Economie Industrie kan order Taiwan niet missen PTT houdt vast aan één snoertje telecommunicatie En de lasten stijgen, stijgen en stijgen Japan spint garen bij ruzie VS en Europa Donderdag 13februan 1992 NIEUWSLIJN Verlies voor Delft Instruments Delft Instruments (medische apparatuur, defensiesystemen) heeft vorig jaar ongeveer 50 miljoen gulden verlies geleden, 16 miljoen gulden meer dan in september werd verwacht. Volgens de Raad van Bestuur van Delft Instruments is het verlies te wij ten aan de Amerikaanse overheidsmaatregelen die vorig jaar te gen de onderneming werden getroffen nadat het bedrijf illegaal nachtkijkers aan Irak had geleverd. De VS stelden een boycot te gen Delft Instruments in, die pas op 20 november vorig jaar werd opgeheven. Door de boycot zal Delft Instruments zich ge dwongen een reorganisatie door te voeren. Het concern is licht optimistisch over de resultaten voor dit jaar. Er wordt een stij ging van de omzet verwacht, die de rode cijfers moet helpen wegwerken. Gedwongen ontslagen bij Hydro Agri Bij kunstmestfabriek Hydro Agri in Vlaardingen worden 200 van de 450 banen geschrapt. De fabriek heeft de afgelopen twee jaar een verlies geleden van ruim 33 miljoen gulden, als gevolg van de ingezakte markt voor kunstmest. Volgens de directie zijn ge dwongen ontslagen onvermijdelijk. Wel wil het bedrijf in samen werking met de bonden een poging wagen personeel elders te herplaatsen. De industriebonden FNV en CNV hebben in een re actie verklaard dat ze geschokt zijn door het forse aantal ar beidsplaatsen dat verdwijnen moet. Clowes krijgt tien jaar voor fraude De Britse Financier Peter Clowes is dinsdag door een rechtbank in Londen veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens dief stal en fraude. Clowes, eigenaar van financieringsmaatschappij Barlow Clowes heeft 614 miljoen gulden verduisterd. De onge veer 18.000 mensen die hem hun geld toevertrouwden gingen ervan uit dat hij in staatsobligaties belegde. In plaats daarvan gaf hij het geld onder meer üit aan een luxe jacht en een kasteel in Frankrijk. Clowes' financieringsmaatschappij ging in 1988 over de kop. Goodyear uit de rode cijfers Het Amerikaanse bandenconcem Goodyear heeft vorig jaar een winst van 96,6 miljoen dollar geboekt, tegen een verlies van 38,3 miljoen dollar in 1990. De omzet daalde van 11,2 miljard dollar tot 10,9 miljard dollar. Dat heeft Goodyear dinsdag bekendge maakt. De winststijging is volgens topman Stanley Gault onder meer het gevolg van kostenbeheersing en lagere kosten voor grondstoffen. DE TREUHANDANSTALT. de Duitse overheidsinstelling die het bedrijfsle ven in de ex-DDR privatiseert, heeft in twee jaar tijd 563 top-functionaris- sen ontslagen wegens hun banden met de communistische partij en de veiligheidsdienst Stasi FNV bezorgd over houding parlement De Nederlandse industrie dreigt voor miljarden guldens aan civiele orders mis te lopen, als de regering geen toe stemming geeft voor de bouw van onderzeeboten voor Taiwan. Dat voorspelt de Industriebond FNV. FNV is deze beslissing niet al leen rampzalig voor de Rotter damse werf RDM, die de onder zeeërs wil bouwen, maar voor de gehele Nederlandse indu strie. .Taiwan heeft de komen de zes jaar voor zeshonderd miljard gulden aan civiele or ders te vergeven. Daar moeten wij ook een graantje van mee pikken. Als we die duikboten niet leveren, ligt het voor de hand dat Taiwan ons voor die andere orders ook niet ziet staan. Voor wat hoort wat, ten slotte", aldus FNV-bestuurder Dinsdag bleek in de Tweede Ka mer dat het kabinet geen mede werking zal verlenen aan wa penleveranties aan Taiwan. In plaats daarvan wordt gemikt op intensievere economische sa menwerking met China. Het moet daarbij zowel gaan om meer handel als om Chinese in vesteringen in Nederland. Ach ter de schermen wordt getracht daarvoor garanties van de Volksrepubliek te krijgen. Volgens de Industriebond A. Antonis. Volgens hem behelst de Taiwan-order in eerste in stantie de levering van vier duikboten met een optie op de levering van nog eens zes boten, waardoor de totale waarde van de order zou kunnen oplopen tot bijna zeven miljard gulden. Volgens berekeningen van de FNV zou de bouw van duikbo ten voor Taiwan Nederland een directe werkgelegenheid van minimaal tienduizend en maxi maal dertigduizend manjaren opleveren. Samen met de In dustriebond CNV vindt de FNV dat het kabinet groen licht moet geven aan de werven RDM en Wilton-Fijenoord voor de bouw en levering van de onderzeeërs. De kabinetsbeslissing wordt vrijdag verwacht. DEN HAAG STELLA LEENDERS LUUK SENGERS GPD In uw woonkamer steken waarschijnlijk twee snoertjes uit de wand: één van de PTT voor de telefoon en één van de kabel voor de tv. Het zou na tuurlijk handiger zijn als deze twee door één snoertje worden vervangen. Technisch is dat geen probleem. Maar wie moet daar voor zorgen: de PTT of de kabelexploitanten? Laat ze het maar samen doen, dacht het ministerie van Ver keer en Waterstaat drie jaar ge leden. Laat PTT Telecom maar samenwerken met de kabelex ploitanten, zowel bij de integra tie van hun netwerken als bij de ontwikkeling van nieuwe dien sten. Deze droom werd vorige week wreed verstoord, door de aankondiging van PTT Telecom en de vereniging van exploitan ten en machtiginghouders van centrale antenne-inrichtingen (VECAI), dat zij uit elkaar gaan. Ze zijn het niet eens gewor den over de integratie van hun netwerken. Terwijl de PTT voor stander blijft van een geïnte greerd lokaal glasvezelnet voor zowel kabeltelevisie als andere diensten (één snoertje), wil de VECAJ lokale netten blijven ex ploiteren. „Het lijkt op het verhaal van David en Goliath", zegt mr. H. Eenhoorn, voorzitter van de VE CAI. Als we met de PTT waren verder gegaan, zouden de ex ploitanten onder de wielen zijn gekomen. De PTT kan de condi ties voor de samenwerking dic teren, want lokale kabelexploi tanten zijn niet opgewassen te gen het gewicht van de PTT." In plaats van samen te wer ken, gaat de VECAI de concur rentie met de PTT aan. PTT Te lecom wil het aanbod van tv- beelden uitbreiden. Dit wordt eenvoudiger zodra het digitale netwerk ('Integrated Services Digital Network') van PTT Tele com gereed is. In 1995 zullen'de meeste 'oude' kabels (van ko per) vervangen zijn door glasve zel, dat transport van digitale informatie mogelijk maakt. De kabelexploitanten, die het transport van beeld en geluid naar tv- en radiotoestel verzor gen, willen via dezelfde kabel ook digitale informatie verzen den. Sommigen willen in de toekomst zelfs hel lokale tele foonverkeer gaan verzorgen. Nu heeft PTT Telecom het monop olie op telefoonverkeer, in ruil voor een aantal plichten, zoals de verplichting om ook in dun bevolkte gebieden telefoonlij nen te exploiteren. De VECAI gaat ervan uit dat deze concessie aan PTT Tele com in de toekomst zal worden ingetrokken, waardoor ook an dere aanbieders van telefoonlij nen een kans krijgen. Voor het pas verzelfstandigde PTT Tele com is het echter onaanvaard baar als lokale maatschappijtjes wel dezelfde rechten, maar niet dezelfde plichten zouden krij gen. De VECAI en de PTT betwis ten elkaar dus de zeggenschap over oude en nieuwe kabeldien sten. Over één ding zijn ze het wel eens: het belang van de glasvezelkabel. Dat is het enige dat hen bindt. Eenhoorn: „De lokale kabelexploitanten zullen ongetwijfeld gebruik gaan ma- kên van het glasvezelnet van PTT Telecom, door een stukje van de kabel te huren. Want dat glasvezel de toekomst heeft, staat buiten kijf'. Behoorlijke winst Nederland telt 120 kabelexploi tanten. Hun omvang is verschil lend. Sommigen zijn regionaal, anderen hebben één gemeente als werkgebied. In Leiden zijn zelfs twee kabelexploitanten ac tief. Ook hun resultaten ver schillen sterk. Er zijn gemeen ten die de tarieven altijd zo laag mogelijk hebben gehouden. Daar is het gewin gering. Elders wordt een behoorlijke winst be haald op het doorgeven van tv- beelden en radiogeluid naar de huiskamers. Om PTT Telecom op den duur slagvaardig tegemoet te kunnen treden, moet het aantal exploitanten terug van 120 naar ongeveer 20, vindt Eenhoorn. Maar zelfs als de kabelexploi tanten hun krachten bundelen, houdt PTT Telecom grote in vloed op het beleid van hun be langenvereniging, de VECAI. PIT Telecom heeft een meer derheidsbelang in Casema in Rijswijk, de grootste en invloed rijkste kabelexploitant in de VE CAI. PTT Telecom streeft onder tussen onbekommerd naar het ideale: één snoertje. Ze blijft op het standpunt dat integratie van alle netwerken op den duur de beste basis is voor 'een hoog waardige telecommunicatie-in- frastructuur'. De VECAI, op haar beurt, geeft lokale exploitanten de ruimte om vrijwillig met PTT Telecom in zee te gaan. Kanel- exploilanten en PTT lijken tot elkaar veroordeeld. Met gezwinde spoed fietst een medewerker van Bloemenveiling Aalsmeer met een bloemenkar door de hal. In verband met Vatentijnsdag, mor gen, kent de veiling een topdrukte. De grote vraag naar tulpen en rode rozen drijft dé prijs van de bloemen omhoog. De belangrijkste afnemers zijn Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, waar Valentijnsdag erg populair is. foto anp koen suyk DEN HAAG CAREL GOSELING Zoals voor vrijwel elk moeilijk woord in politiek-Den Haag, is ook vöor dit geval een afkorting bedacht: cld, ofwel collectieve lastendruk. Simpel gesteld gaat het om belastingen, sociale pre- :s. milieuheffingen en nog andere, onontkoombare aanslagen op de portemonnee. Het beestje zo bij de naam noe men, vinden ze in Den Haag waarschijnlijk te onvriendelijk, dus wordt gekozen voor het neutrale cld. Dan weet buiten Den Haag toch niemand waar het over gaat. De cld speelt onder het huidi ge kabinet een belangrijke rol. In het regeerakkoord werd over eengekomen dat die in 1994 nog steeds 53,6 procent van het nationaal inkomen (het bedrag dat Wij netto allemaal samen verdienen) zou bedragen, het eau van 1989. l.ater werd on der druk van de Kamer zelfs be loofd dat de lastendruk jaarlijks niei boven de grens van 53,6 procent uit zou komen. Achteraf berekend, was de cld eind 1989 geen 53,6 procent maar 51,8 procent. Wie echter dacht dat het kabinet met ter rugwerkende kracht dit lagere cijfer als uitgangspunt zou ne men (men zat er immers naast bij de start), komt bedrogen uit. Irr 1990 ging de lastendruk om hoog naar 52,2 procent, gevolgd door een verdere stijging naar 52,9 procent vorig jaar. Voor dit jaar stond 53,4 procent in de Miljoenennota 1992. Een half procent hoger, bijna het pla fond, maar nog nét niet hele maal. Belastingmeevaller Inmiddels is er een kink in de kabel gekomen in de vorm van een belastingmeevaller voor mi nister Kok van financiën van zon twee miljard gulden in 1991. Dat is leuk voor de schat kist, maar niet voor de lasten druk. Als er meer belastinggeld binnenkomt, gaat immers de cld omhoog, want er is meer be taald. Door de meevaller voor Kok werd de lastendruk vorig jaar geen 52,9 procent maar 53,4 procent.Met de reeds voor dit jaar voorspelde verhoging van de lastendruk met een half pro cent zitten we boven het pla fond op 53,9 procent. De lasten moeten dus omlaag. Maar dat gebeurt niet omdat het kabinet de belastingmeevaller als 'een malig' aanmerkt. Anders ge zegd: de lastenverhoging die in 1991 optrad zal in 1992 niet meer voorkomen. De cld kan dus op 53,4 procent blijven staan. Op papier tenminste. Er zitten echter nog andere adders onder het gras. Toen de hoogte van de lastendruk voor dit jaar op Prinsjesdag werd be paald, stonden de sociale pre mies nog hiet vast. Er was wel een schatting, maar die bleek rond 1 januari niet te kloppen. Werd er in de Miljoenennota nog rekening gehouden met een ziekenfondspremie van 0,1 procent (was 2,85 procent in 1991), met ingang van 1992 werd die premie 1,2 procent. Daarnaast werd de vaste jaar premie in guldens (nominale premie) geen 108 gulden per persoon zoals gedacht, maar 133 gulden. Daar tegenover staan enkele voordeeltjes. De awbz-premie ging niet van 5,7 naar 8,3 pro cent zoals voorzien, maar bleef op 7,3 procent steken. Daar naast kon de nominale premie ziekenfonds dalen van 225 gul den per persoon naar 198 gul den. Desalniettemin wegen de voordeeltjes niet op tegen de nadelen van een geringere pre mieverlaging ziekenfonds en de hogere nominale premie. Kwartje van Kok Dat de verhoging van de benzi neaccijns met een kwartje niet geleid heeft tot een mindere toename van het autogebruik, is nog zo'n addertje. In de reken modellen van het kabinet wordt immers rekening gehouden met een halvering van de groei van het autoverkeer. Jakkert Neder land gewoon door, dan verdub belen zich de baten voor de schatkist en stijgt de cld weer met zo'n 0,1 procent. Zoals al eerder vermeld, wordt de cld berekend aan de hand van het nationaal inko men. Dat groeide de laatste ja ren onstuimig. Met 4,4 procent in 1989, een jaar later met 4.6 procent en vorig jaar met 2,25 procent. Voor dit jaar wordt hoogstens 1 procent groei voor zien. Een sterkere groéi van het nationaal inkomen dan van de cld, doet de lastendruk op pa pier dalen. Stijgt de cld echter terwijl het nationaal inkomen niet of nauwelijks toeneemt, dan stijgt de cld als het ware 'extra'. Kok en het ka binet breken zo problematische tijden aan. Tenzij een plotselin ge economische opleving nog voor enige extra groei van het nationaal inkomen zorgt. Al hoewel: meer groei levert waar schijnlijk ook meer belasting geld op. En dus een nog hogere cld. Dus maar het plafond van 53,6 procent loslaten? Desnoods maar voor een jaar? In PvdA- kring zijn al eerder dit soort ge luiden gehoord. Coalitiegenoot CDA wil daar echter niets van weten. Er is eigenlijk maar één uit weg: een echte lastenverlichting zonder compenserende maatre gelen die de burgers weer op een andere manier pakken. Zoals het afstoten van rijkstaken naar provincies en gemeenten inclusief de financiën. Dan kan de collectieve lastendruk om laag. Dat de burger vervolgens via de eigen provincie of ge meenten weer wordt aangesla gen is dan ineens een ander verhaal. Dat is dan immers niet meer 'collectief. Een kant-en-klare onderzeeër voor Taiwan, vervaardigd door Wilton Feijenoord, ligt in 1986 klaar voor ver trek in Rotterdam. Volgens Antonis heeft China inmiddels aangetoond onbe- trouwbaar te zijn. „Wij zien niets in toezeggingen van de Chinezen, want die hebben ze in het verleden ook niet waarge maakt. De uitvoer naar China heeft een kleine opleving gehad in 1985, maar is nu weer terug op het oude niveau van drie honderd miljoen gulden. De uitvoer naar Taiwan is jaarlijks nog steeds goed voor een mil jard gulden", aldus Antonis. RDM-directeur ir. H. den Duik toont zich eveneens be zorgd over de jongste politieke ontwikkelingen. „Het lijkt erop dat het inderdaad niet de goede kant op gaat." Den Duik zal geen gelegenheid onbenut laten om de zaak toch nog te beïn vloeden. Hij houdt nog reke ning met de mogelijkheid dat zijn bedrijf wel toestemming krijgt om kennis aan Taiwan te leveren, zodat het land in staat wordt gesteld de schepen zelf te bouwen. Ook voor Toky o ligt landbouw erg gevoelig Tomaten en rijst nemen de rol over van kernraketten als cru ciale factoren in de verhoudin gen tussen wereldmachten. Dat toekomstscenario schetste de Amerikaanse vice-president Quayle afgelopen maandag tij dens zijn bezoek aan Duitsland. De vice-president ziet zo'n donkere toekomst al vrij snel opdoemen als de GATT-onder- handelingen over verdere libe ralisering van de wereldhandel niet tot een succesvol einde worden gebracht. Quayle doel de natuurlijk in de eerste plaats op de Europeanen. Amerika's partners in het bolwerk tegen het communisme liggen vol gens Washington in de GATT (Algemene Overeenkomst inza ke Handel en Tarieven) behoor lijk dwars, met name op het ge bied van de landbouw. Maar ook lapan kan de waar schuwingen van de Amerikaan se vice-president maar beter ter harte nemen. Tussen de VS en Japan bestaat een rijk scala aan potentiële oorzaken voor een serieuze handelsruzie, zo niet handelsoorlog. In de GATT komt de animosi teit tussen Tokyo en Washing ton echter niet zo aan bod. Ze wordt geheel overschaduwd door de tegenstelling tussen de VS en Europa. Toch toont Japan zich even min erg inschikkelijk, met name op het gevoelige gebied van de landbouw. Uit een rapport van de Oeso (Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling) blijkt dat Japanse boeren tot de meest bescherm de ter wereld behoren, /ij zijn voor meer dan 70 procent van hun inkomen afhankelijk van subsidies. Dure rijst Het schrijnendste voorbeeld van Japans landbouwbeleid is wel de rijstbouw. De markt voor rijst is volstrekt afgeschermd, met als officiële reden dat Japan zelfvoorzienend wil blijven in haar basisvoedsel. De strenge handhaving van de ban op de import van rijst heeft een politieke achtergrond. De lapanse regeringspartij, de LDP, heeft haar sterkste en trouwste achterban onder de boeren, in mil natuurlijk voor een ijzersterke garantie voor de handhaving van de huidige be voorrechte positie. De rekening daarvoor betaalt de Japanse consument. Een kilo rijst kost in Japan acht gulden, ruim vijf keer zoveel als de prijs op de wereldmarkt. Japan heeft zich bereid ge toond tarieven te overwegen voor een aantal andere land- bouwprodukten, zoals zuivel en meelprodukten. Maar wat rijst betreft stelt Japan zich absoluut onbuigzaam op. In plaats van met de achterban een politieke discussie aan te gaan, stuurt Tokyo gezanten de wereld in die met name in Genève en Washington begrip proberen te kweken voor Japans unieke si tuatie, in de hoop een uitzonde ringspositie voor Japan er uit te slepen. Japan vergeet echter dat de GATT in de eerste plaats be stemd is voor het instand hou den van het systeem van vrije handel in de wereld. Japan is een van de landen die hier het meest van heeft geprofiteerd en Tokyo is er dan ook bij uitstek gebaat bij een succesvolle afrqnding van het overleg. Het besef dat Japan zich daar voor wellicht een opoffering moet getroosten, lijkt echter in Tokyo nog niet te zijn doorge drongen, Japan is eerder ge neigd zichzelf te zien als het slachtoffer van een dreigende invasie van Amerikaanse rijst Tokyo spint daarom garen bij de onenigheid tussen de VS en Europa over landbouw Zolang die ruzie voorduurt. blijft Japan buiten schot. Rijstverbouwende boeren demonstreren In de Immense Budokan-hal in Tokyo voor verboging van de rijstprijs.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29