Feiten Kashmir al 45 jaar twistappel Niet elke 'verkrachter' is een verkrachter 'Na een jaar Unpo al drie minderheden VN-lid' Donderdag 13februari 1992 Redactie: 023-150225 JANJNE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 2 EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Voor die feministen die geloven dat alle mannen potentiële ver krachters zijn, moet daaruit vol gen dat alle mannen die worden beschuldigd van verkrachting ook schuldig zijn. Ie hoeft geen militante feministe te zijn om te geloven dat waar rook is ook Het gehuil van teleurstelling over de uitkomst van het proces tegen William Kennedy Smith was aan beide zijden van de At lantische Oceaan te horen. Met zijn dunne lippen, onbetrouw bare ogen en veel te veel privile ges was hii duidelijk zo schuldig als wat...of niet soms? Maar met een uitgavi^/an twee miljoen dollar aan rechtshulp is hij er onderuitgekomen. Althans vol gens de feministische wijsheid. Tot een jaar of tien geleden zou het omgekeerde zijn aangeno men: een man die werd be schuldigd van verkrachting was waarschijnlijk het slachtoffer van een berekenende, rancu neuze sloerie die handelde uit eigenbelang. De houding van de politie tegenover een vrouw die zei te zijn verkracht, had als uit gangspunt dat de vrouw liegt. We lopen nu het risico het te genovergestelde, maar even seksistische, vooroordeel te hanteren als wij beweren dat al le vrouwen onschuldig zijn. Er zijn vele redenen waarom een vrouw een man valselijk kan beschuldigen van verkrach ting. Sommige vrouwen, met name de eenzame of onvolwas sen, zijn zelfzuchtige exhibitio nisten die alles doen om de aandacht op zich gericht te krij gen. Twee jaar geleden beschul digde een vrouw een zakenman ervan haar te hebben verkracht om de verslappende aandacht van haar man nieuw leven in te blazen. De man die zij beschul digde, raakte zijn baan en zijn vrouw kwijt. De beschuldigster moest haar excuses aanbieden. En is het niet heerlijk spannend om mee te spelen in een ver krachtingsproces, tegenover een man te staan die beroemd is of rijk of knap of belangrijk, om op televisie te komen op het tijd stip dat er het meest wordt ge keken, omringd door verslagge1 vers en microfoons die zich ver dringen om een uitspraak. Dit zijn meer dan genoeg redenen voor een bepaald soort onaan gepaste vrouwen om 'verkrach ting' te roepen. Afgewezen vrouw Dan is er de eeuwenoude woe de van de afgewezen vrouw, die wraak neemt op een man door hem van verkrachting te be schuldigen. Hij hoeft niet meer te hebben gedaan dan niet in gaan op haar geflirt, of tegen haar zin hun verhouding heb ben beëindigd. Welke manier van straffen is meer openbaar en bevredigend dan de beschul diging van verkrachting? Het is haar woord tegenover het ziine en in het huidige ideologische- en rechtsklimaat, met ouder wetse rechters die kritisch wor den gevolgd na een serie seksis tische oordelen en ongepaste vonnissen, zal het publiek ver onderstellen dat haar onrecht is aangedaan en dat zij de waar heid spreekt en hij de wrede aanvaller is. In voorbije dagen, toen zwan gerschap een ramp was die het leven, en zeker de reputatie, van een jonge vrouw kon ruïneren, zou zij liever zeggen dat ze was verkracht dan dat zij haar aan deel in de verantwoordelijkheid voor haar toestand zou beken nen. Er zijn tegenwoordig nog ouders en gemeenschappen die liever denken dat een vrouw is verkracht dan dat zij vrijwilig haar maagdelijkheid is kwijtge raakt. Tenslotte zijn er, ongelukkig ge noeg, jonge vrouwen die ge stoord zijn. Voor hen zijn de grenzen vervaagd tussen waar heid en leugen, fantasie en wer kelijkheid, verantwoordelijkheid en onverschilligheid. Dergelijke Vrouwen zijn gevaarlijk: met na me voor knappe, aardige en ar geloze mannen. En daar zit een verhaal aan vast... Ik heb een vriend die ik al jaren ken; een zachtaardige reus van een man. bijna twee meter lang met het bijbehorende gewicht, maar niet in staat tot geweld. Ik noem hem even Peter. Hij do ceert aan een van de bekendste Britse universiteiten en treedt op als een soort vaderfiguur en van een 18-jarige deelneemster aan een miss-verkiezing. Voor de publieke opinie stond toen al lang vast dat hij 'het had gedain'. foto epa r verschillende studenten. Een eerstejaars, een tactloze, nogal overbeschermde vrouw van 19, volgde bij hem college. Noem haar maar Joan- Gedurende haar eerste jaar ver trouwde zij Peter heel wat toe, terwijl zij urenlang zat te praten in zijn werkkamer. Hij was te aardig om erop te wijzen dat hij nog moest werken en zij te egoïstisch om zich daar wat van aan te trekken. Zij vertelde hem dat zij eenzaam was, dat de an dere studenten haar voor de gek hielden en haar meden. Zij ver trouwde hem zelfs nadat hij geheimhouding had moeten zweren haar trieste geheim toe: zij leed aan een zeldzame maar ongeneeslijke ziekte. Zij wilde heel graag, legde ze uit, worden behandeld als 'een nor male student'. Daarom liet zij hem beloven aan niemand iets te vertellen. Peter zette de ziekte, zelfs niet in haar vertrouwelijke dossier. Naar later bleek, had hij dat wel moeten doen. Doodsbang Ergens vorig jaar zocht Joanna plotseling in hysterische toe stand het faculteitsbestuur op en beschuldigde Peter van een zeer gewelddadige en beestach tige verkrachting. Het was, zei ze, acht maanden eerder ge beurd, maar tot nu toe was ze doodsbang geweest om iets te zeggen. Geconfronteerd met deze zeer gespannen maar klaarblijkelijk moedige jonge vrouw die gedetailleerde en specifieke beschuldigingen uitte tegenover een man die twee keer zo oud, twee keer zo groot en twee keer zo zwaar was als zij en die toegaf dat hij veel tijd alleen met haar had doorge bracht, schorste het bestuur Pe ter gedurende het onderzoek. Dat was een paar maanden ge leden. Peter is niet officieel in staat van beschuldiging gesteld, noch is hij terug op zijn post als docent. In de tussentijd heeft een andere universiteit, die hem had gevraagd voor een betere baan. op mysterieuze wijze haar belangstelling verloren. De druk op Peters vrouw en kinderen was enorm. Hij ziet er gejaagd uit, angstig, uitgeput, onzeker. Toch is hij volkomen onschul dig en de jonge vrouw is een dwangmatige fantast. Hij weet dit. Zijn vrouw en vrienden we ten het maar u, lezer, met name wanneer u vrouw bent. zult er waarschijnlijk aan twijfe len. Had hij aantekeningen ge maakt over haar zogenaamde slechte gezondheidstoestand (ook pure verzinsels), dan zou hij ten minste bewijs hebben gehad dat zij eerder had gelo gen om aandacht te trekken en sympathie te oogsten. Maar hij hield zich aan zijn belofte haar geheim te bewaren, en wie zou hem nu geloven? Zelfs wanneer de zaak voor het gerecht komt (wat niet het geval hoeft te zijn wegens gebrek aan bewijs) zal Peter jarenlang wor den achtervolgd door dit stig ma. Een rechtsvervolging zou hem handenvol geld kosten. En zelfs als haar zaak wordt gese poneerd, wie zal dan geloven dat Joanna ieder woord van de beschuldigingen tegen hem heeft verzonnen? Peter kan nooit meer onschuldig zijn. Het stempel van beschuldigd zijn van verkrachting verdwijnt nooit helemaal. Het geloof dat alle vrouwen de waarheid spreken en alle man nen verkrachters zijn maakt van ons geen goede feministen. Eer der het tegendeel. Het zet ons te kijk als net zo bevooroordeeld, bekrompen en fanatiek als de eerste de beste racist. India is belofte over referendum nooit nagekomen DEN HAAG JAN VAN KOOL) Atlasmakers worden er moede loos van: de wereldkaart veran dert sinds de val van de Berlijn- se Muur bijna maandelijks. „We proberen het bij te houden", zegt directeur Michiel van Walt van Praag (40) van de Unpo, de organisatie van niet in de Vere nigde Naties vertegenwoordig de landen en volken, „maar on ze organisatie is nog zo klein dat het niet meevalt". Een jaar geleden kwam de Un po tot stand, na een halfjaar waren Unpo-leden Estland en Letland zelfstandig en lid van de VN. Binnenkort volgt Armenië. „Toen we drie jaar geleden met de voorbereidingen van de UN PO begonnen, had niemand dit kunnen voorzien." Van Walt was even in Den Haag, maar Genève wachtte. De mensenrechten-commissie is weer bijeen en de meestal in Zwitserland wonende specialist internationaal recht en juridisch adviseur van de Dalai Lama (de geestelijk leider van Tibet) is in het VN-gebouw, weer volop in de weer. Namens de 'alternatie ve Verenigde Naties' zoals de UNPO wel wordt aangeduid. „Ik ben er diplomaat zonder di plomatieke status", legt de on bezoldigde lobbyist van Tibeta- nen, Kurden, West-Papua's en andere minderheden uit. „Een formele relatie met de VN heb ben we niet, maar dat komt wel. De meeste regeringen die we tot nu toe hebben gesproken, heb ben heel positief gereageerd. Ik had meer problemen verwacht, want de meeste landen kennen wel een minderheid." Doorgaans wappert er een vlag aan de gevel van het Unpo-ge- bouw aan de Haagse Javastraat. De vrijwilligers, bijna allen af komstig uit één van de 26 min derheden die de Unpo opricht ten, hebben er voldoende vlag gen en een gedetailleerde ka lender voor. De leden mochten elk vier .nationale feestdagen opgeven en zodoende hangt er nogal eens een opmerkelijke dundoek aan de vlaggestok. „Voor veel van die volken is dat heel belangrijk", weet Van Walt. Als verboden symbool van de vrijheid. Als Tibetanen hun vlag in Tibet dragen, worden ze neergeschoten." Bijna 200 staten zijn er, maar wel 5.000 volken, die onmoge lijk allemaal een eigen woonge bied kunnen hebben. Maar het vrijheidsstreven van de Sovjet republieken, het uiteenvallen van Joegoslavië en de verschrik kingen van Kurden hebben heel wat volken bewust gemaakt van hun eigen onderdrukte status. Het Unpo-standpunt is dat alle volken recht op zelfbeschikking hebben en zelf hun status moe- Van Walt van Praag poseert bij de vlaggen van inheemse volkeren. Er hangt nogal eens een opmerkelijke dundoek aan de vlaggestok van het Unpo-gebouw in Den Haag. foto roland de bruin ten kunnen kiezen. De meeste streven volgens de Unpo-direc- teur naar een vorm van culture le of politieke autonomie bin nen een staat. „De meeste willen geen onaf hankelijkheid, maar een vorm van zelfbestuur zoals de Inuit in Canada dat in december heb ben bereikt. Dat is een schitte rend voorbeeld, waar wij als Unpo heel tevreden over zijn". Vijftien jaar hebben de Canade se regering en de eskimo's uit het gebied dat als Northwest Territories bekend staat, erover onderhandeld. „Het resultaat was een nieuwe politieke eenheid voor de 17.500 Inuit of eskimo's: bijna eenvijfde deel van Canada zal voortaan Nunavut heten en Inuit-land zijn. De oorspronke lijke bewoners van dit gedeelte van Canada, ongeveer ter groot te van Duitsland, verbreken de banden met.Canada niet, maar worden bestuurlijk Zelfstandig." Helpt lobbyen voor minderhe den bij VN-delegaties in Genè ve? Van Walt is optimistisch ge stemd. „Het heeft soms wel ef fect", zegt hij voorzichtig. De Unpo hanteert met succes ook andere methoden om de aan dacht van de wereld op de veel vuldige schending van mensen rechten van juist minderheden te vestigen. „Morele druk op de publieke opinie", zegt de directeur. „Daar zijn staten gevoelig Als de mensenrechtencom sie van de VN vergadert, is er al drie jaar telkens weer een hon gerstaking van Tibetanen. Meestal zie je er ook demon straties van Kurden." De Unpo gaat uit van in totaal 50 tot 70 miljoen mannen en vrouwen, wier stem niet bij de Verenigde Naties te horen is. Via de Unpo wisselen ze erva ringen en ideeën uit. Voor velen is het de eerste keer dat ze van het bestaan van lotgenoten ho- Van Walt verwacht, dat ook de komende jaren nog heel wat landsgrenzen anders worden. „Ik denk dan vooral aan een aantal grote imperia, Rusland bijvoorbeeld. Ook China zal moeten veranderen en in Indo nesië worden de verhoudingen tussen de verschillende volke ren zeker anders." Met spanning kijken Van Walt en zijn medewerkers vooral naar 1992 en 1993. „Dit jaar zal door de viering van 500 jaar ontdekking van Amerika heel wat aandacht op de problemen van inheemse volkeren worden gevestigd en 1993 is door de VN uitgeroepen tot het jaar van de inheemse volkeren. We mogen dus wat meer hoop hebben dat hun rechtspositie toch een keer zal veranderen." Het tussen India en Pakis tan opgedeelde Kashmir bepaalt de toch al proble matische relatie tussen In dia en Pakistan al jaren. Geheel volgens de traditie loopt ook begin dit jaar de spanning weer hoog op tussen New Delhi en Isla mabad. Het lijkt echter on waarschijnlijk dat het tus sen beide landen tot een derde oorlog om Kashmir komt. UTRECHT «KEES VAN DAM Eind januari trokken Indiase hindu-fundamentaliaten in een karavaan van tweehonderd au to's naar de door moslims gedo mineerde deelstaat Jammu- Kashmir, om daar ter gelegen heid van de Dag van de Repu bliek in de hoofdstad Srinagar als teken van hindustaanse su prematie de Indiase vlag te hij sen. Botsingen tussen hindu's en moslims kostten tientallen mensen het leven. Pakistaanse Kashmiri proberen thans de bestandslijn tussen beide landen over te trekken. Dit als teken van solidariteit met hun militante broeders, die in Jammu-Kashmir strijden voor onafhankelijkheid of aan sluiting van het gebied bij het Pakistaanse deel van Kasnmir. Ruzie Het conflict over Kashmir kent een lange en bloedige geschie denis. De ruzie begon in 1947 toen na het vertrek van de Brit ten uit Brits-Indië twee nieuwe staten ontstonden: het overwe gend hindustaanse India en het islamitische Pakistan. Beide landen meenden evenveel recht te hebben op Kashmir, maar New Delhi dwong het gebied tot aansluiting bij India. Een gewapend conflict brak uit, met Indiase troepen aan de ene kant en een coalitie van Kashmiri-strijders en het Pakis taanse leger aan de andere. In januari 1948 kwam het na inter ventie van de Verenigde Naties tot een staakt-het-vuren en een bestandslijn. India kreeg het leeuwedeel van het gebied tij delijk toegewezen, maar moest beloven dat de bevolking van dat deel zich via een referen dum zou kunnen uitspreken over de toekomst van hun land. Die volksraadpleging vond ech ter nooit plaats. Pakistan kreeg van de VN de westelijke strook toegewezen, Azart (Vrij) Kashmir, dat over een beperkte mate van autonomie beschikt. Oorlog Begin 1957 werd het door New Delhi bezette deel, mede op verzoek van de regerende ma- haradja, officieel een van de In diase deelstaten, een besluit dat door Islamabad nooit is erkend. In augustus 1965 leidde het me ningsverschil tot een nieuwe oorlog, nadat 5000 militante Pakistaanse Kashmiri's de be standslijn overtrokken. Ook eer der dat jaar waren er al gevech ten geweest. De strijd eindigde na bemiddeling van de Sovjetu nie met een in Tasjkent gete kende wapenstilstand. New Delhi behaalde bij die onder handelingen een diplomatiek succes door te weigeren te pra ten over Kashmir, een binnen lands probleem'. De situatie is altijd gespannen gebleven. De laatste jaren esca leerde het conflift omdat aan hangers van het Bevrijdings- front Jammu en Kashmir (JKLF) hun verlangen naar onafhanke lijkheid kracht probeerden bij te zetten met een serie aanslagen op Indiase (lees: hindustaanse) regeringsfunctionarissen. New Delhi werd de jihad verklaard, de heilige oorlog. De separatis ten kregen bij hun acties steun uit Pakistan, zo beweerde New Delhi, in de vorm van wapens en training van de guerrillastrij ders. Opstand Wat was begonnen als een ta melijk kleinschalige opstand, groeide de afgelopen twee jaar uit tot een van de bloedigste burgeroorlogen van dit mo ment. Maar liefst zesduizend mensen kwamen om het leven tijdens botsingen tussen de se paratisten en het Indiase leger. Volgens de mensenrechtenor ganisatie Asia Watch is de In diase regering verantwoordelijk voor de escalatie. De organisatie publiceerde vorig jaar een rap port waarin staat dat speciale veiligheidstroepen op grote schaal de mensenrechten schenden. Het leger mishandelt en executeert ongewapende burgers en steekt huizen in brand als collectieve straf voor vermeende steun aan de sepa ratisten, aldus dit rapport. De rebellen op hun beurt ma ken zich schuldihg aan het ple gen van bomaanslagen op bur gerdoelen en intimidatie van buitenlandse journalisten en zakenlieden. New Delhi heeft zo'n 200.000 soldaten gelegerd in Jammu-Kashmir, maar zij slagen er geen moment in de rust te herstellen. De bekentenis van de Pakis taanse minister van buitenland se zaken vorige week dat zijn land nu net als aartsrivaal India over een kernbom beschikt, werpt een bijzonder licht op de kwestie-Kashmir. Maar dat het tot een (nucleair) treffen komt tussen beide landen lijkt on waarschijnlijk. New Delhi en Is lamabad kunnen het zich van wege hun belabberde economi sche situatie simpelweg niet veroorloven ten strijde te trek ken. Desondanks zit bij de Verenigde Staten de schrik er goed in. De directeur van het Amerikaanse ontwapeningsbureau (ACDA), Ronald Lehman, bezocht vorige week New Delhi. Hij sprak zich uit voor een nucleair bestand tussen India en Pakistan omdat de twee landen blijven weigeren het non-proliferatie verdrag te ondertekenen, ter voorkoming van de verspreiding van kem- India lijkt daar vooralsnog bitter weinig voor te voelen. In tegen stelling tot Pakistan dat enige maanden geleden samen met de VS het voorstel deed een conferentie te beleggen om van Zuidoost-Azië een kernwapen- vrije zone te maken. China en Rusland hebben inmiddels hun deelname aan zo'n conferentie toegezegd, India nog altijd niet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2