OLYMPISCHI WINTERSPELEf Ongeval deert Börner niet: 'Gelukkig was het een Trabant' DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 Redactie 023-150187 Tim Brouwer de Koning, Ad Heesbeen. Karei Jansen, Patricia Jimmink, Ad van Kaam, Rob van der Zanden EEN ONBEKENDE ACTIEGROEP heeft geprobeerd de recntstreekse tv- beelden van de Winterspelen te sa boteren. Daartoe werden kabels tus sen Albertville en Moutiers doorge sneden. Snel ingrijpen van de organi satie voorkwam een blokkade. JOSEF POLIG en Gianfranco Martin mogen hun medailles houden. De skiërs, goed voor goud en zilver op het onderdeel combinatie, droegen op hun kleding te grote sponsorlo go's. Een protest van de Franse ploeg vond bij de organisatie geen gehoor. HET MYSTERIE van de verdwenen Fiji is opgelost. De uiteindelijk gevon den woordvoerder van het nationaal Olympisch comité verklaarde dat Fiji's enige wintersporter, skiloper Rusiate Rogoyawa, al in december van de deelnemerslijst was geschrapt. Geesink vlot vertrokken Anton Geesink hield het na de twaalfde rit van de 1500 meter al voor gezien. Het Nederlandse IOC-lid had zich voorgenomen de verrichtingen van de Nederlandse rijdsters zo veel mogelijk te volgen. De Utrechter deed niet meer dan dat. Onmiddellijk na dat Carla Zijlstra als enige een prestatie van formaat had neerge zet - een nieuw persoonlijk record -, liet hij zich door zijn ge sponsorde wagen met chauffeur afvoeren. De rit van Geesink ging naar Courchevel, pleisterplaats van de IOC-leden tijdens de zestiende Olympische Winterspelen. Schenk kandidaat ISU-raad 1994 Ard Schenk is over twee jaar kandidaat voor een plaats in de raad van de Internationale Schaats Unie. Het bestuur van de schaatsbond had Schenk naar voren geschoven als opvolger van Herman van Laer. die tijdens het komende congres, in juni. te rugtreedt. In overleg met Schenk is besloten zijn kandidatuur pas in 1994 te stellen. Shorttrackers zoeken ijs in Italië De Nederlandse shorttrackers zijn weggejaagd uit Chambery. De selectie van bondscoach jan de Vries trainde afwisselend in Al bertville en Chambéry. In Chambéry, waar ook kunstrijders oe fenen, bleek geen ruimte meer voor het Nederlandse vijftal. De Vries zoekt nu ijsuren in Aosta, dat op enige uren van Albertville net over de Italiaanse grens ligt. Training in Albertville is voor de Nederlandse shorttrackers nagenoeg onmogelijk. Ook in de trai ningshal moet de baan worden gedeeld met kunstrijders. Bo vendien is de vriescapaciteit van de oefenbaan zo gering, dat ga ten niet snel hersteld kunnen worden. Eindelijk goud voor Fransen Het rood-wit-blauw van de Franse driekleur kon op de \ijfde dag van de Olympische Winterspelen eindelijk naar de absolute t"p worden gehesen. De Marseillaise klonk opgewekter dan ooit. Bij de prijsuitreiking van de Noordse combinatie (langlaufen- /schansspringen) stonden Fabrice Guy en Sylvain Guiilaume op de plaatsen één en twee. Het publiek in Courchevel kon er geen genoeg van krijgen. Na de zilveren plak van afdaler Franck Pic- card betekende de dubbelslag van het gastland een welkom hoogtepunt. Guy en Guiilaume zorgden voor de eerste Franse victorie in deze tak van wintersport. lemse voortdurend geroepen niet in me dailles te geloven, maar minstens zo veelzeggend waren de woorden van Koops na het Europees kampioenschap. „Als Yvonne de lijn van dit seizoen voortzet, komt ze heel ver", blikte hij hoopvol naar Albertville. Dat positivisme richtte zich niet in de laatste plaats op de 1500 meter. Een korte terugblik naar de achterlig gende wedstrijden bewijst hoe doelge richt Van Gennip naar de olympische mijl toeleefde. Bij de eerste internationa le confrontatie van het seizoen, in Ber lijn, bleef ze 3,83 seconden achter op winnares Gunda Niemann. Begin dit jaar in het Italiaanse Collalbo had ze de mar ge teruggebracht tot 2,82 seconden. En een week later, tijdens het EK in Heeren veen, scheidde nog slechts 1,83 seconde haar van de Duitse kampioene. Gisteren hadden de rollen voor het eerst omgedraaid moeten zijn, liet Van Gennip weten. Ook al omdat ze extra was gemotiveerd door haar nederlaag op de drie kilometer. „Ik wilde graag. Ik dacht: vandaag gaan we de zaken recht zetten. Op die 1500 meter kan je lekker alles uit de kast halen.'" Maar reeds na 300 meter lagen haar plannen in duigen. Ze haakte met haar ene been achter het andere en belandde in de kussens langs de baan. Totaal ver bluft bleef ze een moment op het ijs zit ten. „Ik weet het echt niet meer; het lijkt wel of het niet meer mag", sprak ze later vertwijfeld. Koops was ter plekke het liefst door het ijs gezakt. „Een valpartij, stom, stom, stom. Op dat moment zonk ook mij de moed in de schoenen." Zijn pogingen om tijdens de persconferentie een lach op het gezicht te houden kostten hem zichtbaar moeite. „Ik ben een jaar lang bezig met die meiden om topprestaties te leveren. Dan valt zo n uitslag heel zwaar." Zijn hoopvolle woorden voor de dag van morgen - „Vergeten die uitslag, dan de vijf kilometer maar" - misten ver volgens elke overtuiging. Koops klampte zich vast aan het gege ven dat de omstandigheden zijn meiden hadden genekt. „Dit is zo oneerlijk. Dat Niemann hier niet wint en dat Hunyady achtste wordt, dat zegt mij genoeg." Vergeten werd gemakshalve dat win nares Jacqueline Börner onlangs bij het WK op de mijl als vierde finishte en daarmee reeds aangaf, na haar ongeluk, op de weg terug te zijn. Een uurtje later betrad de geklopte favoriete Gunda Nie mann de perszaal en sloeg elke bodem onder de redenering van de Drentse coach vandaan. „Of ik op slechter ijs ge reden heb? Ach wat, daar moet je niet over zeuren. Dit hoort bij schaatsen. Bomer was vandaag gewoon de beste." Dergelijke teksten zullen de stemming in het Oranje-kamp er bepaald niet vro lijker op maken. Lia van Schie, een jaar geleden op het buitenijs van Hamar nog derde bij het WK, is simpelweg uit vorm. Sandra Voetelink komt kracht tekort op het Franse werkijs en Yvonne van Gen nip durft al nergens meer op te hopen. „Ik houd er rekening mee dat me op de vijf kilometer wel weer wat anders over komt." Sportvrouwen willen sextest behouden Een groot aantal deelneemsters aan de Olympische Winterspe len heeft een petitie getekend voor het behoud van de in Albert ville gebruikte sextest. Voor de aanvang van de Spelen uitten Franse artsen ernstige kritiek op de gehanteerde methode om dat die, naar hun zeggen, onbetrouwbaar zou zijn. Van rege ringszijde in Frankrijk was zelfs het IOC verzocht de test niet te gebruiken. Volgens Michele Verdier, perschef van het IOC, zijn alle deelneemsters aan de Winterspelen nu zonder enig pro bleem gecontroleerd. „Wij hebben veel positieve reacties op de test gekregen", aldus Verdier. „Wij zijn dan ook van plan de test in Barcelona en Atlanta te gebruiken." Je bent jong.. T 1 1^ cl i te sporten groeien I - als bomen: ring na JLmmmJ ring ZCt Zich geduldig vast op zijn voorganger, elk nieuw gedeelte behoudt wat van het oudeen voegt iets grilligs en aan het einde staat er iets niet volmaakt, maar wel pui Het voetbal begon naar men vermoedt met teams van elk ruim honderd man, die tegen een reusachtige bal schopten, ki lometers ver van dorp tot dorp. met veel gewonden en een enke le dode. Na honderden jaren zijn we nu zo ver dat het elf tegen elf is. de doden en gewonden zijn gebleven. Het kan natuurlijk nog veel authentie ker. Hardlopen en zwemmen konden ze vast al in de oer tijd, en via de Oude Grieken en de Stijve Britten zijn er steeds nettere regels voor ontwikkeld. Met ru zies, vetes, allerlei Bonden en Autori teiten, zo groeit en bloeit dat. Maar er zijn ook sporten die op een mooie september- middag Ix-dacht worden: Bas ketbal, korfbal, zaalvoetbal. Ze zijn er in gradaties. Bij enkele onnatuurlijke gedrochten is nog wel in de verte duidelijk waar het overgaat, zoals bij het veld rijden. Een fiets is niet gemaakt om op je schouders te aragen. maar al la. een mens komt eens een zandfHid tegen of een plas. Maar dan zijn er toch de s/xirten die uit een soort Ixilorigheid be dacht worden, omdat liet wel spannend Ls om te kunnen zeg gen dat jij de eerste bent die deze waanzinnig te gekke s/)ort bcoe- fent. Op de Winters/telen in Al bertville presenteren zich aan ons het freestyle-skiën en het ski ballet. Veronica-sporten. Een wereld van strandraces, moun tainbikes en deltavliegers o/>ent zich, en alles fluoresceert. Je bent jong en je wilt optaliën. dus dan ga je niet 400 meter in de rondte schaatsen tot je erbij neervalt, nietwaar? Een mooie Engelse vrouw, al niet erg jong meer. ballette voor mijn ivrbijsterde ogen op ski's een heuveltje op en neer Ski's zijn ooit. door de oneindig vin dingrijke Homo l'aher. de Ma kende Mens. bedacht om zich beter door de sneeuw te kunnen voortbewegen, maar als je gaat dansen kan je veel beter bij voorbeeld ixintoffeltjes aantrek ken en een stevige vloer opzne- ken. Schaatsen lenen zich zelfs in prachtig voor de dans, omdat de >c, snelheid ermee opgei'oerd utordl. •at Maar met ski 's blijk je voor je trucs helemaal aangeuvzen te zijn op die zielige prikstokken! De Engelse vrouw plantte tel kens haar stokken muurvast in de sneeuw, en dook er dan kop ietje tussen. De BBC brak met een grote zucht middenin haar oefening af. wat een wonder mag heten als het om een Britse atlete gaat. Hun argument om zeer meewarig te doen over het skiballet was overigens, dat er ook daarvoor weer een futyïn hel iv weer moet komen, en dat levert al zoveel ellende op bij een paar officiële olym pische sporten. Dat geldt ook voor de an dere demonstratie sport, het freestylen. Krankzinnige lucht acrobatiek op ski's: jQ dat is geen Veronica dat L Muiswinkel Stuyvesant-s/iort! Het is kloeck en moedigh, en je kan er rond de pistes na tuurlijk net zoveel meisjes mee i>ersieren als je wilt. maar men oi>erweegt het skateboarden toch ook niet op de Zomersfjelen te presenteren? (Het zou me trou- uens niet echt verbazen Een sfxtrt die ons eenvoudige laaglanders zeer bedacht' voor komt Ls de biathlon, langlaufen en schieten. Maar ik lermoed dat dit nu juist in de sneeuwlan- den een eeuwenoude jagers-tra ditie is. waarde nodige rendie ren en bruine beren het hunne van gedacht hebben. De sjyort werd i)as in I960 ingevoerd op de S/ielen, maar wie de dames dinsdag in een vliegende sneeuwstorm het geweer zag schouderen na kilometers hero isch langlaufen, die besefte dat hier iets zeer 'oers' verricht werd. Alleen de strafrondjes van 150 meter na een misser zijn wat flauw, maar verder is het van een grote schoonheid. 'Niks meer aan doen zeggen we aan het to- neell Voorts deponeer ik hier het plan om een Olympische Stielen te or ganiseren met alleen maar te gekke demons tra tiesfxi rten. Ik ii <eet al een omroep die er goud geld voor gaal neertellen Waardering Verschillende televi siemaatschappijen hebben voor Albert ville ex-olympisch kampioenen in dienst genomen. Zo maken Ria Visser. Joan Haanappel en bobber Job van Oostrum deel uit van het verslaggeverskorps van de NOS en hebben de Duitse en Canadese televisie schaatscracks als Erhard Keiler en Gaetan Boucher achter de microfoon ge zet. Als part-time journalisten bewegen zij zich bijna onzicht baar door de perszaal. De regel kent één uitzondering. Zodra de Amerikaanse tv-com- mentatrice voor het kunst schaatsen haar gezicht in de werkruimte van de internatio nale pers laat zien, vallen alle typemachines, telefoons en ge sprekken stil. Katarina Witt, tweevoudig olympisch kampioe ne ('84 en '88), blijkt vier jaar na haar gouden medaille van Cal gary nog altijd razend populair. Zelfs de huidige kunstrij-konin- ginnen als Kristi Yamaguchi, Tonya Hardingen Nancy Kerri gan leggen het in populariteit af tegen hun Duitse voorgangster. Toen Witt, 26 inmiddels, enkele dagen geleden bij de trainingen ging kijken, werd ze belegerd door fotografen en televisie-ca mera's. Zelf vind ze de belang stelling overdreven, maar ook grappig. „Misschien moet ik maar meedoen de komende week. Ik geloof dat ik nog steeds een hele aardige waardering krijg." Niet voor niets vielen Witt in het verleden kwalificaties ten deel als 'schoonheidskoningin'en 'ij- sprinses'. Zelfs de Italiaanse me gaster Alberto Tomba kreeg hartkloppingen van de Berlijnse schone. Na zijn gouden slalom in Calgary had Tomba nog maar één wens. „Een avondje stappen met Katarina Witt."Hij kreeg zijn zin. Het avondje uit moet vier jaar geleden veel in druk hebben gemaakt op de Ita liaan. In een voorbeschouwing opzijn optreden in Albertville zei de skiër uit Bergamo: Als ik n, wil ik door Witt geïnter viewd worden. En het liefst heel lang." Dat willen er wel meer. Dage lijks stromen de verzoeken voor interviews en uitnodingen voor een avondje uit eten met de nog altijd vrijgezel zijnde Witt bin nen. Maar steevast luidt het ant woord 'nee'. „Ik wil de heren jpurnalisten niet van hun werk houden", zegt de CBS-verslag- geefster. Zelfs playboy Alberto Tomba zal een ander afspraakje moeten vinden om zijn eventue le gouden medaille te vieren, zo liet Witt weten. WYBREN DE BOER Duitse bijt, kust de verrassende gouden plak die haar gisteren ten deel viel op de 1500 meter. „De beste heeft gewonnen", liet de verslagen favoriete Gunda Niemann droog weten. foto epa Outsider troeft Niemann af op de 1500 nieter albertville covert wisse Jacqueline Bömer werd in de zomer van 1990 tijdens een fietstraining aangereden door een bestuurder van een Trabantje. Vermoedelijk was er opzet in het spel, om dat sportmensen in de toenmalige DDR vlak na Die Wende veelvuldig mikpunt wa ren van alle opgekropte haat onder de be volking. Bömer, op dat moment wereld kampioene, brak haar linkervoet, scheurde de kruisbanden van haar knie en liep nog wat andere verwondingen op. Sterke wil Ze zou, zo voorspelden doktoren, nooit meer kunnen schaatsen. De artsen hielden geen rekening met haar sterke wil. Na een operatie en een tijdrovend revalidatie-pro- ces is de zon weer doorgebroken voor de 26-jarige Berlijnse. Bijna twee jaar na het brute ongeval legde ze als outsider beslag op het goud op de 1500 meter. „Ik heb ge luk gehad. Want als het niet een Trabant. maar een auto was geweest, die me omver had gereden, had ik hier niet gezeten", ver klaarde ze nadat ze tot ieders verrassing landgenote Gunda Niemann had verslagen. De, winnares op de drie kilometer hield zich gisteravond groot en meldde obligaat, dat 'de beste heeft gewonnen'. Maar de druiven waren heel zuur. Niet alleen, omdat ze als grote favoriete had gefaald, maar ook, omdat het tweetal elkaar niet ligt. Börner wordt gezien als een vreemde eend in de Duitse bijt. Ze valt niet onder verantwoor ding van bondscoach Gaby Fuss. De blon dine. die niks moet hebben van Fuss, wordt al jaren begeleid door haar privé-trainer Thomas Schubert. Niemann en Fuss, groot gebracht en gedrilld in het strakke stramien van de DDR-sport, hebben het nooit goed kunnen zetten, dat Bömer als lid van het nietige en arme TSC Berlin de top wist te bereiken. Niemann wenste haar nederlaag niet in de schoenen te schuiven van scheidsrechter Bjerkli, die de 1500 meter ondanks het pap ijs met een uur vertraging op gang bracht. Daar had ze wel alle reden toe, omdat zoals al ver van tevoren was gevreesd, de zon een vernietigende uitwerking had op het olym pische ijs en Niemanns kans op goud. Nadat er vlak voor de start gedweild was, werd het ijs met de minuut zachter. Albert ville beleefde gisteren een bijna tropische dag, die beter geschikt was voor het houden van Zomer- in plaats van Winterspelen. Bömer had de mazzel al in de eerste rit te starten, toen het ijs nog behoorlijk hard was. Niemann kwam in rit 6 aan de beurt en trof een veel slechtere baan. De Duitsers hadden dinsdagavond onderling geloot wie in welke groep zou worden ingedeeld. Bör ner trof het. Niemann had pech. De Europees en wereldkampioene liet gisteren een protest vanwege de oneerlijke en ongelijke omstandigheden achterwege. De Nederlandse coach Arie Koops foeterde des te harder en kreeg bijna slaande ruzie met Odd Bjerkli. Koops: „Ik ben al voor de start bij hem geweest en heb daarna nog twee keer geprotesteerd. Nadat de dweil- machine voor de eerste keer op het ijs was geweest, werd veel te lang gewacht met starten. Even later ben ik Bjerkli bijna aan gevlogen. Het was toch geen eerlijke com petitie op zo'n manier. Weet je wat hij me toeschreeuwde? Dat ik een slecht verliezer was en dat ik alleen maar kritiek op 'm had, omdat Nederland aan het verliezen was." Slachtoffer „Later is ook Maruch Stanek. de Oostenrij ke coach bij hem langs geweest, omdat Hu- nyadi in de vierde rit slachtoffer was van de omstandigheden. Niemann had normaal gesproken dik goud gewonnen. Dat was toch het beste bewijs, dat er iets grondig mis was? De wedstrijd had tot een nog later tijdstip uitgesteld moeten worden. Of er had beter gedweild moeten worden." Uitglijder van Haarlemse typerend voor gestuntel schaatssters van frustratie verwrongen gezicht zit Yvonne v r mag." i Gennip voor de kussens rond c Arie Koops haalde vanzelfsprekend de dubieuze omstandigheden aan waaronder de 1500 meter was afgewerkt. Maar. dat was niet meer dan de logische reactie van een zwaar teleurgestelde bondscoach, die een ver klaring zocht voor het falen van zijn pupillen. Zijn voornaamste troef Yvonne van Gennip struikelde zelfs over haar eigen benen en typeerde daarmee de huidige stand van zaken binnen het Oranje-schaatsen. gpd-verslaggever Ard Schenk constateerde reeds voor de 1500 meter met enige spijt in zijn stem dat er nog geen vreugdetranen geplengd waren in het Oranje-kamp. Gehuild werd er gisteren wel, van verdriet wel te verstaan. Negende (Zijlstra), zestiende (Van Schie) en achttiende (Voetelink) werden de dames van Koops in de eindrangschikking. Van Gennip besloot na haar val de race maar niet eens uit te rijden en trok gelijk het trainingspak aan. En terwijl Bonnie Blair een vertwijfelde poging deed het klassement van de 1500 meter een ander aanzien te geven, zat Van Gennip even later achter het info- systeem van de organisatie. Uit niets bleek op dat moment teleurstelling na de val. Het ingenieuze computersysteem boeide haar kennelijk meer dan schaatsprestaties. 'Niet met haar vak be zig', zou ex-coach Henk Gemser zeggen. Van Gennip, die altijd al over alles twijfelde, weet nu helemaal niet meer waar ze het moet zoeken. Haar vertrou wenslieden - te zoeken buiten het schaatsen - bieden geen uitkomst voor het getob op de baan. De bestemming van het memo, dat ze tijdens de olympi sche 1500 meter samen met Sandra Voe telink schreef, wilde Van Gennip niet onthullen. Ze is met van alles bezig. Vooral met zoeken, maar zeker niet met schaatsen. „Onze medaillekansen zijn reëel", constateerde Koops enkele weken terug nog. Na drie afstanden staan de Neder landse dames echter nog steeds met lege handen en heeft de Duitse concurrentie twee gouden, twee zilveren en een bron zen plak in de prijzenkast hangen. De grootste pessimist maakte gisteren al een vergelijking met de Winterspelen van 1984 in Sarajevo, waar geen enkele Ne derlandse schaatser het podium wist te bereiken. Voor een herhaling van dat rampjaar hoeft niet gevreesd te worden. Met Zandstra, Visser, Veldkamp en Ritsma moeten de voornaamste Oranje-troeven nog op het ijs komen en hun recente prestaties zijn te imponerend om in Al bertville niet in succes uit te monden. Of de dames van Koops echter nog een 'ce remonie protocolaire' mogen beleven is twijfelachtig. Dat voor een van hen het Wilhelmus zal worden gespeeld, lijkt al helemaal Uitgesloten. De teleurstelling richt zich vooral op Yvonne van Gennip. Zelf heeft de Haar-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25