Leiden Verdachte moord Bosrode weer vrij 'Meisjes willen niet meer voor aap lopen' Aanrander mishandelt vrouw met mes mes Esso en Mobil strijden om Leidse tankstations Donderdag 13 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT* JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 Jubilerend Werkmans Wilskracht verloor majorettes en tamboers De harmoniekapel anno 1907 in vol ornaat. foto p r LEIDEN ERNA STRAATSMA De naam van de vereniging doet vermoeden dat het om een socialistische club gaat. De FNV-poster achter de ramen I versterkt die indruk. De voorzit ter van de jubilerende harmo niekapel Werkmans Wilskracht zegt dat dit op toeval berust. „We hebben geen enkele band met de PvdA of de FNV. De FNV huurt hier alleen onder", aldus Wendy Kooistra. De naam van de oudste mu- .- - ziekvereniging in Leiden, die 90 jaar bestaat, is bedacht door een werknemer van de Leidse Katoenweverij. Hij richtte sa- i men met een aantal collega's de harmoniekapel op. Ze waren al- lemaal arbeiders, vandaar de j naam. „Het is een beetje ouder- wetse naam, die vaak wordt ge- associeerd met een socialistisch verleden", zegt Kooistra (20), 'die trompet speelt in het WW- orkest. „Arbeidersmuziekvere niging Nieuw Leven, dat was vroeger wel echt een rooie club", herinnert hoornist H. de Zee (60) zich.' De geschiedenis van WW kent enkele turbulente periodes. Het ledenbestand van wat 40 jaar geleden tot een van de landelij ke toporkesten werd gerekend stortte na 1955 drastisch in. Nieuwe ledenaanwas van jon geren bleef uit. Oorzaak: onbe kend. „Na 1980 zijn we weer langzaam van onderen af aan begonnen". Eind jaren zeventig werd de vereniging tot twee keer toe ver scheurd door opstandige tam boers. In 1976 stapte een stel ontevreden leden op en richtte Allegro/Vivace op. In 1979 scheidde zich opnieuw een groepje tamboers af. Ze richtten even later Con Fuoco op. Begin jaren negentig ontmoetten de drie elkaar weer in het nieuwe muziekverzamelgebouw op het Waardeiland. „De een zit nu links, de andere rechts van ons", zegt De Zee. Dat het tot twee keer toe de tamboers waren die dwars la gen berust niet op toeval, meent hij. De vereniging ontwikkelde zich halverwege de jaren zeven tig meer en meer als een 'zit tend orkest'. De meeste leden wilden veel liever in een zaal musiceren, dan opgedoft over straat lopen. De Zee: „Tam boers worden bij een zittend or kest altijd een beetje stiefmoe derlijk behandeld. Dat is niet ty pisch Leids. Zij willen liever de straat op met wat meer show". Soberder Maar daarvoor was in het 'nieu we' WW weinig plaats. De vere niging ging zich in de loop der jaren steeds soberder gedragen. „We willen gewoon muziek ma ken. geen opgedirkte toestan den met veren en zo", zegt de hoornist. Kooistra vertelt dat de uniformen enkele jaren geleden op uitdrukkelijke wens van de leden zijn verdwenen. De WW'ers dragen tijdens concer ten nu een simpel rood coiber- tje. De vereniging druist daarmee in tegen de huidige trend in Ne derland Muziekland. Het is mo de onder muziekverenigingen om meer show te brengen. „We zijn een traditioneel ingestelde vereniging", zegt De Zee. Kooi stra haast zich te zeggen dat dat niet betekent dat de harmonie kapel 'ouderwets' is. „Want wij spelen bijvoorbeeld wel de mu ziek van 'Les Miserables". Behalve de uniformen zijn ook de majorettes verdwenen. Ooit telde de vereniging een meisjes-korps dat gehuld in turn pakjes de overwegend mannelijke muzikanten verge zelde. „Als meisje doe je zoiets niet meer", zegt De Zee. Tegen woordig melden ze zich alleen nog maar aan als muzikant. „Die hele wereld van majorettes is ingestort. Je ging het merken toen het damesvoetbal op kwam. Toen wilden meisjes niet meer voor aap lopen. In 1984 zijn we er mee gestopt. Toen waren er nog vier meisjes over. We hebben er ooit 80 gehad". De harmoniekapel bestaat in middels voor de helft uit vrou- Contact WW zit sinds 1989 in het nieu we muziekverzamelgebouw aan de J.C. de Rijpstraat. Samen met vier gelijksoortige clubs, onder wie K&G. Onderling contact is er overigens weinig. ,,Als je er om wat voor reden dan ook mee kapt, stap je niet snel met je kennis naar een andere vere niging over. Leden van andere verenigingen komen sporadisch bij onze concerten kijken. En het muziekverzamelgebouw be staat eigenlijk uit vijf afzonder lijke gebouwen, die totaal van elkaar zijn gescheiden", zegt De Zee. WW is tevreden over het nieuwe onderkomen. Maar het pand is na twee jaar al weer wat te klein. „Het is een heel goed gebouw. Je hoort op de achter grond wel wat geluiden, maar het is heel rustig". Voor leden en oud-leden geeft Werkmans Wilskracht vrijdag 21 februari een recep tie Ivan 19.30 tot 21.00 uur) in het verenigingsgebouw van Con Fuoco (j.C. de Rijpstraat 23). De vereniging geeft vrijdag 13 maart een jubileumconcert in de Vredeskerk. Aanvang 20.00 uur. foto hielco kuipers Een 20-jarige vrouw uit Leiden is vorige week op de Middelstegracht aangerand en mishandeld met een mes. De vrouw heeft gisteren aangifte gedaan bij de po litie. Ze Fietste vorige week donderdag rond elf uur 's avonds op de Middelsteg- racht en passeerde een man. Die greep te geven waarna hij in elkaar zakte. De haar jas beet en trok haar van de fiets, vrouw kon toen wegkomen. Vrienden De vrouw werd tegen een muur gedrukt, van haar hebben in de omgeving nog waarna de man een groot aantal keren wel gezocht naar de man maar dat lever een mes over allebei haar armen haalde, de geen resultaat op. Een half uur na de Vervolgens scheurde hij haar t-shirt ka- gebeurtenis heeft de Leidse de politie ge pot. beid, met de mededeling dat ze de vol- De Leidse zag kans de man een knietje gende dag aangifte zou doen. Ze was volgens de politievoorlichter echter zo ontdaan dat ze dat gisteren pas heeft kunnen doen. De politie is op zoek naar getuigen die de ongeveer 20-jarige bela ger die avond op de Middelstegracht hebben zien lopen. Hij heeft donker, krullend halflang haar, droeg toen een groene winterjas en spijkerbroek. Leiden is twee dagen lang het middelpunt van de Nederlandse glamour-wereld. De show- en entertainmentbeurs in de Groenoordhallen staat borg voor gebruinde heren met net iets te lang haar en dames van wie de lichaamsbedekking pas een decimeter onder de oksels begint. irs presenteren artiesten zich en staan 'showbizz-achtige' machines uitge- i het middelpunt van de glamour in Nederland. foto hielco kuipers Er bestaan geen verdenkingen meer tegen de 31-jarige Leidenaar die maandag werd aangehouden in verband met de moord op de 35-jarige Merenwijker Willem Cor- nelisse. De man is gistermiddag na overleg met de offi cier van justitie weer vrijgelaten. LEIDEN. JANET V De politie vermoedde dat de man eigenaar was van de fiets, die vlakbij de plek waar het slachtoffer is neergestoken in het water van de Bosrode werd aangetroffen. De afgelopen da gen is volgens voorlichter D. Graveland echter vast komen te staan dat de gevonden fiets niet van de 31-jarige man is. Vlak na de steekpartij op vrij dagavond 12 oktober vroeg een man aan voorbijgangers of ze soms een fiets hadden gevon den. De getuigen zijn deze week geconfronteerd met de 31-jarige man, maar herkenden hem niet als degene die het rijwiel zocht. „Het is nog niet voor de volle honderd procent uitgesloten dat deze man rond dat tijdstip op de Bosrode is geweest, maar we gaan ervan uit dat hij de fa tale steek niet heeft toege bracht", aldus Graveland. Al in november hield de politie twee andere mannen aan die even- eens niets met de zaak te ma ken bleken.te hebben. Meteen na de moord kwam een groot recherche-bijstands team in actie. De laatste weken waren nog maar twee recher cheurs met de zaak bezig. Deze week werd het team weer uitge breid met acht mensen. „Het koppel blijft actief en zonodig worden meer rechercheurs in gezet", aldus Graveland. Vol gens hem komt nog steeds nieuwe informatie binnen over de moordzaak. „Het leeft enorm in de stad". De politie zit, nu de derde verdachte op vrije voeten is ge steld, niet helemaal zonder aan knopingspunten. Er wordt ge zocht naar vijf mensen. Iemand heeft gezien dat een man met het latere slachtoffer op de Bos rode liep. Een automobilist zag drie mensen lopen naar de plek waar Willem Comelisse met een steekwond werd aangetroffen en de vijfde persoon die wordt gezocht is degene die naar zijn fiets vroeg. Restauratie houtzaagmolen begonnen LEIDEN. ERIK BASSELIER De grote restauratie van hout zaagmolen D'Heesterboom aan de Haagweg is vandaag begon nen. Wethouder T. van Rij (VRO) heeft daarvoor het offi ciële startsein gegeven. De uit 1805 daterende houtzaagmolen wordt grondig opgeknapt. Be halve de fundamenten en het zaaghuis, wordt ook de comple te omloop - de 'balie' - van de molen vernieuwd. De Stichting Houtzaagmolen D'Heesterboom, die in 1990 in het leven werd geroepen om subsidies binnen te krijgen voor de renovatie, verwachtte toen dat het herstel van de molen minstens 476.000 gulden zou gaan kosten. Die raming is drastisch bijge steld, want penningmeester H.J. Deurhof van de Stichting Hout zaagmolen gaat nu uit van een bedrag van rond de zeven en een halve ton. Dat geld komt voor het groot ste deel uit de kas van Monu mentenzorg. De stichting ont vangt ook een bijdrage van de gemeente Leiden. D'Heesterboom draait op za terdagen nog altijd dank zij de inzet van het Gilde van Vrijwilli ge Molenaars. De Stichting Houtzaagmolen D'Heester boom verwacht dat de molen over een jaar weer volop zal draaien en zagen. Wie nou meteen in de auto wil springen om al dat moois eens te bekijken, moeten we teleurstellen. De show- en entertainmentbeurs is louter voor vaklieden. Je moet op de een of andere manier iets te maken hebben met de bedrijfstak van vermaak om binnen té komen. Woensdag om 13.00 uur ging de beurs van start. Nou ja, hij zou starten. Ten eerste begon het optreden van de eerste "artiesten, de dansgroep La Dance (hoe komen ze er op) ruim twintig minuten te laat. Toen wilde ook nog iemand van het organiserende produktiebureau F&R uit Elburg even wat kwijt via een toespraakje. De man was al zo'n vijf minuten bezig toen hij even informeerde 'of iemand wat aan zijn oren mankeerde'. Blijkbaar mankeert hij zelf wat aan zijn ogen want de hele zaal probeerde de spreker al minutenlang met gebaren richting het oor duidelijk te maken dat hij absoluut niet te verstaan was. Daarop werd een nieuwe microfoon aangesleept, met als nadeel dat de speech opnieuw werd afgestoken. De indrukwekkende lasershow die volgde op de haperende opening maakte bijna alles goed, maar het afsluitende spektakelstuk viel weer hopeloos in het water. Het was de bedoeling dat een motorrijder door een bak met TL-buizen zou scheuren. Dat gebeurde ook, maar niemand heeft het gezien omdat de hal voor de lasershow geheel was verduisterd. Een spotlicht was vergeten. Ietwat knullig, voor een vakbeursorganisatie. Glamour-land Maar goed, het gaat dan ook niet echt om de opening maar om de beurs zelf. Die wordt in deze vorm voor de eerste keer gehouden. Het moet een jaar lijks terugkerend fenomeen worden. Op de beurs worden bijvoorbeeld apparaten gepre senteerd. Dat varieert van een lasershow tot decorstukken als Amerikaanse old-timers. Maar wat te denken van een of ander hussel-apparaat dat als de 'Si mulator Super X' door het leven Op de show- en entertainmenl stald. De Goenoordhallen zijn gaat. 'Een heel aparte ervaring als u meedoet aan een luchtge vecht tussen twee vliegtuigen uit de Eerste Wereldoorlog', staat op bijbehorend bord aan geprezen. Ach, er zullen wel mensen zijn die zoiets leuk vin den. Het wachten is nu op een simulator van een vrije val met een F-16 boven een stad. Behalve apparaten zijn er ook artiesten die zich in de kijker proberen te spelen op de beurs. Namen als I.ee Towers en Vader Abraham kom je er niet tegen, die hebben al schnabbels ge noeg. Maar hier en daar snuif je toch even een vleugje herken ning pp. Wat bijvoorbeeld te denken van Nikkelen Nelis. Hij is nieuw leven ingeblazen en kan dus worden ingehuurd voor evenementen. Wie niet'zo van hem gechar meerd is, kan ook een heel an dere kant op. Naast een kraam pje met mime-spelers staan en kele schaars geklede dames. Zij vertegenwoordigen het bureau tje 'Nasty Girls Promotions'. De vraag rijst of zij nog wel enige promotie nodig hebben. Blijk baar wel, want hun belangen worden behartigd door twee zonnebank-gebruinde heren die de kapper in jaren niet meer zijn tegengekomen. Even verderop staan drie keurig in pak gestoken heren van het arbeidsbureau. Nou is alge meen bekend dat het artiesten- bestaan moeilijk is. maar is het niet wat hardvochtig om en thousiaste artiesten op zo'n beurs te confronteren met de dreiging van omscholing? Nee, dat zien we verkeerd. Het ar beidsbureau blijkt te bemidde len tussen artiesten en potentië le werkgevers. Glamour-Leiden Er staat ook nog een heus Leids bedrijf: Party Art. een artiesten bureau onder leiding van Astrid Krom. Het organiseert feesten, evenementen en talentenjach ten (bij voorbeeld in Club 70), maar begeleidt ook aankomen de artiesten. Wat te denken van de Nederlandse Diana Ross, die voor 850 gulden een half uurtje kan worden ingehuurd. Het grootste talent dat Party Art in de aanbieding heeft is Marilyn Rose. Volgens Krom zingt ze met de warmte van Oleta Adams, het brutale van Linda Stansfield en het swingende van Gloria Estefan. Een optreden van een half uur kost 850 gul den. Vreemd genoeg staat in de folder dat dit bedrag exclusief geluid is. Wat een optreden kost als Rose haar stembanden mee neemt wordt niet gemeld. De show en entertainment beurs is om tien uur vanavond weer afgelopen. Maar volgend jaar is-ie weer terug. Zo heeft u nog twaalf maanden de tijd om een act te bedenken waarmee u zich artiest kunt noemen. Kunt u in 1993 ook naar binnen. Meld u bij het arbeidsbureau als zanger exclusief stemgeluid. Succes verzekerd. Redactie: Roy Klopper en Loman Leefman* LEIDEN ERIK BASSEUER MEDEWERKER Het Leidse autobedrijf Huisman bv ligt in de clinch met olie maatschappij Mobil Oil in Rot terdam. I let autobedrijf ging in juni 1990 een overeenkomst aan met Mobil Oil voor de ex ploitatie van twee nieuwe tank stations. Esso Nederland, de maatschappij waarmee Huis man sinds jaar en dag zaken doet, pikte dit niet en wist Huis man te bewegen het contract met Mobil te verbreken. Dat nam Mobil weer piet. In een kort geding eiste deze maatschappij gisteren dat Huis man alspog met Mobil in zee gaat, op straffe van een dwang som van 50.000 gulden per dag van overtreding. Beide partijen sloegen elkaar om de oren met de vaagheid van hun contrac ten. De overeenkomst tussen Huisman en Mobil hield in dat Mobil benzine zou gaan leveren aan de bestaande stations van Huisman (onder meer aan de Willem de Zwijgerlaan en het Levendaal) maar ook dat beide partners twee nieuwe benzine stations zouden neerzetten. Een langs de rijksweg A44 bij Oegst- geest en het andere tegenover het bestaande (nu nog) Esso- station, aan de Noordzijde van de Willem de Zwijgerlaan. Volgens advocaat Driessen van Mobil Oil heeft Huisman in juni 1990 een overeenkomst ge tekend waar hij niet onderuit kan. Toen de onderhandelingen met Mobil begonnen, was Huis man nog steeds gebonden aan Esso. Maar tegen de tijd dat het contract gesloten werd zou Huisman 'contractvrij' zijn. zo had hij Mobil verzekerd. „Blijk baar is Esso toen meteen bo venop Huisman gesprongen, en heeft deze zich gewoon door Esso laten ringeloren", aldus Driessen. Lokkertje Volgens advocaat Van Duuren, die Huisman vertegenwoordig de, was het contract met Mobil verre van duidelijk. Vooral de belofte van het benzinestation aan de A44, doorgaans een zeer lucratieve zaak, is volgens hem geen zuivere koffie. „Mobil heeft Huisman gewoon een lok kertje voor willen houden. Dat plan verdwijnt steeds verder in de mist van de toekomst." Volgens van Duuren had Huisman al veel eerder, in maart 1988, een contract met Esso gesloten over de realisatie van een nieuw benzinestation aan de Willem de Zwijgerlaan. Volgens Mobil is hier echter geen sprake van een contract, maar van een vaag 'briefje', slechts één velletje napier waar wat onduidelijke afspraken op stonden. „Daar was Mobil niet van onder de indrukaldus de raadsman. „Bovendien kreeg Mobil dat briefje nas te zien toen de overeenkomsi mei Huisman al was gesloten." Esso meent dat Huisman niet onder de bestaande contracten uit kan omdat hij nog niet aan zijn verplichtingen heeft vol daan. Afgesproken was dat Esso tien jaar lang benzine aan Huis man zou leveren. Daama kon de overeenkomst vervallen, mits Huisman aan een bepaald afnamevolume had voldaan. Dat laatste bleek niet het geval, hetgeen reden was voor Esso om met Huisman door te willen pan. De rechtbankpresident doet op 19 februari uitspraak in het gW lui mm ,mcnade"Scheieningcn!

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19