Regio Universiteit is uiterst waakzaam 'Niet alleen bestraffen, maar ook opvoedend werken' Onafhankelijk onderzoek toekomst Leidse Courant Van een stille i aanbidder. 6?5 Waterkwaliteit rond intratuin voorschoten 'Vraagt u maar bij de balie' Schiphol baart Rijnland zorgen Donderdag 13 februari 1992 Redactie: 071 -161400 WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie. HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS Een onafhankelijk onderzoek moet meer duidelijkheid bren- f;en over de toekomstmoge- ijkheden van de confessionele regionale dagbladen leidse Courant en Het Binnenhof. De hoofddirectie van Sijthoff Pers, de bonden en de redactie heb ben daarover overeenstem ming bereikt. De randstal moeten voor 1 mei op tafel lig gen. De redactie heeft woensdag in grote meerderheid inge stemd met de uitvoering van het onderzoek. L Kooistra. voorzitter van de redactieraad, is blij met het feit dat de posi tie van de krant opnieuw wor den bekeken. Daarbij worden geen mogelijkheden op voor hand uitgesloten. Ook worden geen blokkades gesteld voor wat betreft kostencalculatie en financiering. Het computercentrum (CRI) van de Rijks Universiteit Leiden is 'uiterst waakzaam' voor een virus dat het voor zien heeft op de personal computer. Dat virus, Michelan gelo genaamd, is op 6 maart actief en tast de harde schijf zodanig aan dat de gegevens die erop staan niet meer te gebruiken zijn. Het virus werd vorig jaar in Nederland en Zweden ontdekt. het virus in de goed- zegt Suir. Het computervirus zit verbor gen in de programma's. Onge merkt kopiëren ze zich op elke floppy die in een computer je contact hebt met andere pc wordt gebruikt. Worden die Dan kunnen er problemen op- gebruiker van een pc de zaak wel onder controle heeft. "Met een computervirus is het net als met griep. Ineens heb je het. Niemand is veilig. Zeker niet als floppy's in een andere compu ter gebruikt, dan worden die eveneens besmet. Drs. P. Gorter van het CRI: „Binnen de pc heeft het virus altijd een kans om toe te slaan. We proberen te voorkomen dat het binnendringt. Ook al doe je de deur op slot, zelfs dan ben je nog niet veilig voor het virus, 't Is net als met een gevangene die kans ziet om uit een goed- beveiligde gevangenis te ont snappen. Met andere woorden: als iemand per se iets wil uitha len, dan lukt dat. Het CRI is op zijn hoede." Volgens Gorter heeft de uni versiteit net twee weken gele den een contract afgesloten met John McAfee, een Amerikaan die programma's maakt om vi russen (ook Michelangelo) te bestrijden. Die programma's worden onder de studenten en medewerkers van de RUL ver spreid. De andere universiteiten in Nederland hebben dit voor beeld gevolgd, aldus de CRI- woordvoerder. Gorter zegt dat de individuele KLM zet weer deel bedrijf aan de kant AMSTELVEEN BILL MEYER treden. Je hoeft je bepaald i te schamen als je dat over komt." AZL De computerdeskundigen van het Academisch Ziekenhuis Lei den zeggen zich vooralsnog 'weinig zorgen' te maken. Woordvoerder Suir vertelt dat er in het ziekenhuis alleen maar wordt gewerkt met program ma's die als officieel te boek staan. Uit die hoek kan volgens hem een virus niet in de com puter binnenkomen. Dat kan al leen als er, bij voorbeeld, com puterspelletjes worden gekopi eerd. Toch komt het een enkele keer voor dat de deskundigen van het AZL een virus onder scheppen. „We zijn er wel goed tegen beschermd." Het gevaar van dreigt uit de hoek v kope programma's „Dat zijn van die programma die je overal op de kop kunt tik ken. Vaak is zo n circuit heel onbetrouwbaar. De andere kant is echter, dat er best wat goed kope spulletjes op de markt zijn die wei goed zijn. Waarmee dus niks aan de hand is. Maar je moet ze bij betrouwbare instan ties kopen. Soms heb ik wel eens de indruk dat er té panie kerig wordt gedaan over een vi- Suir heeft nog niet meege maakt dat een virus computer bestanden kon vernietigen. „Het systeem van het acade misch ziekenhuis is eigenlijk op alles beveiligd. Hackers (com puterinbrekers) hebben bij ons absoluut geen kans om in te breken. Virussen worden op tijd onderschept. Alleen sluipen ze gemakkelijk een pc binnen. Ze ker als iemand een spelletje ko pieert." Speciaal voor Valentijn (14 februari). Leuk opgemaakt rond mandje gevuld met drie Primula's (acaulis). Keuze uit diver se kleuren. Compleet Tevens los verkrijgbaar: primula acaulis 1,95 Computervirus 'Michelangelo' slaat 6 maart toe Leidseweg 518. tel 071-763748 De KLM en de bonden zijn het gisteren eens geworden over de verzelfstandiging van het be drijfsonderdeel 'onderhoud grondmaterieel'. Het bedrijfs onderdeel zal voortaan als zelf standige dochter door het leven gaan. In totaal worden elf bedrijfs onderdelen verzelfstandigd of verkocht, terwijl ook de belan gen in een aantal dochtermaat schappijen (Service Q, Schrei- ner, etc.) van de hand worden gedaan. De KLM wil af van alle bedrijfsonderdelen en dochters die niet langer tot de kernactivi teiten van de maatschappij worden gerekend. De FQ.M hoopt dat de betrokken bedrij ven marktgerichter en goedko per gaan werken. Onderhoud grondmaterieel (O.G.) houdt zich bezig met het onderhoud aan alle rijdende voertuigen van de KLM, van be stelbusjes tot vliegtuigtrekkers. De voorstellen die de KLM gis teren aan de bonden voorlegde, komen neer op het behoud van de arbeidsvoorwaarden voor het 200 mensen tellende perso neel. Dat betekent dat zij bin nen de KLM-cao blijven wer ken. Het voorstel om nieuwko mers in een aparte cao onder te brengen stuitte op hevig verzet van de bonden. Ook het voorstel van de KLM om in 1995 te toetsen of de ver zelfstandiging het beoogde re sultaat heeft, haalde het niet. De KLM had bii een tegenvallende ontwikkeling de arbeidsvoor waarden opnieuw ter discussie willen stellen. Dat was voor alle bonden onverteerbaar. Onderhandelaar José Smeets van de Vervoersbond FNV, die mede namens de andere bon den sprak, zei niets te voelen voor een evaluatie in 1995 om dat het bedrijf al zeer marktge richt werkt. „O.G. is niet duur der dan vergelijkbare bedrijven buiten de KLM." Smeets erkent dat door O.G. te verzelfstandigen het bedrijf flexibeler in kan spelen op de wensen van de markt en daar door veel werk van derden bin nen kan halen. Nu gebeurt 95 procent van het werk in op dracht van de KLM. Eén miljoen sparen zegels bij Albert Heijn. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Vaste-Klantenfonds leeft nog niet in AH-fHiaaI „Wilt u nog zegels?", klinkt het honderden keren per dag uit de mond van de cassière achter de kassa van het Albert-Heijnfiliaal in de Winkelhof in Leiderdorp. Het meisje heeft geen idee hoe veel zegels ze per dag uitgeeft. „Maar het zijn er heel wat, wel drie rollen op een dag". Er gaan duizend zegels op een rol, 490 in een boekje. De klanten in de Winkelhof lij ken weinig geïnteresseerd in de mogelijkheid om zegels te krij gen bij hun boodschappen. Slechts een enkeling bergt een klein rolletje zorgvuldig in de portemonnee op. Toch is het zegels sparen bij Albert Heijn een groot succes. Dertig procent van de klanten spaart zegels, één miljoen mensen. Jaarlijks wordt er voor 250 miljoen gul den zegels in boekjes geplakt. Albert Heijn begon al in de ja ren vijftig met het creëren van de mogelijkheid voor klanten om zegels te kopen. Met die ze gels konden obligaties van het bedrijf worden gekocht. De ac tie werd een succes, een groot succes, want Ahold moest met de uitgifte van obligaties stop pen omdat het 'vreemd vermo gen' in de onderneming te groot werd. Units Het Zaanse bedrijf heeft nu twee jaar gestudeerd op het Vaste-Klantenfonds. Met de ze gelboekjes kan niet alleen con tant geld worden verkregen. Klanten kunnen 'units' krijgen voor drie zegelboekjes. Voor de helft van het ingelegde geld krijgt de klant een aandeel Ahold, de andere helft wordt aan Ahold uitgeleend tegen een percentage dat nu op 9,2 pro cent ligt. De pr-man van het concern brengt de actie, die al volgende week van start gaat, wervend aan de man. „Wij willen de ban den met onze klanten nog ver der aanhalen door hun de mo gelijkheid te bieden aandeel houder van ons bedrijf te wor den." Hij wijst erop dat als Ahold in de jaren vijftig met de ze actie was begonnen, het ren dement elf procent zou zijn ge weest. „Natuurlijk bestaat er ook een risico dat de aandeel- koers daalt", merkt de woord voerder nog op. De klanten in de grote AH- vestiging in de Winkelhof in Lei derdorp zijn minder enthou siast. Nog niet veel mensen hebben van het iniatief ge hoord. „Ik spaar al jaren ze gels", zegt een mevrouw. „Vlak voor ik op vakantie ga, wissel ik de boekjes in en koop er het eerste buitenlandse geld voor. Dat doe ik al jaren en dat blijf ik doen." Een oudere vrouw is zeer geïn teresseerd in het nieuwe plan van AH. „Vroeger heb ik ook meegedaan met de obligatie actie van Albert Heijn. Veel weet ik nog niet van die nieuwe actie, maar ik zal zeker informatie op vragen". Aan de kassa van AH- Winkelhof leeft het Vaste-Klan tenfonds nog niet. Een vraag aan de cassière levert slechts een schouderophalen op. „Vraagt u maar bij de informa tiebalie". „Het aspect van de vervuiling van het water als gevolg van het luchtverkeer is tot nu toe zeer onderbelicht. Wij vinden dat een onbegrijpelijke zaak. Want wat als luchtverontreiniging be gint, komt uiteindelijk toch in het water terecht." Dit zegt A.J.M. Overgaag. ingenieur-di recteur bij het hoogheemraad schap voor Rijnland. Het hoog heemraadschap is belast met het kwaliteitsbeheer van het op pervlakte- en grondwater in het gebied tussen Den Haag en het Noordzeekanaal. Het Hoogheemraadschap heeft de afgelopen tijd nogal eens met de luchthaven of de bedrijven die op Schiphol zijn gevestigd in de clinch gelegen. Zo kreeg Schiphol nog zeer re centelijk een flinke boete omdat de luchthaven in 1989 grote hoeveelheden zout water op het oppervlaktewater heeft geloosd. Ook loopt er bij de Raad van State nog een procedure over de vraag of de luchthaven dan wel de 420 bedrijven op Schiphol zelf verantwoordelijk zijn voor de naleving van de Wet Veront reiniging Oppervlaktewater. Ook de vliegtuigfabriek Fokker kreeg het met de waterkwali teitsbeheerder aan de stok in verband met het lozen van met cadmium en andere zware me talen. Ondanks deze conflicten is er volgens Overgaag geen sprake van dat de regels op de luchtha ven massaal massaal worden overtreden. Volgens hem hou den de bedrijven op Schiphol zich veel beter aan de regels dan vroeger Dat blijkt bijvoor beeld uit de bouw door de KLM van een miljoenenkostend milieucentrum dat enige tijd geleden op Schiphol-Oost in ge bruik werd genomen. In het centrum wordt het vervuilde water gezuiverd dat afkomstig is van de onderhoudshangars van de KLM Ook de kwestie van het zoute water is inmiddels uit de we reld. Bij de vele nieuwbouwpro jecten op de luchthaven, zoals de verdubbeling van de Schip- hollijn of de uitbreiding van de aankomst- en vertrekhal, wor den de aannemers geregeld ge confronteerd met brak kwelwa ter in de bodem. „Aanvankelijk werd dit water gewoon de sloot ingepompt. Wij hebben de zaak toen aangekaart en aanvanke lijk gesuggereerd een pijplijn aan te leggen naar het gemaal Lijnden. Van daaruit zou hei water richting Noordzeekanaal worden afgevoerd waar liet zou te water niet zo'n probleem is Zo'n pijplijn is er destijds ook geweest in de jaren zestig tij dens de bouw van Schiphol- Centrum." Overgaag zegt zich zeer goed te kunnen vinden in de alterna tieve oplossing waar na samen spraak met de luchthaven uit eindelijk voor werd gekozen „Het overtollige water wordt eerst opgeslagen in bassins die ten westen van de snelweg A4 liggen en later met een zware pompinstallatie teruggepompt diep de bodem van de Haar lemmermeerpolder in." Video-auto nieuw wapen in strijd tegen wegpiraten LEIDEN MONICA WESSELING De politie heeft sinds kort een nieuw wapen in handen in de strijd tegen de notoire overtre der van de verkeersregels. Met een onopvallende wagen wordt gesurveilleerd en overtreders worden niet alleen op de bon, maar ook op de videoband ge slingerd. De verkeerszondaar wordt vervolgens staande ge houden en geconfronteerd met zijn (of haar) eigen rijgedrag. „Niet alleen bestraffend, maar vooral opvoedend", zo om schrijft MA van der Wel de nieuwe werkwijze. Samen met collega P.H.J. Rustenhoven, bei den in dienst bij de algemene verkeersdienst van de RP in Driebergen/Zeist, bestuurt hij sinds januari de videowagen. Achterliggende gedachte is dat mensen veelal niet beseffen welke rare en vooral gevaarlijke 'geintjes' ze in het verkeer uit halen. Bovendien is het op de drukke snelwegen in dit deel van het land vaak onmogelijk om iemand kort na de overtre ding staande te houden. Enkele minuten later zijn ze de ver keerssituatie al weer vergeten. Het tweetal is nu een maandje met de nieuwe wagen in de weer en is dik tevreden. „Auto mobilisten schrikken als ze zichzelf zien. Afwijkend rijge drag is uitstekend vast te leg gen". We gaan een ochtendje mee om te kijken of de positieve conclusie van de twee surveil lanten van de verkeersdienst, gerechtvaardigd is. Het is grijs en druilerig weer als we op een parkeerplaats in Leiderdorp worden opgepikt. „Jammer voor jullie", zegt Van der Wel. „Het verkeer is net als het weer. Sloom en saai. Dat levert weinig spectaculaire plaatjes op", voorspelt hij. In de loop van de ochtend zal blijken dat dit alles zins meevalt. We vertrekken, de A4 op rich ting Rotterdam. Binnen een paar minuten waarschuwt Rus tenhoven Van der Wel, die ach ter het stuur zit. „Die vrachtwa gen lijkt me rijkelijk hard rij den". De video snort, de snel heidsmeter wordt ingesteld. Het blijkt mee te vallen. De wagen passeert wel met 100 kilometer- Zuur, te hard dus, maar gaat dan netjes terug naar 85. „Dat is niet ernstig genoeg om deze au to voor te gebruiken". Bloedlink Het ernstige geval laat niet lang op zich wachten. Een fonkel nieuwe Audi scheurt voorbij. De snelheidsmeter loopt op: 132, 143, 156 en ja hoor, 169 zelfs. Bij de afslag Plaspoelpolder slaat de kilometervreter af: de manier waarop verdient geen schoon heidsprijs. Enfin, alles ligt vast op de video. De man, het blijkt een directiechauffeur te zijn, wordt staande gehouden. Zijn verweer is zwak; „Ik was een nieuwe wagen aan het uitpro beren". Van de video-opname schrikt hij niet. „Ik moet toch ergens oefenen met die wagen. Mijn baas wil nu eenmaal dat ik flink doorrijdEen fikse boete (zo n 400 gulden) ontlokt de chauffeur de verzuchting dat hij dus niet lekker kan eten van avond, maar lijkt geen goede Rustenhoven: „Automobilisten schrikken als ze zichzelf zien. Afwijkend rijgedrag is uitstekend vast te leggen". FOTO l OF# ZUYDERDUIN M.A. van der Wel en collega P.HJ. voornemens te weeg te bren gen. We gaan de weg weer op. Bin nen enkele minuten hebben we de volgende snelheidsduivel. Deze rijdt, ongelooflijk maar \Vaar, 187 kilometer per uur. Het wordt een prachtige video opname. Weer wordt op de hoedenplank van de politie-au- to het bordje 'politie stop' uitge klapt. Deze chauffeur schrikt duidelijk wel van zijn 'filmpje' en loopt opeens over van de goede voornemens. Ook hij een bon. We krijgen er lol in. Een autootje valt op door onzeker rijgedrag. De uitvoegstrook op. en op het laatst toch maar weer op de grote weg. Op het laatste moment van baan veranderen, hard en dan weer zacht. Hier lijkt iets aan de hand te zijn. De videocamera heeft het allemaal mooi vastgelegd en aan de rand van de stad Rotterdam wordt de man naar de kant van de weg gedirigeerd. Het blijkt een ou dere man te zijn die de weg kwijt is. De \ideo-opname over tuigt de bejaarde van de nood zaak rechts te blijven rijden. Met een reprimande mag hij weer door Rotterdam weer uit. Een tien tonner rijdt geregeld een stukje op de vluchtstrook en over schrijdt zeer geregeld de maxi mum snelheid Wr BMBBWVW ren de politieauto naast de vrachtwagen en de video-came ra wordt op de cabine gericht. Daarmee wordt het onrustig rij gedrag onmiddellijk verklaard de chauffeur zit met de benen half omhoog kaart te lezen en een boterhammetje te eten Over concentratie gesproken De inmiddels bekende proce dure - staande houden en met de video confronteren - wordt gevolgd. Een fikse waarschu wing en we gaan weer. Vlakbij het Prins Clausplein doet zich een heel granpig voor val voor. Een Mercedes die we al geruime tijd volgen omdat hij 170 kilometer per uur rijdt, sta.it bij het plein plotseling op zijn rem Hij geelt ons een waar schuwend teken dat er bij het plein radar opgesteld staal Aai dig, hij denkt immers dat wij ook 'gewone' automobilisten zijn. Nog geen vijftig metei voorbij het plein geeft de man weer gas en haalt nu zelfs de 180. Wij rijden voorbij en het bord wordt uitgeklapt: politie, stop. De 'aardige' man is stom veroaasd als hij gestopt wordt Hij blijkt danig onder de indruk te zijn van de video-opname van het op de rem staan voor de radar Hard rijden is bloedlink, maar plots afremmen minstens De video-auto blijft in elk ge va) twee jaar op de weg. De auto fungeert in een samenvverkings verband tussen rijkspolitie en rijkswaterstaat. De politie In- taalt de wagen, rijkswaterstaat de apparatuur. Rijkswaterstaat beheert de wegen. Het is voor hen belangrijk om te weten waarom op de ene weg meer ongevallen gebeuren dan op de andere. Een groot deel van de vide oopnames wordt bewaard en kan bij studies worden ge bruikL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21