Binnenland Brinkman sust ruzie over senator Kaland Als u niet van dat geijkte houdt... Delors presenteert de rekening van Maastricht stDutenbeeh Hoofdofficier bood inbreker 'deal' aan Deetman vrijuit voor misrekening bij Londo Kabinet twijfelt over Taiwan-order Duitsland leverde ook aan Taiwan uiaoncentrum Donderdag 13februari 1992 e: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: AART KOK Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Condoom blijft impopulair De vrij-veiligeampagnes hebben slechts ten dele succes. Jonge ren weten steeds beter dat het veilig moet, maar voegen de daad niet bij het woord. Volgens de SOA Stichting (bestrijding van seksueel overdraagbare aandoeningen) loopt nog altijd één op de zes jongeren een geslachtsziekte op voor zijn 25ste. Hoeveel jongeren besmet zijn met het aids-virus, is niet bekend. De SOA begint daarom vandaag een nieuwe campagne bij landelijk ge organiseerde discoshows, die jaarlijks 300.000 bezoekers trek ken. Daarbij zullen onder meer gratis condooms worden uitge deeld. Eis 9 jaar na dodelijke roof Tegen een 23-jarige man uit Teteringen is gisteren negen jaar cel geëist omdat hij een pistool, munitie en twee stel handboeien heeft geleverd aan één van de drie mannen die vorig jaar okto ber een echtpaar in Baarle-Nassau hebben doodgeschoten. De handboeien zijn gebruikt om de slachtoffers aan een CV-buis vast te ketenen. Met het pistool is alleen gedreigd. De man en de vrouw zijn met andere wapens om het leven gebracht. De ver dachte zei dat hij niet wist dat de spullen zouden worden ge bruikt voor een dubbele moord. Psychiatrisch onderzoek dood baby De Asser rechtbank wil een echtpaar uit Hardegarijp dat een zestien weken oude baby heeft laten sterven door een psychiater laten onderzoeken. Twee weken geleden eiste de officier zowel tegen de 41-jarige moeder als tegen de 47-jarige vader anderhalf jaar gevangenisstraf. Na lijkschouwing bleek dat het kind een aangeboren afwijking had die tot ontstekingen in de urinewegen en nierbekken leidde. De baby was ernstig ondervoed, uitge droogd en woog 450 gram minder dan bij de geboorte. Uit gods dienstige overwegingen hadden de ouders geen arts laten ko- Geheime opname verhoor afgespeeld De Alkmaarse hoofdofficier van justitie Josephus Jitta heeft in 1990 een nu 45-jarige inbreker gratie beloofd in ruil voor een getuigenis tegen twee andere criminelen uit Den Helder. On danks fel verzet van de hoofdof ficier werd de deal gisteren openbaar gemaakt in de straf zaak tegen de man. Josephys Jitta trachtte de ayond voor de rechtszitting de openbaarmaking van een bij een verhoor gemaakte geluids opname te voorkomen door de inbreker en diens advocaat Boone strafvervolging wegens laster in het vooruitzicht te stel len. Voor de rechtbank zei hij gisteren dat de band „absoluut niet relevant" was omdat de man nu voor andere delicten te rechtstond dan in de periode waarin de geluidsopname werd gemaakt. De rechtbank besloot echter anders. Op de dertig minuten duren de band tracht een adjudant het vertrouwen van een insluiper en politie-informant te herwinnen. ■Hij was door twee broers bena derd om deel te nemen aan een overval. De politieman zegt dat „,de smaakmaker" Josephus Jit ta zeer gebrand is op de arresta tie van de gewelddadige broers en dat er in ruil voor informatie over de komende overvallen met de hoofdofficier „altijd een regeling te treffen valt over gra- Ook heeft de officier in een brief de man aangeboden hem voor een aantal misdrijven niet te vervólgen, voor andere mis drijven hooguit vijf jaar celstraf te eisen en „geen bezwaar te hebben" tegen een mild regime bij zij celstraf. Om chantage door de inbreker te voorkomen mocht hij het voorstel wel lezen, maar kreeg hij geen afschrift. In ruil voor informatie bleken twee rechercheurs bereid de be kentenis van de man over een gewapende, nachtelijke overval op een alleenwonende oudere vrouw in Amsterdam niet ter vervolging door te zenden. Vol gens de rechercheurs deden ze dat aanbod op instructie van Jo sephus Jitta. Voorwaarde voor de milde behandeling was wel dat hij met name tegen zijn advocaat zou zwijgen („want dan is er niks en weet ik van niks", aldus de ad judant) en zou meewerken aan sluitend bewijs tegen de broers. Gisteren behandelde de rechtbank de gewapende over val op de bejaarde vrouw, ver boden wapenbezit en drie in braken. Josephus Jitta, die stel de dat zijn optreden binnen de regels van de procureurs-gene raal vallen, eiste daarvoor vier jaar cel. Raadsman Boone vroeg de officier in „dit bizarre, grijze en doodgriezelige afglijden van de rechtsstaat" niet ontvanke lijk te verklaren. Vonnis op 26 februari. Oud-minister Deetman van on derwijs en de oud-staatssecreta rissen Ginjaar-Maas en Van Leijenhorst ontspringen toch de dans in de ruzie over de finan ciële tegenvallers bij het Londo- stelsel. Zij zouden de grote kos- tenoverschrijdingen na de in voering van deze nieuwe finan ciering voor het basisonderwijs voor hun opvolgers hebben ver zwegen. Het CDA nam gisteren na drukkelijk de huidige kamer voorzitter in bescherming tegen de PvdA. In de Kamer zwaaide de PvdA opnieuw met het on derzoek van de Rekenkamer van vorig jaar, dat de zwarte piet bij Deetman en zijn staats secretarissen legt. Maar ook de PvdA wil niet 'dat er alsnog poli tieke consequenties worden ge trokken. Aanleiding voor het debat vormden de financiële tegenval lers bij het Londo-stelsel van rond de 600 miljoen gulden, die pas in de loop van 1990 aan de Kamer werden gemeld door het PvdA-duo Ritzen en Wallage. Dat bedrag loopt nog steeds op. CDA-woordvoerder Reitsma noemde de conclusies van de Rekenkamer „te eenvoudig" en CDA-voorman vindt dat kabinet 'niet moet doormodderen CDA-fractievoorzitter Brinkman heeft gisteren afstand genomen van de uitspraken van zijn CDA-collega in de Eerste Kamer Kaland dat het kabinet „beter kan opstap pen als het op voortmodderen uitdraait". Brinkman „blijft erop vertrouwen dat het kabinet erin slaagt ook in zwaar weer zijn werk af te maken", liet hij weten. PvdA- fractieleider Wöltgens had geëist dat het CDA zich zou distantiëren van de uitspraken van Kaland. Hij zei van morgen tevreden te zijn met de reactie van Brinkman en dat het conflict wat hem betreft uit de wereld is. DEN HAAG GPD In het NCW-blad De Werkgever zei Kaland onder meer: „Ik zie zoveel discussiepunten waar PvdA en CDA wezenlijk anders over denken, dat het zo niet kan doorgaan. Als er twee proble men zouden zijn, zouden die in relatie met elkaar kunnen wor den opgelost. Zo ligt het in deze coalitie niet. Er is een veelheid aan problemen." De CDA'er zegt verder: „Ik zou het op zichzelf niet j?oed vinden als het kabinet de rit niet zou uitzitten. Anderszins is doormodderen ook slecht. Als het op doormodderen uitdraait, kan het kabinet beter stoppen. Dit kabinet zou er verstandig aan doen om nuchter en zake lijk te regeren en vooral om keuzen te maken. Keuzen waar uit blijkt dat het ernst is met het terugtreden van de overheid." In het weekblad Elsevier laat minister De Vries van sociale zaken zich juist positief uit. „We hebben vorig jaar heel veel din gen in gang gezet. Die moeten we afin aken, willen we in 1994 met opgeheven hoofd naar de kiezer kunnen gaan. Als de CDA-PvdA-coalitie tussentijds breekt, is dat een ramp voor het land. Dan valt alles plat waar mee wij zijn begonnen". De Vries meent dat de onder grond van het kabinet veel ste viger is dan velen „Het zit het veel hechter in el kaar dan veel mensen denken". De minister noemt het „onver antwoord" om aan vervroegde verkiezingen te denken. Over de gedachte aan andere coalities zegt hij: „Laat maar zitten". De Vries erkent wel dat het kabinet vooral behoefte heeft aan resultaten. Dit jaar zullen de vorig jaar bij de Tussenba lans gevallen besluiten nader moeten worden uitgewerkt. Datzelfde geldt voor zaken als de wao, Ziektewet, decentralisa tie en grotere efficiëntie bij de overheid. De Vries: „In die zin is 1992 een jaar van werken en 1993 het jaar waarin de oogst moet worden binnengehaald". De poort van RDM vanmorgen. FNV en CNV deelden pamfletten uit c nogmaals aan te dringen op de levering van de onderzeeboten aan Tai DEN HAAG GPD Onder druk van de betrokken bedrijven en de bonden twijfelt kabinet opnieuw over de vraag of RDM en Wilton-Feijenoord Taiwan onderzeeboten mogen leveren. Tot gisteren was het ka binet van mening dat dat niet moest. Er werd voorrang gege ven aan goede betrekkingen met de Volksrepubliek China. „De race is nog niet gelopen", aldus een direct betrokkene gis teren. „het wordt nu veel meer een discussie over de vraag hoe de BV Nederland er niet armer van kan worden". De ministers Van den Broek van buitenlandse zaken en An- driessen van economische za ken gaven dinsdag aan dat het kabinet de levering zou verbie den. Vervolgens groeide de druk om de Taiwanese miljardenor der toch goed te keuren. Van morgen deelden FNV en CNV pamfletten uit bij de RDM waarin ze nogmaals benadruk ten dat wat hen betreft de order doorgang moet kunnen vinden. Ook binnen CDA en PvdA gaan daartoe stemmen op. In Peking heerst immers een ondemocra tisch bewind en de handel met China is de laatste acht jaar te ruggelopen. Bovendien is er een grote kans dat Nederland indirect toch betrokken raakt bij leve ranties aan Taiwan via de Hol landse Signaal Apparaten. Het defensiebedrijf is eigendom van de Franse wapenfabrikant Thomsen, dat in eigen land geen enkele probleem onder vindt bij leveranties aan Tai- Mocht HSA bij de zaak be trokken raken, dan zal het kabi net daar geen stokje voor ste ken. Voor de export van de be trokken apparatuur is geen ex portvergunning nodig aange zien Frankrijk een Navo-land is en dat land ook als eindbestem ming van de spullen geldt nenjagers. De schepen zijn ge bouwd bij de Duitse werf Abe- king Rasmussen. De Taiwanese minister van defensie Chen Li-an heeft in de loop van vorig jaar in het Ame rikaanse vaktijdschrift al toege geven dat zijn land de vloot mij- nenjagers moderniseert. Abe- king Rasmussen ontkent in hetzelfde tijdschrift niet dat de offshore-schepen kunnen wor den omgebouwd tot mijnenja gers. De schepen worden, aldu: Met vereende krachten trachten vier agenten van de Rotterdamse politie een politiebusje weer over eind te krijgen. Het busje slipte op vier inzittenden raakte daarbij zwaargewond. •foto anp ROTTERDAM GPD Behalve Frankrijk heeft ook Duitsland marineschepen aan Taiwan geleverd. Het gaat om een serie van vier mijnenjagers die als bevoorrradingschepen voor de offshore aan de Chinese Petroleum Company in Taiwan is overgedragen. Het eerste schip is begin vorig jaar gele verd. Dat blijkt uit Jane's Fighting Ship 1991/1992, een internatio nale uitgave waarin de levering N jane's Defence Weekly, buiten van de offshore-schepen is ver- Europa voorzien van wapens meld met een verwijzing naar (20 en 40 mm geschut) en een het gebruik van boten als mij- mijn-detectie sonarsysteem. als onderbouwing voor harde politieke oordelen „geweldig zwak". PvdA-woordvoerder De Jong bevestigde 'dat de Reken kamer niet aantoont dat het drietal bewust informatie heeft achtergehouden. „De rechten van het parlement zijn door de toenmalige bewindslieden geëerbiedigd", aldus De Jong. Een conclusie die volgens hem vooral van belang is voor de huidige functie van Deetman als voorzitter van de Tweede Kamer. Van Leijenhorst en Gin jaar-Maas zijn momenteel ka merlid voor respectievelijk CDA en WD. Vrijwel alle woordvoerders wezen erop dat de politiek en de ambtenaren van meet af aan te optimistisch waren over het slagen van Londo. De druk om een nieuw bekostigingsstelsel in te voeren na de samenvoeging vah het kleuter- en lager onder wijs tot het basisonderwijs was groot. De vraag of het Londo-stelsel wel beheersbaar was, werd te weinig gesteld. Kritische gelui den in hqt ambtelijk apparaat smoorden voortijdig, al of niet na een stammenoorlog tussen de betrokken afdelingen op het STRAATSBURG CORRESPONDENT Jacques Delors noemde 1992 gisteren het begin van een nieuw tijdperk, 'het tijdperk van Maastricht'. Direct daarna presenteerde hij de EG-landen de reke ning: veertig miljard gulden. In Maastricht is immers afgesproken de steun aan de arme Zuideuropese lid staten te verdubbelen en om meer geld uit te trekken voor hulp aan de landen in Oost-Europa, Rusland, het Middelland- se-Zeëgebied en de Derde Wereld. Bo vendien stijgen de landbouwuitgaven nog altijd en moeten ook de dagelijkse EG-lasten worden betaald. Een simpele optelsom leidt dan volgens Delors van zelf tot dat enorme bedrag. De EG-begroting zal de komende vijf jaar stijgen van 152 miljard gulden dit jaar tot 201 miljard in 1997. Nederland neemt van die stijging ruim vijf procent voor zijn rekening, waardoor wij in 1997 twee miljard per jaar meer aan de EG kwijt zijn dan nu. Nederland schaart zich daarmee voor het eerst in het rijtje lan den (Duitsland, Engeland en Frankrijk) die meer aan de EG betalen dan zij ont vangen. Sommige van die landen hebben ge prikkeld gereageerd op de hoogte van de rekening. Ook van Nederlandse kant was de reactie aan de zuinige kant Maar Delors maakte in Straatsburg duidelijk dat de rijke lidstaten er niet met minder vanaf zullen komen. De Europese een wording kost nu eenmaal geld en we zul len daarvoor diep in de buidel moeten Dat moet ook weer niet worden over dreven: het totale EG-budget voor 1992 bedraagt nog altijd minder dan dat van een land als België. Als we de Nederland se contributie aan de EG verrekenen met wat ons land nu uit de EG-pot ontvangt, dan kost de Gemeenschap de Neder landse burger niets. En zelfs als Delors' voorstellen uitgevoerd worden, gaat het om hooguit enkele tientjes per persoon per jaar. Toch heeft minister Kok van financiën het moeilijk met het vooruitzicht dat uit zijn schatkist in 1997 twee miljard meer voor de EG moet worden opgehoest dan nu. De voordelen van het EG-lidmaat- schap vloeien nu eenmaal niet direct in diezelfde schatkist. Landbouwsubsidies gaan direct naar de boeren en de EG- steun voor werkgelegenheidsprojekten wordt geïncasseerd door de lagere over heden of het bedrijfsleven. Maar indirect profiteert de Nederland se samenleving daar natuurlijk ook van, zeker als op 1 januari de Europese bin nengrenzen wegvallen. Als handelsland bij uitstek zal Nederland meer dan welk land ook verdienen aan de vrije markt. Maar die rekening kan pas op de langere termijn en indirect worden opgemaakt, terwijl minister Kok zijn begrotingsprp- blemen nu moet zien op te lossen. Toch kan Nederland zich niet te hard verzetten tegen de voorstellen van Del ors. Als een van de rijkere EG-landen kan Nederland het niet laten afweten, nu een beroep wordt gedaan op onze solidariteit met de arme landen en op onze bereid heid de economische en politieke her vormingen in Oost-Europa met veel geld De boeren zullen de voorstellen van Delors nog het minst leuk vinden. Zij zullen immers het meest moeten bloed en voor onze Europese ambities. De ho gere EG-begroting is alleen betaalbaar als de aanslag daarop door de land bouwsubsidies drastisch wordt vermin derd. Nu slokt de landbouw 54 procent van het budget op (81 miljard gulden), in 1997 moet dat minder dan de helft zijn (nog altijd 91 miljard). De uitvoering van het plan-Delors staat en valt dan ook het de uitkomst van het EG-overleg over de vermindering van de landbouwuitgaven. Maar dat overleg zit nu al maandenlang muurvast. Hoe meer het mes gaat in de land bouwuitgaven, hoe makkelijker het wordt om de voorstellen van Delors te fi nancieren. Er staat in het landbouwover- leg dus heel wat meer op het spel dan de prijs van vlees, boter en brood. Kabinet: Geen extra onderzoek Oost-Timor DEN HAAG GPD Stoutenbeek, fascinerend creatief. De Stoutenbeek collectie omvat o.a. deSede, Rolt Benz, Leolux, Interlübke, Hulsta. Parade, Gelderland. Montis en H-Fstyie. Bij Stoutenbeek in Beverwi|k en in Leiderdorp vindt u een uitgebreide collectie exclusieve meubelen en woningtextiel, van chique klassiek tot zéér modem, Stoutenbeek staat ook al |aren voor een uistekende service, degelgke informatie en topkwaliteit Zoekt u een markante aanwinst voor uw interieur, dan is de Wizard, de pngste creatie die de ontwerpers van Leolux uit de hoed hebben getoverd, wellicht iets voor u. Ot één van onze vele andere modetien. Beverwijk Parallelweg 10.02510-29033 Leiderdorp Meubelpiem 1,071-899323 Minister Van den Broek van buitenlandse zaken voelt voor lopig weinig voor een interna tionaal onderzoek naar de moordpartij in Oost-Timor. De regeringsfracties van CDA en PvdA steunen de bewindsman in zijn afwachtende houding. Direct na de slachting medio november drong de voltallige Tweede kamer nog aan op een onafhankelijk onderzoek onder leiding van de Verenigde Naties. Maar die noodzaak wordt door sommige fracties minder scherp gevoeld, nu de Indonesische re gering zelf een onderzoek heeft ingesteld. Ondertussen zijn twee betrokken generaals ont slagen. „Dit is echt een door braak vanuit Indonesisch en Aziatisch perspectief', aldus het D66-kamerlid Tommei. Ook an dere fracties concludeerden dat de internationale druk op Indo nesië goed heeft gewerkt. Flen speciale vertegenwoordi ger van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Wako, is momenteel in Indonesië. Hij praat daar vooral met de onder zoekers die door de Indonesi sche regering zijn aangesteld om de toedracht van het bloed bad te achterhalen. „Maar dat is inderdaad niet het internatio nale onderzoek waar de Tweede Kamer om had gevraagd", er kende Van den Broek gisteren tijdens een overleg met het par lement. Of dat nog nodig is, laat Van den Broek afhangen van diens rapport afhangen. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking verwacht begin april de ontwikkelingssa menwerking met Indonesië weer te kunnen hervatten. Di rect na het bloedbad besloot Pronk geen nieuwe projecten meer te starten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3