Sport Oranje bakt er weinig van Den Haag zet trainers op non-actief VAKANTIESPREIDING Zomer '92 Bep van Klaveren kon eigenlijk geen afscheid nemen van bokssport Beschuldigingen in geval Krabbe sterker Eindred. 27 NIEUWSLIJN Duits tintje in Ronde Middellandse Zee ARLES - Duitsland heerst in de Ronde van de Middellandse Zee. Na Rolf Gölz met een lange ontsnapping in de eerste etappe ze gevierde gisteren Olaf Ludvvig in een massasprint in de tweede rit. Ludwig ging in Arles drie Nederlanders vooraf: Jelle Nijdam. Michel Zanoli en Jean-Paul van Poppel. De gemiddelde snelheid van alle renners lag boven de veertig ki lometer per uur. Dat moest organisator Lucien Aimar tot tevre denheid stellen naast de koninklijke sprint in Arles. In de eerste etappe had Gölz ruim 22 minuten voorsprong genomen, omdat het peloton met een slakkegangetje naar de eindstreep reed. Voorzitter WBC steunt Mike Tyson MEXJCO-STAD - Jose Sulaiman, de Mexicaanse de World Boxing Council, vindt dat Mike Tyson niet mag wor den veroordeeld voor verkrachting van Desiree Washington. De voorzitter van de WBC heeft toegezegd, dc oud-wereldkampioen zwaargewicht op alle mogelijke manieren te zullen helpen. Maandag werd Tyson door een jury in Indianapolis schuldig be vonden aan de verkrachting van een deelneemster aan een schoonheidswedstrijd. Sulaiman stelt dat niet alleen Tyson schuld heeft aan het gebeurde. „Een verstandige vrouw gaat niet om twee uur 's nachts naar de hotelkamer van een haar onbe kende man." Voetballers GOS winnen van Israël JERUZALEM - Het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), tegenstander van Nederland tijdens het EK voetbal ko mende zomer, heeft in Jeruzalem de oefenwedstrijd tegen Israël met 2-1 gewonnen. De EK-finalist van 1988 trad aan zonderde spelers die voor buitenlandse clubs uitkomen. In de veertiende minuut schoot Pianitski de ploeg uit de voormalige Sovjetunie op voorsprong. Spitsspeler Drieks trok de stand negen minuten voor rust gelijk. Kirjakov maakte de winnende treffer drie minu ten na de hervatting. Voetbalstadion Stockholm uit de tijd STOCKHOLM - Het is een raadsel waarom de UEFA er in heeft toegestemd dat tijdens de eindronde van het Europees kam pioenschap voetbalwedstrijden worden gespeeld in het Rasun- da-stadion in Stockholm. Het Olympisch Stadion van 1912 vol doet op geen enkele manier aan de strenge eisen van 1992. Niet alleen ligt het Rasunda-stadion midden in een woonwijk, buiten het stadion zijn er voor de politie nauwelijks mogelijkheden supportersgroepen te scheiden. Ook binnen het stadion, dat 27.000 toeschouwers kan bevat ten. wordt het de supporters niet moeilijk gemaakt voor chaos te zorgen. Hekken rond het veld ontbreken. Wim Kieft verspeelt de bal aan de Portugese verdediger Helder. FARO» ALBERTO NOORD-NEDERLAND Het Nederlands Bureau voor Toerisme rt Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Holland en Flevoland op of omstreeks 25 juli met vakantie gaan. De beste periode binnen de schoolvakantie, voor de beste spreiding in Jjekleru'eg uveigetv {and De vaderlandse voetbaltrots kijkt allang niet meer op een zwakke vertoning meer of minder. Europees kampioen of niet, sinds het najaar van '88 gooit Oranje z'n naam met de regelmaat van de klok te grabbel. Zo ook gisteravond in de oefeninterland tegen Portugal. RTL4 moest voor de tv-uitzending vier ton op tafel leggen. In ruil daarvoor za gen de kijkers een zwalkend Nederlands elftal dat volko men terecht met 2-0 verloor. het hoofd verlengen: 1-0. Daar na konden de erkende sluip schutters zich naar hartelust uitleven in de counter. Het le verde nog voor de rust menige hachelijke situatie op voor het doel van Van Breukelen, maar pas elf minuten voor tijd de tweede treffer. Menzo, halver wege in het veld gekomen, stak amper een hand uit toen Cesar Brito, ook al een invaller, verras send uithaalde. Het trainersduo Michels-Ad vocaat kreeg daarmee de reke ning gepresenteerd voor de on Nederlandse speelwijze. Net als anderhalf jaar geleden in Porto koos Michels voor een behou dende aanpak, zonder echte vleugelspitsen, en kwam Oranje ook destijds lelijk op de koffie. GPD-VERSLAGGEVER Nu zijn oefenwedstrijden nooit het stokpaardje geweest van Nederlandse internationals. Ne gen van de tien keer gooien ze er met de pet naar, maar zo bont als Oranje het gisteravond aan de Algarve maakte, is niet vaak vertoond. De ploeg speel de zonder spirit en bezieling en legde zó weinig snelheid en diepgang in de aanval dat an derhalf uur voetbal welgeteld één scoringskans (Winter) ople verde. Dat was deels een gevolg van de vroege openingstreffer van Oceano. AJ in de derde minuut mocht hij een hoekschop van Paulo Torres ongehinderd met Op aandrang van het trio Gullit- Van Basten-Koeman haalde Mi chels vervolgens bakzeil en stel de hij het concept bij. Rare we zens als voetballers soms zijn. draaiden diezelfde spelers me dio oktober vorig jaar. aan de vooravond van de return tegen Portugal, ineens bij. Van het eens zo gestroomlijn de voetbal, waarmee het Neder lands elftal op het EK van vier jaar geleden furore maakte, is niets meer over. Toch zal het elftal dat Michels in Zweden voor ogen staat, vrijwel identiek zijn aan dat van toen. Het heeft dan echter wel een gemiddelde leeftijd van dik 29 jaar. Dat is knap oud voor een ploeg, die duidelijk op zijn retour is maar in Gothenburg mikt op prolon gatie van de Europese titel. Nu hoeft leeftijd op zich niet direct een beletsel te zijn om toch te kunnen presteren. Dat geldt echter wel voor deze zelfvolda ne en deels verzadigde spelers groep. Het talent (Taument, Numan, Frank de Boer, Roy) staat te dringen voor de poort van Oranje, maar zelfs voor een on benullig oefenpotje als gister avond voor anderhalve man en een paardekop in Faro, koos Michels opnieuw heel bewust voor de 'ouwe hap'. De wed strijd in het piepkleine stadion zou een prima gelegenheid zijn geweest om Taument. Bosz en Fraser een eerlijke kans te geven hun Feyenoord-vorm te de monstreren in het Nederlands elftal. En niet als invaller, zoals nu het geval was. De ingelaste en volstrekt overbodige interland maakte eens te meer duidelijk dat Mi chels op het verkeerde spoor zit. Er moet een frisse wind waaien door Oranje, dat zichtbaar be hoefte heeft aan een nieuw elan. Aan spelers derhalve, die wel de ambitie en de gretigheid uitstralen zoals Viscaal en Bosz na de rust en die over voldoen de snelheid beschikken om van Oranje weer een soepel schar nierend team te maken. Dat geldt voor alle linies. Maar aan Michels zijn dit soort suggesties nauwelijks besteed. Klaveren.! archieffoto Bep van Klaveren is gisteren, op 84-jarige leeftijd, in zijn woning in Rotterdam overle den. Van Klaveren werd in 1928 tijdens de Olympische spelen in Amsterdam boks kampioen in het vederge wicht. Geen andere Neder landse bokser heeft ooit een gouden Olympische medaille veroverd. In de Nederlandse sportwe reld neemt de overledene een unieke plaats in. Niet alleen door zijn Olympische titel, maar ook door zijn Europese kampioenschappen in twee gewichtsklassen. Een jaar na dat hij in 1930 zijn eerste Ne derlandse titel, in het lichtge wicht. had behaald door een zege op punten tegen leen San ders, toonde hij zich ook de sterkste van Europa in die klasse door een overwinning op de Fransman Francois Sibillo. Van dat moment, toen de wereld voor hem open lag. heeft Van Klaveren de handicap gevoeld Nederlander te zijn. De Rot terdammer bokste over de hele wereld, was succesvol in Austra lië en boekte schitterende overwinningen in de Verenigde Sta ten. maar kreeg nooit een kans zich de sterkste van de wereld te tonen. De Amerikanen gunden de Nederlander geen titelge vecht. Van Klaveren kwam dus nooit verder dan de beste van Euro pa. Zeven jaar na zijn eerste titel in het lichtgewicht werd hij kampioen in het middengewicht, na winst op de Fransman To- not. E)e Griek Christoforides onttroonde hem enkele maanden later. De beste Nederlandse bokser uit de geschiedenis had geen moordende slag in zijn vuisten, maar hij was een sloper die door zijn scherpte toch meer dan twintig overwinningen op knock out behaailde. Van Klaveren heeft moeilijk afstand kunnen ne men van de sport, die hem heeft groot gemaakt. Tot op hoge leeftijd koesterde hij zijn conditie met volledige overgave. De oud-bokser trainde graag en vaak op het complex van Excelsior, in zijn woonwijk Kralingen. Hij was één van de trouwste suppor ters van de voetbalclub, die hij afgelopen zondag met 2-1 van FC Zwolle zag winnen. Voor Van Klaveren was het dan ook mogelijk zijn boksloop- baan weer op te pakken na de tweede wereldoorlog. Als bijna veertig-jarige verscheen hij weer in de ring voor een gevecht om een Nederlands kampioenschap. Tegen de dertien jaar jongere Luc van Dam. De sierlijke technicus Van Dam was meer dan be stand tegen zijn uitdager, die aan bewegingssnelheid had inge boet. maar nog steeds dezelfde vechter was van twintig jaar eer der. Van Klaveren, geschoold in meer dan honderd gevechten als professional, bezat nog de reactiesnelheid van een jonge kerel en de slagkracht van de man die zich naar de top heeft moeten knokken. Het werd het laatste titelgevecht dat Van Klaveren win nend afsloot. In de achtste ronde raakte Van Dam, bij een bot sing, aan een oog gewond, waardpor hij gedwongen werd de strijd te staken. Van Klaveren nam definitief afscheid van de ring als 48-jarige, in opnieuw een gevecht om de Europese titel. Van Klaveren ver loor van de Fransman Idrissa Dionne, die half zo jong was als de man. die eigenlijk geen afscheid van zijn sport kon nemen. Krajicek weer bijna de oude BRUSSEL ANP Richard Krajicek heeft zijn ren tree op de tennisbanen gister avond in Brussel niet kunnen vieren met een overwinning. De Hagenaar, die wegens een schouderblessure uitviel tijdens de open Australische titelstrijd, verloor in drie sets van John McEnroe: 6-3 5-7 2-6.De 20-ja- rige Hagenaar, die ook de Davis Cup-wedstrijd tegen Zwitser land aan zich voorbij had laten gaan, leek volledig hersteld van de peesblessure in zijn schou der. Hij serveerde vooral in het begin ouderwets. Krajicek greep de eerste set vol overtuiging met 6-3. Net als in oktober vorig jaar in Toulouse leek de natio nale kampioen op weg naar een duidelijke overwinning.McEn- roe, die zondag zijn 33ste ver jaardag viert, liet in de tweede set zien dat er niet met hem valt te spotten. Toch had hij een ou derwets verhit intermezzo met een van de lijnrechters nodig om de concentratie van Krajicek te breken. In de derde set had Krajicek op 1-1 de kans door de service van McEnroe te breken. Toen hij die gelegenheid liet lig gen deed de Amerikaan dat wel in de volgende game. Krajicek werkte het eerste breakpunt weg, maar was op het tweede weerloos (1-3 en 1-4). Dat gaf de doorslag. Na twee uur en twintig minuten was het gedaan met Krajicek. In het toernooi van Memphis speelt Michiel Schapers van daag in de achtste finales tegen de Australiër Jason Stoltenberg. Schapers baarde een dag eerder opzien door de als vijfde ge plaatste Amerikaan Derrick Rostagno terug te wijzen. Ma- non Bollegraf plaatste zich voor de derde ronde van het toernooi in Chicago. De Ermelose won met 3-6 7-6 6-3 van de Ameri kaanse Fairbank. PEN HAAG/LEIDEN Het bestuur van FC Den Haag heeft gisteren hoofdtrainer Co Adriaanse en assistent René Notten op non actief gesteld. Jeugdtrainer Mark Wotte zal de voetbalploeg naar het einde van de competitie leiden. Maanden geleden maakte Adriaanse al kenbaar na dit sei zoen niet langer bij FC Den Haag te willen blijven. Hij werk te vier jaar in het Zuiderpark. Hoewel de resultaten deze com petitie zeer matig zijn, wilde het bestuur dat hij en zijn assistent het seizoen afmaakten. FC Den Haag kwam de laatste weken in ernstig degradatiegevaar, omdat scoren de aanvallers steeds moeilijker afgaat. Zondag werd, ondanks redelijk veldspel, met 0-2 van Willem II verloren. Dinsdag kwam trainer Adri aanse tot de slotsom dat door gaan niet tot verbetering van de resultaten zou leiden. Van Driel: „Hij heeft het bestuur gevraagd een ander voor de groep tc zet ten. 1 let bestuur voelde daar ei- genlijk'niet voor, maar een dag later hebben de spelers het ver trouwen in de trainer .opge zegd." Omdat Notten met Adriaanse een zeer hechte twee-eenheid vormde, kreeg niet hij, maar jeugdtrainer Mark Wotte de op dracht het seizoen met de A-se lectie af tc maken. Wotte train de wekelijks twee dagen mee met de A-ploeg. Van Driel: „Wotte was, gegeven de om standigheden, de heste oplos- Mark Wotte moet FC Den Haag behoeden voor degradatie foto anp Niet alleen de resultaten maar ook de oefenstof en coaching van Adriaanse holden de laatste maanden hard achteruit. Dins dagochtend was voor de spe lersgroep de maat vol. lx*ide- naar Remco Torken: ,,We deden al maanden niets anders dan partijtje. De ochtendtrainingen stelden al helemaal niets voor. Die werden vroeger benut voor het verbeteren van de zwakke punten. Nu kwam daar niets meer van terecht. Dinsdagoch tend zei Adriaanse dat we maar voetbaltennis moesten gaan doen. Dan vTaag je je af waar wc eigenlijk mee bezig zijn. Maar het interesseerde Adriaanse weinig. Hij zei tegen ons 'stelle tje lullen, doe maar alsof je het leuk vindt'." Torken. die het maar een vreemde zaak vindt dat Notten ook van zijn taken is ontheven, vindt alles beter dan Adriaanse. „In ieder geval krijgen we onder Wotte betere trainingen. Of hij de coaching doet weet ik niet. Dat krijgen we vandaag te ho ren. Onder Adriaanse was de coaching ook een matig punt. Heel gek, drie jaar heeft hij hier goed gewerkt, het systeem paste goed bij ons, en nu deed hij er weinig meer aan. Tegen Willem II hoorde je hem ook niet na dc 1 -0. Ook besloot hij niet tot een wissel. Een extra aanvaller of zo. d.it had ik wd verVnu hl Man hij deed niets." BONN OPA De beschuldigingen aan het adres van de Duitse atletes Ka- trin Krabbe. Grit Breuer en Silke Möller worden steeds ernstiger. Richard Krajicek speelde gisteravond tegen John McEnroe zijn eerste partij sinds zijn opgave drie weken gele den in de Open Australische. In de eerste set serveerde hij ouderwets. foto epa i de anti-do- pingcommissie van de Duitse Sport Bond (DSB). Hans Evers, verklaarde gisteren voor het sportcomité van de Duitse Bondsdag dat een toevallige vervalsing van de urinestalen van het trio. afgenomen tijdens een trainingskamp in Zuid-Afri- ka uit te sluiten is. Bij controle van de stalen bleek, dal de urinemonsters van dc drie vrouwen identiek waren. Bovendien zou het volgens het Duitse persbureau SID gaan om urine van een man. Sporen van een verboden stimulerend mid del werden niet aangetroffen Volgens de voorzitter van de DUIM Atletiek Bond (DLV)« Helmut Meyer, wijst alles er op. dat er door de atletes zelf en hun begeleiders handelingen zijn verricht, die niet acceptabel zijn. Ook zou er geknoeid zijn met de opgegeven data rond de reizen van het groepje atleten met trainer Thomas Springstein naar San Diego en Zuid-Afrika. Volgens de officials treft dc Zuidafrikaanse controleurs, die de dopingtcsts hebben afgeno men. geen enkele blaam Te vens kwam voor hel sportcomi té ter sprake, dat er bij een con trole in Neubrandenburg begin februari ook misverstanden wa ren. die de betrokken atleten en atletes doelbewust in scène hadden gezet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27