leidse bestuurskundige M.J. van Duin, die vanmiddag pro moveerde op zijn proeischrift 'Van rampen leren'. Welke lessen trekt de over heid uit rampen? Die vraag pro beert Van Duin të beantwoor den aan de hand van zeven on gevallen uit de jaren zestig en zeventig. Volgens hem 'leert' de overheid wel degelijk van be paalde rampen. Een goed voor beeld daarvan is de treinramp in Harmeien in 1961, waarbij 93 mensen het leven lieten. De Ne derlandse bevolking reageerde geschokt en er werd opgeroe pen het treinverkeer van een automatische beveiliging te Die kwam er uiteindelijk ook, maar volgens Van Duin veel te laat. Dat is een ander kenmerk van het overheidsoptreden na een ramp. Er worden snel maat regelen aangekondigd om her haling te voorkomen. „Maar bij na altijd laat de uitvoering twee keer zo lang op zich wachten als van tevoren wordt aangekon digd. Vaak is dat een kwestie van onderschatting van de pro blemen. Maar het kan ook zijn dat men willens en wetens maar wat riep om de gemoederen te Na de ramp in Harmeien werd pas in 1974 langzaam een begin gemaakt met invoering van de zogeheten Automatische Trein Beïnvloeding (ATB). On derzoek wees uit dat machinis ten zo'n 200 keer per jaar per ongeluk een sein negeerden. De ATB zorgt er in zo'n geval voor dat de trein au tomatisch wordt afgeremd en tij dig tot stilstand komt. „Het le ren door de overheid be stond er vooral uit dat het nege- stopteken niet als een incident of ongeluk werd gezien". zegt Van Duin. „Men zag in dat er een M. van Duin structurele op lossing moest komen voor men selijke fouten op de trein." De overheid reageert volgens Van Duin over het algemeen heel goed op de grote oorzaken van ongelukken. „Dat verraste mij wel. Iedereen heeft toch het beeld van het logge ambtelijke apparaat dat moeilijk in bewe ging komt. Dat bleek dus aardig mee te vallen." Die grote aandacht voor de oorzaak heeft echter ook een schaduwkant. Deze overdaad zorgt er volgens Van Duin voor dat andere 'kleine lessen' niet worden geleerd. Eén van die lessen is dat de hulpverlening pa de ramp nog wel eens wil fa len. In 1975 ontplofte bij DSM in Limburg een tanker, waarbij 9 mensen om het leven kwa men. De zes omliggende ge meenten reageerden nierop to taal verschillend. In de ene plaats mochten kinderen de dag daarna niet naar school, terwijl een ander stadsbestuur geen enkele maatregel nam. Van Duin weet zelfs voorbeel- waarbij de hulp verlening chts werkte zorgde dat ongeluk ramp uitgroe den t boek behan- délt hij het on geval in 1971 bij het che misch bedrijf Marbon in ae Amsterdamse haven. Er kwam een melding bin- gaslek uit een re- een bedrijfshal stond. De brandweer begon on middellijk, zonder dat daar een duidelijke aanleiding voor was, met het spuiten van water. Ver volgens zorgde kortsluiting, want de elektriciteit was niet uitgeschakeld, voor een enorme explosie van het brandbare gas dat zich nog in de afgesloten hal bevond. In totaal kwamen ne gen mensen om het leven. Er waren volgens Van Duin bij Marbon wel regels om een on geluk te voorkomen. Wat er moest gebeuren als er zich toch een ongeluk voordeed, wist echter niemand. Een vergelijkbaar voorbeeld is de ecologische ramp die werd veroorzaakt bij het Zwitserse "bedrijf Sandos, waarbij enorme hoeveelheden gif in de Rijn te recht kwamen. „Na het uitbre ken van brand besloot de brandweer om te blussen en verspreiding van het vuur te voorkomen. Achteraf was het béter geweest om met zuurstof te spuiten, zodat er volledige verbranding van het gif had plaatsgevonden. Nu spoelde een groot deel van de chemi sche stoffen met het bluswater de Rijn in en zat men toch met een bijna geheel afgebrand complex." Recenter is het voorbeeld met de olietanker Exxon Valdez in Alaska. Direct optreden na het stranden van het schip had vol gens Van Duin veel onheil kun nen voorkomen. Het duurde zo'n 14 uur voordat het eerste schoonmaakmaterieel op de plek des onheils was gearri veerd, omdat er onzekerheid heerste over wat nu precies was gebeurd. Zo'n 35 miljoen liter olie was reeds uit de Exxon Valdez gestroomd. Dit ongeval is des te wranger, als men weet dat een calamiteitenteam in Alaska enige jaren daarvoor was ontbonden. Van Duin vindt daarom dat voor rampenplannen te weinig aandacht is en er te weinig wordt gecontroleerd op hun werkzaamheid. „Veiligheids eisen en regelgeving alleen zijn niet voldoende", zo stelt hij, „zij moeten vooral worden nage leefd." Ook pleit hij voor flexi belere rampenbestrijding. „Slécht optreden na een onge luk werkt niet neutraal, maar leidt regelrecht tot een ware ramp." De treinramp bij Harmeien in januari 1962. Volgens Van Duin werd op deze ramp wel goed, maar erg traag gereageerd. archieffoto nfp Donderdag 13februari 1992 Redactie; 023-150225 JANINE BOS/WA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Voimgeving: COR HOOGETERP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4