Smaak De zegetocht van de koffie Gebrek aan kalk breekt ouderen op Rel rond etiket op blikjes soep Donderdag Redactie: 023-150263 HENRIETTE V TARBOT IS EEN delicatesse vanwege de fijne smaak Een kleine tarbot kan in zijn geheel worden gestoofd. Een grote tarbot wordt meestal in moten verkocht. ROSE-WUNEN worden ge maakt voor oppervlakkig, pre tentieloos genot. Ze zijn zeer geschikt voor bij een eenvoudi ge maaltijd of voedsel met een zachte smaak Thee met een smaakje Thee met een smaakje wordt steeds meer populair. Fabrikant Douwe Egberts schat dat dit type thee nu al een marktaandeel van 15 procent heeft. Een groei die deels ten koste is gegaan van de bestaande melanges, maar die toch ook heeft geleid tot een veelvuldiger gebruik van thee. Er wordt vaker op de dag thee gedronken. Ook kiest de consument voor duurdere thee soorten. Maar één voor één sneuvelen zulke heilige huisjes, en de sloper heet de Europese Ge meenschap. Een enkele keer raakt men zeer gevoelige tenen. In Frankrijk brak vorig jaar een oproer uit rond de hygiënische voor schriften voor de produktie van schim melkaas, Engeland stond in brand toen the Queen niet op de ecu dreigde te komen, Nederland staat pal voor de samenstelling van de standaardgehaktbal. En dan nu België. De wet die de taal op de etiketten regelt, werd gewogen en te licht bevonden: in strijd met een uit 1978 date rende maar nauwelijks opgemerkte Europe se regel. Een etiket moet begrijpelijk zijn, meer niet. De taal waarin is bijzaak. Dat de uiterste houdbaarheidsdatum op menig produkt in Belgische supermarkten ruimschoots is overschreden, zo is het le ven. Dat de verveeld en traag werkende caissières de reclameprijzen niet weten, het is niets. Maar soep is Soep, en niet Suppe of Soup. Apfelmus, Zucker, Halbe Frucht; zijn ze nu zot geworden? Straks moeten we ook nog al die A- tot en met F-ingrediënten in een vreemde taal snappen. E-101 emulga- toren, E-96-stabiIisatoren, en dan in het Duits Zeker? We waren er net aan gewend dat op het etiket aan de andere kant van de taalstreep Potage stond! Het begon allemaal met een uitspraak van de rechtbank in Mechelen, nu bijna vijf jaar geleden. Na rijp beraad bepaalde de magi straat dat op een fles Coca Cola '1 Liter Kof- feïnhaltige Limonade' mocht staan. Deze waarschuwing dat cola cafeïne bevat, moest 'voor de lokale consument voldoende be grijpelijk' worden geacht. Het was een baanbrekend vonnis, want Mechelen behoort tot het Vlaamse taalge bied. De Belgische regering, geobsedeerd met het handhaven van het wankele even wicht tussen Franstaligen en Vlamingen, re ageerde alert: er kwam een wet die bepaal de dat vanaf februari dit jaar de etikettering in Vlaanderen Nederlandstalig moet zijn. Daarmee leek de zaak afgelopen. Maar sinds enkele weken zijn de rapen weer gaar. Liefst 200 Vlaams-Nederlandse organisa ties, verzameld in het Algemeen Nederlands Congres, hebben de achterkant van het soepblik uitgeroepen tot nieuwste slagveld voor de taalstrijd. De moeder dezer veld slag: de EG. Er zijn wespennesten die een geoefend po liticus of ambtenaar instinctief mijdt als de pest. Het zijn zaken die heftige emoties op roepen: de hypotheekrente in Nederland, camembert in Frankrijk, het Reinheitsgebot voor bier in Duitsland. Wie aan dergelijke nationale symbolen iets wil veranderen, is niet helemaal bij zijn volle politieke ver stand. MENU VAN DE DAG Voorlichtingsbureau voor de Voeding Het klimaat in Latijns-Amerika bleek ideaal voor de kweek van koffiebonen. foto gpd Zuidamerikaanse Continent, naar Frans- Guyana. Frankrijk deed zijn uiterste best zich tegen concurrenten te beschermen. Dat Brazilië het belangrijkste koffieland van de wereld kon worden heeft het te danken aan de charmes van Francisco de Melo Pal- heta. Deze Portugees verleidde in 1727 de echtgenote van de Franse regent van Guya na. Zij gaf hem enkele koffieplantjes ca deau, verstopt in een bos bloemen. De handel in groene koffie (de vers ge oogste, nog ongebrande bessen) ontwikkel de zich vanaf 1700 op een spectaculaire manier. Er ontstonden speciale scheep vaartroutes. waarlangs voornamelijk koffie vèrvoerd werd, rond het Afrikaanse conti nent en over de Atlantische Oceaan. Ook hier speelden de Nederlandse zeevaarders een belangrijke rol, samen met de Engelsen, Fransen, Spanjaarden en Portugezen. Sinds de opening van het Suezkanaal is de route vanuit Azië een stuk korter geworden, maar toch moeten er nog steeds grote afstanden worden afgelegd. Tegenwoordig weten we dat koffie uit meer dan 1200 chemische componenten bestaat. Vele daarvan dragen bij" aan de heerlijke geur en smaak, maar het stimulerende ef fect is vooral te danken aan de stof cafeïne. Reeds in de zeventiende eeuw werden me dicijnen van cafeïne gemaakt om jicht en pellagra (een huid- en spijsverteringsziekte) te bestrijden. Koffie stimuleert de spijsver tering en de bewegingen van het darmka naal, bevordert de werking van de alvlees klier en de nieren, en heeft een stimulerend en regulerend effect op de bloedsomloop. Cafeïne verhoogte de waakzaamheid, ver betert de concentratie, het geheugen en de reflexen. Wie drie tot vier kopjes koffie ster ke koffie per dag drinkt, gebruikt eigenlijk de ideale hoeveelheid cafeïne. Een grotere dosis is niet aan te raden, hoewel cafeïne pas écht gevaarlijk wordt bij 10 gram per dag, in aantal uitgedrukt in 100 koppen sterke koffie. Osteoporose is een verzwakking van het ouder wordende bot. Er verdwijnt calcium (kalk) uit het bot, waardoor het zwakker wordt. Op een be paald moment kan het bot geen normale krach ten meer opvangen en dit kan leiden tot het in zakken van wervels en het breken van botten. Os teoporose is een verschijnsel dat van nature voor komt, maar er is in de preventieve sfeer zeker wat aan te doen. Omdat er bij de vergrijzing van de Nederlandse bevolking een toenemende kans op invaliditeit als gevolg van osteoporose bestaat, is de belang stelling voor de preventie hiervan toegenomen. Daarom ook heeft de Gezondheidsraad een ad vies uitgebracht over voorkóming van botontkal- king. Essentieel in dit advies zijn: voldoende li chaamsbeweging voor alle leeftijdsgroepen en voldoen- de calcium in de voeding. Gedurende het gehele leven van de mens is er tegelijker tijd aanmaak en afbraak van botmateriaal. Tot het twin tigste jaar heeft de aanmaak de overhand, bij het ouder worden wint de afbraak. Bij vrouwen is dat na de over gang, doordat hormonen veranderen (vooral door da ling van oestrogenen); bij de i braak merkbaar na het 65e ja; me van calcium via de voeding nodig. Dat is af hankelijk van de leeftijd. Tot het tiende jaar is 400 tot 800 mg (milligram) per dag nodig. Tussen het tiende en hel vijftigste jaar wordt minimaal 800 mg per dag aanbevolen. Boven het vijftigste jaar is een calciuminname van ten minste 1000 mg een goede vuistregel. Daarbij moet boven het ze ventigste jaar ook minder zout worden gebruikt. Veel zout gaat namelijk gepaard met calciumver- lies via de urine. Zuivelprodukten zijn de belangrijkste bronnen van calcium. Als bij een gevarieerde voeding elke dag ten minste twee glazen melk of melkproduk- ten en één tot twee plakken kaas worden ge bruikt, is de calciumopname voldoende. Het ge bruik van calciumtabletten is dan overbodig. Voldoende lichaamsbeweging en calcium in de voeding is noodzakelijk i wordt de botaf- Botbelasting Zo tussen het twintigste en dertigste jaar is de bo- thoeveelheid het grootst (piekbotmassa). Hoe groter de botmassa op deze leeftijd, hoe kleiner de verzwakking van het bot op latere leeftijd. Een grote botmassa wordt bereikt door het bot, terwijl het wordt opgebouwd, geregeld te belasten. Daarom is het zo belangrijk dat jongelui lichame lijk actief zijn: sport en lichaamsbeweging in de jeugd is de belangrijkste vorm van preventie van botverzwakking op latere leeftijd. Gok voor de groep tussen dertig en zeventig jaar is lichaamsbeweging van belang. Ten eerste om dat door lichaamsbeweging de afbraak van bot vertraagd wordt. Ten tweede omdat het moment waarop de botafbraak de overhand krijgt, later optreedt. Een belangrijke spelregel in de natuur is: wat niet gebruikt wordt, is kennelijk overbodig en wordt niet ontwikkeld, dan wel afgebroken. Dat geldt zowel voor botten als voor spieren. Naast lichaamsbeweging is ook voldoende inna Vitamine D is nodig voor het vasdeggen van calcium in het bot. Vitamine D wordt aan gemaakt onder invloed van de zon. Wie tussen maart en september regelmatig (maar wel met mate, in verband met schadelijke effecten) met het gezicht en de armen in de zon zit, kan een voorraad vitamine D aanleg gen die voldoende is voor het gehele jaar. De meeste mensen hebben hier geen moeite mee. Veel oudere mensen, zoals bewoners van verzor- gings- en verpleeghuizen, komen echter niet vaak genoeg in de zon. Uit onderzoek blijkt dat drie kwart van deze bewoners een tekort aan vitamine D heeft. Extra toediening van vitamine D in de vorm van preparaten is dan ook noodzakelijk. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geeft de volgende adviezen op basis van het rapport van de Gezondheidsraad. Voor alle leeftijdsgroe pen geldt: neem voldoende lichaamsbeweging, doe dit zo mogelijk in de buitenlucht (zie punt 3); gebruik elke dag minimaal 2 glazen melk of melkprodukten en 1 tot 2 plakken kaas; zorg voor voldoende vitamine D: stel gezicht en armen af en toe bloot aan de zon; voor vrouwen in en na dq menopauze met te weinig botmassa kan toediening van het hor moon oestrogeen van belang zijn. Vooral voor ouderen is lichaamsbeweging zeer aan te bevelen om het verdwijnen van botmassa te voorkomen. united photos de boer Aardappelen in een melkpak In Zweden hebben ze bedacht dat aardap pelen prima te verpakken zijn in melkpak ken. Gericht op de haastige consument ver kopen de Zweden geschilde jonge aardap pelen, die tevoren zijh geselecteerd op grootte. In een literpak melk gaat netto 550 gram aardappelen. Heel anders is het gegaan met de bekroon de verpakking van aardappels in een doos bij Albert Heijn. De doos won de Gouden Noot van de verpakkingsindustrie. Maar de superkruidenier heeft de doos uit de handel genomen. Het bleek dat de aard appels in de doos veel sneller ontkiemden dan in een plastic zak. Door de dozen in een rolcontainer te stape len werden de ventilatiegaten afgesloten. Bovendien vonden de klanten de bewaar - doos overbodig. LIEVELINGSRECEPT Nodig voor 3 perso- Het gehakt klaarma- nen: een aantal grote ken met kruiden champignons, 150 naar eigen smaak of gram gehakt, kruiden met een zakje ge- of zakje gehaktkrui- haklkruiden. De den, ketjap manis, steeltjes van de pannekoekenmeel, champignons snij- melk, ei en frituurvet, den. De hoedjes vul len met het gehakt mengsel. Haal de hoedjes dooreen stevig pannekoekbeslag. Dan snel bakken in heet frituurvet. Aan tafel de gebakken champignons dopen in een beetje ketjap Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.u. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Brood van eigen bodem In veel Nederlandse provincies worden spe ciale streekbroden gebakken van graan dat op eigen bodem is geteeld. Voor het bakken van brood wordt voornamelijk tarwe ge bruikt. De tarwe van Nederlandse bodem, de zogenoemde 'zachte' tarwe, moet voor het bakken van brood worden gemengd met tarwe uit landen met een landklimaat (bij voorbeeld Frankrijk, Canada en de VS), de zogenaamde 'harde' tarwe. Deze tarwe heeft doorgaans een hogere eiwitkwaliteit, waardoor het betere bakeigenschappen heeft. Maar steeds meer akkerbouwers slagen er troleerde teeltmethoden en graanbehande- ling ook in Nederland tarwe te verbouwen die geschikt is om brood van te bakken. Sa men met de plaatselijke molenaars en bak kers wordt hiervan brood gebakken, spe ciaal voor de eigen streek. Zo is er in Zee land het Vlegelbrood; in de Flevopolder het Flevobrood en in Groningen het Groninger- Landbrood. Sprekende jjscomaat Op de Anuga in Keulen, een grote interna tionale vakbeurs voor levensmiddelen, was onlangs ook een sprekende ijs- en fritesau- tomaat te zien. Na inworp van het geld kon de consument daar zelf een ijsje tappen, terwijl de stem van de automaat de instruc ties gaf. Overzeese koloniën ideaal voor de kweek van koffiebonen SCHELVISFILET MET TOMAAT (zie onderstaand recept) BROCCOLI AARDAPPELPUREE CARAMELVLA Leg 3 in plakken gesneden tomaten in een ovenvaste schaal. Leg er 300 gram gewassen schelvisfilet op. Druppel er wat citroensap over. Meng 2 eetlepels geraspte kaas met 2 eetlepels paneermeel, paprikapoeder en pe per. Strooi dit over de vis en zet de schaal ongeveer 30 minuten midden in een hete oven (200 graden). Per persoon: 740 kilojoules, 180 kilocalo rieën, 31 g eiwit, 8 g vet, 4 g koolhydraten. KALFSRAGOUT MET CHAMPIGNONS GESTOOFDE PREI TOMATENRUST (zie onderstaand recept) CUSTARDPUDDING MET CHOCOLADESAUS Fruit 1 kleingesneden ui in 2 eetlepels olie. Bak 200 gram gewassen rijst (geen snel kookrijst) mee. Voeg 4 dl tomatensap, peper en zout toe en kook de rijst op een zacht vuur in 25 minuten gaar. Roer 1 eetlepel fijngeknipte peterselie door de rijst. Per persoon: 2000 kilojoules, 480 kilocalo rieën, 9 g eiwit, 10 g vet, 88 g koolhydra- APERGESOEP PARELHOEN (zie onderstaand recept) IJSBERGSLA RUST Kook 150 gram abrikozen ongeveer 25 mi nuten in ruim water. Bestrooi 2 parelhoen filets met peper en zout en bak ze bruin in 20 gram margarine of boter. Voeg de abri kozen, l'/j dl sinaasappelsap en 72 dl water toe en stoof de parelhoen met de deksel op de pan in ongeveer 20 minuten gaar. Maak de saus op smaak met wat mosterd. Bind het vocht eventueel met wat aangemengd aardappelmeel. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 25 g eiwitten, 11 g vet, 36 koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- Reeds in het begin van de veertiende eeuw werden in Arabië koffiestruiken gekweekt. Daar groeiden fraaie, tot diep-oranje verkleurende vruchtjes aan met grote pitten die, fijngewreven, in water werden gekookt. Dat leverde een bijna zwarte drank op die zeer opwekkend was. De Arabieren noemden deze geheime drank 'qiiawah': dat wat kracht geeft. Wie er een paar koppen van gedronken had, kon de hele nacht wakker blijven. Toch was de ontdekking van deze kracht geen verdienste van de Arabieren. Ze zou den die te danken hebben aan een Ethiopi sche herder uit de landstreek Kaffa, of liever nog aan de geiten van die herder. Die bees ten werden nogal opgewonden als ze de bladeren en bessen van een bepaalde struik hadden gegeten. Ook de herder at van de bessen en ontdekte de stimulerende wer king van wat wij nu koffie noemen. Zijn ontdekking zou omstreeks het jaar 500 heb ben plaatsgevonden. Pas rond het jaar 1000 begrepen de Arabie ren dat ze van de bonen een extract konden maken, en nog weer later, rond 1400, dat de bonen eerst gebrand en daarna gemalen konden worden. In de zeventiende eeuw bereikte de 'Arabische wijn' Europa, geïm porteerd door Venetiaanse handelaren vanuit de Arabische stad Mokha. In die tijd ontstonden in Venetië de eerste koffiehuizen, een uit Arabië overgenomen verschijnsel. Dergelijke lokalen droegen de fraaie naam 'qahveh khaneh', en de Vene- tianen spraken van 'botteghe del caffe'. Na Venetië schijnt het eerste 'café' (koffiehuis) in de havenstad Marseille te zijn verrezen: de voorloper dus van onze cafés De Arabieren deden aanvanke lijk hun uiterste best het mono polie op het verbouwen van koffie te behouden, onder ande re door uitsluitend gekookte of gebrande zaden te exporteren. Op die manier kon de plant niet ergens anders tot ontkieming komen. Toch slaagden enkele Nederlanders er rond 1690 in een paar jonge plantjes te be machtigen. Deze werden in de botanische tuinen van Amster dam zorgvuldig opgekweekt. In 1699 verscheepten ze enkele planten naar de Oostindische koloniën, waar al spoedig de koffiecultuur tot bloei kwam. Nederland werd de belangrijk ste koffieleverancier van Euro pa, met Amsterdam als han delscentrum. Koffiebonen moeten verschillende handelingen ondergaan om een lekkere kop koffie te kunnen maken. foto gpd Ook andere Europese landen brachten koffie naar hun over zeese koloniën, eerst naar West- Indië en van daaruit naar het

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12