Buitenland *'f$mi*ue?l Doden bij mars Kashmir £FAT |b Verkiezingen Punjab in teken terreur Vlaamse studenten: Nog meer Nederlanders weren EG-landbouwberaad opnieuw in impasse Kroatië blokkeert snelle komst VN-vredesmacht Vö. Woensdag 12februari 1992 RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES 1: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET VERSCHUREN DE FRANSE REGERING heeft gister middag een motie van wantrouwen overleefd, die de oppositie had inge diend naar aanleiding van de affaire- Habash De motie kreeg slechts 261 stemmen. Om succes te hebben wa ren 289 stemmen nodig DE IERSE PREMIER Albert Reynolds gis teren, amper drie uur na zijn benoeming, acht ministers ontslagen Slechts één mi nister van de regerende Fianna Fail be houdt zijn baan. Ook de twee ministers van de Progressieve Democraten, de coali tiepartners, blijven zitten. NIEUWSLIJN WNF: Handelsstop ivoor handhaven Het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft de regeringen opgeroe pen de internationale handelsstop op ivoor te handhaven. De handelsstop heeft positieve effecten gehad, maar dat soort dras tische maatregelen blijft nodig, anders is de (Arikaanse) olifant ten dode opgeschreven en over 20 tot 30 jaar in het wild verdwe nen. Ook wil het WNF dat de rijke landen de Afrikaanse staten meer financiële steun toezeggen om de effectiviteit van de han delsstop verder te vergroten. Verkiezingen Albanië uitgesteld De Albanese president Ramiz Alia heeft gisteren het parlement ontbonden en verkiezingen uitgeschreven voor 22 maart, drie weken later dan was toegezegd. Het uitstel, waarmee alle politie ke partijen hebben ingestemd, heeft te maken met de,situatie van het land, met name de economische chaos die er momen teel heerst. Leger Myanmar doodt vluchtelingen Een Myanmarese (Burmaanse) patrouilleboot heeft drie boten geramd met Myanmarese moslims die op de vlucht waren uit angst voor de boeddhistische troepen van Myanmar. Gevreesd wordt dat de 200 moslims zijn verdronken. De Bengaalse krant Sangbad heeft dit gisteren bericht. Zaterdag werd al het vuur ge opend op de boten, die toen over de rivier de Naaf voeren. Daar bij vielen veel slachtoffers, aldus het bericht, waarin geen verde re details over beide incidenten vermeld stonden. Ook Falwell in financiële problemen Behalve Jimmy Swaggart zit nu ook de Amerikaanse evangelist Jerry Falwell in de financiële problemen. Zijn Liberty-universiteit heeft momenteel een kleine 150 miljoen gulden schuld, zo meldt een religieuze informatiedienst. Hij betaalt zijn schuldei sers niet meer om hen te dwingen een financiële regeling te ac cepteren. Hij wil geen uitstel van betaling vragen om het aan zien van de universiteit niet te schaden. Europarlement tegen tabaksreclame Het Europees Parlement heeft gisteren ondanks een zware lobby van tabaksfabrikanten ingestemd met plannen voor een vrijwel volledig verbod op tabaksreclame vanaf 1993. Ofschoon de uit spraak niet bindend is, geven de Europarlementariërs hiermee wel een krachtig signaal aan de raad van ministers, die een uit eindelijke beslissing in deze kwestie moet nemen. Pakistan probeert demonstranten met geweld tegen te houden De Pakistaanse politie heeft vanmorgen zeker drie militante Kashmiri's dood geschoten die de grens over wilden steken naar de Indiase deelstaat Jammu- Kashmir. Volgens artsen in de grensstad Chinari zijn ook zeker twaalf mensen door kogels geraakt. CHINARI-ISLAMABAD Rtr-AP Twee van de doden werden in het hoofd geraakt toen de mili tanten de veiligheidstroepen te rugduwden die moesten voor komen dat ze de grens zouden overschrijden, aldus de artsen. Twee politiemannen raakten ernstig gewond. Een hoge func tionaris werd bijna gelyncht door de woedende menigte toen hij van een rots viel van waar zijn mannen stenen gooi den naar de demonstranten. In totaal zouden er meer dan 5,0 gewonden zijn. Volgens het Jammu en Kashmir Bevrijdingsfront (JKLF) is de militante leider Amanullah Khan met 8000 aanhangers on derweg naar de bestandslijn. Khan zei tegen de JKLF-aan- hangers dat hij vastbesloten is door te gaan om de Pakistaanse weerstand te breken. Zijn volge lingen vernielden eerder een blokkade van prikkeldraad op de brug nabij Chinari, dat op 10 kilometer afstand ligt van de grens. De veiligheidstroepen, die de betogers gisteren nog wisten tegen te houden, scho ten met traangasgranaten op enkele duizenden betogers toen die een tweede versperring, dichter bij de grens, wilden ver wijderen. De Pakistaanse premier Nawaz Sharif zei in Islamabad dat zijn regering het betreurt dat geweld moet worden ge bruikt tegen de „vrijheidsstrij ders". zoals hij de militanten noemde. Sharif zei dat de auto riteiten dit wel moesten doen omdat niet toegestaan kan wor den dat „onschuldige mensen voor de Indiase vuurpeletons worden gebracht". Hij riep te vens India op de kwestie Kashmir zonder uitstel op te lossen en zei dat New Delhi de Kashmiri's „recht op zelfbe schikking" moet geven. De huidige bestandslijn in Kashmir, waar beide landen al twee oorlogen om hebben ge voerd, dateert van 1948. De meerderheid van de bevolking van Kashmir wil afscheiding van India dat ooit hierover, on der auspiciën van de VN, een referendum heeft beloofd dat echter nooit werd gehouden Pakistan verbood de mars om een nieuw conflict met New Delhi te voorkomen. Ook India waarschuwde de betogers aan de grens met geweld tegen te zullen houden. India en Pakistan maken bei de aanspraken op Kashmir, dat in 1947 tussen beide landen werd verdeeld. Beide landen voerden in 1948 en 1965 oorlog om Kashmir. Aan de bestands lijn zijn VN-waarnemers gele- gerd. Britse Lloyd's stelt beleggers schadeloos LONDEN Rtr-PPA-l Bijna duizend vermogende be leggers krijgen samen 375 mil joen gulden schadevergoeding van de Britse verzekeraar Lloyd's of London omdat ze on voldoende zijn geïnformeerd over de risico's van asbest. Dat werd gisteren bekend gemaakt De beleggers staan met hun vermogen garant voor de risi co's die via Lloyd's zijn verze kerd en beschuldigen de verze keraar van onachtzaamheid bij het opstellen van verzekerings polissen voor de gezondheidsri sico's van asbest. Vooral i,n de VS werden in de jaren tachtig enorme schadeloosstellingen toegewezen aan slachtoffers van dat materiaal. Wie belegt in Lloyd's was lange tijd verzekerd van winst, maar de afgelopen jaren hebben veel mensen hun fortuin verspeeld doordat zich een ongekende reeks rampen (en schadeclaims) voordeed. British Airways ziet winst fors stijgen Voor de Britse luchtvaartmaat schappij British Airways (BA), die met de KLM is verwikkeld in fusiebesprekingen, is het derde kwartaal van het lopende boek jaar (april tot en met maart) bo ven verwachting verlopen. De winst kwam uit op honderd miljoen pond sterling (323 mil joen gulden) na een winst van twintig miljoen pond 64,5 mil joen) in hetzelfde kwartaal van 1990. De ramingen van de kwartaalwinst lagen tussen de twintig en de zestig miljoen pond. Het magere resultaat in het derde kwartaal van het voor gaande boekjaar kan worden toegeschreven aan de Golfcrisis, waardoor veel passagiers het lieten afweten. In januari van dit jaar boekte BA alweer 12,9 procent meer passagiers dan in januari vorig jaar. 'Binnenkort hebben we een isla mitische staat' luidt de belofte, of het dreigement, en op een muur in de Kasbah van de Algerijnse hoofdstad Algiers. Gisteren is het in Algerije betrekkelijk rustig ge bleven, al gonsde het in de hoofd stad van geruchten over nieuwe aanslagen op militairen en bur gers die de Hoge Staatsraad steu nen. Deze raad nam vorige maand de macht over kort om een vrijwel zekerere verkiezingszege v Islamitische Reddingsfront te ve hinderen. •fOTO NEW DELHI IPS Onder uiterst strenge veilig heidsmaatregelen is de verkie zingscampagne in de Indiase deelstaat Punjab begonnen. El ke kandidaat heeft van de India se regering 32 gewapende bege leiders gekregen die over hun veiligheid moeten waken. Des ondanks lopen de kandidaten en de kiezers groot gevaar het slachtoffer te worden van aan vallen van Sikhs-guerrilla's. Hen is er alles aangelegen om de verkiezingen te laten mislukken. De Sikh-groeperingen ijveren voor een zelfstandige staat Kha- listari. De verkiezingen stonden oor spronkelijk in juni van het vorig jaar op de agenda, maar door het ernstige geweld dat toen losbrak twintig kandidaten werden door Sikh-guerrilla's doodgeschoten werden ze voor onbepaalde tijd uitgesteld. Punjab staat sinds 1987 onder direct bestuur van New Delhi. De deelstaatregering werd door Delhi ontbonden, omdat ze niet in staat was gebleken rust en or de te herstellen. Als de verkiezingen doorgaan op 19 februari zal in Punjab weer een nieuwe regering kun nen worden gevormd. Naast 13 zetels in het Lagerhuis (Lok Sa- bha) van het federale parle ment. moeten ook 117 kandida ten voor het deelstaatparlement worden gekozen. Een soldaat houdt een bushalte in Punjab in de gaten. Militairen en po litie patrouilleren regelmatig om gewelddadigheden te voorkomen. FOTO AFP Sinds het begin van de jaren tachtig wordt Punjab ver scheurd door het geweld van de Sikh-terroristen en het tegenge weld van de Indiase veiligheids politie. Naar schatting zijn in die jaren zeker 20.000 mensen om het leven gekomen. De Indiase regering wil nu met alle macht voorkomen dat de verkiezingen opnieuw uitge steld moeten worden. Daarom zijn campagnes zo onopzienba rend mogelijk. Bovendien is de 53.000 man sterke politiemacht van Punjab versterkt met ruim vijfhonderd compagnieën para militaire troepen, terwijl ook het leger in staat van paraatheid is gebracht. De vorige week bracht de rege ring wijzigingen aan in de kies wet, waardoor de campagne van drie naar twee weken werd teruggebracht. Ook zullen de verkiezingen niet worden uitge steld als in een kiesdistrict een kandidaat om het leven komt. Vooral deze laatste maatregel moet de terroristen ontmoedi gen om de kandidaten te ver moorden, omdat ze hun doel afstel van de verkiezingen met een moord niet kunnen verwezenlijken. Voor het eerst doen aan de ver kiezingen in de Punjab, waar 55 procent van de bevolking Sikh is, geen Sikh-partijen mee. De verschillende facties van de Akali Dal-partij boycotten de verkiezingen en hebben de kie zers opgeroepen om niet te gaan stemmen. Gisteren zijn 17 leiders van de machtige reli gieuze organisatie Shiromani Surudwara Prabandhak, die de 'sikh-tempels beheert, gearres teerd nadat ze tot zo'n boycot hadden opgeroepen. De voornaamste partijen die wel meedoen zijn de Congres- partij, Janata Dal, de twee grootste communistische partij en en de conservatief-hinduisti- sche Bharatiya Janata Partij (BJP). Het aantal kandidaten is overigens een diepterecord. De den in 1985 nog 2185 kandida ten mee. wat toen al het laagste aantal was dat ooit had meege daan, nu zijn het er slechts 663. 1 liervan dingen 81 mee voor het Lagerhuis en 582 voor het deel staatparlement. Vorig jaar juni hadden echter bijna vierdui zend kandidaten zich in de strijd geworpen. Waarnemers gaan ervan uit dat het houden van verkiezingen de beste garantie is voor de rege ring in New Delhi om de macht van de terroristen te breken. Maar de weigering van de Akali Dal om mee te doen is in dit op zicht een lelijke streep door de rekening. Want mocht de op komst inderdaad zeer gering zijn dan zal het nieuwe parle ment en de regering van de Punjab nauwelijks een echt mandaat van de bevolking heb ben. New Delhi, zo wordt geopperd, zou er derhalve beter aan heb ben gedaan om eerst gematigde Sikhs over te halen aan de ver kiezingen mee te doen door te gemoet te komen aan enkele verlangens van de Sikh-ge meenschap. Zo zou New Delhi hebben kunnen besluiten om de hoofdstad Chandigarh, die Punjab nu nog deelt met de buurstaat Haryana, aan Punjab te geven. De Akali Dal is uiterst ontevre den over de aanpak Hoor de Congrespartij van de proble men in Punjab. In 1985 sloten wijlen Rajiv Gandhi en de leider van de Akali Dal Harchand Singh Longowal het zogheten oDingowal-akkoord'. waarin New Delhi een aantal belangrij ke concessies deed. In de Sikh gemeenschap ontstond toen voor het eerst de indruk dat New Delhi echt bereid was om naar de verlangens van de Sikhs te luisteren. Het akkoord werd echter nooit uitgevoerd. Bom ontregelt het centrum van Londen JAPAN EN RUSLAND zullen waarschijnlijk in sep tember een vredesverdrag ondertekenen Het ziet er naar uit dat Rusland Japan twee van de vier Koerillen- eilanden teruggeeft, die tijdens de Tweede Wereld oorlog door de Sovjetunie werden ingenomen. Japan hoopt uiteindelijk alle eilandjes terug te knjgen. BRUSSEL- Vlaamse studenten van de uni versiteiten van Brussel. Diepen beek. Gent. Kortrijk en Leuven zijn gisteren een gezamenlijke actie begonnen tegen de toe loop van Nederlandse medicij nen-studenten in Vlaanderen. De studenten hebben een brief opgesteld die naar de belang rijkste Nederlandse kranten gaat. Daarin wordt Nederlan ders ontraden om in Vlaande ren geneeskunde te gaan stude- Vooral aan de Katholieke Uni versiteit van Leuven en aan het Rijksuniversitair Centrum in Antwerpen is de toeloop van Nederlandse geneeskunde-stu- denten dit academiejaar zeer groot geweest. Meer dan een kwart van de eerstejaarsstuden ten in Leuven bestaat uit Ne derlanders. In Antwerpen is dat meer dan de helft. Maar in Ant werpen doet men niet mee aan de actie- In Nederland kan men maar mondjesmaat medicijnen stu deren. Er zijn te weinig plaatsen aan de universiteiten. Daarom wijken nog al wat Nederlanders uit naar Vlaanderen, waar de artsenopleiding ook nog eens een stuk minder duur uitvalt. Maar de Vlaamse studenten vinden dat het nu mooi genoeg geweest is. De stormloop van Nederlanders op de Vlaamse universiteiten zorgt voor prakti sche problemen. De collegeza len zijn overvol en er doen zich problemen voor bij het organi seren van het praktische gedeel te van de studie, aldus de Vlaamse studenten. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De onderhandelingen over een hervorming van het Europese landbouwbeleid zijn in een complete impasse terecht geko men. De landbouwministers wachten af welke resultaten er komen uit het moeizame han delsoverleg tussen de EG en de VS. Dat bleek gistermiddag in Brussel na afloop van een vol strekt vruchteloze tweedaagse bijeenkomst van EG-landbouw- ministers. De Nederlandse mi nister Bukman wuifde het aan het werk zetten van ambtelijke onderhandelaars weg als een „procedureel foefje om de in druk te vermijden dat er niets gebeurt De Portugese voorzitter van de EG zei dat tijdens de bijeen komst wel "enige toenadering" was gebleken. Maar Bukman ontkende dat: „We zijn eerder verder uit elkaar gegroeid Bukman voegde daaraan toe dat hij zich met hand en tand zal verzetten tegen een verla ging van de melkquota, zoals de Ierse EG-landbouwcommissaris MacSharry wil. Ook wil Bukman dat de uitgaven voor steun aan de armste boeren aan een maxi mum worden gebonden. Op beide punten zegt de minister een meerderheid van de EG- landen achter zich te hebben. De landbouwministers praten al een half jaar over voorstellen van het dagelijks besuuii van de EG om de prijzen van belangrij ke agrarische porodukten dras tisch te veriagen, de produkde te beperken, en de armste boe ren tijdelijk te helpen met toe slagen. Tegelijkertijd onderhan delen de EG en de VS over het slopen van handelsbarrières, waaronder de steun aan de Eu ropese boeren. Leger vertrekt uit Macedonië De Britse politie heeft gister morgen na enkele bommeldin gen Parliament Square en di verse regeringsgebouwen in het centrum van Londen ontruimd. Enkele uren voordat premier Major een ontmoeting zou heb ben met politieke leiders uit Noord-Ierland vond de politie in een telefooncel bij het minis terie van buitenlandse zaken een „explosieve lading". Het Britse tv-station Independent News Television meldde dat de vondst een 2,2 kilogram zware semtex-bom betrof. De bom werd gevonden op slechts 100 meter van Dow- ningstreet 10, de ambtswoning van de premier. De vondst was voor Major geen reden om de Noordierse gesprekken af te ge lasten. Ook het ministerie van buitenlandse zaken, waar later op de dag de Amerikaanse vice- president Quayle zou worden ontvangen, werd gedeeltelijk ontruimd. Hoewel nog niemand de ve antwoordelijk voor het plaatt van de bom heeft opgeci; wijst, volgens het hoofd van anti terreurbrigade, alles in t richting van het verboden Ier Republikeinse leger (IRA). CD sj M fn Zagreb staan honderden Kroaten i tonummerplaten in te ruilen voor r ZAGREB/BELGRADO Rtr-DPA-AFP De Kroatische regering heeft gisteren nieuwe voorwaarden gesteld aan het vredesplan van de Verenigde Naties voor joego- slavië. Deze opstelling zorgt er voor dat een snelle komst van een VN-vredesmacht naar de oorlogszones nagenoeg is uitge sloten. Zagreb verlangde gisteren ..erkenning van de Kroatische staatsgrenzen zoals die na de Tweede Wereldoorlog zijn ont staan". Deze eis staat haaks op de bepalingen in het VN-vre desplan. Krachtens het vredes plan worden de Servische ge bieden in Kroatië aan het gezag van Zagreb onttrokken zolang in die gebieden VN-troepen zijn gestationeerd. De Kroatische regering ver klaarde voorts dat zij weigert in i de rij om hun Joegoslavische au- jwe Kroatische kentekens. •FOTO EPA te stemmen „met nieuwe ver plichtingen die verder gaan dan in het oorspronkelijke Y\ VÏB desplan is opgenomenZagreb vindt dat door hernieuwde in terpretaties Kroatië onder druk wordt gezet in te stemmen met bepalingen waarmee het niet eens is. Drie Servische militiele den en een lid van de Kroati sche Nationale Garde zijn giste ren omgekomen bij gevechten in het oosten van Kroatië. Het is de ernstigste schending van het bestand dat vijf weken geleden werd gesloten. Het federale leger en de rege ring van Macedonië hebben een akkoord bereikt over het terug trekken van de federale troepen die nog in die republiek zijn ge legend I '.It meldt de krant l e cernje Novosti vandaag op gezag van niet-officiële bronnen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7