Leiden Heipaal door riool kost anderhalve ton Leiden wordt nooit een tweede Rotterdam Kijk- en luisterhoek in 't Spoortje BOUWPLANNEN? m nc/*_ m r kv/c vi Aannemer moet betalen voor fout aan Lammenschansplein De Sassenheimse aannemer MJ. van Breda moet aan de gemeente Leiden naar schatting anderhalve ton betalen. Vier jaar geleden sloeg de aannemer bij de bouw van een Shell-benzinestation aan het Lammenschansplein per ongeluk een betonnen paal door een rioolbuis. Bij een controle kwam dat vorig jaar toevallig aan het licht. De gemeente is sinds begin dit jaar bezig om het stuk buis te vervangen. Drie weken terug beschadigde de gemeente zelf bij de voorbereidingen een ondergrondse Shell-tank. Dat vertraagde de werkzaamheden. LEIDEN EMIEL FANGMANN Gisteren werden aan het Lam menschansplein de fundamen ten van de betreffende buis blootgelegd en zag men de paal uit het riool steken. Deskundi gen noemen het 'ongelooflijk' dat de betonnen paal dwars door de betonnen rioolbuis is geslagen zonder dat het ooit werd opgemerkt. De gemeente ondekte het obstakel in het riool vorig jaar zomer bij een toevalli ge controle. Een automatisch gestuurde ondergrondse video camera stuitte toen op een merkwaardige hindernis in de rioolbuis, die een doorsnede heeft van 1 meter 20. Het gat in het riool heeft de afgelopen jaren geen noemens waardige vervuiling veroor zaakt. Dat is waarschijnlijk te danken aan de dikke kleilaag waarin de buis ligt. Die heeft de meeste lekkages tegengehou den. Gisteren werd ook nog een tweede heipaal van elf meter aangetroffen, maar die is bij het slaan langs de buitenkant het riool Volgens P. Haanstra, mede werker van de dienst civiele werken, bedragen de totale kos ten van de reparatie 'rond de anderhalve ton'. De gemeente krijgt dat bedrag terug van aan nemer Van Breda. Hij is aan sprakelijk omdat Shell het werk aan hem heeft uitbesteed. „Het precieze bedrag ken ik niet, want dat zoekt mijn verzekering allemaal uit", reageert Van Bre da laconiek. Volgens de aanne mer is hem indertijd door nie mand verteld dat er op die plaats een riool in de grond zat. Luifel Het riool tussen het gemaal bij de Lammenschansweg en de rioolzuivering aan de Voorscho- terweg is vorige week afgeslo ten. Het vuile water wordt on dertussen afgevoerd door de riolering tussen het gemaal aan de Geregracht en de noordelijke zuivering aan de Stadspolder- weg. Over twee weken hoopt de gemeente het oude stuk buis te Grondwerkers troffen gisteren aan het Lammenschansplein een betonnen paal a door de riolering werd geslagen. hebben vervangen. Het Shell- benzinestation wordt daarna met medewerking van aanne mer Van Breda weer opge bouwd. De heipalen zijn ooit geslagen om de luifel van het station te ondersteunen. Die luifel ligt ondertussen aan de zijkant van autobedrijf Ford Rijnland te wachten op her plaatsing. Een voorlichter van Shell schat dat die herbouw ook 'enkele weken' in beslag zal ne men. De gemeente die nu de rioolschade herstelt, richtte zelf enkele weken terug ook schade aan. Bij het slaan van damwan- den rond de rioolput werd een ondergrondse Shelltank geraakt. Die moest er worden uitge haald. Ook een stuk met benzi ne vervuilde grond werd afge graven. Ambtenaar Haanstra van civiele werken zei gisteren dat de plattegrond van het on dergrondse terrein die de ge meente van Shell ontving 'niet gedetailleerd genoeg' was. „De tanks waren niet op ware groot te ingetekend en hun precieze ligging klopte niet met de wer kelijkheid." Shell zou bij de ge meente voor die beschadiging van een van de tanks een reke ning willen indienen van vijftig duizend gulden. COMMENTAAR Bouwen in polders Op de stadskaart van Leiden komt de kleur groen spaarzaam voor. Na de discussie 'bouwen in bestaande wijken enkele ja ren geleden, zijn veel groene vlekjes vervangen door de kleur oranje die bebouwing aangeeft. Het volbouwen van Leiden, zoals dat door veel Leidenaars werd ervaren, was overigens geen gemakkelijke operatie. Inspraakavonden trokken duizen den, vaak zeer geëmotioneerde, bezoekers. Nu in Leiden ruimte ontbreekt voor nieuwbouw, heeft de dis cussie over woningbouw zich verplaatst naar de regio. Nu zijn het de bestuurders van regiogemeenten die te hoop lopen tegen bouwplannen en zich bedreigd voelen door wat wordt ge noemd de expansiedrift van de grote stad. ders moeten worden aangewezen als bouwlokatic. Niet den een polder kan aanwijzen, deze zijn allemaal in bezit van de regiogemeenten. Het Leidse stadsbestuur kan Slechts hopen op hun medewerking. Met die medewerking is het echter slecht gesteld. In het overleg tussen de gemeenten hangt een stemming als: bouwen is best zolang het maar niet bij ons in de buurt gebeurt. I.aat Leiden de problemen van tienduizend woningzoekenden zelf maar oplos- Het is merkwaardig. Regelmatig besloten bestuurders van re giogemeenten binnen hun dorpsgrenzen een stuk polder op te offeren voor woningbouw. Het algemeen belang woog daaroij zwaarder dan het belang van die enkele bewoners die genoten van dat mooie uitzicht op de polder. Dat gevoel van verantwoordelijkheid houdt voor veel bestuur ders nelaas op bij hun eigen dorpsgrens. NIEUWSLIJN Horecazaken nemen maatregelen Shoarmazaak Camp David aan de Haarlemmerstraat en Chinees restaurant New Pearl aan het Vijf Meiplein nemen maatregelen tegen overlast. Op die manier proberen de eigenaars te voorko men dat de gemeente de bedrijven sluit. De Chinees veroorzaakt geluidsoverlast. Camp David verspreidt te veel stank. New Pearl heeft toegezegd dat de zaak volgende week in orde is. Ook bij Camp David wordt hard gewerkt aan een oplossing, aldus de ad vocaat. De afvoerpijp wordt langer gemaakt, er komt een 'lucht dicht' plafond en op de eerste verdieping waar de 'zeer geurende oosterse sauzen' worden bereid, komt een afzuiginstallatie. Moeder en dochter op dievenpad De politie heeft gistermiddag een 39-jarige vrouw en haar 11-ja rige dochter in de Haarlemmerstraat betrapt op winkeldiefstal. Het tweetal had kleding weggenomen bij C&A en haarbanden gestolen bij een andere zaak. Bij Blokker werden moeder en dochter betrapt toen ze voör tien gulden spullen wilden wegne men. Twee andere personen werden 's ochtends om half twaalf in de Haarlemmerstraat aangehouden. Zij hadden een tas bij zich waar drie jassen met een totale waarde van 1200 gulden in zaten. Die waren gestolen in een winkel op de Oude Rijn. Het tweetal had tevergeefs geprobeerd lampen te stelen in een zaak op de Haarlemmerstraat. Wethouder Koek opende gisteren de kijk- en luisterhoek v LEIDEN ERIK BASSEUER MEDEWERKER Wethouder Koek opende giste ren in bibliotheek 't Spoortje aan de Bemhardkade een zoge heten Kijk- en luisterhoek voor vooral Turkse en Marokkaanse kinderen. Op deze plek in de bi bliotheek kunnen de kinderen prentenboeken lezen en tegelij kertijd via een koptelefoon naar het verhaal luisteren. De verha len worden verteld in het Ne derlands, Turks, Marokkaans, Berber en Arabisch. De kijk- luisterhoek is het eerste onderdeel van het zogeheten leesbevorderingsproject voor kinderen. „Er moet gewoon meer gelezen worden", vindt coördinator M. Rozendaal, „in dit geval vooral door allochtone kinderen. In Amsterdam heb ik al ervaring opgedaan met zo'n leeshoek, en daar bleek het fan tastisch te werken. De prenten boeken behandelen universele thema's die Nederlandse en al lochtone kinderen aanspreken. Bij de laatste groep gaat het om de ontwikkeling van de moe dertaal èn van van het Neder lands. De kinderen kunnen op een nuttige en plezierige ma nier iets aan taal doen." Ro zendaal gelooft dan ook heilig in de formule. „Het gaat storm Ondanks toenemend aantal woontorens LEIDEN* JANET V Vroeger waren het kerkgebou wen, die een stad of buurt een eigen karakter gaven. Die dien den als herkenningspunt ook. Maar nieuwe kerken worden niet meer gebouwd. Daarom hebben stedebouwkundigen een nieuw middel gezocht om bepaalde punten herkenbaar te maken, een eigen identiteit te geven. Het zijn de smalle, hoge woontorens. Ook in Leiden verschijnen steeds meer hoge flats in het stadsbeeld. Aan het begin van de Stevenshof staat er één, op het HCG-terrein komt er één, evenals in de Slaaghwijk. On langs presenteerde de gemeente het plan om een twaalf verdie pingen tellend woongebouw neer te zetten op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Kooilaan. D. Halfwerk, hoofd van de ge meentelijke afdeling stede- bouw, geeft toe dat sprake is van een tendens. Bij de plan nenmakerij wordt steeds vaker gedacht aan een torenflat. Dat komt in de eerste plaats omdat blijkt dat mensen het wel leuk vinden om in zo'n hoog gebouw te wonen. Niet alleen omdat in de meeste gevallen het uitzicht mooi is, vooral ook omdat er vaak een goede beveiliging is. „Aan het eind van de jaren vijftig en in het begin van de ja ren zestig had stapeling een slechte naam. Alle gestapelde bouw was fout, eengezinswo ningen met een tuintje waren goed. Maar niet iedereen wil een huis met een tuintje, oude ren willen dat zeker niet altijd. Toen de bouw van seniorenwo ningen op Zijloever ter discussie stond, zeiden de jongeren: niet hoog bouwen, geef de bejaar den een huis met een tuintje. Maar de ouderen zeiden: dat willen we helemaal niet", aldus Halfwerk. Wegwijzer Het komt de Leidse stedebouw- kundige wel goed uit, die toene mende belangstelling voor een appartement in een 'toren'. Niet dat je overal zo maar een hoog gebouw moet neerzetten, zeker niet. Maar op sommige punten in de stad is het heel mooi als het kan. Want dan draagt zo'n toren bij aan de 'herkenbaar heid en identiteit van de stad'. Neem bijvoorbeeld de Kooil aan. Als daar inderdaad een flat met twaalf verdiepingen komt, dan kan die gaan werken als een soort richtingaanwijzer naar de stad. Halfwerk: „De Kooilaan leidt naar het cen trum, maar er is weinig dat daar op wijst, behalve dan de ver keersborden. Op het moment dat mensen dat markante ge bouw zien, herkennen ze de weg naar de binnenstad." De flat bij de Stevehshof zegt als het ware dat daar de nieuw bouwwijk begint, de nieuwe woontoren op het HCG-terrein zal ook gaan fungeren als een soort wegwijzer naar het cen trum, denkt Halfwerk. „Zo'n markant gebouw geeft mensen het idee: nu ben ik hier. Ook de bewoners zelf vinden dat trou wens prettig. Probeer de weg maar eens uit te leggen naar de Duinen en Dalen in de Meren- wijk. Dat valt niet mee. Voor de bewoners van de hoge flat Bloemlust aan de Morsweg is het echter verschrikkelijk ge makkelijk om de weg naar hun huis uit te leggen." Rij bomen Plannenmakers, beslissers en bewoners hebben weliswaar veel minder dan vroeger bezwa ren tegen de bouw van woonto rens. omwonenden moeten toch altijd even slikken als ze horen dat een hoge flat in hun buurt wordt gebouwd. Dat heeft De Bloemlust-flat aan de Morsweg is een van de moder ne 'herkennings punten' in de stad. FOTO HttLCO KUIPERS te maken met het idee dat flats sneller verpauperen, met de ne- naam van gestapelde .Maar", zegt Halfwerk, "sen die er het dichtst 1, hebben er de minste problemen mee." Neem de Kooilaan. De pro testen tegen de flat waren voU gens Halfwerk niet afkomstig van de mensen die 'er echt op kijken'. Die hebben liever een hoog gebouw waar bij veel open ruimte overblijft, dan een lage re, brede flat die nog meer van het groen opslokt en bovendien het uitzicht van m bederft. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststol van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. lopen, dat weet ik zeker." Vol gens E. Dijkhuizen, coördinator van Project Sociale Vernieu wing, is hel geen toeval dat bi bliotheek 't Spoortje als eerste een dergelijke kijk- en luister hoek opent. „In deze buurt wo nen veel allochtone kinderen. Die bezoeken de bibliotheek wel. maar in verhouding is hun aantal wat laag. Met de lees hoek hopen we meer Turkse en Marokkaanse kinderen over de drempel te krijgen." Ook de Merenwijkse bibliotheek zal binnenkort worden uitgebreid met een kijk- en luisterhoek. Controle Broekweg De politie heeft gistermiddag anderhalf uur lang op de Broek weg gecontroleerd naar aanlei ding van klachten over brom fietsers die te hard over het fietspad rijden. Er werden ech ter geen bekeuringen uitge deeld. Op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan en de llssel- meerlaan werd gisterochtend tussen half acht en kwart voor negen eveneens een controle gehouden. Twintig automobilis ten negeerden het rode stop licht. Veertien bestuurders kre gen direct een bon, de andere zes krijgen een proces-verbaal toegestuurd. VANAF MORGEN TE ZIEN IN: Delft - Delfia 3 Den Haag - Asta 1 Odeon 3 Gouda - Arcade 2 Zoetermeer - Promenade 1- Alphen a d Rijn - Euro 1 En In 57 andere steden. s het r dat i Overigens de toekomst de hele stad wordt gedomineerd door hogere ge bouwen. Leiden zal altijd iets provinciaals houden, nooit een stad als Rotterdam worden, waar veel hogere gebouwen staan. Bij het station verandert wel wat: daar komen vier hoge kantoortorens. „Om tegenwicht te bieden aan het hoge AZL-ge- bouw", aldus Halfwerk. Maar verder zijn er volgens de stedebouwkundige niet veel plekken meer in Leiden die ge schikt zijn voor woontorens. „In het bestaande gebied zal het niet veel meer gebeuren. Bij de knikken van De Zijl, zoals ach ter het zwembad De Zijl, zou het nog kunnen, en bij de Ples- manlaan kan nog een hoog kantoorgebouw worden ge bouwd.' Maar daar houdt het wel een beetje mee op. Een stedebou- wcr heeft echter ook nog andere middelen om een route te mar keren. of om een bepaald punt te benadrukken. Halfwerk: ..Hoogbouw is een van de mid delen. een prachtige rij bomen kan ook. of pleinen en kunst werken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17