Weg en wiel hj T Seat scoort terecht met ambitieuze Toledo ZANDERS OFF. SEAT DEALER VOOR GROOT LEIDEN Leiden B.V., HONDA VAN HAASTEREN B.V. Daihatsu geeft kleur aan verkoopsucces Tekort aan fietsenmakers SMIT I Donderdag 13februan 1992 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: JAN KUNCE 31 Minder auto's uit buitenland in Japan verkocht Duitse degelijkheid loont voor Spaanse fabrikant Het lijkt erop dat het Spaanse merk Seat zijn ambities waar gaat maken. De intrede in een hoger marktsegment via de Seat Toledo, aanvankelijk met lichte scepsis bij sommigen ontvangen, gaat het concern geen windeieren leggen. Geldschieter en (nieuwe) baas VAG (o.a. Volkswa gen) heeft de zaken niet voor niets groot aangepakt. PROEFRIT Seat Toledo Type: 1.8 CL Motor 1781 cc Vermogen: 65 kW/88 pk Aandrijving: voorwielen Topsnelheid: 178 km/u Sprint 0-100 km/u: 13,2 sec Brandstof: Euroloodvrij Verbruik: 1:12,4 Gewicht: 1.090 kg Lengte: 4,32 m Breedte: 1.66 m Wielbasis: -2.47 m Prijs: 33.395 Nieuwe Ri|o 106 Hoek langestraat •ACCl-SPECIALIST HILVERSUM GPD Dat is ook in Nederland het ge val, waar de PON-holding met de reputatie van Volkswagen-, Audi- en Porsche-importeur, ook voor Nederland het 'betere imago' van de nieuweling ge stalte moet geven. Naast grote broer Pon's Automobielhandel staat in Leusden het spiksplin ternieuwe pand van Pon Car, de Nederlandse residentie van Se at. Tijdens de eerste kennismaking vorig jaar met de Seat Toledo werd meteen al duidelijk dat het Spaanse merk de reputatie van 'in licentie gemaakte Spaanse Fiatjes' resoluut te boven is. De Toledo is andere koek. Zoals ook de Ibiza dat al was. De komst van de Toledo bete kende voor de Seat-dealers een hele omschakeling, want het tijdperk van de Ronda's en de Fura's was voorbij. Er kwam niet alleen een duurdere (en be tere) auto, ook zouden er duur dere auto's van andere merken moeten worden ingeruild. Pon Car startte met zijn dealers in maart vorig jaar de voorbe reidingen door middel van de actie '400 dagen voor de Tole do'. Dat hield niet alleen techni sche training in, maar ook de zogenoemde kapitalisering. De meeste dealers moesten im mers een gang maken naar hun bankier om de toetreding tot het hogere marktgebied finan cieel rond te breien. De Toledo kwam in september. Daarna waren er in 1991 nog drie maanden om de auto te verkopen. Het werden er uitein delijk 1.111, waarvan er 617 voor het eind van het jaar op kenteken werden gezet. Een veelbelovende start. Pon Car denkt er dit jaar meer dan 5.000 aan de man te brengen. Meer dan de aanvankelijke prognose. De eerste drie maanden hebben geleerd dat een derde van de kopers Seat-rijders zijn, die uit een Malaga of een Ibiza komen. Twee derde komt echter van andere merken, waarvan 46 procent Japans en Duits is. Dat betekent een ommekeer, want traditioneel wierf Seat overwe gend klanten uit Italiaanse en Franse auto's. Zeventig procent van de Toledo-kopers is 'naar groter gegroeid'. Wat spreekt de Toledo-rijder nu zo aan? Om dat na te gaan heb ben we de Seat Toledo 1.8 GL een tijdje bereden. Niet de duurste, ook niet de goedkoop ste. Deze versie heeft stuurbekrach tiging en voorts een aantal ex traatjes, zoals getint glas, ver licht handschoenenkastje, een digitaal klokje en een toerentel- ler. Een van de grote pluspunten van het model is, dat het eruit ziet als een sedan, maar toch vijf deuren heeft. Die achterklep heeft de klassieke en represen tatieve lijnen geen geweld aan gedaan. De eerste indruk is dat het een verzorgde auto betreft van een Zuideuropese snit maar met Duitse degelijkheid. Dat laatste is vooral te zien aan het interieur met het donkere dash board. De deurbekleding is be nut door er afsluitbare opberg- vakjes in aan te brengen. Ook boven het dashboardkastje is een extra vak vrijgelaten. De Toledo biedt een grote baga geruimte van 550 liter. Met neergeklapte achterbank wordt dat 1.350 liter. De achterbank is niet deelbaar, wat in deze klasse eigenlijk wel geëist zou mogen worden. Stoelen zijn zonder meer goed en hebben voldoende stelmoge- lijkheden. Voor lange personen zit dan de versnellingspook wat onhandig ver weg. Maar daar staat tegenover dat de vijfbak buitengewoon licht schakelt. De 1.781 cc injectiemotor levert 88 pk, waarmee hij breed om springt. Dat blijkt uit het koppel van 140 Nm bij 3.000 toeren. De auto blijft in alle versnellingen pittig doortrekken. Als men met honderd kilometer per uur in de vijfde versnelling rijdt, dan heeft de motor trek kracht genoeg om bij gas geven flink weg te komen. Heel be langrijk bij inhalen. Waar bij verschillende auto's dan terug geschakeld zou moeten worden, gaat de 1.8 Toledo resoluut door in de hoogste versnelling. Trou wens niet alleen de motor biedt een veilig gedrag, de gehele handelbaarheid is safe. Rem men (voor schijven, achter trommels) zijn uitstekend en het weggedrag is nergens 'zoe- kerig'. Met een topsnelheid van tegen de 180 km/uur komt de wagen goed voor de dag. Daarbij is het brandstofverbruik gunstig, met een gemiddelde dat rond de 1: 12,5 zit, waarvoor men echt geen moeite hoeft te doen. Autoconstructeurs klagen wel eens 'hoe stiller de auto, des te meer ga je horen', want elk piepje of kraakje wordt ineens hoorbaar. De Seat Toledo is zonder meer een wagen met een aangenaam geluid. De mo tor is wel hoorbaar, maar blijft een bescheiden gebrom produ ceren. Windgeruis is redelijk buiten de portieren gehouden. De prijs van de Seat Toledo 1.8 GL is per 7 januari 1992 vastge steld op 33.395 gulden. Er is al een Toledo te koop voor 29.395 gulden. TOKYO UP1/KRF Vorig jaar zijn er in lapan min der buitenlandse auto's ver kocht dan in 1990. Daarmee is voor het eerst sinds zeven jaar het aantal geïmpor teerde auto's in Japan afgeno men. Dit heeft de associatie van Japanse auto-importeurs be kendgemaakt. Het aantal importauto's daalde met 10.7 procent tot 189 922. waarvan 197.184 personenwa gens (11,1 procent minder dan in 1990). Duitse personenwagens be heersten de importmarkt met 119.048 stuks tegen slechts 30.128 Amerikaanse. Desondanks verminderde het Duitse aandeel op de Japanse automarkt met 13,3 procent ter wijl het Amerikaanse aandeel met 5,3 procent toenam. Mercedes-Benz was met 34.187 eenheden, of 17,3 procent van de importmarkt. de best ver kochte buitenlandse auto in Ja pan. BMW volgde met 33.798 stuks (17,1 procent). Van de Amerikaanse merken was General Motors met 9.261 stuks de koploper. Daarmee zette GM 8.8 procent meer au to's af dan een jaar daarvoor. Ford zette vorig jaar 2.959 au to's af. wat een verlies van 51 procent betekent in vergelijking met 1990. Chrysler tenslotte wist 1.491 au to's te slijten en scoorde daar mee 4,1 procent meer. BLIKVANGERS Besparingen Chrysler werpen vruchten af Chrysler, het kleinste van de Motors aan partner Mitsubishi, drie toonaangevende Ameri- Het winstcijfer kyvam voor kaanse automobielconcems, Chrysler niettenfcn als een aan heeft in de laatste drie maanden gename verrassing. Topman van vorig jaar weer winst ge- Lee Iacocca wees erop dat de boekt na drie achtereenvolgen- marktsituatie de slechtste was de kwartalen met rode cijfers. sinds 1983 en dat Chrysler veel Over geheel 1991 was er deson- geld moest steken in nieuwe danks een enorm verlies van modellen. Dat er desondanks 795 miljoen dollar tegen een een aardig resultaat uit de bus winst van 68 miljoen in het kwam, ligt volgens hem aan het voorgaande jaar, zo heeft het programma voor kostenbespa- bekendgemaakt. Er ring. was in het vierde kwartaal een Iacocca waarschuwde wel dat nettowinst van 97 miljoen dol- het eerste kwartaal van dit jaar lar tegen 31 miljoen in dezelfde moeilijk zal zijn omdat de Ame- periode van 1990. Het positievp rikaanse economie nog steeds resultaat was wel te danken aan niet uit de recessie is. Chrysler een bate van 127 miljoen dollar verwacht een verlies voor belas- uit de verkoop van het belang ting van meer dan 74 miljoen van 50 procent in Diamond Star dollar. Klassieke autoruilbeurs in Autotron In het weekeinde van 21/22 maart organiseert het Autotron in Rosmalen voor de 20ste keer een Automobiel-ruilbeurs. Dit eve nement is speciaal bedoeld voor bezitters van een klassieke auto die er wellicht ontbrekende onderdelen kunnen vinden. Ook wor den er complete auto's verhandeld. De beurs is op beide dagen geopend van 10 tot 18 uur en de toegang bedraagt 12,50. Kinde ren van 4 tot 12 jaar betalen 7,50. Haarlemmerweg 49a 2316 AD Leiden Tel. 071-214011 HAAST DE 6R0EH00RDHAUEH AUTOBEDRIJF Off. Honda-dealer voor groot Leiden Touwbaan 18 Tel. 071-895000 LEIDERDORP Horgaasje spaart brandstof uit HAARLEM» PL Een Fiat Uno verbruikt 13,5 procent minder benzine met een horgaasje in de leiding voor de brandstoftoevoer. Dat is on langs gebleken uit een test bi) het onderzoekcentrum TNO in Delft, meldt het informatieblad lnnovisie. De test was aangevraagd door de uitvinder van het nieuwe produkt. Hij ontdekte dat een extra werveling, veroorzaakt door het gaasje, een betere ver deling van de brandstof geeft waardoor het verbruik daalt. Bij de geteste Uno daalde hel verbruik van een liter op 17,36 kilometer naar 1:19,7. Op de vinding is octrooi aange vraagd en het horgaasje wordt binnenkort in produktie geno men. TNO tekent overigens bij het onderzoek aan dat niet is aangetoond dat deze methode bij elke auto succes oplevert. Honda Civic Japanse Auto van het Jaar De kort geleden in Europa ge presenteerde vijfde generatie van de Honda Civic is in Japan gekozen tot Auto van het Jaar. Het is de twaalfde keer dat deze verkiezing werd gehouden. Twee maal eerder eindigde Honda als eersif, m 1964 HM de Civic en twee jaar later met de Accord. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min) Gouda - Hoek van Holland (A 20) T.h.v. Rotterdam (Kleinpolderplein) richting Hoek van Holland, avond en nacht Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. Werkendam, dag en nacht en in beide richtingen. BUK IN HET VERLEDEN VIANEN PL Het Japanse Daihatsu boekte vorig jaar in ons land een forse verkoopstijging en wil dat we ten ook. Zo rekent het merk de ze maand bij voorbeeld geen kosten voor het rijklaar maken en de anti-roest behandeling terwijl ook metallic lak tijdelijk niets extra kost. Afhankelijk van het model kan dit voordeel volgens de impor teur oplopen tot 1.891 gulden. De actie geldt vdbr alle uit voor raad leverbare auto's behalve de Charade sedan en actiemodel len. Wat betreft die laatste cate gorie heeft Daihatsu tijdelijk efen aantal speciale uitvoeringen klaarstaan. In de Charade-serie zijn dat de 1000 Limited voor 20.995 en de luxere 1300 Limited, die drie mille duurder is. In de Feroza- serie is er de EL II Limited die, voorzien van vele extra's, te koop is voor 45.895. De genoemde actieauto's zijn ook met (BVB-loos) grijs kente ken verkrijgbaar. Alle Daihatsu's zijn nu voorzien van 3 jaar alge mene garantie, 3 jaar lakgaran- tie en 6 jaar carrosseriegarantie. Speciaal voor de terreinwagen Feroza heeft Daihatsu het ac- cessoireprogramma uitgbreid. Zo is er een aantrekkelijk ogen de 'bullbar' (extra stootbeugel aan de voorkant) te koop, die in iedere gewenste trendy kleur is te spuiten. Ook zijn er diverse styling- en verbredingssets in vele kleuren voorhanden. De Daihatsu Feroza in een aantrekkelijke uitvoering. De carrosserie is zwart de verstevigingen aan voor- en zijkant, het canvas klapdak en de achter!ichtroosters zijn in felroze uitgevoerd. •foto dajhatsu 1^ r zijn veel te weinig I fietsenmakers in Ne- derland. In de fietsen- handel is sprake van vergrijzing. Het komt steeds vaker voor, dat fietsenwinkels noodgedwongen de deur moeten sluiten. Er is dan geen opvolger voor de vak man die met pensioen gaat. Het gaat daarbij niet zozeer om verkopers, maar om fietsenma kers die kunnen repareren. Ook de Nederlandse fietsfabrieken hebben tekort aan vakmensen. De fietsenbranche gaat meer aandacht vestigen op de oplei ding voor fietsenmaker. De moderne fietsenvakman doet meer dan banden plakken en naven smeren. Hij moet ver stand hebben van de jongste ontwikkelingen op fietstech- nisch gebied. Fietsen worden de laatste jaren voorzien van De Bike Bar is met of zonder extra's verkrijgbaar. steeds hoogwaardiger onderde len, wat betekent dat voor on derhoud en reparaties steeds meer vakkennis gevraagd wordt. Bovendien moet de fiet senmaker de klant wegwijs kun nen maken bij het kopen van een nieuwe fietsen en het aan schaffen van onderdelen en ac- Fletsendrager Fietsen meenemen met de au to, om dan ergens in een mooi stukje natuur lekker op de pe dalen te gaan. Dat is een wijd verbreid verschijnsel geworden. Daar is een fietsenrek voor no dig, óp het dak van de auto of aan de achterkant. De onlangs geïntroduceerde Bike Bar is een nieuw type trekhaak-fietsendra- ger voor twee of drie fietsen. Voor elke fietsbandensoort is een passende oplossing moge lijk. Zowel de dikke ATB-band als de dunne racetube past op het rek. Ook kan de Bike Bar voor de caravan geschikt ge maakt worden. Hij past op alle soorten trekhaken, zelfs de lasti ge waarbij maar enkele centi meters ruimte is tussen kogel en autobumper. Als accessoire op de Bike Bar komt er bovendien een bagage rek, waarop vrachtjes te vervoe ren zijn, bij voorbeeld tuin-, bouw- en verhuisspullen. De kofferbak van de auto is daar voor vrijwel altijd te klein. De Bike Bar is een goed doordacht concept, ook wat het opbergen betreft. In schuur of garage neemt de opvouwbare drager slechts heel weinig ruimte in. Verkrijgbaar bij automaterialen- zaken, adviesprijs voor stan daarduitvoering, dus zonder ex tra's, 299 gulden. Inf. Heek Co, Schiedam, 010-4469678. Zadellift Wie door een handicap proble men heeft met op- en afstappen bij fietsen kan de aanschaf over wegen van de Elevator, een za dellift van het ingenieursbureau Humeca in Enschede. Het gaat om een zadelpen die in het fra me steekt, voorzien van een gasveer. Met een hendel aan het stuur is de veer in een hoge en lage stand te zetten. De zadellift kost 275 gulden en is opgeno men in het pakket hulpmidde len waarvoor vergoeding via de AAW mogelijk is. Overigens is de Elevator uitsluitend verkrijg baar voor fietsen van het da mesmodel. Inlichtingen: 053- 762619. zat bij voorbeeld een Heine, watergekoelde tweeo lirrder tweetakt Heinkelmotor In van 452 cc die wel geteld 18 paardekrachten op straat bracht. Maico had tot 1965 alleen maar (gemotoriseerde) tweewie- Iers gefabriceerd en dacht met het type 500 een vas te plaats op de automarkt te kunnen veroveren Maar Duitsland werd inmiddels overspoeld met goedkope mini-auto's en Maico moest na 1958 noodgedwon gen een punt zetten achter het korte auto-avontuur Daarna verlieten er alleen nog maar tweewielers de fabriek, net als vroeger. Vlak na de Tweede Wereldoorlog was er behoefte aan goedkoop en betrouwbaar vervoer. Volkswagen kwam aan die wens tegemoet met de Kever, die zo'n succes werd dat hij nu nog steeds als best verkochte auto aller tijden te boek staat. Maar het kon allemaal nog veel eenvoudiger (lees: goedkoper) en vele klei nere autofabrikanten in Duitsland gingen zkh daar mee bezighouden. Een van de vele mini's die op het toneel verschenen was deze Maico 500. De auto ver toonde uiterlijk trefcies van de eerste Porsche 356. maar stelde zkh eowisch iets bescheidener op. Er

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31