Regio 'Woningbouw onbetaalbaar' Deskundigen in hun nopjes met Wassenaarse monumenten Molenpad Zoeterwoude weer goed begaanbaar Voorschoten koestert groen Donderdag 13 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS *MIEP DE GRAAFF L1ESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS» Vormgeving; SIMON DE GRAAF LEIDEN NIEUWSLIJN Herdenking gesneuvelde commando's WASSENAAR Bij hel monument aan de Wassenaarseslag wordt op 27 februari de dood van zes Franse commando's her dacht. De soldaten sneuvelden op deze plek in de nacht van 27 op 28 februari 1944. De herdenking wordt georganiseerd door de Vereniging Oud Commando's Zuid-Holland en begint om 11.30 uur. Belangstellenden kunnen zich verzamelen hij de grote par keerplaats aan de Wassenaarseslag. Problemen boeren door uitspraak ALKHMADF. Agrarisch Alkemade komt zonder meer in de problemen nu de Raad van State heeft besloten het scheuren van grasland aan strenge regels te binden. Dat verwacht J. Dui venvoorden, raadslid voor het CDA en voorzitter van de afdeling Rijnwetering van de I.and- en Tuinbouwbond. Door de boeren te binden aan allerlei regels haalt de overheid de zo broodnodige flexibiliteit uit het boerenbedrijf, vreest hij. De gemeepteraad van Alkemade heeft zich ook steeds verzet tegen het scheurver- bod. Crasland omploegen om het definitief te gaan gebruiken voor landbouw mag sowieso niet meer. Maar tot nu toe was het nog wel toegestaan grasland zo af en toe voor één jaar te gebrui ken om er voedergewassen op te verbouwen. Dat wordt nu moeilijker. Inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN Een woning aan de Veurseweg in Voorscho ten is gisteren door inbrekers bezocht. Zij kwamen het huis tus sen 7.00 en 21.00 uur binnen na het forceren van een raam aan de achterzijde. Het hele huis werd doorzocht, maar de politie kon vanmorgen nog niet zeggen wat er wordt vermist. LEIDERDORP Een spectaculaire aanhou ding van een winkeldief middenin de Leider- dorpse Winkelhof werd gisteren door een filmploeg vastgelegd. Ook een aanrijding met gewonden door een bestuurder die te veel had gedronken, bij de Santhorst, is gisteren gefilmd. De politiemensen kwamen niet spontaan in actie: het ging om geënsceneerde optredens voor een interne voorlichtingsfilm van het ministerie van justitie. De film laat de ambtenaren zien wat hun collega's van de politie, de rechtbank, de vreemdelingendienst en het gevangeniswezen zoal doen. foto jan holvast Het Zoeterwoudse Molenpad is weer goed begaanbaar. Het pad was de laatste weken zo smerig dat fietsers en wandelaars in de problemen kwamen. Op de fiets- en voetgangersverbinding tussen het dorp en de Rijndijk lagen grote hoeveelheden bag ger, die volgens B en W 'keurig volgens de regels' in het plaat selijke depot werd gestort. De weg zou dagelijks worden schoongemaakt, maar volgens het raadslid J. van der Salm haalde dat weinig uit. De werk zaamheden zijn inmiddels ge staakt. Van der Salm stelde de kwes tie vorige week aan de kaak tij dens de vergadering van een raadscommissie. „Als een boer zoveel stort moet hij eerst een aanlegvergunning aanvragen en de gemeente stort het er zo maar", stelde Van der Salm. Hij vroeg zich af waarom het slib niet is gestort op het open ter rein aan de Papeweg, aan de rand van het dorp. Hij verbaas de zich ook over het feit dat na de trekkerwedstrijden in sep tember de organisatie moest betalen voor schade aan het fietspad, terwijl de schadepost die nu open staat 'gigantisch' veel groter zou zijn. Kippers en zware trekkers die de bagger naar het depot vervoeren, ver nielen het fietspad en de ge meente betaalt, zo stelde het raadslid vast. Een volgend punt van erger nis was voor Van der Salm dat een gemeentelijke proeftuin on der de bagger is bedolven. „Slechte planning bij openbare werken", concludeerde hij. Vo rig jaar waren vier medewerkers van de gemeente urenlang be zig onkruid te steken op het veldje. Dat diende om te onder zoeken op welke manier ge meentelijke terreinen milieu vriendelijk en efficiënt onder houden kunnen worden. Volgens wethouder A. Rin- gersma heeft de gemeente ge probeerd de minst kwade weg te bewandelen. Nu alle slib is gestort, is het pad nog intensie ver schoongemaakt. Miljoenentekort voor woonwijk in Broek- en Simontjespolder Aan de hand van een historisch onderzoek wordt nagegaan wie de vervuilers zijn. Lukt dat niet, dan moet ook hiervoor subsidie worden aangevraagd. In het ui terste geval dienen er 'extra kos- tendragers' te worden bedacht voor het plan. Welke dat zou den kunnen zijn, bleef gister avond in het midden, maar raadsleden zeiden in de wan delgangen dat wordt gedoeld op het percentage vrije sectorwo ningen. „Je kunt je afvragen of daarmee het belang van Leidse woningzoekenden want om kunnen niet worden uitge smeerd over de eventuele extra huizen in de Klaas Hennepoel- polder in verband met de af stand tot de garage. De provincie-, Leidse, Oegst- geester en Warmondse ambte naren die een zogenaamde 'lo- katiestudie' van de Broek- en Simontjespolder hebben ge maakt, stelden gisteravond dat als de kosten buiten beschou wing worden gelaten 'er vol doende mogelijkheden zijn' om een goede hoogwaardige woon wijk te bouwen. Als grenzen van Vrijwel vast staat dat sanering van de bodem aan de eventuele bebouwing van de polder moet voorafgaan Middenklasse Nog een extra kostenpost die op het plan zou kunnen gaan druk ken is de ondergrondse par keergarage. Die kost 7000 gul den per woning en komt er zo dra het besluit valt een autolu- we wijk te maken. De kosten het gebied kiezen ze de War mondse Leede, de spoorbaan Haarlem-Leiden, de Abtspoel- weg en de Broekweg. Gedacht wordt aan 40 procent sociale huur- en koopwoningen, 45 procent middenklasse en 15 procent vrije sector. De eenge zinswoningen zijn met 80 pro cent veruit in de meerderheid. De resterende twintig procent van de bebouwing is gestapeld. Ezelsweide Het plangebied is volgens de Oegstgeester directeur gemeen tewerken J. Hermes goed be reikbaar te maken. Voor het langzaam verkeer zou een tun nel onder de spoorbaan kunnen worden gemaakt. De Oegstgees ter ontsluitingen worden ge dacht bij de Lange Voort, die daartoe dan wel dient te wor den verlengd, en moet uitko men op een nieuw te bouwen brug over de Haarlemmertrek vaart. De voor die brug beno digde grond is op dit moment eigendom van jachtwerven. De wijk zou ook kunnen worden ontsloten via een nieuw aan te leggen zijweg van de Oegstgees- terweg. Die komt dan dwars over de ijsbaan en de Ezelswei de nabij kasteel Oud-Poelgeest te lopen. Ook in dit geval is een brug over de Haarlemmertrek vaart nodig. Hoewel de in groten getale opgekomen omwonenden niet warm lopen voor het plan, kon wethouder Rijks reeds gister avond hun grootste zorgen wegnemen: een nieuwe woon wijk in de Broek- en Simontjes polder leidt niet tot het versle pen van woonboten. Huizen hoeven ook niet te worden ge sloopt. Wel moeten eventueel opslagplaatsen voor boten wor den verkast. Hen nieuwe woonwijk in de Oegstgeester Broek- en Si montjespolder is onbetaalbaar. Zelfs al zou de rijksover heid een maximale subsidie per woning uitkeren dan nog blijft de grondexploitatie een miljoenentekort verto nen. Toch wil dit niet zeggen dat het plan van de baan is. De Oegstgeester wethouder H. Rijks (WD) van ruimtelij ke ordening zei gisteravond tijdens een drukbezochte voorlichtingsbijeenkomst op het Oegstgeester gemeente huis dat zich nu de politieke vraag aandient of belasting betalers de tekorten moeten wegwerken of dat naar een andere polder, met wellicht een grotere landschappelijke waarde, moet worden uitgezien. OECSTGEEST WIM KOEVOET Er zijn enkele plannen gemaakt, met een oplopend aantal wo ningen, en in alle gevallen kost de woonwijk meer aan groen, wegen, riolering, ontsluitingen en verlichting dan ze opbrengt door grondverkoop. Zou de Broek- en Simontjespolder een nieuwe woonwijk met 600 wo ningen worden, dan bedraagt het tekort 17 miljoen gulden. In het plusmodel, waar nog eens 135 woningen verrijzen nabij de kantoren langs de spoorlijn, be draagt het tekort nog altijd 13,6 miljoen gulden. Zou de aan grenzende Klaas Hennepoelpol- der in Warmond bij het plan worden betrokken, dan kan het aantal woningen tot 1050 wor den opgeschroefd. De grondex ploitatie van zo n wijk vertoont evenwel een tekort van 12,5 miljoen gulden. Volgens wethouder Rijks is zelfs nog gekeken naar de mo gelijkheden om het plan nóg groter te maken en extra bouw ruimte te scheppen door de be drijven (watersportsector) aan weerszijden van de Haarlem mertrekvaart te verplaatsen. Die variant is in elk geval wél defini tief van de baan, stelt Rijks, om dat de tekorten er alleen maar groter van zouden worden. Vrijwel vast staat dat een bo demsanering aan de eventuele bebouwing van de polder moet voorafgaan. De grond in de Broek- en Simontjespolder zou zowel langs de randen als in het midden zijn verontreinigd. De kosten zijn nog niet te ramen. VOORSCHOTEN De groene gemeente Voorschoten koestert haar bomen. Voordat binnenkort enkele exemplaren worden gerooid, werd gisteren door de afdeling gemeentewerken druk gewerkt aan het planten van nieuw groen. Langs de Veurseweg werden gisteren 25 eiken neergezet. De bomen kosten ongeveer 500 gulden per stuk en hebben een om trek van 25 tot 30 centimeter. Twaalf bomen worden binnenkort gerooid. Zes bomen in het Burgemeester van der Hoeven- sportpark gaan tegen de vlakte: drie populieren omdat ze te hoog zijn vanwege de hoogspan- nirigsleiding en drie elzen, die dood zijn. Twee populieren aan de Meppellaan worden gerooid, omdat ze te dicht op de aangrenzende flatgebouwen staan. In de wijk Noord-Hofland moeten er vier bomen aan geloven. foto holvast Langs de Veurseweg werden gisteren 25 eiken geplant. 'Niet alleen panden en landgoederen maar ook gebieden kunnen bun bijzondere waarden hebben WASSENAAR MIEP PE GRAAFF Die Wasscnaarders boffen toch maar met hun woonplaats. Ze bevinden zich in één van de meest groene en lommerrijke gemeenten van ons land, een dorp waar je op elke hoek van de straat een bekende Neder lander kunt tegenkomen, inclu sief een heuse prinses (Christi na). En dan blijkt Wassenaar re latief ook nog eens een opzien barend hoog aantal panden te hebben die het predikaat 'mo nument' verdienen. Denk nu niet meteen aan die inderdaad imponerende land goederen. kastelen en villa's, want ook de Wassenaarse arbei derswijken blijken alleszins de moeite waard. De landelijke en provinciale monumentenamb tenaren die momenteel Was sen, iar op 'monument-rijpe' panden, wijken of zelfs parken en bossen onderzoeken blij ken er althans zeer mee in hun nopjes. Een twintigtal van hen kwam gistermorgen in raadhuis De Paauw bijeen om zich ver volgens per bus langs de tr 1 ie plekjes van liet dorp te laten voeren en naderhand over elk object advies uit te brengen. Deze provinc iale monumenten ambtenaren werden vergezeld van de vorig jaar opgerichte Wassenaarse Het MIP (Monu menten Inventarisatie Project) maakt in bijna elke Nederlandse gemeente een overzicht van wat de moeite waard is en doet ver volgens aanbevelingen voor rijks- en provinciale monumen tenlijsten. Let wel: dat zijn lijs ten waarop slechts objecten van (inter)nationaal belang staan. Panden, landgoederen en kaste len die alleen plaatselijk van historische betekenis zijn, be landen veelal op een gemeente lijke lijst. Enthousiast Eén en ander gebeurt onder lei ding van Carla Scheffer van het MIP, die Wassenaar al twee maanden onder de loep neemt en denkt er nog wel even zoet te zijn. De kunsthistorica is laai end enthousiast over hetgeen het villadorp aan architectoni sche objecten uit de jaren 1800 toi 1945 t<- bieden heeft. „Was senaar is één van de meest inte ressante gemeenten van ons land. Want het dorp is voor het grootste deel juist in die periode 1800 tot 1945 gevormd. De meeste villawijken hebben zich in die tijd ontwikkeld en daar zijn veel bekende architecten aan te pas gekomen. Het aardi ge is ook dat Wassenaar qua op pervlakte een heel grote ge meente is, waar je niet snel uit gekeken raakt." Maar het gaat Carla Scheffer c.s. niet alleen om bouwwerken alleen, ook de omgeving kan van monumentale betekenis zijn. „Zo'n raadhuis De Paauw is natuurlijk niet volledig zonder dat schitterende park er om - heen. Een echt landschapspark, aangelegd naar de toen heer sende mode. Het landgoed van Prins Frederik (de toenmalige bewoner van De Paauw red.) strekte zich uit tot de Horsten toe. aan de overkant van de Rijksstraatweg, destijds de eer ste bestrate weg. Ik bedoel maar: ook gebieden kunnen een bijzondere waarde hebben". Arbeiderswijk Dat geldt niet in de laatste plaats voor de sociale woning bouw waar Wassenaar niet be paald bekend om staat, maar die er wel degelijk is. Zoals de wijken Oostdorp en Kerkehout. ooit gebouwd voo in dienst waren landgoedeigenare aanbevelingslijst genoemde Burchtplein en om geving heeft-al wat meer 'sta tus'. want dat werd ooit neerge zet voor de rijkere middenklas se. Ook de lange Kerkdam wordt genoemd als wijk voor r arbeiders die bij villa- en n. Het in de van het MIP middenstanders. Maar daarna gaat het MIP toch snel over naar de duurdere buurten. Zoals daar zijn de vil lawijken Rijksdorp, Groot Hae- sebroek, De Kieviet en het na bijgelegen Kievietsduin, Oud- Wassenaar, Laan van Koot en Nieuw-Wassenaar en De Paauw. En dan staan er her en der nog imposante villa's van klinkende namen als Berlage, Van der Mark, Kröller en Dudok. Bijzonder qua groen of land schappelijke waarden zijn vol gens het Monumenten Inventa risatie Project gebieden als Meyendel. Bierlap, Duindigt (bij de renbaan), de loodse begraaf plaats (bij Kerkehout). En ten slotte worden genoemd de landgoederen, waar het grootste deel van Wassenaar uit bestaat en waarvan het merendeel aan weerszijden van de Rijksstraat weg ligt: Wildrust, Hartenkamp en Terveken. Oud Wassenaar, Blankenburg, Voorlinden, Bin- nenklingen. Wittenburgh. Beu kenhorst en langenhorst, Clin- gendael en Duindigt, Backers- ha'gen. De Paauw en de Hors- Kortom. aan de opsomming valt af te lezen dat bijna heel Wassenaar het waard is om voor eeuwig in monumenten lijsten te worden vastgelegd. De leden van de plaatselijke en landelijke monumentencommissies stappen in de bus die gisteren langs alle historisch waardevolle plekjes van Wassenaar voerde. Dat zijn er vele, de tocht nam derhalve enkele uren in beslag. Opstappunt was raadhuis De Paauw, ook al zo'n 'plaatje' in het villadorp. foto jan holvast K i

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22