Binnenland Twente wil na crash van F-16 maatregelen 'Paradepaardje' F-16 stelt zeer hoge eisen aan vlieger HENGELOW Novib gaat samenwerken met Britse hulporganisatie Oxfam Grootste dierenmarkt in Barneveld stopt Internationale Nederlanden aast weer op Brussel Lambert Woensdag 12februarl 1992 Redactie: 023-150225 «JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART {chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: COR HOOGETERP 5 s Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke NIEUWSLIJN Schorsing Turkse studenten verlengd De hogeschool De Horst in Driebergen heeft de tijdelijke schor sing van drie Turkse studenten verlengd tot de wettelijk toege stane termijn van één jaar. De studenten die van 'discrimine rend' en 'onderwijsverstorend' gedrag worden beschuldigd, is daarmee de toegang tot het onderwijs en de hogeschool ont zegd. Zij zouden onder meer hebben verklaard lid te zijn van de extreem-rechtse-Turkse organisatie 'De Grijze wolven'. De stu denten hebben aangekondigd tegen het besluit in beroep te gaan. Zij ontkennen alle aantijgingen. Vorig jaar veel meer gas gewonnen De produktie van aardgas is vorig jaar in ons land met tien mil jard kubieke meter ofwel 14 procent toegenomen tot 82,4 miljard kubieke meter. De hogere produktie houdt verband met een toename van de export. Uit gasvelden op het vasteland werd 63,7 miljard kubieke meter gewonnen, uit de 'buitengaatse' vel den op de Noordzee ging het om 18,7 miljard kubieke meter. Politie Amsterdam int meer boetes De parketpolitie in Amsterdam int wekelijks honderdduizend gulden aan achterstallige boetes. In het verleden werd een der gelijk bedrag hooguit per maand geïncasseerd. Sinds een maand gaan medewerkers van de parketpolitie elke dag, vooral 's avonds, op pad om de achterstand van ongeveer 35.000 niet be taalde boetes in te lopen. Wie niet ter plekke aan de deur betaalt, wordt aangehouden en ingesloten. Op de politiebureau's en in de Huizen van Bewaring zijn daarvoor cellen gereserveerd. De bereidheid tot betalen zou zijn toegenomen. Luchtmacht en kamermeerderheid zien geen reden voor vliegverbod HENGELO-DEN H De gemeenten in Twente willen snel met het ministerie van De fensie en de leiding van de luchtmachtbasis Twenthe pra ten over de gevaren van de mili taire vluchten boven het dicht bevolkte gebied. Burgemeester Lemstra van Hengelo zegt dat het stadsbestuur „zich zal bera den op de situatie", nu gisteren met de crash van een F-16 in de Hengelose woonwijk Hasseler Es is gebleken dat de bevolking aan grote gevaren blootstaat. De Twentse steden klagen al jaren over de overlast en de ge varen als gevolg van de aanwe zigheid van de vliegbasis, die tussen Enschede, Hengelo en Oldenzaal ligt. Lemstra wil nu samen met de buurgemeenten het parlement onder druk zet ten om niet akkoord te gaan met de uitbreiding met vier van het aantal F-16's op de vliegba sis. CDA-woordvoerder Frinking en zijn PvdA-collega Zijlstra zei den gisteren echter dat de uit breiding gewoon moet door gaan. De twee squadrons F-16- straaljagers van de basis Twenthe zullen voorlopig wel het luchtruim boven de Hasse ler Es mijden. Ook zullen de F- 16's die gebruik maken van de zelfde brandstof als de veronge lukte straaljager voorlopig aan de grond blijven. Een speciale commissie gaat nu onderzoe ken wat de oorzaak van het on- C. van den Burg, sous-chef ope- raliën bij de luchtmachtstaf in Den Haag, gisteren. Hij voegde eraan toe dat de resultaten van het onderzoek naar de crash moeten worden afgewacht, maar dat er vooralsnog geen aanleiding is om in te grijpen. De veiligheid heeft bij de lucht macht al de hoogste voorrang, zo zei de commodore. Van den Burg, met zelf 550 vlieguren in een F-16 en een veelvoud daarvan in andere jachtvliegtuigen op zijn naam, is verantwoordelijk voor het vei ligheidsbeleid. Hij noemt de F- 16 „een veilig toestel". Het vraagt meer van de vlieger dan andere jachtvliegtuigen, maar daar wordt de piloot op ge traind, zei Van den Burg. Groen Links-woordvoerder Sipkes stelde gisteren in de Tweede Kamer dat er een vlieg verbod voor F-16's moet ko men, tot er duidelijkheid is over de inmiddels 25 ongelukken met dit type vliegtuig. Zij sprak van „vliegende doodskisten". De WD-fractie steunde het ver zoek. PvdA en CDA vinden het nog te vroeg om nu al te zeggen dat de toestellen aan de grond moeten blijven. Minister Ter Beek wil daar over evenmin een uitspraak doen, zo bleek gisteren bij zijn bezoek aan Hengelo. Hij nam persoonlijk een kijkje op de plaats waar het vliegtuig neer stortte. Hij sprak met vertegen woordigers van de gemeente, de vliegbasis en met bewoners. De neergestorte F-16 zou een oefenvlucht maken naar een Amerikaanse vliegbasis in Duitsland. Vrij kort na de start ontstonden problemen met de motor. De piloot draaide vervol gens weer in de richting van de basis. Daarbij pikte hij volgens commandant Vogelpoel de bui tenrand van de woonwijk mee. „Normaal gesproken valt Hengelo niet in het vliegpa troon, ook niet bij slecht weer", aldus Vogelpoel. Vanwege de storing moest de piloot echter afwijken van de standaardpro cedure. Hij vloog op dat mo ment in bewolking. Toen hij daar uit kwam vloog hij op circa 700 voet, zo'n 225 meter. Pas toen zag hij dat hij boven de wijk vloog. De piloot is zo lang mogelijk in het toestel gebleven, om te trachten over de woon wijk heen te komen. Op het laatste moment heeft hij het toestel verlaten, dat vervolgens rechtstandig naar beneden kwam- De piloot, toevallig ook woonachtig in de Hasseler Es, landde veilig op een schuurtje, vrijwel in zijn eigen achtertuin. Bij de crash is ook de uiterst giftige brandstof hydrazine ont snapt. Iedere F-16 heeft 26 liter van deze brandstof bij zich als noodrantsoen. Een deel is door het vliegtuig verbruikt, een an der deel is weggestroomd. De met hydrazine vervuilde grond zal moeten worden afgegraven. Aanvankelijk meldde Defensie dat de tank onbeschadigd was teruggevonden. DEN HAAG-ENSCHEDE LOUIS BURGERS-GPD Hoe vreemd het ook klinkt, niet de machine, maar de mens vormt de zwakke schakel in de oorlogsmachine die F-16 heet. Het paradepaard van de Neder landse luchtmacht beschikt over een cockpit met zeker vijf honderd instrumenten, die de piloot tegelijkertijd in de gaten moet houden. Daarnaast be schikt het toestel over een mo tor die enorme krachten veroor zaakt. Door de wendbaarheid ■van het toestel kan de vlieger ook nog eens volstrekt gedesori ënteerd raken. Een vlucht in de F-16 stelt het lichaam van de piloten bloot aan onwaarschijnlijk grote krachten. Het is, in de ware zin van het woord, een „slopende machine" zoals Henk Them- men, dé vroegere testvlieger van- Fokker, het vliegtuig omschreef. Themmen noemde de F-16 het mooiste toestel dat hij kent. Het levert vliegtechnisch onwaar schijnlijke prestaties, door de combinatie van vormgeving, elektrische besturing en super- Maar Themmen zag ook min punten: „De wervels van de pi loten worden door de enorme krachten in de F-16 zodanig be last, dat de meeste vliegers al op jonge leeftijd rugklachten krij gen. Langer dan tien jaar moet je er niet mee bezig zijn. Het draait vooral om de plotselinge versnellingen, waardoor je on danks een speciaal drukpak bont en blauw terugkeert" Kapitein Aad Fokkema van de Luchtmachtvoorlichting beves tigt dat een F-16 piloot aan de strengste eisen moet voldoen. Minder dan tien procent van de kandidaten komt door de stren ge keuring. Daarna volgt een bijzonder zware opleiding. Fok kema ontkent echter dat de techniek van het jachtvliegtuig zó geperfectioneerd is dat de mens hel niet kan bijbenen. ,,De techniek is er voor de pi aties is dat zeer belangrijk. Zo'n man moet van zich af kunnen praten en z'n emoties kwijt kunnen. En dat kun je het beste met mensen die hem begrijpen. We heben er zelfs Maarten Pla- det (die november '90 neer stortte en nu bij de KLM vliegt- red) bijgehaald' De squadroncommandant is vol lof over de manier van han delen van de Hengelose vlieger. In de procedure staat dat een vlieger op minimhal 2000 voet zijn toestel moet verlaten. Doet hij dat niet, dan worden zijn overlevingskansen „dramatisch verminderd„De parachute krijgt onvoldoende tijd zich te openen. Tim Saft besloot echter te blijven zitten. Hij wachtte tot het laatste moment en onder nam verwoede pogingen de kist over de stad te laten 'wippen' en stelde daarbij zijn eigen le ven in de waagschaal", aldus Tiggelman. Dat Tim Saft de procedure aan zijn laars lapte, zal hem niet op een reprimande van zijn commandant Lomen te staan. Integendeel. Tiggelman: „Hij heeft het gewoon onzettend goed gedaan. Bovendien zijn procedures adviezen, en geen spijkerharde regels waar je je ten koste van alles aan moei houden." ters die in 22 jaar tijd veronge lukten. e bekijkt de ravage op de plaats waar de F-16 is neergestort. foto anp Raymond rutting Minister Ter Beek van df loot. Het is niet zo dat hij er voor de techniek is", zegt de woordvoerder. Daarbij wijst hij erop dat de boordcomputers kunnen bepalen of bepaalde manoeuvres kunnen worden uitgevoerd. „U moet het verge lijken met een vrachtwagen met een snelheidsbegrenzer. De F- 16 is zo afgesteld, dat het vlieg tuig te zware patronen niet uit- De F-16 wordt, net als moder ne passagiersvliegtuigen, be stuurd via het 'fly-by-wire'-sys- leem. De vleugelflappen en het roer worden niet meer mecha nisch (met de hand) bewogen, maar de computer bepaalt wat de beste mogelijkheden zijn. „Het betekent dat het vliegen in een F-16 eigenlijk weer heel eenvoudig is, omdat de piloot niet meer hoeft te weten hoe de techniek werkt", aldus Fokke ma. Desoriëntatie Professor W. Oosterveld, ver bonden aan de medische facul teit van de Universiteit van Am sterdam, zei in 1983 dat desoriëntatie een belangrijke oorzaak is van veel vliegtuigon gelukken. Een piloot die zijn in strumenten niet vertrouwt, loopt de kans recht een wolk in te vliegen en er op de kop weer uit te komen. Daarom adviseerde hij alle - vlieggegevens in de computer te stoppen. „De enige taak die de mens dan nog heeft, is de su pervisie. Dat is ook de enige taak die hij aankan", aldus de hoogleraar, die onderzoek ver richt naar het evenwichtsstelsel. „Van nature is de mens niet ge schikt om in de lucht te zitten. Vogels horen daar thuis, zoals vissen in het water en de mens met beide benen op de grond." Toen Nederland besloot de F- 16 aan te schaffen als opvolger van de roemruchte Starfïghter, reageerde de Luchtmacht en thousiast. De zwaarbewapende en wendbare F-16 kwam geheel tegemoet aan de Navo-eisen voor Nederland en was zijn tijd ver vooruit. Tot diep in de jaren negentig zou het vliegtuig het voornaam ste luchtverdedigings- en aan valswapen zijn. De bouwer, Ge neral Dynamics, kreeg een or der van 213 vliegtuigen, die ge deeltelijk door Fokker werden gebouwd. Vanaf het begin hield de Luchtmacht rekening met een fors percentage 'vredesver- liezen'. In 1979 werd nog uitge gaan van zo'n dertig ongeluk ken, later werd gedacht aan vre- desverliezen van rond twintig procent van alle F-16's. Het ongeluk van dinsdagoch tend in Twente was het 25e met een F-16. Daarmee steeg het verliescijfer tot iets boven de tien procent. Dat is in elk geval nog steeds aanzienlijk gunstiger dan de 44 (van de 138) Starfigh- Trauma De Hengelose vlieger Tim Saft heeft waarschijnlijk een enorm trauma opgelopen door de crash van zijn F-16, vrijwel in zijn eigen achtertuin. „Hij heeft een half uur in de veronderstel ling geleefd dat er burgerslacht offers waren gevallen. Hij heeft gezien dat zijn 'kist' in een woonwijk terecht kwam. Je kunt je niet voorstellen wat voor een enorme spanning zoiets teweeg brengt. Hij zal met dat trauma moeten Ieren leven", zegt com mandant Fred Tiggelman van het 315-squadron van de vlieg basis Twenthe, waarvan Saft deel uitmaakt. De hoofdpersoon werd giste ren zorgvuldig van de media af geschermd. Om de piloot bui ten schot te houden, werd hij dinsdagavond op een geheime 'schuilplaats' ondergebracht. Tiggelman: „Ik moet voorko men dat die 'Jcerel' op wat voor manier dan ook schade op loopt. Daar komt bij dat de on derzoekscommissie ongestoord haar werk moet kunnen doen om de oorzaak van het ongeluk te achterhalen." Het moet voor Saft ook een vreemde gewaarwording zijn geweest dat zijn vliegtuig op nog geen 400 meter van zijn ei gen woning in de Hasseler Es terecht kwam. Nadat hij was ge crasht. stelde hij de militaire ba sis volgens de procedure direct telefonisch op de hoogte. Al snel daarna kwam van Tiggelman de geruststellende mededeling dat er wonderwel geen dodelijke slachtoffers of gewonden waren gevallen. Geen reprimande Praten, praten en nog eens pra ten met collega's. Dat is de eni ge remedie voor vliegers die een crash meemaken. De squadron commandant: „In dit soort situ De Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikke lingssamenwerking (Novib) gaat samenwerken met de Brit se hulporganisatie Oxfam bij het verlenen van noodhulp. Oxfam en Novib maken voort aan bij het geven van hulp van eikaars contacten en projecten gebruik, zo heeft de Novib van daag bekendgemaakt. Volgens de Nederlandse hulporganisatie kan door de sa menwerking op meer plaatsen in de Derde Wereld effectiever en alerter worden opgetreden. De Novib zoekt met meerdere ontwikkelingsorganisaties in Europa soortgelijke samenwer kingsverbanden. Met Save the Children (Groot-Brittannië en Zweden) worden momenteel gesprekken gevoerd. De overeenkomst tussen Oxfam en Novib bepaalt dat de twee hulporganisaties direct contact met elkaar opnemen, als er sprake is van een noodsi tuatie in de Derde Wereld. Ver volgens wordt nagegaan op wel ke manier hulp het meest effec tief kan worden verleend. De noodhulp-actie kan dan via No vib-, dan wel via Oxfam-projec- ten worden uitgevoerd. Daarbij wordt zo veel mogelijk samen gewerkt met lokale particuliere organisaties. De Novib zegt de eenwording van Europa aan te grijpen om nauwere banden aan te halen met andere buitenlandse ont wikkelingsorganisaties. De or ganisatie gaat er daarbij vanuit dat een samenbundeling van krachten, uitwisseling van ken nis en een gezameidijk optre den de hulp aan de arme lan den versterken. Zo werd in december 1990, mede op initiatief van de Novib, Eurostep opgericht, een samen werkingsverband van twintig hulporganisaties uit dertien ver schillende landen. De eerste ac tiviteiten van Eurostep betreffen lobby-werkzaamheden richting de Europese Gemeenschap. BARNEVELD GPD De kleindierenmarkt in Barne veld houdt op te bestaan. Het college van B W van deze Middenveluwse gemeente ziet geen kans de illegale handel en de mishandeling van dieren bij en op de Veluwehal aan te pak ken. Een commissie van de Barne- veldse gemeenteraad zal het voorstel tot sluiting volgende week behandelen. Vindt ook zij zoals wordt verwacht geen oplossing voor de problemen, dan betekpni dat het einde van Neerlands grootste dieren markt. Medio december 1990 kwa men de wantoestanden aan het licht dankzij een vernietigend rapport van de Landelijke In spectiedienst Dierenbescher ming. Daarin werd de handel bestempeld als 'een rommelige markt waarop geen enkele eer bied voor het leven bestaat.' B W van Barneveld zegden daarop toe de wantoestanden in de hal aan te pakken, alsmede de ver boden handel net buiten het marktterrein. Het is een publiek geheim dat de illegale verkoop welig tiert. Ook worden er wa pens voor jagers en stropersma terialen averkocht. 'Samenwerkingsvormen onderzoeken DEN HAAG GPD-A De Internationale Nederlanden Groep (ING) gaat opnieuw een poging wagen samen te werken met één van België's grootste batiken, Bank Brussel Lambert (BBL). Dat heeft BBL-topman Peeters gisteren bekendge maakt. Het verwerven van een belangrijk aandeel in de Belgi sche bank wordt niet uitgeslo- Eind vorig jaar liep de poging van ING om een controlerende zeggenschap te krijgen in de Brusselse bank stuk op een ver bod van een meerderheid van de aandeelhouders BBL Het initiatief tot de bespre kingen tussen-de Belgen en Ne derlanders komt opnieuw van ING. Bestuursvoorzitter Van Rijn heeft de Belgen laten weten dat hij graag samen wil onder zoeken noe succesvol een Bel gisch-Nederlandse combinatie van banken en verzekeraars zou kunnen zijn. Welke vorm de sa menwerking tussen de twee fi nanciële instellingen zou moe ten krijgen, wordt door zowel ING als door BBL in het midden gelaten. Het uitwisselen van aandelen wordt vooralsnog door ING-di- recteur algemene zaken, De Ko ning Gans, afgedaan als „niet aan de orde". Het gaat immers om een onderzoek naar de voordelen van de bank- en as surantie-activiteiten in België. Een belangrijke deelname in het aandelenkapitaal van BBL (fusie dan wel overname) wordt och ter in ING-kringen allerminst uitgesloten. De Nederlandse financiële groep staal, gemeten naar ha ianstotaal. op de elfde plaats in Europa. Een samengaan met de veel kleinere Brusselse bank be tekent een opmars naar de zes de plaats. INC» heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat het een vooraanstaande inter nationale positie ambieert. Nederland: 21 -03-83 Soltau 28-05-84 Lienz L11-12-84 Gross FekfcergfV] 4 k (tweezitter) I k 03-06-85 Gronau (2 4 k (tweezitter) *15-0486 Seedorf ff) 100580 Usselmwr O 03-06-81 Usselmeer |U 17-07-81 Leeuwarden [Q 20-10-81 Waddenzee 26-04-83 Hoogeveen jj (twee toestellen) 04-10-84 Leeuwarden E 13-06-86 Doggersbank y 17-11-86 Noordzee f 11-02-88 Haaksbergen 21-11-90 Coevorden iï 4fk 28-02-91 Noordzee E 4k KM)1-92 bt| Vlieland iï 11-02-92 Hengelo K [Q Leeuwarden [vjVoIkH thuisbasis: lij Twnnttw Ivl E 04-04-88 In Goose Bay 10-05-90 In Goose Bay 4J2 toestellen: 1 vlieger ongedeerd)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5